Sinüzitin Belirtileri

içerik

Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit Belirtileri Nelerdirve Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır? Sinüzit burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşlukların içini döşeyen mukozanın iltihaplanmasıdır.

Sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit başlar. Bu tıkanıklık tedaviyle veya  kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir ama eğer açılamazsa hastalık kronikleşir.

Sinüzit Nasıl Oluşur?

Sinüslerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için  sinüs salgıları normal olmalı, sinüslerin burna açılan yolları tıkalı olmamalı ve sinüslerde temizleme görevi yapan tüysü hücrelerin sağlıklı olması gerekir. Bunlardan biri etkilenmişse kişi sinüzite yatkın hale gelir.

Sinüslerin burna açılan ağızları tıkandığında mukus sinüs içinde kalır ve koyulaşır. Bu şekilde bakterilerin yerleşmesine uygun bir ortam meydana gelir. Sinüs içinde oksijen azalır ve havasız ortamda üreyen bakteriler artmaya başlar.

Sinüzit Neden Olur?

Bazen tek, bazen de birçok sebep bir araya gelerek sinüzite yol açabilir.

•Burun ve sinüsler, bakteri ve virüslerin sık sık yerleşip iltihap oluşturduğu bölgelerdir.

Bu bölgelerde her zaman iltihaba sebep olacak bakteri ve virüs bulunur fakat normal çalışan bir sinüste iltihapa her zaman rastlanmaz.

Eğer sinüsün normal çalışmasına önleyecek bir etken varsa kolayca sinüs iltihabı meydana gelir. Sinüzit en çok nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında gelişir.

•Bu tür enfeksiyonların varlığında sinüslerin burun içine açılan delikleri ödem sebebiyle kapanır ve sinüs salgıları burun içine boşalamaz. Bu durumda sinüslerin havalanması da bozulur ve sinüs içerisinde kolayca iltihap oluşumu meydana gelir.

•Astım ve bronşit gibi sorunlar, üst solunum yollarındaki sinüzitle karşılıklı etkileşime yol açabilir.

•Soğuk ve kuru hava, mukus akışını bozarak sinüzite neden olabilir.

•Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması durumunda soğuk algınlığı nezleye, sinüzite ve bronşite dönüşebilir.

•Bunun dışında büyük geniz etleri, burun polipleri, burun anatomik bozuklukları, alerji ve bazı kalıtsal mukoza hastalıkları da mekanik ve fonksiyonel drenaj bozukluğu yaparak sinüzite neden olabilirler.

•Diş ameliyatları ve çekimi sinüzite yol açabilir. Üst çeneye  tekniğine uygun yapılmayan implantlar sinüzite neden olabilir.

•Kistik fibröz ve tiroid hormonlarının yetersiz çalışmasıyla meydana gelen hipotiroidi gibi hastalıklar da sinüzite sebebiyet verebilir.

•İliadin ve Otrivine gibi burun damlalarının uzun süreli kullanımı,hipertansiyon ve doğum kontrol ilaçları da sinüzite neden olabilir.

Sinüzit Çeşitleri

Sinüzit, akut ve kronik sinüzit olmak üzere iki şekilde görülür.  Akut sinüzit kışın mevsim değişikliği, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin azalması, banyo yaptıktan sonra hemen sokağa çıkma gibi durumlarda ortaya çıkar.

Kronik sinüzitte, sinüslerin normal çalışmasını gerçekleştiren sinüs çıkış kanallarının yanında hücrelerde tıkanır. Hasta kişilerde görülen en önemli bulgu, geceleri şiddeti artan burun tıkanıklığıdır.

Kronik sinüzit tedavi edilmezse  görme bozukluğuna da neden olabilir. Gözlerin şişmesi, tamamen kapanması ve görme bozuklukları oluşabilir.

Sinüslerin beyne yakın  olması sebebiyle  beyin iltihaplarına dek varabilecek  riskleri bulunur.

Akut sinüzit yeni oluşan sinüzit, kronik sinüzit ise sinüslerde sürekli bir iltihap olması anlamına gelir. Akut sinüzit, viral üst solunum yolları enfeksiyonunu  takiben ortaya çıkar.

Sinüzit Belirtileri

Akut sinüzit daha şiddetli şikayetlerle kendini gösterir. Ağrı, en çok görülen şikayettir. Baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresinde ağrı şeklinde görülebilir.

Bunun dışında burun tıkanıklığı, koyu kıvamlı ve sarı-yeşil renkli burun akıntısı, geniz akıntısı, koku duyusunda azalma, çene ve dişlerde ağrı, ateş, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler görülür. Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitte görülen belirtidir.

Kronik sinüzitte şikayetler daha az şiddetlidir fakat süre olarak 3 aydan uzun sürer.  Ağrı daha az hatta bazen belli belirsizdir. Kişide daha çok burun tıkanıklığı, öksürük, geniz akıntısı, koku almada azalma görülür,

Sinüzit İlaçları – Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye yönelik akut sinüzitte güçlü antibiyotikler, burun damlaları, antihistaminikler, analjezikler ve dekonjestanlar kullanılır.  İlaç tedavisinin uygulanmasına karşın düzelmeyen ve sinüzitin kronikleştiği kişilerde sinüs drenajının sağlanması maksatıyla cerrahi müdaheleler yapılabilir.

Ponksiyon İşlemi: Antibiyotiğe yanıt vermeyen çok ağrılı bloke olmuş sinüzitlerde sinüs boşaltma işlemi uygulanabilir. Yüz ve alın sinüslerinde bu işleme başvurulabilir. Bu yöntemle sinüs boşaltılarak apseleşmenin önüne geçilir. Sinüsün boşaltıldığı deliğe 6 gün boyunca ince lastik bir tüp yerleştirilir. Bu durum, içeride yeniden bir birikim olmasını önler.

12 haftadan daha uzun süren sinüzitlerde, burunda kemik eğriliği ya da et gibi anatomik sorunların varlığında cerrahi uygulama gerekir. Sinüs ağızlarındaki anatomik tıkanıklığık için de ameliyat gerekebilir.

Sinüzit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Sinüzitin tedavisinde iltihapla mücadele etmek, ağrıyı gidermek ve hastalığın kronikleşmesini önlemek hedeflenir. Sinüzitin tedavisinde antibiyotik ilaçlar, ağrı kesiciler ve ödem çözücü ilaçlardan faydalanılır. Antibiyotik tedavisi 10 gün sürer. (güçlendirilmiş penisilin ve sefolasporin grubu antibiyotikler)

Ağrı kesici ve ödem çözücü ilaçlar 4 ila 6 gün kullanılır. Burun damlaları ise en fazla 5 gün kullanılır.

Sinüzit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

•Sinüzit tedavi edilmediğinde aşırı koyu sarı yeşil renkte akıntı sinüs bölgesinde ağrıya yol açabilir. Daha önemli riskler de oluşabilir.

•Sinüzit göz ve çevresinde iltihapa yol açabilir. Böyle bir durumda göz kapağı şişebilir, göz etrafında apse meydana gelebilir ve gözün toplar damarı tıkanabilir.

•Mukopiyosel adı verilen rahatsızlık en çok alın sinüzitinde görülür ve kemik erimesine sebep olabilir. Kemik iltihabı oluşumu da bir başka risktir.

•Sinüzit kronik yorgunluğa neden olabilir. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezince yapılan ve Archives of Internal Medicine’ adlı dergide yayınlanan araştırma sonucuna göre kronik yorgunluktan şikayet eden kişilerde diğer kişilere nazaran 6 ila 9 kat daha fazla sinüzite rastlanmıştır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/sinuzit-belirtileri

Sinüzit Tedavisi – Kadıköy, İstanbul

Sinüzitin Belirtileri

Burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklara, sinüs denir. Sinüsler kanallar yoluyla buruna açılırlar. Kanalların içinde burun mukozası bulunur, mukozanın ürettiği salgı burun içinde solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Sinüzit bu mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genel olarak akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır. Akut sinüzit yeni oluşan sinüzit demektir ve uygun tedaviyle tamamen iyileşebilir. Kronik sinüzit ise sinüslerde sürekli bir iltihap anlamına gelir ve tedavisi zordur.

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Sinüslerin normal çalışmasına engel olacak bir durumda kolayca sinüzit gelişir. Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ortaya çıkar.

Çünkü bu tip enfeksiyonlarda sinüslerin burun içine açılan kanalları tıkanır ve sinüs salgıları burun içine boşalamayarak sinüsler içinde birikir. Böylece sinüs içerisinde mikroplar çoğalarak iltihap gelişir.

Yine; alerji, burunda kemiğinde eğrilik geniz eti, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konka hipertrofisi gibi faktörler de sinüzit gelişmesini kolaylaştırır.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit sıklıkla çeşitli baş ağrıları, özellikle migrenle karıştırılmaktadır. Ancak sinüzitin belirtisi sadece baş ağrısı değildir.

 • Yüzde, gözde ve başta ağrı vardır (öksürme, ağır kaldırma ya da eğilme sırasında ağrı artar).
 • Sarı – yeşil burun akıntısı, kanlı burun akıntısı
 • Koku alamama
 • Boğaz ağrısı
 • Koku alamama
 • Diş ağrısı
 • Hafif ateş
 • Geniz akıntısı
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Bulantı, kusma
 • Yüzün genelinde yüksek basınç hissi
 • Öksürük

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Kulak Burun Boğaz uzmanı bir doktor tarafından hastanın detaylı öyküsü alınır. Fizik muayene yapılır. Sinüslerin durumunu görmek için röntgen ve kronik sinüzitte bilgisayarlı tomografi (BT) gerekebilir.

Akut Sinüzit

Akut sinüzitin belirtileri arasında fasiyal (yüzde) ağrı/basınç, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku hissinin azalması yer almaktadır.

Ayrıca akut sinüzit hastalarında ateş, kötü nefes, yorgunluk, diş ağrısı ve öksürük görülmesi doğaldır.

Akut sinüzit dört hafta veya daha fazla sürebilir. Hastada iki ya da daha fazla belirti ve/veya koyu yeşil-sarı akıntı varlığı görülebilir.

Belirtiler 5 gün sonra kötüleşirse akut bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıklar 10 gün boyunca devam ederse ya da belirtilerin şiddeti normalin üzerindeyse viral enfeksiyon ile ilişkilendirilebilir.

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit erken teşhisle antibiyotik kullanımına gerek kalmadan büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Eğer enfeksiyon bakteriyel kaynaklı ise ve geçmiyorsa antibiyotik tedavisi uygulanır.

Yine dekonjestanlar, ağrı kesiciler, burun spreyi ya da damlaları tedaviye yardımcı olur. Sinüzit alerji kaynaklıysa alerjiye neden olan etken ortadan kaldırılmalıdır.

Tedavi sırasında sigaradan uzak durulmalıdır.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzitte belirtiler 12 hafta veya daha fazla devam eder. Bunlar;

 • Fasiyal (yüz bölgesinde) ağrı veya basınç,
 • Tıkanıklık veya şişkinlik,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Yoğun burun akıntısı,
 • Renksiz geniz akıntısı,
 • Burun boşluğunda irin (iltihap)
 • Ateştir.

Ayrıca;

 • Baş ağrısı,
 • Ağız kokusu
 • Yorgunluk da sinüzit belirtisi olarak gözlenebilir.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzitte cerrahi yöntem seçilebilir. Hastanın durumuna göre balon sinoplasti gerçekleştirilebilir. Sinüs cerrahisi sonrası dönemde pansumanlara aksatılmadan gidilmeli, sinüziti tetikleyici sebeplerden uzak durulmalıdır.

Doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlarla sinüzit tedavisi etkili olmazsa ve kronikleşen bir rahatsızlık mevcutsa sinüs cerrahisi tavsiye edilebilir.

Sinüzit tedavisi için yapılan cerrahi operasyondan sonra iyileşme süresi nedir?

Basit endoskopik cerrahi prosedürü lokal ya da genel anestezi altında yapılır.

Hasta normal aktivitelerine 4 gün içerisinde döner. Sinüzitin tamamen iyileşmesi ise 4 hafta kadar sürer.

Sinüs cerrahisinin başarı oranı nedir?

Sinüzit tedavisi için yapılan operasyon sinüslerin doğal yoldan açılmasına olanak sağlar. Kulak burun boğaz uzmanları ve baş boyun cerrahları endoskopik ameliyatı sinüslerin normal fonksiyonuna dönmesinde oldukça başarılı bulmaktadır. Bu prosedür tıkanıklığın açılarak normal mukus akışının olmasını sağlar.

Sinüzit için fiziki muayene nasıl yapılır?

Kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından öncelikle tam bir kulak, burun, boğaz muayenesi yapılmaktadır. Fiziki muayene sırasında doktor elmacık kemiğinizde ve çevresinde şişlik veya kızarıklık olup olmadığına bakar.

Yüzdeki şişme ve kızarıklık sabahları daha kötüdür; gün içinde dikey duruşa bağlı olarak azalma gösterir. Doktor, sinüsleriniz üzerine bastırarak hassasiyetinizi kontrol eder.

Ayrıca doktor, iltihaplı paranazal sinüs tanımlamanıza yardımcı olması için dişlerinizi de kontrol eder.

Uzman doktor nasıl bir tedavi süreci önerir?

Tıkanıklığı azaltmak için, hekim burun spreyleri, burun damlaları ya da oral dekonjestanlar reçete edebilir. Antibiyotikler (antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir) sinüslerde bulunan herhangi bir bakteriyal enfeksiyon için reçete edilir. Antihistaminikler alerji tedavisi için tavsiye edilebilir.

Sinüzit Tanısı Nasıl Konur?

Sinüzit tanısı için hasta öncelikle fiziki muayeneden geçirilir. Hemen akabinde kliniğimizde diğer tanısal testler yapılır. Laboratuvar incelemeleri (mukus kültürü), nazal endoskopi, röntgen, alerji testleri, sinüslerin bilgisayarlı tomografisi sinüzit tanısı için yapılan testlerdendir.

Nazal Endoskopi sinüzit için önemli bir tanı aracıdır.

Sinüzit Ağrısını Neler Hafifletir?

Sinüzit ağrısını hafifletmek için evde çeşitli önlemler alınabilir. Örneğin sıcak ve nemli hava sinüs tıkanıklığını ve ağrısını hafifletmekte yardımcıdır.

Sıcak banyo, buharlı duş, sıcak su ile dolu bir kap yardımıyla nemli hava soluyarak ya da sıcak kompres yaparak sinüzit ağrısını hafifletebilirsiniz.

Bunun için günde birkaç sefer, 5 dk ile 10 dk boyunca yüzünüze sıcak nemli bir havlu koyun. Tuzlu burun damlaları ve spreyleri tıkanıklığı gidermede yardımcı olabilmektedir.

Bununla beraber bol sıvı tüketilmesi de genel olarak sinüzit ağrısının giderilmesinde faydalıdır.

Sinüzit için reçetesiz satılan hap ve spreyler ne kadar etkilidir?

Reçetesiz ilaç ve spreylerin kullanılması sinüzit ağrısı gibi semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Bununla beraber dekonjestan burun spreylerinin önerilenden daha uzun süreli kullanılması belirtileri kötüleştirebilir, yani bu tür ilaçların uzun süre kullanımı sinüzit baş ağrısını artırabilir. Tuzlu burun spreyleri veya damlaları uzun süreli kullanımda güvenlidir.

Sinüzit tedavisi esnasında yaşam tarzında herhangi bir değişiklik yapılması gerekli midir?

Sigara içmek her koşulda zararlıdır. Ancak sigara kullanan birinin sinüzit tedavisi sırasında sigara içmemesi gereklidir. Özel bir diyete gerek yoktur. Fakat bol sıvı tüketilmesi mukus sıvısının yoğunluğunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Enfeksiyon kapmış olan sinüsler tedavi edilmezse ne olur?

Sinüzit sürekli ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Öyle ki bu rahatsızlıklar günlük yaşamı olumsuz etkiler, iş gücünü düşürür. Sinüzit tedavi edilmediği durumlarda ender olarak menenjit, beyin apsesi, kemik veya kemik iliğinde enfeksiyona neden olabilir.

Sinüs ağrısı çeken kişiler nerede tedavi olmalıdır?

Eğer şiddetli sinüs ağrısı çekiyorsanız, bir kulak burun boğaz uzmanına ya da baş boyun cerrahına başvurmalısınız. Uzman doktorlar ilaç ya da cerrahi müdahale ile tedavinizi gerçekleştirecektir.

Nazal Endoskopi

Nazal endoskopi ile burun ve sinüste inceleme yapılır. Lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir rahatsızlık yaşanmaz.

Endoskop; bir kanal veya içi boş organın iç incelenmesi için yapılmış özel fiber optik bir alettir. Endoskop ile burun ve sinüs tahliye alanlarında görsel inceleme yapılması da hekim tercihine bağlı olarak sinüs tanısında etkili bir yöntemdir.

Nazal Endoskopi Neden Yapılır?

Nazal endoskopi uzman hekimlere sinüs tahliye yollarının tüm alanlarının güvenilir, görsel görünümünü sunmaktadır. Bu görüntüleme için öncelikle hastanın burun boşluklarına anestezi uygulanır. Bu sayede işlem sırasında hastalar hiçbir sıkıntı yaşamaz.

Sonrasında sert veya esnek endoskop görüntülemek istenen alana yerleştirilir. Endoskopi sayesinde tıkanıkların yanı sıra rutin muayene sırasında belirlenemeyen gizli nazal polipler ve tekrarlayan sinüzite neden olabilecek yapısal anormallikler de tespit edilebilir.

Источник: https://medient.com.tr/sinuzit/

Sinüzit Belirtileri Nedir Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin Belirtileri

sinüzit belirtileri nedir sinüzit tedavisi

sinüzit nedir

Yüzün iç kısmını ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır.

Sinüslerin hava geçişini sağlamak amacıyla burna açılan ağızları vardır. Sinüzit nedir sorusunun cevabı kabaca şu şekilde verilebilir; Çeşitli nedenlerle bu ağızlarda tıkanıklık olduğunda hava geçişi sağlanmaz ve sinüslerde mikrop üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltahaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Neden Olur

Tedavi edilmeyen uzun süreli nezle sonrası, alerjik nedenlerden burun etlerinin ve burun iç mukozasının şişmesi ve bazı yapısal nedenlerden dolayı sinüslere hava akışı kesilir ve sinüzit oluşur.

Sinüzit Nasıl Anlaşılır

Sinüzitin anlaşılması için sinüzit belirtileri bilinmeli. Bu belirtiler görüldüğünde bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalı. Tanı konmak için hasta şikayetleri dinlenir. Burun akıntısının rengi konusunda bilgi alınır.

Baş ağrısının ne sıklıkla ve ne kadar süreli olduğu öğrenilir. Doktor tarafından boğaz, burun, ağız ve kulak muayenesi yapılır. gerekli görülürse sinüslerin röntgen filmi çekilir. Bunlar akut sinüzit teşhisinde kullanılır.

Kronik sinüzit teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve endoskopi yardımıyla burun incelenir.

Sinüzit Ağrısı

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ağrı göz altlarına kadar hissedilebilir ve gözlerde şişlik hissine sebep olabilir. Baş öne eğildiğinde ağrı şiddetlenir. Saçın ıslak dışarı çıkılması ve rüzgarlı havalar sinüzit kaynaklı baş ağrısını tetikler.

Sinüzit akut ve kronik olmak üzere iki alt gruba ayrılır. Akut sinüzit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Basit bir enfeksiyon ile ortaya çıkan burun akıntısı, geniz akıntısı ve ateş gibi belirtiler akut sinüzit ile de ortaya çıkabilir. Yani akut sinüzit zaman zaman ateşlenme sebebi olabilir ve akut sinüzit belirtileri arasında görülebilir.

Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüzitten kaynaklanan burun akıntılarında burnun tamamen kurumasını önlemek önemlidir. Fazla mukusun atılması her ne kadar rahatlama hissi verse de burnun tamamen kuruması baş ağrısının şiddetlenmesine sebep olabilir.

Yaygın bir inanış olan sinüzite kuru havanın iyi geldiği tamamen yanlış bir bilgidir. Aksine bulunulan ortamdaki havanın nemli olması oldukça faydalıdır.

Sinüzit ağrısını evde hafifletmek amacıyla aşağıdaki uygulamalar yapılabilir.

 • Evdeki ısı kaynağının yakınına havayı nemlendirmek için bir bardak su konulabilir ya da buhar makinesi kullanılabilir.
 • Sıcak suyla alınan duş burnun nemlenmesine faydalı olacaktır.
 • Bol su tüketimi sinüsleri tıkayan mukusu incelterek sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
 • Damlalık yardımıyla burna tuzlu su damlatılabilir.
 • Sıcak suyla nemlendirilmiş havlu yüze tutulabilir.
 • Başı yukarıda tutmak ve yatarken kalın yastıklar kullanmak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.
 • Sinüsler tıkalıyken klorlu havuza girilmemelidir.

Sinüzit tedavisi için doktora başvurulması önemlidir. Uzun süre tadavi edilmeyen sinüzit daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisinde antibiyotikler çoğunlukla yeterli olur. Burun akıntısına yapılan kültüre göre uygun antibiyotikler kullanılır.

Burun akıntısından kültür yapılamıyorsa, ( çoğunlukla yapılamaz) geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotikler anti alerjik ilaçlar ile sistemik ve lokal ödem çözücüler ile desteklenmeli.

İlaç kullanımı doktor kontrolünde, doktorun önerdiği doz ve sürede olmalıdır.

Burun içi tıkanıklığa sebep olan polipoid veya anatomik bozukluklardan kaynaklanan kronik sinüzit tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Cerrahi müdahaleye akut sinüzit tedavisi nde ihtiyaç duyulmasa da kronik sinüzitlerde daha sık başvurulan bir tedavi yöntemidir. Sinüs ameliyatları günümüzde endoskop yardımıyla burun içine girilerek yapılmaktadır.

Bu yöntem sayesinde kişi gündelik aktivitelerinden ve işinden çok uzun süre ayrı kalmaz.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır

Sinüslerdeki mukusun akıtılması için buruna tuzlu su verilmesi, yüze sıcak suyla nemlendirilmiş havlu tutulması, sıcak suyla duş alınması ve bol su tüketilmesi etkili olacaktır. Ancak bu uygulamalar kesin çözüm değildir. Sinüzit belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit tedavisine bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından papatya kürü öneriliyor. Papatya kürünün hazırlanışı ve uygulanışı:

sinüzit tedavisi

 • Yarım litre kadar su bir kapta kaynatılır.
 • Kaynayan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
 • Daha sonra baş bir havlu ile örtülerek bu suyun buğusuna durulur.
 • 5 dakika süresince burundan nefes alınıp verilir.
 • 5 dakikanın sonunda yarım saat ara verilir.
 • Verilen aradan sonra aynı kür tekrar 5 dakika uygulanır.
 • 3. günde akıntı gelmeye başlar ve ara verilir.

Papatya kürü sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanır. Aksi taktirde sinüzit tekrarlar.

Источник: http://saglikloji.com/sinuzit-belirtileri-nedir-sinuzit-tedavisi/

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit nasıl anlaşılır;

Akut Sinüzit

Akut sinüzit başlangıcı genelde soğuk algınlığından kaynaklanan enfeksiyon ile kendini belli eden ve bir ile iki hafta süren semptomlara sahip olan bir durumdur. Akut sinüzit kısa süren bir sinüzittir. Bakteriyel bir enfeksiyon ise, akut sinüziti dört haftaya kadar sürebilmektedir. (1)

Sinüzit nasıl anlaşılır? Akut sinüzit belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • Burundan veya genizden akan kalın, sarı veya yeşilimsi bir akıntı
 • Burun tıkanıklığı veya burun yoluyla nefes almada güçlük çekme
 • Öne doğru eğildiğinde kötüleşen gözler, yanaklar, burun veya alında ağrı, hassasiyet, şişme ve basınç

Diğer belirtiler şunları içerebilir:

 • Kulak basıncı
 • Baş ağrısı
 • Üst çene veya dişlerde ağrı
 • Kokunun ve tadın azalması
 • Öksürük (geceleri kötüleşebilir)
 • Kötü nefes (ağız kokusu)
 • Yorgunluk
 • Ateş (2)

Kronik Sinüzit

Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit semptomları akut sinüzit semptomlarına göre daha az şiddetlidir.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit semptomlarının daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içerir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu)

Kronik sinüzit, cerrahi gerektiren uzun süreli hasara neden olabilir. (3)

Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonu

Bazı durumlarda, burunda normalde bulunan bakteriler sinüslere girebilmektedir. Nemli ve sıcak sinüs boşlukları bakterilerin büyümesi için mükemmel bir ortamdır. Akut bakteriyel sinüzit ile viral üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri çok benzerdir.

Ancak, belirtilerin şiddeti ve süresi enfeksiyonun bakteri ve virüs nedeniyle oluşup oluşmadığını göstermektedir. Akut bakteriyel sinüzit semptomları tipik olarak 10 günden fazla sürer veya 10 günden sonra iyileşme başlar. Sonrasında 5 ile 7 gün boyunca daha da kötüleşir.

Bu duruma çift hastalık denir. (4)

Çocuklarda Sinüzitin Belirtileri

Çocuklar, gözler arasında bulunan etmoid sinüslerde enfeksiyon geliştirebilirler. Sinüziti olan çocukların, erişkinlerde birincil işaret olan etkilenmiş sinüs, baş ağrısı ve yüz ağrısı hissetme olasılığı düşüktür. Çocuklarda bakteriyel sinüzit belirtileri yetişkinlerden daha spesifik olabilir ve aşağıdakileri içerir:

 • Sürekli burun akıntısı (her türde) ve 10 gün boyunca öksürük
 • Ağır semptomlar arka arkaya en az 3-4 gün sürer ve kalın, yeşilimsi burun akıntısıyla ateş olur

Çocuklarda diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Sinirlilik
 • Kusma
 • Tıkanıklık
 • Öksürük (5)

Acil olarak tıbbi yardım gerektiren durumlar

 • Belirtilerin ciddiyetinin artması
 • Göz çevresinde sinüs enfeksiyonu oluşması halinde gözlerin kırmızı, şişmiş veya ağrılı olması
 • Şişmiş ve sarkmış göz kapakları
 • Göz hareketi kaybı (enfeksiyonun göze vurması durumu)
 • Görme değişiklikleri
 • Gözbebeğinin sabit veya büyümüş olması
 • Yüzün her iki tarafına yayılmış belirtiler (kan pıhtılaşmasına işaret edebilir)
 • Şiddetli baş ağrısı gelişimi, görme değişimi
 • Hafif kişilik veya zihinsel değişiklikler (enfeksiyonun beyne yayılma ihtimaline işaret edebilir)
 • Kemik üzerinde yumuşak bir şişme (kemik enfeksiyonuna işaret edebilir) (6)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, sinüs astarının şişmesini ve inflamasyonunu tanımlayan bir durumdur. Bu durum genellikle, virüs, bakteri veya mantarın, elmacık kemiklerinizin ve alnınızın arkasında bulunan sinüs boşluklarına dolması ve sonucunda sinüs enfeksiyonuna neden olmasından kaynaklanmaktadır.

Sinüzitin ortak belirtileri burun tıkanıklığı, burun akması, yüz ağrısı, ateş ve baş ağrısıdır.

Sinüzit riskini artıran durumlar arasında soğuk algınlığı, saman nezlesi ve diğer alerjiler, burun polipleri ve kistik fibroz bulunmaktadır. Sigara içmek de sinüsleri ağırlaştırabilmektedir. Hava basıncını da içeren hava durumundaki değişiklikler sinüziti etkileyebilmektedir. (7)

Daha fazla sinüzit hastalığı nedir?

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit neden olur? Sinüzit, çoğunlukla viral bir enfeksiyon olan soğuk algınlığı nedeniyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda bakteri enfeksiyon ile de gelişebilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda sinüzit olma riski yükselmektedir:

 • Saman nezlesi veya sinüslerinizi etkileyen başka bir alerjik durum
 • Septum deviasyonu (burun kıkırdağı eğriliği), burun polipleri veya tümörleri gibi bir burun geçiş anormalliği
 • Kistik fibroz veya HIV / AIDS gibi bağışıklık sistemi rahatsızlığı gibi tıbbi bir durum (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sinüzit nedenleri

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit nasıl geçer? Sinüzit durumunda, çoğu kişi antibiyotik kullanmadan bir hafta içinde tamamen iyileşebilmektedir ancak etkin antibiyotikler kullanıldığında iyileşme daha hızlı bir şekilde olmaktadır. (Bazı antibiyotikler sinüzit için uygulanan diğer tedavi yöntemlerinden daha etkilidir).

Sinüzit belirtilerini hafifletmek için uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Buhar inhalasyonu, belki birkaç damla okaliptüs yağı da dâhil edilebilir
 • Yüze karşı tutulan sıcak kompresler
 • Ağrı kesici ilaçlar

Sinüzitten muzdarip olursanız, tedavi edilebilecek herhangi bir tetik olup olmadığını görmek önemlidir. Örneğin, saman nezlesi veya diş hastalığınızı tedavi etmek zorunda kalabilir veya yüzme havuzlarından uzak durarak tahriş edici maddeleri önlemek isteyebilirsiniz.

Sinüslerde biriken mukusu temizlemek ve sinüs akışını artırmak için yapılan çalışmalar cerrahi, kalıcı sinüzit vakaları için de bir seçenek olabilir. (9)

Sinüzit Ameliyatı: Bu tedavileri denedikten sonra belirtileriniz düzelmezse, sinüslerin drenajını iyileştirme amacıyla sinüzit ameliyatı yapılmaktadır.

Sinüzit için hangi doktora gidilir: Sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) yönlendirilebilirsiniz. (10)

Sinüzit tedavisi ve daha fazlası için

Источник: https://www.acil.net/sinuzitin-belirtileri-nelerdir/

Sinüzit

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit, diğer adıyla rinosinüzit, vücudun enfeksiyona karşı reaksiyonu sonucunda sinüs duvarlarındaki dokuların şişmesi ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Her 8 yetişkinden 1 inde yılda bir kez tekrarlamakta ve genellikle sinüslerin bakteriler veya virüsler tarafından enfeksiyonu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sinüs, burun çevresindeki kemiklerin içerisinde bulunan boşluklu yapılara verilen isimdir.

Yanaklarda, gözlerin ve burnun arkasında bulunan ve kanallar aracılığıyla buruna açılan bu yapılar burun boşluğundaki havayı ısıtır, nemlendirir ve filtreler.

Sinüslerin sağlıklı kalabilmesi, buruna açılan bu kanalların sinüslerle burun boşluğu arasındaki hava ve salgı geçişini sağlayabilmesine bağlıdır.

Git Kapat Üst

Sinüzitin temel belirtileri;

 • Burun tıkanıklığı
 • Yüz ve göz çevresinde ağrı, basınç ve doluluk hissi
 • Kulakta doluluk hissi
 • Renkli veya bulanık burun akıntısı (normalde şeffaf olması gerekmektedir.)
 • Geniz akıntısı (burun arkasına akıntı)
 • Öksürük
 • Baş ağrısı 
 • Dişte ağrı
 • Yorgunluk
 • Ateş gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda tanının hekim tarafından konularak, doğru tedaviye başlamak önemlidir.

Sinüzit Tipleri Nelerdir?

Sinüzit, hastalığın süresine ve hastalık etkenine göre sınıflandırılabilir. Hastalık süresine göre sınıflandırma akut ve kronik, hastalığın etkenine göre sınıflandırma viral ve bakteriyel şeklindedir.

Akut sinüzit, sinüzit belirtilerinin 4 haftadan kısa süre içerisinde kaybolduğu, kronik sinüzit ise belirtilerin 3 aydan uzun sürdüğü sinüzit tipidir. Çoğu akut sinüzit soğuk algınlığı olarak başlar ve bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle ilerler.

Kronik sinüzitte ise dokulardaki şişliğin ve enfeksiyonun altta yatan neden olduğu düşünülmektedir.

Sinüzit Ne Kadar Yaygındır?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 verilerine göre Türkiye’de her yüz kişiden beşinde görülmekte olan bir hastalıktır, bu kadınlar için oran %5.9, erkekler için %4.8 olarak belirtilmektedir.

Sinüzitin Tanısı?

Sinüzit, tanısı ayrıntılı hasta hikayesi ve fizik muayene ile konulabilen bir hastalıktır. Hekimin gerekli gördüğü bazı olgularda tanının konulabilmesi için;

 • Bilgisayarlı Sinüs Tomografisi
 • Alerji testi
 • Burun salgı örneklemesi
 • Sinüs endoskopisi gibi görüntüleme teknikleri ve testlerden de sinüzit tanısında faydalanılmaktadır.

Sinüzit tedavisinde; sinüzit semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak, burun tıkanıklığını azaltmak ve alerji semptomlarının eşlik ettiği durumlarda alerjiyi kontrol altına almak amacıyla ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Bakteriyel etkenin sebep olduğu sinüzit olgularında antibiyotik hekim tarafından reçetelenebilir.

İlaçsız sinüzit tedavi seçenekleri arasında ılık, nemli hava solumak ve burun boşluğunu tuzlu su ile yıkamak sayılabilir.

İlaç ve diğer tedavilerle kontrol altına alınamayan sinüzit semptomu olan olgularda hekimin uygun görmesi durumunda sinüs cerrahisi yapılabilir.

En sık sinüs cerrahisi tipi olan endoskopik sinüs cerrahisinde sinüsler ve burun arasında doğal olarak mukus ve hava geçişini sağlayan kanallar genişletilmektedir.

Sinüzit belirtileri yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle azaltılabilir.

 • Su ve meyve suyu tüketimi; salgıları incelterek, sinüslerden hava ve mukus geçişini kolaylaştıracaktır. Alkol ve kafein içeren içeceklerin tüketimi belirtileri kötüleştirebileceği için bu içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Sıcak duşa girmek, ılık ve nemli havada solumak sinüsleri nemlendirerek belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Burun, yanaklar ve gözler üzerine ılık havlu ile sinüzite bağlı yüz ağrısında azalma sağlanabilir.
 • Burun boşluğunu temizlemek burun boşluğu ve sinüsler arasındaki tıkanıklığı açarak belirtilerde azalma sağlamaktadır.
 • Baş yükseltilmiş şekilde uyumak da sinüslerden geçişi kolaylaştırarak, tıkanıklığı azaltmaktadır.

Sinüzit ve Rinit?

Sinüzit ve Rinit belirtileri çok benzerlik göstermektedir. Rinit burun boşluğunu kaplayan mukoza zarlarının şişmesi ile kendini göstermekte iken, sinüzit sinüs boşluğunu kaplayan zarların ve burun boşluğu ile sinüsler arasında geçişi sağlayan kanalların şişmesi ile kendini göstermektedir.

Rinit alerjik veya alerjik olmayan olarak iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Alerjik rinit havadaki alerjenler nedeniyle ortaya çıkan burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve gözlerde,ağır burun ve kulaklarda kaşınmayla seyreden bir hastalıktır.

Alerjik olmayan rinit de ise sıklıkla sadece burun tıkanıklığı görülmekte olup sigara dumanı gibi iritanlar, havadaki basınç ve sıcaklık değişiklikleri rinite neden olmaktadır.

Referanslar:

 • http://www.entnet.org/content/sinusitis ET:09.01.2018
 • https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/At-a-glance/sinusitis ET:09.01.2018
 • TÜİK, 2012, Hastalık/sağlık sorunu yaşadıklarını belirten bireylerin cinsiyet ve yerleşim yerine göre dağılımı
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/diagnosis-treatment/drc-20351667 ET:09.01.2018

Источник: https://gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/alerji-enfeksiyon/sinuzit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть