Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüslerinde tıkanıklık yaşayan ve belirtileri hafifletmek ve sinüslerin açılmasında etkili olan şifalı bitkiler ile yapacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri ve kullanımları.

Feridun Kunak’tan Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 200 gram kaynar su.

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan semptomların kişileri rahatsız etmesi nedeniyle sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın akut ya da kronik olması durumunda kişilerin yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir.

Böylesi bir durumda semptomların hafiflemesi ve sinüs kanallarının açılması için Feridun Kunak tarafından kolay nefes almanızı kolaylaştıracak ve sinüslerin temizlenmesini sağlayacak olan kür için adaçayı önerilmektedir.

Feridun Kunak tarafından bu bitkisel kürün sinüzit hastalığının iyileşene kadar her gün içilmesi tavsiye edilmektedir. Adaçayı içerisinde antibiyotik özelliğinin olması sayesinde sinüslerde oluşan iltihabın kurumasında etkili olacaktır. Adaçayını günde 2 defa içmeniz Feridun Kunak tarafından önerilmektedir.

Burun tıkanması, burundan koyu renkte akıntı gelmesi sonucunda yapmış olduğunuz adaçayının suyundan burnunuza damlatmanız sonucunda tıkalı burun açılacaktır.

Özellikle de bebeklerde ya da küçük çocuklarda ortaya çıkan sinüzit belirtilerinin giderilmesi için adaçayı yaptığınız zaman içerisine çok az miktarda tuz atarak, bu suyu burnuna damlatmak daha kolay nefes almasını sağlayacaktır. Sinüslerde biriken mukusun daha kolay vücuttan atılmasında etkili olacaktır.

Ömer Coşkun Sinüzit Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kuşburnu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Antibiyotik etkisi olan kuşburnu bitkisi sayesinde sinüzit sonucunda oluşan iltihabın hızla iyileşmesi ve sinüzit yollarının açılmasında etkili olacaktır.

Sinüzit tedavisinde etkili olan bitki çaylarından bir tanesi olan kuşburnu çayının semptomların ortaya çıkması ile birlikte günde 2 defa içilmesi hızla iyileşmenin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bunun için bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine kuşburnu bitkisinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kaynatılmalıdır.

15 dakika boyunca demlenmesi sonrasında süzme suyun ılık olması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecek ve sonrasında da içerisine bal ilave edilerek içilecektir.

Sinüzit Tedavisinde Çörek Otu Yağı

 • 3 yemek kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 fincan tuz;
 • 1 litre su.

Sinüslerde oluşan tıkanma nedeniyle kişilerin en çok şikayetleri arasında burun tıkanıklığı sonucunda solunum problemleri meydana gelecektir.

Çörek otu yağının tıkalı burnun açılmasında etkili olmaktadır. Bunun için buharını soluyacağınız gibi, aynı zamanda da çörek otu yağının burun deliklerine damlatılması ile birlikte burnun açılmasını sağlayacaktır.

Günde beş altı kez çörek otu yağını burna damlatmalısınız.

1 litre suyun içerisine 1 fincan miktarında tuz konulur ve üzerine 3 yemek kaşığı çörek otu yağı konularak tencerenin ağzı kapatılmalı ve 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Çörek otu yağının ve tuzun erimesi ile birlikte tencerenin ağzı açılmadan önce buharı soluyacak olan kişinin yüzüne bir havlu sarması ile gerekmektedir. Bu sayede sıcak buhardan yüzü etkilenerek yanmayacaktır.

Tencerenin ağzı açılarak oluşan buhar solunacaktır. Bu işlem sinüzit semptomları geçene kadar günde iki defa yapılması halinde iyi gelecektir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Buharı

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 litre su.

Sinüs boşluklarında kistin meydana gelmesi ile birlikte oluşan belirtiler sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelir.

Bu durumda sinüs yollarında tıkanma ve iltihaplanma olacaktır.

Sinüzit belirtileri ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı, ses kısıklığı, öksürük solunum problemleri belirtilerinin tedavisinde etkili olması için papatya buharı ile burun tıkanıklığı ve diğer belirtilerin iyileşmesi mümkün olacaktır.

Kurutulmuş papatyanın buharı soluması ile birlikte sinüs yollarında oluşan tıkanma açılacaktır. Bir tencerenin içerisine koyacak olduğunuz suyun ve papatyanın 20 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında bu kişilerin haftanın her günü sinüzit belirtileri ortadan kalkana kadar her gün yapılması gerekmektedir.

Buharı solurken mutlaka yüzünüze bir havlu sarıp solumanız sonucunda sıcak buharın yüzünüzü yakmamasını sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil içerisinde bulunan antibiyotik özelliği sayesinde iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Sinüslerde tıkanma nedeniyle iltihaplanma olacaktır.

Sinüs boşluklarına biriken mukus nedeniyle sinüzit belirtileri insanları rahatsız edecektir. Bu durum karşısında bitkisel çaylar arasında zencefil çayı ve bal karışımının oldukça etkili olması ile bilinmektedir.

Zencefil çayının sinüzit semptomları ortaya çıkması ile birilikte haftanın her günü içilmesi durumunda belirtilerin hızla geçmesini sağlayacaktır.

Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil konularak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmesi gerekmektedir. Bu çayın sade olarak içimi sırasında acı bir tadı olacağı için içerisine 1 çay kaşığı organik bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması ile birlikte içilmelidir.

Источник: https://sinuzit.info/sinuzit-bitkisel-tedavi-yontemleri.html

Tedavi edilmeyen sinüzit gözleri vurabilir!

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Bu durumda sorun kronikleşebiliyor ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin sinüs enfeksiyonunun çevreye yayılması sonucu menenjit, beyin apsesi veya görme kaybı oluşması gibi!

Kafatası içinde yer alan dört çift havalı boşluğa sinüs deniyor. Sinüsler burun boşluğuna açılıyor ve bunlardan sadece etmoid sinüs çok sayıda küçük boşlukların birleşmesinden oluşuyor. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit deniliyor.

Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı nedeniyle yaşam kalitesini düşürse de hastalar zaman zaman tedavilerini aksatabiliyor veya doktora başvurmayabiliyor.

Oysa sinüsteki enfeksiyonların çevre yapılara yayıldığı takdirde ciddi tablolara yol açabildiğine dikkat çeken Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, “ Sinüs boşluklarının çevresinde, göz ve beyin yer alıyor.

Dolayısıyla sinüs  enfeksiyonu çevreye yayıldığında yüz kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında körlüğe kadar giden durumlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi soruna neden olabiliyor.

Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavilerini aksatmamaları çok önemli.” diyor.

Burun akıntısı ve dişlere vuran ağrıya dikkat

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dişlere vuran yüz ağrısı ile öne eğilmekle artan zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe ağrı kayboluyor ve en önemli şikayet geniz akıntısı ile burun tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğuna dikkat çekiliyor. Basit bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla salgınlar sırasında dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemli.

Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin bu hastalığın tedavisine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanıyor.

Antibiyotik tedavisi etkili oluyor

Özellikle akut bakteriyel sinüzit tedavisinde antibiyotiklerin en önemli ilaçlar olduğu belirtiliyor. Uygun antibiyotik ve uygun tedavi süresi bu hastalıkta genellikle çözüm sağlıyor.

Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı oluyor. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı buluyor.

Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisi yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürüyor.

Cerrahi yöntemde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye giriyor. Cerrahi tedavide yaygın olarak endoskopik sinüs cerrahisi kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı çok yüksek. Bu tür hastalarda yüzde 90’ın üzerinde sonuç alınıyor.

Bunları yanlış biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit benzeri inflamatuar bozukluklar oluyor.  

Yanlış: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirti. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu,  gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

Yanlış: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. 

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1011652-tedavi-edilmeyen-sinuzit-gozleri-vurabilir

Doğal Sinüzit Tedavisi Hakkında Bilgi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 18:03

Sinüzit Nedir ve Neden Olur?

Sinüs; burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklardır.

Kanallarla buruna açılan sinüslerin büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bu kanallardan geçen mukozanın ürettiği salgı burunun içine gelerek solunum yollarının ıslanmasını ve nemli kalmasını sağlar.

Ancak bu mukozanın iltihaplanması durumunda sinüzit gelişir.

Sigara ve alkol kullananların yanı sıra bazı enfeksiyonlara yakalanan kişilerde vücut direncinin düşmesine bağlı olarak sinüzit meydana gelebilir. Bazı kişilerde sinüzite yakalanma riski daha yüksektir.

Sinüzite karşı yatkın olan kişilerde; burun içindeki yapının eğri olması, nefes almasını zorlaştıracak bir sorun olması ve burun kemiğinin kırıl olması gibi durumlar gözlemlenir. Bu tip durumlar mukus akışını engelleyerek kişiyi sinüzite karşı daha hassas hale getirir.

Eğer nezle bir haftadan fazla sürüyorsa genellikle sinüzitten şüphelenilir.

Sinüzitin başlıcabelirtileri; yüzde, gözlerde ve başta görülen ağrıdır.

Öksürme veya ağır bir şey kaldırma esnasında sinüs içindeki basıncın artmasına bağlı olarak ağrının şiddetlenme görülür.

Aynı zamanda ağrıyan bölgeye baskı uygulanması durumunda ağrıya karşı duyarlılığın artması söz konusu olur.

Sinüzitin nedenolduğu belirtilerden bir diğeri ise burun akıntısıdır. Genellikle tek taraflı olarak meydana gelen akıntı sarımsı veya yeşilimsi renktedir.

İltihaplı olan burunakıntısının solunumyollarına yayılması durumunda bronşite veya öksürüğe neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra hastada ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ateş, kokualamama, yorgunluk, bulantı ve kusma gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

1. Okaliptüs Yağı

Doğal sinüzittedavisinde oldukça etkili olan okaliptüs yağı, sinüslerin açılmasını sağlayarak hastanın daha kolay nefes almasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Okaliptüs yağı genellikle buhar yöntemi ile uygulanmaktadır.

 Sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüsyağı ekleyin ve buharı bir süre soluyun. Ancak buharın gözünüze gelmemesine dikkat ediniz. Bu sayede sinüsleriniz hızlı bir şekilde açılacak ve ferahlayacaktır.

Aynı zamanda nane yağı ile karıştırdığınız okaliptüs yağını başınıza sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz fakat yağın gözünüze temas etmemesine dikkat ediniz.

2. Buhar Tedavisi

Sinüzittedavisinde en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerinden biri olan buhar tedavisi ile iltihabın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 Bir miktar suyu kaynatarak buharını solumanız durumunda daha kolay nefes alabilir ve tıkanmış sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Kaynamış suyun buharını solurken burundan nefes almalısınız. Bunun için hızlı ve derin nefes almanız önerilmektedir.

Bu sayede daha kolay nefes alışverişi yapabilirsiniz. Buhar tedavisinin yanı sıra sıcak su ile duş almakta yararlı olabilir.

3. Sıcak Havlu

Sinüslerin yumuşamasına yardımcı olan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise sıcak havlu uygulamasıdır. Sıcak su ile ıslatılmış havluyu sinüslerinizin üzerine koyarak sinüslerinizin yumuşamasını ve iltihabın azalmasını sağlayabilirsiniz.

4. Soğan ve Sarımsak

Doğal şifa kaynağı olarak nitelendirilen soğan ve sarımsak antibiyotik görevi görürler. Sinüzit tedavisinde antibiyotik ilaçlar yerine bolca soğan ve sarımsak tüketebilirsiniz. Bu sayede iltihabı azaltabilir ve sinüzit nedeniyle artan baş ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.

5. Masaj

Gün içinde sık sık uygulayabileceğiniz masaj yöntemi ile kısa sürede etkili bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Baş parmaklarınız ile burun kemerine dairesel hareketlerle masaj yaparak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede etkili bir rahatlama hissedebilirsiniz.

Önerilen İçerik;Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/dogal-sinuzit-tedavisi-14820h.htm

Doğal Sinüzit Tedavileri

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Sinüzitten kurtulmak için yapmanız gerekenleri, dikkat etmeniz gerekenleri ve uygulamanız gereken doğal tedavileri iyi bilmeniz gerekir. Sinüziti olanların yemesi gerekenler ve yememesi gerekenleri bir önceki yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık. Evde doğal sinüzit tedavisini 10 aşamada inceleyeceğiz.

Şimdi bu tedavileri yakından inceleyelim;

Dikkat!

Hamileler, emziren anneler, devam eden herhangi bir hastalığı olanlar veya şu anda başka ilaçları kullananlar, bu doğal takviyeleri almadan önce doktoruna danışmalılar.

Kekik yağı

Kekik yağı, güçlü anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip karvakrol ve timol isimli iki güçlü bileşiği içerir. Günde dört kez 500 miligram kekik yağı öneriliyor. Sinüs enfeksiyonları için, geniş bir kapta kaynatılmış suya birkaç damla kekik yağı ekleyin.

Kendinizi yakmamaya özen gösterin, buharları tutmak için bir havlu ile başınızı örtün, gözlerinizi kapatın ve yüzünüzü kabın üzerine koyun ve hoş kokulu buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin .

Bu kekik yağlı buhar kanallasrın temizlenmesine yardımcı olur ve günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Greyfurt çekirdeği özü

Greyfurt çekirdeği ekstresi güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok burun ve boğaz spreylerinde kullanılır. Greyfurt tohumunun ana biyolojik bileşikleri limonoidler ve naringenin olarak bilinen polifenollerdir. Bunlar enfeksiyonları yok etme kabiliyetine sahiptirler. Günde dört kez greyfurt çekirdeği özü olan burun spreyi kullanılması önerilir.

C vitamini

C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için vücudunuzu enfeksiyona yakalanmasını önleyen ve vücudunuza enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan sistemdir.

Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücrelerimizi serbest radikal hasarına karşı korur. Serbest radikaller, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi sinüs enfeksiyonlarının oluşumuna sıklıkla katkıda bulunan şeylerde bulunur.

Günde 1000 miligram C vitamini önerilir.

Sarımsak

Sarımsak doğadaki en iyi antibiyotiklerinden biridir. Soğuk algınlığı genellikle sinüs enfeksiyonuna yol açtığından, sarımsak doğal olarak sinüs enfeksiyonunu tedavi etmekle kalmaz, dahada önemlisi enfeksiyonu önler.

Yapılan bir çalışmada, soğuk mevsimde (Kasım ve Şubat ayları arasında) insanlar 12 hafta boyunca sarımsak takviyeleri veya plasebo aldı. Sarımsak takviyesi alan kişilerin soğuk algınlığı daha az oldu ve plasebo alanlardan daha hızlı iyileşti.

Sarımsak almayan (plasebo grubu) 12 haftalık tedavi süresince birden fazla soğuk algınlığı söz konusu oldu.

Yetişkinler için sağlığın desteklenmesi için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük iki ila beş gram taze sarımsak, 0.4 ila 1.2 gram kurutulmuş sarımsak tozu,  iki ila beş miligram sarımsak yağı, 300 ila 1000 miligram sarımsak özütü veya iki ila beş miligrama eşit olan diğer formülasyonları öneriliyor.

Ekinezya

Ekinezya, vücudunuzun virüsleri ve bakterileri savuşturmasına yardımcı olan bir bitkidir. Profesyonel bitki uzmanları sıklıkla sinüs enfeksiyonlarının doğal tedavisinde bu otu tavsiye eder.

Bilimsel araştırmalar ekinezyanın antiviral etkili maddeleri içerdiğini ve bağışıklık sistemini artırdığını, bunun yanı sıra ağrı ve iltihap etkilerini veya sinüs enfeksiyonunu mükemmel bir şekilde azalttığını göstermiştir.

Hastalığın ilk belirtisinde ekinezya takviyesi almak en iyisidir. Günde iki ila üç kez 1,000 miligram öneriliyor.

Neti Pot

Bir tuz solüsyonu ile neti kabı kullanarak burunu yıkama sinüs sorunlarını büyük oranda azaltabilir ve burun geçiş yollarını temizleyebilir. Bu işleme “burun yıkama” yada “nazal burun temizliği” de denir.

Kanadalı Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan araştırmalar, neti pot kullanımının bazı kronik sinüzit semptomlarını ortadan kaldırabileceğini ve altı aylık bir süre boyunca olumlu sonuçlan sağlayabileceğini gösterdi.  Southampton Üniversitesi’nden tıp profesörü Dr.

Paul Little’e göre “Sinüs semptomlarının iyileştirilmesine ilaveten baş ağrısını azaltır, daha az ilaç kullanmaya neden oldu ve gelecekteki sinüzit atakları için daha az doktorla gidildi” dedi.

Meraklısına: Neti Pot nedir diye merak edenler için, çaydanlığa benzer bir alettir. İçine tuzlu suyu dolduruyor ve burnun bir deliğinden suyu boşaltıp diğer deliğinden akmasını sağlıyorsunuz.

Nemlendirme

İster bir nemlendirici ile, ister tuzlu burun spreyi ile isterseniz de buhar dolu bir banyoda oturarak, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Sinüs enfeksiyonu geçirenlerin odalarında bir nemlendirici bulundurmaları önemle tavsiye edilir. Ayrıca, günde birkaç kez kullanabileceğiniz doğal bir tuzlu burun spreyi satın alabilirsiniz .

Uçucu yağlar

Doğal olarak sinüsleri temizlemek için okaliptus yağı ve nane yağı kullanmak son derece etkili olabilir. Bu uçucu yağlar, doğal olarak sinüsleri açabilir, mukusları temizleyebilir ve enfeksiyonları ortadan kaldırabilir.

Okaliptus yağı ve nane yağının bir damlasını ağzın çatısına sürtün (sadece gıda sınıfı uçucu yağlar ile yapın). Sonra su için. Diğer bir yöntem de, uçucu yağları havaya dağıtmaktır, böylece nefes alarak içinize çekmiş olursunuz.

Dr. Ümit Aktaş’ın sinüzit kürü

Bu kür sinizütü olanların derdine çare olacak.

Malzemeler

 •  Rendelenmiş 1 siyah turp
 •  Rendelenmiş 1 limonun kabukları
 •  Yarım limonun suyu
 •  2 tatlı kaşığı toz zencefil
 •  3 tatlı kaşığı karakovan balı

Hazırlanışı

Bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılıp macun haline getirilir. Günde 3 kere yani sabah, öğlen ve akşam 1 tatlı kaşığı yenir. Yedikten sonra 45 dakika boyunca bir şeyler yiyip içmeyin. Bu kürü 75 gün boyunca ara vermeden uygulayın. Çocuklara ise sabah ve akşam olmak üzere günce 2 defa bir çay kaşığı yedirmek yeterlidir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/dogal-sinuzit-tedavileri.html

Kronik Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşmaktadır. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar sonra iyileşmektedir. Bakteriyel olması durumunda antibiyotik tedavisiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam etmektedir. Genelde de tekrarlama eğilimine göstermektedir. (1)

Kronik sinüzit nasıl geçer? Kronik sinüzit tedavisi daha zordur, ancak belirtiler hafifletmek mümkün olabilmektedir. Kronik sinüzitin tedavi seçenekleri şunlardır:

Tetikleyicilerden Kaçınma

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmamaktadır. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Alerjenlerden Uzak Durma

Özellikle, belirtiler bir alerjiyle alakalıysa, mutlaka alerjenden uzak durulmalıdır. Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilmektedir.

Kronik Sinüzit Ameliyatı

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (4)

Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir.

Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen ya da tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastaları tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir.

Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir.

Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur.

Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

 • Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Kronik Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kronik sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (8)

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik sinüzit, burun kanallarının yani sinüslerinin etrafında bulunan boşluklarında, uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen, en az 12 hafta iltihabın ve şişmenin oluştuğu oldukça yaygın yaşanan bir durumdur.

Kronik sinüzit durumunda bu kanalları tıkanmakta ve mukus oluşumu meydana gelmektedir. Burnundan nefes almak oldukça zor bir hal almaktadır. Gözler ve yüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedilebilmekte, yüzde genel bir ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır.

Kronik sinüzit bir enfeksiyon, sinüslerdeki büyüme (burun polipleri) veya sapmış nazal septum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Durum daha sıklıkla genç ve orta yaşlı erişkinleri etkilemektedir, ancak çocukları da etkilediği görülmektedir. (9)

Kronik Sinüzit Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit nasıl anlaşılır? Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanmaktadır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit başlangıcı genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit belirtileri akut sinüzit belirtilerine göre daha az şiddetli yaşanmaktadır.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit belirtilerinin daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içermektedir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu) (10)

Kronik Sinüzit Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Kronik Sinüzit Nedenleri

Kronik sinüzit neden olur? Alerjik rinit, saman nezlesi, kötü hava koşulları ve burundaki anatomik değişiklikler (septum eğriliği veya burun polipleri) dâhil birkaç temel nedeni bulunmaktadır.

Kronik sinüziti tetikleyen diğer nedenler ise şunları içermektedir:

 • Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
 • Hava sıcaklığındaki veya hava basıncındaki değişiklikler (yüzme, dalış veya uçma)
 • Hormonal koşullar (gebelikte olanlar dâhil)
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği (HIV)
 • Mantar
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı
 • Aspirine duyarlılık
 • Kistik fibroz gibi genetik bozukluklar
 • Astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları (KOAH) (11)

Kronik Sinüzit Nedenleri daha fazla bilgi için

Источник: https://www.acil.net/kronik-sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Doğal Tedavi, Sinüsler Nasıl Temizlenir

Sinüzit Tedavisi ve Çözümleri

sinüzit doğal tedavi, nasıl geçer, iltihabı nasıl boşaltılır, ilacı, ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer bitkisel, nasıl geçer evde, ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir, sinüzit iltihabı akıtmak, nasıl sökülür, nasıl kurutulur, sinüzite ne iyi gelir bitkisel, nedir, ne iyi gelir evde, kesin çözüm, iyi gelen antibiyotikler, tuzlu su, iyi gelen ilaç isimleri, sinüs boşaltma masajı, sinüsler nasıl temizlenir

Sinüzit insanlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Bağ ağrısı gibi semptompla ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere iki tip sinüzit çeşidi vardır. Akut sinüziti virüs, bakteri, soğuk algınlığı gibi faktörler tetiklerken, kronik sinüziti ise toksinler, sigara, çevre kirliliği ve alerjidir.

Sinüzitin nedenleri

Sinüzit burun sinüslerinin etrafındaki boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşur. Bu iltihaplanmanın sonucunda sinüs ve mukoza kanalları kapanır ve bu şişlik ve şiddetli bağ ağrısına neden olur, bu durumda nefes alış verişi zorlaşır.

Sinüzit çoğu zaman önceden belli eder. Bu belirtiler burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, şiddetli baş ağrısı, kulak ağrısı, ateş, halsizlik, mukus akıntısı, burun, yanak ve alında ağrı ve hassasiyet, koku ve tat alımında azalmadır.

Evde doğal sinüzit tedavisi

– buhar tedavisi : sıcak buhar burun tıkanıklığını düzelterek sinüsleri açar ve balgam sökmek için iyi bir yoldur. Bir kabı sıcak su ile doldurun ve suya birkaç damla burun tıkanıklığını açmak için nane yağı ve okaliptüs yağı ekleyin.

Bir havlu ile başınızı örterek buharı soluyun. Günde birkaç kez tekrarlayın. Diğer yöntem ise günde birkaç kere beş-on dakika boyunca sıcak bir duştaki buharı solumaktır.

Eğer yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya sinir sistemi bozuklukları gibi hastalıklarınız varsa bu yöntemi uygulamayın.

tuzlu su : tuzlu su çözeltisi burun deliklerini nemlendirir ve mukusu incelterek dışarı çıkmasını sağlar.

Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: iki bardak önceden kaynayıp soğumuş suda bir çay kaşığı deniz suyunu eritin ve bu karışımı burun yıkama kabına doldurun. Burun deliğinizin birine kabın emzik ucunu yerleştirin ve kafanızı diğer tarafa eğin.

Kafanızı eğince su diğer burun deliğinizden akacaktır. Kabı tekrar doldurun ve bu sefer diğer burun deliği için uygulayın. Birkaç boyunca günde birkaç kez bu yöntemi uygulayın.

acı biber : acı biber içerisindeki bileşenler sayesinde doğal ağrı kesicidir ve burun tıkanıklığını azaltır. Acı biberle hazırlanan birkaç doğal yöntem var.

Bu yöntemlerden birini şöyle uyguluyoruz: bir çay kaşığı acı biber ve balı karıştırın ve günde birkaç defa yutun.

Diğer yöntem ise bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı acı biber ekleyin ve bu karışımı günde üç kere için.

elma sirkesi : elma sirkesi mukus tabakasını incelterek dışarı daha kolay atılmasını sağlar. Ayrıca elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bardak suyla iki çay kaşığı filtresiz elma sirkesini karıştırın, karışımı tatlandırmak için içine bal katabilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu karışımı için.

sarımsak : sarımsak burun tıkanıklığını açmada çok etkilidir, aynı zamanda doğal antioksidan, antibiyotik ve bağışıklık arttırıcıdır.

Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: kaynar suya iki-üç tane ince doğranmış sarımsak ve karanfil ekleyin ve bir havluyla kafanızı örterek bu karışımı soluyun. Bu yöntemi günlük birkaç kere deneyebilirsiniz. Ayrıca iki-üç tane taze sarımsağı tercihe bağlı olarak çiğ ya da pişmiş yiyebilirsiniz.

-yaban turpu: yaban turpu doğal antibiyotiktir dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir ve aşırı burun akıntısını önler. Bu yöntemi ise şöyle uyguluyoruz: bir tane büyük yaban turpunu rendeleyin ve içerisine bir tane limonun suyunu ve bir çorba kaşığı bal ekleyin.

Karışımı bir kavanoza koyun ve kavanozun ağzını kapatıp bir gün boyunca dinlendirin. Günde bir kaşık yiyin. Ya da yaban turpunu çiğ olarak yiyebilirsiniz.

çemen tohumu : çemen doğal antiinflamatuardır ve çemen tohumu mukoza zarlarını temizler ve böylece sinüs boşlukları dolmaz. Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: bir bardak suya iki çay kaşığı çemen tohumu koyun ve su seviyesi yarına gelene kadar kaynatın. Soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra için.

Günde iki-üç defa için.-kekik yağı: kekik yağı çok güçlü bir antibakteriyel, antifungal ve antioksidandır. Kekik yağı burun boşluğundaki iltihabı temizlemede etkilidir. Kekik yağı ile uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlardan biri: kekik yağını dilinizin altına damlatmak.

Diğer yöntem bir bardak suya iki-üç damla kekik yağı karıştırın, günde iki defa için.

-çörek otu: çörek otu güçlü bir antiiflamatuar, antibiyotiktir. Bir mendile birkaç damla çörek otu yağı damlatın ve tıkanıklığı azaltmak için bu mendili aralıklarla koklayın.

Ya da bir çay kaşığı çörek otu tohumuyla bir yemek kaşığı balı karıştırın ve günde iki defa yiyin.

Sinüzit iltihabı nasıl boşaltılır: Yukarıda açıkladığımız yöntemlere ek olarak hazır satılan tuzlu su pompaları ile temizleyebilirsiniz.

Sinüzite ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir: Başağrısı için kullanılan tüm ağrı kesiciler bu tedavide de kullanılır.

Sinüzite iyi gelen antibiyotikler: Sinüzit tedavisinde aslında hiçbir antibiyotik kullanılması önerilmez.

Sinüzit iyi gelen ilaç isimleri: Genel olarak kullanılan ilaçlar

KLACID 500 mg 14 film tablet,

ZINNAT 500 mg 10 tablet,

KLAMOKS Bid 1000 Mg Film Tablet,

SEROZIL 500 mg 10 film,

WINCEF 400 mg 10 film

fakat bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanamazsınız.

sinüs boşaltma masajı: Göz altı ve şakak ve kaş üstüne fazla baskı yapmadan ve işaret parmağınızla ovalayarak yapacağınız masaj sizi çok rahatlatacaktır.

Источник: https://www.5n1khaber.com/sinuzit-dogal-tedavi-sinusler-nasil-temizlenir-20170242335

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть