Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

Sinüzite Ne İyi Gelir? Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit, sinüslerdeki tıkanıklık sonucunda bu bölgelerde meydana gelen şiddetli ağrılar olarak tanımlanır. Bu ağrılar ile birçok kişi mücadele eder. Dolayısıyla sinüzite ne iyi gelir sorusunun cevabı insanlar tarafından merak edilir.

Yapılan araştırmalara göre sinüzite iyi gelen pek çok besin bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli öneriler de sinüzit ağrılarının geçmesine fayda sağlar. Sinüzite nelerin iyi geldiği şu şekilde sayılmaktadır:

Sinüzit için bulunulan ortam havalandırılmalıdır

Sinüzit sinüslerdeki tıkanıklıklardan dolayı meydana geldiği için daha fazla tıkanıklık oluşmaması amacı ile içinde bulunulan ortamın belli aralıklar ile havalandırılması gerekir.

Özellikle kış mevsiminde uzun süre kapalı ve havasız ortamda kalmak enfeksiyon riskini artırarak hastalıkların oluşumunu tetikler.

Bu nedenle sinüzit oluşumunu en aza indirmek amacı ile yaşanılan ortama temiz hava girişinin sağlanması etkili olmaktadır.

Sinüzite karşı bol su içilmeli

Su içmek pek çok hastalık için olduğu gibi sinüzit için de fayda sağlar. İnsanlar su içmenin faydalarını bildikleri halde gün içerisinde yeteri kadar su tüketmezler.

Ancak sinüzit problemi yaşayan kişilerin bol miktarda su içmeleri tavsiye edilir. Su, sinüslerde biriken mukusların kolay bir şekilde boşalmasına yardımcı olur. Bu sayede tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları da sona erer.

Gün içerisinde yaklaşık on iki bardak su içmek vücudun su ihtiyacını yeterince karşılar.

Sinüzit için burna buhar banyosu

Sinüzit ile oluşan baş ağrılarını önlemek için burnu nemli tutmak yararlı olur. Böylelikle sıcak su buharı sayesinde burun rahatlamakta, sinüslerdeki tıkanıklık kısa süre içerisinde açılmaktadır.

Bunun sonucunda da baş ağrısında azalma meydana gelir. Bu işlem için tencerede bir miktar suyu kaynatıp sonra başın üzerine bir havlu kapatılarak buharın burun içlerine doğru girmesi sağlanır.

Bu işlem gün içerisinde üç dört kez tekrarlandığında etkili sonuçlar elde edilir.

Tarçın sinüzit için faydalıdır

Tarçın antibakteriyel ve antiseptik olmak özellikleri ile bilinir. Bunun yanı sıra antiviral özelliği de bulunan tarçın burun tıkanıklıklarını açmak konusunda son derece fayda sağlar.

Bu sayede burun kanalında bulunan şişkinlik gider, tıkanıklık açılır ve kişinin nefes alışverişi normal seyrine döner.

Bu faydalardan yararlanabilmek için tarçın ile hazırlanan çeşitli karışımlar bulunmakta ve bunlar düzenli biçimde uygulanmaktadır.

Sinüzite karşı domates çayı için

Domates çayı tabiri ilk duyulduğunda kulağa garip gelse de domates ile hazırlanan karışım sinüzite karşı fayda sağlamaktadır. Yapılan açıklamalara göre domates, baş ağrılarını azaltma özelliğine sahiptir.

Bu kapsamda iki bardak domates suyu, iki çorba kaşığı limon suyu ve iki üç diş sarımsak karıştırılarak ısıtılır. Bu işlemin ardından elde edilen karışımın sinüzite karşı gün içerisinde iki ya da üç bardak tüketilmesi yararlı olur.

İçerken aynı esnada çayın buharını içinize çekmek de sinüziti azaltır.

Tuzlu su ile sinüziti geçirin

Burun tıkanıklığı denilince ilk akla gelen çözümlerden biri tuzlu su olmaktadır. Dolayısıyla sinüzite karşı tuzlu su kullanmak son derece fayda sağlar.

Bunun için bir miktar kaynamış su içerisine bir tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Daha sonra hazırlanan bu tuzlu su burna çekilir ve ardından dışarı atılır.

Tuzlu suyun mukusu inceltme özelliği bulunduğundan dolayı bir süre sonra sinüslerdeki tıkanıklık açılarak sinüsün boşalması sağlanır.

Elma sirkesi sinüzite iyi gelir

Sinüzite iyi gelen yiyecekler incelendiğinde bunlar içerisinde elma sirkesinin de yer aldığı görülür. Elma sirkesi iltihap giderme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı sinüsleri açarak sinüziti gidermek için elma sirkesi kullanılması işe yarar.

Bunun için bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir. Buna ilave olarak karışıma bir çay kaşığı da bal eklenerek elde edilen karışım gün içinde tüketilir.

Bunun yanı sıra buhar kabının içerisine de bir çay bardağı elma sirkesi koymak sinüzitte rahatlama sağlanır.

Sinüzit için sinüslere masaj yapın

Sinüzit sinüslerdeki tıkanıklık sonucunda baş ağrısı olarak kendini gösteren bir hastalık şeklinde bilinir. Bundan dolayı sinüslere yapılacak olan masaj insanların rahatlamalarına ve ağrılarının geçmesine fayda sağlar.

Yapılacak olan masaj esnasında zeytinyağı kullanılması tavsiye edilir. Bir miktar saf zeytinyağı ile burun, elmacık kemikleri ve alın bölgesine masaj yapmak sinüslerin rahatlamasına yardımcı olur.

Bu işlem esnasında limon suyundan da yardım alınabilir.

Zencefil ve zerdeçal ile sinüzit tedavisi

Sinüzit için zencefil genel olarak çay şeklinde tüketilir. Zencefil çayı sayesinde sinüslerde bulunan basınç azalmakta ve rahatlama sağlanmaktadır. Zencefil kökü ile hazırlanan çay tıkanıklığa neden olan mukusun eriyip, tıkanıklığın açılmasına yardımcı olmaktadır.

Sinüzit tedavisi için zerdeçal da yaygın biçimde kullanılan bitkiler içerisinde sayılır. Genel olarak zerdeçal bir tür baharat olarak bilinmesine karşın çay şeklinde de tüketimi yapılır. Zencefilin ağrı kesme özelliği sayesinde sinüzit nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları giderilir.

Bunun yanı sıra zencefilin iltihaba iyi gelme özelliği de bulunur.

Sinüzit pek çok kişinin ortak sıkıntısı olmasının yanı sıra sinüzite ne iyi gelir sorusuna cevap olarak birçok yanıt vardır. Verilen bu bilgiler doğrultusunda sinüzit ağrılarını hafifletmek daha kolay hale gelir. Bunun haricinde tıkalı olan sinüsleri açmak için de çeşitli önerileri dikkate almak faydalı olur. Burada önemli olan sinüzitin ortaya çıkardığı olumsuz etkilerden kurtulmaktır.

Источник: https://saglikhaberleri.com/sinuzite-ne-iyi-gelir-dogal-olarak-nasil-tedavi-edilir/

Alerjik Sinüzit Tedavisi Nasıl Edilir? Doğal ve Bitkisel Çözümleri

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik sinüzitten kurtulmak isteyenler bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirler. Özellikle papatya kürünü kullanmak iyi gelecektir. Bu tedavi şeklinden yarar sağlanmak isteniyor ise mutlaka düzenli kullanıma özen gösterilmelidir. Sinüzit geçmez ise uzman bir hekimden de destek alınması gerekir.

Alerjik Sinüzit Tedavisi Nasıl Edilir?

Soğuk algınlığı, nezle halinin 10 günden uzun devam etmesi neticesinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu durum alerjik sinüzitten kaynaklanabilir ve tedavisi olan bir hastalıktır. Alerjik sinüzit kronik ve akut olmak üzere 2`ye ayrılır. Akut olanlarda; antibiyotik, burun damlaları ve alerji önleyici ilaçlarla tedavisi 3 hafta kadar sürebiliyor.

Fakat hava yollarını tıkayan burun kemiği ve kıkırdağında eğrilik, burun eti büyümesi, alerji gibi nedenler olabilir. Bu gibi durumlarda tedavi sonrasında bu nedenlerin ortadan kaldırılması alerjik sinüzit hastalığının kronik olmasını engelleyecektir. Kronik olanlarda ise önemli olan alerjik sinüzite neden olan ana nedenin yok edilmesidir.

Burun polibi denilen et büyümeleri kimi zaman kronik sinüzitlere eşlik eder. Bu durumda ameliyat yapılır. Alerjik sinüzit tedavisinde; cerrahide endoskoplar kullanılmaktadır. Yani Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilen ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyat burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile yapılmaktadır.

Monitörden ameliyat yapmayı sağlayan endoskopik cihazlarla yapılan bu teknik sinüslerin havalanmasını engelleyen nedenleri çözer.

Başarılı sonuçlar almaya yarayan bu ameliyat çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Endoskopik yöntem, burun içi gibi dar ve karanlık bir yerde çalışmayı oldukça kolay hale getirmektedir.

Sinüse yola açan asıl faktör düzeltilmektedir. Sağlam olan bölgelere dokunulmamaktadır.

Lokal ve genel anestezi şeklinde bu ameliyat yapılabilir. Yapılan ameliyatta önemli olan sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak, sinüslerin içini temizlemektir. Genellikle sadece burun içinden girilerek yapılan bu operasyon bazen dudak altından da maksiller sinüse girmek için çalışma yapılabilir.

Uygulanma bu yöntemle burun içindeki et, kemik eğriliği gibi rahatsızlıkların da tedavisi yapılabilir. Hekimin tercihine göre ameliyattan sonra burun içine tampon konabilir. Ameliyat haricinde bitkisel tedaviler de bulunmaktadır.

Alerjik Sinüzitin Bitkisel Tedavisi Nedir?

Bitkisel tedavisi var mıdır? Bitkisel tedavisi nasıl olur? Alerjik sinüzit doğal tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Sinüzitin hacamatla tedavisi ve akupunktur; Daha çok kronik sinuzit hastalarında uygulanan sinüs bölgelerine yapılan yüz hacamatı ile hastaların tedavi edildiği yaygınlaşmıştır.

Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sinüs iltihabının çözülmesi ve akması için uygulanan akupunktur tedavisi de son yıllarda başvurulan diğer bir tedavi çeşididir.

Bir cam kap içerisine 2 litre kaynamış su alınır ve kaynamış suyun ilk buharı yarım dakika içerisinde çıkartılır. Başın üzerine havlu kapatıp suyun buharını olabildiğince solumaya çalışınız. Ara ara başınızı kaldırınız. Burun üzerine yukarıdan aşağıya doğru masaj yapınız.

Bu işlem ile tıkalı bölümlerde bulunan sıvı yumuşamaya başlar. Sıvı burun deliklerinden dışarı çıkmaya başlar ve sümkürme yolu ile de sıvıyı çıkarabilirsiniz. Günde 1 kez bu işlem uygulanabilir. Bunun haricinde eczanelerde bulunan hazır deniz suyu ile burun içindeki sıvı temizlenebilir. 

Başka bir çözüm ise; 1 bardak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra soğutulur ve içerisine 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat eklenir. Karışım güzelce karıştırılır ve 10 dakika kadar bekletilir.

Bekleyen bu karışımdan buruna çekilir ve mümkün olduğu kadar burun içerisinde tutulur. Sümkürme yolu ile bu su geri çıkartılır. Günde 3 defa bu işlem tekrarlanır.

Buruna çekilen sıvının ciğerlere kaçmamasına da dikkat edilmesi gerekir.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Sinüzit için Papatya Kürü

Saraçoğlu`nun alerjik sinüzit için bitkisel papatya kürü; Yarım litre kadar su bir kaba koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya atılır. Sonrasında bu suyun buğusunda başınıza havlu ya da örtü alarak durunuz.

Bu doğal kürün solumasını yani nefes alıp vermeyi burnunuzdan yapınız. 5 dakika kadar uygulamayı yapınız. 5 dakika bittikten sonra yarım saat ara verilir. Sonrasında tekrar beş dakika aynı şekilde işlem uygulanır. Ertesi gün tekrar aynı şekilde işlemler uygulanır. Burnunuzdan akıntı gelmeye başladığı gün, bu doğal kür işlemine 3 gün ara verilir.

Fayda görmek için yani bu hastalığın tekrar etmemesi için, bu kürün alerjik sinüzitin tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekmektedir. Bitkisel papatya kürü uygulaması tamamlanmadan yarım bırakılırsa, kişinin alerjik sinüziti tekrar edebilir. Doğal kürlerin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sağlıklı bir şekilde hastalığınıza çözüm bulmuş olacaksınız ve bu hastalıktan kolaylıkla kurtulabileceksiniz. Önemli olan düzenli olarak sinüzit tamamen kuruyana kadar yapmaktır. Düzenli yapmanın yanında belirtilen sayı kadar yapmak da önemlidir. 

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/alerjik-sinuzit-tedavisi

Sinüzit nedir? Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit, günümüzün en çok rastlanılan hastalıkları arasında yer alıyor. Özellikle kış ve bahar aylarında nükseden sinüzit hastalığından birçok kişi muzdarip olmakta. Tedavisi için genellikle antibiyotik tedavisi kullanılsa da kronik olan çeşitlerinde bu durum daha uzun süreli bir tedaviye dönebilmektedir. Peki, Sinüzit nedir? Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Sinüzit nedir?

Sinüsler, kafa kemiklerinin içinde bulunan, burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Sesin oluşmasının yanında burundan geçen havanın nemlenmesine ve vücut ısısına göre ayarlanmasına , içi hava dolu olduğu için kafanın ağırlığının azaltılmasını sağlarlar. Sinüs boşluklarının viral, bakteriyel ve mantar gibi etkenlerle iltihaplanmasına sinüzit deniyor.

Sinüzitler; 2 haftadan kısa sürerse akut sinüzit, 2 ile 12 hafta arası sürerse subakut sinüzit, 12 haftadan uzun sürerse kronik sinüzit olarak adlandırılıyor.

Şikayetleri: Elmacık kemikleri üzerinde ve göz altları daha fazla olmakla beraber, yüz genelinde yaşanan basınç, zonklama hissi ve ağrılar sinüzitin karakteristik belirtileridir. Ayrıca burundan öne veya genize doğru sarı, açık yeşile renkte akıntı olabilir. Başınızı öne doğru eğdiğinizde ağrı ve basınç hissi artar.

Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda balgamlı öksürük, ateş, diş ağrısı görülebilir ve ağız kokusu artabilir. Burnun tıkalı olması nedeniyle tat ve koku duyularında azalma yaşanabilir.

Bulguları: Sinüzitin tanısı klinik bir tanıdır. Yani başvurduğunuz hekimin sizin şikayetleriniz ve muayene bulgularını birleştirmesiyle konulur.

KBB uzmanı ağız içi muayenenizde geniz akıntınızı görebilir ve en önemlisi günümüzde yaygın olarak kullanılan endoskop adını verdiğimiz aletlerle kameraları kullanarak burnunuzun içini, sinüslerin açıldığı bölgeleri değerlendirebilir.

Tanısı için Neler Yapılmalıdır:  Yukarıdaki şikayetler var ise doktorunuza başvurmanız gerekir. Hastaların büyük bir kısmında sinüzit tanısı koymak için film çektirmek gerekli değildir. Radyolojik tetkik yapılacağı zaman günümüzde daha çok bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır.

Tomografiyi daha çok ilaç tedavisine yanıt vermeyen, kronikleşmiş sinüzitlerde ve polipli sinüzitlerde ameliyat öncesi istenir. Bu tomografi ameliyat planı için bir 'yol haritası' özelliğindedir.

Bunun yanı sıra tanı karmaşası yaşanan bazı olgularda, örneğin kronik baş ağrısı olan olgularda söz konusu baş ağrısının sinüzite bağlı olup olmadığını ortaya koymak için tomografi çekilebilinir.

Sinüzit nasıl geçer?

Sinüzitin öncelikli tedavisi ilaç tedavisidir. Burada 10-14 günlük antibiyotik tedavisi uygulanır. Kronik sinüzitlerde bu süre daha uzun tutulabilir.

Antibiyotiğin yanı sıra özel tuzlu solüsyonlarla burun yıkama, burun açıcı spreyler, dekonjestan adı verilen ve sinüslerin ağzını açmaya yardımcı haplar, gerekirse ağrı kesiciler kullanılan diğer ilaçlardandır.

İlaç tedavisiyle iyileştirlemeyen hastalara ise cerrahi uygulanır.

Günümüzde sinüzit ameliyatları yaygın olarak burun içinden, dışarıdan bir kesi yapılmadan, endoskoplarla kamera eşliğinde yapılmakta, buna endoskopik sinüs cerrahisi adı verilmektedir.

Burada temel prensip hastalıklı dokuları, iltihabı ve varsa polipleri temizlemek, sinüslerin ağzını açmak, böylece sinüslerin güzelce yeniden havalanmasını sağlamaktır. Aynı seansta eğer varsa burun kıkırdak kemik eğriliği düzeltilebilir, burun etleri küçültülebilir.

Endoskopik sinüs cerrahisi her ne kadar sedasyon altında lokal anestezi ile gerçekleştirilebilse de pekçok cerrah genel anesteziyi tercih etmektedir.

Sinüzit tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ameliyatta sinüslerin ağzına ipli süngerimsi tampon koyulduysa bu rutinde iki gün sonra alınır. Eriyen tampon kullanıldıysa bunu geri almaya gerek yoktur.

Ameliyat sonrası hekiminizin önerdiği şekilde ve sürede bazı ilaçlar (antibiyotikler, kortizonlu burun spreyleri, burun açıcı burun spreyleri, burun yıkama, yağlı burun damlaları) kullanılır. Burun içinde kabuklanmalar meydana gelebilir.

Bunların temizlenmesi için hasta hekim tarafından haftada bir gün 3-4 hafta boyunca görülmelidir.

Başarılı geçmiş bir sinüzit ameliyatından sonra sinüslerin kendi doğal temizleme mekanizmaları normale dönmektedir. Yani hastanın sinüsleri normalleşmektedir. Sinüzit ameliyatı geçirmiş bir hasta, sinüsleri normal işleyen bir hastadan daha farklı değildir.

Yani sağlıklı bir kişinin alacağı önlemler dışında kendisini koruması için fazladan ek önlemlere ihtiyacı yoktur. Burada en önemli nokta bulaşıcı soğuk algınlığı dönemlerinde dikkatli olma gereğidir.

Sık tekrarlayan soğuk algınlıkları sinüzitin tekrarlamasına yol açabilir.

Alerjik, astımı, kronik bir hastalığı olani hastalarda, ameliyat sonrası yapılması gereken en önemli koruma yöntemi, belirli aralıklarla kontrole gelmektir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/sinuzit-nedir-sinuzit-nasil-tedavi-edilir-633251.html

Sinüzit nedir? Sinüzitin nedenleri, belirtileri ve güncel tedavi yöntemleri

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüslerin buruna açıldığı kanallar tıkanır. Tıkanan kanallar, sinüslerin ürettiği salgıların, sinüs içine hapsolmasına neden olur. Sinüsün içi kendi ürettiği salgılarla dolar. Bunun sonucunda mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşur. Kısa zamanda çok sayıda bakteri oluşur ve sinüzit meydana gelir.

Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze veya beyine yayılması çok nadirdir. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir.

Akut Sinüzit, 4 hafta sürer, 4-12 hafta süren subakut türü vardır. Ayrıca 12 haftadan fazla süren, hatta yıllarca sürebilen kronik Sinüzit durumu vardır. Akut sinüzit genellikle bakteri enfeksiyonuna dönüşen soğuk algınlığı şeklinde başlar.

Alerjiler, burun sorunları ve bazı hastalıklar akut ve kronik sinüzitlere de neden olabilir. Sinüzit belirtileri ateş, zayıflık, yorgunluk, öksürük ve tıkanıklığı içerir. Teşhisi için görüntüleme testlerine de gereksinim olabilir.

Tedavisinde antibiyotikler, dekonjestanlar ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Sinüzit genellikle üst solunum yollarından sinüslere yayılmış bir soğuk veya grip virüsünün sonucunda oluşur. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaç vakaya neden olur. Enfekte diş veya mantar enfeksiyonu bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir. Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan bazı etkenler şunlardır:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi dahil alerjiler ve ilgili durumlar
 • burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Alerjiler ve astım gibi temel sorunları iyi kontrol edilmemesi

Sinüzit belirtileri

 • Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzit göstergesidir
 • Erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürük en çok gözlemlenen belirtileridir.
 • Çocuklarda huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı kusma olabilir.
 • Tüm yaş gruplarında kısmen daha az rastlanan belirtiler; ateş, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır.
 • Rahatsızlığın devamı sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu da sinüzit belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit, soğuk algınlığı veya alerji nedeniyle başlayabilir. Enfeksiyonlar veya zayıf bağışıklık sistemi sinüzite neden olabilir.

 Bazen, kronik sinüzit, burun kanallarının yapısında veya sinüslerin normal şekilde boşalmasını önleyen nazal polip gibi bir büyümeyle ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Bu şikayetler kronik sinüzit göstergesi olabilir!

 • Sabahları yorgun uyanıyorsanız,
 • Boğaz ağrınız varsa,
 • Burnunuzda kuruma ve kabuklanma oluyorsa,
 • Ağız ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokusu problemi yaşıyorsanız,
 • Geceleri horluyorsanız,
 • Burun tıkanıklığınız varsa,
 • Koku alamıyorsanız,
 • Son dönemlerde sürekli yorgunsanız,
 • Kuru öksürüyorsanız,
 • Sesiniz değişmeye başladıysa,
 • Geniz akıntınız varsa,
 • Boğazınızda batma gibi bir rahatsızlık hissi oluşuyorsa,
 • Kış enfeksiyonlarını 10 günden çok daha fazla bir sürede atlatıyorsanız; hastalıklarınız kısa aralıklarla tekrarlıyorsa ve en önemlisi bu şikayetleriniz 3 aydan fazla süredir varsa kronik sinüzit hastası olabilirsiniz.

Kronik sinüzitin kalıcı tedavisi için cerrahi yöntem iyi bir seçenek olabilir

Sinüzit atakları ve üst solunum yolu sorunları 

Burun kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa kış mevsimi sizin için çok daha sıkıntılı geçer; burun tıkanıklığı belirginleşir, sinüzit atakları sık gerçekleşir.

Basit viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekmezken; kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa doğal direnç mekanizmalarınız bozulduğu için sıklıkla antibiyotik kullanımı ile sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca uykuda nefes alma probleminin artması oksijen alınan miktarını düşürdüğünden yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleriniz belirginleşir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var.

Sinüzit çocuklar için de ciddi bir sağlık sorun olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, büyümüş geniz eti ve alerji gibi faktörler çocuklarda sinüzit yapan nedenlerin başında geliyor.

Ayrıca burun içi eğriliği, burunda polip olması ve bağışıklık yetmezlikleri de sinüzite yol açabiliyor.

Çocuklarda sinüzit uyku düzeninin bozulmasına, okul başarısızlığına ve pek çok ciddi soruna neden olabilir.

Çocuklarda sinüzit nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri

Çocuklarda sinüzit belirtileri farklı olabilir, bazende belirgin olmayabilir.

Belirtilerin değişken ve çoğu zaman belirsiz olması, çocuklarda sinüs enfeksiyonunun az görüldüğü anlamına gelmez ve genellikle hastalığın gözden kaçmasına, kimi zaman geç teşhis edilmesine neden olur.

 Çocukluk döneminde sinüzit belirtileri arasında, ateş, öksürük, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kanaması, baş ağrısı, yüz ağrısı, halsizlik ve ağız kuruluğu bulunabilir.

Alerjisi Olanlar: Bir alerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur
Yapısal Burun Bozuklukları Olanlar: Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu olanlar.
Sık Enfeksiyona Maruz Kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli
Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar

Öncelikle hastanın sinüs tomografisi sonuçlarının incelenmesi gerekir. Medikal tedavide fayda sağlanamadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Tedavi, doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır.

Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik sinüzit için genellikle cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ameliyat ile amaçlanan, tıkalı olan sinüs yollarının açılmasıdır.

Böylece sinüslerin havalanması sağlanır, enfeksiyon geriler ve kaybolur.

Tedavi planlanırken önemli olan neden olan faktöre odaklanmak ve çözmektir. Örneğin, sinüzit alerjilerden kaynaklanıyorsa, dekonjestanlar muhtemelen çok fazla yardımcı olmayacaktır.

Birkaç günden fazla semptomlarınız varsa mutlaka doktora danışın. İyi bir muayene ve bazen X-ışınları, BT taramaları veya MRG gibi görüntüleme testleri ile soruna tam olarak neyin sebep olduğunu net olarak saptanabilir.

 Çoğu zaman, en iyi sinüzit tedavisi, farklı yaklaşımların bir kombinasyonudur.

Sinüziti olan çoğu insan iki veya üç hafta içinde kendisini daha iyi hissedecek ve evde kendine bakabilecek duruma gelebilir. Sinüzit belirtilerini hafifleten faktörler:

 • paracetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler almak
 • burun tıkanıklığı gidericiler – ancak bir haftadan fazla kullanılmamalıdır
 • yüze sıcak kompres uygulamak
 • burnunuzun iç kısmını düzenli olarak tuzlu su ile temizlemek – bunu evde kendiniz yapabilir veya bir eczaneden alınan bileşenlerin poşetlerini kullanabilirsiniz
 • Belirtileriniz düzelmiyorsa ya da kötüleşirse, doktorunuza başvurup antibiyotik veya kortikosteroid sprey reçete yazabilir veya damla verebilir
 • Bu tedavileri denedikten sonra belirtileriniz düzelmezse, sinüslerin drenajını iyileştirmek için ameliyat için bir KBB uzmanına gidebilirsiniz

Sinüzitin ilaçla tedavisi

Antibiyotikler: Doktorunuz bir bakteriyel enfeksiyonu sorumlu tutarsa antibiyotik reçete edebilir. Akut sinüzit için genellikle onları 10-14 gün süreyle kullanılır. Kronik sinüzit için, daha uzun bir süre antibiyotik kullanmak gerekebilir.

 Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Sinüzitiniz virüs veya diğer sorunlardan kaynaklanıyorsa yardım etmezler.

Bazı çalışmalar, bakterilerin önemli bir sinüzit nedeni olmadığını ve antibiyotiklerin aşırı kullanıldığını ileri sürüyor.

Ağrı kesiciler: Sinüziti olan bir çok kişi rahatsızlığı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen gibi tezgah üstü (OTC) ağrı kesici ilaçları alır. Ancak bunları 10 günden fazla kullanılmaması gerekir. Hangisinin sizin için doğru olduğunu doktorunuza danışın.

Dekonjestanlar: Bu ilaçlar sinüslerde mukus miktarını düşürür. Bazıları burun spreyleri şeklindedir, diğerleri hap olabilir. Eğer dekongestan burun spreylerini 3 günden fazla kullanırsanız, sıkıntınızı arttırabilir. Bu neden doktorunuza danışın.

https://www.medikalakademi.com.tr/penisilin-ampisilin-nedir-ne-icin-kullanilir-yan-etkileri-ve-alerjisi/

Allerji ilaçları: Birçok sinüzit vakası kontrolsüz alerjilerden kaynaklanmaktadır. Hiç alerji testi yaptırmadı iseniz bu riski gözardı etmeyin ve olup olmadığınızı görmek için bazı testler yaptırın. Böylece hastalık nedenini tespit etmeniz kolaylaşır.

Steroidler: Bazı durumlarda, doktorunuz sinüs membranlarındaki şişmeyi azaltmak için inhale steroidler reçete edebilir. Zor kronik sinüzit tedavisi için steroid almanız gerekebilir.

Sinüzit tedavisinde kullanılan en son teknikler “Sinoplasti”

Sinoplasti olarak adlandırılan “balon tedavisi” kronik sinüzit hastalığında, uygun vakalarda çok etkili ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Endoskopik sinüs cerrahisinde burun içerisindeki patolojik dokular temizlenip sinüs ağızları açılmaktadır.

Balon tedavisinde ise bu şekilde bir cerrahi işlem yapılmayıp, kapalı sinüs ağzı balon yardımıyla genişletilmekte ve ameliyat sonrası herhangi bir tampona ihtiyaç duyulmamaktadır. Ağrısız ve kanamasız bir girişimdir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Uygun hastalarda tek başına veya endoskopik sinüs cerrahisinde yardımcı yöntem olarak güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Kronik Sinüzitte, bıçaksız ameliyat seçeneği

Yeni geliştirilen sistem sayesinde, kapalı sinüs yolu su ile şişirilen baloncuklarla açılarak sinüzitten kurtulmak mümkün hale geldi.

“Balon sinoplasti” yöntemi ile sinüzitten kısa sürede kurtulmak ve aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür.

“Balon Sinoplasti” yöntemi adı verilen sistem, tıkalı koroner damarların balon ile genişletilmesi mantığının, sinüs kanallarına uygulanması şeklinde çalışıyor.

Kronik sinüzit neden olur? Kronik sinüzitin tek belirtisi baş ağrısı değil!

Eskiden sinüzit ameliyatları kesi yöntemiyle yapılıyordu. Hastalar ameliyatta ve sonrasında acı çekiyor ve kanamaları oluyordu. Yöntem ile hastanın kapalı olan sinüslerine gönderilen balonlar genişletilerek sinüs yolu açılıyor. Hem çok kısa sürede, hem kanamasız şekilde sinüzit ameliyatı gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu sistemle eskiden ameliyattan sonra uygulanan tamponlar da tarihe karışmış oldu. Kendiliğinden yok olan tamponlar yerleştiriliyor ve hastamız ameliyatın hemen ardından taburcu edilebiliyor. Çok kısa süren ameliyatta bıçak ve kesi olmaksızın hasta bir kaç saat içerisinde taburcu oluyor. Ayrıca geliştirilen yöntem, ameliyat sonrası kanamaları da ortadan kaldırıyor.

Kaynak: Sinusitis – https://medlineplus.gov/sinusitis.html

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/sinuzit-nedir-sinuzitin-nedenleri-belirtileri-ve-guncel-tedavi-yontemleri/

Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit, yüz kemikleri arasında bulunan ve sinüs adı verilen mikropların çoğalmasından oluşan bir hastalık türüdür.

Bağışıklık sistemindeki zayıflık, ya da grip ve nezle gibi durumlar dahi sinüzite yol açabilir. Sürekli burun tıkanıklığı olduğu zaman sinüzit daha sık görülebilmektedir.

Bu hastalık kişide oluşan türüne göre akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak iki ye ayrılır.

Akut sinüzit, genelde soğuk algınlığından kaynaklanan, bakteriyel bir enfeksiyondur. Bulaşma olasılığı görülebilmektedir. Hastalık iki üç haftadan bir aya kadar sürebilmektedir. Antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlarla hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir.

Kronik sinüzit, akut sinüzitine göre bulaşma ihtimali olmayan bir hastalıktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve yüz kaslarında ağrıyla başlayan bir türüdür. Kişide halsizlik ve yorgunluk yapar. Kişilerde antibiyotikler cevap vermediği takdirde cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

 • Burun tıkanıklığı,
 • Geniz akıntısı,
 • Yüz çevresindeki ağrı ve acı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Tat alma bozukluğu,
 • Yorgunluk,
 • Dikkat bozukluğu,
 • Hafif ateş,
 • Baş ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Baş dönmesi,
 • Burun kemiğinde eğrilik.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Öksürük,
 • İştahsızlık,
 • Gece horlamaları,

Sinüzit Hangi Mevsimlerde Artar?

Sinüzit her mevsimde yaşanabilir. Fakat kışın havanın soğukluğuyla birlikte daha çok yaşanır. Islak saçla dışarıya çıkmak, sıcak ve soğuğun birleşimiyle oluşan etkileşim burun mukozolarını aktif hale getirir. Bunun için kişilerin kendine dikkat edip üşütmemeleri lazımdır.

Sinüzit denilince akla ilk gelen baş ağrısı oluyor. Lakin halk arasında bu yanlış bilinen bir bilgidir. Çünkü sinüzitin ilk nedeni ve belirtisi olarak üst solunum yolları enfeksiyonları gösterilmektedir. Sinüsler burun kanallarını tıkayarak, solunumu engeller.

Tıkanması sonucu basınç nedeniyle ağrı, yanak ve şakaklara doğru ilerlemektedir. Bunların sonucunda baş ağrısı ve baş dönmesi hissedilir.

Bunların devamında buruntıkanıklığı, genizakıntısı, buruniçieğrilikler, burun akıntısı, baş ağrısı ve alerjik durumlar gibi birçok nedenleri sıralanmaktadır. Bunlardan birisi ya da benzeri şikayetler fark edildiğinde hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Sinüzit Kaynaklı Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Buhar solunumları ile
 • Bol su içerek
 • Nane çayı içerek
 • Tarçın yiyerek

Sinüzit, sadece vücut yapısını bozmakla kalmayıp kişinin hayatını da, olumsuz etkilemektedir.

Kişiler kalabalık ortamlarda kendin güvende hissedemez. Burun kemiklerinden kaynaklanan tıkanıklık ve akıntı kişiyi olumsuz etkiler.

Sadece gündüz ortamında değil gece uyurken de kişi kendini rahat hissedemez.

Uyurken horlama ve hırıltı sesleri hem kendini hem çevresindekileri rahatsız eder. Bu durum genelde burun kemiğinin eğriliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu durum illa baştan olması gerekmez. Sonrasında yaşanan trafik kazası gibi durumlarda da burun kemiğinin eğrilmesi sonucu horlama ve hırıltı baş gösterebilir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit, hastalığı tedavisi mümkün olduğu halde tekrarlanması mümkün olan bir hastalıktır. Bunu en aza indirmek için dikkat etmesi gereken şeylerden bazıları şöyledir;

 • Islak saç ile dışarıya çıkmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü sıcak ve soğuk havanın birleşimiyle oluşan burun içindeki sinüsler
 • Rüzgârlı havalarda çok kalınmamalıdır.
 • Kalabalık ortamlarda enfeksiyon kapmamaya dikkat edilmelidir.
 • Burun delikleri tıkanmadan, açık tutulmaya çalışılmalıdır.
 • Mentollü selpaklar, su buharları, cezve içinde kaynatılarak burna çekilen nane buharı, gibi çözümler etkili olabilmektedir,
 • Gribal enfeksiyonların ve nezle gibi hastalıkların çabuk atlatılması gerekmektedir. Aksi halde sinüzitte
 • Burun kemiğinde eğrilik olanlar ya da geniz akıntısı olanlar doktor kontrollerini aksatmamalıdırlar.

Sinüzit Kaç Günde İyileşir?

Sinüzit türlerine göre değişkenlik gösteren bir hastalık olup iyileşme sürüleri de farklıdır. Genellikle 1 hafta sürüp, 10 güne kadar çıkabilmektedir. Eğer on günden yukarı çıkarsa, kronik sinüzit olmaktadır. Kronik sinüzit 3 aya kadar sürebilmektedir.

Sinüzit Nasıl Temizlenir?

Kişilerin evde kendi yapabilecekleri yöntemler mümkündür. Başağrısı ya da buruntıkanıklığı çoğaldığı zaman eczaneden alınan sinüzit temizleme makinesiyle burun kanalları boşaltılır. Böylece solunum açılmış olur ve daha rahat nefes alınır.

Bir diğer yöntem ise, sağ ve sol kulak arkasındaki kaslara yapılan hafif masajlarla rahatlama sağlanır.

Hamileyken, sinüsenfeksiyonuna yakalanmak, daha riskli bir yöntemdir.

Burun deliklerinde oluşan boşluklardan birinin, iltihaplanması sonucu gebe kişi, sinüzite yakalanabilir.

Bu durum buruntıkanıklığına ve halsizliğe yol açar. Bu durumda hamile bayanların 2 kat daha hızla yorulmasına ve burun tıkanmasından dolayı, bunalmasına neden olur.

Hamileler, kendi başlarına antibiyotik kullanmamalıdır. Aksi halde bebeğe geçer ve istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

Sinüzit, ihmale alınmaması gereken bir durumdur. Uzun süreli geçmeyen gribal enfeksiyonlarda hemen bir doktora gidilmelidir. Diğer tedavi edilmeyen durumlarda ise şunlar meydana gelir.

 • Sinüsler çoğalırsa, başağrısı da çoğalarak dayanılmaz bir hal alır.
 • Göziltihaplanması yaşanır. Gözkapağı şişerek, gözdeapse meydana gelir.
 • Kemik erimesine neden olur.
 • Kronik yorgunluk oluşur. Buda diğer kişilere göre 9 10 kat daha fazla yaşanmaktadır.

Sinüzit İçin Burun Spreyi

Sinüzit kişileri büyük oranda rahatsız eden rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle doktor kontrollerinde kullanımı yapılan sinüzit burun spreyi çoğu durumda kişileri rahatlatır ve daha kolay nefes almanızı sağlar.

Doktor reçetesi ve doktor kontrolü olmadan kullanılan burun spreyleri bazı alerjikproblemlere yol açacağı için reçetesiz ilaç kullanımı kesinlikle önerilmez, özellikle çocuklar için doktor kontrolü olmadan sprey ve diğer ilaçları kullanmanız sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Sinüzit hakkında merak edilen sorulara cevap veriyorum. Sizde merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Amoksisilin

Amoksisilin klavunat

Sefaklor

Sefprozil

Sefuroksim aksetil bunlardan başlıcalarıdır.

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

Sıcak su buharı sinüslerde rahatlamayı sağlar ve kişide sinüzit ağrısını azaltır. Sinüs bölgelerine yapılan masaj da sinüzit ağrılarını azaltır. Tuzlu su karışımı burun yoluyla alındığı takdirde sinüs ağrısını azaltır. Yüksek yastık kullanımı, sıcak duş, nefes egzersizleri de sizi rahatlatır.

Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sinüsleri sık sık iltihaplanan, bu durumla sık sık karşıya karşıya gelen ve bundan çok fazla rahatsızlık duyan hastalar için sinüs ameliyatına meyilli hastalardır. Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediği zaman ameliyata başvurulur.

Sinüzitin durumuna göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında süren Sinüs ameliyatları doğru zamanda yapıldığı takdirde başarı ihtimali çok yüksektir. Çoğu hastada tekrar etmez ve başarılı olunur.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Efor sarf etmekten kaçınılmalıdır.
 • Hasta sümkürmemeli ve eğilmemelidir.
 • İltihaplanmadan kaçılmalıdır.
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Источник: https://www.kadinzamani.com/sinuzit-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Sinüzit nedir? belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir?

Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz kemikleri içerisinde ve burunun iç yapısını oluşturan kemiklerdeki hava boşluklarına sinüs diyoruz. Sinüsler burnun her iki yanında ve 4 ayrı isimde bulunurlar. Burnun hemen yan taraflarında bulunan ve sinüslerin en büyüğü olan maksiller sinüstür.

Bunun dışında burnun üst tarafında alın kemiği içinde bulunan sinüse frontal sinüs, burnun arka ve üst tarafında bulunan ve orta hatta tek olan sinüse sfenoid sinüs denir. Ayrıca burnun yan üst taraflarında bir çok küçük boşluktan ibaret bölümlere de etmoid sinüs denir.

Bütün sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılırlar. Sinüslerin; havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tınısını ayarlamak gibi görevleri vardır.

Bu içi hava dolu odacıkların burunla ilişkisini sağlayan ve hava giriş çıkışına olanak tanıyan buruna açılan ağızları vardır.

Uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen nezle sonrası, alerjik nedenlere bağlı burun iç mukozasının ve burun etlerinin şişmesi, yapı olarak yatkınlık gibi bazı nedenlere bağlı olarak burun ile sinüslerin hava alışverişi kesintiye uğradığında bu hava boşluklarında mikroplar üremeye başlar ve sinüsler iltihaplanır. Bu duruma SİNÜZİT adını veriyoruz. Sinüs iltihaplanmasının nedeni bakteriler ya da virüsler olabilir.

Sinüzlerin fonksiyonları tam olarak aydınlatılmış değildir. Ancak sesin resonansının sağlanması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtması ile zararlı partiküllerin tutulması gibi görevleri vardır. Ayrıca baş ağırlığının azaltılması işine de yararlar. Bütün sinüsler içinini döşeyen mukozalar hergün belli oranda salgı yaparlar. Bu salgılar burun içine dökülerek oradan da boğaz ve mideye giderler.

Sinüzit Belirtileri

Bir aydan kısa süren sinüzite akut, daha uzun süren sinüzitlere ise subakut ve kronik diyoruz. Sanıldığının aksine sinüzitlerin en sık belirtisi baş ağrısı değildir. Hatta baş ağrısı sinüzitte nadiren görülen bir bulgudur. En sık görülen bulgular:

 • Burun tıkanıklığı
 • Sarı, yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı
 • Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı
 • Kafada basınç hissi
 • Öne eğilmekle artan yüz ağrısı
 • Kötü ağız kokusudur
 • Bazen de kuru öksürük, hafif ateş ve geniz akıntısına bağlı mide bulantısı iştahsızlık gibi yakınmalar görülebilir.

Teşhis Nasıl Konulur?

Hastanın şikayetleri ve muayene bulgularına göre sinüzit düşünülse bile kesin teşhis radyolojik olarak çekilen filmlerler konur. Özellikle tedaviye cevap vermeyen veya ameliyat düşünülen hastalarda mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmelidir. Bilgisayarlı tomografi burun içi ve sinüsler hakkında bize çok faydalı bilgiler vermektedir.

Sinüzitin Önlenmesi İçin Yapılabilecekler

Sinüziti önleme konusunda özellikle burun ile sinüsler arasındaki kanallarda bir darlık ve bünyesel yatkınlığınız varda daha duyarlı olmalısınız. Alerji probleminiz varsa bu konuda gerekli önlemleri almalı ve gerekiyorsa alerji testi tedavisi yaptırmalısınız.

Özellikle kış aylarında ısıtıcıların yol açtığı kuru hava sinüs enfeksiyonlarına zemin hazırlar. İdeal nem oranı olan %35-%50 seviyelerini sağlayabilmek için evinizde nemlendirici cihazlar ya da basitçe kış aylarında ısıtıcıların üzerinde su dolu kaplar bulundurabilirsiniz.

Sinüzite sık yakalanan kişilerin yazın özellikle havuzda derine dalmaması ve kafasını suya sokmaması önerilir.

Sinüzit Tedavisi Soğuk algınlığı, nezle durumunun 10 günden uzun sürmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sinüzit pek çok kişinin sandığı gibi tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir.

Özellikle kronik sinüzitlerde en önemli konu sinüzite neden olan ana nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Akut sinüzitlerde ilaç tedavisi üç haftaya kadar çıkabilen antibiyotik, burun damlaları ve alerji önleyici ilaçlarla yapılır.

Ancak hava yollarını tıkayan burun eti büyümesi, burun kemiği ve kıkırdağında eğrilik, alerji gibi nedenler varsa tedavi sonrasında bu nedenlerin ortadan kaldırılması sinüzitin kronik bir hastalık halini almasını önleyecektir.

Kronik sinüzitlerde bazen burun polibi denilen et büyümeleri de eşlik eder.

Bu tip durumlarda tedavi cerrahidir. Özellikle son 10 yıldır sinüzit cerrahisinde endoskoplar kullanılmakta ve yapılan ameliyata Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilmektedir.

Burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden amaliyat yapmaya imkan veren endoskopik cihazlarıla yapılan bu teknik, sinüslerin havalanmasını engelleyen nedenlerin çözümü konusunda oldukça iyi bir olanak tanımakta ve sonuçlar başarılı bir operasyon sonrasında oldukça yüz güldürücü olmaktadır.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmelidir?

Endoskopik yöntemle yapılan ameliyattan sonra en önemli konu pansumanların uygun yapılmasıdır. Sinüzit ameliyatında pansuman burunun içinin uygun şekilde temizlenmesi anlamına gelir.

Bunun için başlangıçta birkaç günde bir daha sonra daha seyrek olarak doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Kaç günde bir temizlenmesi gerektiği ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişir. Doktorunuz her pansumandan sonra bir sonraki görüşme zamanını söyleyecektir.

Hasta kendi burun içini serum fizyolojikle yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışır.

Endoskopik yöntemle ameliyat yapılmaya başlandıktan sonra sinüzitin tekrarlama oranı son derece düşmüştür.

Ancak yine de özellikle alerjinin rol oynadığı sinüzitlerde tekrar problem oluşması görülebilir. Sinüzit toplumumuzda sanıldığından çok daha sık görülmektedir.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/haber/sinuzit-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir_175.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть