Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Kronik Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşmaktadır. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar sonra iyileşmektedir. Bakteriyel olması durumunda antibiyotik tedavisiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam etmektedir. Genelde de tekrarlama eğilimine göstermektedir. (1)

Kronik sinüzit nasıl geçer? Kronik sinüzit tedavisi daha zordur, ancak belirtiler hafifletmek mümkün olabilmektedir. Kronik sinüzitin tedavi seçenekleri şunlardır:

Tetikleyicilerden Kaçınma

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmamaktadır. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Alerjenlerden Uzak Durma

Özellikle, belirtiler bir alerjiyle alakalıysa, mutlaka alerjenden uzak durulmalıdır. Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilmektedir.

Kronik Sinüzit Ameliyatı

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (4)

Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir.

Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen ya da tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastaları tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir.

Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir.

Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur.

Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

 • Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Kronik Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kronik sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (8)

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik sinüzit, burun kanallarının yani sinüslerinin etrafında bulunan boşluklarında, uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen, en az 12 hafta iltihabın ve şişmenin oluştuğu oldukça yaygın yaşanan bir durumdur.

Kronik sinüzit durumunda bu kanalları tıkanmakta ve mukus oluşumu meydana gelmektedir. Burnundan nefes almak oldukça zor bir hal almaktadır. Gözler ve yüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedilebilmekte, yüzde genel bir ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır.

Kronik sinüzit bir enfeksiyon, sinüslerdeki büyüme (burun polipleri) veya sapmış nazal septum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Durum daha sıklıkla genç ve orta yaşlı erişkinleri etkilemektedir, ancak çocukları da etkilediği görülmektedir. (9)

Kronik Sinüzit Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit nasıl anlaşılır? Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanmaktadır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit başlangıcı genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit belirtileri akut sinüzit belirtilerine göre daha az şiddetli yaşanmaktadır.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit belirtilerinin daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içermektedir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu) (10)

Kronik Sinüzit Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Kronik Sinüzit Nedenleri

Kronik sinüzit neden olur? Alerjik rinit, saman nezlesi, kötü hava koşulları ve burundaki anatomik değişiklikler (septum eğriliği veya burun polipleri) dâhil birkaç temel nedeni bulunmaktadır.

Kronik sinüziti tetikleyen diğer nedenler ise şunları içermektedir:

 • Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
 • Hava sıcaklığındaki veya hava basıncındaki değişiklikler (yüzme, dalış veya uçma)
 • Hormonal koşullar (gebelikte olanlar dâhil)
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği (HIV)
 • Mantar
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı
 • Aspirine duyarlılık
 • Kistik fibroz gibi genetik bozukluklar
 • Astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları (KOAH) (11)

Kronik Sinüzit Nedenleri daha fazla bilgi için

Источник: https://www.acil.net/kronik-sinuzit-tedavisi/

Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Evinizde düzenli olarak kullanacağınız bitkiler ve doğal yöntemler ile sinüslerinizi açmanız ve sinüzit ağrılarını hafifletmeniz mümkün. Bu yazımızda bitkisel sinüzit tedavisi ve diğer doğal yöntemler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Burunun iki tarafında bulunan sinüslerin iltihaplanması ve dolması sonucu ortaya çıkan sinüzit yüzde ağrılara, halsizliğe, sürekli burun tıkanıklığına ve ağız kokusu gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Özellikle kış aylarında meydana gelen sinüzit 10-15 gün gibi bir sürede geçebileceği gibi kronik sinüzit vakaları bu şikâyetleri tüm kış ayları boyunca çekmektedir. Eğer bitkisel sinüzit tedavisi ve doğal tedavi yöntemleri herhangi bir rahatlama sağlamıyorsa kronik bir sinüzitiniz olabilir.

Bu durumda doktorunuza başvurabilir ve gerekli görülürse sinüzit ameliyatı olabilirsiniz.

