Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Sinüzit Doğal Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

En yaygın kronik sağlık sorunları arasında yer alan sinüzit, hava sıcaklığının ani düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. Sinüzit, grip ve nezle ile birlikte burun tıkanıklığı ve baş ağrısıyla kendini gösteren, insanların duygu durumunu ve yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen bir hastalıktır.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, yüz bölgesinde, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklarda bulunan ve burun içine açılan kanallarda tıkanma meydana getirip, iltihaplanma oluşması nedeniyle oluşan bir enfeksiyon çeşididir.

Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak iki tipte karşımıza çıkar.

Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve seste meydana gelen değişimlerle kendini belli eden bu hastalık, rahatsız edici olup, insanların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Sinüzit Neden Olur?

 • Burun yapısında eğrilik olması
 • Sinüslerin burna akmasını sağlayan kanalların tıkanması
 • Poliplerin olması
 • Burunda et bulunması
 • Burun spreylerinin yanlış ve fazla kullanılması
 • Geniz akıntısına sahip olunması
 • Mukusun kıvamının veya içeriğindin değişmesi
 • Aşırı sigara kullanımı ile sinüs kanallarında tıkanma meydana gelmesi
 • Saç ıslakken dışarı çıkılması sonucunda burun mukozasının sıcak-soğuk değişimi ile sinüslerde kapanma yaşanması
 • Hava şartlarında meydana gelen değişmeler ve
 • Uçak yolculuğunda veya yüzme gibi durumlarda yaşanan ani basınçlar nedeniyle ostiumlar tıkanarak sinüzite neden olur.

Yukarıda yer alan durumlardan en az birinin gerçekleşmesi sonucunda, kişilerde sinüzit oluşumu kaçınılmaz olmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri, çoğu insanın bildiğinin aksine yalnızca baş ağrısı ve burun akıntısıyla kendini göstermemektedir.

Sinüzit belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstermekte ve her insanda farklı semptomlarla kendini göstermektedir.

En yaygın olarak görülen belirtileri ise burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, seste meydana gelen değişimler ve burun akıntısıdır. Bunlar dışında sinüzit belirtileri olarak sayılabilecek durumlar şöyledir;

 • Özellikle sabah veya gece şiddetli bir şekilde gelen öksürük
 • Burun akıntısının sarı-yeşil renklerde olması
 • Göz çevresinde basınç hissedilmesi
 • Nefesin kötü kokması, koku almada güçlük yaşanması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • 15 günden fazladır süregelen soğuk algınlığı ve ateş
 • Uykuda horlama
 • Geniz akıntısının olmasıyla boğazda yanma hissi
 • Baş ağrısının uzun süreli olarak yaşanması
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk
 • Gece uykuda ağzın açık bir şekilde kalması
 • Akciğer, mide ve bağırsak problemlerinin yaşanması

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir? Sinüziti bulunan kişilere ne iyi gelir?” sorularının cevabı çok basittir.

Sinüzit, sıcak soğuk değişimi nedeniyle kolaylıkla oluşabilecek bir rahatsızlık olduğu için, sinüzite iyi gelen şeylerden biri vücudu koruyan, sıkı kıyafetler tercih etmek, saçlar ve vücut ıslakken dışarı çıkmamak ve beslenme düzenine dikkat etmektir.

Bazı besinler sinüzit oluşumunu önlerken bazı besinler ise aksine sinüzitin oluşmasını tetiklemektedir. Bu nedenle beslenme düzenine önem verilmeli, bolca su tüketilmelidir.

Kronik sinüzit vakalarında ilaç tedavilerine başvurulabilir ancak yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Kronik olmayan sinüzitlerde ise evde doğal yollarla tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Sinüzit Doğal Tedavisi

Sinüzit doğal tedavisi, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve bazı doğru besinleri tüketerek yapılabilmektedir. Sinüzit, kolayca iyileştirilebilen ve doğal yollarla tedavisi yapılabilen hastalıklarındandır. Sinüzit doğal tedavisi için yapılması gerekenler şöyledir;

Bol su tüketilmelidir. Vücut hastalıklarla mücadele ederken bolca su kaybeder ve bu su kaybı ile vücudun direnci düşer. Bunun önlenmesini sağlamak ve sinüslerin boşalmasını sağlamak için bolca su tüketilmelidir.

Buhar banyosu yapılmalıdır. Sinüzitle mücadele ederken yapılması gereken en etkili yöntemlerdendir. Derin bir kabın veya kovanın içine kaynar su doldurulmalı ve içine mentollü bir yağ damlatılmalıdır.

Daha sonra bu kabın içine baş eğilir ve başın üzerine bir havlu örtülerek de dışarıdan hava girmesi engellenir. Bu şekilde yapılan buhar banyosu ile tıkanan sinüs kanalları incelip, akmaya başlar.

Haftada birkaç kez yapılması yeterli gelecektir.

Siyah üzüm çekirdeği tüketilmelidir. Siyah üzüm çekirdeği, sinüzitle mücadele ederken, tüketilmesi gereken faydalı besinlerdendir. Sinüzit nedeniyle oluşan iltihaplanmalara ve ağrılara iyi gelirken, mukusun akmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise siyah üzüm çekirdeğinin çekirdeklerin ayıklanarak tüketilmelidir.

Bitki çayları içilmelidir. Bitki çayları, içerdiği faydalı bitkiler ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda sinüslerin akmasını sağlayarak, sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını hafifletici etki yaratırlar. Bu nedenle sinüzit doğal tedavisi olarak önerilen tedavi yöntemlerindendir.

Sinüsler Nasıl Boşaltılır | İbrahim Saraçoğlu

Источник: https://saglikhaberleri.com/sinuzit-belirtileri-nelerdir-neden-olur-ne-iyi-gelir-sinuzit-dogal-tedavisi/

Tedavi edilmeyen sinüzit gözleri vurabilir!

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Bu durumda sorun kronikleşebiliyor ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin sinüs enfeksiyonunun çevreye yayılması sonucu menenjit, beyin apsesi veya görme kaybı oluşması gibi!

Kafatası içinde yer alan dört çift havalı boşluğa sinüs deniyor. Sinüsler burun boşluğuna açılıyor ve bunlardan sadece etmoid sinüs çok sayıda küçük boşlukların birleşmesinden oluşuyor. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit deniliyor.

Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı nedeniyle yaşam kalitesini düşürse de hastalar zaman zaman tedavilerini aksatabiliyor veya doktora başvurmayabiliyor.

Oysa sinüsteki enfeksiyonların çevre yapılara yayıldığı takdirde ciddi tablolara yol açabildiğine dikkat çeken Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, “ Sinüs boşluklarının çevresinde, göz ve beyin yer alıyor.

Dolayısıyla sinüs  enfeksiyonu çevreye yayıldığında yüz kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında körlüğe kadar giden durumlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi soruna neden olabiliyor.

Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavilerini aksatmamaları çok önemli.” diyor.

Burun akıntısı ve dişlere vuran ağrıya dikkat

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dişlere vuran yüz ağrısı ile öne eğilmekle artan zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe ağrı kayboluyor ve en önemli şikayet geniz akıntısı ile burun tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğuna dikkat çekiliyor. Basit bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla salgınlar sırasında dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemli.

Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin bu hastalığın tedavisine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanıyor.

Antibiyotik tedavisi etkili oluyor

Özellikle akut bakteriyel sinüzit tedavisinde antibiyotiklerin en önemli ilaçlar olduğu belirtiliyor. Uygun antibiyotik ve uygun tedavi süresi bu hastalıkta genellikle çözüm sağlıyor.

Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı oluyor. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı buluyor.

Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisi yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürüyor.

Cerrahi yöntemde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye giriyor. Cerrahi tedavide yaygın olarak endoskopik sinüs cerrahisi kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı çok yüksek. Bu tür hastalarda yüzde 90’ın üzerinde sonuç alınıyor.

Bunları yanlış biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit benzeri inflamatuar bozukluklar oluyor.  

Yanlış: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirti. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu,  gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

Yanlış: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1011652-tedavi-edilmeyen-sinuzit-gozleri-vurabilir

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Rahat uyumak, rahat nefes almak herkesin istediği şeydir. Uyandıktan sonra nefes alamamak, baş ağrısı çekmek, uyandıktan sonra sersem gibi olmak tüm günün berbat geçmesine neden olur.

Bu durumlar neden oluyor, neden tüm gününüz berbat geçiyor diye düşünüyorsanız, elbette tüm bu olanların belirli sebepleri vardır. Sinüzit denilen hastalık işte tüm bu nedenlerin sebebidir.

Baş ağrıları, baş dönmeleri, tansiyonun aniden düşmesi veya yükselmesi tabii ki herkesin dengesini bozar. Kimi zaman iş yerinde rahat çalışamaz hale gelirsiniz. Bazen rahatça düşünemez, sağlıklı kararlar alamazsınız. İşte tüm bunların tedavisi için bir süre çareler aranır.

Tabii ki bitkisel çareler en sağlıklı olan yöntemler arasındadır. Peki sinüzit bitkisel tedavisi nedir? Bu hastalık için ne gibi çareler bulunabilir, neler yapılabilir?

Sinüzit Bitkisel Tedavisi

Sürekli burun akıntısı, şiddetli baş ağrısı, tansiyon düşmesi veya tansiyon yükselmesi ve tüm bunlara bağlı halsizlik, bitkinlik gibi rahatsızlıklar sinüzit belirtileri arasındadır.

Sizin de bu belirtilerde görülen rahatsızlığınız varsa ve kendinizi gerçekten sersemlemiş, bitkin şekilde hissediyorsanız bu rahatsızlığınızı tedavi etmelisiniz. Eğer rahatsızlığınız çok ilerlediyse, kendiniz çok kötü hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Fakat rahatsızlığınız için bitkisel, doğal tedavi yöntemleri araştırıyorsanız yani sinüzit bitkisel tedavisi için yapmanız gerekenler tabii ki vardır.

 • Okaliptüs yağı bu hastalığın tedavisinde rahatça kullanılabilir. Okaliptüs yağı ile hazırlanan buhar solunursa sinüslerin temizlenmesine ve rahat nefes almaya neden olur. Sinüslerin temizlenmesiyle rahat bir soluk alabileceksiniz.
 • Sinüslerinizin temizlenmesi ve horlamadan, rahatça nefes alabilmek için 1 çay kaşığı ısırgan otu ve 1 çay kaşığı sarı kantaron bitkisini bir cezveye koyun. Üzerine 1 yada 1,5 bardak su ekleyin ve kaynatın. Hazırlanan suyu bir gece bekletin ve ertesi gün bu suyu süzün. Süzülen suyu burnunuza çekin yada damla şeklinde kullanın. Zamanla işe yaradığını fark edeceksiniz.
 • Civanperçemi ve papatya bitkilerini de yukarıdaki şekilde kullanabilir ve kendinize bitkisel olarak doğal yollarla damla hazırlayabilirsiniz.
 • Papatya yağı da buhar şeklinde hazırlanır ve solunursa sinüzit için fayda sağlanabilir. Şifalı bitkiler sayesinde bu rahatsızlığın çözümünü bulmak kolaydır. Fakat 3-5 dakika arasında buhar solunmalıdır. Daha uzun süre solumak zarar verebilir.
 • Sarımsak da antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bu hastalık için kullanılabilir. 3 diş sarımsağın kabukları soyulur ve yıkanır. Sarımsakların üzerine 4 adet karanfil eklenir. İki bardak kaynar su sarımsak ve karanfillerin üzerine eklenir. Son olarak da bir çay kaşığı elma sirkesi karışıma ilave edilir. Bu karışımın buharı buruna çekilir. 3-4 gün aynı tedaviye devam edilir.
 • Sigara içilen ortamda bulunmamanız da sizin yararınıza olacaktır. Sigara dumanı sinüziti olanları rahatsız edecek ve zarar verecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinizi sigara dumanından koruyun ve sigara içilen ortamda bulunmayın.

İlginizi Çekebilir:  11 Neden ile Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Sinüzit İçin Gargara

 • Artık sabahları nefes alamamaktan, burnunuzdaki etlerin şişmesinden ve bu nedenle oluşan baş ağrılarından bıktıysanız sinüzit bitkisel tedavisi için oldukça basit bir gargara uygulayabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.
 • Bu gargarayı uygulamak oldukça pratik, basit ve ucuzdur. Öncelikle bir çay bardağına su doldurun.
 • Suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Tuzu ve karbonatı ekledikten sonra çay kaşığı ile suyu karıştırın.
 • Hazırlanan suyu burnunuza çekerek, gelen suları ağzınızdan tükürün.
 • Mideniz bulanabilir, fakat sabretmeye çalışın. Sinüslerinizin boşalması için bu gargara oldukça basit ve şifalıdır.
 • Bahsedilen gargara ilk 2 yada 3 gün günde 10 seferden fazla kez yapılabilir. Fakat daha sonra günde 3 kez yapılmalıdır. Zamanla etkisini gösterecektir. Üstelik karbonat çok kolay bulunabilen ve ucuz olan bir maddedir. Karbonat sayesinde sinüsler açılabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

İşte bu pratik gargara ile sinüzit hastalığından kurtulabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Artık bu hastalığı dert etmeyin, bitkisel ve doğal çözümler sayesinde baş ağrılarından, baş dönmelerinden kurtulun.

Источник: https://www.sifalibitkitedavisi.com/sinuzit-bitkisel-tedavi.html

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüslerinde tıkanıklık yaşayan ve belirtileri hafifletmek ve sinüslerin açılmasında etkili olan şifalı bitkiler ile yapacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri ve kullanımları.

Feridun Kunak’tan Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 200 gram kaynar su.

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan semptomların kişileri rahatsız etmesi nedeniyle sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın akut ya da kronik olması durumunda kişilerin yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir.

Böylesi bir durumda semptomların hafiflemesi ve sinüs kanallarının açılması için Feridun Kunak tarafından kolay nefes almanızı kolaylaştıracak ve sinüslerin temizlenmesini sağlayacak olan kür için adaçayı önerilmektedir.

Feridun Kunak tarafından bu bitkisel kürün sinüzit hastalığının iyileşene kadar her gün içilmesi tavsiye edilmektedir. Adaçayı içerisinde antibiyotik özelliğinin olması sayesinde sinüslerde oluşan iltihabın kurumasında etkili olacaktır. Adaçayını günde 2 defa içmeniz Feridun Kunak tarafından önerilmektedir.

Burun tıkanması, burundan koyu renkte akıntı gelmesi sonucunda yapmış olduğunuz adaçayının suyundan burnunuza damlatmanız sonucunda tıkalı burun açılacaktır.

Özellikle de bebeklerde ya da küçük çocuklarda ortaya çıkan sinüzit belirtilerinin giderilmesi için adaçayı yaptığınız zaman içerisine çok az miktarda tuz atarak, bu suyu burnuna damlatmak daha kolay nefes almasını sağlayacaktır. Sinüslerde biriken mukusun daha kolay vücuttan atılmasında etkili olacaktır.

Ömer Coşkun Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kuşburnu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Antibiyotik etkisi olan kuşburnu bitkisi sayesinde sinüzit sonucunda oluşan iltihabın hızla iyileşmesi ve sinüzit yollarının açılmasında etkili olacaktır.

Sinüzit tedavisinde etkili olan bitki çaylarından bir tanesi olan kuşburnu çayının semptomların ortaya çıkması ile birlikte günde 2 defa içilmesi hızla iyileşmenin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bunun için bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine kuşburnu bitkisinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kaynatılmalıdır.

15 dakika boyunca demlenmesi sonrasında süzme suyun ılık olması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecek ve sonrasında da içerisine bal ilave edilerek içilecektir.

Sinüzit Tedavisinde Çörek Otu Yağı

 • 3 yemek kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 fincan tuz;
 • 1 litre su.

Sinüslerde oluşan tıkanma nedeniyle kişilerin en çok şikayetleri arasında burun tıkanıklığı sonucunda solunum problemleri meydana gelecektir.

Çörek otu yağının tıkalı burnun açılmasında etkili olmaktadır. Bunun için buharını soluyacağınız gibi, aynı zamanda da çörek otu yağının burun deliklerine damlatılması ile birlikte burnun açılmasını sağlayacaktır.

Günde beş altı kez çörek otu yağını burna damlatmalısınız.

1 litre suyun içerisine 1 fincan miktarında tuz konulur ve üzerine 3 yemek kaşığı çörek otu yağı konularak tencerenin ağzı kapatılmalı ve 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Çörek otu yağının ve tuzun erimesi ile birlikte tencerenin ağzı açılmadan önce buharı soluyacak olan kişinin yüzüne bir havlu sarması ile gerekmektedir. Bu sayede sıcak buhardan yüzü etkilenerek yanmayacaktır.

Tencerenin ağzı açılarak oluşan buhar solunacaktır. Bu işlem sinüzit semptomları geçene kadar günde iki defa yapılması halinde iyi gelecektir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Buharı

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 litre su.

Sinüs boşluklarında kistin meydana gelmesi ile birlikte oluşan belirtiler sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelir.

Bu durumda sinüs yollarında tıkanma ve iltihaplanma olacaktır.

Sinüzit belirtileri ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı, ses kısıklığı, öksürük solunum problemleri belirtilerinin tedavisinde etkili olması için papatya buharı ile burun tıkanıklığı ve diğer belirtilerin iyileşmesi mümkün olacaktır.

Kurutulmuş papatyanın buharı soluması ile birlikte sinüs yollarında oluşan tıkanma açılacaktır. Bir tencerenin içerisine koyacak olduğunuz suyun ve papatyanın 20 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında bu kişilerin haftanın her günü sinüzit belirtileri ortadan kalkana kadar her gün yapılması gerekmektedir.

Buharı solurken mutlaka yüzünüze bir havlu sarıp solumanız sonucunda sıcak buharın yüzünüzü yakmamasını sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil içerisinde bulunan antibiyotik özelliği sayesinde iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Sinüslerde tıkanma nedeniyle iltihaplanma olacaktır.

Sinüs boşluklarına biriken mukus nedeniyle sinüzit belirtileri insanları rahatsız edecektir. Bu durum karşısında bitkisel çaylar arasında zencefil çayı ve bal karışımının oldukça etkili olması ile bilinmektedir.

Zencefil çayının sinüzit semptomları ortaya çıkması ile birilikte haftanın her günü içilmesi durumunda belirtilerin hızla geçmesini sağlayacaktır.

Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil konularak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmesi gerekmektedir. Bu çayın sade olarak içimi sırasında acı bir tadı olacağı için içerisine 1 çay kaşığı organik bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması ile birlikte içilmelidir.

Источник: https://sinuzit.info/sinuzit-bitkisel-tedavi-yontemleri.html

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzit Nasıl Geçer?

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşur. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar iyileşir. Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam eder veya genelde tekrarlama eğilimine sahiptir. (1)

Sinüzitin tedavisi semptomların nedeni, şiddeti ve süresine bağlı olarak değişmektedir.

Akut Sinüzit

Akut sinüziti olan insanların % 70’i herhangi bir ilaç tedavisi görmeden iyileşebilmektedir. Sebep bir bakteriyel enfeksiyon ise, antibiyotik ile uygulanan tedavi akut sinüzit süresini kısaltabilmekte ve semptomların şiddetini azaltabilmektedir. Tedavi için diğer seçenekler şunları içermektedir:

 • Dekonjestanlar veya burun spreyleri belirtilerinizi hafifletmeye ve enfeksiyonun drenajını arttırmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Birçok kişi sinüsü temizleme solüsyonları uygulayarak rahatlama sağlamaktadır.
 • Bol bol dinlenmek ve günde birkaç bardaktan daha fazla su içerek vücudun su ihtiyacı karşılamak rahatlama sağlamaktadır.
 • Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklara asla aspirin vermemelisiniz.
 • İlaçlara ek olarak, sinüziti olan bazı insanlar sıcak ve nemli buharı soluma, sıcak kompresler kullanma ya da burun boşluklarını tuzlu su karışımlarıyla durulama ile rahatlama sağlamaktadırlar. (2)

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmaz. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir.  Özellikle, semptomlarınız bir alerjiyle alakalıysa alerjenden uzak durulmalıdır.

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilir.

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (3)

Sinüzit için hangi doktora gidilir: Sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına yönlendirilebilirsiniz. (4)

Sinüzit Ameliyatı: Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir.

Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen sinüzit semptomlarına, tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastalarını tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir.

Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir.

Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur.

Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı: Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, burun kanallarının (sinüsler) etrafındaki oyukların iltihaplanması ve şişmesine neden olmaktadır. Bu da drenaja müdahale etmekte ve mukus oluşmasına sebebiyet vermektedir. Sinüzit sırasında burnunuzdan nefes almak zor olabilmektedir. Gözlerinizin ve yüzünüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedersiniz. Yüzünüzde ve başınızda ağrılar ile sonuçlanabilir.

Sinüzit çoğunlukla soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyon gelişmediği sürece, vakaların çoğunda bir hafta ila 10 gün arasında iyileşme sağlanmaktadır.

Çoğu durumda, sinüzit tedavisinde ihtiyaç duyulan tek şey evde tedavidir. Bununla birlikte, kronik sinüzit ciddi enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara neden olabilmektedir. Medikal tedaviye rağmen 12 haftadan fazla süren sinüzitlere kronik sinüzit denilmektedir. (8)

Sinüzit hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit başlangıcı olan insanlar aşağıda sıralanan belirtileri yaşamaktadır. Sinüzit nasıl anlaşılır?

 • Öksürük (geniz akıntısından kaynaklanır)
 • Burun tıkanıklığı
 • Etkilenmiş sinüslerin çevresinde ağrı ve hassasiyet
 • Geniz akıntısı
 • Yüze ve başa vuran basınç
 • Sarı veya yeşil renkteki burun akıntısı (9)

Sinüzit belirtileri fazlası için tıklayınız

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit neden olur? Sinüzit genellikle üst hava yollarından sinüslere yayılan bir soğuk algınlığı veya grip virüsünün sonucu oluşmaktadır. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaçı sinüzite neden olmaktadır.

Enfekte olmuş bir diş veya mantar enfeksiyonu da bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan şeyin tam olarak netleşmemesi (uzun süredir), aşağıdaki belirtilen durumlarla ilişkilendirilmektedir:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi gibi alerjiler ve bunlarla ilgili koşullar
 • Burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • Sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Alerjiler ve astım gibi temel koşulların iyi kontrol edilmesini sağlamak, kronik sinüzit semptomlarını iyileştirebilmektedir. (10)

Detaylar için bakınız: sinüzitin nedenleri

Источник: https://www.acil.net/sinuzitin-tedavisi/

Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Evinizde düzenli olarak kullanacağınız bitkiler ve doğal yöntemler ile sinüslerinizi açmanız ve sinüzit ağrılarını hafifletmeniz mümkün. Bu yazımızda bitkisel sinüzit tedavisi ve diğer doğal yöntemler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Burunun iki tarafında bulunan sinüslerin iltihaplanması ve dolması sonucu ortaya çıkan sinüzit yüzde ağrılara, halsizliğe, sürekli burun tıkanıklığına ve ağız kokusu gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Özellikle kış aylarında meydana gelen sinüzit 10-15 gün gibi bir sürede geçebileceği gibi kronik sinüzit vakaları bu şikâyetleri tüm kış ayları boyunca çekmektedir. Eğer bitkisel sinüzit tedavisi ve doğal tedavi yöntemleri herhangi bir rahatlama sağlamıyorsa kronik bir sinüzitiniz olabilir.

Bu durumda doktorunuza başvurabilir ve gerekli görülürse sinüzit ameliyatı olabilirsiniz.

Doğal ve Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Soğuk algınlığı veya gribe yakalandığınızda sinüslerinizin dolması ve sinüzitten şikayet etme olasılığınız oldukça yüksektir. Sinüzit bu gibi virüsler dışında kişide herhangi bir alerji olması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Sinüzit sonucunda hava dolu sinüslerde havanın yerini balgam alır. Açık olması gereken bu kanallar dolduğunda nefes alıp vermede zorlanma ve baş ağrısı en sık görülen belirtilerdir.

Rahatsız edici bir durum olduğu için doktorlar genellikle bu iltihap durumunu geçirmek için antibiyotik kullanımını tavsiye etmektedir.

Ancak herhangi bir antibiyotiği uzun süreli kullanmak mümkün olmadığından sinüslerinizi açmak için doğal ve bitkisel çözümleri kullanmanız gerebilir. Yazının devamında sinüzitin bitkisel tedavisinde kullanılan reçeteler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

1. Su buharı sinüsleri açmak için evinizde kolayca yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bir tencerede 2-3 su bardağı su kaynatıp başınızı havluyla örtün ve yavaş yavaş su buharını soluyun. Suyun biraz soğumasını beklerseniz nefes alıp verirken buharın yakıcı etkisine maruz kalmazsınız.

Kaynatacağınız suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak sinüslerin daha hızlı açılmasını sağlayabilir. Bu uygulama sonrasında hava kanallarının iyice açıldığını ve baş ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Su kaynatma ve buhar soluma işlemi zor geliyorsa banyonun kapısını kapatarak sıcak su ile duş almanız aynı buhar etkisini yaratabilir.

2. Eczanelerde bulabileceğiniz burun spreyleri ve okaliptüs balmları kullanarak burun içindeki hava kanallarını rahatlatabilirsiniz. Burnunuzda bir akıntı olduğunda burnunuzu çekmek yerine mutlaka bir kağıt mendille balgamı dışarı çıkartın.

3. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda kullanılan kalorifer, klima, elektrikli soba gibi ısıtma sistemleri havayı kurutmakta ve bu sinüzit sorunu olanlar için iyi bir ortam yaratmamaktadır. İçerdeki havayı nemlendirmek için bir nemlendirme makinesi alabilirsiniz.

4. Sinüslerin çok dolduğu bir dönemde sıcak ve soğuk kompres uygulamak sinüsleri yumuşatacaktır. Önce sıcak bir havluyu 3-4 dakika yüzünüzde tutun sonra soğuk havlu uygulayın. Bu yüz ve baş ağrısını hafifletecektir.

5. Sinüzit sorunu yaşamak istemiyorsanız kış aylarında bağışıklık sisteminizi diri tutacak çinko yönünden zengin gıdaları ve bol bol C vitamini barındıran gıdaları tüketmeniz tavsiye edilir. Vücudun direncini taze sebze ve meyvelerle artırmak oldukça önemlidir ve sorunu başlamadan engellemenize yardımcı olur.

Doğal ve bitkisel sinüzit tedavi yöntemleri özellikle okaliptüs yağı ile kullanacağınız buhar oldukça etkilidir. Tüm bu yöntemlere rağmen tıkanıklık, baş ve yüz ağrısı süreklilik arz ediyorsa 10-15 gün içinde bir uzmana görünün. Daha ciddi bir sinüs probleminiz olabilir.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit tedavisi için kullanılan antibiyotikler belirli bir süre etkili olabilmektedir. Zaten antibiyotiği bir haftadan uzun süre kullanmak vücudunuzda başka hasarlara yol açacağı için ilaç kesilmelidir. Antibiyotik kullanmanıza rağmen hala sinüzit ağrıları çekiyorsanız doğal tedavi yöntemleri ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün.

Buhar: Tıkanan sinüsleri açan ve iltihabı yumuşatarak nefes alış verişini kolaylaştıran buhar yöntemi su buharının burundan teneffüs edilmesi ile uygulanmaktadır. 2-3 bardak suyu kaynatarak buharını burnunuza çekin. Çok derin ve hızlı hızlı nefes almayın. Hatta sıcak bir duş bile sinüslerinizin açılmasına yarayabilir.

Okaliptüs Yağı: Buhar için kaynattığınız suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatırsanız sinüsleriniz daha hızlı açılacak ve ferahlayacaktır. Okaliptüs yağı damlattığınız buharın gözünüze gelmemesine özen gösterin. Okaliptüs yağınız yoksa taze nane yaprağı da kullanabilirsiniz.

Masaj: Yüzünüze uygulayacağınız masaj sinüslerinizin açılmasını en azından biraz rahatlamasını sağlayabilir. Başparmaklarınızla burun kemerinize dairesel hareketlerle çok fazla bastırmadan masaj yapın.

Yukarıda saydığımız sinüzit için doğal tedavi yöntemleri belirtilerin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında sıcak bir havluyu yüzünüze koyarak sinüs kanallarındaki iltihabı yumuşatabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında yüzünüzü soğuktan koruyarak, ıslak saçla sokağa çıkmayarak kendinizi sinüzite karşı koruyabilirsiniz.

Doğal tedavi yöntemleri sinüziti belirli bir oranda kontrol etmenizi sağlayacaktı

Uyarı: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.onikibilgi.com/bitkisel-sinuzit-tedavisi/

Doğal Sinüzit Tedavileri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzitten kurtulmak için yapmanız gerekenleri, dikkat etmeniz gerekenleri ve uygulamanız gereken doğal tedavileri iyi bilmeniz gerekir. Sinüziti olanların yemesi gerekenler ve yememesi gerekenleri bir önceki yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık. Evde doğal sinüzit tedavisini 10 aşamada inceleyeceğiz.

Şimdi bu tedavileri yakından inceleyelim;

Dikkat!

Hamileler, emziren anneler, devam eden herhangi bir hastalığı olanlar veya şu anda başka ilaçları kullananlar, bu doğal takviyeleri almadan önce doktoruna danışmalılar.

Kekik yağı

Kekik yağı, güçlü anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip karvakrol ve timol isimli iki güçlü bileşiği içerir. Günde dört kez 500 miligram kekik yağı öneriliyor. Sinüs enfeksiyonları için, geniş bir kapta kaynatılmış suya birkaç damla kekik yağı ekleyin.

Kendinizi yakmamaya özen gösterin, buharları tutmak için bir havlu ile başınızı örtün, gözlerinizi kapatın ve yüzünüzü kabın üzerine koyun ve hoş kokulu buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin .

Bu kekik yağlı buhar kanallasrın temizlenmesine yardımcı olur ve günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Greyfurt çekirdeği özü

Greyfurt çekirdeği ekstresi güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok burun ve boğaz spreylerinde kullanılır. Greyfurt tohumunun ana biyolojik bileşikleri limonoidler ve naringenin olarak bilinen polifenollerdir. Bunlar enfeksiyonları yok etme kabiliyetine sahiptirler. Günde dört kez greyfurt çekirdeği özü olan burun spreyi kullanılması önerilir.

C vitamini

C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için vücudunuzu enfeksiyona yakalanmasını önleyen ve vücudunuza enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan sistemdir.

Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücrelerimizi serbest radikal hasarına karşı korur. Serbest radikaller, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi sinüs enfeksiyonlarının oluşumuna sıklıkla katkıda bulunan şeylerde bulunur.

Günde 1000 miligram C vitamini önerilir.

Sarımsak

Sarımsak doğadaki en iyi antibiyotiklerinden biridir. Soğuk algınlığı genellikle sinüs enfeksiyonuna yol açtığından, sarımsak doğal olarak sinüs enfeksiyonunu tedavi etmekle kalmaz, dahada önemlisi enfeksiyonu önler.

Yapılan bir çalışmada, soğuk mevsimde (Kasım ve Şubat ayları arasında) insanlar 12 hafta boyunca sarımsak takviyeleri veya plasebo aldı. Sarımsak takviyesi alan kişilerin soğuk algınlığı daha az oldu ve plasebo alanlardan daha hızlı iyileşti.

Sarımsak almayan (plasebo grubu) 12 haftalık tedavi süresince birden fazla soğuk algınlığı söz konusu oldu.

Yetişkinler için sağlığın desteklenmesi için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük iki ila beş gram taze sarımsak, 0.4 ila 1.2 gram kurutulmuş sarımsak tozu,  iki ila beş miligram sarımsak yağı, 300 ila 1000 miligram sarımsak özütü veya iki ila beş miligrama eşit olan diğer formülasyonları öneriliyor.

Ekinezya

Ekinezya, vücudunuzun virüsleri ve bakterileri savuşturmasına yardımcı olan bir bitkidir. Profesyonel bitki uzmanları sıklıkla sinüs enfeksiyonlarının doğal tedavisinde bu otu tavsiye eder.

Bilimsel araştırmalar ekinezyanın antiviral etkili maddeleri içerdiğini ve bağışıklık sistemini artırdığını, bunun yanı sıra ağrı ve iltihap etkilerini veya sinüs enfeksiyonunu mükemmel bir şekilde azalttığını göstermiştir.

Hastalığın ilk belirtisinde ekinezya takviyesi almak en iyisidir. Günde iki ila üç kez 1,000 miligram öneriliyor.

Neti Pot

Bir tuz solüsyonu ile neti kabı kullanarak burunu yıkama sinüs sorunlarını büyük oranda azaltabilir ve burun geçiş yollarını temizleyebilir. Bu işleme “burun yıkama” yada “nazal burun temizliği” de denir.

Kanadalı Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan araştırmalar, neti pot kullanımının bazı kronik sinüzit semptomlarını ortadan kaldırabileceğini ve altı aylık bir süre boyunca olumlu sonuçlan sağlayabileceğini gösterdi.  Southampton Üniversitesi’nden tıp profesörü Dr.

Paul Little’e göre “Sinüs semptomlarının iyileştirilmesine ilaveten baş ağrısını azaltır, daha az ilaç kullanmaya neden oldu ve gelecekteki sinüzit atakları için daha az doktorla gidildi” dedi.

Meraklısına: Neti Pot nedir diye merak edenler için, çaydanlığa benzer bir alettir. İçine tuzlu suyu dolduruyor ve burnun bir deliğinden suyu boşaltıp diğer deliğinden akmasını sağlıyorsunuz.

Nemlendirme

İster bir nemlendirici ile, ister tuzlu burun spreyi ile isterseniz de buhar dolu bir banyoda oturarak, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Sinüs enfeksiyonu geçirenlerin odalarında bir nemlendirici bulundurmaları önemle tavsiye edilir. Ayrıca, günde birkaç kez kullanabileceğiniz doğal bir tuzlu burun spreyi satın alabilirsiniz .

Uçucu yağlar

Doğal olarak sinüsleri temizlemek için okaliptus yağı ve nane yağı kullanmak son derece etkili olabilir. Bu uçucu yağlar, doğal olarak sinüsleri açabilir, mukusları temizleyebilir ve enfeksiyonları ortadan kaldırabilir.

Okaliptus yağı ve nane yağının bir damlasını ağzın çatısına sürtün (sadece gıda sınıfı uçucu yağlar ile yapın). Sonra su için. Diğer bir yöntem de, uçucu yağları havaya dağıtmaktır, böylece nefes alarak içinize çekmiş olursunuz.

Dr. Ümit Aktaş’ın sinüzit kürü

Bu kür sinizütü olanların derdine çare olacak.

Malzemeler

 •  Rendelenmiş 1 siyah turp
 •  Rendelenmiş 1 limonun kabukları
 •  Yarım limonun suyu
 •  2 tatlı kaşığı toz zencefil
 •  3 tatlı kaşığı karakovan balı

Hazırlanışı

Bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılıp macun haline getirilir. Günde 3 kere yani sabah, öğlen ve akşam 1 tatlı kaşığı yenir. Yedikten sonra 45 dakika boyunca bir şeyler yiyip içmeyin. Bu kürü 75 gün boyunca ara vermeden uygulayın. Çocuklara ise sabah ve akşam olmak üzere günce 2 defa bir çay kaşığı yedirmek yeterlidir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/dogal-sinuzit-tedavileri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть