Sindirim Sistemi Hastalıkları Farkındalık Projesi

TGD, sindirim sistemi hastaları için uyarıyor: ‘Farkında Ol, Geç Kalma’

Sindirim Sistemi Hastalıkları Farkındalık Projesi

‘Farkında Ol, Geç Kalma’ sloganı ile yapılan Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programları kapsamında, Edirne Halk Eğitim Merkezi bahçesine kurulan dev kalın bağırsak maketi ile de kolon kanseri hakkında gün boyu ziyaretçilere bilgi verildi. Toplantıda ayrıca katılımcılara, TGD görevlilerince sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili bilgiler yer alan broşür dağıtıldı ve bir anket çalışması gerçekleştirildi.

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı ve aynı zamanda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Serhat Bor yaptığı açıklamada, “Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması, kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir.

Endoskopiyi bu konuda eğitim görmüş olanlar yani gastroenterologlar yapmalıdır. Bu işlem, hekimin doğru teşhis koymasını ve sağlık sorununun tedavisinin planlamasını sağlamaktadır” dedi.

Kolonoskopiden Korkmamaları Gerekiyor

TGD Başkanı Prof. Dr. Bor, ‘Farkında ol, geç kalma’ sloganı ile yola çıktıklarını dile getirerek, kanserde erken teşhisin önemine bir kez daha dikkat çekti. Prof. Dr. Bor, “Sağlık Bakanlığı’nın gayet başarılı bir kolon kanseri tarama programı var.

Bu program panelinde, 50 yaşında ve 60 yaşında insanlarımızın kolonoskopi yaptırmalarını öneriyoruz. Kolonoskopiden korkmamaları gerekiyor.

Çünkü bu tür endoskopik işlemler bu işlerde son derece ehil olan 4 yıllık iç hastalıkları üzerine 3 yıllık Gastroenteroloji yan dalı yapmış olan meslektaşlarımız tarafından başarıyla yapılıyor.

Bu konuda bir korku oluşturmaya gerek yok. Bu konuda unutulmaması gereken endoskopun yerini başka hiçbir girişim tutamaz. Gözümüzle görmek gibisi yoktur.

Üstelik gözümüzle görmek dediğimiz yerden biyopsi dediğimiz çok küçük parçaları da alarak, bunları patolojide de inceletebiliriz veya kocaman tümörleri de bu endoskoplar aracılığıyla çıkartarak, kişiyi kansersiz bir hayat mutluluğu ile karşılaştırabiliriz” dedi.

Türk Gastroenteroloji Derneği İkinci Başkanı ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Bal da, “Derneğimiz bu ay özellikle kolon kanserine önem veriyor.

Derneğimizin amacı halkımızı bilinçlendirmek ve yüzde 90 oranında önlenebilir olan bir kanser türü olan kolon kanserinden insanlarımızın kurtarılmasını sağlamak. Bu nedenle Türk Gastroenteroloji Derneği olarak ilk toplantımızı Edirne’de yaptık.

Bundan sonra sindirim sistemi ile ilgili olarak toplantılarımız farklı şehirlerimizde yapılacak” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise, “Türk Gastroenteroloji Derneği bu toplantıyı Edirne’de yapmak isteklerini bize bildirdiklerinde çok sevindik. Çünkü bilgi sahibi olmamız gerekiyor, önce fark etmek zorundayız ve geç kalmamak zorundayız, halkımızı bilinçlendirmek adına bütün toplantılara destek veriyoruz” diye konuştu.

Beslenme Biçiminin Değişmesi Riski Arttırıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Ahmet Tezel de kalın bağırsak kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında katılımcılara bilgi verdiği konuşmasında, eskiden kolon kanserinin erkeklerde daha fazla olduğunu, artık kadın ve erkeklerde eşit rastlandığını dile getirdi.

Kolon kanserinin yüzde 90’ından fazlasının 50 yaş üstü kişilerde ortaya çıktığını belirten Tezel, kansere yakalanmada değiştirilebilir ve değiştirilemez risk faktörlerinin önemine değindi.

Genetik, yaş, soy geçmişi gibi faktörleri değiştiremediklerini anlatan Prof. Dr. Tezel, şöyle devam etti: “Ama değiştirilebilir faktörler var.

Son yıllarda kanserdeki artışın bir nedeni de beslenme biçimimizin değişmesi, geleneksel beslenme biçiminden daha Batılı beslenme biçimine dönüşümüz. Beslenme biçiminin değişmesi kanser riskini arttırıyor.

Aşırı yağlı yemek, şişmanlamak, fiziksel aktivite eksikliği ve alkol almak bizim değiştirebileceğimiz faktörler. Bunlardan uzaklaştığımız zaman risk faktörleri azalacaktır.”

TGD 8 İlde Halkla Buluşacak

Öte yandan, panelde Türk Gastroenteroloji Derneği’nin toplam 768 üyesi olduğu, bu kadar az sayıda gastroenteroloji uzmanının 78 milyon kişilik ülke nüfusunun sorunlarını ve endoskopi ihtiyaçlarını karşılayamayacağına dikkat çekilirken, bu nedenle daha gerçekçi planlamalar yapılması gerekildiği vurgulandı. Türk Gastroenteroloji Derneği olarak sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili toplantıların Türkiye genelinde 8 farklı şehirde yıl sonuna kadar aralıklarla tamamlanacağı belirtildi.

Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından düzenlenen ‘Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı’nda, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yapılacak halk bilgilendirme toplantıları ile sindirim sistemi hastalıklarının toplumdaki farkındalık seviyesini yükseltilmesi ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesi hedeflendiği bildirildi.

Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan program kapsamında; Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor “Gastroenterolog Kimdir? Endoskopi Nasıl Yapılır?, Türk Gastroenteroloji Derneği üyesi Prof. Dr.

Ahmet Tezel “Kolon Kanseri Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?”, Türk Gastroenteroloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Kadir Bal “Kolon Kanserinde Erken Tanı Araçları ve Önemi”, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr.

Sernaz Uzunoğlu “Kolon Kanseri Tedavi Süreci”, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentereloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Rafet Mete “Ailemde kolon kanseri var ne yapmalıyım?” ve Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi’nden Uzm. Dr.

Dilek Tucer “Kanser Tanısında Sıkça Kullanılan Markerlerin Tanı ve Takipteki Gerçek Yeri Nedir?” başlıklı sunumlarının ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tgd-sindirim-sistemi-hastalari-icin-uyariyor-farkinda-ol-gec-kalma/

Sindirim Sistemi Hastalıkları ~ Bilgifenerim

Sindirim Sistemi Hastalıkları Farkındalık Projesi

Sindirim sistemi, farklı belirtilere neden olabilecek bir dizi tıbbi durum geliştirme eğilimi gösterir.Sindirim sistemi hastalıklarının bazılarıyla ilgili bu makalemizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çoğumuz vücudumuzdaki sağlıklı bir sindirim sisteminin önemini biliyoruz. Sindirim sistemi, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsden oluşur.

Bu içi boş organlar sindirim sistemini oluşturmak üzere birbirlerine bağlıdır, bu da vücudumuzun yediğimiz yiyeceklerin parçalamasına ve içindeki besin maddelerini emilimine yardımcı olur.

Bu organların herhangi birini etkileyen hastalıklar sindirim sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılır.

Genel Olarak Görülen Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yukarıda belirtildiği gibi, sindirim sisteminin organları farklı tıbbi durumlara neden olabilir. Bazıları belirli bir organı veya o organın bir bölümünü etkilemekle birlikte bazıları ise sistemin birden fazlasını etkiler. Sindirim sistemini etkileyen yaygın hastalık durumlarının bazıları aşağıda verilmiştir.

Ülserler

Yemek borusu, mide ve duodenumun duvarlarında oluşan açık yaralar veya lezyonlardır. Bu durum, stres, yaşam biçimi ve ilaç gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Duodenal ülserler çok yaygındır, mide ülseri nadir değildir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Bu hastalıkta yaygın bir durumdur.Bu durumun karakteristik özelliği mide yanmasıdır. Aksi halde asit reflü hastalığı olarak bilinen bu durum, midenin içeriğinin (asitler dahil) yemek borusuna geri gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Gastrit

Bakteriyel enfeksiyon, NSAID’ler gibi düzenli ilaç kullanımı ve fazla alkol tüketimi nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim hastalığıdır. Gastrit şişkinlik, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısına neden olabilir.

Mide ve ince bağırsak hareketleri çok yavaşlar ya da tamamen durursa,bu duruma gastrit denir. Gastrit belirtileri bulantı, mide ekşimesi, üst karın ağrısı, kusma ve şişkinliktir. Bu durum, karın kaslarının düzensiz çalışmasından kaynaklanır ve bunun için ilaç tedavisi uygulanır.

Çölyak hastalığı veya Gluten Alerjisi

Başka bir sindirim sistemi hastalığı da bu hastalıklardır. İnce bağırsağı etkileyen bir otoimmün hastalık türüdür. Bu durumda olan insanlarda, bağışıklık sistemi, buğday gibi bazı gıda ürünlerinde glutene tepki gösterir. Bu ince bağırsak duvarlarına zarar verir ve bu da besin maddesinin emilimini engeller. Çölyak hastalığı belirtileri ishal, ağrı, şişkinlik, ağrı ve anemi içerir.

Crohn Hastalığı

Sindirim sisteminin sık görülen hastalıkları arasında Crohn (iltihaplı bir hastalık) hastalığı bulunur ve bu hastalık sindirim kanalının duvarlarının iltihaplanmasıyla karakterizedir. Bağırsaklar Crohn hastalığından etkilenirken, sindirim sisteminin diğer bölümleri bile bu durumu geliştirebilir.Belirtileri ülserler, ishal, karın ağrısı ve dışkıda kan bulunur.

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsağı etkileyen başka bir enflamatuar durumdur. Bu durum ülserler, dışkıda kan ve karın ağrısı ile karakterizedir. Tedavi edilmemiş ülseratif kolit, kolon perforasyonuna (Kalın bağırsak delinmesi) ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Divertiküloz

Kalın bağırsağı etkileyen bir durumdur ve kolon duvarında torbalar oluşması ile karakterizedir. Bu torbalar dışa doğru çıkıntı yaparak şişkinlik ve kabızlık ile ağrı ve rahatsızlık yaratır. Bu keselerin iltihaplanmasına, ateş, mide bulantısı ve şiddetli ağrıya neden olabilen divertikülit adı verilir.

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Yaşam biçimi, yeme içme, ilaç ve tıbbi durum gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.Yavaş çalışan barsak hareketleri kabızlık yapabilir.Müshil ile kabızlık rahatlayabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve altta yatan sorunun tedavisi bu durumu hafifletebilir.

Rektum Prolapsusu (Makat Sarkması)

Rektum duvarlarının anal açıklıktan dışarı doğru çıkıntı yaptığı yaygın bir durumdur. Bu durum prolapsın derecesine göre üç tip olarak sınıflandırılır. Rektal prolapsus çoğunlukla yaşlılarda ve kabız görenlerde görülür.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, anüs adı verilen rektumun alt kısmını çizen çatlaklar veya kesiklerdir. Bu durum rektal kanama ve ağrı ile karakterizedir. Çoğunlukla, sert dışkıların neden olduğu, dışarı çıkartılması zor olan şeydir.Akut anal fissürlerin çoğu birkaç gün içinde kaybolur, kronik olanların iki haftadan 4 haftaya kadar sürebilir. Bazıları da ameliyat gerektirebilir.

Sindirim sistemini etkileyebilecek daha birçok hastalık ve bozukluk var. Kolera, tifo, stafilokokal gıda zehirlenmesi,dizanteri ve bakteriler bu hastalıklara örnektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin ve bu hastalıklardan kurtulun.

Источник: https://bilgifenerim.com/sindirim-sistemi-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.