Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı genel bir şikâyettir. Amerika’daki birçok insan hayatları boyunca en az bir defa düşük seviyede sırt ağrısı yaşamaktadır. Sırt ağrısı insanların doktora gitmesi ve işe gidememelerinin en büyük sebebidir.

Aydınlık tarafta çoğu sırt ağrısı olaylarını engellemek veya azaltmak için önlem alabilirsiniz. Eğer önlemler olmazsa, basit ev tedavileri ve uygun vücut mekanikleri sıklıkla birkaç hafta içinde sırtınızı iyileştirecektir ve uzun süreli yükler için fonksiyonelliğini sağlar. Ameliyat sırt ağrısını tedavi etmek için nadiren gerekli olur.

Belirtileri

Sırt ağrısının semptomları şunları içerebilir:

 • Kas ağrısı
 • Çekilme veya saplanma ağrısı
 • Bacaktan aşağı yayılan ağrı
 • Kısıtlı esneklik veya sırtın kısıtlı hareket aralığı
 • Düz durmada zorluk

Ne zaman doktora gitmelisinizbirçok sırt ağrısı evde tedavi ve bakım ile aşama aşama iyileşir. Ağrının komple yok olması birkaç haftayı almasına rağmen, kişisel bakımın ilk 72 saati içinde bazı iyileşmeler fark etmeniz gerekir. Eğer etmiyorsanız, doktorunuzu görün.

Bazı ender durumlarda, sırt ağrısı ciddi bir medikal problemin sinyali olabilir. Eğer sırt ağrınız:

 • Yeni bağırsak veya mesane problemlerine neden oluyorsa
 • Abdomende ağrı veya çarpıntı ile veya ateş ile bağlantılıysa
 • Bir düşüşü, sırta bir darbeyi veya diğer yaralanmaları takip ediyorsa, acil müdahale alın.

Eğer sırt ağrınız:

 • özellikle geceleri veya uzandığınızda, devamlı veya yoğunsa,
 • bir veya iki bacağınızdan aşağı yayılıyorsa, özellikle eğer ağrı dizlerin altına kadar uzuyorsa,
 • bir veya iki bacakta güçsüzlüğe, uyuşmaya veya karıncalanmaya neden oluyorsa,
 • açıklanamayan kilo kaybı ile bağlantılı ise,
 • sırtınızda şişme veya kızarıklık ile birlikte oluyorsa bir doktora görünün.

Ayrıca, 50 yaşından sonra ilk defa sırt ağrısı yaşıyorsanız veya kanser, kemik erimesi, steroid kullanımı veya ilaç veya alkol bağımlılığı hikâyeniz var ise doktora görünün.

Nedenleri

Görüntüleme çalışması veya bir test ile doktorunuzun belirleyebileceği özel bir nedeni olmadan sıklıkla sırt ağrısı gelişebilir. Sırt ağrısı ile yaygın olarak bağlantılı olan koşullar:

 • Kas veya bağ gerginliği. Tekrarlayan ağır kaldırma veya ani garip bir hareket sırt kaslarınızı ve bel kemiği bağlarınızı gerebilir. Eğer fiziksel olarak zayıf bir durumdaysanız, sırtınızda sürekli gerginlik, ağrılı kas spazmına neden olabilir.
 • Şişkinlik veya yırtılmış diskler. Diskler omurganızda bireysel kemikler (omurlar) arasında yatak minderi gibi davranırlar. Bazen, diskin içindeki yumuşak malzeme dışarı doğru şişebilir veya kopup bir sinirin üzerine baskı yapabilir. X-ışınlarında görülen şişmiş veya kopmuş bir diskin varlığı otomatik olarak sırt ağrısına eşit değildir. Disk hastalığı genellikle tesadüfen bulunur; sırt ağrısı olmayan birçok insan başka nedenlerden dolayı omurga için X ray çekildiğinde şişmiş veya kopmuş diskle karşı karşıya gelebilirler.
 • Eklem iltihabı. Osteoartrit beli etkileyebilir. Bazı durumlarda, omurgadaki eklem iltihabı omurilik etrafındaki alanın daralmasına yol açabilir ve bu durum omurilik kanalı darlığı olarak bilinir.
 • İskelet düzensizlikleri. Eğer omurganız anormal bir şekilde eğilmişse sırt ağrısı oluşabilir. Omurganızın yana doğru eğilmesi sonucu oluşan omurga eğriliği ciddi bir boyutta ise genellikle sırt ağrısına neden olabilir. .
 • Kemik erimesi. Eğer kemikler gözenekli ve kırılgan bir hale geldiyse, omurganızda omur baskısı kırıkları oluşabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Evde tedavi ve dikkatli bakım ile birçok sırt ağrısı birkaç hafta içinde iyileşir. Ağrıyı gidermek için ihtiyacınız olan tek şey belki de reçetesiz ağrı kesicilerdir. Kısa süreli yatak istirahati tamamdır ama birkaç günden fazlası yarardan çok zarar verir.

Katlanabildiğiniz kadar günlük aktivitelerinize devam edin. Yürümek ve yaşamak için gerekli günlük aktiviteler gibi hafif şeyler genellikle tamamdır ama eğer aktivite ağrınızı artırıyorsa, yapmayı bırakın.

Birkaç haftadan sonra evde tedavi işe yaramıyorsa, doktorunuz daha güçlü tedaviler veya diğer terapiler önerebilir.

İlaçlar Doktorunuz büyük olasılıkla asetaminofen gibi ağrı kesiciler veya ibuprofen, naproxen gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar önerecektir. Her iki türdeki ilaçlar da ağrı kesmede etkilidir.

Doktorunuzun dediği gibi kullanın çünkü doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Eğer hafif – orta sırt ağrısı reçetesiz ağrı kesicilerle daha iyi olmuyorsa, doktorunuz bir kas gevşetici yazabilir.

Kas gevşeticiler sersemliğe neden olabilirler ve uykulu olmanıza neden olabilirler.

Kodein veya hidrokodon gibi, narkotikler kısa süreli olarak yakın doktor gözlemi altında kullanılabilir.

Belirli türdeki antidepresanların düşük dozlarının – özellikle amitriptilin gibi trisiklik antidepresanların – depresyon üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak kronik sırt ağrısını geçirdikleri gösterilmiştir.

Eğitim Şu an itibari ile sırt ağrısı olan insanların bu durumla etkili bir şekilde nasıl idare edeceğini öğreten kabul edilmiş bir program yok. Bu demek oluyor ki eğitim bir sınıf, doktorunuzla bir görüşme, yazılı bir materyal veya bir video olabilir.

Önemli olan şu ki, eğitim aktif kalmanın, stresi ve üzüntüyü azaltmanın önemini ve gelecekteki yaralanmaları azaltmanın yollarını vurgular.

Ancak, doktorunuz için şunu da açıklamak önemlidir ki özellikle ilk atağından sonra ilk yıl içinde sırt ağrınız tekrar oluşabilir ama aynı kişisel bakım önlemleri tekrar yardımcı olabilir.

Fiziksel terapi ve egzersiz fiziksel terapi sırt ağrısı tedavisinin temel taşıdır.

Bir fizik tedavi uzmanı sırt kaslarınıza ve yumuşak dokularınıza ağrıyı azaltması için ısı, ultrason, elektriksel uyarı ve kas açıcı teknikler gibi çeşitli tedaviler uygulayabilir.

Ağrı iyileştikçe, tedavi uzmanı esnekliğinizi artıran, sırt ve karın kaslarınızı güçlendiren ve duruşunuzu düzelten özel egzersizler öğretebilir. Bu tekniklerin düzenli kullanımı ağrının tekrar oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Enjeksiyonlar

Diğer önlemler ağrınızı geçirmezse ve ağrı bacağınızdan aşağı doğru yayılırsa, doktorunuz omuriliğinizin etrafındaki alana (epidural alana) anti-inflamatuar ilaç olan kortizonu enjekte edebilir. Kortizon enjeksiyonu sinir köklerinin etrafındaki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur ama ağrı giderimi genellikle birkaç aydan az sürer.

Bazı durumlarda, doktorunuz omurganın faset eklemleri gibi ağrının sebebi olduğuna inandığı yerlerin yakınına veya içine uyuşturucu ilaç ve kortizon enjekte edebilir. Her omurganın yanlarında, üstünde ve aşağısında yer alan bu eklemler omurgayı birbirine bağlar ve esneklik sağlarken omurgayı dengede tutar.

Ameliyat

çok az insan sırt ağrısı için ameliyata ihtiyaç duymuştur. Sinir kompresyonu nedeniyle bacaklara yayılan ağrı veya ilerleyici kas güçsüzlüğü ile birlikte geçmeyen bir ağrınız var ise, cerrahi müdahaleden yararlanabilirsiniz. Diğer türlü, ameliyat genellikle yoğun konservatif tedavi önlemlerine cevap vermeyen yapısal anatomik problemlerle alakalı olan ağrılar için kullanılır

Korunma

Fiziksel kondisyonunuzu geliştirerek ve düzgün vücut mekanizmaları öğrenip uygulayarak sırt ağrısını engelleyebilirsiniz.

Sırtınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için:

 • Egzersiz. Sırtınızı germeyen veya hırpalamayan düzenli düşük etkili aerobik egzersizler sırtınızın gücünü ve dayanıklılığını artırabilir ve kaslarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Yürüyüş ve yüzmek yararlı seçeneklerdir. Hangi aktivitenin sizin için en iyisi olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Kas gücü ve esneklik oluşturun. Abdominal ve sırt kasları egzersizleri (çekirdek güçlendirme egzersizleri) bu kasların kondisyonda olmasına yardımcı olur, böylece sırtınız için doğal korse gibi birlikte çalışabilirler. Kalça ve üst bacaklardaki esneklik sırtınızı nasıl iyileştireceğiniz açısından pelvik kemiklerinizi hizaya sokar. Doktorunuz veya fizik tedavi uzmanı hangi egzersizlerin sizin için doğru olduğunu bilmenizi sağlar.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Kilolu olmak sırt kaslarınıza gerginlik verir. Eğer kilolu iseniz, kilo vermek ağrıyı engelleyebilir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/sirt-agrisi

Sırt ağrıları hangi hastalıkların belirtisidir?

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Yataktan kalkarken, yürürken, otururken sürekli sırtınızda bir ağrı mı hissediyorsunuz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her 5 kişiden biri sırt ağrısı sorunu yaşıyor.

Ağrıların birçok nedeni olmakla beraber kimi zaman çok basit bir kas rahatsızlığı da olabiliyor, ciddi bir kemik iskelet hastalığı da! Peki, sırt ağrıları hangi hastalıkların işaretçisidir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? İşte konunun detayları…

Sırt ağrısı, boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Miyofasiyal ağrı sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Miyofasiyal ağrı sendromu, kas-iskelet sistemini etkileyen kronik bir ağrı durumudur. Bu durumda, kaslarınızdaki hassas noktalar üzerindeki baskı (tetik noktaları) kasta ve bazen de vücudunuzun ilgisiz görünen kısımlarında ağrıya neden olur. Buna “yansıyan ağrı” denir.

Belirtileri:

Kasların lokalize bölgelerinde derin ağrı

Etkilenen kas gerildiğinde ağrıda artış

Zamanla iyileşemeyen, hatta daha da kötüleşen kas ağrısı

Kaslarda ağrılı düğümler oluşması ve bu düğümlere bası uygulandığında oluşan şiddetli lokalize veya yansıyan ağrı

Kaslarda oluşan zayıflama, sertleşme ve esneklik kaybı

Ruh halinde veya uyku düzeninde bozulma

Tedavisi:

Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisinde nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve analjezikler ağrı ve ödemi azaltabilir. Ayrıca kas gevşetici ilaçlar ve antikonvülsanlar kas spazmlarını tedavi etmede kullanılabilir.

Boyun fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir.

Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilir.

Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenme de sırt ağrısına neden olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilir, bu sorun daha nadir olarak görülüyor.

Belirtileri:

Kol, el veya parmaklara yayılan ağrı

Omuz, kol veya ellerde uyuşma veya karıncalanma

El ve / veya kollarda güçsüzlük

Boyunun belirli pozisyon veya hareketlerinde artan ve bazen sırta vuran ağrı

Tedavisi:

Çoğu hasta ameliyata gerek kalmadan iyileşir. Kısa süreli dinlenme, boyunluk, şişmeyi azaltmak için antiinflamatuar ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için analjezik ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyon terapisi gibi cerrahi olmayan tedaviler çoğu zaman iyileşme için yeterli olmaktadır.

Eğer ağrı önceki tedavilerle düzelmiyorsa, ameliyat gerekebilir. Ameliyatın amacı sinire baskı yapan bölümü çıkarmaktır.

Fibromyalji nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Fibromyalji uzun süreli veya kronik bir hastalıktır. Kaslar ve kemiklerdeki yaygın ağrı, hassaslık ve genel yorgunluk ile ilişkilidir.

Araştırmacılar, fibromyaljinin, beyninizin ağrı sinyallerini işleme şeklini etkileyerek ağrılı duyuları güçlendirdiğini düşünmektedir.

Semptomlar bazen fiziksel bir travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stresten sonra başlar. Bazı durumlarda ise zaman içinde, tetikleyen bir olay olmadan yavaş yavaş oluşur.

Belirtileri:

Genellikle en az üç ay süren ve vücudun her iki tarafında ve belin üstünde ve altında oluşan yaygın ağrı

Yorgunluk

Huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi ya da ağrı sebebiyle sık uyanmak gibi uyku bozuklukları

Odaklanma ve dikkat eksikliği gibi bilişsel problemler

Baş ağrısı

Depresyon

Kaygı

Tedavisi:

Fibromyalji ilaçları: İlaçlar, fibromiyaljinin ağrısını azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tedavide ağrı kesiciler, antidepresanlar ve epilepsi tedavisinde kullanılan anti-nöbet ilaçları reçete edilir.

Fizik Tedavi: Bir fizik tedavi uzmanı size, kuvvetinizi, esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı artıracak egzersizler öğretebilir. Su temelli egzersizler özellikle yararlı olabilir.

Skolyoz nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Skolyoz, ergenlikten hemen önce ortaya çıkan, sıklıkla büyüme sırasında görülen omurganın yana doğru eğrilmesi durumudur. Skolyozlu bir kişinin omurgalarında C veya S şeklinde bir eğri oluşur. Her yaşta ortaya çıkabilir.

Genellikle 10 ila 12 yaşlarında veya gençlerde ortaya çıkar, ancak bebeklerde de bazı belirtiler görülebilir.

Biçimdeki değişikliğin nedenleri genellikle bilinmemektedir, ancak serebral palsi, kas distrofisi, spina bifida veya doğum kusuru gibi bazı problemler skolyoza neden olabilmektedir.

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınır. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda sırt ağrısı skolyoza işaret edebilir.

Belirtileri:

Göğüs kafesi simetrik değildir, kaburgalar farklı yüksekliklerde olabilir

Bir kalça diğerinden daha çıkıktır

Giysiler vücuda düzgün oturmaz

Bir omuz veya kürekkemiği diğerinden daha yüksektedir.

Kişi bir tarafa doğu eğik durabilir

Bacak uzunlukları eşit olmayabilir

Tedavisi:

Korse Tedavisi: Eğer eğri 20 ile 40 derece arasındaysa omurga büyümesi devam ederken skolyozun ilerlemesini durdurmak için korse takılması gerekebilir. Ancak korse eğriliği tedavi etmez.

Cerrahi Tedavi: Eğer eğrilik 45 ila 50 derece arasındaysa daha da kötüye gitme riski vardır ve hatta bu durum akciğerlerin sağlıklı çalışmasını engelleyebilir. Böyle durumlarda eğriliği düzeltmek amacıyla cerrahi müdahale önerilebilir.

Osteoporoz nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor.  

Belirtileri:

Kırılmış veya çökmüş bir omurdan kaynaklanan sırt ağrısı

Zamanla oluşan boy kısalması

Kamburlaşma

Beklenenden çok daha kolay oluşan kemik kırılmaları

Tedavisi:

Osteoporoz tedavisinde amaç, kırıkları tedavi etmek, kırılmayı önlemek ve kemikleri güçlendirmektir. Öncelikle düşmeleri önlemek veya düşme nedeniyle oluşabilecek zararı azaltmak için önlemler almak gerekir. İyi beslenmek ve egzersiz yapmak bu tip kazaları yaşama riskinizi azaltacaktır. Bu önlemler dışında kemiklerinizi güçlendirmek için ilaç tedavisi uygulanır

Bu belirtiler varsa dikkat!

Daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar da sırt ağrısına neden olabiliyor. Bu yüzden ağrı gece başlıyorsa veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa acilen doktora başvurmak gerekiyor.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/sirt-agrilari-hangi-hastaliklarin-belirtisidir-753992.html

Sırt Ağrısı Belirtileri

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı nasıl anlaşılır? Sırt ağrısı başlangıcının en baskın belirtisi, genellikle beli, boynu ve omuzları da etkileyebilen bir ağrıdır. Çoğu durumda, belirtiler birkaç gün içinde düzelme eğilimindedir. Belirtilerin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak sırt ağrısı akut veya kronik olabilmektedir.

 • Akut sırt ağrısı: Altı haftadan daha az sürmektedir.
 • Akut ve kronik arası sırt ağrısı: Altı hafta ile üç ay arasında sürmektedir.
 • Kronik sırt ağrısı: Üç aydan uzun sürmektedir.

Tüm bu vakalarda en sık karşılaşılan belirtiler ağrı, sertlik ve hareket kısıtlamalarıdır.

Daha seyrek ve daha ciddi durumlarda sırt ağrısı aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilmektedir:

 • Ateş
 • Sırtta şişlik
 • Bacaklarda ve dizlerde ağrı
 • İnkontinans (normal olarak vücuttan dışarı atılacak şeylerin çıkmasını kontrol edememe)
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Uzuvların uyuşması
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Geceleri daha da kötüleşen ağrı (1)

Sırt ağrı durumunda ağrının odak noktası ve şiddeti kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazı belirtiler acil durum belirtileri olarak değerlendirilmektedir. Sırt ağrısıyla beraber ateş, travma, kilo kaybı, kanser öyküsü ve uyuşukluk, güçsüzlük veya idrar kaçırma gibi nörolojik belirtiler (istemsiz idrar kaçırma) yaşadığında durum daha ciddi olabilmektedir.

Sırt ağrısına genellikle nedenini gösteren diğer belirtiler de eşlik etmektedir. O belirtiler ve nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

Sırtın burkulması veya zorlanması: Sırt ağrısı, genellikle zorlu egzersizden sonra veya sırtın bükülmesini gerektiren bir faaliyetten sonra başlamaktadır. Sırttaki kaslardaki burkulmalar ya da zorlanmalar ağrıyı ve sertliği kalçalar ve uyluklara kadar yaymaktadır. Sırt kısmına dokunulduğunda veya basıldığında bazı bölgeler daha fazla ağrıyabilir. (2)

Fibromiyalji: Sırt ağrısına ek olarak, gövde, boyun, omuz, diz ve dirseklerde genellikle ağrı ve sertlik ortaya çıkmaktadır. Ağrı ya genel bir ağrı veya kemirici bir ağrı olabilmektedir. Sertlik ise sabahları genellikle daha da kötüdür. Kişi çoğunlukla yorgun uyanmaktadır ve hassas noktalar olarak adlandırılan yerlere temas etmek son derece acı verici olabilmektedir.

Omurganın dejeneratif artriti: Sırt ağrısı ile birlikte, genellikle uzun yıllar boyunca gelişen sertlik ve zorlanma yaşanmaktadır.

Ankilozan spondilit ve ilgili koşulları içeren inflamatuvar artrit: Bu bozukluklarda sırtta, kalçalarda veya her ikisinde sabah sertliği ile birlikte sırt ağrısı yaratmaktadır. Ayrıca boyun ve göğüste de ağrı ve sertlik olabilmektedir. Kişi kendini son derece yorgun hissedebilmektedir. (3)

Sırt ağrısına neden olan spesifik rahatsızlığa bağlı olarak diğer belirtileri sedef hastalığı belirtileri, göz ağrısı ve kızarıklık veya diyareyi içerebilmektedir. Bu hastalık grubu daha nadiren sırt ağrısına neden olabilmektedir.

Osteoporoz: Bu hastalık kolayca incinen incelmiş, zayıflamış kemiklerle karakterize olmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Kemik kırığı nedeniyle vertebraya baskı uygulandığında, sırt ağrısı ve duruş rahatsızlıkları olabilir. Osteoporoz, bir kemik kırılmadığı sürece ağrı verici değildir. (4)

Omurilik kemiklerindeki kanser veya yakınındaki yapılar: Bu durumlarda, sırt ağrısı tutarlıdır ve yatarken de devam edebilmektedir. Uyuşukluk, zayıflık veya bacaklarda karıncalanmayla daha da kötüleşmeye devam edebilmektedir. Kanser mesane ve bağırsağı kontrol eden omurilik sinirlerine yayılırsa bağırsak veya mesane inkontinansı (kontrol kaybı) ortaya çıkabilmektedir.

Çıkıntılı disk: Önemli disk hastalığı olan insanlar bazen şiddetli sırt ağrısı yaşayabilmektedir. Bir disk bir siniri sıkıştırırsa, ağrı bir bacak altına yayılarak olabilir. Bükme veya burkma sırasında ağrı daha da kötüleşir. (5)

Spinal stenoz: Ağrı, uyuşma ve zayıflık sırt ve bacakları etkilemektedir. Belirtiler ayakta veya yürürken daha da kötüleşir, ancak kişi oturduğunda veya öne eğildiğinde belirtiler hafifletmektedir.

Piyelonefrit (Böbreğe ulaşan idrar yolu enfeksiyonu): Böbrek enfeksiyonu olan insanlar tipik olarak bel, kasıklar ve sırtta yoğun bir ağrı yaşamaktadır. Ayrıca titreme, bulantı, kusma ya da ateş de olabilmektedir.

İdrar bulanık, kanlı veya olağandışı derecede güçlü veya kötü kokulu olabilir. Normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı ya da idrara çıkma sırasında ağrı ya da rahatsızlık gibi ek ilişkili belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

(6)

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı, belki de, dünya genelinde, insanların sıklıkla doktora gitmeye ya da çalışma hayatından uzak kalmaya mecbur kaldıkları oldukça sık yaşanan bir durumdur. Nerdeyse, her insan hayatında en az bir kez sırt ağrısından muzdarip olmaktadır.

Neyse ki, sırt ağrısının önlemek, hafifletmek ve tedavi etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Sırt ağrısı için alınan önlemler başarısız olduğunda, evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri ile birkaç hafta içinde sırtı ağrısı iyileşebilmektedir. Ağrıyı bu yöntemlerle hafifletmek mümkün olmadığında nadiren de olsa, ameliyatlar uygulanabilmektedir. (7)

Sırt ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısı neden olur? Çoğu sırt ağrısı, omurganın bağlarını veya kaslarını etkileyen bir gerginlik, burkma veya yaralanma sonucu oluşmaktadır.

Sırt ağrılarının nispeten küçük bir yüzdesi, dejeneratif disk hastalığı, omurilik stenozu, osteoartrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, enteropatik artrit, polimiyalji romatika gibi çeşitli artrit tiplerinden kaynaklanmaktadır. Sırt ağrısı nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Darbeler veya burkulmalar
 • Spazmlar
 • Fıtıklı diskler
 • Vertebral kırıklar
 • Böbrek taşı veya böbrek hastalığı
 • Gebelik
 • Şişmanlık
 • Endometriozis
 • Aort anevrizmaları
 • Tümörler (8)

Sırt ağrısı nedenleri daha fazlası için

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı nasıl geçer? Çoğu akut sırt ağrısı birkaç hafta içinde, evde tedavi yöntemleri ile daha iyi bir hale gelebilmektedir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve ısı veya buz kullanımı oldukça etkili tedavi yöntemleri olabilmektedir. Genellikle, uzun yatak istirahati tavsiye edilmemektedir.

Rahatsız etmiyorsa, yapabildiğiniz hareket etmeye çalışın. Yürüme ve günlük yaşam aktiviteleri gibi hafif aktiviteleri yapmak daha güvenli olacaktır. Ağrıyı arttıran aktiviteyi durdurun, ancak ağrı korkusuyla etkinlikten kaçınmaya çalışmayın. Evde tedavi yöntemleri birkaç hafta sonra yardımcı olmazsa, doktorunuz daha güçlü ilaçları, diğer terapi yöntemlerini veya ameliyatı önerebilir. (9)

Sırt Ağrısı Ameliyatı

Omurga kanalında siyatik, spinal stenoz veya tümörler bulunması durumunda, omurilik veya sinir üzerindeki baskıları hafifletmek için ameliyat yapılmasını gerekebilir. Aksi takdirde, ağrının hafifletilmesi için ameliyat genellikle tavsiye edilmemektedir. (10)

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt ağrınız olduğunda ilk adım olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Aile hekiminiz sizi bir ortopediste, nöroloğa, fizik tedavi uzmanına se edebilir. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Sırt ağrısı tedavisi nelerdir?

Источник: https://www.acil.net/sirt-agrisi-belirtileri/

Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gitmeli? Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Bel ağrısı için hangi bölüme gitmeli?Sırt ağrısına hangi bölüm bakar? Çoğu kişi bu tür rahatsızlıklarda hangi bölüme gideceğini kestirememektedir.

Randevu almadan önce karşılaştığı hastalığın tedavisi için doğru bölümü seçmek hem zaman kaybının önüne geçecektir hem de yaşanan ağrılardan kısa sürede kurtulmayı sağlayacaktır.

Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir? Yazının devamında öğrenebileceksiniz.

Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gitmeli?

Bel ağrısı için öncelikle kaynağı tespit etmek adına Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü tercih edilmelidir. Uzman doktora gittiğiniz takdirde röntgen, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile sorunun ne olduğu anlaşılır.

Sorununuz bel kayması, bel fıtığı ya da dar kanal hastalığı ise iyi bir beyin ve sinir cerrahı sizin için en doğru doktor seçimi olacaktır.

Bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal hastalıkları kolayca tedavi edilseler bile bu hastalıklar için yapılan ameliyatların mutlaka alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir.

Bel Ağrısı Hafife Alınmamalıdır

Bel ağrısı hafife alınmayacak kadar önemli bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı gibi bel ağrısı da oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Sırt ve bel ağrıları yaşantınızı etkileyecek cinsten rahatsızlıklara neden olabilir. Bu tarz rahatsızlıkların erken teşhisi tedavinin işleyişi açısından oldukça önemlidir.

Bel ağrısını, bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz. Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır.

Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir. Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

Bel ağrısı için hangi bölüme gitmeli? bu yönde bilgisi olmayan ve hastalıkla yeni karşılaşanları bilgilendirici çözümler üretmek gerekir.

Belinizin Ağrımasına Neden Olabilecek Etkinler

Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir.

Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir.

Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.
Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir.

Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

+Doğumsal anomaliler+Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)+Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı+Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları+Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması+Osteoporoz, kemik yumuşaması+Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)+Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı+Psikojenik bel ağrısı

+Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Sırt Ağrısı için Hangi Bölüme Gitmeli?

Aile Hekimi: Sırt ağrısı şikayetleriniz varsa ilk ziyaret etmeniz gereken doktor aile hekimi olabilir.

Genel olarak tıbbi sorunlar hakkında bilgi sahibi olan aile hekimi size fiziksel muayene yaparak sorunun türüne göre doğru doktora yönlendirebilir. Aynı zamanda teşhis için röntgen, mr gibi filmler isteyebilir.

Sırt ağrılarının nedeni hakkında bir fikriniz yoksa aile hekiminden ilk teşhisi öğrenebilirsiniz.

Ortopedist: Kemiklere bağlı bozuklukların tedavisi için bir ortopediste gitmek gerekir. Omuriliği koruyan omurga ile ilgili çatlak, yerinden oynama gibi sorunlar bir ortopedist tarafından, gerekirse cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Nörolog: Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz gerekebilir. Nörolog teşhis için MR çektirmenizi isteyebilir ve bunun yanı sıra sinirlerin basınç altında olup olmadığını belirlemek için fiziksel muayene yapabilir.

Fizik Tedavi: Fizik tedavi uzmanları genellikle yukarı da saydığımız doktorlar tarafından belirlenen sorunun tedavisi noktasında hizmet verirler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile kemik, sinir ve kas problemleri tedavi edilebilir. Fizik tedavi cerrahi operasyon içermez ve ağrıyı hafifletecek, kasları güçlendirecek yöntemler izlenir.

Источник: https://volbiex.com/saglik/bel-agrisi-icin-hangi-bolume-gitmeli.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.