Doğal ve Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Soğuk algınlığı veya gribe yakalandığınızda sinüslerinizin dolması ve sinüzitten şikayet etme olasılığınız oldukça yüksektir. Sinüzit bu gibi virüsler dışında kişide herhangi bir alerji olması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Sinüzit sonucunda hava dolu sinüslerde havanın yerini balgam alır. Açık olması gereken bu kanallar dolduğunda nefes alıp vermede zorlanma ve baş ağrısı en sık görülen belirtilerdir.

Rahatsız edici bir durum olduğu için doktorlar genellikle bu iltihap durumunu geçirmek için antibiyotik kullanımını tavsiye etmektedir.

Ancak herhangi bir antibiyotiği uzun süreli kullanmak mümkün olmadığından sinüslerinizi açmak için doğal ve bitkisel çözümleri kullanmanız gerebilir. Yazının devamında sinüzitin bitkisel tedavisinde kullanılan reçeteler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

1. Su buharı sinüsleri açmak için evinizde kolayca yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bir tencerede 2-3 su bardağı su kaynatıp başınızı havluyla örtün ve yavaş yavaş su buharını soluyun. Suyun biraz soğumasını beklerseniz nefes alıp verirken buharın yakıcı etkisine maruz kalmazsınız.

Kaynatacağınız suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak sinüslerin daha hızlı açılmasını sağlayabilir. Bu uygulama sonrasında hava kanallarının iyice açıldığını ve baş ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Su kaynatma ve buhar soluma işlemi zor geliyorsa banyonun kapısını kapatarak sıcak su ile duş almanız aynı buhar etkisini yaratabilir.

2. Eczanelerde bulabileceğiniz burun spreyleri ve okaliptüs balmları kullanarak burun içindeki hava kanallarını rahatlatabilirsiniz. Burnunuzda bir akıntı olduğunda burnunuzu çekmek yerine mutlaka bir kağıt mendille balgamı dışarı çıkartın.

3. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda kullanılan kalorifer, klima, elektrikli soba gibi ısıtma sistemleri havayı kurutmakta ve bu sinüzit sorunu olanlar için iyi bir ortam yaratmamaktadır. İçerdeki havayı nemlendirmek için bir nemlendirme makinesi alabilirsiniz.

4. Sinüslerin çok dolduğu bir dönemde sıcak ve soğuk kompres uygulamak sinüsleri yumuşatacaktır. Önce sıcak bir havluyu 3-4 dakika yüzünüzde tutun sonra soğuk havlu uygulayın. Bu yüz ve baş ağrısını hafifletecektir.

5. Sinüzit sorunu yaşamak istemiyorsanız kış aylarında bağışıklık sisteminizi diri tutacak çinko yönünden zengin gıdaları ve bol bol C vitamini barındıran gıdaları tüketmeniz tavsiye edilir. Vücudun direncini taze sebze ve meyvelerle artırmak oldukça önemlidir ve sorunu başlamadan engellemenize yardımcı olur.

Doğal ve bitkisel sinüzit tedavi yöntemleri özellikle okaliptüs yağı ile kullanacağınız buhar oldukça etkilidir. Tüm bu yöntemlere rağmen tıkanıklık, baş ve yüz ağrısı süreklilik arz ediyorsa 10-15 gün içinde bir uzmana görünün. Daha ciddi bir sinüs probleminiz olabilir.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit tedavisi için kullanılan antibiyotikler belirli bir süre etkili olabilmektedir. Zaten antibiyotiği bir haftadan uzun süre kullanmak vücudunuzda başka hasarlara yol açacağı için ilaç kesilmelidir. Antibiyotik kullanmanıza rağmen hala sinüzit ağrıları çekiyorsanız doğal tedavi yöntemleri ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün.

Buhar: Tıkanan sinüsleri açan ve iltihabı yumuşatarak nefes alış verişini kolaylaştıran buhar yöntemi su buharının burundan teneffüs edilmesi ile uygulanmaktadır. 2-3 bardak suyu kaynatarak buharını burnunuza çekin. Çok derin ve hızlı hızlı nefes almayın. Hatta sıcak bir duş bile sinüslerinizin açılmasına yarayabilir.

Okaliptüs Yağı: Buhar için kaynattığınız suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatırsanız sinüsleriniz daha hızlı açılacak ve ferahlayacaktır. Okaliptüs yağı damlattığınız buharın gözünüze gelmemesine özen gösterin. Okaliptüs yağınız yoksa taze nane yaprağı da kullanabilirsiniz.

Masaj: Yüzünüze uygulayacağınız masaj sinüslerinizin açılmasını en azından biraz rahatlamasını sağlayabilir. Başparmaklarınızla burun kemerinize dairesel hareketlerle çok fazla bastırmadan masaj yapın.

Yukarıda saydığımız sinüzit için doğal tedavi yöntemleri belirtilerin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında sıcak bir havluyu yüzünüze koyarak sinüs kanallarındaki iltihabı yumuşatabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında yüzünüzü soğuktan koruyarak, ıslak saçla sokağa çıkmayarak kendinizi sinüzite karşı koruyabilirsiniz.

Doğal tedavi yöntemleri sinüziti belirli bir oranda kontrol etmenizi sağlayacaktı

Uyarı: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.onikibilgi.com/bitkisel-sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüslerinde tıkanıklık yaşayan ve belirtileri hafifletmek ve sinüslerin açılmasında etkili olan şifalı bitkiler ile yapacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri ve kullanımları.

Feridun Kunak’tan Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 200 gram kaynar su.

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan semptomların kişileri rahatsız etmesi nedeniyle sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın akut ya da kronik olması durumunda kişilerin yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir.

Böylesi bir durumda semptomların hafiflemesi ve sinüs kanallarının açılması için Feridun Kunak tarafından kolay nefes almanızı kolaylaştıracak ve sinüslerin temizlenmesini sağlayacak olan kür için adaçayı önerilmektedir.

Feridun Kunak tarafından bu bitkisel kürün sinüzit hastalığının iyileşene kadar her gün içilmesi tavsiye edilmektedir. Adaçayı içerisinde antibiyotik özelliğinin olması sayesinde sinüslerde oluşan iltihabın kurumasında etkili olacaktır. Adaçayını günde 2 defa içmeniz Feridun Kunak tarafından önerilmektedir.

Burun tıkanması, burundan koyu renkte akıntı gelmesi sonucunda yapmış olduğunuz adaçayının suyundan burnunuza damlatmanız sonucunda tıkalı burun açılacaktır.

Özellikle de bebeklerde ya da küçük çocuklarda ortaya çıkan sinüzit belirtilerinin giderilmesi için adaçayı yaptığınız zaman içerisine çok az miktarda tuz atarak, bu suyu burnuna damlatmak daha kolay nefes almasını sağlayacaktır. Sinüslerde biriken mukusun daha kolay vücuttan atılmasında etkili olacaktır.

Ömer Coşkun Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kuşburnu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Antibiyotik etkisi olan kuşburnu bitkisi sayesinde sinüzit sonucunda oluşan iltihabın hızla iyileşmesi ve sinüzit yollarının açılmasında etkili olacaktır.

Sinüzit tedavisinde etkili olan bitki çaylarından bir tanesi olan kuşburnu çayının semptomların ortaya çıkması ile birlikte günde 2 defa içilmesi hızla iyileşmenin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bunun için bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine kuşburnu bitkisinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kaynatılmalıdır.

15 dakika boyunca demlenmesi sonrasında süzme suyun ılık olması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecek ve sonrasında da içerisine bal ilave edilerek içilecektir.

Sinüzit Tedavisinde Çörek Otu Yağı

 • 3 yemek kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 fincan tuz;
 • 1 litre su.

Sinüslerde oluşan tıkanma nedeniyle kişilerin en çok şikayetleri arasında burun tıkanıklığı sonucunda solunum problemleri meydana gelecektir.

Çörek otu yağının tıkalı burnun açılmasında etkili olmaktadır. Bunun için buharını soluyacağınız gibi, aynı zamanda da çörek otu yağının burun deliklerine damlatılması ile birlikte burnun açılmasını sağlayacaktır.

Günde beş altı kez çörek otu yağını burna damlatmalısınız.

1 litre suyun içerisine 1 fincan miktarında tuz konulur ve üzerine 3 yemek kaşığı çörek otu yağı konularak tencerenin ağzı kapatılmalı ve 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Çörek otu yağının ve tuzun erimesi ile birlikte tencerenin ağzı açılmadan önce buharı soluyacak olan kişinin yüzüne bir havlu sarması ile gerekmektedir. Bu sayede sıcak buhardan yüzü etkilenerek yanmayacaktır.

Tencerenin ağzı açılarak oluşan buhar solunacaktır. Bu işlem sinüzit semptomları geçene kadar günde iki defa yapılması halinde iyi gelecektir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Buharı

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 litre su.

Sinüs boşluklarında kistin meydana gelmesi ile birlikte oluşan belirtiler sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelir.

Bu durumda sinüs yollarında tıkanma ve iltihaplanma olacaktır.

Sinüzit belirtileri ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı, ses kısıklığı, öksürük solunum problemleri belirtilerinin tedavisinde etkili olması için papatya buharı ile burun tıkanıklığı ve diğer belirtilerin iyileşmesi mümkün olacaktır.

Kurutulmuş papatyanın buharı soluması ile birlikte sinüs yollarında oluşan tıkanma açılacaktır. Bir tencerenin içerisine koyacak olduğunuz suyun ve papatyanın 20 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında bu kişilerin haftanın her günü sinüzit belirtileri ortadan kalkana kadar her gün yapılması gerekmektedir.

Buharı solurken mutlaka yüzünüze bir havlu sarıp solumanız sonucunda sıcak buharın yüzünüzü yakmamasını sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil içerisinde bulunan antibiyotik özelliği sayesinde iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Sinüslerde tıkanma nedeniyle iltihaplanma olacaktır.

Sinüs boşluklarına biriken mukus nedeniyle sinüzit belirtileri insanları rahatsız edecektir. Bu durum karşısında bitkisel çaylar arasında zencefil çayı ve bal karışımının oldukça etkili olması ile bilinmektedir.

Zencefil çayının sinüzit semptomları ortaya çıkması ile birilikte haftanın her günü içilmesi durumunda belirtilerin hızla geçmesini sağlayacaktır.

Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil konularak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmesi gerekmektedir. Bu çayın sade olarak içimi sırasında acı bir tadı olacağı için içerisine 1 çay kaşığı organik bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması ile birlikte içilmelidir.

Источник: https://sinuzit.info/sinuzit-bitkisel-tedavi-yontemleri.html

Sinüzit Doğal Tedavi, Sinüsler Nasıl Temizlenir

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

sinüzit doğal tedavi, nasıl geçer, iltihabı nasıl boşaltılır, ilacı, ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer bitkisel, nasıl geçer evde, ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir, sinüzit iltihabı akıtmak, nasıl sökülür, nasıl kurutulur, sinüzite ne iyi gelir bitkisel, nedir, ne iyi gelir evde, kesin çözüm, iyi gelen antibiyotikler, tuzlu su, iyi gelen ilaç isimleri, sinüs boşaltma masajı, sinüsler nasıl temizlenir

Sinüzit insanlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Bağ ağrısı gibi semptompla ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere iki tip sinüzit çeşidi vardır. Akut sinüziti virüs, bakteri, soğuk algınlığı gibi faktörler tetiklerken, kronik sinüziti ise toksinler, sigara, çevre kirliliği ve alerjidir.

Sinüzitin nedenleri

Sinüzit burun sinüslerinin etrafındaki boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşur. Bu iltihaplanmanın sonucunda sinüs ve mukoza kanalları kapanır ve bu şişlik ve şiddetli bağ ağrısına neden olur, bu durumda nefes alış verişi zorlaşır.

Sinüzit çoğu zaman önceden belli eder. Bu belirtiler burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, şiddetli baş ağrısı, kulak ağrısı, ateş, halsizlik, mukus akıntısı, burun, yanak ve alında ağrı ve hassasiyet, koku ve tat alımında azalmadır.

Evde doğal sinüzit tedavisi

– buhar tedavisi : sıcak buhar burun tıkanıklığını düzelterek sinüsleri açar ve balgam sökmek için iyi bir yoldur. Bir kabı sıcak su ile doldurun ve suya birkaç damla burun tıkanıklığını açmak için nane yağı ve okaliptüs yağı ekleyin.

Bir havlu ile başınızı örterek buharı soluyun. Günde birkaç kez tekrarlayın. Diğer yöntem ise günde birkaç kere beş-on dakika boyunca sıcak bir duştaki buharı solumaktır.

Eğer yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya sinir sistemi bozuklukları gibi hastalıklarınız varsa bu yöntemi uygulamayın.

tuzlu su : tuzlu su çözeltisi burun deliklerini nemlendirir ve mukusu incelterek dışarı çıkmasını sağlar.

Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: iki bardak önceden kaynayıp soğumuş suda bir çay kaşığı deniz suyunu eritin ve bu karışımı burun yıkama kabına doldurun. Burun deliğinizin birine kabın emzik ucunu yerleştirin ve kafanızı diğer tarafa eğin.

Kafanızı eğince su diğer burun deliğinizden akacaktır. Kabı tekrar doldurun ve bu sefer diğer burun deliği için uygulayın. Birkaç boyunca günde birkaç kez bu yöntemi uygulayın.

acı biber : acı biber içerisindeki bileşenler sayesinde doğal ağrı kesicidir ve burun tıkanıklığını azaltır. Acı biberle hazırlanan birkaç doğal yöntem var.

Bu yöntemlerden birini şöyle uyguluyoruz: bir çay kaşığı acı biber ve balı karıştırın ve günde birkaç defa yutun.

Diğer yöntem ise bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı acı biber ekleyin ve bu karışımı günde üç kere için.

elma sirkesi : elma sirkesi mukus tabakasını incelterek dışarı daha kolay atılmasını sağlar. Ayrıca elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bardak suyla iki çay kaşığı filtresiz elma sirkesini karıştırın, karışımı tatlandırmak için içine bal katabilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu karışımı için.

sarımsak : sarımsak burun tıkanıklığını açmada çok etkilidir, aynı zamanda doğal antioksidan, antibiyotik ve bağışıklık arttırıcıdır.

Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: kaynar suya iki-üç tane ince doğranmış sarımsak ve karanfil ekleyin ve bir havluyla kafanızı örterek bu karışımı soluyun. Bu yöntemi günlük birkaç kere deneyebilirsiniz. Ayrıca iki-üç tane taze sarımsağı tercihe bağlı olarak çiğ ya da pişmiş yiyebilirsiniz.

-yaban turpu: yaban turpu doğal antibiyotiktir dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir ve aşırı burun akıntısını önler. Bu yöntemi ise şöyle uyguluyoruz: bir tane büyük yaban turpunu rendeleyin ve içerisine bir tane limonun suyunu ve bir çorba kaşığı bal ekleyin.

Karışımı bir kavanoza koyun ve kavanozun ağzını kapatıp bir gün boyunca dinlendirin. Günde bir kaşık yiyin. Ya da yaban turpunu çiğ olarak yiyebilirsiniz.

çemen tohumu : çemen doğal antiinflamatuardır ve çemen tohumu mukoza zarlarını temizler ve böylece sinüs boşlukları dolmaz. Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: bir bardak suya iki çay kaşığı çemen tohumu koyun ve su seviyesi yarına gelene kadar kaynatın. Soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra için.

Günde iki-üç defa için.-kekik yağı: kekik yağı çok güçlü bir antibakteriyel, antifungal ve antioksidandır. Kekik yağı burun boşluğundaki iltihabı temizlemede etkilidir. Kekik yağı ile uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlardan biri: kekik yağını dilinizin altına damlatmak.

Diğer yöntem bir bardak suya iki-üç damla kekik yağı karıştırın, günde iki defa için.

-çörek otu: çörek otu güçlü bir antiiflamatuar, antibiyotiktir. Bir mendile birkaç damla çörek otu yağı damlatın ve tıkanıklığı azaltmak için bu mendili aralıklarla koklayın.

Ya da bir çay kaşığı çörek otu tohumuyla bir yemek kaşığı balı karıştırın ve günde iki defa yiyin.

Sinüzit iltihabı nasıl boşaltılır: Yukarıda açıkladığımız yöntemlere ek olarak hazır satılan tuzlu su pompaları ile temizleyebilirsiniz.

Sinüzite ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir: Başağrısı için kullanılan tüm ağrı kesiciler bu tedavide de kullanılır.

Sinüzite iyi gelen antibiyotikler: Sinüzit tedavisinde aslında hiçbir antibiyotik kullanılması önerilmez.

Sinüzit iyi gelen ilaç isimleri: Genel olarak kullanılan ilaçlar

KLACID 500 mg 14 film tablet,

ZINNAT 500 mg 10 tablet,

KLAMOKS Bid 1000 Mg Film Tablet,

SEROZIL 500 mg 10 film,

WINCEF 400 mg 10 film

fakat bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanamazsınız.

sinüs boşaltma masajı: Göz altı ve şakak ve kaş üstüne fazla baskı yapmadan ve işaret parmağınızla ovalayarak yapacağınız masaj sizi çok rahatlatacaktır.

Источник: https://www.5n1khaber.com/sinuzit-dogal-tedavi-sinusler-nasil-temizlenir-20170242335

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Rahat uyumak, rahat nefes almak herkesin istediği şeydir. Uyandıktan sonra nefes alamamak, baş ağrısı çekmek, uyandıktan sonra sersem gibi olmak tüm günün berbat geçmesine neden olur.

Bu durumlar neden oluyor, neden tüm gününüz berbat geçiyor diye düşünüyorsanız, elbette tüm bu olanların belirli sebepleri vardır. Sinüzit denilen hastalık işte tüm bu nedenlerin sebebidir.

Baş ağrıları, baş dönmeleri, tansiyonun aniden düşmesi veya yükselmesi tabii ki herkesin dengesini bozar. Kimi zaman iş yerinde rahat çalışamaz hale gelirsiniz. Bazen rahatça düşünemez, sağlıklı kararlar alamazsınız. İşte tüm bunların tedavisi için bir süre çareler aranır.

Tabii ki bitkisel çareler en sağlıklı olan yöntemler arasındadır. Peki sinüzit bitkisel tedavisi nedir? Bu hastalık için ne gibi çareler bulunabilir, neler yapılabilir?

Sinüzit Bitkisel Tedavisi

Sürekli burun akıntısı, şiddetli baş ağrısı, tansiyon düşmesi veya tansiyon yükselmesi ve tüm bunlara bağlı halsizlik, bitkinlik gibi rahatsızlıklar sinüzit belirtileri arasındadır.

Sizin de bu belirtilerde görülen rahatsızlığınız varsa ve kendinizi gerçekten sersemlemiş, bitkin şekilde hissediyorsanız bu rahatsızlığınızı tedavi etmelisiniz. Eğer rahatsızlığınız çok ilerlediyse, kendiniz çok kötü hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Fakat rahatsızlığınız için bitkisel, doğal tedavi yöntemleri araştırıyorsanız yani sinüzit bitkisel tedavisi için yapmanız gerekenler tabii ki vardır.

 • Okaliptüs yağı bu hastalığın tedavisinde rahatça kullanılabilir. Okaliptüs yağı ile hazırlanan buhar solunursa sinüslerin temizlenmesine ve rahat nefes almaya neden olur. Sinüslerin temizlenmesiyle rahat bir soluk alabileceksiniz.
 • Sinüslerinizin temizlenmesi ve horlamadan, rahatça nefes alabilmek için 1 çay kaşığı ısırgan otu ve 1 çay kaşığı sarı kantaron bitkisini bir cezveye koyun. Üzerine 1 yada 1,5 bardak su ekleyin ve kaynatın. Hazırlanan suyu bir gece bekletin ve ertesi gün bu suyu süzün. Süzülen suyu burnunuza çekin yada damla şeklinde kullanın. Zamanla işe yaradığını fark edeceksiniz.
 • Civanperçemi ve papatya bitkilerini de yukarıdaki şekilde kullanabilir ve kendinize bitkisel olarak doğal yollarla damla hazırlayabilirsiniz.
 • Papatya yağı da buhar şeklinde hazırlanır ve solunursa sinüzit için fayda sağlanabilir. Şifalı bitkiler sayesinde bu rahatsızlığın çözümünü bulmak kolaydır. Fakat 3-5 dakika arasında buhar solunmalıdır. Daha uzun süre solumak zarar verebilir.
 • Sarımsak da antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bu hastalık için kullanılabilir. 3 diş sarımsağın kabukları soyulur ve yıkanır. Sarımsakların üzerine 4 adet karanfil eklenir. İki bardak kaynar su sarımsak ve karanfillerin üzerine eklenir. Son olarak da bir çay kaşığı elma sirkesi karışıma ilave edilir. Bu karışımın buharı buruna çekilir. 3-4 gün aynı tedaviye devam edilir.
 • Sigara içilen ortamda bulunmamanız da sizin yararınıza olacaktır. Sigara dumanı sinüziti olanları rahatsız edecek ve zarar verecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinizi sigara dumanından koruyun ve sigara içilen ortamda bulunmayın.

İlginizi Çekebilir:  11 Neden ile Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Sinüzit İçin Gargara

 • Artık sabahları nefes alamamaktan, burnunuzdaki etlerin şişmesinden ve bu nedenle oluşan baş ağrılarından bıktıysanız sinüzit bitkisel tedavisi için oldukça basit bir gargara uygulayabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.
 • Bu gargarayı uygulamak oldukça pratik, basit ve ucuzdur.

  Öncelikle bir çay bardağına su doldurun.

 • Suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Tuzu ve karbonatı ekledikten sonra çay kaşığı ile suyu karıştırın.
 • Hazırlanan suyu burnunuza çekerek, gelen suları ağzınızdan tükürün.

 • Mideniz bulanabilir, fakat sabretmeye çalışın. Sinüslerinizin boşalması için bu gargara oldukça basit ve şifalıdır.
 • Bahsedilen gargara ilk 2 yada 3 gün günde 10 seferden fazla kez yapılabilir. Fakat daha sonra günde 3 kez yapılmalıdır. Zamanla etkisini gösterecektir.

  Üstelik karbonat çok kolay bulunabilen ve ucuz olan bir maddedir. Karbonat sayesinde sinüsler açılabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

İşte bu pratik gargara ile sinüzit hastalığından kurtulabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Artık bu hastalığı dert etmeyin, bitkisel ve doğal çözümler sayesinde baş ağrılarından, baş dönmelerinden kurtulun.

Источник: https://www.sifalibitkitedavisi.com/sinuzit-bitkisel-tedavi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть