Sinüzitin Belirtileri

içerik

Sinüzit

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit, diğer adıyla rinosinüzit, vücudun enfeksiyona karşı reaksiyonu sonucunda sinüs duvarlarındaki dokuların şişmesi ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Her 8 yetişkinden 1 inde yılda bir kez tekrarlamakta ve genellikle sinüslerin bakteriler veya virüsler tarafından enfeksiyonu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sinüs, burun çevresindeki kemiklerin içerisinde bulunan boşluklu yapılara verilen isimdir.

Yanaklarda, gözlerin ve burnun arkasında bulunan ve kanallar aracılığıyla buruna açılan bu yapılar burun boşluğundaki havayı ısıtır, nemlendirir ve filtreler.

Sinüslerin sağlıklı kalabilmesi, buruna açılan bu kanalların sinüslerle burun boşluğu arasındaki hava ve salgı geçişini sağlayabilmesine bağlıdır.

Git Kapat Üst

Sinüzitin temel belirtileri;

 • Burun tıkanıklığı
 • Yüz ve göz çevresinde ağrı, basınç ve doluluk hissi
 • Kulakta doluluk hissi
 • Renkli veya bulanık burun akıntısı (normalde şeffaf olması gerekmektedir.)
 • Geniz akıntısı (burun arkasına akıntı)
 • Öksürük
 • Baş ağrısı 
 • Dişte ağrı
 • Yorgunluk
 • Ateş gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda tanının hekim tarafından konularak, doğru tedaviye başlamak önemlidir.

Sinüzit Tipleri Nelerdir?

Sinüzit, hastalığın süresine ve hastalık etkenine göre sınıflandırılabilir. Hastalık süresine göre sınıflandırma akut ve kronik, hastalığın etkenine göre sınıflandırma viral ve bakteriyel şeklindedir.

Akut sinüzit, sinüzit belirtilerinin 4 haftadan kısa süre içerisinde kaybolduğu, kronik sinüzit ise belirtilerin 3 aydan uzun sürdüğü sinüzit tipidir. Çoğu akut sinüzit soğuk algınlığı olarak başlar ve bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle ilerler.

Kronik sinüzitte ise dokulardaki şişliğin ve enfeksiyonun altta yatan neden olduğu düşünülmektedir.

Sinüzit Ne Kadar Yaygındır?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 verilerine göre Türkiye’de her yüz kişiden beşinde görülmekte olan bir hastalıktır, bu kadınlar için oran %5.9, erkekler için %4.8 olarak belirtilmektedir.

Sinüzitin Tanısı?

Sinüzit, tanısı ayrıntılı hasta hikayesi ve fizik muayene ile konulabilen bir hastalıktır. Hekimin gerekli gördüğü bazı olgularda tanının konulabilmesi için;

 • Bilgisayarlı Sinüs Tomografisi
 • Alerji testi
 • Burun salgı örneklemesi
 • Sinüs endoskopisi gibi görüntüleme teknikleri ve testlerden de sinüzit tanısında faydalanılmaktadır.

Sinüzit tedavisinde; sinüzit semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak, burun tıkanıklığını azaltmak ve alerji semptomlarının eşlik ettiği durumlarda alerjiyi kontrol altına almak amacıyla ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Bakteriyel etkenin sebep olduğu sinüzit olgularında antibiyotik hekim tarafından reçetelenebilir.

İlaçsız sinüzit tedavi seçenekleri arasında ılık, nemli hava solumak ve burun boşluğunu tuzlu su ile yıkamak sayılabilir.

İlaç ve diğer tedavilerle kontrol altına alınamayan sinüzit semptomu olan olgularda hekimin uygun görmesi durumunda sinüs cerrahisi yapılabilir.

En sık sinüs cerrahisi tipi olan endoskopik sinüs cerrahisinde sinüsler ve burun arasında doğal olarak mukus ve hava geçişini sağlayan kanallar genişletilmektedir.

Sinüzit belirtileri yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle azaltılabilir.

 • Su ve meyve suyu tüketimi; salgıları incelterek, sinüslerden hava ve mukus geçişini kolaylaştıracaktır. Alkol ve kafein içeren içeceklerin tüketimi belirtileri kötüleştirebileceği için bu içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Sıcak duşa girmek, ılık ve nemli havada solumak sinüsleri nemlendirerek belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Burun, yanaklar ve gözler üzerine ılık havlu ile sinüzite bağlı yüz ağrısında azalma sağlanabilir.
 • Burun boşluğunu temizlemek burun boşluğu ve sinüsler arasındaki tıkanıklığı açarak belirtilerde azalma sağlamaktadır.
 • Baş yükseltilmiş şekilde uyumak da sinüslerden geçişi kolaylaştırarak, tıkanıklığı azaltmaktadır.

Sinüzit ve Rinit?

Sinüzit ve Rinit belirtileri çok benzerlik göstermektedir. Rinit burun boşluğunu kaplayan mukoza zarlarının şişmesi ile kendini göstermekte iken, sinüzit sinüs boşluğunu kaplayan zarların ve burun boşluğu ile sinüsler arasında geçişi sağlayan kanalların şişmesi ile kendini göstermektedir.

Rinit alerjik veya alerjik olmayan olarak iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Alerjik rinit havadaki alerjenler nedeniyle ortaya çıkan burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve gözlerde,ağır burun ve kulaklarda kaşınmayla seyreden bir hastalıktır.

Alerjik olmayan rinit de ise sıklıkla sadece burun tıkanıklığı görülmekte olup sigara dumanı gibi iritanlar, havadaki basınç ve sıcaklık değişiklikleri rinite neden olmaktadır.

Referanslar:

 • http://www.entnet.org/content/sinusitis ET:09.01.2018
 • https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/At-a-glance/sinusitis ET:09.01.2018
 • TÜİK, 2012, Hastalık/sağlık sorunu yaşadıklarını belirten bireylerin cinsiyet ve yerleşim yerine göre dağılımı
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/diagnosis-treatment/drc-20351667 ET:09.01.2018

Источник: https://gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/alerji-enfeksiyon/sinuzit/

Sinüzit Belirtileri Nedir Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin Belirtileri

sinüzit belirtileri nedir sinüzit tedavisi

sinüzit nedir

Yüzün iç kısmını ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır.

Sinüslerin hava geçişini sağlamak amacıyla burna açılan ağızları vardır. Sinüzit nedir sorusunun cevabı kabaca şu şekilde verilebilir; Çeşitli nedenlerle bu ağızlarda tıkanıklık olduğunda hava geçişi sağlanmaz ve sinüslerde mikrop üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltahaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Neden Olur

Tedavi edilmeyen uzun süreli nezle sonrası, alerjik nedenlerden burun etlerinin ve burun iç mukozasının şişmesi ve bazı yapısal nedenlerden dolayı sinüslere hava akışı kesilir ve sinüzit oluşur.

Sinüzit Nasıl Anlaşılır

Sinüzitin anlaşılması için sinüzit belirtileri bilinmeli. Bu belirtiler görüldüğünde bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalı. Tanı konmak için hasta şikayetleri dinlenir. Burun akıntısının rengi konusunda bilgi alınır.

Baş ağrısının ne sıklıkla ve ne kadar süreli olduğu öğrenilir. Doktor tarafından boğaz, burun, ağız ve kulak muayenesi yapılır. gerekli görülürse sinüslerin röntgen filmi çekilir. Bunlar akut sinüzit teşhisinde kullanılır.

Kronik sinüzit teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve endoskopi yardımıyla burun incelenir.

Sinüzit Belirtileri

Bir aydan daha az süren sinüzite akut, daha uzun sürenlere ise kronik ve sabakut sinüzit denir. En sık görülen sinüzit belirtisinin baş ağrısı olduğu yönünde yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Bu inanışın aksine baş ağrısı ender görülen bir sinüzit belirtisidir. En çok görülen sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun akıntısı. Sarı,yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı.
 • Yanaklarda ve göz çevresinde ağrı.
 • Başta görülen basınç hissi.
 • Öne eğilmelerde yüzde ağrı hissedilmesi.
 • Ağızda kötü koku oluşması.
 • Ender olarak hafif ateş, geniz akıntısından kaynaklanan mide bulantısı, iştahsızlık ve kuru öksürük gibi belirtiler görülebilir.

Sinüzit belirtileri görüldüğünde kesin tanı konması için doktora gidilmelidir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Ağrısı

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ağrı göz altlarına kadar hissedilebilir ve gözlerde şişlik hissine sebep olabilir. Baş öne eğildiğinde ağrı şiddetlenir. Saçın ıslak dışarı çıkılması ve rüzgarlı havalar sinüzit kaynaklı baş ağrısını tetikler.

Sinüzit akut ve kronik olmak üzere iki alt gruba ayrılır. Akut sinüzit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Basit bir enfeksiyon ile ortaya çıkan burun akıntısı, geniz akıntısı ve ateş gibi belirtiler akut sinüzit ile de ortaya çıkabilir. Yani akut sinüzit zaman zaman ateşlenme sebebi olabilir ve akut sinüzit belirtileri arasında görülebilir.

Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüzitten kaynaklanan burun akıntılarında burnun tamamen kurumasını önlemek önemlidir. Fazla mukusun atılması her ne kadar rahatlama hissi verse de burnun tamamen kuruması baş ağrısının şiddetlenmesine sebep olabilir.

Yaygın bir inanış olan sinüzite kuru havanın iyi geldiği tamamen yanlış bir bilgidir. Aksine bulunulan ortamdaki havanın nemli olması oldukça faydalıdır.

Sinüzit ağrısını evde hafifletmek amacıyla aşağıdaki uygulamalar yapılabilir.

 • Evdeki ısı kaynağının yakınına havayı nemlendirmek için bir bardak su konulabilir ya da buhar makinesi kullanılabilir.
 • Sıcak suyla alınan duş burnun nemlenmesine faydalı olacaktır.
 • Bol su tüketimi sinüsleri tıkayan mukusu incelterek sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
 • Damlalık yardımıyla burna tuzlu su damlatılabilir.
 • Sıcak suyla nemlendirilmiş havlu yüze tutulabilir.
 • Başı yukarıda tutmak ve yatarken kalın yastıklar kullanmak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.
 • Sinüsler tıkalıyken klorlu havuza girilmemelidir.

Sinüzit tedavisi için doktora başvurulması önemlidir. Uzun süre tadavi edilmeyen sinüzit daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisinde antibiyotikler çoğunlukla yeterli olur. Burun akıntısına yapılan kültüre göre uygun antibiyotikler kullanılır.

Burun akıntısından kültür yapılamıyorsa, ( çoğunlukla yapılamaz) geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotikler anti alerjik ilaçlar ile sistemik ve lokal ödem çözücüler ile desteklenmeli.

İlaç kullanımı doktor kontrolünde, doktorun önerdiği doz ve sürede olmalıdır.

Burun içi tıkanıklığa sebep olan polipoid veya anatomik bozukluklardan kaynaklanan kronik sinüzit tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Cerrahi müdahaleye akut sinüzit tedavisi nde ihtiyaç duyulmasa da kronik sinüzitlerde daha sık başvurulan bir tedavi yöntemidir. Sinüs ameliyatları günümüzde endoskop yardımıyla burun içine girilerek yapılmaktadır.

Bu yöntem sayesinde kişi gündelik aktivitelerinden ve işinden çok uzun süre ayrı kalmaz.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır

Sinüslerdeki mukusun akıtılması için buruna tuzlu su verilmesi, yüze sıcak suyla nemlendirilmiş havlu tutulması, sıcak suyla duş alınması ve bol su tüketilmesi etkili olacaktır. Ancak bu uygulamalar kesin çözüm değildir. Sinüzit belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit tedavisine bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından papatya kürü öneriliyor. Papatya kürünün hazırlanışı ve uygulanışı:

sinüzit tedavisi

 • Yarım litre kadar su bir kapta kaynatılır.
 • Kaynayan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
 • Daha sonra baş bir havlu ile örtülerek bu suyun buğusuna durulur.
 • 5 dakika süresince burundan nefes alınıp verilir.
 • 5 dakikanın sonunda yarım saat ara verilir.
 • Verilen aradan sonra aynı kür tekrar 5 dakika uygulanır.
 • 3. günde akıntı gelmeye başlar ve ara verilir.

Papatya kürü sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanır. Aksi taktirde sinüzit tekrarlar.

Источник: http://saglikloji.com/sinuzit-belirtileri-nedir-sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Sinüzit Doğal Tedavisi

Sinüzitin Belirtileri

En yaygın kronik sağlık sorunları arasında yer alan sinüzit, hava sıcaklığının ani düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. Sinüzit, grip ve nezle ile birlikte burun tıkanıklığı ve baş ağrısıyla kendini gösteren, insanların duygu durumunu ve yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen bir hastalıktır.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, yüz bölgesinde, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklarda bulunan ve burun içine açılan kanallarda tıkanma meydana getirip, iltihaplanma oluşması nedeniyle oluşan bir enfeksiyon çeşididir.

Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak iki tipte karşımıza çıkar.

Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve seste meydana gelen değişimlerle kendini belli eden bu hastalık, rahatsız edici olup, insanların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Sinüzit Neden Olur?

 • Burun yapısında eğrilik olması
 • Sinüslerin burna akmasını sağlayan kanalların tıkanması
 • Poliplerin olması
 • Burunda et bulunması
 • Burun spreylerinin yanlış ve fazla kullanılması
 • Geniz akıntısına sahip olunması
 • Mukusun kıvamının veya içeriğindin değişmesi
 • Aşırı sigara kullanımı ile sinüs kanallarında tıkanma meydana gelmesi
 • Saç ıslakken dışarı çıkılması sonucunda burun mukozasının sıcak-soğuk değişimi ile sinüslerde kapanma yaşanması
 • Hava şartlarında meydana gelen değişmeler ve
 • Uçak yolculuğunda veya yüzme gibi durumlarda yaşanan ani basınçlar nedeniyle ostiumlar tıkanarak sinüzite neden olur.

Yukarıda yer alan durumlardan en az birinin gerçekleşmesi sonucunda, kişilerde sinüzit oluşumu kaçınılmaz olmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri, çoğu insanın bildiğinin aksine yalnızca baş ağrısı ve burun akıntısıyla kendini göstermemektedir.

Sinüzit belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstermekte ve her insanda farklı semptomlarla kendini göstermektedir.

En yaygın olarak görülen belirtileri ise burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, seste meydana gelen değişimler ve burun akıntısıdır. Bunlar dışında sinüzit belirtileri olarak sayılabilecek durumlar şöyledir;

 • Özellikle sabah veya gece şiddetli bir şekilde gelen öksürük
 • Burun akıntısının sarı-yeşil renklerde olması
 • Göz çevresinde basınç hissedilmesi
 • Nefesin kötü kokması, koku almada güçlük yaşanması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • 15 günden fazladır süregelen soğuk algınlığı ve ateş
 • Uykuda horlama
 • Geniz akıntısının olmasıyla boğazda yanma hissi
 • Baş ağrısının uzun süreli olarak yaşanması
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk
 • Gece uykuda ağzın açık bir şekilde kalması
 • Akciğer, mide ve bağırsak problemlerinin yaşanması

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir? Sinüziti bulunan kişilere ne iyi gelir?” sorularının cevabı çok basittir.

Sinüzit, sıcak soğuk değişimi nedeniyle kolaylıkla oluşabilecek bir rahatsızlık olduğu için, sinüzite iyi gelen şeylerden biri vücudu koruyan, sıkı kıyafetler tercih etmek, saçlar ve vücut ıslakken dışarı çıkmamak ve beslenme düzenine dikkat etmektir.

Bazı besinler sinüzit oluşumunu önlerken bazı besinler ise aksine sinüzitin oluşmasını tetiklemektedir. Bu nedenle beslenme düzenine önem verilmeli, bolca su tüketilmelidir.

Kronik sinüzit vakalarında ilaç tedavilerine başvurulabilir ancak yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Kronik olmayan sinüzitlerde ise evde doğal yollarla tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Sinüzit Doğal Tedavisi

Sinüzit doğal tedavisi, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve bazı doğru besinleri tüketerek yapılabilmektedir. Sinüzit, kolayca iyileştirilebilen ve doğal yollarla tedavisi yapılabilen hastalıklarındandır. Sinüzit doğal tedavisi için yapılması gerekenler şöyledir;

Bol su tüketilmelidir. Vücut hastalıklarla mücadele ederken bolca su kaybeder ve bu su kaybı ile vücudun direnci düşer. Bunun önlenmesini sağlamak ve sinüslerin boşalmasını sağlamak için bolca su tüketilmelidir.

Buhar banyosu yapılmalıdır. Sinüzitle mücadele ederken yapılması gereken en etkili yöntemlerdendir. Derin bir kabın veya kovanın içine kaynar su doldurulmalı ve içine mentollü bir yağ damlatılmalıdır.

Daha sonra bu kabın içine baş eğilir ve başın üzerine bir havlu örtülerek de dışarıdan hava girmesi engellenir. Bu şekilde yapılan buhar banyosu ile tıkanan sinüs kanalları incelip, akmaya başlar.

Haftada birkaç kez yapılması yeterli gelecektir.

Siyah üzüm çekirdeği tüketilmelidir. Siyah üzüm çekirdeği, sinüzitle mücadele ederken, tüketilmesi gereken faydalı besinlerdendir. Sinüzit nedeniyle oluşan iltihaplanmalara ve ağrılara iyi gelirken, mukusun akmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise siyah üzüm çekirdeğinin çekirdeklerin ayıklanarak tüketilmelidir.

Bitki çayları içilmelidir. Bitki çayları, içerdiği faydalı bitkiler ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda sinüslerin akmasını sağlayarak, sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını hafifletici etki yaratırlar. Bu nedenle sinüzit doğal tedavisi olarak önerilen tedavi yöntemlerindendir.

Sinüsler Nasıl Boşaltılır | İbrahim Saraçoğlu

Источник: https://saglikhaberleri.com/sinuzit-belirtileri-nelerdir-neden-olur-ne-iyi-gelir-sinuzit-dogal-tedavisi/

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit nasıl anlaşılır;

Akut Sinüzit

Akut sinüzit başlangıcı genelde soğuk algınlığından kaynaklanan enfeksiyon ile kendini belli eden ve bir ile iki hafta süren semptomlara sahip olan bir durumdur. Akut sinüzit kısa süren bir sinüzittir. Bakteriyel bir enfeksiyon ise, akut sinüziti dört haftaya kadar sürebilmektedir. (1)

Sinüzit nasıl anlaşılır? Akut sinüzit belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • Burundan veya genizden akan kalın, sarı veya yeşilimsi bir akıntı
 • Burun tıkanıklığı veya burun yoluyla nefes almada güçlük çekme
 • Öne doğru eğildiğinde kötüleşen gözler, yanaklar, burun veya alında ağrı, hassasiyet, şişme ve basınç

Diğer belirtiler şunları içerebilir:

 • Kulak basıncı
 • Baş ağrısı
 • Üst çene veya dişlerde ağrı
 • Kokunun ve tadın azalması
 • Öksürük (geceleri kötüleşebilir)
 • Kötü nefes (ağız kokusu)
 • Yorgunluk
 • Ateş (2)

Kronik Sinüzit

Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit semptomları akut sinüzit semptomlarına göre daha az şiddetlidir.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit semptomlarının daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içerir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu)

Kronik sinüzit, cerrahi gerektiren uzun süreli hasara neden olabilir. (3)

Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonu

Bazı durumlarda, burunda normalde bulunan bakteriler sinüslere girebilmektedir. Nemli ve sıcak sinüs boşlukları bakterilerin büyümesi için mükemmel bir ortamdır. Akut bakteriyel sinüzit ile viral üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri çok benzerdir.

Ancak, belirtilerin şiddeti ve süresi enfeksiyonun bakteri ve virüs nedeniyle oluşup oluşmadığını göstermektedir. Akut bakteriyel sinüzit semptomları tipik olarak 10 günden fazla sürer veya 10 günden sonra iyileşme başlar. Sonrasında 5 ile 7 gün boyunca daha da kötüleşir.

Bu duruma çift hastalık denir. (4)

Çocuklarda Sinüzitin Belirtileri

Çocuklar, gözler arasında bulunan etmoid sinüslerde enfeksiyon geliştirebilirler. Sinüziti olan çocukların, erişkinlerde birincil işaret olan etkilenmiş sinüs, baş ağrısı ve yüz ağrısı hissetme olasılığı düşüktür. Çocuklarda bakteriyel sinüzit belirtileri yetişkinlerden daha spesifik olabilir ve aşağıdakileri içerir:

 • Sürekli burun akıntısı (her türde) ve 10 gün boyunca öksürük
 • Ağır semptomlar arka arkaya en az 3-4 gün sürer ve kalın, yeşilimsi burun akıntısıyla ateş olur

Çocuklarda diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Sinirlilik
 • Kusma
 • Tıkanıklık
 • Öksürük (5)

Acil olarak tıbbi yardım gerektiren durumlar

 • Belirtilerin ciddiyetinin artması
 • Göz çevresinde sinüs enfeksiyonu oluşması halinde gözlerin kırmızı, şişmiş veya ağrılı olması
 • Şişmiş ve sarkmış göz kapakları
 • Göz hareketi kaybı (enfeksiyonun göze vurması durumu)
 • Görme değişiklikleri
 • Gözbebeğinin sabit veya büyümüş olması
 • Yüzün her iki tarafına yayılmış belirtiler (kan pıhtılaşmasına işaret edebilir)
 • Şiddetli baş ağrısı gelişimi, görme değişimi
 • Hafif kişilik veya zihinsel değişiklikler (enfeksiyonun beyne yayılma ihtimaline işaret edebilir)
 • Kemik üzerinde yumuşak bir şişme (kemik enfeksiyonuna işaret edebilir) (6)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, sinüs astarının şişmesini ve inflamasyonunu tanımlayan bir durumdur. Bu durum genellikle, virüs, bakteri veya mantarın, elmacık kemiklerinizin ve alnınızın arkasında bulunan sinüs boşluklarına dolması ve sonucunda sinüs enfeksiyonuna neden olmasından kaynaklanmaktadır.

Sinüzitin ortak belirtileri burun tıkanıklığı, burun akması, yüz ağrısı, ateş ve baş ağrısıdır.

Sinüzit riskini artıran durumlar arasında soğuk algınlığı, saman nezlesi ve diğer alerjiler, burun polipleri ve kistik fibroz bulunmaktadır. Sigara içmek de sinüsleri ağırlaştırabilmektedir. Hava basıncını da içeren hava durumundaki değişiklikler sinüziti etkileyebilmektedir. (7)

Daha fazla sinüzit hastalığı nedir?

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit neden olur? Sinüzit, çoğunlukla viral bir enfeksiyon olan soğuk algınlığı nedeniyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda bakteri enfeksiyon ile de gelişebilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda sinüzit olma riski yükselmektedir:

 • Saman nezlesi veya sinüslerinizi etkileyen başka bir alerjik durum
 • Septum deviasyonu (burun kıkırdağı eğriliği), burun polipleri veya tümörleri gibi bir burun geçiş anormalliği
 • Kistik fibroz veya HIV / AIDS gibi bağışıklık sistemi rahatsızlığı gibi tıbbi bir durum (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sinüzit nedenleri

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit nasıl geçer? Sinüzit durumunda, çoğu kişi antibiyotik kullanmadan bir hafta içinde tamamen iyileşebilmektedir ancak etkin antibiyotikler kullanıldığında iyileşme daha hızlı bir şekilde olmaktadır. (Bazı antibiyotikler sinüzit için uygulanan diğer tedavi yöntemlerinden daha etkilidir).

Sinüzit belirtilerini hafifletmek için uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Buhar inhalasyonu, belki birkaç damla okaliptüs yağı da dâhil edilebilir
 • Yüze karşı tutulan sıcak kompresler
 • Ağrı kesici ilaçlar

Sinüzitten muzdarip olursanız, tedavi edilebilecek herhangi bir tetik olup olmadığını görmek önemlidir. Örneğin, saman nezlesi veya diş hastalığınızı tedavi etmek zorunda kalabilir veya yüzme havuzlarından uzak durarak tahriş edici maddeleri önlemek isteyebilirsiniz.

Sinüslerde biriken mukusu temizlemek ve sinüs akışını artırmak için yapılan çalışmalar cerrahi, kalıcı sinüzit vakaları için de bir seçenek olabilir. (9)

Sinüzit Ameliyatı: Bu tedavileri denedikten sonra belirtileriniz düzelmezse, sinüslerin drenajını iyileştirme amacıyla sinüzit ameliyatı yapılmaktadır.

Sinüzit için hangi doktora gidilir: Sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) yönlendirilebilirsiniz. (10)

Sinüzit tedavisi ve daha fazlası için

Источник: https://www.acil.net/sinuzitin-belirtileri-nelerdir/

Sinüzit nedir? Sinüzitin nedenleri, belirtileri ve güncel tedavi yöntemleri

Sinüzitin Belirtileri

Sinüslerin buruna açıldığı kanallar tıkanır. Tıkanan kanallar, sinüslerin ürettiği salgıların, sinüs içine hapsolmasına neden olur. Sinüsün içi kendi ürettiği salgılarla dolar. Bunun sonucunda mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşur. Kısa zamanda çok sayıda bakteri oluşur ve sinüzit meydana gelir.

Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze veya beyine yayılması çok nadirdir. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir.

Akut Sinüzit, 4 hafta sürer, 4-12 hafta süren subakut türü vardır. Ayrıca 12 haftadan fazla süren, hatta yıllarca sürebilen kronik Sinüzit durumu vardır. Akut sinüzit genellikle bakteri enfeksiyonuna dönüşen soğuk algınlığı şeklinde başlar.

Alerjiler, burun sorunları ve bazı hastalıklar akut ve kronik sinüzitlere de neden olabilir. Sinüzit belirtileri ateş, zayıflık, yorgunluk, öksürük ve tıkanıklığı içerir. Teşhisi için görüntüleme testlerine de gereksinim olabilir.

Tedavisinde antibiyotikler, dekonjestanlar ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Sinüzit genellikle üst solunum yollarından sinüslere yayılmış bir soğuk veya grip virüsünün sonucunda oluşur. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaç vakaya neden olur. Enfekte diş veya mantar enfeksiyonu bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir. Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan bazı etkenler şunlardır:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi dahil alerjiler ve ilgili durumlar
 • burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Alerjiler ve astım gibi temel sorunları iyi kontrol edilmemesi

Sinüzit belirtileri

 • Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzit göstergesidir
 • Erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürük en çok gözlemlenen belirtileridir.
 • Çocuklarda huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı kusma olabilir.
 • Tüm yaş gruplarında kısmen daha az rastlanan belirtiler; ateş, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır.
 • Rahatsızlığın devamı sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu da sinüzit belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit, soğuk algınlığı veya alerji nedeniyle başlayabilir. Enfeksiyonlar veya zayıf bağışıklık sistemi sinüzite neden olabilir.

 Bazen, kronik sinüzit, burun kanallarının yapısında veya sinüslerin normal şekilde boşalmasını önleyen nazal polip gibi bir büyümeyle ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Bu şikayetler kronik sinüzit göstergesi olabilir!

 • Sabahları yorgun uyanıyorsanız,
 • Boğaz ağrınız varsa,
 • Burnunuzda kuruma ve kabuklanma oluyorsa,
 • Ağız ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokusu problemi yaşıyorsanız,
 • Geceleri horluyorsanız,
 • Burun tıkanıklığınız varsa,
 • Koku alamıyorsanız,
 • Son dönemlerde sürekli yorgunsanız,
 • Kuru öksürüyorsanız,
 • Sesiniz değişmeye başladıysa,
 • Geniz akıntınız varsa,
 • Boğazınızda batma gibi bir rahatsızlık hissi oluşuyorsa,
 • Kış enfeksiyonlarını 10 günden çok daha fazla bir sürede atlatıyorsanız; hastalıklarınız kısa aralıklarla tekrarlıyorsa ve en önemlisi bu şikayetleriniz 3 aydan fazla süredir varsa kronik sinüzit hastası olabilirsiniz.

Kronik sinüzitin kalıcı tedavisi için cerrahi yöntem iyi bir seçenek olabilir

Sinüzit atakları ve üst solunum yolu sorunları 

Burun kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa kış mevsimi sizin için çok daha sıkıntılı geçer; burun tıkanıklığı belirginleşir, sinüzit atakları sık gerçekleşir.

Basit viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekmezken; kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa doğal direnç mekanizmalarınız bozulduğu için sıklıkla antibiyotik kullanımı ile sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca uykuda nefes alma probleminin artması oksijen alınan miktarını düşürdüğünden yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleriniz belirginleşir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var.

Sinüzit çocuklar için de ciddi bir sağlık sorun olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, büyümüş geniz eti ve alerji gibi faktörler çocuklarda sinüzit yapan nedenlerin başında geliyor.

Ayrıca burun içi eğriliği, burunda polip olması ve bağışıklık yetmezlikleri de sinüzite yol açabiliyor.

Çocuklarda sinüzit uyku düzeninin bozulmasına, okul başarısızlığına ve pek çok ciddi soruna neden olabilir.

Çocuklarda sinüzit nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri

Çocuklarda sinüzit belirtileri farklı olabilir, bazende belirgin olmayabilir.

Belirtilerin değişken ve çoğu zaman belirsiz olması, çocuklarda sinüs enfeksiyonunun az görüldüğü anlamına gelmez ve genellikle hastalığın gözden kaçmasına, kimi zaman geç teşhis edilmesine neden olur.

 Çocukluk döneminde sinüzit belirtileri arasında, ateş, öksürük, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kanaması, baş ağrısı, yüz ağrısı, halsizlik ve ağız kuruluğu bulunabilir.

Alerjisi Olanlar: Bir alerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur
Yapısal Burun Bozuklukları Olanlar: Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu olanlar.
Sık Enfeksiyona Maruz Kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli
Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar

Öncelikle hastanın sinüs tomografisi sonuçlarının incelenmesi gerekir. Medikal tedavide fayda sağlanamadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Tedavi, doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır.

Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik sinüzit için genellikle cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ameliyat ile amaçlanan, tıkalı olan sinüs yollarının açılmasıdır.

Böylece sinüslerin havalanması sağlanır, enfeksiyon geriler ve kaybolur.

Tedavi planlanırken önemli olan neden olan faktöre odaklanmak ve çözmektir. Örneğin, sinüzit alerjilerden kaynaklanıyorsa, dekonjestanlar muhtemelen çok fazla yardımcı olmayacaktır.

Birkaç günden fazla semptomlarınız varsa mutlaka doktora danışın. İyi bir muayene ve bazen X-ışınları, BT taramaları veya MRG gibi görüntüleme testleri ile soruna tam olarak neyin sebep olduğunu net olarak saptanabilir.

 Çoğu zaman, en iyi sinüzit tedavisi, farklı yaklaşımların bir kombinasyonudur.

Sinüziti olan çoğu insan iki veya üç hafta içinde kendisini daha iyi hissedecek ve evde kendine bakabilecek duruma gelebilir. Sinüzit belirtilerini hafifleten faktörler:

 • paracetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler almak
 • burun tıkanıklığı gidericiler – ancak bir haftadan fazla kullanılmamalıdır
 • yüze sıcak kompres uygulamak
 • burnunuzun iç kısmını düzenli olarak tuzlu su ile temizlemek – bunu evde kendiniz yapabilir veya bir eczaneden alınan bileşenlerin poşetlerini kullanabilirsiniz
 • Belirtileriniz düzelmiyorsa ya da kötüleşirse, doktorunuza başvurup antibiyotik veya kortikosteroid sprey reçete yazabilir veya damla verebilir
 • Bu tedavileri denedikten sonra belirtileriniz düzelmezse, sinüslerin drenajını iyileştirmek için ameliyat için bir KBB uzmanına gidebilirsiniz

Sinüzitin ilaçla tedavisi

Antibiyotikler: Doktorunuz bir bakteriyel enfeksiyonu sorumlu tutarsa antibiyotik reçete edebilir. Akut sinüzit için genellikle onları 10-14 gün süreyle kullanılır. Kronik sinüzit için, daha uzun bir süre antibiyotik kullanmak gerekebilir.

 Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Sinüzitiniz virüs veya diğer sorunlardan kaynaklanıyorsa yardım etmezler.

Bazı çalışmalar, bakterilerin önemli bir sinüzit nedeni olmadığını ve antibiyotiklerin aşırı kullanıldığını ileri sürüyor.

Ağrı kesiciler: Sinüziti olan bir çok kişi rahatsızlığı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen gibi tezgah üstü (OTC) ağrı kesici ilaçları alır. Ancak bunları 10 günden fazla kullanılmaması gerekir. Hangisinin sizin için doğru olduğunu doktorunuza danışın.

Dekonjestanlar: Bu ilaçlar sinüslerde mukus miktarını düşürür. Bazıları burun spreyleri şeklindedir, diğerleri hap olabilir. Eğer dekongestan burun spreylerini 3 günden fazla kullanırsanız, sıkıntınızı arttırabilir. Bu neden doktorunuza danışın.

https://www.medikalakademi.com.tr/penisilin-ampisilin-nedir-ne-icin-kullanilir-yan-etkileri-ve-alerjisi/

Allerji ilaçları: Birçok sinüzit vakası kontrolsüz alerjilerden kaynaklanmaktadır. Hiç alerji testi yaptırmadı iseniz bu riski gözardı etmeyin ve olup olmadığınızı görmek için bazı testler yaptırın. Böylece hastalık nedenini tespit etmeniz kolaylaşır.

Steroidler: Bazı durumlarda, doktorunuz sinüs membranlarındaki şişmeyi azaltmak için inhale steroidler reçete edebilir. Zor kronik sinüzit tedavisi için steroid almanız gerekebilir.

Sinüzit tedavisinde kullanılan en son teknikler “Sinoplasti”

Sinoplasti olarak adlandırılan “balon tedavisi” kronik sinüzit hastalığında, uygun vakalarda çok etkili ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Endoskopik sinüs cerrahisinde burun içerisindeki patolojik dokular temizlenip sinüs ağızları açılmaktadır.

Balon tedavisinde ise bu şekilde bir cerrahi işlem yapılmayıp, kapalı sinüs ağzı balon yardımıyla genişletilmekte ve ameliyat sonrası herhangi bir tampona ihtiyaç duyulmamaktadır. Ağrısız ve kanamasız bir girişimdir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Uygun hastalarda tek başına veya endoskopik sinüs cerrahisinde yardımcı yöntem olarak güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Kronik Sinüzitte, bıçaksız ameliyat seçeneği

Yeni geliştirilen sistem sayesinde, kapalı sinüs yolu su ile şişirilen baloncuklarla açılarak sinüzitten kurtulmak mümkün hale geldi.

“Balon sinoplasti” yöntemi ile sinüzitten kısa sürede kurtulmak ve aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür.

“Balon Sinoplasti” yöntemi adı verilen sistem, tıkalı koroner damarların balon ile genişletilmesi mantığının, sinüs kanallarına uygulanması şeklinde çalışıyor.

Kronik sinüzit neden olur? Kronik sinüzitin tek belirtisi baş ağrısı değil!

Eskiden sinüzit ameliyatları kesi yöntemiyle yapılıyordu. Hastalar ameliyatta ve sonrasında acı çekiyor ve kanamaları oluyordu. Yöntem ile hastanın kapalı olan sinüslerine gönderilen balonlar genişletilerek sinüs yolu açılıyor. Hem çok kısa sürede, hem kanamasız şekilde sinüzit ameliyatı gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu sistemle eskiden ameliyattan sonra uygulanan tamponlar da tarihe karışmış oldu. Kendiliğinden yok olan tamponlar yerleştiriliyor ve hastamız ameliyatın hemen ardından taburcu edilebiliyor. Çok kısa süren ameliyatta bıçak ve kesi olmaksızın hasta bir kaç saat içerisinde taburcu oluyor. Ayrıca geliştirilen yöntem, ameliyat sonrası kanamaları da ortadan kaldırıyor.

Kaynak: Sinusitis – https://medlineplus.gov/sinusitis.html

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/sinuzit-nedir-sinuzitin-nedenleri-belirtileri-ve-guncel-tedavi-yontemleri/

Sinüzit Tedavisi – Kadıköy, İstanbul

Sinüzitin Belirtileri

Burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklara, sinüs denir. Sinüsler kanallar yoluyla buruna açılırlar. Kanalların içinde burun mukozası bulunur, mukozanın ürettiği salgı burun içinde solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Sinüzit bu mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genel olarak akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır. Akut sinüzit yeni oluşan sinüzit demektir ve uygun tedaviyle tamamen iyileşebilir. Kronik sinüzit ise sinüslerde sürekli bir iltihap anlamına gelir ve tedavisi zordur.

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Sinüslerin normal çalışmasına engel olacak bir durumda kolayca sinüzit gelişir. Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ortaya çıkar.

Çünkü bu tip enfeksiyonlarda sinüslerin burun içine açılan kanalları tıkanır ve sinüs salgıları burun içine boşalamayarak sinüsler içinde birikir. Böylece sinüs içerisinde mikroplar çoğalarak iltihap gelişir.

Yine; alerji, burunda kemiğinde eğrilik geniz eti, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konka hipertrofisi gibi faktörler de sinüzit gelişmesini kolaylaştırır.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit sıklıkla çeşitli baş ağrıları, özellikle migrenle karıştırılmaktadır. Ancak sinüzitin belirtisi sadece baş ağrısı değildir.

 • Yüzde, gözde ve başta ağrı vardır (öksürme, ağır kaldırma ya da eğilme sırasında ağrı artar).
 • Sarı – yeşil burun akıntısı, kanlı burun akıntısı
 • Koku alamama
 • Boğaz ağrısı
 • Koku alamama
 • Diş ağrısı
 • Hafif ateş
 • Geniz akıntısı
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Bulantı, kusma
 • Yüzün genelinde yüksek basınç hissi
 • Öksürük

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Kulak Burun Boğaz uzmanı bir doktor tarafından hastanın detaylı öyküsü alınır. Fizik muayene yapılır. Sinüslerin durumunu görmek için röntgen ve kronik sinüzitte bilgisayarlı tomografi (BT) gerekebilir.

Akut Sinüzit

Akut sinüzitin belirtileri arasında fasiyal (yüzde) ağrı/basınç, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku hissinin azalması yer almaktadır.

Ayrıca akut sinüzit hastalarında ateş, kötü nefes, yorgunluk, diş ağrısı ve öksürük görülmesi doğaldır.

Akut sinüzit dört hafta veya daha fazla sürebilir. Hastada iki ya da daha fazla belirti ve/veya koyu yeşil-sarı akıntı varlığı görülebilir.

Belirtiler 5 gün sonra kötüleşirse akut bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıklar 10 gün boyunca devam ederse ya da belirtilerin şiddeti normalin üzerindeyse viral enfeksiyon ile ilişkilendirilebilir.

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit erken teşhisle antibiyotik kullanımına gerek kalmadan büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Eğer enfeksiyon bakteriyel kaynaklı ise ve geçmiyorsa antibiyotik tedavisi uygulanır.

Yine dekonjestanlar, ağrı kesiciler, burun spreyi ya da damlaları tedaviye yardımcı olur. Sinüzit alerji kaynaklıysa alerjiye neden olan etken ortadan kaldırılmalıdır.

Tedavi sırasında sigaradan uzak durulmalıdır.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzitte belirtiler 12 hafta veya daha fazla devam eder. Bunlar;

 • Fasiyal (yüz bölgesinde) ağrı veya basınç,
 • Tıkanıklık veya şişkinlik,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Yoğun burun akıntısı,
 • Renksiz geniz akıntısı,
 • Burun boşluğunda irin (iltihap)
 • Ateştir.

Ayrıca;

 • Baş ağrısı,
 • Ağız kokusu
 • Yorgunluk da sinüzit belirtisi olarak gözlenebilir.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzitte cerrahi yöntem seçilebilir. Hastanın durumuna göre balon sinoplasti gerçekleştirilebilir. Sinüs cerrahisi sonrası dönemde pansumanlara aksatılmadan gidilmeli, sinüziti tetikleyici sebeplerden uzak durulmalıdır.

Doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlarla sinüzit tedavisi etkili olmazsa ve kronikleşen bir rahatsızlık mevcutsa sinüs cerrahisi tavsiye edilebilir.

Sinüzit tedavisi için yapılan cerrahi operasyondan sonra iyileşme süresi nedir?

Basit endoskopik cerrahi prosedürü lokal ya da genel anestezi altında yapılır.

Hasta normal aktivitelerine 4 gün içerisinde döner. Sinüzitin tamamen iyileşmesi ise 4 hafta kadar sürer.

Sinüs cerrahisinin başarı oranı nedir?

Sinüzit tedavisi için yapılan operasyon sinüslerin doğal yoldan açılmasına olanak sağlar. Kulak burun boğaz uzmanları ve baş boyun cerrahları endoskopik ameliyatı sinüslerin normal fonksiyonuna dönmesinde oldukça başarılı bulmaktadır. Bu prosedür tıkanıklığın açılarak normal mukus akışının olmasını sağlar.

Sinüzit için fiziki muayene nasıl yapılır?

Kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından öncelikle tam bir kulak, burun, boğaz muayenesi yapılmaktadır. Fiziki muayene sırasında doktor elmacık kemiğinizde ve çevresinde şişlik veya kızarıklık olup olmadığına bakar.

Yüzdeki şişme ve kızarıklık sabahları daha kötüdür; gün içinde dikey duruşa bağlı olarak azalma gösterir. Doktor, sinüsleriniz üzerine bastırarak hassasiyetinizi kontrol eder.

Ayrıca doktor, iltihaplı paranazal sinüs tanımlamanıza yardımcı olması için dişlerinizi de kontrol eder.

Uzman doktor nasıl bir tedavi süreci önerir?

Tıkanıklığı azaltmak için, hekim burun spreyleri, burun damlaları ya da oral dekonjestanlar reçete edebilir. Antibiyotikler (antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir) sinüslerde bulunan herhangi bir bakteriyal enfeksiyon için reçete edilir. Antihistaminikler alerji tedavisi için tavsiye edilebilir.

Sinüzit Tanısı Nasıl Konur?

Sinüzit tanısı için hasta öncelikle fiziki muayeneden geçirilir. Hemen akabinde kliniğimizde diğer tanısal testler yapılır. Laboratuvar incelemeleri (mukus kültürü), nazal endoskopi, röntgen, alerji testleri, sinüslerin bilgisayarlı tomografisi sinüzit tanısı için yapılan testlerdendir.

Nazal Endoskopi sinüzit için önemli bir tanı aracıdır.

Sinüzit Ağrısını Neler Hafifletir?

Sinüzit ağrısını hafifletmek için evde çeşitli önlemler alınabilir. Örneğin sıcak ve nemli hava sinüs tıkanıklığını ve ağrısını hafifletmekte yardımcıdır.

Sıcak banyo, buharlı duş, sıcak su ile dolu bir kap yardımıyla nemli hava soluyarak ya da sıcak kompres yaparak sinüzit ağrısını hafifletebilirsiniz.

Bunun için günde birkaç sefer, 5 dk ile 10 dk boyunca yüzünüze sıcak nemli bir havlu koyun. Tuzlu burun damlaları ve spreyleri tıkanıklığı gidermede yardımcı olabilmektedir.

Bununla beraber bol sıvı tüketilmesi de genel olarak sinüzit ağrısının giderilmesinde faydalıdır.

Sinüzit için reçetesiz satılan hap ve spreyler ne kadar etkilidir?

Reçetesiz ilaç ve spreylerin kullanılması sinüzit ağrısı gibi semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Bununla beraber dekonjestan burun spreylerinin önerilenden daha uzun süreli kullanılması belirtileri kötüleştirebilir, yani bu tür ilaçların uzun süre kullanımı sinüzit baş ağrısını artırabilir. Tuzlu burun spreyleri veya damlaları uzun süreli kullanımda güvenlidir.

Sinüzit tedavisi esnasında yaşam tarzında herhangi bir değişiklik yapılması gerekli midir?

Sigara içmek her koşulda zararlıdır. Ancak sigara kullanan birinin sinüzit tedavisi sırasında sigara içmemesi gereklidir. Özel bir diyete gerek yoktur. Fakat bol sıvı tüketilmesi mukus sıvısının yoğunluğunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Enfeksiyon kapmış olan sinüsler tedavi edilmezse ne olur?

Sinüzit sürekli ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Öyle ki bu rahatsızlıklar günlük yaşamı olumsuz etkiler, iş gücünü düşürür. Sinüzit tedavi edilmediği durumlarda ender olarak menenjit, beyin apsesi, kemik veya kemik iliğinde enfeksiyona neden olabilir.

Sinüs ağrısı çeken kişiler nerede tedavi olmalıdır?

Eğer şiddetli sinüs ağrısı çekiyorsanız, bir kulak burun boğaz uzmanına ya da baş boyun cerrahına başvurmalısınız. Uzman doktorlar ilaç ya da cerrahi müdahale ile tedavinizi gerçekleştirecektir.

Nazal Endoskopi

Nazal endoskopi ile burun ve sinüste inceleme yapılır. Lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir rahatsızlık yaşanmaz.

Endoskop; bir kanal veya içi boş organın iç incelenmesi için yapılmış özel fiber optik bir alettir. Endoskop ile burun ve sinüs tahliye alanlarında görsel inceleme yapılması da hekim tercihine bağlı olarak sinüs tanısında etkili bir yöntemdir.

Nazal Endoskopi Neden Yapılır?

Nazal endoskopi uzman hekimlere sinüs tahliye yollarının tüm alanlarının güvenilir, görsel görünümünü sunmaktadır. Bu görüntüleme için öncelikle hastanın burun boşluklarına anestezi uygulanır. Bu sayede işlem sırasında hastalar hiçbir sıkıntı yaşamaz.

Sonrasında sert veya esnek endoskop görüntülemek istenen alana yerleştirilir. Endoskopi sayesinde tıkanıkların yanı sıra rutin muayene sırasında belirlenemeyen gizli nazal polipler ve tekrarlayan sinüzite neden olabilecek yapısal anormallikler de tespit edilebilir.

Источник: https://medient.com.tr/sinuzit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть