Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

Sinüzit Belirtileri Nedir Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

sinüzit belirtileri nedir sinüzit tedavisi

sinüzit nedir

Yüzün iç kısmını ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır.

Sinüslerin hava geçişini sağlamak amacıyla burna açılan ağızları vardır. Sinüzit nedir sorusunun cevabı kabaca şu şekilde verilebilir; Çeşitli nedenlerle bu ağızlarda tıkanıklık olduğunda hava geçişi sağlanmaz ve sinüslerde mikrop üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltahaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Neden Olur

Tedavi edilmeyen uzun süreli nezle sonrası, alerjik nedenlerden burun etlerinin ve burun iç mukozasının şişmesi ve bazı yapısal nedenlerden dolayı sinüslere hava akışı kesilir ve sinüzit oluşur.

Sinüzit Nasıl Anlaşılır

Sinüzitin anlaşılması için sinüzit belirtileri bilinmeli. Bu belirtiler görüldüğünde bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalı. Tanı konmak için hasta şikayetleri dinlenir. Burun akıntısının rengi konusunda bilgi alınır.

Baş ağrısının ne sıklıkla ve ne kadar süreli olduğu öğrenilir. Doktor tarafından boğaz, burun, ağız ve kulak muayenesi yapılır. gerekli görülürse sinüslerin röntgen filmi çekilir. Bunlar akut sinüzit teşhisinde kullanılır.

Kronik sinüzit teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve endoskopi yardımıyla burun incelenir.

Sinüzit Belirtileri

Bir aydan daha az süren sinüzite akut, daha uzun sürenlere ise kronik ve sabakut sinüzit denir. En sık görülen sinüzit belirtisinin baş ağrısı olduğu yönünde yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Bu inanışın aksine baş ağrısı ender görülen bir sinüzit belirtisidir. En çok görülen sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun akıntısı. Sarı,yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı.
 • Yanaklarda ve göz çevresinde ağrı.
 • Başta görülen basınç hissi.
 • Öne eğilmelerde yüzde ağrı hissedilmesi.
 • Ağızda kötü koku oluşması.
 • Ender olarak hafif ateş, geniz akıntısından kaynaklanan mide bulantısı, iştahsızlık ve kuru öksürük gibi belirtiler görülebilir.

Sinüzit belirtileri görüldüğünde kesin tanı konması için doktora gidilmelidir.

Migren belirtileri nelerdir? Migren ile sinüzit arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Sinüzit Ağrısı

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ağrı göz altlarına kadar hissedilebilir ve gözlerde şişlik hissine sebep olabilir. Baş öne eğildiğinde ağrı şiddetlenir. Saçın ıslak dışarı çıkılması ve rüzgarlı havalar sinüzit kaynaklı baş ağrısını tetikler.

Sinüzit akut ve kronik olmak üzere iki alt gruba ayrılır. Akut sinüzit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Basit bir enfeksiyon ile ortaya çıkan burun akıntısı, geniz akıntısı ve ateş gibi belirtiler akut sinüzit ile de ortaya çıkabilir. Yani akut sinüzit zaman zaman ateşlenme sebebi olabilir ve akut sinüzit belirtileri arasında görülebilir.

Sinüzit Nasıl Geçer

Sinüzitten kaynaklanan burun akıntılarında burnun tamamen kurumasını önlemek önemlidir. Fazla mukusun atılması her ne kadar rahatlama hissi verse de burnun tamamen kuruması baş ağrısının şiddetlenmesine sebep olabilir.

Yaygın bir inanış olan sinüzite kuru havanın iyi geldiği tamamen yanlış bir bilgidir. Aksine bulunulan ortamdaki havanın nemli olması oldukça faydalıdır.

Sinüzit ağrısını evde hafifletmek amacıyla aşağıdaki uygulamalar yapılabilir.

 • Evdeki ısı kaynağının yakınına havayı nemlendirmek için bir bardak su konulabilir ya da buhar makinesi kullanılabilir.
 • Sıcak suyla alınan duş burnun nemlenmesine faydalı olacaktır.
 • Bol su tüketimi sinüsleri tıkayan mukusu incelterek sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
 • Damlalık yardımıyla burna tuzlu su damlatılabilir.
 • Sıcak suyla nemlendirilmiş havlu yüze tutulabilir.
 • Başı yukarıda tutmak ve yatarken kalın yastıklar kullanmak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.
 • Sinüsler tıkalıyken klorlu havuza girilmemelidir.

Sinüzit tedavisi için doktora başvurulması önemlidir. Uzun süre tadavi edilmeyen sinüzit daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisinde antibiyotikler çoğunlukla yeterli olur. Burun akıntısına yapılan kültüre göre uygun antibiyotikler kullanılır.

Burun akıntısından kültür yapılamıyorsa, ( çoğunlukla yapılamaz) geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotikler anti alerjik ilaçlar ile sistemik ve lokal ödem çözücüler ile desteklenmeli.

İlaç kullanımı doktor kontrolünde, doktorun önerdiği doz ve sürede olmalıdır.

Burun içi tıkanıklığa sebep olan polipoid veya anatomik bozukluklardan kaynaklanan kronik sinüzit tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Cerrahi müdahaleye akut sinüzit tedavisi nde ihtiyaç duyulmasa da kronik sinüzitlerde daha sık başvurulan bir tedavi yöntemidir. Sinüs ameliyatları günümüzde endoskop yardımıyla burun içine girilerek yapılmaktadır.

Bu yöntem sayesinde kişi gündelik aktivitelerinden ve işinden çok uzun süre ayrı kalmaz.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır

Sinüslerdeki mukusun akıtılması için buruna tuzlu su verilmesi, yüze sıcak suyla nemlendirilmiş havlu tutulması, sıcak suyla duş alınması ve bol su tüketilmesi etkili olacaktır. Ancak bu uygulamalar kesin çözüm değildir. Sinüzit belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.

Sinüzit Bitkisel Tedavi

Sinüzit tedavisine bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından papatya kürü öneriliyor. Papatya kürünün hazırlanışı ve uygulanışı:

sinüzit tedavisi

 • Yarım litre kadar su bir kapta kaynatılır.
 • Kaynayan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır.
 • Daha sonra baş bir havlu ile örtülerek bu suyun buğusuna durulur.
 • 5 dakika süresince burundan nefes alınıp verilir.
 • 5 dakikanın sonunda yarım saat ara verilir.
 • Verilen aradan sonra aynı kür tekrar 5 dakika uygulanır.
 • 3. günde akıntı gelmeye başlar ve ara verilir.

Papatya kürü sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanır. Aksi taktirde sinüzit tekrarlar.

Источник: http://saglikloji.com/sinuzit-belirtileri-nedir-sinuzit-tedavisi/

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir. Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları sinüzit belirtileri, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Sinüzit Nedir?

Sinüsler;  burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak tanımlanır. İnsanda beş çift sinüs mevcuttur. Bunlar;

 • Yanak sinüsleri (maksiler sinüsler),
 • Alın sinüsleri (frontal sinüsler),
 • Gözler arasındaki sinüsler (ön ve arka etmoid sinüsler)
 • Geniz bölgesindeki sinüsler (sfenoid sinüsler) .

Bebek ve çocuklarda sinüslerin, erişkinlerdeki görünümü alması, havalanarak gelişmesi 12-14 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Ancak son şeklini almaları 22-24 yaşlarında olur.

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar.

Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur.

İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

Sinüzit; burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten genel bir tanımdır.

Sadece sinüs mukozasının tutulup burun mukozasının etkilenmediği bir durum söz konusu olamayacağı için günümüzde sinüzit terimi yerine  “ rinosinüzit”  terimi kullanılmaktadır.

Genel olarak sinüzitler, döşeyici mukozanın ürettiği mukusun (sümük) buruna boşaltılamaması sonucu oluşur. Buna neden olan üç temel faktör bulunmaktadır.

 • Sinüslerin buruna boşalma kanallarının (ostium) tıkanması,
 • Mukusu sinüsler içinde aktif olarak ostiumlara taşıyan sisteminin (muko silier aktivite) bozulması,
 • Mukus içeriğinin ya da kıvamının değişmesi.

Bu faktörlerden bir ya da fazlasının mevcudiyetinde sinüslerde biriken mukus içinde bakterilerin çoğalması sinüzite neden olmaktadır. Sinüzit genellikle aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Akut sinüzit
 • Kronik sinüzit
 • Subakut sinüzit
 • Rekürren( tekrarlayan) akut sinüzit
 • Kronik sinüzitin akut alevlenmesi

Sinüzit Nedenleri

Sinüzitin pek çok farklı nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenleri şöyledir;

 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) : Sinüzitin en sık nedenidir. Nazal mukozanın viral enfeksiyona bağlı ödem ve inflamasyonu ile sinüs boşalma kanallarının tıkanması, aynı zamanda üretilen mukusun ostiumları tıkayacak şekilde koyu kıvamlı olması sinüsler içinde salgı birikimi ve oksijenlenmede bozulmaya neden olur. Bu aşamayı takiben ikincil bakteriyel çoğalma ile sinüzit oluşur.
 • Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir.
 • Burun içi eğrilikler (septum deviasyonu),
 • Polipler,
 • Burun eti büyümeleri (konka hipertrofileri) gibi sinüs boşalma kanallarını daraltan ya da tıkayan anatomik patolojiler
 • Özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri
 • Yüzme veya uçak yolculuğu esnasında oluşan basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına yol açar.

Sinüzit, hipertansiyon ve romatizmadan daha fazla görülmekle birlikte yaşam kalitesini şeker hastalığı ve kalp hastalıklarından daha fazla bozmaktadır. Yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır.

Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın bölgesinde ağrı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açarak uyuma, horlama gibi sorunların yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Bu nedenle sinüzite neden olan etkenler ve sinüzit mutlaka tedavi edilmesi gerekir.   

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmamanın sinüzite neden olup olmayacağı halk arasında en sık merak edilen konulardan biridir.

  Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riskleri artar.

Bu bilgi, kişinin saçını kestireceği, kısa saçla bu riski ortadan kaldıracağı anlamına gelmez. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık varsa daha sık karşılaşılır.

Sinüzit Baş Ağrısı

Halk arasında baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri de sinüzit olarak bilinmektedir. Sinüzit oldukça şiddetli ve hayat kalitesini etkileyen bir ağrıya neden olabilir. Burun çevresindeki hava dolu boşluklar olan sinüslerden köken alan baş ağrısı nedenleri kısaca;

 • Mukozal temas yüzeyleri ve vuran ağrılar
 • Havalanma yetersizliği sonucu oksijensizlik veya negatif basınç
 • İltihabi dokuların(polip) çevre dokulara basıncı sonucu ortaya çıkanlar şeklinde sıralanabilir.

Birçok sinüs hastalıklarında birden fazla sinüsün hasta olması doğaldır. Dolayısı ile ortaya çıkan şikayetler, bir ve birden fazla sinüsün oluşturduğu bir bütün olacaktır. Bunun yanı sıra yansıyan ağrı fenomeni de işe karışır.   

Yanak bölgesi sinüslerinde ağrı, sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerler. Ağrı bazen elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde duyulur. Kronik sinüzitlerde ağrı, genel kanının aksine daha az rastlanan bir belirtidir. Yanak sinüsünün habis tümörlerinde ağrı ancak ileri devredeki bir şikayet olabilir.

Yanak sinüslerinin kistleri de ağrı nedenidir. Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağızlarına yaptıkları baskı ile ağrı nedeni olurlar. Ağrı genellikle şiddetli olup yanak bölgesinden taşarak alın sınırlara kadar dayanır. Gözyaşı salgısında artma ve burun tıkanıklığı vardır.

                                     

Burun kökü sinüslerinin akut enfeksiyonlarında aynı taraf burun kökü ve gözler arkasında ağrı vardır. Nadiren tek başına bulunur. Genellikle yanak ve alın sinüziti beraberinde pansinüzit şeklinde mevcuttur. Osteoma denilen selim tümörleri de başlangıçtan itibaren ağrı yapmaları ile tanınır.

Alın ağrılarında genellikle alın bölgesi sinüzitleri çok sorumlu tutulur. Halbuki alın sinüsü ağzının anatomik özelliğinden dolayı boşalmasının kolay olması, alın bölgesi sinüzitlerinde ağrının çok olmamasını sağlar.  

Burun sinüsleri arasında özellikleri yönünden en az tartışması yapılmakla beraber, hala klinik bulguları yönünden hakkında son söz söylenmemiş olanı kafa tabanı sinüsleridir.

Birçok şikayet ve hastalık hala kafa tabanı sinüzitlerinin sorumluluğuna sığınmaktadır.

Akut enfeksiyonunda kafa arkası baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, omuza, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, ense sertliği, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.                       

Sinüs içerisinde bulunan hava teorik olarak dışarıda bulunan hava ile aynı atmosferik basınçtadır ve basıncın dengelenmesi, sinüs ağızlarının normal geçirgenlikleri ile ilişkilidir.

Bu ilişkinin bozulması sinüsteki hava basıncının dış ortama göre fazla ya da eksiklik göstermesi gibi bir oluşuma neden olur. Bunun pratik sonucu bir ağrının ortaya çıkmasıdır.

Özellikle sinüs içindeki hava basıncının azalması ile beraber olan “vakum sinüzit” ve “vakum baş ağrısı” adı verilen bir oluşumdan söz edilmektedir.

Bu durum; ya sinüs ağzının herhangi bir nedenle tıkanması ve içindeki gazların mukoza tarafından emilmesi sonucu olarak ya da dış atmosferik basınç değişikliklerine uyum sağlamaması sonucu olabilir. Sinüs ağzının iltihabi, alerjik ve tümöral oluşumlar sonucu tıkanması ve hava geçirgenliğine mani olması ile açıklanmaktadır. Sinüs ağzının açılması ağrıyı ortadan kaldırır.

Balon Sinüsoplasti’nin Avantajları

Balon Sinüsoplasti, kanlı cerrahi olmaması, işlem sonunda bölgede cerrahiye bağlı bir skar ve buna bağlı bir kapanmaya yol açmaması açısından önemlidir.

Aynı zamanda cerrahi işlemde ortaya çıkabilecek göz, beyin ve damarsal yapılara ait komplikasyonların ortaya çıkmaması açısından da son derece güvenilir bir yöntemdir. Hasta, sadece 20 dakikada uygulanan balonla sinüzit tedavisi ile bu sıkıntıdan rahatlıkla kurtulabilir.

Hastanın hastanede kalış ve iyileşme süreci son derece kısalır. Aynı gün taburcu olup ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrasında ağrı problemi olmaz. Her türlü sinüzit olgularında uygulanmakla birlikte doğru seçilmiş olgularda çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Yöntem, sinüzit hastaları için korkulu rüya olan sinüzit operasyonlarında bir çığır sayılabilir. Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüzit de bulunan hastalara, küçük sinüsleri tıkalı olanlara ve 17 yaşından küçük kişilere uygulanmamaktadır.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumlar, ilaç tedavisine dirençli olan vakalardır. Sinüzit nedeniyle göz etrafında oluşan iltihaplanma tedavisinde de ameliyat önemli bir seçenektir.

Kronik sinüzit ile birlikte geniz eti olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti ve gerektiğinde bademciklerin alınması tek başına kronik sinüziti tedavi edecek bir yöntem değildir, buna yardımcı bir tedavi de uygulanmalıdır.

Uygun zamanda verilen ilaç tedavisi ile gereken durumlarda yapılan geniz eti ve bademcik ameliyatlarına rağmen iyileşmeyen kronik sinüzitlerde tercih endoskopik sinüs ameliyatıdır.

Bu ameliyattaki en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemek olmalıdır. Eğer çocuğa uygun en önemli tedavi seçeneği ameliyat ise bu vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Sinüzitten Korunma Yolları

Tedavi edilse de tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüzitin oluşumunun nasıl engellenebileceğini bilmek büyük önem taşır. Sinüzitten korunmak için bu tavsiyelere uyulması önerilmektedir;

 • Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyonlarda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentollü, okaliptus buharı yapılabilir.
 • Dışarı, ıslak saçla çıkmamaya önem verilmelidir.
 • Direkt rüzgara maruz kalınmamalıdır.
 • Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
 • Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit Hastalığında Bilinen Yanlışlar!

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen bazı doğal tedaviler, bitkisel tedaviler çok riskli olabilir.

Sinüzite iyi geldiği düşünülen bitkiler buruna sıkılmamalı.

Aksi taktirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Burun süratli sümkürülmemeli, çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilir. 

Güncellenme Tarihi: 10 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sinuzit-ve-tedavisi/

Sinüzit nedir? Sinüzitin nedenleri, belirtileri ve güncel tedavi yöntemleri

Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

Sinüslerin buruna açıldığı kanallar tıkanır. Tıkanan kanallar, sinüslerin ürettiği salgıların, sinüs içine hapsolmasına neden olur. Sinüsün içi kendi ürettiği salgılarla dolar. Bunun sonucunda mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşur. Kısa zamanda çok sayıda bakteri oluşur ve sinüzit meydana gelir.

Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze veya beyine yayılması çok nadirdir. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir.

Akut Sinüzit, 4 hafta sürer, 4-12 hafta süren subakut türü vardır. Ayrıca 12 haftadan fazla süren, hatta yıllarca sürebilen kronik Sinüzit durumu vardır. Akut sinüzit genellikle bakteri enfeksiyonuna dönüşen soğuk algınlığı şeklinde başlar.

Alerjiler, burun sorunları ve bazı hastalıklar akut ve kronik sinüzitlere de neden olabilir. Sinüzit belirtileri ateş, zayıflık, yorgunluk, öksürük ve tıkanıklığı içerir. Teşhisi için görüntüleme testlerine de gereksinim olabilir.

Tedavisinde antibiyotikler, dekonjestanlar ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Sinüzit genellikle üst solunum yollarından sinüslere yayılmış bir soğuk veya grip virüsünün sonucunda oluşur. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaç vakaya neden olur. Enfekte diş veya mantar enfeksiyonu bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir. Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan bazı etkenler şunlardır:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi dahil alerjiler ve ilgili durumlar
 • burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Alerjiler ve astım gibi temel sorunları iyi kontrol edilmemesi

Sinüzit belirtileri

 • Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzit göstergesidir
 • Erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürük en çok gözlemlenen belirtileridir.
 • Çocuklarda huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı kusma olabilir.
 • Tüm yaş gruplarında kısmen daha az rastlanan belirtiler; ateş, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır.
 • Rahatsızlığın devamı sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu da sinüzit belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit, soğuk algınlığı veya alerji nedeniyle başlayabilir. Enfeksiyonlar veya zayıf bağışıklık sistemi sinüzite neden olabilir.

 Bazen, kronik sinüzit, burun kanallarının yapısında veya sinüslerin normal şekilde boşalmasını önleyen nazal polip gibi bir büyümeyle ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Bu şikayetler kronik sinüzit göstergesi olabilir!

 • Sabahları yorgun uyanıyorsanız,
 • Boğaz ağrınız varsa,
 • Burnunuzda kuruma ve kabuklanma oluyorsa,
 • Ağız ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokusu problemi yaşıyorsanız,
 • Geceleri horluyorsanız,
 • Burun tıkanıklığınız varsa,
 • Koku alamıyorsanız,
 • Son dönemlerde sürekli yorgunsanız,
 • Kuru öksürüyorsanız,
 • Sesiniz değişmeye başladıysa,
 • Geniz akıntınız varsa,
 • Boğazınızda batma gibi bir rahatsızlık hissi oluşuyorsa,
 • Kış enfeksiyonlarını 10 günden çok daha fazla bir sürede atlatıyorsanız; hastalıklarınız kısa aralıklarla tekrarlıyorsa ve en önemlisi bu şikayetleriniz 3 aydan fazla süredir varsa kronik sinüzit hastası olabilirsiniz.

Kronik sinüzitin kalıcı tedavisi için cerrahi yöntem iyi bir seçenek olabilir

Sinüzit atakları ve üst solunum yolu sorunları 

Burun kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa kış mevsimi sizin için çok daha sıkıntılı geçer; burun tıkanıklığı belirginleşir, sinüzit atakları sık gerçekleşir.

Basit viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekmezken; kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi probleminiz varsa doğal direnç mekanizmalarınız bozulduğu için sıklıkla antibiyotik kullanımı ile sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca uykuda nefes alma probleminin artması oksijen alınan miktarını düşürdüğünden yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleriniz belirginleşir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var.

Sinüzit çocuklar için de ciddi bir sağlık sorun olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, büyümüş geniz eti ve alerji gibi faktörler çocuklarda sinüzit yapan nedenlerin başında geliyor.

Ayrıca burun içi eğriliği, burunda polip olması ve bağışıklık yetmezlikleri de sinüzite yol açabiliyor.

Çocuklarda sinüzit uyku düzeninin bozulmasına, okul başarısızlığına ve pek çok ciddi soruna neden olabilir.

Çocuklarda sinüzit nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri

Çocuklarda sinüzit belirtileri farklı olabilir, bazende belirgin olmayabilir.

Belirtilerin değişken ve çoğu zaman belirsiz olması, çocuklarda sinüs enfeksiyonunun az görüldüğü anlamına gelmez ve genellikle hastalığın gözden kaçmasına, kimi zaman geç teşhis edilmesine neden olur.

 Çocukluk döneminde sinüzit belirtileri arasında, ateş, öksürük, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kanaması, baş ağrısı, yüz ağrısı, halsizlik ve ağız kuruluğu bulunabilir.

Alerjisi Olanlar: Bir alerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur
Yapısal Burun Bozuklukları Olanlar: Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu olanlar.
Sık Enfeksiyona Maruz Kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli
Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar

Öncelikle hastanın sinüs tomografisi sonuçlarının incelenmesi gerekir. Medikal tedavide fayda sağlanamadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Tedavi, doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır.

Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik sinüzit için genellikle cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ameliyat ile amaçlanan, tıkalı olan sinüs yollarının açılmasıdır.

Böylece sinüslerin havalanması sağlanır, enfeksiyon geriler ve kaybolur.

Tedavi planlanırken önemli olan neden olan faktöre odaklanmak ve çözmektir. Örneğin, sinüzit alerjilerden kaynaklanıyorsa, dekonjestanlar muhtemelen çok fazla yardımcı olmayacaktır.

Birkaç günden fazla semptomlarınız varsa mutlaka doktora danışın. İyi bir muayene ve bazen X-ışınları, BT taramaları veya MRG gibi görüntüleme testleri ile soruna tam olarak neyin sebep olduğunu net olarak saptanabilir.

 Çoğu zaman, en iyi sinüzit tedavisi, farklı yaklaşımların bir kombinasyonudur.

Sinüziti olan çoğu insan iki veya üç hafta içinde kendisini daha iyi hissedecek ve evde kendine bakabilecek duruma gelebilir. Sinüzit belirtilerini hafifleten faktörler:

 • paracetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler almak
 • burun tıkanıklığı gidericiler – ancak bir haftadan fazla kullanılmamalıdır
 • yüze sıcak kompres uygulamak
 • burnunuzun iç kısmını düzenli olarak tuzlu su ile temizlemek – bunu evde kendiniz yapabilir veya bir eczaneden alınan bileşenlerin poşetlerini kullanabilirsiniz
 • Belirtileriniz düzelmiyorsa ya da kötüleşirse, doktorunuza başvurup antibiyotik veya kortikosteroid sprey reçete yazabilir veya damla verebilir
 • Bu tedavileri denedikten sonra belirtileriniz düzelmezse, sinüslerin drenajını iyileştirmek için ameliyat için bir KBB uzmanına gidebilirsiniz

Sinüzitin ilaçla tedavisi

Antibiyotikler: Doktorunuz bir bakteriyel enfeksiyonu sorumlu tutarsa antibiyotik reçete edebilir. Akut sinüzit için genellikle onları 10-14 gün süreyle kullanılır. Kronik sinüzit için, daha uzun bir süre antibiyotik kullanmak gerekebilir.

 Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Sinüzitiniz virüs veya diğer sorunlardan kaynaklanıyorsa yardım etmezler.

Bazı çalışmalar, bakterilerin önemli bir sinüzit nedeni olmadığını ve antibiyotiklerin aşırı kullanıldığını ileri sürüyor.

Ağrı kesiciler: Sinüziti olan bir çok kişi rahatsızlığı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen gibi tezgah üstü (OTC) ağrı kesici ilaçları alır. Ancak bunları 10 günden fazla kullanılmaması gerekir. Hangisinin sizin için doğru olduğunu doktorunuza danışın.

Dekonjestanlar: Bu ilaçlar sinüslerde mukus miktarını düşürür. Bazıları burun spreyleri şeklindedir, diğerleri hap olabilir. Eğer dekongestan burun spreylerini 3 günden fazla kullanırsanız, sıkıntınızı arttırabilir. Bu neden doktorunuza danışın.

https://www.medikalakademi.com.tr/penisilin-ampisilin-nedir-ne-icin-kullanilir-yan-etkileri-ve-alerjisi/

Allerji ilaçları: Birçok sinüzit vakası kontrolsüz alerjilerden kaynaklanmaktadır. Hiç alerji testi yaptırmadı iseniz bu riski gözardı etmeyin ve olup olmadığınızı görmek için bazı testler yaptırın. Böylece hastalık nedenini tespit etmeniz kolaylaşır.

Steroidler: Bazı durumlarda, doktorunuz sinüs membranlarındaki şişmeyi azaltmak için inhale steroidler reçete edebilir. Zor kronik sinüzit tedavisi için steroid almanız gerekebilir.

Sinüzit tedavisinde kullanılan en son teknikler “Sinoplasti”

Sinoplasti olarak adlandırılan “balon tedavisi” kronik sinüzit hastalığında, uygun vakalarda çok etkili ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Endoskopik sinüs cerrahisinde burun içerisindeki patolojik dokular temizlenip sinüs ağızları açılmaktadır.

Balon tedavisinde ise bu şekilde bir cerrahi işlem yapılmayıp, kapalı sinüs ağzı balon yardımıyla genişletilmekte ve ameliyat sonrası herhangi bir tampona ihtiyaç duyulmamaktadır. Ağrısız ve kanamasız bir girişimdir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Uygun hastalarda tek başına veya endoskopik sinüs cerrahisinde yardımcı yöntem olarak güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Kronik Sinüzitte, bıçaksız ameliyat seçeneği

Yeni geliştirilen sistem sayesinde, kapalı sinüs yolu su ile şişirilen baloncuklarla açılarak sinüzitten kurtulmak mümkün hale geldi.

“Balon sinoplasti” yöntemi ile sinüzitten kısa sürede kurtulmak ve aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür.

“Balon Sinoplasti” yöntemi adı verilen sistem, tıkalı koroner damarların balon ile genişletilmesi mantığının, sinüs kanallarına uygulanması şeklinde çalışıyor.

Kronik sinüzit neden olur? Kronik sinüzitin tek belirtisi baş ağrısı değil!

Eskiden sinüzit ameliyatları kesi yöntemiyle yapılıyordu. Hastalar ameliyatta ve sonrasında acı çekiyor ve kanamaları oluyordu. Yöntem ile hastanın kapalı olan sinüslerine gönderilen balonlar genişletilerek sinüs yolu açılıyor. Hem çok kısa sürede, hem kanamasız şekilde sinüzit ameliyatı gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu sistemle eskiden ameliyattan sonra uygulanan tamponlar da tarihe karışmış oldu. Kendiliğinden yok olan tamponlar yerleştiriliyor ve hastamız ameliyatın hemen ardından taburcu edilebiliyor. Çok kısa süren ameliyatta bıçak ve kesi olmaksızın hasta bir kaç saat içerisinde taburcu oluyor. Ayrıca geliştirilen yöntem, ameliyat sonrası kanamaları da ortadan kaldırıyor.

Kaynak: Sinusitis – https://medlineplus.gov/sinusitis.html

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/sinuzit-nedir-sinuzitin-nedenleri-belirtileri-ve-guncel-tedavi-yontemleri/

Sinüzit Akıntısı Nedenleri, Tedavisi ve Bitkisel Çözümler

Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

Sinüzit oluşması ile birlikte belirtilerin arasında geniz akıntısı şiddetli olarak ortaya çıkacak ve buna bağlı olarak öksürük, ses kısıklığı ya da boğaz ağrısı gibi belirtileri ortaya çıkarır.

Sinüzit Akıntısı Tedavisi

Sinüzit Akıntısı

Sinüzit oluşması ile birlikte kişilerde diğer semptomlarda ortaya çıkacaktır. Bu durumda kulak burun boğaz doktoru tarafından uygun tedavi başlanması gerekmektedir. Sinüzit tedavisi için ağrı kesiciler, antibiyotik ve burun açmak için spreyler reçete edilecektir.

Kronik olarak isimlendirilen 3 aydan daha uzun süre belirtileri olan sinüzit tedavisi için cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleşmesi ile birlikte geniz akıntısı keser.

Fakat sinüs tıkanıklığı uygun olan tedavisinden sonra tekrarlama riski olan ve bir süre sonra belirtileri tekrardan oluşabilir.

Sinüzit akıntısı olması ile birlikte burundan ve genizden iltihaplı akıntı gelmeye başlayacaktır. Bu durum kişilerin öksürmesine, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığı olmasına neden olacaktır. Kişilere verilecek olan ilaçlar daha çoğunlukla bu semptomların giderilmesinde etkili olur.

Burun spreyleri ile birlikte belirtileri arasında olan burun akıntısı yok olması sağlanacaktır. Reçete edilen antibiyotik sayesinde de iltihaplı olan sinüs kanallarının kuruması ve açılması hedeflenecektir.

Kronik olarak devam eden sinüzit hastalığı ilaçlarla tedaviye yanıt vermemesi durumunda cerrahi tedavisi ile sinüs kanallarının açılması da mümkün olacaktır.

Sinüzit akıntısı, sinüslerde oluşan tıkanıklığın iyileşmeden durmayacaktır. Akut ya da kronik olarak yaşanılan sinüzit hastalığı boyunca akıntı da devam eder.

Kişilerin sinüzit kaynaklı olarak akıntısı olması durumunda gün içerisinde bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Tuz ile yapacak olduğu suyun burna damlatılması ile birlikte tıkalı olan burun açılacak ve burun akıntısı ortadan kalkacaktır. Aynı şekilde kurutulmuş papatya ve suyun kaynatılması ile birlikte buharını solumanında geniz ve burun akıntısında etkili olduğu bilinmektedir.

Sinüzit Akıntısına İyi Gelenler

 • 2 yemek kaşığı adaçayı;
 • 1 su bardağı su.

Sinüzit ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısını durdurmak için iyi gelecek olan bitkisel yöntemlerden bir tanesi belirtilerin yok olması için adaçayı ile yapacak olduğunuz su olmaktadır.

Kaynamakta olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında adaçayı konularak 3 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında soğuması beklenmelidir. Suyun soğuması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecektir. Ağza kocaman bir yudum adaçayı alınarak gargara yapılmalıdır. Suyu yutmamaya dikkat etmelisiniz.

Bu adaçayı ile yapacak olduğunuz gargara geniz akıntısına iyi gelecek ve iyileşmeyi sağlayacaktır.

Adaçayı ile yapacak olduğunuz suyun geniz akıntısı olan kişilerde ses tellerini bozar.

Bu nedenle de oluşmaması için kişilerin adaçayı ile yapacak oldukları su ile gargarayı günde üç ya da dört kez yapmaları sonucunda geniz akıntısı sonucunda ortaya çıkacak olan belirtileri azaltacaktır.

Ayrıca kişilerde sinüzit olması durumunda adaçayını içmek diğer belirtilerin daha hızla iyileşmesinde faydalı olacaktır.

Zencefil Çayı

 • 7 gram toz zencefil;
 • Organik bal;
 • 250 gram su.

Sinüs kanallarının iltihaplanması ile birlikte akıntı insanların rahatsız olmasına neden olacak bir durumdur. Kişilerin burun tıkanıklığı ya da burundan akıntı gelmesinin nedeni sinüs kanallarında oluşan iltihaplanma nedeniyle akıntı oluşacaktır.

Bu akıntının oluşmasını engellemek için sinüs boşluklarında oluşan iltihabın kurumasını sağlamak olacaktır. Bu nedenle de zencefil birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu gibi aynı zamanda da sinüzit tedavisinde de son derece etkili olacak ve kişilerin hızla iyileşmesini de sağlayacaktır.

Burada oluşan iltihabın kurumasını sağlamak için zencefil çayını günde iki defa içmeniz önerilmektedir.

Toz zencefil aktarlardan satın alarak bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine atıp on dakika kadar kaynatılmalı ve içerisinde organik bal ilave edilerek suyun ılık olması durumunda içilmelidir.

Rezene Çayı

 • 2 yemek kaşığı rezene tohumu;
 • 250 gram su.

Geniz akıntısını durdurmak için çok etkili olan bitkisel kürlerden bir tanesi de rezene çayı olmaktadır.

Bunun için rezene tohumlarını kullanarak elde edecek olduğunuz çayı günde 2 defa içmeniz kısa süre içerisinde iyileşmenizi sağlayacaktır.

Aktarlardan satın aldığınız rezene tohumundan 2 yemek kaşığı miktarında 250 gram suyun içerisine koyarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalı ve sonra ılık olduğu zaman aç karnına içilmelidir.

Источник: https://sinuzit.info/sinuzit-akintisi.html

Alerjik Sinüzit Tedavisi Nasıl Edilir? Doğal ve Bitkisel Çözümleri

Sinüzitin Nedenleri ve Çözümleri

Alerjik sinüzitten kurtulmak isteyenler bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirler. Özellikle papatya kürünü kullanmak iyi gelecektir. Bu tedavi şeklinden yarar sağlanmak isteniyor ise mutlaka düzenli kullanıma özen gösterilmelidir. Sinüzit geçmez ise uzman bir hekimden de destek alınması gerekir.

Alerjik Sinüzit Tedavisi Nasıl Edilir?

Soğuk algınlığı, nezle halinin 10 günden uzun devam etmesi neticesinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu durum alerjik sinüzitten kaynaklanabilir ve tedavisi olan bir hastalıktır. Alerjik sinüzit kronik ve akut olmak üzere 2`ye ayrılır. Akut olanlarda; antibiyotik, burun damlaları ve alerji önleyici ilaçlarla tedavisi 3 hafta kadar sürebiliyor.

Fakat hava yollarını tıkayan burun kemiği ve kıkırdağında eğrilik, burun eti büyümesi, alerji gibi nedenler olabilir. Bu gibi durumlarda tedavi sonrasında bu nedenlerin ortadan kaldırılması alerjik sinüzit hastalığının kronik olmasını engelleyecektir. Kronik olanlarda ise önemli olan alerjik sinüzite neden olan ana nedenin yok edilmesidir.

Burun polibi denilen et büyümeleri kimi zaman kronik sinüzitlere eşlik eder. Bu durumda ameliyat yapılır. Alerjik sinüzit tedavisinde; cerrahide endoskoplar kullanılmaktadır. Yani Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilen ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyat burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile yapılmaktadır.

Monitörden ameliyat yapmayı sağlayan endoskopik cihazlarla yapılan bu teknik sinüslerin havalanmasını engelleyen nedenleri çözer.

Başarılı sonuçlar almaya yarayan bu ameliyat çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Endoskopik yöntem, burun içi gibi dar ve karanlık bir yerde çalışmayı oldukça kolay hale getirmektedir.

Sinüse yola açan asıl faktör düzeltilmektedir. Sağlam olan bölgelere dokunulmamaktadır.

Lokal ve genel anestezi şeklinde bu ameliyat yapılabilir. Yapılan ameliyatta önemli olan sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak, sinüslerin içini temizlemektir. Genellikle sadece burun içinden girilerek yapılan bu operasyon bazen dudak altından da maksiller sinüse girmek için çalışma yapılabilir.

Uygulanma bu yöntemle burun içindeki et, kemik eğriliği gibi rahatsızlıkların da tedavisi yapılabilir. Hekimin tercihine göre ameliyattan sonra burun içine tampon konabilir. Ameliyat haricinde bitkisel tedaviler de bulunmaktadır.

Alerjik Sinüzitin Bitkisel Tedavisi Nedir?

Bitkisel tedavisi var mıdır? Bitkisel tedavisi nasıl olur? Alerjik sinüzit doğal tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Sinüzitin hacamatla tedavisi ve akupunktur; Daha çok kronik sinuzit hastalarında uygulanan sinüs bölgelerine yapılan yüz hacamatı ile hastaların tedavi edildiği yaygınlaşmıştır.

Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sinüs iltihabının çözülmesi ve akması için uygulanan akupunktur tedavisi de son yıllarda başvurulan diğer bir tedavi çeşididir.

Bir cam kap içerisine 2 litre kaynamış su alınır ve kaynamış suyun ilk buharı yarım dakika içerisinde çıkartılır. Başın üzerine havlu kapatıp suyun buharını olabildiğince solumaya çalışınız. Ara ara başınızı kaldırınız. Burun üzerine yukarıdan aşağıya doğru masaj yapınız.

Bu işlem ile tıkalı bölümlerde bulunan sıvı yumuşamaya başlar. Sıvı burun deliklerinden dışarı çıkmaya başlar ve sümkürme yolu ile de sıvıyı çıkarabilirsiniz. Günde 1 kez bu işlem uygulanabilir. Bunun haricinde eczanelerde bulunan hazır deniz suyu ile burun içindeki sıvı temizlenebilir. 

Başka bir çözüm ise; 1 bardak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra soğutulur ve içerisine 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat eklenir. Karışım güzelce karıştırılır ve 10 dakika kadar bekletilir.

Bekleyen bu karışımdan buruna çekilir ve mümkün olduğu kadar burun içerisinde tutulur. Sümkürme yolu ile bu su geri çıkartılır. Günde 3 defa bu işlem tekrarlanır.

Buruna çekilen sıvının ciğerlere kaçmamasına da dikkat edilmesi gerekir.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Sinüzit için Papatya Kürü

Saraçoğlu`nun alerjik sinüzit için bitkisel papatya kürü; Yarım litre kadar su bir kaba koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya atılır. Sonrasında bu suyun buğusunda başınıza havlu ya da örtü alarak durunuz.

Bu doğal kürün solumasını yani nefes alıp vermeyi burnunuzdan yapınız. 5 dakika kadar uygulamayı yapınız. 5 dakika bittikten sonra yarım saat ara verilir. Sonrasında tekrar beş dakika aynı şekilde işlem uygulanır. Ertesi gün tekrar aynı şekilde işlemler uygulanır. Burnunuzdan akıntı gelmeye başladığı gün, bu doğal kür işlemine 3 gün ara verilir.

Fayda görmek için yani bu hastalığın tekrar etmemesi için, bu kürün alerjik sinüzitin tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekmektedir. Bitkisel papatya kürü uygulaması tamamlanmadan yarım bırakılırsa, kişinin alerjik sinüziti tekrar edebilir. Doğal kürlerin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sağlıklı bir şekilde hastalığınıza çözüm bulmuş olacaksınız ve bu hastalıktan kolaylıkla kurtulabileceksiniz. Önemli olan düzenli olarak sinüzit tamamen kuruyana kadar yapmaktır. Düzenli yapmanın yanında belirtilen sayı kadar yapmak da önemlidir. 

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/alerjik-sinuzit-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.