Silikon Mu, Meme Dikleştirme Mi?

içerik

Göğüs estetiğinde silikon mu, meme dikleştirme mi?

Silikon Mu, Meme Dikleştirme Mi?

Kadınların önemli problemlerinden biri olan göğüs sarkması ve deformeleri yaş ilerledikçe kendini daha çok belli ediyor. Zamanla nasıl yüzümüz, vücudumuz sarkıyorsa göğüsler de aynı şekilde deforme olabiliyor.

Doğum, emzirme sonrası süt kanallarının geri çekilmesi, aşırı kilo alıp vermeyle birlikte meme derisi elastikiyet kaybediyor ve  memeyi göğüs kaslarına bağlayan bağ dokusu ve yağ dokusu, deri, meme başları aşağı doğru inebiliyor.

Sarkan göğüsler de estetik açıdan kötü bir görünüme sahip olduğu için birçok kadını psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Bu yüzden göğüsleri sarkan birçok kadının başvurduğu yöntem meme dikleştirme ya da silikon oluyor.

Eğer göğüslerinizin büyüklüğünden memnun fakat sadece sarkık olduğunu düşünüyorsanız, meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı ile diri ve dik göğüslere sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte göğüslerinizin boyutlarından memnun değil, içinin boşalmış ya da ufalmış olduğunu düşünüyorsanız meme dikleştirme ameliyatının yanında silikonla meme büyütme ameliyatını da bir arada yaptırabilirsiniz.

Ya da memenizin sarkmasından şikayetçi ve aynı zamanda büyük olmasından da rahatsız iseniz o zaman meme küçültme ve dikleştirme  ameliyatı ile göğüslerinizi hem küçültebilir hem de dikleştirebilirsiniz.

Meme dikleştirme estetiği nasıl yapılır?

Tıpta mastokpeksi ya da meme kaldırma ameliyatı olarak da tanımlanan ameliyatlar, meme dikleştirme estetiği adı altında yapılmaktadır. Meme dikleştirme estetiği sayesinde birçok kadın beden ölçülerine uyumlu, doğal görünümlü ve simetrik olan memelere sahip olabilmektedir.

Göğüs dikleştirme için yapılan hesaplamalar kişinin beden ölçüleri dikkate alınarak gerçekleştirilir. Memelerin durumu incelenerek kişinin de isteğine göre hesaplamalar netleştirilir. Bu noktada göğüslerde oluşan asimetriler de belirlenir. Genel olarak kadınların sağ ve sol göğüslerinde biraz farklılık olmaktadır.

Bu tespitle birlikte memelerde oluşan sarkıklık oranı da belirlenir. Sarkıklık oranının tespiti için, memenin alt çizgisi dikkate alınarak, meme başının bu alt çizginin ne kadar altında olduğu belirlenir. Bu noktada göğüs dikleştirme estetiği yaptırmak isteyen kişinin aynada göğüslerini iyice incelemesi gerekir.

Eğer göğüslerinizin uçları meme katlantı çizginizin altındaysa meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Bu konuda en doğru kararı uzman bir estetik cerraha danışarak alabilirsiniz.

Meme dikleştirme estetiğinde kullanılan yöntemler

Öncelikle yapılan ölçümlemelerle birlikte sarkıklık oranı ve memelerin büyüklüğü değerlendirilip meme dikleştirme estetiğinde kullanılacak cerrahi girişim belirlenir. Memelerdeki sarkma miktarına göre ameliyatta kalan izlerin miktarı da artar. Bu yüzden ameliyat sonrasında oluşacak izleri soren etmeyeceklerin bu ameliyatı yaptırması önerilir.

Hafif derecedeki, gevşek ve sarkık göğüslerde göğüslerin büyüklüğü uygunsa, meme başının çevresinde olan halka şeklindeki fazlalık çıkarılır ve meme başı hafif şekilde yukarı doğru kaldırılır.

Bu şekilde yapılan ameliyatlarda meme başının çevresinde halka biçiminde iz kalır.

Memelerdeki sarkma azsa ve ve fazla büyük değilse meme dikleştirme yapılmadan önce göğüsleri büyütebilme için damla silikon protez kullanılır.

Orta ve ileri seviyedeki gevşek ve sarkık göğüslerde ise iki farklı işlem yapılabilir. Orta seviyedeki sarkmalarda meme başında olan fazla deri halka biçiminde çıkartılır.

Meme dokusu altından toparlanarak kesilen yerler kapatılır. Bu işlemde meme başı etrafında iz kalır. İleri derecedeki sarkmalarda meme başından aynı uygulama yapılırken, meme alt tarafa doğru toparlanır.

Yine kesilen yerlere dikiş yapılır ve iz kalır.

Meme dikleştirme estetiğinde iyileşme ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra, başlangıçta memelerde şişlik ve şekilsiz bir görünüm olabilir. Meme altında dik kesi yapılan yerde potluk olabilir ya da iki meme arasında asimetrik fark oluşabilir.

Ameliyatın bu etkileri bir ay kadar zamanda geçer. Ancak ameliyat öncesinde kişinin memeleri simetrik değilse bunun düzeltilmesi oldukça zordur. İnsan vücudunun her zaman bir yarısı diğer tarafa göre daha farklı olur.

İki taraf arasında tam bir simetri olmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında herhangi bir ağrı oluşumu gözlenmez. Ancak bazen memelerde morluk ve şişlik olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden yok olur.

Göğsünüze yapılan bandaj 3 gün kadar kullanılır. Daha sonra yarım atlet şeklinde sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Bu ameliyatlarda eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Meme dikleştirme estetiği sonrasında, tüm etkilerin düzelmesi, memelerin şeklini alması ve izlerin kaybolması için 6 ay ya da 1 yıl kadar süre geçmesi gereklidir.

Bu yüzden bu süreci göz önüne alarak bir karar vermek gereklidir.

Meme dikleştirme estetiğini kimler yaptırmalıdır?

Aslında yapılan meme dikleştirme ameliyatı bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Bu yüzden bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir.

EĞer göğüslerinizdeki sarkıklık çok fazla değilse ve izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağını düşünüyorsanız bu ameliyatı olmanız önerilmez.

Ancak ciddi derecede sarkık göğüsleriniz varsa ve daha sonrası oluşacak izlerden rahatsız olmayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmana da danışarak ameliyatı olabilirsiniz. Bu ameliyat sonrasında dik, şekilli ve istediğiniz boyda göğüslere sahip olabilirsiniz.

Kısacası bedeni fiziksel olarak sağlıklı olan kişiler, ameliyatın sonucu hakkında gerçekçi beklentileri olan kişiler ve meme dikleştirme estetiği sonrasında oluşacak izleri sorun etmeyecek kişiler bu ameliyatı yaptırmalıdır.

Sadece meme dikleştirme ameliyatı yeterli midir?

Eğer göğüslerinizin boyutundan memnun fakat sadece sarkık olduğunu düşünüyorsanız meme dikleştirme ameliyatı ile dik göğüslere sahip olabilirsiniz.

Eğer memede sarkıklıkla birlikte hacim kaybı da mevcut ise meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ameliyatı da yapılabilir.

Bununla birlikte memenizde oluşan sarkıklıktan şikayetçi ve aynı zamanda büyük olmasından da rahatsız iseniz dikleştirme ile birlikte meme küçültme ameliyatı da yaptırabilirsiniz.

Kaynak: Estecenter

Görsel Kaynak: estecenter.com/meme-protezleri

Источник: //www.bakimlikadin.net/2018/10/02/gogus-estetiginde-silikon-mu-meme-diklestirme-mi/

Meme Dikleştirme ( Göğüs ) Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Silikon Mu, Meme Dikleştirme Mi?

Meme Dikleştirme ( Göğüs Dikleştirme)  ile alakalı geniş makalemiz içerisinde bir çok sorunuza yanıt bulabileceksiniz. Lütfen merak ettiğiniz konular hakkında ve aklınıza takılan sorular ile alakalı Prof. Dr. Ahmet Karacalar‘a ulaşmaktan sorularınızı yöneltmekten çekinmeyiniz.

Memenin formunu zaman içinde bozan faktörler nelerdir ?

Hamilelik, emzirme, kilo alıp vermeler, yaşlanma, yerçekimi ve soyaçekim bunlar arasında ön planda.

Meme kelimesi mi doğru göğüs kelimesi mi ?

Meme kelimesi doğrudur. Meme kelimesi memeliler adı verilen büyük bir familyayı temsil eder. Diğer türlü göğüslüler olurdu. Göğüs memenin oturduğu kafesin adıdır.

Ne yazık ki yanlış bir şekilde göğüs kelimesi kullanılıyor. Bu nedenle meme dikleştirme doğru olacaktır.

Göğüs dikleştirme bir bakıma göğüs kafesi ve akciğerler ile ilgilenen göğüs cerrahisi alanında bir açıklama gibi görünüyor.

Meme sarkması nasıl gerçekleşir ?

Öncelikle bahsedilen yerçekimi sarkma sürecinde belirleyici değildir, yerçekimi sarkmanın yönünü belirleyen bir faktördür. Sonuçta yirmili yaşlarda da yerçekimi etkilidir, ellili yaşlarda da. Fakat yirmili yaşlarda sarkmaya çok daha az görürüz. Memenin Cooper bağı adı verilen bağları vardır.

Bu bağlar ile meme dokusu göğüs kafesine asılır. Zaman içine bu bağ zayıflamaya başlar ve meme içi dokusu deri üzerinde baskı oluşturur. Meme içi ağırlığın artması ( özellikle hamilelik döneminde meme hacim artışı gibi ) deriye olan baskıyı arttırır. Elastik, kaliteli deri bu baskıya bir süre karşı koyabilir.

Aşırı güneşlenme, cilt kuruluğu, hormonal faktörler ve yaş ile deri kalitesi bozulup, elastikliğini kaybeder. Özellikle çatlakların olduğu deriler bu konuda daha şanssızdır. Elastikliğini kaybeden deri ve Cooper bağlarının giderek daha çok gevşemesi ile sarkma oluşur.

Memeyi tutan yapılar ile aşağı iten yapılar arasında ki denge çok önemlidir. Bu denge iten yapılar lehine bozuldukça, sarkma daha çok oluşur.

Memenin sarkan yapıları nelerdir ?

Meme bezi, yağ dokusu ve deri birlikte sarkar. Sarkma sırasında memeyi göğüs kasına tutan askılar gevşer ve uzar. Eski özelliklerini kaybettikleri için operasyon olmadan tekrar eski haline dönmez.

Göğüs kası çalıştırarak meme dikleştirme olur mu ?

Meme ligaman denilen askı bağlarla göğüs kafesine bağlantılı durumdadır. Çalışma ile bu bağlar güçlenmez. Ancak göğüs kasının aşırı çalıştırılması üst tarafta dolgunluk verebilir. Bu kasa bağlı olacaktır.

Meme sarkmasını engellemek için neler yapılabilir ?

Yaşam içinde olan bazı doğal olaylarlar kaçınmak pek mümkün değil. Hamilelik, emzirme gibi. Ancak kilo dalgalanmalarından kaçınmak ve spor meme sarkmasını geciktirecektir. Onun dışında meme derisinin güneşten hasar görmesi engellenebilir. Güneş hasarlı meme derisi memenin sarkmasını hızlandırır.

Meme dikleştirme de cerrahi yaklaşım nasıl ?

Meme dikleştirme dolgunlaştırarak dikleştirme, küçülterek dikleştirme, ve yaklaşık aynı hacmi koruyarak dikleştirme şeklinde yaklaşımlar var. Bu yaklaşımların hangisinin seçileceği memenin sorunu ve kişinin taleplerine göre belirlenir.

Meme dikleştirme ile küçültme istenirse işlem değişiyor mu ?

Meme dikleştirme ve meme küçültme tekniği birbirine benzer tekikler. Sadece dikleştirme istenirse sarkan deri hariç olabildiğince bütün dokular korunur. Küçültme istenirse özellikle sarkan yerdeki meme dokusu, yağ ve deri çıkartılır.

Meme dikleştirme de 21 cm kuralı nedir ?

Meme başı ile boyun alt V çentiği arasında ki mesafenin olması gerekli uzunluğudur. Bu uzunluk standart bir beden için olup kişinin boy ve göğüs kafesi uzunluğuna göre 18-22 cm arası değişebiliyor.

Meme dikleştirme sırasında çatlaklardan kurtulabilir miyim ?

Eğer çatlaklar çıkartılacak deri içinde yer alıyor ise bir kısmı gidecektir.

Yarım ay meme dikleştirme nedir ?

Yarım ay meme dikleştirme hafif asimetrilerde ya da meme protezi sonrası en fazla 1 cm kadar dikleştirme gerektiren memelerde tercih edilen bir yöntemdir. Meme başı üst yarısından yapılır.

Snoopy dog görüntüsü nedir ?

Charli Brown adlı komik karakterin köpeği olan Snoopy’nin burun şekline benzediği için batı popüler kültüründe kullanılan bir terimdir. Bu görüntü meme büyütme ile birlikte meme dikleştirme yapılmaz ise oluşabilecek sorunlardan birisidir. Düzeltmek için memeyi dikleştirmek ve /veya protez tipini değiştirmek gerekir.

Meme dikleştirme de mükemmel simetri nedir ?

Memelerin yaklaşık birbirine benzemesi meme için mükemmel simetri kabul edilir. Pek çok faktör memelerin kitap sayfası gibi simetrik olmasını engeller. Bu nedenle birbirine benzer olması meme için idealdir.

Dunat tekniği nedir ?

Dunat adında hamur tatlısına benzer şekilde meme başı etrafından yapıldığı için bu isim verilmiştir. 1-2 cm kaldırma gerektiğinde işe yarar. Bu teknikte iz meme başı etrafında kalacaktır. Ancak meme başı çevresi gerginlik izi kalmaması için başlangıçta torba ağzı şeklinde dikmek gerekir.

2 cm den fazla dikleştirme gerekeceği zaman meme dikleştirme nasıl yapılır?

Bu durumda lolipop tekniği tercih edilir. Bıraktığı iz lolipopa benzediği için bu adlandırma yapılmıştır. Meme dikleştirme de kalan ize göre isimlendirme yaklaşımı vardır. Sadece meme başı dunat, T şeklinde izi bırakan ise çapa tekniği gibi.

Lolipop meme dikleştirme yönteminin avantajları nelerdir ?

Özellikle çapa ya da ters T tekniğine göre doku travması çok daha az oluşur. Bu nedenle iyileşme çabuktur. Bu teknikle sadece dikleştirme değil küçültme de yapmak mümkündür.

Sarkan dokuları ortadan kaldırdığı için uzun ömürlü bir yöntem olarak kabul edilir. Meme projeksiyonunu sağlama da etkili. Dikleştirme lokal-sedasyon anestezi altında yapılabilir.

Deriye yük binmediği için genellikle kalan iz çok daha az oluyor.

Meme dikleştirme de meme duyarlılığı ve süt verme konusu nasıldır ?

Meme başının alttaki meme dokusundn ayrılmadığı ve memeye travmanın az olduğu tekniklere süt verme ve emzirme mümkün. Meme duyarlılığı da oldukça korunur. Lolipop tekniğinde meme başı yerinden ayrılmadığı ve siniri-damarı olan bir dokuya ilişik vaziyette ideal yerine taşındığı için duyarlılık yüksek oranda korunur.

Meme dikleştirme sonrası sosyal hayata dönüş nasıldır ?

Genellikle günübirlik işlemler olup. Sporcu sütyeni ile hasta evine gider. Ertesi gün dışarı çıkabilir. İş hayatına dönüş genellikle 3-4 günü alır.

Lolipop meme dikleştirme tekniği yeni bir teknik midir ?

Prensip olarak yeni bir teknik değildir, sürekli gelişerek modern bir yöntem olarak güncel olmuştur. Şu anda sadece meme dikleştirme ve hatta meme küçültme işlemleri arasında ön plandadır. Yeni olarak sunulan pek çok meme dikleştirme tekniği bu tekniğin küçük değişiklik geçirmiş halidir.

Ters T ya da çapa tekniği nedir ?

Aşırı sarkık ya da aşırı sarkık ve büyük memelerde kullanılan meme ortasına ek olarak meme altında da izin olduğu bir yöntemdir.

Meme dikleştirmeden önce mamografi çektirmek gerekli mi?

40 yaş üzeri ve özellikle ailesinde kanser öyküsü olanlarda önerilir. Estetik işlemden önce meme de meme başı iltihabı gibi sorunlar dahil hiç bir hastalık olmamalıdır.

Meme dikleştirmeden sonra nasıl hissedeceğim ?

Zorlanma, eğilme, ağır kaldırma gibi zorlayıcı eksersizlerden kaçınmak gereki. Bu süre 4 hafta kadardır. Bu tür eylemler tansiyonu yükselterek kanama ve şişme yapabilir. En az 4 hafta memeye baskı olmaması gerekli. Meme üzeri yatma gibi..

Meme dikleştirme sonrası sütyen korse kullanımı nasıldır ?

6 hafta kadar önerilir. Memenin hareketinin engellenmesi ve düzgün iyileşme için bu gerekli. İyileşme sırasında yeni işlem yapılmış meme üzerinde baskı yapan sütyen bantları iyileşmeye zarar verir.

Ameliyatsız meme dikleştirme nedir ?

Meme kasına yapılan botoks enjeksiyonları, meme iple askılama gibi yöntemler ile çok geçici ve hafif kaldırmalar mümkün.

Kök hücre yağ ile meme dikleştirme nasıl yapılıyor ?

Özellikle hacim kaybına bağlı yalancı meme sarkmalarında kişinin kendi yağından hazırlanan solusyonun verilmesi ile memenin kaldırılması mümkündür. Meme de yağın tutma yüzdesi düşük olduğu için kök hücre ile zenginleştirmek tutma yüzdesi ve kalıcılığı arttıracaktır. Bu yöntemde hücre karışımı meme kas üstüne ve meme çevresine yapılır.

Yağlanmaya bağlı meme sarkmalarında ameliyatsız dikleştirme mümkün mü ?

Liposuction, lazer liposuction ya da VASER 4 D kullanarak memeyi şekillendirmek ve dikleştirme mümkündür. Bu işlem için meme deri kalitesi iyi nisbeten genç hastalar tercih edilir.

Meme dikleştirme sırasında meme küçültme de oluyor mu ?

Meme dikleştirme ve meme küçültme kavramları sıklıkla iç içe geçer. Dikleştirilen memede çok az da olsa hacim kaybı olur. Bu özellikle fazla derinin çıkartılması ile oluşur. Bir kişi de hem sarkma hem büyüklük sıklıkla aynı anda olur. Bunun en büyük nedeni meme içi ağırlığın sarkmaya neden olan ve hızlandıran faktörlerden olmasıdır.

Standart birinde meme ağırlığı yaklaşık 500 gr dır. 300 gr a kadar olan ek ağırlıkla hafif büyük sınıfına girer. Ancak burada çok önemli bir ayrıntı vardır. Sarkmış bir meme de özellikle 3. derece ve sonrasında hafifi meme büyüklüğü bile boyna ve omuzlara binen yükü attırdığı için fonksiyonel sorunlara neden olur.

Aşırı sarkmış memeye sahip olan bayanlar sıklıkla boyun ve sırt ağrılarından şikayet ederler.

Meme küçültme genellikle sağlık için yapılıyor, meme dikleştirmede de benzer bir durum var mı ?

Meme dikleştirme daha çok estetik gibi görünse de meme altı ekzema, hijyen sorunları, renk değişikliği yanısıra boyna bindirdiği yüke ile sağlık için estetik sınıfına girebilir. Özellikle 3. derece ve daha ciddi sorunlar bu sınıfa girer.

Meme dikleştirme işlemi kimlere uygun değildir ?

Aşırı sigara içen, kan sulandırıcı kullanan ya da diabetik kişilerde özellikle meme başı beslenme sorunları yaşanabileceği için, yapılmamalıdır.

Protezli meme dikleştirme nedir ?

Normalde protez meme dikleştirme için kullanılmaz. Kullanıldığı zaman dörtlü meme görüntüsü verir. Protezli meme dikleştirme ancak yalancı sarkmalarda kullanılabilir. Tek başına meme dikleştirme işlemi sadece memeyi şekillendirir ve meme ile meme altı kıvrımı arasında ki ilişkiyi düzenler.

Özellikle küçük sarkık memelerde ya da kişinin ek hacim istediği durumlarda silikon protez koymak gerekir. Protezli meme dikleştirme işlemi sadece meme dikleştirmeye göre daha karmaşıktır.

İşlem sırasında terzilerin pens alma olarak adlandırdığı ve giyimi bedene oturtmak için kullandığı tekniğe benzer bir teknik kullanılır.

Meme Dikleştirme ve Göğüs Dikleştirme ile alakalı makalemiz umarız aklınızdaki bir çok soruya cevap olmuştur. Web sitemiz de konu ile alakalı daha bir çok makale bulabilirsiniz. Lütfen bize sorularınızı yöneltmekten çekinmeyiniz.

Meme sarkıklığı meme başının durumuna göre saptanır. Meme başının düzeyinin meme altı kıvrımının altında olmaması gerekir. Yalancı sarkma olarak adlandırılan bir meme şekil sorunu daha vardır. Burada meme başı altı dokusu fazla ve aşağıdadır. Meme dikleştirme de .

derinin fazlalığına göre uygun bir teknik seçilir. Genellikle az izli lolipop tekniği tercih edilir. Meme hacminin azalmasına bağlı sarkmalarda; meme protezi ya da yağ hücresi enjeksiyonları ile hacim eklenmesi dikleştirme yöntemleri arasındadır.

Askı ile meme dikleştirme yöntemleri çok hızlı bir şekilde geri döner.

Meme dikleştirmede kullanılan lolipop tekniğinin güzel bir form oluşturması, hızlı iyileşme ve daha az iz kalması gibi avantajları vardır.

Источник: //ahmetkaracalar.com/meme-diklestirme/

Meme Dikleştirme

Silikon Mu, Meme Dikleştirme Mi?

Memeler kadın vücudunda anneliğin ve dişiliğin en önemli unsurlarından biridir.  Yer çekiminin etkisi, çok sık kilo alıp verme, yaşlanma, emzirme gibi birçok nedenlerden dolayı zaman içerisinde sarkmakta ve eski hacmini kaybetmektedir. Kadınlar; meme sarkması, yumuşaması ve deforme olması konusunda çok hassastırlar.

Önceden sahip oldukları diri ve dik göğüslerin deforme olduğunu görmek psikolojilerini olumsuz etkiler ve bir çözüm yolu ararlar.  Aynı zamanda memelerinin fazla büyük olması da sarkmaya neden olur. Bu nedenle bu sarkan göğüsleri toparlama ihtiyacı meydana gelebilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile hastanın beklentilerini karşılayabilecek ölçüde memede toparlama ve küçültme yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatları bu konuda sağlıklı yöntemdir.

Memenin 3 Hali;

Sarkmamış Meme:

Sarkmamış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin üzerindedir.

Hafif Sarkmış Meme:

Hafif sarkmış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin hizasındadır.

Sarkmış Meme:

Sarkmış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin altındadır.

Meme dikleştirme kremleri, aletleri ve masajlar gerçek anlamda göğüs dikleştirmeyi sağlayamaz. Sarkmış memenin tek çözümü meme dikleştirme ameliyatıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen hasta önce ayakta muayene edilir. Meme ucu yeri ve meme bezi miktarına bakılır. Buna ilişkin ölçümler yapılarak yeni yerleri ve boyutları belirlenir.

Memenin ne kadar sarkmış olduğu, büyüklüğü, meme bezi miktarı, hastanın beklentileri ve doktorun tavsiyeleriyle yapılacak işleme karar verilir ve planlama yapılır.

Ameliyat öncesi sahip olunan hastalık, kullanılan ilaçlar, daha önce olunan ameliyatlar ile ilgili hekime detaylı bilgi verilmeli bunlara yönelik gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin kullanılan kan sulandırıcı türevi ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemlerine yol açabileceğinden ameliyattan en az 5 gün önce hekim kontrolünde bırakılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bu ameliyatlar genellikle meme dokusunda fazlalık ya da azlık olmadan sadece sarkıklık olma durumunda kullanılır.

Bu teknikte meme dokusu canlı olarak korunarak meme ucu olması gereken bölgeye taşınır aynı zamanda etraftaki dokular toparlanarak ideal meme şekli verilir.

Göğüs dikleştirmede uygulanacak teknikler sarkıklık miktarına göre değişir.

Eğer hafif bir sarkma varsa; sadece meme başının etrafına yapılan küçük bir kesi ile göğüs dikleştirmesi yapılabilmektedir. Burada meme ucundan girilerek meme dokusu toparlanır ve yukarıya doğru asılır.

Eğer daha fazla sarkma varsa; hem memeyi tutan bağ dokusu hem de süt bezlerinin dokusu daha fazla incelmiş ve sarkmış olacağından yapılacak kesi meme ucundan aşağıya kadar olacaktır. Dokular toparlandıktan sonra meme ucu yukarıya doğru asılır. Bu işlemler sırasında estetik dikişler kullanıldığından ameliyat sonrası uzun dönemde ince beyaz ve çizgi şeklinde bir iz halini almaktadır.

İşlem genel anestezi altında ortalama 1-2 saat içerisinde yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat sonrası kişi bir gece hastanede kalmaktadır. Bu süre içerisinde kullanılan ağrı kesiciler ile anormal ağrıları olmayan, rahat geçen bir ameliyat sonrası dönemi vardır.

Meme dikleştirme ameliyatı hareket kabiliyetini engellemez, kişi ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kaldırılıp yürütülür. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında sonradan oluşabilecek kanama problemlerinin önüne geçilmesi amacı ile çoğunlukla dren kullanılır. Bu drenler genellikle ameliyattan sonraki 2. Günde hekim tarafından çıkartılır.

Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından işlem sonrası dikiş alınması gerekmez.

Gerekli pansumanlar yapılarak en fazla 1 hafta içerisinde normal hayatına döner.

İlk 6 hafta doktorun önerdiği sutyen takılmalıdır. İlk 3 haftadan sonra balensiz sporcu sutyenleri giyilebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra izler çoğunlukla meme ucundan aşağıya dik bir şekilde tek bir çizgi olarak görülür. Bu izler kişinin genetik yapısına bağlı olarak az ya da belli belirsiz şekilde kalabilir.

Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkma Olur mu?

Bazı meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği konulardan bir tanesi de meme dikleştirme operasyonu olduktan sonra tekrar sarkma olup olmayacağı konusudur.

Özellikle hamilelik ya da çok ciddi kilo değişimleri meme dikleştirme operasyonu sonrasında yeniden bir sarkmanın meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı mümkünse hastalar artık çocuk doğurmama kararı aldıklarında yapılabilir.

Bunun yanı sıra hastaların meme dikleştirme operasyonu sonrasında tekrar bir sarkma sorunu ile karşı karşıya kalmamaları adına kilo artışlarına ve kilo kayıplarına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Meme Dikleştirme İşlemi Sonrası Süt Verme

Memeler genellikle doğumlardan sonra kilo verme ve emzirmeye bağlı olarak sarkmaktadır. Bu nedenle de genellikle kişiler doğumlardan sonra meme dikleştirme ameliyatı olmaktadır.

Ancak ameliyattan sonra tekrar emzirme dönemi yaşayacak olan kadınlar içinde bu ameliyat emzirmeye engel değildir.

Özellikle ameliyat sırasında neredeyse hiç doku çıkarılmadan dikleştirme yapılan kişilerde kanallar tamamen korunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Özellikle aşırı kilo verme ya da doğum sonrasında meme küçüldükten sonra meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir.

Eğer meme de aşırı bir sarkma yok ise sadece protez kullanılarak da belli bir dikleşme elde edilebilir. Buna muayene sırasında karar verilir.

Özellikle meme doku hacmi çok azalan, küçülen hastalarda sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı ameliyatta hem dikleştirme yapılır hemde silikon protezlerle meme hacmi desteklenir.

Erken dönemde ameliyata ve şişliklere bağlı olarak azalabilir. Ancak iyileşme dönemi bittikten sonra azalma olmuşsa normale döner. Ancak dikleştirme küçültme ile beraber olursa çok küçük oranlarda his kaybı olabilir.

Ameliyat sırasında süt bez ve kanallarına zarar verilmediği için kişi doğum yapabilir süt verebilir.

Doğum yapan kişiler emzirme dönemlerinin bitiminde ameliyat olabilirler

Göğüsler zamanla yer çekimi, doğum ve emzirmeler, kilo alıp verme gibi birçok faktörün etkisiyle gevşeyip sarkabilir.

Zaman içerisinde göğüslerindeki bu değişime şahit olan kadınlar psikolojik, estetik ve fiziksel yönden olumsuz etkilenir ve göğüs dikleştirme yolları aramaya başlar.

Başta cerrahi operasyonlardan kaçınan kadınlar alternatif çözümler bulmaya çalışırlar. Fakat göğüs dikleştirmenin tek çözümü cerrahidir.

Geçmişten günümüze kadınlar göğüs dikleştirmek için birçok farklı yöntem denemişlerdir.

Kadınların göğüsleri konusunda hassas olduğunu bilen üreticiler ise yanıltıcı olabilecek reklam ve tanıtımları ile birçok göğüs dikleştirme ürün ve hizmeti satmışlardır.

Bu ürün ve hizmetler göğüs dikleştirme için kesin çözüm olmamalarının yanı sıra kadınları hem maddi açıdan hem de sağlık yönünden olumsuz etkilemiştir.

Kısacası ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün değildir. Bu yüzden göğüsleri sarkan kadınlar başka yollara başvurmak yerine bir plastik cerraha danışıp, kendilerine en uygun tedavi yöntemine karar verirlerse maddi açıdan ve sağlık yönünden kesinlikle kazançlı olurlar.

Göğüs dikleştirme ameliyatı tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar verir.

Ameliyat sonrasında planlanan bir hamilelik veya yapılan majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir.

Diğer estetik operasyonları ile kombine yapılabilir mi?

Kişinin ihtiyacına bağlı olarak aynı ameliyat sırasında vücudun farklı bölgelerine de müdahale edilebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatında fiyatlar yapılacak işleme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlk olarak meme dokusunun yalnızca kendi içerisinde küçültme veya küçültmeden yalnızca dikleştirme yapıldığı ameliyatlardır. Maliyet olarak en uygun olan ameliyat budur.

İkinci olarak ise meme dokusunun kendi içerisinde toparlandığı ve bunun yanında belirli bir büyüklük sağlanması için protez kullanıldığı yö Bu ameliyatın ücreti diğerine göre bir miktar daha fazladır.

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında birkaç günlük yapılan pansuman takipleri ardından bir hafta sonra kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. İlk 3 hafta ağır egzersizlerden kaçınıldığı ve kişinin kendini çok zorlamadığı taktirde kısa sürede günlük yaşama dönülebilmektedir.

Ameliyat bitiminde hastaya balensiz bir korse giydirilmektedir. Bu korse kişinin hareketlerini kısıtlamaz ve ameliyat sonrası 6 hafta giyilmesi önerilmektedir. Ancak iki haftadan sonra normal balensiz sütyene de dönülebilir.

Kişinin vücut gelişimi tamamlandığı ve ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olmadığı her bayan meme dikleştirme ameliyatı olabilmektedir.

Her cerrahi operasyon sonrası belirli ölçüde bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler doktorun da tavsiyelerine uyulduğunda 6-12 ay içerisinde görünürlüğünü önemli ölçüde yitirecek ince beyaz bir çizgi halini alacaktır.

Kilo alımı ve yaşa bağlı olarak sarkan bağ dokuları herhangi bir krem, jel vs. ile eski halini almaz. Bu amaç ile yapılan egzersizlerin bir miktar yararı olsa dahi sarkmış göğüslerde tek ve kesin tedavi yöntemi cerrahi olarak göğüslerin dikleştirilmesidir.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında meme yapısına da bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi detaylı bir fiziki muayene yapılmalı hekim tarafından hastaya tüm detaylar anlatılmalıdır. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı, pansumanlara dikkat edilmelidir. İlk hafta uzun yürüyüşlerden ve kolları zorlayacak hareket ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Meme Estetiği, Meme Küçültme, Meme Büyütme ve Meme Estetiği Fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

 • Meme Estetiği
 • Meme Küçültme
 • Meme Büyütme
 • Meme Estetiği Fiyatları

Источник: //bekiratik.com/meme-diklestirme/

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Silikon Mu, Meme Dikleştirme Mi?

Doğum, enzirme, süt verme, genetik, kilo alıp verme ya da yapısal nedenlerle meydana gelen sarkıklıklar meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatıyla aynı zamanda göğüslerdeki asimetriler, farklılıklar da düzeltilebilir.

Göğüs dikleştirme estetik ameliyatı sıklıkla doğum sonrasında süt verme sebebiyle büyüyen göğüslerde süt vermenin kesilmesinden sonra göğüs hacminin küçülüp involüsyona uğraması, meme dokusunun küçülmesi, sarkma gibi estetik görünümün bozulması sonucunda yapılır. Sarkma olduğunda göğüslerde göğüs başı aşağı doğru bakar ya da sarkar. 

Bazı hastalarda ise fazla miktarda kilo alıp verme sonucunda göğüs dokusunun küçülmesi de aynı sonucu doğurabilir.

Meme göğüs dikleştirme ameliyatlarında memenin yeniden eski formunu ve dikliğini kazanması, yeniden şekillendirilmesi, konik bir yapıya kavuşturulması amaçlanır.

Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilir. Hemen hemen tüm sarkık göğüs ameliyatlarında kahverengi kısımda düzeltilmektedir.

Ayrıca gebelik sonrasında meme bezlerinde bir hacim kaybı olmuşsa, ya da aynı ameliyatta hasta tarafından bir hacim kazanma yani büyütme de isteniyorsa bu dikleştirme işlemine silikon meme protezi ameliyatı da kombine edilerek hem bir dikleştirme hem de büyüme sağlanabilir.

Göğüsdeki Sarkmanın Derecesi

Memedeki sarkma çeşitli şekillerde sınıflanır. Genellikle sarkma meme başının, meme altı çizgisinin yani göğüs altı kıvrımının hizasına veya daha aşağısında bulunması şeklinde ifade edilir. 

Sarkıklık meme altı çizgisi hizasında veya yakınında ise 1. derece (hafif) sarkma adı verilir. Bu durumda sadece areola(kahverenkli kısımdan) çevresinden bir doku çıkartılarak dikleştirme gerçekleştirilir.

Meme başı, meme altı çizgisinden 1-3 cm aşağıda ise 2. derece (orta) sarkma mevcuttur.

Bu durumda daha fazla deri çıkartılarak, tam bir göğüs dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilerek, areola etrafında bir kesi olduğu gibi göğsün altına inen dik bir iz de olacaktır (vertikal skar mammoplasti).

Bazen bu iz “küçük t” şeklinde de planlanabilir. Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 cm den daha aşağıda ise, 3. derece sarkma yani ileri derece göğüs sarkması mevcuttur. 

Bu durumda ters-T şeklinde iz kalan mastopeksi uygulanır. Bu operasyonda meme altında yatay bir iz daha kalacaktır. Ancak bu metodun üstünlüğü memenin tam bir koni ve yuvarlak şekil alabilmesidir. Vertikal (dikey) kısa skar metodunda ise meme alt kısmında hafif bir potlaşma kalabilir. Bu pot ya da deri fazlası 1 sene içinde giderek azalır.

Tamamen kaybolmazsa, lokal anestezi altında küçük bir amüdahale ile bu deri parçası yatay elips şeklinde çıkarılarak pot giderilir.Veya ilk ameliyat sırasında yatay “küçük t” eklenerek ameliyat tamamlanır. Ben genellikle vertikal skar tekniğine pot olmaması için alttan da bir doku çıkartıyorum. Bu sayede ek bir düzeltmeye ihtiyaç kalmıyor ve iz küçük t haline geliyor.

Crisalix ile Ameliyat Sonrası Görüntünüzü İnceleyin

Sarkan göğüslerinizin ameliyattan sonra nasıl görüneceğini her açıdan inceleyebilirsiniz. Crisalix 3D görüntüleme teknolojisi, hastanın ameliyattan sonrasına dair en yakın görüntüsünün elde edildiği bir sistemdir.

3D gözlük yardımı ile hasta kendini her açıdan inceleyebiliyor ve istekleri konusunda daha net ve kararlı oluyor.

Göğüs estetiğinde olduğu kadar yüz ve vücut estetiği operasyonlarında da kullanılan Crisalix ameliyat sonrasında hastaların memnuniyet seviyesini arttırmada büyük önem taşıyor.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İzler

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda, uygulanan tekniğe bağlı olarak dikiş hatlarında yukarıda tarif edilen izler oluşacaktır.

Bu izler ilk aylarda daha belirgin, kızarık ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ortalama 1-2 sene sonrasında belli belirsiz hale gelecektir.

Yine bu izler sütyen ve bikini içinde kalan izler olduğundan, dışarıdan gözükmediğinden hastayı rahatsız etmeyecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında hastanede yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Ameliyat sonrasında ağrı çok fazla olmaz. 4-5 gün kadar şişlik oluşur. Bu şişlikler 1 haftadan sonra inmeye başlar. Sonrasında bir kaç pansuman uygulanır ve dikişler 10-12. günler civarında iyileşir, estetik dikiş uygulandığından dikiş almaya gerek olmaz.

Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda duracak, 1 ay sonra ise göğüs altı kıvrım doğal hale gelecektir. Ameliyat sonrası hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 1 ay ağır sporlardan uzak durması mutlaka önerilir.

Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin hem görüntüsünü hem de ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Silikon İle Yapılabilir mi?

Silikon implantlar ile sadece çok hafif sarkması olan hastalarda hem büyüme hem de dikleştirme sağlanabilir. Eğer belirgin bir sarkma varsa vede hasta göğüslerinin büyümesinide istiyorsa bu durumda hem göğüs dikleştirme hemde göğüs büyütme ameliyatı aynı anda yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Meme dikleştirme 2019 fiyatı, göğüsteki sarkmanın derecesine, uygulanacak tekniğe, bereberinde büyütme ya da küçültme olup olmayacağına göre değişmektedir. Meme dikleştirme fiyatı için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Источник: //www.miaplastestetik.com/meme-diklestirme-ameliyati.php

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur.

Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır.

Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur.

Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır.

Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir.

Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır.

Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez.

Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

Источник: //www.defneerkara.com/meme-estetigi/meme-diklestirme-ameliyati.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.