Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit Nedir? Sinüzite Çözüm, Sinüzite Ne İyi Gelir? | Cilt Bakımı

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzite Ne İyi Gelir? Özellikle kış aylarında belirtileri daha da şiddetlenen bir rahatsızlık olan sinüzit; en genel tanımıyla yüz kemiklerimizin iç kısmında yer alan boşlukların iltihaplanması ile gelişen, belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen bir sağlık sorunu olma özelliği taşıyor.

Akut ya da kronik sinüzit olacak şekilde 2 şekilde ele alabileceğimiz sinüzit; genellikle sabah saatlerine doğru artan şiddetli öksürük, burun tıkanıklığı, horlama, uzun süren baş ağrısı gibi birtakım belirtilerle seyrediyor.

Sinüzite ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda sinüzit nedir? Neden olur? vb. bu sağlık sorununa dair merak ettiğiniz tüm soruları kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, sinüzite dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde bulunan kemiklerin içindeki sinüslerin bir diğer deyişle hava boşluklarını oluşturan mukozanın iltihaplanması olarak tanımlayabileceğimiz bu rahatsızlık; bu mukoza tarafından üretilen mukusun buruna boşaltılamaması anlamına geliyor.

Yani sinüsteki mukozanın buruna boşaldığı kanalların tıkanmasına yol açan bu sağlık sorunu, mukus içeriğinin ve kıvamının değişmesine de yol açıyor.

Sonuç olarak da sinüslerde biriken mukozada bakterilerin istilası doğrultusunda iltihaplanma meydana geliyor.

Sinüzit Belirtileri:

Sinüzit belirtileri, hastalığın şiddetine ve kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Yaygın görülen belirtileri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Sarı ya da yeşil koyu renginde ve koyu kıvamda bir burun akıntısı(sümük)
 • Kötü kokulu nefes, koku almada zorlanma
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • 15 günü aşan soğuk algınlığı belirtileri
 • Zaman zaman ateş yükselmesi
 • Burun tıkanıklığı
 • Horlama
 • Kronik baş ağrıları
 • Sabah saatlerinde şiddetlenen, inatçı öksürük
 • Ses değişikliği
 • Burunda kuruluk ve kabuklanma
 • Boğazda batma hissi
 • Sabahları halsiz ve bitkin bir şekilde uyanma

Kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren, hem fiziksel hem de ruhsal yönden hastayı olumsuz bir şekilde etkileyen sinüzit nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Burun içi eğrilikleri
 • Geniz etlerinde büyüme(özellikle çocuklarda görülür)
 • Nazal polipler
 • Kış aylarında soğuk ve kuru havaya maruz kalma
 • Sigara tüketimi
 • Reflü
 • Saman nezlesi
 • Geniz akıntısı
 • Alerjiye bağlı olarak sinüslerin tıkanması

Yukarıdaki etkenlerin birinden ya da birkaçından etkilenebilen sinüzit; ilerlediğinde halsizlik, yorgunluk, alında kronik ağrı vb. komplikasyonların yanı sıra mide, bağırsak hatta akciğer sorunlarına bile neden olabiliyor.

Bu yüzden sinüzit belirtileri ile karşılaşan hastaların vakit kaybetmeksizin mutlaka bir uzmana görünmeleri ve tedavi görmeye başlamaları gerekiyor.

Sinüzit Tedavisi:

Zamanında teşhis ve tedavi edilmediği takdirde gastrit, reflü, faranjit, menenjit, beyinde apse oluşumu gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilen bu rahatsızlığın tedavisinde doktorlar genellikle bazı antibiyotikler reçete ediyor.

Antibiyotik ile tedavisi mümkün olmayan vakalar söz konusu olduğunda ise hastanın sinüzit ameliyatı olması gerekebiliyor.

Balon Sinüsoplasti ve Endoskopik Sinüs Cerrahisi; sıklıkla tercih edilen ameliyatlar arasında yer alıyor.

 • Endoskopik sinüs cerrahisi:

Balon sinüsoplasti ameliyatına nazaran hastada iyileşme süresinin daha uzun olduğu bu yöntemde sinüs kanallarını tıkayan sorunlar gideriliyor.

Lakin komplikasyon riski yüksek olduğundan bu ameliyatın mutlaka alanında uzman bir cerrah tarafından yapılması gerekiyor.

Hasta ameliyattan sonraki gün, normal bir şekilde iş hayatına geri dönebiliyor.

Burun içinde bulunan hiçbir mukozaya zarar verilmeden yapılan bu cerrahi tedavide öncelikle sönmüş şekildeki balon kapalı sinüslere yerleştiriliyor. Ardından röntgen altında bu balona belirli bir basınç uygulanarak, balon şişiriliyor.

Böylelikle sinüs yollarının açılması sağlanıyor.

Yalnızca 20 dakika gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanan bu cerrahi yöntem, 17 yaş altındaki kişilere uygulanmıyor.

Sinüzitten Korunma Yolları:

Tedavi edilse dahi tekrarlayabilen yani kişinin tedaviden aylar ya da yıllar sonra tekrar yakalanabileceği bu rahatsızlıktan korunmak için aşağıdaki önerilerimizi mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz:

 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle; sinüzite dönüşebildiğinden bu rahatsızlıkları kendi başınıza evde tedavi etmeye çalışmayın! Mutlaka bir KBB uzmanına görünün.
 • Saçlarınız ıslakken dışarı çıkmamaya özen gösterin. Özellikle soğuk, rüzgarlı kış aylarında ve yağmurlu günlerde duş aldıktan sonra saçlarınızı saç kurutma makinesi ile iyice kurutun.
 • Burnunuzda et oluşumu, kemik eğrileri vb. bazı sorunlar mevcutsa mutlaka tedavi olun.
 • Sizde herhangi bir eşyaya, yiyeceğe ya da başka bir şeye dair alerji varsa alerji tedavisi görmeyi ihmal etmeyin.
 • Havasız ortamlarda uzun süre kalmak, sinüslerde iltihaplanmayı tetiklediğinden evinizi, ofisinizi sık sık havalandırın. Kapalı ortamlarda pek fazla kalmayın.
 • Gün içerisinde yürüyüşe çıkarak, mutlaka temiz hava alın.
 • Isı değişikliği; en önemli sinüzit nedenlerinden biri olduğundan ısı değişikliğine maruz kalmamaya çalışın. Rüzgarlı ve soğuk havalarda mutlaka atkı ile ağız ve burun bölgenizi sarın.
 • Özellikle grip olduğunuz zamanlarda burnunuzu sıklıkla nemlendirin. Bu noktada eczaneden burun spreyi ya da solüsyonu alabilirsiniz.
 • Havadaki ani sıcaklık değişimlerinden korunmak adına mevsim geçişlerinde giyinirken dikkatli davranın. Bahar aylarında sıcak ve güneşli havalara aldanmayın. Yanınızdan ceketinizi ve montunuzu eksik etmeyin.
 • Gün içerisinde en az 2.5 litre su için.
 • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.
 • Sigara; sinüslerde iltihap ve bakteri oluşumunu hızlandırdığından bu kötü alışkanlığınızı en yakın zamanda bırakın.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite iyi gelen şifalı yiyecekleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Güçlü bir anti-bakteriyel ve antioksidan olan sarımsak; sinüs mukozasını bakteri ve mikroplara karşı koruyor.

Günde bir diş sarımsak tüketerek, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra diğer enfeksiyonlardan da korunabilirsiniz.

Tahriş olan burun mukozasını nemlendirerek, solunum yollarını açıcı bir etki gösteriyor. Bu yüzden günde en az 2-2,5 litre su tüketmeniz gerekiyor.

Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile ön plana çıkan bu iki baharat; sinüzitin doğal tedavisinde oldukça işe yarıyor.

Günde 1-2 bardak zencefil-zerdeçal çayı tüketerek, hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de sinüzitle savaşabilirsiniz.

Pek çok üst solunum yolu tedavisinde etkili olan bitki çayları, iltihabı gidererek, hastalığın iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Sinüzitle mücadelede başarılı olan bitki çayları listesinin zirvesinde ise maydanoz çayı yer alıyor.

Harika bir C vitamin deposu olan limon; vücut direncimizi arttırmanın yanı sıra bakterileri öldürerek, iltihaplanmayı gideriyor.

Limonu direk olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza ve bitki çaylarınıza da bol miktarda ilave edebilirsiniz.

Antibakteriyel ve antiinflamatuar olan bal; sinüsleri açarak, rahatlatıyor. Sabah kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi bitki çayınıza şeker niyetine tatlandırıcı olarak da ekleyebilirsiniz.

Sinüzite iyi gelen bir diğer şifalı besin olan hakiki zeytinyağı, iyileştirici etkisi ile sinüzit tedavisi esnasında yararlanabileceğiniz bir diğer doğal yöntem!

Zeytinyağını bol bol tüketebileceğiniz gibi bu yağla burun çevrenize, alın ve şakaklarınıza masaj yaparak da sinüsleri rahatlatabilirsiniz.

Burun tıkanıklığının yanı sıra baş ve alın ağrılarınızı da gidermek adına yemeklerinize bol miktarda kırmızı pul biber, nane ve karabiber ile edebilirsiniz.

Sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan elma sirkesini suyla karıştırıp, içerek, sinüslerdeki iltihaplanmayı en aza indirgeyebilirsiniz.

edi

Sinüzit Nasıl Geçer Evde Tedavi:

Bitki çaylarının, sarımsak ve zeytinyağı gibi şifalı besinlerin tüketimin yanı sıra aşağıdaki yöntemler de sinüzit tedavisinden daha iyi bir sonuç elde edebilmenizi sağlıyor.

Sinüsleri rahatlatmak için bir litre suyu uygun bir tencerede kaynatın. İçerisine nane ya da kekik yağı gibi sinüsleri açıcı etki gösteren bitkisel yağlardan ilave edin.

Başınıza bir havlu geçirin ve kaynar buharı soluyun. En az 20 dakika boyunca buharı soluyun. Bu işlemi günde bir iki sefer tekrarlayın.

 • Yüksek bir yastıkta uyuyun:

Kişinin ağzından nefes almasına ve rahat bir şekilde uyuyamamasına hatta geceleri sık sık uyanmasına yol açan sinüzitin uykunuzu bölmemesi adına yüksek bir yastıkta uyumaya özen gösterin.

Böylelikle horlama probleminize de çözüm bulabilir, aile bireylerinizi rahatsız etmekten kurtulabilirsiniz.

 • Okaliptüs yağı ile masaj:

Antiseptik bir özelliği bulunan okaliptüs yağı ile alın bölgenize, şakaklarınıza ve burun çevresindeki kemiklere birkaç dakika boyunca masaj yaparak, semptomları hafifletebilirsiniz.

Buhar banyosunun etkisini daha da arttırmak istediğinizde bir litre suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya ilave edin.

Kaynadıktan sonra ocaktan indirdiğiniz papatya suyunu 15-20 dakika içinize çekerek, soluyun.

Sinüzite Kesin Çözüm

Sinüzit nasıl geçer? sinüzite çözüm arayanların sık denediği yöntemlerden biride tuzlu sudur. Özellikle yazın denize girdiğinizde burun deliklerine su çekmek en eski ve en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu deniz suyu sinüzitin boşalmasını sağlayacaktır. İşte sinüzite anında çözüm önerileri;

Tıkalı burnunuzu açmak ve sinüs mukozasındaki iltihaplanmayı azaltmak için bir miktar sıcak suyla tuzu karıştırdıktan sonra bu sudan burun boşluklarınıza birkaç damla olacak şekilde damlatın.

Sinüzit ağrılarını hafifletmek için buzlu bir torba ile burun çevrenize ya da alnınıza soğuk kompres yapabilirsiniz.

 • Klima bakımını ihmale etmeyin!

Burun yollarını kurutarak, mukozanın bakteri ve mikroplara karşı daha savunmasız kalmasına yol açan klimaya direk olarak ya da uzun süre maruz kalmak da kişide sinüzit oluşumunu hızlandırıyor.

Bu yüzden klima nem oranını mutlaka yüksek seviyede ayarlamalı, klimanızın periyodik bakımını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

UYARI: Sinüzitin ilaçla tedavisi esnasında yapılan birtakım yanlış uygulamalar, hastalığın iyileşmesini engelleyebiliyor.

Bu yüzden bu yanlış uygulamaları yapmaktan kaçınmanız, bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor.

Bu noktada doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalı, hastalığınızın iyileştiğini düşünseniz bile ilaç kullanımını yarıda kesmemelisiniz.

Antibiyotiklerinizi mutlaka doktorunuzun belirttiği süre boyunca kullanmalısınız.

Alkol ve sigara tüketiminden mutlaka kaçınmalısınız.

Burnunuza ‘sinüzite iyi geldiğini çevrenizden duyduğunuz’ bitkileri ya da meyveleri asla sıkmamalısınız! Sıklıkla yapılan bir hataya burun deliklerine sıkılan acı kavunu örnek olarak gösterebiliriz.

Bu yanlış uygulama, maalesef ki bitki ya da meyvenin alt solunum yollarına ulaşmasına yol açarak, gırtlakta ödem oluşum riskini tetikliyor. Gırtlakta ödem oluşumu ise hastanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabiliyor!

Son olarak burnunuzdaki iltihabın orta kulağınıza kadar yayılmasını önlemek adına hastalığınız boyunca şiddetli bir şekilde sümkürmekten muhakkak kaçınmanız gerekiyor!

Sinüzit Migrene Dönüşür Mü

Dikkat edilmeyen ve tedavisi yapılmayan sinüzit ilerlemiş evresinde migren ve migren ataklarına neden olduğu bilinmektedir. Sinüzit migrene dönüşür mü sorusuna vereceğimiz cevap tedavi edilmeyen sinüzit migrene neden olacağıdır.

Bu yazımda kısaca sinüzite ne iyi gelir? Sinüzit nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştım.

Her daim sağlıkla ve afiyetle kalmanız dileğimizle…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/sinuzit-nedir-sinuzite-cozum-sinuzite-ne-iyi-gelir/

Sinüzit Nasıl Geçer? » Faydasıbu

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan sinüs enfeksiyonları sinüzit olarak adlandırılır. Ciddi bir ağrıya neden olan sinüzit kişiyi rahatsız etmekte ve günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Elmacık kemikleri, çene kemiği ve kaşların altında kalan kemik içerisindeki hava dolu boşluklara sünüs adı verilmektedir. Bu boşluklar iltihap ile dolduğunda ise sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin içerisi mukus ile dolar ve sünüs kanalları tıkanır. Burada biriken mukus mikropları oluşturur ve sinüzit oluşur.

Sinüzitin Oluşmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

 • Sinüzitin oluşmasında virüs, bakteri ve mantarlar etkilidir. Bu mikroorganizmalar sinüs boşluklarında birikip enfeksiyonlara neden olurlar. Sinüslerde iltihaplanma oluşur ve sinüs içerisindeki mukus dışarı atılmaz. Burada biriken iltihaplanma ilerleyen dönemlerde sinüzite yol açar.
 • Alerjide sinüzite neden olabilmektedir. Alerji nedeniyle burunda yaşanan tıkanmalar sinüziti tetikler.
 • Üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı sinüzitin oluşmasında etkilidir.
 • Bunlar dışında burun eğriliği, geniz eti ve burun kanallarının tıkanması da sinüzitin oluşmasında etkilidir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

 • Sinüslerin tıkanması ile birlikte burun dışında yüz ve kafada baskı oluşur.
 • Boğazdan veya burundan sarı-yeşil renkte iltihaplar gelir.
 • Baş ağrısı
 • Balgamlı öksürük
 • Ateş
 • Ağız kokusu
 • Dişlerde ağrı
 • Tat ve koku alma hislerinde zayıflama durumları sinüzitin belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit tedavisi için öncelikle sinüzitin çeşidinin belirlenmesi gerekir. Sinüzit akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak iki farklı şekilde görülebilir. Akut sinüzit 4 hafta kadar sürüp doktorun verdiği antibiyotik ve çeşitli ilaçların düzenli kullanımı ile tedavi edilebilir.

Kronik sinüzit ise 12 hafta ve daha uzun süren ve tedavi edilmesi oldukça zor olan bir sinüzit çeşididir. Tedavi sürecinde farklı antibiyotikler bir arada kullanılarak enfeksiyonlar ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Sinüzit tedavisinde yapılması gereken ilk şey tıkalı olan sinüslerin açılması için mukusun boşaltılmasıdır. Bu sayede enfeksiyonlarda temizlenir. Kişinin yaşadığı ağrı ve baskı hafifletilmeye çalışılır. Ayrıca burunda ve içinde doku zararının oluşmaması sağlanır.

Uygulanabilecek bu tedaviler dışında sinüzite ne iyi gelir sinüzit nasıl geçer bunlar hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım.

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Gümüşdüğme: İltihap sökücü özelliği olan gümüşdüğme sinüslerdeki mukoza şişmesini azaltır. Ayrıca sinüs kanalarının tıkanmasını önler.  Baş ağrısı tedavisinde de oldukça etkilidir. Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını da azaltır.

Şeytan Pençesi Otu: Kronik sinüzite bağlı baş ağrısı sorunlarını hafifletir. Sinüs boşluklarındaki mukusun incelmesini sağlar.

Bu sayede burun içerisindeki iltihap boşalır ve sinüslerdeki baskı azalır. Bunların yanında şeytan pençesi otu baş ağrısına, iştah kaybına ve kulak çınlamasına yol açabilir.

Bu nedenle kullanım sırasında dikkatli olmak ve bir uzmanın desteğini almak gerekir.

Altınmühür: İçerisinde bulunan berberin adlı madde solunum yolları enfeksiyonları ve soğuk alğınlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bakterilere karşı da oldukça etkili bir bitkidir. Altınmühür daha çok cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı kullanılarak yapılan buharlı su solunarak burun içerisi nemlendirilebilir. Bu sayede burun açılır ve rahatlaması sağlanır.

Bir tencere içerisinde kaynattığınız su içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatılır. Baş eğilerek bu sudan çıkan buhar solunur. Bunu yaparken başınızı havlu ile örtüp öne eğilirseniz daha çok faydasını görürsünüz. Bu sayede solunan buhar mukoza hücrelerine ulaşacaktır ve burun tıkanıklığı da azalacaktır.

Источник: https://faydasibu.com/sinuzit-nasil-gecer/

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir. Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları sinüzit belirtileri, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Sinüzit Nedir?

Sinüsler;  burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak tanımlanır. İnsanda beş çift sinüs mevcuttur. Bunlar;

 • Yanak sinüsleri (maksiler sinüsler),
 • Alın sinüsleri (frontal sinüsler),
 • Gözler arasındaki sinüsler (ön ve arka etmoid sinüsler)
 • Geniz bölgesindeki sinüsler (sfenoid sinüsler) .

Bebek ve çocuklarda sinüslerin, erişkinlerdeki görünümü alması, havalanarak gelişmesi 12-14 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Ancak son şeklini almaları 22-24 yaşlarında olur.

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar.

Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur.

İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

Sinüzit; burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten genel bir tanımdır.

Sadece sinüs mukozasının tutulup burun mukozasının etkilenmediği bir durum söz konusu olamayacağı için günümüzde sinüzit terimi yerine  “ rinosinüzit”  terimi kullanılmaktadır.

Genel olarak sinüzitler, döşeyici mukozanın ürettiği mukusun (sümük) buruna boşaltılamaması sonucu oluşur. Buna neden olan üç temel faktör bulunmaktadır.

 • Sinüslerin buruna boşalma kanallarının (ostium) tıkanması,
 • Mukusu sinüsler içinde aktif olarak ostiumlara taşıyan sisteminin (muko silier aktivite) bozulması,
 • Mukus içeriğinin ya da kıvamının değişmesi.

Bu faktörlerden bir ya da fazlasının mevcudiyetinde sinüslerde biriken mukus içinde bakterilerin çoğalması sinüzite neden olmaktadır. Sinüzit genellikle aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Akut sinüzit
 • Kronik sinüzit
 • Subakut sinüzit
 • Rekürren( tekrarlayan) akut sinüzit
 • Kronik sinüzitin akut alevlenmesi

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye değişir. Genelde insanlar başı veya yüzü ağrıdığında sinüzit olduğunu düşünürler, oysa sinüzit kendisini ağrı ile çok az fark ettirir.

  Sinüzitte ağrı oranı yüzde 5 civarında seyreder. Sinüzitte daha ön planda olan şikâyetler, burun tıkanıklığı, sesteki bozulma, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı olarak biliniyor.

Genel olarak sinüzit belirtileri bu şekilde tanımlanabilir;

 • Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük,
 • Sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,
 • Göz çevresinde basınç hissi,
 • Nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma,
 • 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi,
 • Burun tıkanıklığı ve horlama,
 • Geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma,
 • Davranış değişiklikleri,
 • Uzun süre geçmeyen baş ağrısı

Sinüzit Nedenleri

Sinüzitin pek çok farklı nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenleri şöyledir;

 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) : Sinüzitin en sık nedenidir. Nazal mukozanın viral enfeksiyona bağlı ödem ve inflamasyonu ile sinüs boşalma kanallarının tıkanması, aynı zamanda üretilen mukusun ostiumları tıkayacak şekilde koyu kıvamlı olması sinüsler içinde salgı birikimi ve oksijenlenmede bozulmaya neden olur. Bu aşamayı takiben ikincil bakteriyel çoğalma ile sinüzit oluşur.
 • Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir.
 • Burun içi eğrilikler (septum deviasyonu),
 • Polipler,
 • Burun eti büyümeleri (konka hipertrofileri) gibi sinüs boşalma kanallarını daraltan ya da tıkayan anatomik patolojiler
 • Özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri
 • Yüzme veya uçak yolculuğu esnasında oluşan basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına yol açar.

Sinüzit, hipertansiyon ve romatizmadan daha fazla görülmekle birlikte yaşam kalitesini şeker hastalığı ve kalp hastalıklarından daha fazla bozmaktadır. Yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır.

Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın bölgesinde ağrı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açarak uyuma, horlama gibi sorunların yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Bu nedenle sinüzite neden olan etkenler ve sinüzit mutlaka tedavi edilmesi gerekir.   

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmamanın sinüzite neden olup olmayacağı halk arasında en sık merak edilen konulardan biridir.

  Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riskleri artar.

Bu bilgi, kişinin saçını kestireceği, kısa saçla bu riski ortadan kaldıracağı anlamına gelmez. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık varsa daha sık karşılaşılır.

Sinüzit Baş Ağrısı

Halk arasında baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri de sinüzit olarak bilinmektedir. Sinüzit oldukça şiddetli ve hayat kalitesini etkileyen bir ağrıya neden olabilir. Burun çevresindeki hava dolu boşluklar olan sinüslerden köken alan baş ağrısı nedenleri kısaca;

 • Mukozal temas yüzeyleri ve vuran ağrılar
 • Havalanma yetersizliği sonucu oksijensizlik veya negatif basınç
 • İltihabi dokuların(polip) çevre dokulara basıncı sonucu ortaya çıkanlar şeklinde sıralanabilir.

Birçok sinüs hastalıklarında birden fazla sinüsün hasta olması doğaldır. Dolayısı ile ortaya çıkan şikayetler, bir ve birden fazla sinüsün oluşturduğu bir bütün olacaktır. Bunun yanı sıra yansıyan ağrı fenomeni de işe karışır.   

Yanak bölgesi sinüslerinde ağrı, sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerler. Ağrı bazen elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde duyulur. Kronik sinüzitlerde ağrı, genel kanının aksine daha az rastlanan bir belirtidir. Yanak sinüsünün habis tümörlerinde ağrı ancak ileri devredeki bir şikayet olabilir.

Yanak sinüslerinin kistleri de ağrı nedenidir. Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağızlarına yaptıkları baskı ile ağrı nedeni olurlar. Ağrı genellikle şiddetli olup yanak bölgesinden taşarak alın sınırlara kadar dayanır. Gözyaşı salgısında artma ve burun tıkanıklığı vardır.

                                     

Burun kökü sinüslerinin akut enfeksiyonlarında aynı taraf burun kökü ve gözler arkasında ağrı vardır. Nadiren tek başına bulunur. Genellikle yanak ve alın sinüziti beraberinde pansinüzit şeklinde mevcuttur. Osteoma denilen selim tümörleri de başlangıçtan itibaren ağrı yapmaları ile tanınır.

Alın ağrılarında genellikle alın bölgesi sinüzitleri çok sorumlu tutulur. Halbuki alın sinüsü ağzının anatomik özelliğinden dolayı boşalmasının kolay olması, alın bölgesi sinüzitlerinde ağrının çok olmamasını sağlar.  

Burun sinüsleri arasında özellikleri yönünden en az tartışması yapılmakla beraber, hala klinik bulguları yönünden hakkında son söz söylenmemiş olanı kafa tabanı sinüsleridir.

Birçok şikayet ve hastalık hala kafa tabanı sinüzitlerinin sorumluluğuna sığınmaktadır.

Akut enfeksiyonunda kafa arkası baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, omuza, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, ense sertliği, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.                       

Sinüs içerisinde bulunan hava teorik olarak dışarıda bulunan hava ile aynı atmosferik basınçtadır ve basıncın dengelenmesi, sinüs ağızlarının normal geçirgenlikleri ile ilişkilidir.

Bu ilişkinin bozulması sinüsteki hava basıncının dış ortama göre fazla ya da eksiklik göstermesi gibi bir oluşuma neden olur. Bunun pratik sonucu bir ağrının ortaya çıkmasıdır.

Özellikle sinüs içindeki hava basıncının azalması ile beraber olan “vakum sinüzit” ve “vakum baş ağrısı” adı verilen bir oluşumdan söz edilmektedir.

Bu durum; ya sinüs ağzının herhangi bir nedenle tıkanması ve içindeki gazların mukoza tarafından emilmesi sonucu olarak ya da dış atmosferik basınç değişikliklerine uyum sağlamaması sonucu olabilir. Sinüs ağzının iltihabi, alerjik ve tümöral oluşumlar sonucu tıkanması ve hava geçirgenliğine mani olması ile açıklanmaktadır. Sinüs ağzının açılması ağrıyı ortadan kaldırır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.  Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulur.

“Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun sürmektedir. Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir.

Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da uygun görülen hastalarda “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. Fakat bu yöntem daha uzun iyileşme dönemi gerektirir.

Komplikasyon riski açısından dikkatli ve özenli yapılması gereken bir ameliyattır. Balon sinoplasti daha güncel bir yöntemdir sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanmaktadır. Hastanın bu yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmelidir.

Bu tedavi ile hasta aynı gün taburcu edilmekte, ertesi gün işine dönebilmekte ve hastanın doğal anatomik yapısı bozulmamaktadır.

“Balon Sinüsoplasti” burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Bu yöntem, kalbin tıkanan damarlarının açılmasında kullanılan yönteme benzer bir şekilde sinüs tedavisinde uygulanmaktadır.

Yöntemde, sinüslerin kapalı olan deliği bulunduktan sonra sönmüş haldeki balon bu deliğe yerleştirilmekte ve röntgen altında balonun doğru yerde olduğu gözlendikten sonra belli bir basınçla balon şişirilmektedir.

Böylelikle açılması ya da genişletilmesi gereken delikte başarı sağlanmaktadır.

Balon Sinüsoplasti’nin Avantajları

Balon Sinüsoplasti, kanlı cerrahi olmaması, işlem sonunda bölgede cerrahiye bağlı bir skar ve buna bağlı bir kapanmaya yol açmaması açısından önemlidir.

Aynı zamanda cerrahi işlemde ortaya çıkabilecek göz, beyin ve damarsal yapılara ait komplikasyonların ortaya çıkmaması açısından da son derece güvenilir bir yöntemdir. Hasta, sadece 20 dakikada uygulanan balonla sinüzit tedavisi ile bu sıkıntıdan rahatlıkla kurtulabilir.

Hastanın hastanede kalış ve iyileşme süreci son derece kısalır. Aynı gün taburcu olup ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrasında ağrı problemi olmaz. Her türlü sinüzit olgularında uygulanmakla birlikte doğru seçilmiş olgularda çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Yöntem, sinüzit hastaları için korkulu rüya olan sinüzit operasyonlarında bir çığır sayılabilir. Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüzit de bulunan hastalara, küçük sinüsleri tıkalı olanlara ve 17 yaşından küçük kişilere uygulanmamaktadır.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumlar, ilaç tedavisine dirençli olan vakalardır. Sinüzit nedeniyle göz etrafında oluşan iltihaplanma tedavisinde de ameliyat önemli bir seçenektir.

Kronik sinüzit ile birlikte geniz eti olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti ve gerektiğinde bademciklerin alınması tek başına kronik sinüziti tedavi edecek bir yöntem değildir, buna yardımcı bir tedavi de uygulanmalıdır.

Uygun zamanda verilen ilaç tedavisi ile gereken durumlarda yapılan geniz eti ve bademcik ameliyatlarına rağmen iyileşmeyen kronik sinüzitlerde tercih endoskopik sinüs ameliyatıdır.

Bu ameliyattaki en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemek olmalıdır. Eğer çocuğa uygun en önemli tedavi seçeneği ameliyat ise bu vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Sinüzitten Korunma Yolları

Tedavi edilse de tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüzitin oluşumunun nasıl engellenebileceğini bilmek büyük önem taşır. Sinüzitten korunmak için bu tavsiyelere uyulması önerilmektedir;

 • Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyonlarda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentollü, okaliptus buharı yapılabilir.
 • Dışarı, ıslak saçla çıkmamaya önem verilmelidir.
 • Direkt rüzgara maruz kalınmamalıdır.
 • Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
 • Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit Hastalığında Bilinen Yanlışlar!

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bazı doğal tedaviler, bitkisel tedaviler çok riskli olabilir.

Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkiler buruna sıkılmamalı.

Aksi taktirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Burun süratli sümkürülmemeli, çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilir. 

Güncellenme Tarihi: 10 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sinuzit-ve-tedavisi/

SİNÜZİT TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit, sinüslerde bulunan dokularda meydana gelen iltihap veya tıkanıklık halidir. Normalde sinüsler hava ile doludur.

Ancak sinüslerde tıkanıklık oluştuğunda burası hava yerine sıvı, mikroplar (bakteri, virüs, mantar vb.) ile dolar ve burada büyüyerek enfeksiyona sebep olurlar.

 Sinüslerin tıkanmasına neden olan etmenler ise soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığıdır. Sinüzitin birkaç çeşidi vardır. Bunlar;

 • Akut sinüzit: Yaklaşık 10-14 gün arası süren bir dönem olup, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve yüz ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri belirtileri bulunmaktadır.
 • Subakut sinüzit: Bir geçiş dönemi olup, 4-8 hafta arasında süren iltihaplanmayı kapsar.
 • Kronik sinüzit: Sinüs iltihaplanması belirtileri ile karakterize haline gelmiş bir durumdur. Belirtiler 8 hafta veya daha fazla sürmektedir.
 • Tekrarlayan sinüzit: 1 yıl içerisinde tekrarlayan ciddi ataklar şeklinde gerçekleşir.

Sinüzitin oluşma sebeplerini maddeler halinde anlatacağız.

 • Burun polipleri: Bu dokular giderek büyür ve sinüsleri veya burun kanallarını tıkarlar.
 • Alerjik tepkiler: Sinüslerde meydana gelen mantar enfeksiyonlarını da içeren birtakım alerjik tetikleyicileri kapsamaktadır.
 • Yüz travması: Kırık bir yüz kemiğinin olması sinüslerin tıkanmasına sebep olabilir.
 • Solunum yolu enfeksiyonları: Solunum sisteminizdeki enfeksiyonlar en yaygın olarak soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır ve sinüs zarınızı kalınlaştırıp tahriş eder. Ayrıca mukus atımını engeller ve bakterilerin gelişmesine olanak tanır. Bu enfeksiyonlar doğada bulunan bakteri, virüs ve mantarlardan kaynaklanabilir.
 • Alerji: Başta ateş ile ortaya çıkan ateş gibi birtakım alerjiler sinüslerin tıkanmasına neden olur.
 • Bağışıklık sistemi hücreleri: Belirli sağlık durumlarında, eozinofiller isimli bağışıklık sistemi hücreleri sinüs tahribatına sebep olur.
 • Diğer medikal şartlar: Kistik fibröz, mide reflüsü veya AIDS ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları burun tıkanıklığı ile sonuçlanabilir.

Kronik ve akut sinüzit benzer işaretlere ve belirtilere sahiptir. Fakat akut sinüzit, soğuk algınlığı ile birlikte sinüslerin geçici olarak enfeksiyon kapmasıdır. Aşağıda sayacağımız belirtilerden en az 2’si kronik sinüzitin teşhisinde ortaya çıkmaktadır.

 • Yeşilimsi ve sarı bir tabaka olarak oluşan mukus burundan veya boğazın arka tarafından akmaktadır.
 • Burun tıkanıklığının oluşması ile birlikte burun tıkanıklığının oluşması.
 • Göz, yanaklar, burun ve alında, ağrı, hassasiyet ve şişlik oluşması.
 • Tat alma ve koklama duyularında azalma

Diğer belirtiler ise kulak ağrısı, üst çene ve dişlerde ağrı, geceleri kötüleşen öksürük, yorgunluk veya sinirlilik ve mide bulantısıdır. Akut ve kronik sinüzit için ortaya çıkan belirtiler benzerdir. Ateş çıkması kronik sinüzitte yaygın olmasa da akut sinüzitte oluşabilmektedir.

Sinüzit Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan birinin gerçekleşmesi durumunda kronik sinüzit veya tekrarlayan sinüzit oluşma riski artar.

 • Burun kanalı anormalliği oluşması,
 • Solunum sistemi belirtilerine sebep olan aspirin hassasiyeti,
 • HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemi düzensizliği,
 • Sinüsleri etkileyen ateş veya diğer alerjik durumların oluşması,
 • Kronik sinüzite sahip her 5 kişiden 1’inde astım oluşumu,
 • Sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalmak, sinüzitin risk faktörleri arasında kabul edilmektedir.

Sinüzit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Belirtilerin sebebine bakıldığında doktorunuz burnunuzdaki veya boğazınızdaki hassaslığı kontrol edecektir. Burnunuzdaki kanalların içini görebilmek için burnunuzu açık tutacak bir alet kullanacaktır.

 Burun kanallarının içindeki kan damarlarını daraltmak için ilaç kullanır ve bir ışık ile burnunuzda iltihap veya sıvı birikmesi olup olmadığına bakar. Ayrıca kronik sinüzit için birtakım metodlar kullanılır.

 • Nazal endoskopi: İnce ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen fiber optik ışık burnunuzdan içeriye sokularak sinüsler üzerinde görsel bir inceleme yapılması işlemidir.
 • Görüntüleme çalışmaları: Bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans (MR) kullanılarak yapılan bu işlem ile alınan görüntüler ile sinüslere ve burna ait detaylar incelenir. Amaç derinlerde bulunan iltihaplanma ve fiziksel tıkanıklıkları tespit etmede endoskopi kullanmaktır.
 • Nazal ve sinüs örnekleri: Her ne kadar kronik sinüziti tespit etmede alınan örnekler gereksiz olsa da tedaviye cevap verilmeyen durumlarda bu işlem faydalı olmaktadır. Doku örnekleri alınarak hastalığa bakteri veya mantardan hangisinin sebep olduğu belirlenir ve tedavi işlemi buna göre yapılır.
 • Alerji testi: Eğer doktorunuz sizde alerji olduğundan şüpheleniyor ise alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Cilt testi güvenli, hızlı ve hangi alerjenin burun ağrısına sebep olduğunu tespit etmede oldukça faydalıdır.

Sinüzit tedavisinde anahtar nokta hastalığa sebep olan etmeni belirlemektir. Örnek olarak sinüzitin sebebi alerji ise kan toplanmasını giderici bir ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Eğer birkaç gündür sinüzit belirtisi gösteriyorsanız doktorunuza danışın.

Yapılan testler ile hastalığın teşhisi ve neyin bu hastalığa sebep olduğu tespit edildikten sonra tedavi işlemi için atılacak adımlar belirlenecektir.

Uygulanan tedavi yöntemleri ise sinüs iltihabını azaltmaya, burun kanallarınızı kuru tutmaya, altında yatan etmenleri belirlemeye ve sahip olduğunuz sinüzit semptomlarını azaltmaya yönelik olacaktır.

1.Burun Spreyi

Burnunuzun içine tuzlu su bulunan bir sprey sıkarak burun kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu burun spreyleri iltihap oluşumunu önlemekte ve tedavi etmektedir. Bu spreylere örnek olarak ise fluticasone budesonide, triamcinolone, mometasone ve beclomethasone verilebilir.

2.Kan Toplanmasını Giderici İlaç

Bu ilaçlar tabletler ve burun spreyleri ile birlikte reçetesiz olarak satılan ilaçlar arasındadır. Kan toplanmasını giderici ilaçlara örnek olarak sudafed ve actifed verilebilir. Bu ilaçlar genellikle birkaç gün kullanılır. Uzun süreli kullanımlarda ise çok daha ciddi tıkanıklıklar oluşur.

3.Reçetesiz Ağrı Kesiciler

Aspirin, ibuprofen ve acetaminophen gibi ilaçlar örnek olarak verilebilir. 18 yaş altı birine aspirin vermeyiniz. Çünkü hayatı riske atan bir sendrom ile karşılaşabilirsiniz. Pek çok ağrı kesici sinüzite olumsuz etki yapmaktadır. Bu yüzden ağrı kesici kullanımına başlamadan önce bir doktora danışınız.

4.Antibiyotik

Sinüzite sebep olan etmenin bakteri olarak tespit edildiği durumlarda hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılabilir. Ancak yine de doktor tavsiyesi almanızda fayda vardır.

5.Ameliyat

İlaç ve tedaviye vücudun direndiği durumlarda endoskopik sinüs ameliyatı son seçenek olarak ortaya çıkar. Bu süreçte üzerine ışık bağlanmış ince ve esnek bir tüp, sinüs kanallarını tespit eder. Tıkanıklığın çeşidine göre doktor tarafından bu tıkanıklık ameliyat yolu ile giderilir.

6.Steroidler

Bazı durumlarda doktorunuz sinüs zarlarını azaltmak için steroid içerikli bir ilacı solumanızı isteyebilir. Özellikle kronik sinüzitin zor koşullarında bu yöntem kullanılır. Uygulanan bu tedavi yöntemleri dışında evde de yapabileceğiniz birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

 • Daha çok vakit geçirdiğiniz odayı nemlendirin. Bunun için nemlendirici cihaz kullanımı yoluna gidebilirsiniz. Sinüslerinizi nemli tutarak mukus tabakasını inceltebilirsiniz.
 • Tıkanıklıkların açılması için kızgın buharlı bir duş alın ve havayı derin derin içinize çekin. Solumuş olduğunuz kızgın buhar tıkanmış sinüs kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.
 • Yüzünüze ıslak ve ılık bir havlu koyup, bekleterek oluşan basıncı azaltabilirsiniz.
 • Bol bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın ve sinüslerdeki tıkanıklığı azaltın.
 • Alkol kullanımı tıkanıklığı arttıracaktır. Bu yüzden kullanmayınız.
 • Çok fazla hareket etmeyin ve dinlenin. Vücudun iyileşmesi için gerekli uykuyu sağlayın.

Источник: https://evdesifa.com/sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Nasıl Geçer Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

sinüzit nasıl geçer doğal tedavi yöntemleri

Sinüzit bireyin günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Yüz bölgesinde ve özellikle baş bölgesinde şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur.

Sinüzit; burnun iki yanında bulunan sinüs kanallarının iltihaplanması olarak nitelendirilen bir rahatsızlıktır. Dilerseniz sinüzit belirtileri hakkında daha detaylı bilgi almak için de linki tıklayabilirsiniz.

Bu günkü yazımız ise Sinüzit nasıl geçer ve sinüzit doğal tedavi yöntemleri hakkında hazırlandı. Keyifli okumalar dileriz.

Sinüzit Nasıl Geçer

Olumsuz ruh halinin bile tetikleyebileceği sinüzit; yüz bölgesinde hissedilen şişlik, ağız kokusu, göz bölgesinde yanma ve sulanma, kronik öksürük, koku almada yetersizlik, ses kısıklığı ve zor yutkunma gibi belirtiler ile birlikte görülür.

Viral enfeksiyonun neden olduğu akut sinüzit insanlar arasında daha sık görülürken, mevsim geçişlerinde görülen sinüs iltihaplanmalarının sebep olduğu kronik sinüzitin tedavisi ise daha zordur.

 Peki, ama sinüzit nasıl geçer, nelere dikkat etmek gerekir? Gelin şimdi hep birlikte cevapları görelim;

 • Günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Uyurken yastık yüksekliğini iyi ayarlayın. Özellikle yattığınız odada buhar makinesi koymak ya da ortamın havasını nemlendiren önlemler almak rahat bir solunum için çok önemlidir.
 • Bol sıvı ile beslenmek sinüzite sebep olan mukozanın yumuşamasını ve parçalanmasını sağlar. Böylece vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. Bu nedenle bol su içmek ve sıvı ağırlıklı beslenmek tavsiye edilen bir uygulamadır.
 • Ayrıca sinüzite sebep olan alerjen faktörlerden de uzak durmak gerekmektedir. Beslenme rutinine dikkat etmek, A, C ve B vitaminleri yönünden güçlü beslenmek tavsiye edilmektedir.
 • Sigara içilen ve tütün dumanına maruz bırakılan yerlerden, kimyasal maddelerin yoğun olduğu sanayi ortamlarından ve hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerden uzak durulmalıdır. Kısaca enfeksiyonu tetikleyen her türlü kötü ortamdan uzak durulmalıdır. Temiz ve açık hava ortamlarında bulunmaya dikkat edilmelidir.
 • Ani sıcaklık değişimlerinden uzak durulmalıdır.
 • Her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırılmalıdır.
 • Eller bol su ile yıkanmalıdır.

Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit doğal tedavi yöntemlerini evde oldukça kolay bir şekilde uygulayarak sinüzitin olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz.

 • Sinüzit tedavisinde voparizasyon: Bu yöntem ile sinüslerdeki iltihaplanmayı yok ederek önemli oranda rahatlama sağlayabilirsiniz. Bunun için uygun bir kap içine kaynar suyu alın. İçine bir miktar okaliptus damlatın. Antiseptik özellikler barındıran okaliptus daha hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bir diğer alternatif yöntem ise rendelenmiş bir parça taze zencefil ve 1 litre suyu kaynatın. 5 dakika kaynatıp ocaktan alın. Kabın tam üzerine başınızı getirin ve etkili bir şekilde buharı solumak için başınızın etrafını havlu ile kapatın. Uyumadan önce yapılan bu uygulamaya 5 dakika boyunca devam edin.
 • Sinüzit tedavisinde soğan: bir orta boy soğanı bir miktar su içine atın ve 5 dakika boyunca kaynatın. Ardından soğanlı suyun buharını bir süre soluyun. Soğanlı su karışımı ılıyınca süzün ve için. Bu yöntemi 1 hafta boyunca 2 ya da 3 kez uygulayın.
 • Sinüzit tedavisinde ebegümeci bitki çayı: Sinüzit doğal tedavi yöntemlerinden biri de sıcak ve sağlıklı içecekler tüketmeye özen göstermektir. Özellikle üst solunum yolarını rahatlatan ve kan dolaşımını hızlandıran ebegümeci bitki çayı sinüzitin doğal tedavisinde hazırlayabileceğiniz en etkili bitki çaylarından biridir. Ebegümeci çayını hazırlamak için öncelikle 2 litre içme su içine bitkinin yapraklarını koyun. Kaynayana kadar ocakta pişirin. Daha sonra süzün ve ılındıktan sonra için. Afiyet şifa olsun.
 • Sinüzit tedavisinde tuzlu su: Sinüzitin doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri de tuzlu su ile yapılmaktadır. Tuzlu su iltihaplı bölgeyi ve burun içi mukozasını söküp atmaya yardımcı olur. Tuzlu suyu uygulamak için en uygun yöntem şırınga ya da damlalık kullanmaktır. Tuzlu suyu enjekte ettiğiniz şırınga ya da damlalığı burun deliğinden sıkın. (Başınızı hafif yana eğmeyi unutmayın.) Ve işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayın. Günde 3 – 4 kez uygulayarak burun içi mukozayı temizleyerek iltihaplı sinüslerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Sinüzit tedavisinde zerdeçal: 1 bardak ılık suyun içine bir miktar zerdeçal atın. Bu karışım ile gün içinde düzenli olarak gargara yapın. Ya da dilerseniz 1 bardak ılık süt içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz.
 • Sinüzit tedavisinde sarımsak: Her derde deva olan sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Ve sinüzitin doğal tedavisinde de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bunun için 1 diş sarımsağı havanda iyice ezin. Ve yaklaşık 5 yemek kaşığı su ile karıştırıp bir damlalığa alın. Her gün en az 2 kez düzenli olarak burun deliklerine 8 – 10 damla damlatın.
 • Sinüzit tedavisinde zencefil & elma sirkesi; Büyük bir parça zencefil kökünü rendeleyin.  250 ml elma sirkesi ile cam bir kavanozda ağzı kapalı bir şekilde bekletin. Bu karışımı ışık almayan kuru bir yerde ara ara çalkalayarak 10 – 12 gün kadar muhafaza edin.  Daha sonra bu karışımı günde 2 ya da 3 kez 4 – 5 dakika boyunca soluyun. Gece yatmadan önce de bu karışım ile nemlendirilmiş bezi tampon hareketler ile boyun bölgenizde gezdirerek masaj yapın. Bu uygulamaya 5 gün boyunca deva edin.

Источник: https://www.faydaloji.com/sinuzit-nasil-gecer-dogal-tedavi-yontemleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.