Sinüzit Hakkında Her Şey…

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Hakkında Her Şey…

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir. Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları sinüzit belirtileri, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Sinüzit Nedir?

Sinüsler;  burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak tanımlanır. İnsanda beş çift sinüs mevcuttur. Bunlar;

 • Yanak sinüsleri (maksiler sinüsler),
 • Alın sinüsleri (frontal sinüsler),
 • Gözler arasındaki sinüsler (ön ve arka etmoid sinüsler)
 • Geniz bölgesindeki sinüsler (sfenoid sinüsler) .

Bebek ve çocuklarda sinüslerin, erişkinlerdeki görünümü alması, havalanarak gelişmesi 12-14 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Ancak son şeklini almaları 22-24 yaşlarında olur.

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar.

Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur.

İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

Sinüzit; burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten genel bir tanımdır.

Sadece sinüs mukozasının tutulup burun mukozasının etkilenmediği bir durum söz konusu olamayacağı için günümüzde sinüzit terimi yerine  “ rinosinüzit”  terimi kullanılmaktadır.

Genel olarak sinüzitler, döşeyici mukozanın ürettiği mukusun (sümük) buruna boşaltılamaması sonucu oluşur. Buna neden olan üç temel faktör bulunmaktadır.

 • Sinüslerin buruna boşalma kanallarının (ostium) tıkanması,
 • Mukusu sinüsler içinde aktif olarak ostiumlara taşıyan sisteminin (muko silier aktivite) bozulması,
 • Mukus içeriğinin ya da kıvamının değişmesi.

Bu faktörlerden bir ya da fazlasının mevcudiyetinde sinüslerde biriken mukus içinde bakterilerin çoğalması sinüzite neden olmaktadır. Sinüzit genellikle aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Akut sinüzit
 • Kronik sinüzit
 • Subakut sinüzit
 • Rekürren( tekrarlayan) akut sinüzit
 • Kronik sinüzitin akut alevlenmesi

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye değişir. Genelde insanlar başı veya yüzü ağrıdığında sinüzit olduğunu düşünürler, oysa sinüzit kendisini ağrı ile çok az fark ettirir.

  Sinüzitte ağrı oranı yüzde 5 civarında seyreder. Sinüzitte daha ön planda olan şikâyetler, burun tıkanıklığı, sesteki bozulma, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı olarak biliniyor.

Genel olarak sinüzit belirtileri bu şekilde tanımlanabilir;

 • Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük,
 • Sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,
 • Göz çevresinde basınç hissi,
 • Nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma,
 • 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi,
 • Burun tıkanıklığı ve horlama,
 • Geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma,
 • Davranış değişiklikleri,
 • Uzun süre geçmeyen baş ağrısı

Sinüzit Nedenleri

Sinüzitin pek çok farklı nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenleri şöyledir;

 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) : Sinüzitin en sık nedenidir. Nazal mukozanın viral enfeksiyona bağlı ödem ve inflamasyonu ile sinüs boşalma kanallarının tıkanması, aynı zamanda üretilen mukusun ostiumları tıkayacak şekilde koyu kıvamlı olması sinüsler içinde salgı birikimi ve oksijenlenmede bozulmaya neden olur. Bu aşamayı takiben ikincil bakteriyel çoğalma ile sinüzit oluşur.
 • Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir.
 • Burun içi eğrilikler (septum deviasyonu),
 • Polipler,
 • Burun eti büyümeleri (konka hipertrofileri) gibi sinüs boşalma kanallarını daraltan ya da tıkayan anatomik patolojiler
 • Özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri
 • Yüzme veya uçak yolculuğu esnasında oluşan basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına yol açar.

Sinüzit, hipertansiyon ve romatizmadan daha fazla görülmekle birlikte yaşam kalitesini şeker hastalığı ve kalp hastalıklarından daha fazla bozmaktadır. Yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır.

Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın bölgesinde ağrı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açarak uyuma, horlama gibi sorunların yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Bu nedenle sinüzite neden olan etkenler ve sinüzit mutlaka tedavi edilmesi gerekir.   

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmamanın sinüzite neden olup olmayacağı halk arasında en sık merak edilen konulardan biridir.

  Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riskleri artar.

Bu bilgi, kişinin saçını kestireceği, kısa saçla bu riski ortadan kaldıracağı anlamına gelmez. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık varsa daha sık karşılaşılır.

Sinüzit Baş Ağrısı

Halk arasında baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri de sinüzit olarak bilinmektedir. Sinüzit oldukça şiddetli ve hayat kalitesini etkileyen bir ağrıya neden olabilir. Burun çevresindeki hava dolu boşluklar olan sinüslerden köken alan baş ağrısı nedenleri kısaca;

 • Mukozal temas yüzeyleri ve vuran ağrılar
 • Havalanma yetersizliği sonucu oksijensizlik veya negatif basınç
 • İltihabi dokuların(polip) çevre dokulara basıncı sonucu ortaya çıkanlar şeklinde sıralanabilir.

Birçok sinüs hastalıklarında birden fazla sinüsün hasta olması doğaldır. Dolayısı ile ortaya çıkan şikayetler, bir ve birden fazla sinüsün oluşturduğu bir bütün olacaktır. Bunun yanı sıra yansıyan ağrı fenomeni de işe karışır.   

Yanak bölgesi sinüslerinde ağrı, sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerler. Ağrı bazen elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde duyulur. Kronik sinüzitlerde ağrı, genel kanının aksine daha az rastlanan bir belirtidir. Yanak sinüsünün habis tümörlerinde ağrı ancak ileri devredeki bir şikayet olabilir.

Yanak sinüslerinin kistleri de ağrı nedenidir. Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağızlarına yaptıkları baskı ile ağrı nedeni olurlar. Ağrı genellikle şiddetli olup yanak bölgesinden taşarak alın sınırlara kadar dayanır. Gözyaşı salgısında artma ve burun tıkanıklığı vardır.

                                     

Burun kökü sinüslerinin akut enfeksiyonlarında aynı taraf burun kökü ve gözler arkasında ağrı vardır. Nadiren tek başına bulunur. Genellikle yanak ve alın sinüziti beraberinde pansinüzit şeklinde mevcuttur. Osteoma denilen selim tümörleri de başlangıçtan itibaren ağrı yapmaları ile tanınır.

Alın ağrılarında genellikle alın bölgesi sinüzitleri çok sorumlu tutulur. Halbuki alın sinüsü ağzının anatomik özelliğinden dolayı boşalmasının kolay olması, alın bölgesi sinüzitlerinde ağrının çok olmamasını sağlar.  

Burun sinüsleri arasında özellikleri yönünden en az tartışması yapılmakla beraber, hala klinik bulguları yönünden hakkında son söz söylenmemiş olanı kafa tabanı sinüsleridir.

Birçok şikayet ve hastalık hala kafa tabanı sinüzitlerinin sorumluluğuna sığınmaktadır.

Akut enfeksiyonunda kafa arkası baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, omuza, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, ense sertliği, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.                       

Sinüs içerisinde bulunan hava teorik olarak dışarıda bulunan hava ile aynı atmosferik basınçtadır ve basıncın dengelenmesi, sinüs ağızlarının normal geçirgenlikleri ile ilişkilidir.

Bu ilişkinin bozulması sinüsteki hava basıncının dış ortama göre fazla ya da eksiklik göstermesi gibi bir oluşuma neden olur. Bunun pratik sonucu bir ağrının ortaya çıkmasıdır.

Özellikle sinüs içindeki hava basıncının azalması ile beraber olan “vakum sinüzit” ve “vakum baş ağrısı” adı verilen bir oluşumdan söz edilmektedir.

Bu durum; ya sinüs ağzının herhangi bir nedenle tıkanması ve içindeki gazların mukoza tarafından emilmesi sonucu olarak ya da dış atmosferik basınç değişikliklerine uyum sağlamaması sonucu olabilir. Sinüs ağzının iltihabi, alerjik ve tümöral oluşumlar sonucu tıkanması ve hava geçirgenliğine mani olması ile açıklanmaktadır. Sinüs ağzının açılması ağrıyı ortadan kaldırır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.  Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulur.

“Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun sürmektedir. Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir.

Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da uygun görülen hastalarda “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. Fakat bu yöntem daha uzun iyileşme dönemi gerektirir.

Komplikasyon riski açısından dikkatli ve özenli yapılması gereken bir ameliyattır. Balon sinoplasti daha güncel bir yöntemdir sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanmaktadır. Hastanın bu yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmelidir.

Bu tedavi ile hasta aynı gün taburcu edilmekte, ertesi gün işine dönebilmekte ve hastanın doğal anatomik yapısı bozulmamaktadır.

“Balon Sinüsoplasti” burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Bu yöntem, kalbin tıkanan damarlarının açılmasında kullanılan yönteme benzer bir şekilde sinüs tedavisinde uygulanmaktadır.

Yöntemde, sinüslerin kapalı olan deliği bulunduktan sonra sönmüş haldeki balon bu deliğe yerleştirilmekte ve röntgen altında balonun doğru yerde olduğu gözlendikten sonra belli bir basınçla balon şişirilmektedir.

Böylelikle açılması ya da genişletilmesi gereken delikte başarı sağlanmaktadır.

Balon Sinüsoplasti’nin Avantajları

Balon Sinüsoplasti, kanlı cerrahi olmaması, işlem sonunda bölgede cerrahiye bağlı bir skar ve buna bağlı bir kapanmaya yol açmaması açısından önemlidir.

Aynı zamanda cerrahi işlemde ortaya çıkabilecek göz, beyin ve damarsal yapılara ait komplikasyonların ortaya çıkmaması açısından da son derece güvenilir bir yöntemdir. Hasta, sadece 20 dakikada uygulanan balonla sinüzit tedavisi ile bu sıkıntıdan rahatlıkla kurtulabilir.

Hastanın hastanede kalış ve iyileşme süreci son derece kısalır. Aynı gün taburcu olup ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrasında ağrı problemi olmaz. Her türlü sinüzit olgularında uygulanmakla birlikte doğru seçilmiş olgularda çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Yöntem, sinüzit hastaları için korkulu rüya olan sinüzit operasyonlarında bir çığır sayılabilir. Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüzit de bulunan hastalara, küçük sinüsleri tıkalı olanlara ve 17 yaşından küçük kişilere uygulanmamaktadır.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumlar, ilaç tedavisine dirençli olan vakalardır. Sinüzit nedeniyle göz etrafında oluşan iltihaplanma tedavisinde de ameliyat önemli bir seçenektir.

Kronik sinüzit ile birlikte geniz eti olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti ve gerektiğinde bademciklerin alınması tek başına kronik sinüziti tedavi edecek bir yöntem değildir, buna yardımcı bir tedavi de uygulanmalıdır.

Uygun zamanda verilen ilaç tedavisi ile gereken durumlarda yapılan geniz eti ve bademcik ameliyatlarına rağmen iyileşmeyen kronik sinüzitlerde tercih endoskopik sinüs ameliyatıdır.

Bu ameliyattaki en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemek olmalıdır. Eğer çocuğa uygun en önemli tedavi seçeneği ameliyat ise bu vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Sinüzitten Korunma Yolları

Tedavi edilse de tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüzitin oluşumunun nasıl engellenebileceğini bilmek büyük önem taşır. Sinüzitten korunmak için bu tavsiyelere uyulması önerilmektedir;

 • Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyonlarda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentollü, okaliptus buharı yapılabilir.
 • Dışarı, ıslak saçla çıkmamaya önem verilmelidir.
 • Direkt rüzgara maruz kalınmamalıdır.
 • Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
 • Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit Hastalığında Bilinen Yanlışlar!

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bazı doğal tedaviler, bitkisel tedaviler çok riskli olabilir.

Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkiler buruna sıkılmamalı.

Aksi taktirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Burun süratli sümkürülmemeli, çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilir. 

Güncellenme Tarihi: 10 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sinuzit-ve-tedavisi/

Sinüzit Belirtileri Nedir Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Hakkında Her Şey…

sinüzit belirtileri nedir sinüzit tedavisi

sinüzit nedir

Yüzün iç kısmını ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır.

Sinüslerin hava geçişini sağlamak amacıyla burna açılan ağızları vardır. Sinüzit nedir sorusunun cevabı kabaca şu şekilde verilebilir; Çeşitli nedenlerle bu ağızlarda tıkanıklık olduğunda hava geçişi sağlanmaz ve sinüslerde mikrop üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltahaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Neden Olur

Tedavi edilmeyen uzun süreli nezle sonrası, alerjik nedenlerden burun etlerinin ve burun iç mukozasının şişmesi ve bazı yapısal nedenlerden dolayı sinüslere hava akışı kesilir ve sinüzit oluşur.

Sinüzit Nasıl Anlaşılır

Sinüzitin anlaşılması için sinüzit belirtileri bilinmeli. Bu belirtiler görüldüğünde bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalı. Tanı konmak için hasta şikayetleri dinlenir. Burun akıntısının rengi konusunda bilgi alınır.

Baş ağrısının ne sıklıkla ve ne kadar süreli olduğu öğrenilir. Doktor tarafından boğaz, burun, ağız ve kulak muayenesi yapılır. gerekli görülürse sinüslerin röntgen filmi çekilir. Bunlar akut sinüzit teşhisinde kullanılır.

Kronik sinüzit teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve endoskopi yardımıyla burun incelenir.

Sinüzit Ağrısı

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ağrı göz altlarına kadar hissedilebilir ve gözlerde şişlik hissine sebep olabilir. Baş öne eğildiğinde ağrı şiddetlenir. Saçın ıslak dışarı çıkılması ve rüzgarlı havalar sinüzit kaynaklı baş ağrısını tetikler.

Sinüzit akut ve kronik olmak üzere iki alt gruba ayrılır. Akut sinüzit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Basit bir enfeksiyon ile ortaya çıkan burun akıntısı, geniz akıntısı ve ateş gibi belirtiler akut sinüzit ile de ortaya çıkabilir. Yani akut sinüzit zaman zaman ateşlenme sebebi olabilir ve akut sinüzit belirtileri arasında görülebilir.

Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüzitten kaynaklanan burun akıntılarında burnun tamamen kurumasını önlemek önemlidir. Fazla mukusun atılması her ne kadar rahatlama hissi verse de burnun tamamen kuruması baş ağrısının şiddetlenmesine sebep olabilir.

Yaygın bir inanış olan sinüzite kuru havanın iyi geldiği tamamen yanlış bir bilgidir. Aksine bulunulan ortamdaki havanın nemli olması oldukça faydalıdır.

Sinüzit ağrısını evde hafifletmek amacıyla aşağıdaki uygulamalar yapılabilir.

 • Evdeki ısı kaynağının yakınına havayı nemlendirmek için bir bardak su konulabilir ya da buhar makinesi kullanılabilir.
 • Sıcak suyla alınan duş burnun nemlenmesine faydalı olacaktır.
 • Bol su tüketimi sinüsleri tıkayan mukusu incelterek sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
 • Damlalık yardımıyla burna tuzlu su damlatılabilir.
 • Sıcak suyla nemlendirilmiş havlu yüze tutulabilir.
 • Başı yukarıda tutmak ve yatarken kalın yastıklar kullanmak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.
 • Sinüsler tıkalıyken klorlu havuza girilmemelidir.

Sinüzit tedavisi için doktora başvurulması önemlidir. Uzun süre tadavi edilmeyen sinüzit daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır

Sinüslerdeki mukusun akıtılması için buruna tuzlu su verilmesi, yüze sıcak suyla nemlendirilmiş havlu tutulması, sıcak suyla duş alınması ve bol su tüketilmesi etkili olacaktır. Ancak bu uygulamalar kesin çözüm değildir. Sinüzit belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit tedavisine bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından papatya kürü öneriliyor. Papatya kürünün hazırlanışı ve uygulanışı:

sinüzit tedavisi

 • Yarım litre kadar su bir kapta kaynatılır.
 • Kaynayan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
 • Daha sonra baş bir havlu ile örtülerek bu suyun buğusuna durulur.
 • 5 dakika süresince burundan nefes alınıp verilir.
 • 5 dakikanın sonunda yarım saat ara verilir.
 • Verilen aradan sonra aynı kür tekrar 5 dakika uygulanır.
 • 3. günde akıntı gelmeye başlar ve ara verilir.

Papatya kürü sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanır. Aksi taktirde sinüzit tekrarlar.

Источник: http://saglikloji.com/sinuzit-belirtileri-nedir-sinuzit-tedavisi/

SİNÜZİT TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Sinüzit Hakkında Her Şey…

Sinüzit, sinüslerde bulunan dokularda meydana gelen iltihap veya tıkanıklık halidir. Normalde sinüsler hava ile doludur.

Ancak sinüslerde tıkanıklık oluştuğunda burası hava yerine sıvı, mikroplar (bakteri, virüs, mantar vb.) ile dolar ve burada büyüyerek enfeksiyona sebep olurlar.

 Sinüslerin tıkanmasına neden olan etmenler ise soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığıdır. Sinüzitin birkaç çeşidi vardır. Bunlar;

 • Akut sinüzit: Yaklaşık 10-14 gün arası süren bir dönem olup, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve yüz ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri belirtileri bulunmaktadır.
 • Subakut sinüzit: Bir geçiş dönemi olup, 4-8 hafta arasında süren iltihaplanmayı kapsar.
 • Kronik sinüzit: Sinüs iltihaplanması belirtileri ile karakterize haline gelmiş bir durumdur. Belirtiler 8 hafta veya daha fazla sürmektedir.
 • Tekrarlayan sinüzit: 1 yıl içerisinde tekrarlayan ciddi ataklar şeklinde gerçekleşir.

Sinüzitin oluşma sebeplerini maddeler halinde anlatacağız.

 • Burun polipleri: Bu dokular giderek büyür ve sinüsleri veya burun kanallarını tıkarlar.
 • Alerjik tepkiler: Sinüslerde meydana gelen mantar enfeksiyonlarını da içeren birtakım alerjik tetikleyicileri kapsamaktadır.
 • Yüz travması: Kırık bir yüz kemiğinin olması sinüslerin tıkanmasına sebep olabilir.
 • Solunum yolu enfeksiyonları: Solunum sisteminizdeki enfeksiyonlar en yaygın olarak soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır ve sinüs zarınızı kalınlaştırıp tahriş eder. Ayrıca mukus atımını engeller ve bakterilerin gelişmesine olanak tanır. Bu enfeksiyonlar doğada bulunan bakteri, virüs ve mantarlardan kaynaklanabilir.
 • Alerji: Başta ateş ile ortaya çıkan ateş gibi birtakım alerjiler sinüslerin tıkanmasına neden olur.
 • Bağışıklık sistemi hücreleri: Belirli sağlık durumlarında, eozinofiller isimli bağışıklık sistemi hücreleri sinüs tahribatına sebep olur.
 • Diğer medikal şartlar: Kistik fibröz, mide reflüsü veya AIDS ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları burun tıkanıklığı ile sonuçlanabilir.

Kronik ve akut sinüzit benzer işaretlere ve belirtilere sahiptir. Fakat akut sinüzit, soğuk algınlığı ile birlikte sinüslerin geçici olarak enfeksiyon kapmasıdır. Aşağıda sayacağımız belirtilerden en az 2’si kronik sinüzitin teşhisinde ortaya çıkmaktadır.

 • Yeşilimsi ve sarı bir tabaka olarak oluşan mukus burundan veya boğazın arka tarafından akmaktadır.
 • Burun tıkanıklığının oluşması ile birlikte burun tıkanıklığının oluşması.
 • Göz, yanaklar, burun ve alında, ağrı, hassasiyet ve şişlik oluşması.
 • Tat alma ve koklama duyularında azalma

Diğer belirtiler ise kulak ağrısı, üst çene ve dişlerde ağrı, geceleri kötüleşen öksürük, yorgunluk veya sinirlilik ve mide bulantısıdır. Akut ve kronik sinüzit için ortaya çıkan belirtiler benzerdir. Ateş çıkması kronik sinüzitte yaygın olmasa da akut sinüzitte oluşabilmektedir.

Sinüzit Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan birinin gerçekleşmesi durumunda kronik sinüzit veya tekrarlayan sinüzit oluşma riski artar.

 • Burun kanalı anormalliği oluşması,
 • Solunum sistemi belirtilerine sebep olan aspirin hassasiyeti,
 • HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemi düzensizliği,
 • Sinüsleri etkileyen ateş veya diğer alerjik durumların oluşması,
 • Kronik sinüzite sahip her 5 kişiden 1’inde astım oluşumu,
 • Sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalmak, sinüzitin risk faktörleri arasında kabul edilmektedir.

Sinüzit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Belirtilerin sebebine bakıldığında doktorunuz burnunuzdaki veya boğazınızdaki hassaslığı kontrol edecektir. Burnunuzdaki kanalların içini görebilmek için burnunuzu açık tutacak bir alet kullanacaktır.

 Burun kanallarının içindeki kan damarlarını daraltmak için ilaç kullanır ve bir ışık ile burnunuzda iltihap veya sıvı birikmesi olup olmadığına bakar. Ayrıca kronik sinüzit için birtakım metodlar kullanılır.

 • Nazal endoskopi: İnce ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen fiber optik ışık burnunuzdan içeriye sokularak sinüsler üzerinde görsel bir inceleme yapılması işlemidir.
 • Görüntüleme çalışmaları: Bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans (MR) kullanılarak yapılan bu işlem ile alınan görüntüler ile sinüslere ve burna ait detaylar incelenir. Amaç derinlerde bulunan iltihaplanma ve fiziksel tıkanıklıkları tespit etmede endoskopi kullanmaktır.
 • Nazal ve sinüs örnekleri: Her ne kadar kronik sinüziti tespit etmede alınan örnekler gereksiz olsa da tedaviye cevap verilmeyen durumlarda bu işlem faydalı olmaktadır. Doku örnekleri alınarak hastalığa bakteri veya mantardan hangisinin sebep olduğu belirlenir ve tedavi işlemi buna göre yapılır.
 • Alerji testi: Eğer doktorunuz sizde alerji olduğundan şüpheleniyor ise alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Cilt testi güvenli, hızlı ve hangi alerjenin burun ağrısına sebep olduğunu tespit etmede oldukça faydalıdır.

Sinüzit tedavisinde anahtar nokta hastalığa sebep olan etmeni belirlemektir. Örnek olarak sinüzitin sebebi alerji ise kan toplanmasını giderici bir ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Eğer birkaç gündür sinüzit belirtisi gösteriyorsanız doktorunuza danışın.

Yapılan testler ile hastalığın teşhisi ve neyin bu hastalığa sebep olduğu tespit edildikten sonra tedavi işlemi için atılacak adımlar belirlenecektir.

Uygulanan tedavi yöntemleri ise sinüs iltihabını azaltmaya, burun kanallarınızı kuru tutmaya, altında yatan etmenleri belirlemeye ve sahip olduğunuz sinüzit semptomlarını azaltmaya yönelik olacaktır.

1.Burun Spreyi

Burnunuzun içine tuzlu su bulunan bir sprey sıkarak burun kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu burun spreyleri iltihap oluşumunu önlemekte ve tedavi etmektedir. Bu spreylere örnek olarak ise fluticasone budesonide, triamcinolone, mometasone ve beclomethasone verilebilir.

2.Kan Toplanmasını Giderici İlaç

Bu ilaçlar tabletler ve burun spreyleri ile birlikte reçetesiz olarak satılan ilaçlar arasındadır. Kan toplanmasını giderici ilaçlara örnek olarak sudafed ve actifed verilebilir. Bu ilaçlar genellikle birkaç gün kullanılır. Uzun süreli kullanımlarda ise çok daha ciddi tıkanıklıklar oluşur.

3.Reçetesiz Ağrı Kesiciler

Aspirin, ibuprofen ve acetaminophen gibi ilaçlar örnek olarak verilebilir. 18 yaş altı birine aspirin vermeyiniz. Çünkü hayatı riske atan bir sendrom ile karşılaşabilirsiniz. Pek çok ağrı kesici sinüzite olumsuz etki yapmaktadır. Bu yüzden ağrı kesici kullanımına başlamadan önce bir doktora danışınız.

4.Antibiyotik

Sinüzite sebep olan etmenin bakteri olarak tespit edildiği durumlarda hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılabilir. Ancak yine de doktor tavsiyesi almanızda fayda vardır.

5.Ameliyat

İlaç ve tedaviye vücudun direndiği durumlarda endoskopik sinüs ameliyatı son seçenek olarak ortaya çıkar. Bu süreçte üzerine ışık bağlanmış ince ve esnek bir tüp, sinüs kanallarını tespit eder. Tıkanıklığın çeşidine göre doktor tarafından bu tıkanıklık ameliyat yolu ile giderilir.

6.Steroidler

Bazı durumlarda doktorunuz sinüs zarlarını azaltmak için steroid içerikli bir ilacı solumanızı isteyebilir. Özellikle kronik sinüzitin zor koşullarında bu yöntem kullanılır. Uygulanan bu tedavi yöntemleri dışında evde de yapabileceğiniz birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

 • Daha çok vakit geçirdiğiniz odayı nemlendirin. Bunun için nemlendirici cihaz kullanımı yoluna gidebilirsiniz. Sinüslerinizi nemli tutarak mukus tabakasını inceltebilirsiniz.
 • Tıkanıklıkların açılması için kızgın buharlı bir duş alın ve havayı derin derin içinize çekin. Solumuş olduğunuz kızgın buhar tıkanmış sinüs kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.
 • Yüzünüze ıslak ve ılık bir havlu koyup, bekleterek oluşan basıncı azaltabilirsiniz.
 • Bol bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın ve sinüslerdeki tıkanıklığı azaltın.
 • Alkol kullanımı tıkanıklığı arttıracaktır. Bu yüzden kullanmayınız.
 • Çok fazla hareket etmeyin ve dinlenin. Vücudun iyileşmesi için gerekli uykuyu sağlayın.

Источник: https://evdesifa.com/sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Nedenleri Nelerdir?

Sinüzit Hakkında Her Şey…

Sinüzit neden olur? Üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler ayrıca akut sinüzite de neden olabilmektedir. Çoğu durumda, akut sinüzit, bir soğuk algınlığı veya grip tarafından tetiklenmektedir.

Sinüs iltihaplanmasının alerjiler (Alerjik rinit, saman nezlesi), kötü hava koşulları ve burundaki anatomik değişiklikler (septum eğriliği veya burun polipleri) dâhil birkaç temel nedeni bulunmaktadır.

Kronik sinüziti tetikleyen diğer nedenleri ise şunları içermektedir:

 • Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
 • Hava sıcaklığındaki veya hava basıncındaki değişiklikler (yüzme, dalış veya uçma)
 • Hormonal koşullar (gebelikte olanlar dâhil)
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği (HIV)
 • Mantar
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı
 • Aspirine duyarlılık
 • Kistik fibroz gibi genetik bozukluklar
 • Astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları (KOAH)

Alerjisi olan veya alerjik riniti olan insanların, alerjisi olmayan insanlara göre sinüzit yaşama olasılığı daha yüksektir. Alerjenlere sürekli maruz kalma mukus kalınlaşmasına ve sinüslerinizin iltihaba açık hale gelmesine neden olabilir.

Alerjik rinit ve kronik sinüziti tetikleyen alerjenler şunları içermektedir:

 • Toz akarları
 • Mantar sporları (küf)
 • Hayvan tüyleri
 • Hamamböcekleri
 • Çimen, ağaç ve ot poleni

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) da kronik sinüzit ile bağlantılıdır. (1)

Viral ve Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonları

Sinüs enfeksiyonu (akut sinüzit) viral veya bakteriyel olabilmesine rağmen, genellikle bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı veya grip gibi) tarafından tetiklenir. Rinovirus, influenza ve parainfluenza, akut sinüzit oluşturan en yaygın virüslerdir. Enfeksiyonları içeren diş problemleri de akut sinüziti (odontojenik sinüzit) oluşturabilir.

Üst dişlerin kökleri sinüse yakındır ve eğer enfekte olurlarsa, enfeksiyon sinüslerinize kadar gidebilir.

Aşağıdaki bakteriler, akut sinüzitin küçük bir yüzdesine neden olur:

 • Streptokokk pnömoni
 • Stafilokok aureus
 • Haemophilus influenza
 • Moraxella catarrhalis

Bu bakteriler normalde boğazınızın en üst kısmında bulunur.

Sinüslerdeki mukus yavaş hareket ederse veya bloke edilirse bakterilerin büyümesi ve sinüs enfeksiyonun oluşması için uygun bir ortam oluşur. (2)

Mantar Sinüs Enfeksiyonları

Fungal sinüzit nadir de olsa sinüslerde fungal sporlar (yani küf) üretebilir. Aslında, bu sporları çoğu zaman teneffüs ederek almaktayız. Mantar, bağışıklık sistemi hasar gördüğünde, iltihaplanan sinüslerin yarattığı ılık, nemli ortamda veya burun polipleri olan kişilerde oluşabilmektedir.

Fungal sinüzit antibiyotik tedavisine cevap vermez ve tedavisi zor olabilir. Bazı fungal sinüzit türleri sporlarını çıkarmak için cerrahi tedavi gerekebilir.

Nadir durumlarda, özellikle kontrolsüz şeker hastalığı, bağışıklık sistemi sorunları veya lösemi olan kişilerde mantar sinüziti gibi hematolojik kanserler invaziv hale gelebilir, bu durum sinüs dokusu ve kemiğinin ötesine uzanabilir. Sonunda beyne ve gözlere de ulaşabilir. (3)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, sinüs astarının iltihaplandığı yaygın bir durumdur. Genellikle bir viral enfeksiyonun neden olduğu sinüzit, çoğu zaman iki veya üç hafta içinde düzelmektedir.

Sinüsler, elmacık kemiklerinizin ve alnınızın arkasında bulunan küçük, hava dolu boşluklarıdır. Sinüsleriniz tarafından üretilen mukus genellikle küçük kanallardan burnunuza doğru akmaktadır.

Sinüzitte bu kanallar tıkanır çünkü sinüs astarları şişmiş bir haldedir. (4)

sinüzit hastalığı nedir fazlası için tıklayınız

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit başlangıcı kendini en çok belli eden belirti, yanaklarda ve alında acı veren bir baskı oluşmasıdır. Sinüzit nasıl anlaşılır? Sinüzitin diğer semptomları ise şunları içermektedir:

 • Kalın sarı-yeşil renkteki burun akıntısı
 • Geniz akıntısı, genellikle kötü bir tada sahiptir
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Diş ağrısı
 • Akut sinüzit vakalarında ateş de gelişebilir (5)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sinüzit belirtileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть