Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

içerik

Cilt Kuruluğu : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

Cildin nem oranının düşmesiyle birlikte görülen cilt kuruluğu, çoğu zaman nemlendirici bakım kremleriyle önlenebilir. Fakat bazı durumlarda cilt uzmanlarından yardım almak gerekir. Cilt kuruluğu aşırı boyuta ulaştığında bir deri hastalığı olan egzamaya dönüşebilir.

Diyabet, tiroit sorunları ya da kötü beslenme alışkanlıkları sebepleriyle cilt kuruyabilir. Kuruyan ciltte pullanma, ağrı, kaşıntı, çatlama gözlenir ve cilt kül renginde bir yapıya bürünür. Mikroplar, cildin kurumasıyla birlikte oluşan çatlaklardan içeri sızarak enfeksiyona neden olabilir.

Ciltte ağrı yapan kızarıklıkların oluşmaya başlaması enfeksiyon oluşumunun habercisidir.

Yağ bezlerinin meydana getirdiği bir salgı olan sebum, yaşlanmanın etkisiyle azalır. Vücut yaşlanmaya başladıkça sebum üreten bezlerin miktarı ve aktiviteleri azalmaya başlar. Aynı zaman aşırı alkol kullanımı, hormon dengesizlikleri, kötü beslenme alışkanlıkları, sürekli olarak UV ışınlara maruz kalmak da sebum üretimini azaltarak cildin kurumasına neden olur.

2. Cilt yağı kaybı

Yaşam tarzına bağlı olarak gelişen cildin yağ kaybetmesi durumu uzun süre banyo yapmak, duş esnasında uzun süre liflenmek, cilt yağını çözen kimyasal sabun kullanmak nedeniyle de gözlenebilir. Günde bir kereden fazla duş alan sporcuların, temizlik işçilerinin, aşçıların bu sorunla karşılaşma ihtimalleri yüksektir.

3. Su kaybı

Soğuk ya da güneşli iklim bölgelerinde bulunmak, sık sık uçak yolculuğu yapmak, uzun süre yüzmek vücudun aşırı su kaybetmesine ve sonucunda ciltte kuruluk oluşmasına neden olur.

Esasında havadaki nem oranının düşük olması cildin su kaybederek kurumasının temel nedenidir.

Bu sebeple vantilatör, klima, soba gibi havadaki nem oranınını azaltan iklim cihazlarının bulunduğu ortamlarda uzun vakitler geçirilmemesi tavsiye edilir.

4. Bazı hastalıklar ve ilaçlar

Şeker hastalarında yaygın olarak gözlenen cilt kuruluğu, nadiren de olsa hipotiroid ve böbrek yetmezliğinin bir semptomu olarak da karşımıza çıkabilir. Sedef ve egzama gibi deri hastalıkları, sivilce, akne ilaçları ve burun dekonjestanları da cilt kuruluğuna neden olan faktörler arasındadır.

5. Hormonal değişimler

Kadınların belirli dönemlerde yaşadıkları hormonal değişiklerin cildin kurumasına sebep olabilir. Cilt kuruluğu, özellikle hormon seviyelerindeki değişimin yoğun olduğu menopoz döneminin bir belirtisidir.

Cilt Kuruluğu ve Pullanması

Genel olarak kuru cilt tipine sahip kişilerde ve yaşlılarda pullanma sorunu görülür. Pullanmanın sebebi, cildin nemini kaybetmesi ve yağ dengesinin bozulmasıdır.

Cildin üst tabakasında çok az miktarda bulunan suyun zamanla azalması deride çatlamalara ve pullanmaya neden olur. Cildin çeşitli nedenlerden dolayı pullanmasıyla birlikte cildin üzerinde kar tanesi gibi beyaz deri parçaları gözlenir.

Yanlış beslenme, az su tüketimi ve yanlış kullanılan kozmetik ürünler cilt kepeklenmesine ve pullanmasına neden olan davranış şekilleridir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu nasıl giderilir diye merak edenler için pek çok bakım kürü bulunuyor. Günlük veya haftalık olarak uygulanabilen bu kürler sayesinde aynı zamanda cilt kuruluğunu önlemek de mümkün.

1. Zeytinyağı

İçerisinde pek çok antioksidan ve sağlıklı yağ asidi bulunduran zeytinyağı cilt için oldukça faydalıdır.

 • Sızma zeytinyağını, bir nemlendirici görevi görmesi için cildinize incecik bir tabaka halinde düzenli olarak uygulayabilirsiniz.
 • Duştan bir saat önce ellerinize ve bacaklarınıza zeytinyağı sürün. Daha sonra duş alırken vücudunuzu çok fazla liflemeyin. Duş sonrasında ise cildinize nemlendirici krem uygulayın.
 • 2 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı, 4 tatlı kaşığı esmer şeker, 2 tatlı kaşığı balın iyice karıştırılmasıyla elde edilen karışımı 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza uygulayın. Hemen ardından duş alın ve bu uygulamayı desteklemek için nemlendirici kullanın. Bu karışım hem cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırır hem de nemlendirir.

2. Süt kreması

Yatıştırıcı özelliğe sahip olan süt kreması cildi nemlendirerek pH dengesini korur.

 • 2 damla limon suyunun içerisine 1 çay kaşığı günlük süt ve 2 çay kaşığı doğal süt kremasını ekleyip karıştırın. Bu karışımı günde 1 kez cildinize uygulayabilirsiniz.
 • 3 yemek kaşığa una macun kıvamına gelene kadar süt kreması ekleyip karıştırın. Elde edilen karışımın macun halini almasının ardından ellerinize ve bacaklarınıza bu karışımı uygulayıp, uygulama yaptığınız bölgeleri ılık suyla durulayın. Bu karışım da aynı şekilde günde 1 kez uygulanabilir.

3. Bal

Antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendirici özellikleriyle dikkat çeken bal, cildi nemlendirirken pürüzsüz bir hal almasına da yardımcı olur. Ayrıca balın içeriğindeki vitamin ve mineraller de cilt sağlığını iyileştirme konusunda oldukça etkilidirler.

 • Duştan önce vücudunuzun her yerine balla masaj yapın ve 10 dakika bekleyin. Bu yöntemin düzenli olarak uygulanmasıyla birlikte daha nemli bir cilde kavuşmak mümkün.
 • Bal mumunu kısık ateşte eritin, içerisine bal ve zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı vücudun her yerine uygulayıp 10 dakika bekleyin. Ardından duş alabilirsiniz.

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, özellikle kuru cilt tedavisinde kullanılan etkili bir doğal kaynaktır.

 • Uyumadan önce vücudunuzun her yerine hindistan cevizi yağı uygulayın. Uyandıktan sonra duş alarak vücudunuzu yağdan arındırabilirsiniz. Bu işlemin dönem dönem düzenli aralıklarla uygulanması cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasına katkı sağlar.
 • Duştan sonra cilt hafif nemli haldeyken cilde hindistan cevizi uygulamak cildi gençleştirir. Duş sonrası deri daha esnek ve sıcak olduğu için yağ daha kolay absorbe edilir.

5. Badem yağı

Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur sorusunun cevabı olan E vitamini badem yağının içerisinde bol miktarda bulunur. Ayrıca bademin antioksidan özellikleri de cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

 • Badem yağını kısık ateşte ısıtın. Ilık bir hale gelen yağı duştan yarım saat önce vücudunuza masaj yaparak yedirin.
 • Ilık sütün içerisine 1 çay kaşığı doğal badem yağı ekleyin ve bu sütü uyku öncesi için. Bu sayede hem cildinizi besleyebilir hem de rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Yüz Kuruluğu İçin Doğal Yöntemler

Yüzdeki kuruluğun sebep olduğu kızarıklıkların sert bir şekilde kaşınması yüzde kalıcı hasarları meydana getirebilir. Bunun önüne geçebilmek için özellikle yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.

 • Avokadonun cildi yumuşatma ve pürüzsüzleştirme etkilerinden faydalanabilmek için olgunlaşmış avokadoyu ezip içerisine 2 çay kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze maske olarak uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra yüzünüzü maskeden arındırabilirsiniz.
 • Neem yaprakları yüzdeki döküntüleri azaltır ve kaşıntıların şiddetini azaltır. Bunun için birkaç tane neem yaprağını suda kaynatın ve süzün. Soğumasını bekledikten sonra bu suyla yüzünüzü yıkayın. İşlemi haftada en az 2 kere tekrarlayın.

Источник: https://sebboy.com/cilt-kurulugu-neden-olur/

Cilt kuruluğu: Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? — Multi Yaşam

Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

Bu durum genellikle yaşlılıkla birlikte ortaya çıkar. Vücut yaşlandıkça cilt yağı üreten bezlerin hem sayısı hem de aktivite oranı azalır.

Ayrıca şu durumlar sebum üretimini azaltarak cilt kuruluğuna yol açabilir:

 • Beslenme programında yağ içeren besinlerin hiç yer almaması
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak (cildin yenilenme döngüsünü uzatır)
 • Hormon dengesizlikleri

2)  Üretilen Cilt Yağının Kaybı

Bu durum ise genellikle yaşam tarzından kaynaklanır. Cildin kurumasını önleyerek yağlı tutan sebum aşağıdaki nedenlerle kaybolursa cilt kuruluğu ortaya çıkar:

 • Uzun süreli ve gereğinden daha sık aralıklarla duş almak, banyo yapmak
 • Yıkanırken çok fazla liflenmek
 • Cilt yağının koruyucu tabakasını çözen kimyasal sabunlar kullanmak

Cilt kuruluğu günde birden fazla kez duş alan sporcuların tüm vücudunda; temizlik işçisi, aşçı gibi kişilerin sadece ellerinde görülebilir.

3)  Su Kaybı

Aşağıdaki nedenlerle vücut aşırı su kaybederse veya cildin aşırı su kaybetmesinin önüne geçen koruyucu tabaka ortadan kalkarsa cilt kuruluğu ortaya çıkabilir:

 • Soğuk hava: Soğuk havada daha az nem bulunur.
 • Uzun süre ile güneşe veya rüzgara maruz kalmak
 • Ultraviyole ışınlar
 • Uzun süreli yüzme: Havuzda bulunan kimyasal maddeler vücutta bulunan suyu dışarı emebilir
 • Uçak yolculukları: Yüksek irtifalı uçuşlarda kabin içindeki basıncı artırılmış havada neredeyse hiç nem yoktur
 • Güneşli günlerin çok olduğu iklimlerde yaşamak

Vantilatör, klima, ısıtıcılar, kalorifer, soba; neredeyse her türlü iklimlendirme cihazı ortamın nem oranını azaltır. Nemsiz hava, kuru cilt demektir.

4)  Bazı Hastalıklar ve İlaçlar

Cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi?

Cilt kuruluğu, şeker hastalarında ve alerjik deri sorunları (atopik dermatit) olanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bazen de hipotiroidi belirtisi olmaktadır. Nadiren böbrek yetmezliği ve Sjögren Sendromu da cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

 • Egzama ve sedef hastalığında da etkilenen bölgede cilt kuruluğu görülür.
 • Çoğu sivilce-akne önleyici ilacın bir yan etkisi de cilt kuruluğudur.
 • Burun dekonjestanları cilt kuruluğuna yol açabilir

1)  Zeytinyağı

Zeytinyağının içeriğinde cilde iyi gelen bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asidi vardır. Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.

 • Düzenli kullandığınız nemlendiriciyi kullanmadan önce ince bir tabaka halinde sızma zeytinyağı sürün.
 • Duş almadan yarım saat kadar önce ellerinize, ayaklarınıza ve kuruyan cilt bölgelerinize zeytinyağı sürün, hafifçe masaj yapın. Duş aldıktan sonra da nemlendirici kreminizi kullanın.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dairesel hareketlerle hafif masajlar yaparak cildinize uygulayın.

2)  Süt Kreması

Ciltte kuruluk ve pullanma: Süt kreması içerdiği laktik asit sayesinde cilt kurumasından kaynaklanan pullanmaya iyi gelir. Cildin pH dengesini sağlar, harika bir nemlendiricidir.

Bir yemek kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırın, birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı kuruyan bölgeye uygulayın, duş almadan önce bir süre beklesin. Günde bir kez yapın.

Dört yemek kaşığı tam buğday ununa yeterli miktarda süt kreması ekleyerek kalın bir macun hazırlayın. Ilık su ile temizlemeden önce bu macunu on beş dakika boyunca uygulayın.

3)  Cilt Kuruluğunu Gideren Diğer Besinler

Süt: Dört yemek kaşığı süte biraz gül suyu ekleyerek kuruyan bölgeye uygulayın. Direk de uygulayabilirsiniz, cildi nemlendirir ve ten renginizi açar.

Bal: Bal ve yoğurt da mükemmel nemlendiricilerdir.

Badem yağı: Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı bademyağı ekleyerek uyku öncesinde için. Badem yağını direk cildinize de uygulayabilirsiniz, yapışkan değildir, cilt kolayca emer.

Avokado: Avokado içerdiği kaliteli yağlar sayesinde cilt kuruluğunu önler. Yiyebilir veya bal ile karıştırarak macun hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

4)  Yaşam Tarzı Önerileri

 • Cildinize uyumlu nemlendiriciler kullanın.
 • Buhar üfleyen nemlendirici cihazlar satın alın, odanızın nemsiz kalmamasına özen gösterin.
 • Vazelin harika bir nemlendiricidir.
 • Çok sıcak su ile duş almayın.
 • Çatlayan dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.
 • Bacaklarda bulunan kıllar cilt kuruluğunu önler, çok sık tıraş olmayın, ağda yapmayın.
 • Temizlik ürünlerine, güçlü sabunlara, çözücü sıvılara daha az temas edin.
 • Yün kıyafetler de cilt kuruluğuna yol açabilir. Pamuklu ve ipek gibi lifli kıyafetler kullanın.
 • Diyetinizde sağlıklı yağların da bulunduğundan emin olun.

Источник: https://multiyasam.com/cilt-kurulugu-nedenleri-ve-tedavisi/

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

Cilt kuruluğu, cildimizi kaplayan ‘stratum korneum’un su kaybetmesi sonucu oluşmaktadır. Kuru cilt ciddi, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturarak rahatsız ve çirkin bir görüntü oluşturabilmektedir. Cilt kuruluğu çevresel faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Bu faktörler sıcak su, sıcak veya soğuk hava, düşük nem gibi faktörlerdir. Ancak yine birçok nedeni bulunmaktadır.

Cilt kuruluğunuzu evde yapacak olduğunuz birkaç bakım kürü ile birlikte yok edebilirsiniz. Kronik ya da ağır kuru cilt sorunlarının cilt (dermatolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kuru cilt genellikle geçicidir. Örneğin, sadece kış aylarında oluşan kuruluk gibi. Ama kimi zamanda bu cilt kuruluğu ömrünüzün sonuna kadar da devam edebilmektedir. Cilt kuruluğu, kollarınızda ve bacaklarınızın alt kısımlarında  oluşmasına rağmen ve bu kişiden kişiye değişir. Bu kapsamda belirtiler şöyle sıralanmaktadır;

 • Özellikle duş, banyo veya yüzme sonrasında cildinizde hissetmiş olduğunuz sıkılıklık
 • Kaba görünümlü cilt
 • Kaşıntı
 • Şiddetli pullanma veya hafif soyulma durumları
 • İnce çizgiler veya çatlaklar
 • Gri, koyu tenli kişilerde küllü cilt
 • kırmızılık
 • kanayabilir derin çatlaklar

Kuru cilt vakalarının çoğu bir çevre nedeninden dolayı olmasına rağmen, bazı hastalıklar da önemli ölçüde cildinizi etkileyebilir. Bu kapsamda nedenler şunlardır;

 • Hava: Sıcaklıklar ve nem seviyeleri cildinizi etkilemektedir. Bu durumda genellikle kışın cildinizin kurak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çöl bölgelerinde yaşayan biri iseniz ve ancak nem seviyeleri düşük kalırsa ancak tersi bir durum doğru olabilir.
 • Isı: Merkezi ısıtma, odun sobaları, uzay ısıtıcılar ve şömineler tüm nemi azaltmaya neden olmakta ve cildinizi kurutmaktadır.
 • Sıcak banyo ve duş: Uzun sıcak duş veya banyo cildinizi kurutabilir. Yani özellikle ağır klorlu havuzlarda sık yüzme cildinizi daha kötü bir hale getirebilmektedir.
 • Sert sabunlar ve deterjanlar: Deodorant ve antibakteriyel sabunlar genellikle cildinize en çok zarar veren ürünlerdir. Birçok şampuan kafa derisinin kuru olmasına da neden olmaktadır.
 • Güneşe maruz kalma: Güneş cildinizi kurutur ve ultraviyole (UV) radyasyonları derinin üst tabakasının ötesine nüfuz eder. En önemli hasar derin kırışıklıklar ve sarkmış ciltlerin oluşmasıdır diyebiliriz.
 • Diğer cilt hastalıkları: Atopik dermatit (egzama) ya da kalın pullara (sedef hastalığı) pürüzlü, kuru, ölü deri hücrelerinin birikmesi ile ilişkili cilt hastalıkları olan kişiler, kuru cilt oluşumuna yatkındırlar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Herkes kuru bir cilde sahip olabilmesine rağmen, bazı kişiler bu duruma daha yatkındır. Bu kapsamda;

 • 40 yaşında daha yaşlı kişiler
 • Kuru, soğuk veya düşük nemli iklimlerde yaşayan kişiler
 • Hemşireler ve kuaförlük gibi cildinizisuya sokmanızı gerektiren bir işiniz varsa
 • Klorlanmış havuzlarda çok vakit geçiren kişiler

Kuru Cilt Komplikasyonları Nelerdir?

Kuru cilt kimi zamanlarda, bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunları ise;

 • Atopik dermatit (egzama): Bu durum aşırı kuruluğa, kızarıklığa, çatlama, enflamasyonlara sebep olmaktadır.
 • Enfeksiyonlar
 • Cildiniz en iyi çabalarınıza rağmen herhangi bir düzelme göstermezse
 • Kuru cildinize kızarıklıklar da eşlik ediyorsa
 • Kuruluk ve kaşıntı uykunuzu etkiliyorsa
 • Cilt kuruluğunuz sonucunda açık yaralar ya da enfeksiyon oluşması söz konusuysa
 • Cildinizde soyulmalar mevcutsa doktora görünmeniz gerekmektedir.

Cilt kuruluğunu gidermek için yapacak olduğunuz birkaç bakım kürü bulunmaktadır. Bu kürleri günlük ya da haftalık biçimde uygulamanız gerekmektedir.

1.Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri içerir. Bu ise cildiniz için oldukça yararlıdır.

 • Düzenli nemlendirici için sızma zeytinyağını ince bir tabaka halinde hafifçe sürün.
 • Duş almadan bir saat önce, ellerinize, bacaklarınıza hafifçe zeytinyağı sürün. Duş alın ve daha sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. Birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle ovun. Ardından duş alın ve daha sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.

2.Süt Krema

Süt kreması ​​yatıştırıcı doğası ile cildin hassas pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Süt kreması da mükemmel bir nemlendiricidir.

 • Birkaç damla limon suyuna bir çay kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kreması karıştırın. Ellerinize ve bacaklarınıza uygulayın. Günde bir kez yapın.
 • Kalın bir macun haline getirmek için üç ya da dört yemek kaşığı kadar unu süt kremaya ekleyin. Yüzünüze, ellerinize ve bacaklarınıza macunu sürün. 15 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Günde bir kez yapın.

3.Süt

Süt büyük ölçüde kuru ve kaşıntılı ciltlere yardımcı olan anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, sütteki laktik asit ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nem tutma yeteneğini artırır.

 • Soğuk süt ile bir bezi ıslatın ve beş ile yedi dakika boyunca kuru cilt üzerinde bekletin. Yavaşça ılık suya batırılmış bir başka bezle süt cildinizden temizleyin. Bu şekilde bu doğal nemlendirici cildinize kalacaktır. Her gün bunu yapın.
 • Dört yemek kaşığı süte, birkaç damla gül suyu ekleyin. Vücudun her yeri için bu karışımı uygulayabilirsiniz. 10 dakika boyunca bekletin ve soğuk suyla vücudunuzu yıkayın. Günde iki kez uygulamanız gerekmektedir.

4.Bal

Bal antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendirici özellikleri ile en doğal nemlendiriciler biri olarak kabul edilir. Cildinizi ekstra yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bal kullanabilirsiniz. Ayrıca, bal, birçok gerekli vitamin ve mineraller sahip olduğundan cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Banyo veya duş almadan önce, vücudun her yerine bal sürün ve 5 ile 10 dakika boyunca bekletin. İyi nemli cilt için her gün tekrarlayın.
 • Kısık ateşte küçük bir tavada balmumu eritin. Sonrasında bal ekleyin ve daha sonra zeytinyağı ekleyin. Vücudun her yerine bu karışımı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonra bir duş alınız. Her gün tekrarlayın.

5.Yoğurt

Yoğurt mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile kuru ve kaşıntılı ciltleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, laktik asit içeriği sayesinde kuruluk ve kaşıntı neden olabilecek herhangi bir mikrop veya bakteriden kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Ellerinize, yüzünüze ve bacaklarınıza nazikçe taze yoğurdu sürün. 10 dakika boyunca bekletin ve daha sonra bir banyo veya duş alınız. Günde bir kez yapın.
 • Bir buçuk fincan yoğurt ve üç yemek kaşığı püre veya harmanlanmış papayayı karıştırın. Birkaç damla bal ve limon suyu ekleyerek karıştırın. Cildinize uygulayın ve soğuk suyla yıkamadan önce 10 dakika boyunca bekletin. Haftada bir kez yapın.

6.Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kuru cilt tedavisi için gerçekten oldukça iyidir.

 • Uyumadan önce tüm vücudunuza sıcak hindistan cevizi yağı uygulayın. Sabah yıkayın. Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bu günlük olarak uygulayın.
 • Banyo ya da duştan sonra kuru cilde hindistan cevizi yağı sürün. Deri, sıcak ve esnek olduğundan hindistan cevizi yağı, daha kolay absorbe edilir. Günlük olarak uygulayın.

7.Avokado

Avokado, cildi iyileştirmeye yardımcı olan yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar ile doludur. Yüksek A vitamini içeriği de cilt bakım ve onarımı yardımcı olur.

 • Avokadoyu hamur haline getirmek için püre şekline getirin. Tüm kuru cilt üzerine macunu sürün. 10 ile 15 dakika cildinizde bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın. Günde bir kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Avokadonun yarısını püre haline getirip ve bir buçuk fincan bal ile karıştırın. Kuru cilt üzerine karışımı uygulayın ve durulamadan önce 15 dakika bekletin. Haftada bir veya iki kez bu nemlendirici yüz maskesi uygulayın. Daha sık daha kullanmayınız.
 • Ayrıca cildinizi sulu ve nemli tutmaya yardımcı olmak için sağlıklı yağ alımını artırmak için günlük bir bardak avokado suyu  içebilirsiniz.

8.Yulaf Ezmesi

Kuru cildi rahatlatmak ve nemlendirmek için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi yüksek protein içeriği ile su kaybını önler ve nemi korumaya yardımcı olur. Ayrıca, cildinizin genel sağlık için iyi anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

 • Ilık su dolu küvete bir fincan yulaf ezmesi dökün. Birkaç damla lavanta yağı ekleyin. 15 ile 30 dakika süreyle bu küvetin içinde bekleyin. Haftada bir kez uygulayın.
 • Bir fincan yulaf ezmesi ile bir muz püresini karıştırınız ve ardından biraz ılık süt ekleyerek bir yüz maskesi yapın. Kuru cilt üzerine bu yumuşak karışımı uygulayın ve 10 ile 15 dakika boyunca bekletin. Soğuk su ile durulayın. Haftada bir kez bu yüz maskesi kullanın.

9.Badem Yağı

Badem yağı dolayısıyla kuru ciltler için yumuşatıcı ve yağlayıcı olarak kabul edilir. E vitamini içermektedir. Ayrıca,  antioksidan özelliği cildin genel sağlığı için iyidir.

 • Yavaşça saf badem yağını ısıtın. Duş almadan önce yarım ılık yağ ile hafifçe bir saat boyunca vücudunuza masaj yapın. Duş sonrasında bazı hafif nemlendiriciler uygulayın. Günde bir kez yapın.
 • Yatmadan önce bir çay kaşığı badem yağını ılık bir bardak süt ile karıştırılarak içiniz. Bunun sonucunda sağlıklı bir cildin yanı sıra sağlıklı bir uyku keyfi için her gece tekrarlayın.

Not: Bademe alerjisi olanlar badem yağı ilaçları kullanmamalıdırlar.

10.Aloe Vera

Aloe vera, yatıştırıcı, antiseptik ve antifungal özellikleri ile kuru, tahriş olmuş cilde yardım eder ve pullanmaları önler. Bu basit çare cildinizi nemlendirecek ve zararlı maddelerden cildinizi koruyacak bir tabaka oluşturacaktır.

 • Taze aloe vera yaprağı keserek açın ve jeli sıkın.
 • Kuru cildiniz üzerine jeli uygulayın ve 10 ile 15 dakika bekletin.
 • Ilık su ile durulayın.
 • Günde iki kez yapın.

Kuru Cildi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

 1. Cildinizi nemlendirmeye özen gösteriniz.
 2. Alkol içeren nemlendiriciler kaçının.
 3. Yatak odanızda bir nemlendirici kullanın.
 4. Çok makyaj yapmaktan kaçının. Yüzünüzü makyajdan temizlediğinize emin olun.
 5. Güneşten korunun.
 6. Bol su için.
 7. Düzenli ve sağlıklı beslenin.
 8. Vitamin yönünden zengin besinler, omega-3 yağ asitleri, balık, balık yağı, avokado, fındık gibi gıdalar tüketin.
 9. Sigara içmeyin, çok fazla alkol veya uyuşturucu kullanmayın.
 10. Sade su ile yüzünüzü yıkayın.

Источник: https://evdesifa.com/cilt-kuruluguna-ne-iyi-gelir/

Cilt bakımını ihmal etmeyin – Kışın cildiniz ekstra ilgi ister

Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

Kuru ayaz ve sert rüzgârlar cildinizin en büyük düşmanıdır. Klimalı ortamlar ve kapalı alanlarda, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler de cabası. Sonuç olarak cildimiz kış aylarında nemini kaybeder.

Eğer bu mevsimde ona iyi bakmazsak inanın bana çok hızlı bir şekilde kırışmaya başlarız.

Hele bir de cildiniz çok kuruysa yandınız! Gelin önce kışın cildimize neler oluyor onu görelim sonra da piyasadaki en güzel cilt bakım ürünlerine göz atalım.

Kış aylarında cildimize neler oluyor?

Soğuk havalar kapınızı çaldığında vücut ısısının kaybolmaması için cildimiz kan dolaşımını azaltır. Ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Dolayısıyla cildimiz ihtiyaç duyduğu besleyici maddelere ulaşmakta zorlanır.

Eğer yediğiniz besinlerle veya kullandığınız ürünlerle cildinizi beslemezseniz cilt kuruluğu başlar. Cildiniz esnekliğini kaybeder. Hızlıca kırışmaya başlarsınız. Bununla da kalmaz cildiniz sarkar, kızarır ve üzerinde lekeler oluşur.

Bilmiyorum cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu anlatabildim mi?

 1 –  Cilt tipinize uygun bir ürün seçin

Tabii ki nemlendirici kullanmalısınız. Fakat nemlendirici deyip geçmeyin, her cildin farklı türlerde nemlendiriciye ihtiyacı olur. Örneğin yağlı ciltliyseniz siz hiç öyle düşünmeseniz de şanslısınız demektir.

Kış aylarında öyle cildinizi yağa boğmanıza gerek olmaz. Losyon tarzındaki nemlendiriciler, sizin için yeterli olacaktır. Hatta yoğun nemlendiriciler kullanırsanız cildinizin yağ dengesini bozabilirsiniz. Sivilce veya siyah nokta problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

O yüzden mutlaka cilt tipinize uygun bir ürün seçin.

 2 –  Peeling yaparak cildinizi arındırın

Eğer cildiniz pul pul dökülüyor ve kızarıyorsa kesinlikle cildinize nemlendirici sürmeden makyaj yapmayın. Çünkü o zaman cildiniz felaket görünecektir.

Hatta bu sorunu sık sık yaşıyorsanız peeling yapmayı alışkanlık haline getirin. Son yıllarda cilt bakım markaları peeling konusunda kendilerini aştılar. Eminim siz de uygun bir ürün bulabilirsiniz.

Haftada bir veya iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Cildiniz gayet bebeksi olur.

 3 –  Cilt bakımında beslenmenin önemi büyüktür

Omega 3 desteği çok işinize yarar. Haftada en az iki kez balık yiyerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Havuç, domates, portakal, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, zeytinyağı, elma, yoğurt ve yulafı da sofranızdan eksik etmeyin. Bol bol su içmeniz gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım.

Kış aylarında cilt temizliği yaparken yüzünüzü öyle kaynar sularla yıkamayın. Zaten yağ ve nem eksikliği çeken cildinizi iyice kurutursunuz. Önce yüzünüzü ılık suyla yıkamaya başlayın. Sonlara doğru da suyu soğuk ayarına getirerek cildinize bir şok yaşatın. Bu hareketiniz kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayacaktır. Vücut diriliği için aynı yöntemi duşta da uygulamanızı tavsiye ederim.

 5 –  Sert sabunlar ve PH değeri yüksek olan kimyasallar cildiniz mahveder

Alerjik bir bünyeye sahipseniz işiniz daha da zor. Kullandığınız ürünlerin etiketlerini okuyun ve mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanmaya çalışın. Deterjandan uzak durun. Ellerinizi de sıcak su ile yıkamayın ve çantanıza mutlaka bir el kremi atın.

Sık sık el kremi kullanarak ellerinizi koruyabilirsiniz. Ama tüm bu önlemlerinize rağmen elleriniz yine de çatlayabilir. O zaman gece yatarken elinize yoğun bir nemlendirici sürüp plastik eldivenler giyin. Ya da ellerinizi streç filmle sarın.

Sabaha elleriniz yumuşacık olacaktır.

 6 –  Mutlaka nemlendirici kullanın

Her banyodan sonra vücudunuza nemlendirici uygulayın. Özellikle bacaklarınız kolay kuruyacaktır.

 7 –  Cilt maskesi kullanmayı alışkanlık haline getirin

Kuru ciltli olanlar kışın çok daha fazla sıkıntı çekecekler. Ben de kuru ciltliyim ve inanın bana her duştan sonra ayak başparmağımdan alnıma kadar kremler sürüyorum. Bunu yapmazsam sürekli kaşınıyorum.

Benim kadar abartmasanız da en azından cildinize arada sırada maskeler yapmanızı tavsiye ederim. Türlü renklerdeki maskelerle ev ahalisini biraz tedirgin edebilirsiniz ama olsun değer. Sonuç gerçekten yumuşacık ve kaşıntı hissi de oldukça azalıyor.

Eğer yağlı ciltliyseniz basit bir vücut losyonu işinizi görecektir. Hatta nemlendiricili bir duş jeli bile yeterli olur.

 8 –  Geceleri cildinize ekstra ilgi gösterin

Cildinizin kendini yenileyebilmesi için ona geceleri ekstra ilgi gösterin. Zaten sizin de en çok bu saatlerde vaktiniz olacaktır. Cilt bakım yağları benim çok işime yarıyor. Gece cildimi temizledikten sonra uyguluyorum, sabah tatlış bir şekilde uyanıyorum.

SIK DUŞ ALMAK CİLT KURULUĞUNA NEDEN OLUYOR

Sık duş almak cilt kuruluğuna neden oluyor.

Araştırmalara göre sık duş almak cilt kuruluğuna en çok neden olan etkenlerin başında geliyor. Öyle günlerce duş almayıp kokuşun demiyorum ama en azından kış aylarında bu sıklığı biraz azaltabilirsiniz. Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz, sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenleri şöyle açıklıyor…

“Cildimiz her dönem farklı bakım uygulamalarına ihtiyaç duyar. Cilt kuruluğu her mevsimde görülebilen bir cilt olayıdır ancak yaz mevsiminde sık duş almak, sonbahara kuru bir cilt ile geçiş yapmamızın habercisidir.

Bu geçiş dönemini iyi değerlendirmeli ve cilt kuruluğuna sebep olan uygulamaları azaltarak bakım metotlarıyla cildimizi eski sağlıklı günlerine geri döndürmeliyiz.

Güneşli günlerin yerini yağmur ve rüzgârın aldığı bu günlerde, yazdan kalan izleri silmek ve cildimizi kışa hazırlamak için sonbahar en uygun zamandır. Sonbaharda doğanın kendini yenilediği gibi sizde cildinizi yenileyebilirsiniz.”

DUŞ SÜRENİZİ AZALTIN

Cilt sağlığı için duş sürenizi azaltın.

Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu sık duş alan kişiler oluşturuyor. Sıklıkla duş almak, duşta uzun süre vakit geçirmek, fazla kese yapmak cilt kuruluğunu arttıran etkenlerin başında geliyor.

Duşta sıcak su kullanılması ise derinin altındaki nem içeriğini azaltarak cildin kurumasına neden oluyor. Bu yüzden doktorların önerisi duş alırken soğuğa yakın ılık su tercih etmeniz gerektiği yönünde oluyor. Emsey Hospital’dan Uzm.

Dr Serpil Özyılmaz ise şu konuya dikkat çekiyor:

Duş periyodunu daha az aralıklara indirmeli ve cildinizin ihtiyacı olan nemi depolaması için zaman tanımalısınız. Cilt kuruluğu, gerilme, pul pul soyulma, kepeklenme, kaşıntı gibi şikâyetlere sebep olur ve bu şikâyetleriniz giderek egzamaya bile yol açabilir.

CİLT KURULUĞUNUN BİRÇOK SEBEBİ VAR

Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir?

Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmeye başlar. Yaş ilerledikçe cildin yağ üreten bezleri hem sayı olarak hem de aktive oranı olarak azalır.

Derinin üst tabakasının yaklaşık %10’luk kısmını oluşturan suyun miktarının azalması deride çatlamaya, kaşıntıya ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda altta yatan bir hastalık yoktur. Ciltte kuruluğa gerek çevresel gerek kimyasal etkiler sebep olabilir.

Çevresel etkenlerin başında; duşta kullanılan sıcak su, rüzgâra maruz kalma, hava kirliliği ve klima kullanımı gelir. Kimyasal etkilerin başında ise kullandığımız deterjanları söyleyebiliriz.

Bu faktörlerin dışında egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları, hormonsal ve metabolik faktörler, sivilce ve akne önleyici ilaçlar da cilt kuruluğu yaşanmasına sebep olabilir.

Uzmanımızın cilt kuruluğu için tavsiyeleri ise şunlar:

 • Cilt kuruluğu vücuttaki nem miktarının azalmasıyla ortaya çıkar, özellikle yaz aylarında bol su tüketmeye özen gösterin.
 • Duşta uzun zaman geçirmeyin ve çok sıcak suyla yıkanmayın.
 • Duştan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın.
 • Sabunlar ciltte kuruluk problemine neden olur bu yüzden sabun kullanımından kaçının.
 • Deterjan, aseton ve kimyasallar maddelerle temas etmemeye çalışın.
 • Klimanın kullanıldığı ortamlarda nem miktarı düşeceği için bulunduğunuz ortamı nemlendirin.

NUXE’ten yeni yıl kofreleri

NUXE, yeni yılı ikonik Prodigieux® serisinin başrolde olduğu kofrelerle selamlıyor. İlk defa NUXE tarafından yaratılan ve bu sene formülü yenilenen çok amaçlı kuru yağ Huile Prodigieuse® ve onun efsanevi kokusunu taşıyan bakım ürünleri çok hoşunuza gidebilir.

Lierac’tan yeni nesil Premium cilt bakımı!

Lierac Laboratuvarları tarafından kök hücreleri yenileyici teknolojiden ilham alarak özel olarak geliştirilen PREMIUM serisi, yaşlanmanın tüm belirtilerine karşı etkili bakım sunuyor.

Premium serisinin temel bakım ritüeli içerisinde normal ve karma ciltler için hafif dokulu, yaşlanma karşıtı The Silky Cream, kuru ciltler için yoğun dokulu, yaşlanma karşıtı The Voluptuous Cream ve seriye yeni eklenen tüm yaşlanma belirtilerine karşı etkili ve tüm cilt tipleri için uygun göz kremi yer alıyor.

Destekleyici bakım içerisinde ise tüm yaşlanma belirtilerine karşı etkili bakım yağı ELIXIR ve yeniden yapılandırıcı serum bulunuyor. Serinin tamamlayıcı bakım elemanı ise anında gençlik etkisi sunan yaşlanma karşıtı maske. Deneyin bakalım ne hissedeceksiniz?

The Body Shop’tan Body Butter

The Body Shop’ın Body Butter’larının 12 farklı muhteşem aroması ve her cilt tipine uygun çeşidi bulunuyor. Benim favorim Shea Body Butter. Nefis kokuyor ve cildime de çok iyi geliyor. Ama seçenek çok, siz de gidip bir deneyin kendi zeinize göre bir çeşidini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Nemini kaybetmiş ciltlere S.O.S. bakım

Cildin ihtiyacı olan nemi korumak ve kaybolan nem dengesini geri kazandırmak için geliştirilmiş Cosmed DAY-TO-DAY Vanilyalı Nem Maskesi, bitkisel içeriği ve esanssız doğal kokusuyla dikkat çekiyor. Cilde elastikiyet kazandıran, cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olan ürün, zengin içeriğiyle cildi nemlendirirken besliyor ve parlaklık da kazandırıyor.

Sisley’in Black Rose Infusion Cilt Kremi

Sisley’in yoğun anti-aging etkilerinin bulunduğu Black Rose Infusion Cilt Kremi, cildi yeniden yoğunlaştırıyor ve cildin parlaklığını artırıyor. İçeriğinde siyah gül, alp gülü, mayıs gülü, hibiskus, padinapavonica, shea ve camelina özleri bulunan Sisley Black Rose Infusion Krem, antioksidanlar açısından da çok zengin.

Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate

Henüz keşfetmediyseniz en sevdiğim ürünlerden biriyle tanıştırmak istiyorum sizi. % 99.8 oranında temel ve botanik yağların bir karışımından oluşan bu mucize ürün, paraben içermiyor.

Cildi gece boyunca onarıyor ve yenilenme sürecine destek oluyor. Sabaha daha pürüzsüz, aydınlık ve dinlenmiş bir ciltle uyanıyorsunuz.
İçeriğinde bulunan Lavanta Yağı ise ayrı bir olay. Cildi yatıştırıyor ve aydınlatıyor.

Şahsen benim daha güzel uyumama da yardımcı oluyor. Kokusu gerçekten çok güzel, deneyin derim.

Caudalie Deep Cleansing Exfoliator

Cildinizi kurutmadan arındıracak ve yenileyecek bir ürün arıyorsanız Caudalie bu işi çok iyi yapmış. Cildinize nazikçe masaj yaparak uyguluyorsunuz ve sonra su ile duruluyorsunuz. Cildiniz daha sağlıklı ve ışıltılı görünüyor.

 İçeriğindeki greyfurt, nane ve tatlı portakal  notalarıyla “kremsi” dokusu gerçek bir rahatlama ve canlandırma deneyimi sunuyor.

%97 oranında doğal içeriklerden oluşan yeni formülüyle karma ve yağlı ciltler başta olmak üzere tüm cilt tiplerine uygun olduğunu da söyleyelim.

L’occitane Ultra Light Body Cream

Bu kremi bence siz de oldukça keyifli bulacaksınız. Shea yağı köpürerek ciltte hızla eriyen hafif bir formül yaratıyor. Böylece ciltte kalıcı bir yumuşaklık hissi oluşuyor. Bu arada bu köpüksü doku yaratılırken gıda sektöründen ilham alınmış. Bence çok da keyifli olmuş.

 ###  Bu içerik hoşunuza gittiyse tüm güzellik yazılarım için buraya tıklayabilirsiniz.

Источник: http://hazanakoz.com/guzellik/bakim/cilt-bakimini-ihmal-etmeyin/

Cilt Kuruluğu Nedenleri, Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümleri

Sık Duş Almak Cilt Kuruluğuna Neden Oluyor

Cilt kuruluğu; mevsimsel değişiklikler gibi çevre şartları, enfeksiyona dayalı bazı hastalıklar ya da genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Basit tedaviler ile önlenebilir.

Ciltte Kuruluk Nedenleri 

Cilt Kuruluğu ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte kuruluk şikayeti yaygın görülen sorunlardan biridir ve genellikle dönemsel olarak ortaya çıkar.

Aşırı soğuk ve sert hava, mevsim değişiklikleri, düşük nem, sıcak su, kimyasal içeren ve ph yapısı sert olan sabun ve şampuanlar gibi faktörler bu durumu daha da tetikler.

 Hormonsal değişimin hızlı ve yüksek olduğu hamilelik  ve menopoz dönemleri de ciltte kuruluk şikayetinin yaygın ve geçici olduğu durumlar arasında yer alır. 

Fakat yukarıda sayılan ve kısa süreli görülen faktörlerin yanı sıra bazı metabolik rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, sedef, egzama ve iktiyozis gibi genetik yatkınlığa bağlı hastalıklar uzun yıllar boyunca kuruluk, pullanma, kaşıntı şikayetlerine neden olabilir. 

İktiyozis, halk arasında balık pulu hastalığı olarak da adlandırılan kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Cilt kurumasına bağlı olarak tüm vücut yüzeyine yayılmış döküntüler ve kaşıntı şikayeti en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. 

Kişinin yaşı, genel sağlık durumu, dışarıda geçirdiği zaman ve çalıştığı mesleki ortam da ciltte kuruluk görülme ihtimalini arttıran risk faktörleri arasında yer alır.  Bu durumda eğer önlem alınmazsa atopik dermatit gibi cilt kuruluğuna bağlı gelişen hastalıklar ortaya çıkabilir.

Belirtileri 

Ciltte kuruluk belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı ortak özelliklere sahiptir. Bu belirtilerden bazıları şöyle sayılabilir: 

 • Banyo sırasında ya da sonrasında ciltte sıkılaşma hissi, 
 • Cilt hassasiyeti,
 • Cilt yüzeyinde kalınlaşmış ve kabartılı plaklar, 
 • Kaşıntı, 
 • Kızarıklık, 
 • Hafif ya da şiddetli döküntü şikayeti, kepeklenme, 
 • İnce çizgiler ve cilt çatlakları, 
 • Cilt renginde değişiklikler, 
 • Durumun şiddetine bağlı olarak kanama. 

  Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Nedenleri

Bu belirtiler yaygın olarak yüz bölgesi, yanaklar, dudaklar, dirsekler, avuç içi, ayak tabanı gibi bölgelerde görülür. Düzenli bir cilt bakımı ile kısa sürede iyileşmesi beklenir.

Fakat, 4 haftadan uzun süren, kızarıklık ve cilt rengindeki değişikliğin geniş alanları kapladığı, kaşıntı şikayetinin uyku düzenini bozduğu, cilt döküntülerinin soyulma aşamasına gelerek ince kanamaların yaralara dönüştüğü durumlarda bir cilt doktoruna giderek gerekli tahlillerin yaptırılması gerekmektedir. 

Bebeklerde Cilt Kuruluğu 

Cilt kuruluğu her ne kadar 40 yaşından büyük insanları daha çok etkilese de yeni doğanlar ve 4 yaşına kadar çocuklarda da mevsimsel değişiklikler,  klorlu banyo suları, yanlış şampuan seçimi, klima gibi cihazlar ile ısıtma yöntemleri nedeniyle görülebilir.

4 haftadan uzun süren kızarıklık, kaşıntı ve dökülmelerde egzama, atopik dermatit ve sedef gibi hastalıklarının varlığından şüphe ederek bebeğin fiziksel kontrollerinin aile hekimi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tanı, Tedavi ve Korunma Yöntemleri 

Çoğu durumda herhangi bir doktor kontrolüne gerek kalmadan nemlendirme ve doğru cilt bakım yöntemleri ile cilt kuruluğu şikayetleri tedavi edilebilir.

Fakat 4 haftadan uzun süren şikayetlerde uzman bir cilt hekimi tarafından yapılacak muayene ve tahliller herhangi bir metabolik hastalığın erken teşhisinde önem taşır.

Tanı sürecinde doktorunuz; çalıştığınız iş kolu, beslenme ve banyo alışkanlıklarınız, cildinize nasıl baktığınız, kullandığınız kozmetik ürünler ve daha önce geçirmiş olduğunuz hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgiler isteyebilir.

Yapılacak fiziksel kontrollerin ardından eğer doktorunuz tarafından gerekli görülürse tam kan sayımı, idrar testi, tiroid hormon testi, alerji testi ya da duruma göre akciğer fonksiyon testlerinden biri ya da birkaçı istenebilir. Tanı sürecinde belirtilerin ne zaman arttığı, ne kadar sürdüğü ve cilt kuruluğu dışında başka sistemik bir şikayetin olup olmadığı gibi unsurlar önem taşır.

Kesin tanının ardından tedavi yöntemleri içerisinde yaşam tarzı değişiklikleri, hidrokortizon ya da laktik asit içeren krem, tonik ve losyonlardan oluşan ilaçlar reçete edilebilir. 

Cilt kuruluğuna bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen ciltte kuruluk şikayeti zaman içinde atopik dermatit gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Ayrıca cilt yüzeyinde gelişen çatlak ve yaralar enfeksiyona bağlı bazı hastalıklara yol açabilir. Enfeksiyonlar bakteriyel, viral ve parazit enfeksiyonlar olarak farklı tür ve yapıda olabilir.

Enfeksiyonlar gelişmeden önce ortaya çıkan ilk belirtilerden biri siyah nokta ve sivilce oluşumudur. 

Cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı ve diğer komplikasyonları gidermek için dikkat edilmesi gereken korunma yöntemleri şöyledir

Nemlendirici kullanın: Gün içinde ve banyodan sonra nemlendirici krem ve losyonlar kullanmak şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Vazelin, bebek yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı ya da kakao yağı içeren krem ve yağların kullanılması da şikayetlerin tedavisinde etkili olmaktadır.

Özellikle banyo sonrası ve gece uyumadan önce kullanılan nemlendirici ürünler daha etkili sonuçlar verir. 

Sert sabun ve şampuanlardan kaçının: Antibakteriyel ve ph değeri yüksek sabunlar şikayetlerin artmasına neden olabilir. Kimyasal ve sentetik katkı maddesi içeren ürünlerden uzak durmaya özen gösterin. Cildinizi temizlemek için papatya, zeytinyağı, jojoba, kayısı, salatalık gibi ph değeri nötr olan ve doğal nemlendirici içeren sabunları tercih edin. 

Uzun banyolardan ve aşırı sıcak sudan kaçının: Sık sık yapılan ve uzun süren banyolar vücudun doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Banyo süresini kısıtlayarak ılık su ile duş almak cilt sağlığınızı korumak için önemli bir unsurdur.  

Cilt Kuruluğunda Doğal Çözüm Yolları

Pamuklu kıyafetler tercih edin: Derinizin nefes alması için pamuk ve ipek içeren giysileri tercih edin. Yün, keten ve sentetik madde içeren kıyafetler alerjik reaksiyona neden olarak kuruluğa yol açabilir. 

Doğal Çözüm Önerileri

Muz maskesi: 2 muz, 2 kaşık bal ve 1 kaşık yoğurt ile hazırlayacağınız muz maskesi ile mevsimsel değişikliklere bağlı cilt kuruluğu giderilir ve cildin nemlendirilmesi yeniden sağlanabilir.

Maskeyi hazırlamak için muzları püre haline getirerek bal ve yoğurdu ilave edin. İhtiyacını olan bölgelere masaj yaparak iyice yedirin ve 20 dakika yada zamanınız varsa maske iyice kuruyana kadar bekleyin ve sonra temiz soğuk su ile maskeyi temizleyin.

Semptomlarınız iyileşene kadar haftada 2 ya da 3 defa uygulamaya devam edin. 

Bal maskesi; 1 çorba kaşığı bal ve tereyağını karıştırarak düzenli olarak yapacağınız maske döküntü ve kaşıntı şikayetini azaltarak kuruluktan kaynaklanan enfeksiyonları önler. Maskeyi en az haftada bir kere ve 20 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. 

Salatalık kürü; 1 salatalık püresi ve 1 dal aloe vera bitkisinden alacağınız jeli karıştırın. Birkaç damla zeytinyağı ekleyerek kuruluk şikayetinin olduğu bölgeye masaj yaparak sürün. En az 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizleyin. Şikayetleriniz iyileşene kadar haftada 3 defa kür olarak akşamüstü uygulayın. 

Источник: https://ciltte.com/cilt-kurulugu.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.