Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Tedavi edilmeyen sinüzit gözleri vurabilir!

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Bu durumda sorun kronikleşebiliyor ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin sinüs enfeksiyonunun çevreye yayılması sonucu menenjit, beyin apsesi veya görme kaybı oluşması gibi!

Kafatası içinde yer alan dört çift havalı boşluğa sinüs deniyor. Sinüsler burun boşluğuna açılıyor ve bunlardan sadece etmoid sinüs çok sayıda küçük boşlukların birleşmesinden oluşuyor. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit deniliyor.

Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı nedeniyle yaşam kalitesini düşürse de hastalar zaman zaman tedavilerini aksatabiliyor veya doktora başvurmayabiliyor.

Oysa sinüsteki enfeksiyonların çevre yapılara yayıldığı takdirde ciddi tablolara yol açabildiğine dikkat çeken Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, “ Sinüs boşluklarının çevresinde, göz ve beyin yer alıyor.

Dolayısıyla sinüs  enfeksiyonu çevreye yayıldığında yüz kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında körlüğe kadar giden durumlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi soruna neden olabiliyor.

Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavilerini aksatmamaları çok önemli.” diyor.

Burun akıntısı ve dişlere vuran ağrıya dikkat

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dişlere vuran yüz ağrısı ile öne eğilmekle artan zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe ağrı kayboluyor ve en önemli şikayet geniz akıntısı ile burun tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğuna dikkat çekiliyor. Basit bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla salgınlar sırasında dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemli.

Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin bu hastalığın tedavisine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanıyor.

Antibiyotik tedavisi etkili oluyor

Özellikle akut bakteriyel sinüzit tedavisinde antibiyotiklerin en önemli ilaçlar olduğu belirtiliyor. Uygun antibiyotik ve uygun tedavi süresi bu hastalıkta genellikle çözüm sağlıyor.

Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı oluyor. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı buluyor.

Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisi yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürüyor.

Cerrahi yöntemde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye giriyor. Cerrahi tedavide yaygın olarak endoskopik sinüs cerrahisi kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı çok yüksek. Bu tür hastalarda yüzde 90’ın üzerinde sonuç alınıyor.

Bunları yanlış biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit benzeri inflamatuar bozukluklar oluyor.  

Yanlış: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirti. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu,  gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

Yanlış: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1011652-tedavi-edilmeyen-sinuzit-gozleri-vurabilir

Doğal Sinüzit Tedavileri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzitten kurtulmak için yapmanız gerekenleri, dikkat etmeniz gerekenleri ve uygulamanız gereken doğal tedavileri iyi bilmeniz gerekir. Sinüziti olanların yemesi gerekenler ve yememesi gerekenleri bir önceki yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık. Evde doğal sinüzit tedavisini 10 aşamada inceleyeceğiz.

Şimdi bu tedavileri yakından inceleyelim;

Dikkat!

Hamileler, emziren anneler, devam eden herhangi bir hastalığı olanlar veya şu anda başka ilaçları kullananlar, bu doğal takviyeleri almadan önce doktoruna danışmalılar.

Kekik yağı

Kekik yağı, güçlü anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip karvakrol ve timol isimli iki güçlü bileşiği içerir. Günde dört kez 500 miligram kekik yağı öneriliyor. Sinüs enfeksiyonları için, geniş bir kapta kaynatılmış suya birkaç damla kekik yağı ekleyin.

Kendinizi yakmamaya özen gösterin, buharları tutmak için bir havlu ile başınızı örtün, gözlerinizi kapatın ve yüzünüzü kabın üzerine koyun ve hoş kokulu buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin .

Bu kekik yağlı buhar kanallasrın temizlenmesine yardımcı olur ve günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Greyfurt çekirdeği özü

Greyfurt çekirdeği ekstresi güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok burun ve boğaz spreylerinde kullanılır. Greyfurt tohumunun ana biyolojik bileşikleri limonoidler ve naringenin olarak bilinen polifenollerdir. Bunlar enfeksiyonları yok etme kabiliyetine sahiptirler. Günde dört kez greyfurt çekirdeği özü olan burun spreyi kullanılması önerilir.

C vitamini

C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için vücudunuzu enfeksiyona yakalanmasını önleyen ve vücudunuza enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan sistemdir.

Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücrelerimizi serbest radikal hasarına karşı korur. Serbest radikaller, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi sinüs enfeksiyonlarının oluşumuna sıklıkla katkıda bulunan şeylerde bulunur.

Günde 1000 miligram C vitamini önerilir.

Sarımsak

Sarımsak doğadaki en iyi antibiyotiklerinden biridir. Soğuk algınlığı genellikle sinüs enfeksiyonuna yol açtığından, sarımsak doğal olarak sinüs enfeksiyonunu tedavi etmekle kalmaz, dahada önemlisi enfeksiyonu önler.

Yapılan bir çalışmada, soğuk mevsimde (Kasım ve Şubat ayları arasında) insanlar 12 hafta boyunca sarımsak takviyeleri veya plasebo aldı. Sarımsak takviyesi alan kişilerin soğuk algınlığı daha az oldu ve plasebo alanlardan daha hızlı iyileşti.

Sarımsak almayan (plasebo grubu) 12 haftalık tedavi süresince birden fazla soğuk algınlığı söz konusu oldu.

Yetişkinler için sağlığın desteklenmesi için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük iki ila beş gram taze sarımsak, 0.4 ila 1.2 gram kurutulmuş sarımsak tozu,  iki ila beş miligram sarımsak yağı, 300 ila 1000 miligram sarımsak özütü veya iki ila beş miligrama eşit olan diğer formülasyonları öneriliyor.

Ekinezya

Ekinezya, vücudunuzun virüsleri ve bakterileri savuşturmasına yardımcı olan bir bitkidir. Profesyonel bitki uzmanları sıklıkla sinüs enfeksiyonlarının doğal tedavisinde bu otu tavsiye eder.

Bilimsel araştırmalar ekinezyanın antiviral etkili maddeleri içerdiğini ve bağışıklık sistemini artırdığını, bunun yanı sıra ağrı ve iltihap etkilerini veya sinüs enfeksiyonunu mükemmel bir şekilde azalttığını göstermiştir.

Hastalığın ilk belirtisinde ekinezya takviyesi almak en iyisidir. Günde iki ila üç kez 1,000 miligram öneriliyor.

Neti Pot

Bir tuz solüsyonu ile neti kabı kullanarak burunu yıkama sinüs sorunlarını büyük oranda azaltabilir ve burun geçiş yollarını temizleyebilir. Bu işleme “burun yıkama” yada “nazal burun temizliği” de denir.

Kanadalı Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan araştırmalar, neti pot kullanımının bazı kronik sinüzit semptomlarını ortadan kaldırabileceğini ve altı aylık bir süre boyunca olumlu sonuçlan sağlayabileceğini gösterdi.  Southampton Üniversitesi’nden tıp profesörü Dr.

Paul Little’e göre “Sinüs semptomlarının iyileştirilmesine ilaveten baş ağrısını azaltır, daha az ilaç kullanmaya neden oldu ve gelecekteki sinüzit atakları için daha az doktorla gidildi” dedi.

Meraklısına: Neti Pot nedir diye merak edenler için, çaydanlığa benzer bir alettir. İçine tuzlu suyu dolduruyor ve burnun bir deliğinden suyu boşaltıp diğer deliğinden akmasını sağlıyorsunuz.

Nemlendirme

İster bir nemlendirici ile, ister tuzlu burun spreyi ile isterseniz de buhar dolu bir banyoda oturarak, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Sinüs enfeksiyonu geçirenlerin odalarında bir nemlendirici bulundurmaları önemle tavsiye edilir. Ayrıca, günde birkaç kez kullanabileceğiniz doğal bir tuzlu burun spreyi satın alabilirsiniz .

Uçucu yağlar

Doğal olarak sinüsleri temizlemek için okaliptus yağı ve nane yağı kullanmak son derece etkili olabilir. Bu uçucu yağlar, doğal olarak sinüsleri açabilir, mukusları temizleyebilir ve enfeksiyonları ortadan kaldırabilir.

Okaliptus yağı ve nane yağının bir damlasını ağzın çatısına sürtün (sadece gıda sınıfı uçucu yağlar ile yapın). Sonra su için. Diğer bir yöntem de, uçucu yağları havaya dağıtmaktır, böylece nefes alarak içinize çekmiş olursunuz.

Dr. Ümit Aktaş’ın sinüzit kürü

Bu kür sinizütü olanların derdine çare olacak.

Malzemeler

 •  Rendelenmiş 1 siyah turp
 •  Rendelenmiş 1 limonun kabukları
 •  Yarım limonun suyu
 •  2 tatlı kaşığı toz zencefil
 •  3 tatlı kaşığı karakovan balı

Hazırlanışı

Bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılıp macun haline getirilir. Günde 3 kere yani sabah, öğlen ve akşam 1 tatlı kaşığı yenir. Yedikten sonra 45 dakika boyunca bir şeyler yiyip içmeyin. Bu kürü 75 gün boyunca ara vermeden uygulayın. Çocuklara ise sabah ve akşam olmak üzere günce 2 defa bir çay kaşığı yedirmek yeterlidir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/dogal-sinuzit-tedavileri.html

Doğal Sinüzit Tedavisi Hakkında Bilgi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 18:03

Sinüzit Nedir ve Neden Olur?

Sinüs; burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklardır.

Kanallarla buruna açılan sinüslerin büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bu kanallardan geçen mukozanın ürettiği salgı burunun içine gelerek solunum yollarının ıslanmasını ve nemli kalmasını sağlar.

Ancak bu mukozanın iltihaplanması durumunda sinüzit gelişir.

Sigara ve alkol kullananların yanı sıra bazı enfeksiyonlara yakalanan kişilerde vücut direncinin düşmesine bağlı olarak sinüzit meydana gelebilir. Bazı kişilerde sinüzite yakalanma riski daha yüksektir.

Sinüzite karşı yatkın olan kişilerde; burun içindeki yapının eğri olması, nefes almasını zorlaştıracak bir sorun olması ve burun kemiğinin kırıl olması gibi durumlar gözlemlenir. Bu tip durumlar mukus akışını engelleyerek kişiyi sinüzite karşı daha hassas hale getirir.

Eğer nezle bir haftadan fazla sürüyorsa genellikle sinüzitten şüphelenilir.

Sinüzitin başlıcabelirtileri; yüzde, gözlerde ve başta görülen ağrıdır.

Öksürme veya ağır bir şey kaldırma esnasında sinüs içindeki basıncın artmasına bağlı olarak ağrının şiddetlenme görülür.

Aynı zamanda ağrıyan bölgeye baskı uygulanması durumunda ağrıya karşı duyarlılığın artması söz konusu olur.

Sinüzitin nedenolduğu belirtilerden bir diğeri ise burun akıntısıdır. Genellikle tek taraflı olarak meydana gelen akıntı sarımsı veya yeşilimsi renktedir.

İltihaplı olan burunakıntısının solunumyollarına yayılması durumunda bronşite veya öksürüğe neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra hastada ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ateş, kokualamama, yorgunluk, bulantı ve kusma gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

1. Okaliptüs Yağı

Doğal sinüzittedavisinde oldukça etkili olan okaliptüs yağı, sinüslerin açılmasını sağlayarak hastanın daha kolay nefes almasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Okaliptüs yağı genellikle buhar yöntemi ile uygulanmaktadır.

 Sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüsyağı ekleyin ve buharı bir süre soluyun. Ancak buharın gözünüze gelmemesine dikkat ediniz. Bu sayede sinüsleriniz hızlı bir şekilde açılacak ve ferahlayacaktır.

Aynı zamanda nane yağı ile karıştırdığınız okaliptüs yağını başınıza sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz fakat yağın gözünüze temas etmemesine dikkat ediniz.

2. Buhar Tedavisi

Sinüzittedavisinde en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerinden biri olan buhar tedavisi ile iltihabın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 Bir miktar suyu kaynatarak buharını solumanız durumunda daha kolay nefes alabilir ve tıkanmış sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Kaynamış suyun buharını solurken burundan nefes almalısınız. Bunun için hızlı ve derin nefes almanız önerilmektedir.

Bu sayede daha kolay nefes alışverişi yapabilirsiniz. Buhar tedavisinin yanı sıra sıcak su ile duş almakta yararlı olabilir.

3. Sıcak Havlu

Sinüslerin yumuşamasına yardımcı olan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise sıcak havlu uygulamasıdır. Sıcak su ile ıslatılmış havluyu sinüslerinizin üzerine koyarak sinüslerinizin yumuşamasını ve iltihabın azalmasını sağlayabilirsiniz.

4. Soğan ve Sarımsak

Doğal şifa kaynağı olarak nitelendirilen soğan ve sarımsak antibiyotik görevi görürler. Sinüzit tedavisinde antibiyotik ilaçlar yerine bolca soğan ve sarımsak tüketebilirsiniz. Bu sayede iltihabı azaltabilir ve sinüzit nedeniyle artan baş ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.

5. Masaj

Gün içinde sık sık uygulayabileceğiniz masaj yöntemi ile kısa sürede etkili bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Baş parmaklarınız ile burun kemerine dairesel hareketlerle masaj yaparak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede etkili bir rahatlama hissedebilirsiniz.

Önerilen İçerik;Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/dogal-sinuzit-tedavisi-14820h.htm

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüslerinde tıkanıklık yaşayan ve belirtileri hafifletmek ve sinüslerin açılmasında etkili olan şifalı bitkiler ile yapacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri ve kullanımları.

Feridun Kunak’tan Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 200 gram kaynar su.

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan semptomların kişileri rahatsız etmesi nedeniyle sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın akut ya da kronik olması durumunda kişilerin yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir.

Böylesi bir durumda semptomların hafiflemesi ve sinüs kanallarının açılması için Feridun Kunak tarafından kolay nefes almanızı kolaylaştıracak ve sinüslerin temizlenmesini sağlayacak olan kür için adaçayı önerilmektedir.

Feridun Kunak tarafından bu bitkisel kürün sinüzit hastalığının iyileşene kadar her gün içilmesi tavsiye edilmektedir. Adaçayı içerisinde antibiyotik özelliğinin olması sayesinde sinüslerde oluşan iltihabın kurumasında etkili olacaktır. Adaçayını günde 2 defa içmeniz Feridun Kunak tarafından önerilmektedir.

Burun tıkanması, burundan koyu renkte akıntı gelmesi sonucunda yapmış olduğunuz adaçayının suyundan burnunuza damlatmanız sonucunda tıkalı burun açılacaktır.

Özellikle de bebeklerde ya da küçük çocuklarda ortaya çıkan sinüzit belirtilerinin giderilmesi için adaçayı yaptığınız zaman içerisine çok az miktarda tuz atarak, bu suyu burnuna damlatmak daha kolay nefes almasını sağlayacaktır. Sinüslerde biriken mukusun daha kolay vücuttan atılmasında etkili olacaktır.

Ömer Coşkun Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kuşburnu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Antibiyotik etkisi olan kuşburnu bitkisi sayesinde sinüzit sonucunda oluşan iltihabın hızla iyileşmesi ve sinüzit yollarının açılmasında etkili olacaktır.

Sinüzit tedavisinde etkili olan bitki çaylarından bir tanesi olan kuşburnu çayının semptomların ortaya çıkması ile birlikte günde 2 defa içilmesi hızla iyileşmenin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bunun için bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine kuşburnu bitkisinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kaynatılmalıdır.

15 dakika boyunca demlenmesi sonrasında süzme suyun ılık olması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecek ve sonrasında da içerisine bal ilave edilerek içilecektir.

Sinüzit Tedavisinde Çörek Otu Yağı

 • 3 yemek kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 fincan tuz;
 • 1 litre su.

Sinüslerde oluşan tıkanma nedeniyle kişilerin en çok şikayetleri arasında burun tıkanıklığı sonucunda solunum problemleri meydana gelecektir.

Çörek otu yağının tıkalı burnun açılmasında etkili olmaktadır. Bunun için buharını soluyacağınız gibi, aynı zamanda da çörek otu yağının burun deliklerine damlatılması ile birlikte burnun açılmasını sağlayacaktır.

Günde beş altı kez çörek otu yağını burna damlatmalısınız.

1 litre suyun içerisine 1 fincan miktarında tuz konulur ve üzerine 3 yemek kaşığı çörek otu yağı konularak tencerenin ağzı kapatılmalı ve 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Çörek otu yağının ve tuzun erimesi ile birlikte tencerenin ağzı açılmadan önce buharı soluyacak olan kişinin yüzüne bir havlu sarması ile gerekmektedir. Bu sayede sıcak buhardan yüzü etkilenerek yanmayacaktır.

Tencerenin ağzı açılarak oluşan buhar solunacaktır. Bu işlem sinüzit semptomları geçene kadar günde iki defa yapılması halinde iyi gelecektir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Buharı

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 litre su.

Sinüs boşluklarında kistin meydana gelmesi ile birlikte oluşan belirtiler sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelir.

Bu durumda sinüs yollarında tıkanma ve iltihaplanma olacaktır.

Sinüzit belirtileri ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı, ses kısıklığı, öksürük solunum problemleri belirtilerinin tedavisinde etkili olması için papatya buharı ile burun tıkanıklığı ve diğer belirtilerin iyileşmesi mümkün olacaktır.

Kurutulmuş papatyanın buharı soluması ile birlikte sinüs yollarında oluşan tıkanma açılacaktır. Bir tencerenin içerisine koyacak olduğunuz suyun ve papatyanın 20 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında bu kişilerin haftanın her günü sinüzit belirtileri ortadan kalkana kadar her gün yapılması gerekmektedir.

Buharı solurken mutlaka yüzünüze bir havlu sarıp solumanız sonucunda sıcak buharın yüzünüzü yakmamasını sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil içerisinde bulunan antibiyotik özelliği sayesinde iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Sinüslerde tıkanma nedeniyle iltihaplanma olacaktır.

Sinüs boşluklarına biriken mukus nedeniyle sinüzit belirtileri insanları rahatsız edecektir. Bu durum karşısında bitkisel çaylar arasında zencefil çayı ve bal karışımının oldukça etkili olması ile bilinmektedir.

Zencefil çayının sinüzit semptomları ortaya çıkması ile birilikte haftanın her günü içilmesi durumunda belirtilerin hızla geçmesini sağlayacaktır.

Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil konularak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmesi gerekmektedir. Bu çayın sade olarak içimi sırasında acı bir tadı olacağı için içerisine 1 çay kaşığı organik bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması ile birlikte içilmelidir.

Источник: https://sinuzit.info/sinuzit-bitkisel-tedavi-yontemleri.html

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur.

Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir.

Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır.

Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur.

Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır.

Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir.

Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz.

Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır.

Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir.

Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir.

Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir.

Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir.

Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler.

Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir.

Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz.

Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir.

Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir.

Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir.

Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir.

Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir.

Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir.

Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar.

Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Sosyal Medyada Paylaş

Источник: https://atillasengor.net/sinuzit-tedavisi/

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzit Nasıl Geçer?

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşur. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar iyileşir. Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam eder veya genelde tekrarlama eğilimine sahiptir. (1)

Sinüzitin tedavisi semptomların nedeni, şiddeti ve süresine bağlı olarak değişmektedir.

Akut Sinüzit

Akut sinüziti olan insanların % 70’i herhangi bir ilaç tedavisi görmeden iyileşebilmektedir. Sebep bir bakteriyel enfeksiyon ise, antibiyotik ile uygulanan tedavi akut sinüzit süresini kısaltabilmekte ve semptomların şiddetini azaltabilmektedir. Tedavi için diğer seçenekler şunları içermektedir:

 • Dekonjestanlar veya burun spreyleri belirtilerinizi hafifletmeye ve enfeksiyonun drenajını arttırmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Birçok kişi sinüsü temizleme solüsyonları uygulayarak rahatlama sağlamaktadır.
 • Bol bol dinlenmek ve günde birkaç bardaktan daha fazla su içerek vücudun su ihtiyacı karşılamak rahatlama sağlamaktadır.
 • Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklara asla aspirin vermemelisiniz.
 • İlaçlara ek olarak, sinüziti olan bazı insanlar sıcak ve nemli buharı soluma, sıcak kompresler kullanma ya da burun boşluklarını tuzlu su karışımlarıyla durulama ile rahatlama sağlamaktadırlar. (2)

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmaz. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir.  Özellikle, semptomlarınız bir alerjiyle alakalıysa alerjenden uzak durulmalıdır.

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilir.

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (3)

Sinüzit için hangi doktora gidilir: Sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına yönlendirilebilirsiniz. (4)

Sinüzit Ameliyatı: Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir.

Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen sinüzit semptomlarına, tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastalarını tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir.

Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir.

Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur.

Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı: Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, burun kanallarının (sinüsler) etrafındaki oyukların iltihaplanması ve şişmesine neden olmaktadır. Bu da drenaja müdahale etmekte ve mukus oluşmasına sebebiyet vermektedir. Sinüzit sırasında burnunuzdan nefes almak zor olabilmektedir. Gözlerinizin ve yüzünüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedersiniz. Yüzünüzde ve başınızda ağrılar ile sonuçlanabilir.

Sinüzit çoğunlukla soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyon gelişmediği sürece, vakaların çoğunda bir hafta ila 10 gün arasında iyileşme sağlanmaktadır.

Çoğu durumda, sinüzit tedavisinde ihtiyaç duyulan tek şey evde tedavidir. Bununla birlikte, kronik sinüzit ciddi enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara neden olabilmektedir. Medikal tedaviye rağmen 12 haftadan fazla süren sinüzitlere kronik sinüzit denilmektedir. (8)

Sinüzit hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit başlangıcı olan insanlar aşağıda sıralanan belirtileri yaşamaktadır. Sinüzit nasıl anlaşılır?

 • Öksürük (geniz akıntısından kaynaklanır)
 • Burun tıkanıklığı
 • Etkilenmiş sinüslerin çevresinde ağrı ve hassasiyet
 • Geniz akıntısı
 • Yüze ve başa vuran basınç
 • Sarı veya yeşil renkteki burun akıntısı (9)

Sinüzit belirtileri fazlası için tıklayınız

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit neden olur? Sinüzit genellikle üst hava yollarından sinüslere yayılan bir soğuk algınlığı veya grip virüsünün sonucu oluşmaktadır. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaçı sinüzite neden olmaktadır.

Enfekte olmuş bir diş veya mantar enfeksiyonu da bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan şeyin tam olarak netleşmemesi (uzun süredir), aşağıdaki belirtilen durumlarla ilişkilendirilmektedir:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi gibi alerjiler ve bunlarla ilgili koşullar
 • Burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • Sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Alerjiler ve astım gibi temel koşulların iyi kontrol edilmesini sağlamak, kronik sinüzit semptomlarını iyileştirebilmektedir. (10)

Detaylar için bakınız: sinüzitin nedenleri

Источник: https://www.acil.net/sinuzitin-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть