Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Akciğer Hastalıklarının Sırt Ağrısı İlişkisi ve Akciğer Dışı Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt diye adlandırılan bölüm, omuzlardan kaburgaların bittiği yere kadar olan alanı kapsamaktadır. Sırtta batıcı, delici tarzda ifade eden hastalarda akciğer hastalıkları düşünülmektedir.

Sırt ağrıları nedenleri arasında akciğer, kas hastalıkları, kemik hastalıkları gibi bir çok şey düşünülebilir. Akciğer enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, akciğer kanseri gibi durumlardaki hastalar ‘Sırtta batıcı ağrı, bıçak saplanır gibi ağrı, nefes alıp verirken sırtta ağrı’ gibi ifadelerle ağrıyı tanımlamaktadırlar. 

Akciğer ve Solunum 

Akciğer yapısı ve solunum organları incelenecek olursa; Solunum sisteminin en işlevsel ve büyük organı olan akciğer, sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Sağ akciğer 3 lobtan, sol akciğer ise kalp nedeniyle 2 loptan oluşmaktadır.

Akciğeri saran 2 yapraktan oluşan arasında sürtünmesine yardımcı bir zar bulunmaktadır.  Ağızdan ve burundan aldığımız nefesi akciğerlere ulaştıran ilk başta Trakea, sonrasında ikiye ayrılarak bronşlar gelmektedir.

Bronşlar akciğerlere girdikten sonra bronşcuk, bronşiol ve alveol dediğimiz hava keselerine kadar alınan oksijenin difüzyon yöntemiyle temizlenmesini sağlayan yapılar vardır. 

Akciğer dışına çıktığımızda, akciğerleri saran kaburgalar, kaburgaların önde birleşme noktası olan sternum (halk arasında iman tahtası olarak bilinir), arkada ise omurga kemikleri bulunmaktadır. Kaburgalar arasında, kemiklerin solunum işleminde yardımcı kas grupları vardır. Bu kas grupları nefes alırken genişleyen akciğerin rahat hareketini sağlar. 

Akciğerin altına baktığımızda diyafram kası bulunmaktadır. Solunuma yardımcı olan diğer bir kas grubu olan diyafram kası, kubbe şeklinde sindirim ve solunum-dolaşım sistemi organlarını birbirinden ayırır.

Ayrıca nefes alırken diyafram kasılırken, nefes verme işleminde kubbe biçimini alır. Diyafram kasının ortasında bulunan delikten yemek borusu ve önemli damarlar geçmektedir.

Bazı mide rahatsızlıklarında diyafram üzerinde bulunan delikten mide, akciğerlerin olduğu bölüme geçerek nefes almayı zorlaştırabilmektedir. (bkn. Diyafram Fıtığı)

Akc. ve Sırta Vuran Ağrı İlişkilendirilmesi

Kaburgalar ile arasında bulunan plevra zarının iltihabı, akciğer dokusunun kendi iltihabı ve solunum yolları iltihaplanması (bronşit bronşiolit vb.) durumlarında sırtta, göğüste, omuzların ön ve arka yüzeylerinde batıcı tarzda ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrıların nedeni, iltihap odağının o bölgede olması, ağrıyan yerin hizasında havalanamayan dokunun olması sayılabilir. 

Akc. hastalıkları, halk arasında ‘üşütmüş, yel çarpmış, yel girmiş’ tabirleriyle söylenmektedir. Hissedilen sırta vuran ağrı kaburgalar arasında var olan solunuma yardımcı kasların gerilme, kasılma ağrıları olması ihtimaldir.

Bu ağrılar alınan hafif, parasetamol türevi ağrı kesicilerle bir takım rahatlasa da kesin çözüme ulaşılamaz.

Ağrıyan bölgenin sıcak tutulması, mentollü merhemlerle hafif masaj yapılıp, ağrı rahatlatan sıcak havlu pressi uygunlaması hastada rahatlama sağlayacaktır. 

Sırt ağrısı akciğer hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Diğer belirti ve bulguları da göz önüne alarak Göğüs Hastalıkları polikliniğinde muayene olmakta, akciğer röntgeni çektirmekte fayda vardır. Tüm hastalıklar için erken teşhis kurtarıcıdır. 

 Akciğer Dışı Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısı nedeniyle ortopedi, omurga, fizik tedavi poliklinikleri eğer tüm tetkikleriniz yapılıp akciğer kaynaklı olmadığı saptanırsa başvuracağınız diğer birimlerdir. Tüm belirti ve bulgular değerlendirilir, sırt ağrısı akciğer kaynaklı olmadığı saptanırsa doktorunuz sizi başka polikliniğe se edecektir. 

Sırtta bulunan bir çok kas vardır. Bu kaslar, omurga, kaburga, omuz kemikleri gibi yerlere tutunarak vücudun duruşunu belirlemektedir. Akc. dışı sırt ağrıları, omzun alt kısmında, kürek kemiklerinin olduğu bölgede halk arasında ‘kulunç’ olarak nitelendirilen fibromyalji olgusu olabilir. 

Fibromyalji, hastada stres, gerginlik, üzüntü, ağır iş yapma gibi bir çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Kas gruplarının kasılması, masaj yapıldığı zaman ağrının kısa bir süre hafiflemesi, ardından daha şiddetli olarak geri dönmesine neden olacaktır.

Bu kas hastalığında fizik tedavi ünitesinde verilen gerekli egzersizleri yapmak, doktor önerisiyle psikolojik destek almak faydalı olabilecektir.

Evde yapılabilecek uygulamalardan bir tanesi ise; mentollü merhemle bastırmadan ovma hareketleriyle kısa süreli masaj ve sıcak havlu kompresi ile kapatılabilir. 

Kemiklerde gelişen eğrilikler, postür bozuklukları (kamburluk vb.), kemik enfeksiyonu, kemik erimesi gibi tüm kemik sorunları da sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Daha çok yaygın ağrı ifade edilir bu grupta. Hastalar duruşunu dikleştirdiği, uzun süre yürüdüğü veya fiziksel aktiviteler sonucunda tüm vücutta ağrı, özellikle bel ve sırt ağrısından yakınır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/sirt-agrisi-akciger.html

Sırt Ağrısı Belirtileri

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı nasıl anlaşılır? Sırt ağrısı başlangıcının en baskın belirtisi, genellikle beli, boynu ve omuzları da etkileyebilen bir ağrıdır. Çoğu durumda, belirtiler birkaç gün içinde düzelme eğilimindedir. Belirtilerin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak sırt ağrısı akut veya kronik olabilmektedir.

 • Akut sırt ağrısı: Altı haftadan daha az sürmektedir.
 • Akut ve kronik arası sırt ağrısı: Altı hafta ile üç ay arasında sürmektedir.
 • Kronik sırt ağrısı: Üç aydan uzun sürmektedir.

Tüm bu vakalarda en sık karşılaşılan belirtiler ağrı, sertlik ve hareket kısıtlamalarıdır.

Daha seyrek ve daha ciddi durumlarda sırt ağrısı aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilmektedir:

 • Ateş
 • Sırtta şişlik
 • Bacaklarda ve dizlerde ağrı
 • İnkontinans (normal olarak vücuttan dışarı atılacak şeylerin çıkmasını kontrol edememe)
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Uzuvların uyuşması
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Geceleri daha da kötüleşen ağrı (1)

Sırt ağrı durumunda ağrının odak noktası ve şiddeti kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazı belirtiler acil durum belirtileri olarak değerlendirilmektedir. Sırt ağrısıyla beraber ateş, travma, kilo kaybı, kanser öyküsü ve uyuşukluk, güçsüzlük veya idrar kaçırma gibi nörolojik belirtiler (istemsiz idrar kaçırma) yaşadığında durum daha ciddi olabilmektedir.

Sırt ağrısına genellikle nedenini gösteren diğer belirtiler de eşlik etmektedir. O belirtiler ve nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

Sırtın burkulması veya zorlanması: Sırt ağrısı, genellikle zorlu egzersizden sonra veya sırtın bükülmesini gerektiren bir faaliyetten sonra başlamaktadır. Sırttaki kaslardaki burkulmalar ya da zorlanmalar ağrıyı ve sertliği kalçalar ve uyluklara kadar yaymaktadır. Sırt kısmına dokunulduğunda veya basıldığında bazı bölgeler daha fazla ağrıyabilir. (2)

Fibromiyalji: Sırt ağrısına ek olarak, gövde, boyun, omuz, diz ve dirseklerde genellikle ağrı ve sertlik ortaya çıkmaktadır. Ağrı ya genel bir ağrı veya kemirici bir ağrı olabilmektedir. Sertlik ise sabahları genellikle daha da kötüdür. Kişi çoğunlukla yorgun uyanmaktadır ve hassas noktalar olarak adlandırılan yerlere temas etmek son derece acı verici olabilmektedir.

Omurganın dejeneratif artriti: Sırt ağrısı ile birlikte, genellikle uzun yıllar boyunca gelişen sertlik ve zorlanma yaşanmaktadır.

Ankilozan spondilit ve ilgili koşulları içeren inflamatuvar artrit: Bu bozukluklarda sırtta, kalçalarda veya her ikisinde sabah sertliği ile birlikte sırt ağrısı yaratmaktadır. Ayrıca boyun ve göğüste de ağrı ve sertlik olabilmektedir. Kişi kendini son derece yorgun hissedebilmektedir. (3)

Sırt ağrısına neden olan spesifik rahatsızlığa bağlı olarak diğer belirtileri sedef hastalığı belirtileri, göz ağrısı ve kızarıklık veya diyareyi içerebilmektedir. Bu hastalık grubu daha nadiren sırt ağrısına neden olabilmektedir.

Osteoporoz: Bu hastalık kolayca incinen incelmiş, zayıflamış kemiklerle karakterize olmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Kemik kırığı nedeniyle vertebraya baskı uygulandığında, sırt ağrısı ve duruş rahatsızlıkları olabilir. Osteoporoz, bir kemik kırılmadığı sürece ağrı verici değildir. (4)

Omurilik kemiklerindeki kanser veya yakınındaki yapılar: Bu durumlarda, sırt ağrısı tutarlıdır ve yatarken de devam edebilmektedir. Uyuşukluk, zayıflık veya bacaklarda karıncalanmayla daha da kötüleşmeye devam edebilmektedir. Kanser mesane ve bağırsağı kontrol eden omurilik sinirlerine yayılırsa bağırsak veya mesane inkontinansı (kontrol kaybı) ortaya çıkabilmektedir.

Çıkıntılı disk: Önemli disk hastalığı olan insanlar bazen şiddetli sırt ağrısı yaşayabilmektedir. Bir disk bir siniri sıkıştırırsa, ağrı bir bacak altına yayılarak olabilir. Bükme veya burkma sırasında ağrı daha da kötüleşir. (5)

Spinal stenoz: Ağrı, uyuşma ve zayıflık sırt ve bacakları etkilemektedir. Belirtiler ayakta veya yürürken daha da kötüleşir, ancak kişi oturduğunda veya öne eğildiğinde belirtiler hafifletmektedir.

Piyelonefrit (Böbreğe ulaşan idrar yolu enfeksiyonu): Böbrek enfeksiyonu olan insanlar tipik olarak bel, kasıklar ve sırtta yoğun bir ağrı yaşamaktadır. Ayrıca titreme, bulantı, kusma ya da ateş de olabilmektedir.

İdrar bulanık, kanlı veya olağandışı derecede güçlü veya kötü kokulu olabilir. Normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı ya da idrara çıkma sırasında ağrı ya da rahatsızlık gibi ek ilişkili belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

(6)

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı, belki de, dünya genelinde, insanların sıklıkla doktora gitmeye ya da çalışma hayatından uzak kalmaya mecbur kaldıkları oldukça sık yaşanan bir durumdur. Nerdeyse, her insan hayatında en az bir kez sırt ağrısından muzdarip olmaktadır.

Neyse ki, sırt ağrısının önlemek, hafifletmek ve tedavi etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Sırt ağrısı için alınan önlemler başarısız olduğunda, evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri ile birkaç hafta içinde sırtı ağrısı iyileşebilmektedir. Ağrıyı bu yöntemlerle hafifletmek mümkün olmadığında nadiren de olsa, ameliyatlar uygulanabilmektedir. (7)

Sırt ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısı neden olur? Çoğu sırt ağrısı, omurganın bağlarını veya kaslarını etkileyen bir gerginlik, burkma veya yaralanma sonucu oluşmaktadır.

Sırt ağrılarının nispeten küçük bir yüzdesi, dejeneratif disk hastalığı, omurilik stenozu, osteoartrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, enteropatik artrit, polimiyalji romatika gibi çeşitli artrit tiplerinden kaynaklanmaktadır. Sırt ağrısı nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Darbeler veya burkulmalar
 • Spazmlar
 • Fıtıklı diskler
 • Vertebral kırıklar
 • Böbrek taşı veya böbrek hastalığı
 • Gebelik
 • Şişmanlık
 • Endometriozis
 • Aort anevrizmaları
 • Tümörler (8)

Sırt ağrısı nedenleri daha fazlası için

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı nasıl geçer? Çoğu akut sırt ağrısı birkaç hafta içinde, evde tedavi yöntemleri ile daha iyi bir hale gelebilmektedir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve ısı veya buz kullanımı oldukça etkili tedavi yöntemleri olabilmektedir. Genellikle, uzun yatak istirahati tavsiye edilmemektedir.

Rahatsız etmiyorsa, yapabildiğiniz hareket etmeye çalışın. Yürüme ve günlük yaşam aktiviteleri gibi hafif aktiviteleri yapmak daha güvenli olacaktır. Ağrıyı arttıran aktiviteyi durdurun, ancak ağrı korkusuyla etkinlikten kaçınmaya çalışmayın. Evde tedavi yöntemleri birkaç hafta sonra yardımcı olmazsa, doktorunuz daha güçlü ilaçları, diğer terapi yöntemlerini veya ameliyatı önerebilir. (9)

Sırt Ağrısı Ameliyatı

Omurga kanalında siyatik, spinal stenoz veya tümörler bulunması durumunda, omurilik veya sinir üzerindeki baskıları hafifletmek için ameliyat yapılmasını gerekebilir. Aksi takdirde, ağrının hafifletilmesi için ameliyat genellikle tavsiye edilmemektedir. (10)

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt ağrınız olduğunda ilk adım olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Aile hekiminiz sizi bir ortopediste, nöroloğa, fizik tedavi uzmanına se edebilir. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Sırt ağrısı tedavisi nelerdir?

Источник: https://www.acil.net/sirt-agrisi-belirtileri/

Sırt ağrısı

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı genel bir şikâyettir. Amerika’daki birçok insan hayatları boyunca en az bir defa düşük seviyede sırt ağrısı yaşamaktadır. Sırt ağrısı insanların doktora gitmesi ve işe gidememelerinin en büyük sebebidir.

Aydınlık tarafta çoğu sırt ağrısı olaylarını engellemek veya azaltmak için önlem alabilirsiniz. Eğer önlemler olmazsa, basit ev tedavileri ve uygun vücut mekanikleri sıklıkla birkaç hafta içinde sırtınızı iyileştirecektir ve uzun süreli yükler için fonksiyonelliğini sağlar. Ameliyat sırt ağrısını tedavi etmek için nadiren gerekli olur.

Belirtileri

Sırt ağrısının semptomları şunları içerebilir:

 • Kas ağrısı
 • Çekilme veya saplanma ağrısı
 • Bacaktan aşağı yayılan ağrı
 • Kısıtlı esneklik veya sırtın kısıtlı hareket aralığı
 • Düz durmada zorluk

Ne zaman doktora gitmelisinizbirçok sırt ağrısı evde tedavi ve bakım ile aşama aşama iyileşir. Ağrının komple yok olması birkaç haftayı almasına rağmen, kişisel bakımın ilk 72 saati içinde bazı iyileşmeler fark etmeniz gerekir. Eğer etmiyorsanız, doktorunuzu görün.

Bazı ender durumlarda, sırt ağrısı ciddi bir medikal problemin sinyali olabilir. Eğer sırt ağrınız:

 • Yeni bağırsak veya mesane problemlerine neden oluyorsa
 • Abdomende ağrı veya çarpıntı ile veya ateş ile bağlantılıysa
 • Bir düşüşü, sırta bir darbeyi veya diğer yaralanmaları takip ediyorsa, acil müdahale alın.

Eğer sırt ağrınız:

 • özellikle geceleri veya uzandığınızda, devamlı veya yoğunsa,
 • bir veya iki bacağınızdan aşağı yayılıyorsa, özellikle eğer ağrı dizlerin altına kadar uzuyorsa,
 • bir veya iki bacakta güçsüzlüğe, uyuşmaya veya karıncalanmaya neden oluyorsa,
 • açıklanamayan kilo kaybı ile bağlantılı ise,
 • sırtınızda şişme veya kızarıklık ile birlikte oluyorsa bir doktora görünün.

Ayrıca, 50 yaşından sonra ilk defa sırt ağrısı yaşıyorsanız veya kanser, kemik erimesi, steroid kullanımı veya ilaç veya alkol bağımlılığı hikâyeniz var ise doktora görünün.

Nedenleri

Görüntüleme çalışması veya bir test ile doktorunuzun belirleyebileceği özel bir nedeni olmadan sıklıkla sırt ağrısı gelişebilir. Sırt ağrısı ile yaygın olarak bağlantılı olan koşullar:

 • Kas veya bağ gerginliği. Tekrarlayan ağır kaldırma veya ani garip bir hareket sırt kaslarınızı ve bel kemiği bağlarınızı gerebilir. Eğer fiziksel olarak zayıf bir durumdaysanız, sırtınızda sürekli gerginlik, ağrılı kas spazmına neden olabilir.
 • Şişkinlik veya yırtılmış diskler. Diskler omurganızda bireysel kemikler (omurlar) arasında yatak minderi gibi davranırlar. Bazen, diskin içindeki yumuşak malzeme dışarı doğru şişebilir veya kopup bir sinirin üzerine baskı yapabilir. X-ışınlarında görülen şişmiş veya kopmuş bir diskin varlığı otomatik olarak sırt ağrısına eşit değildir. Disk hastalığı genellikle tesadüfen bulunur; sırt ağrısı olmayan birçok insan başka nedenlerden dolayı omurga için X ray çekildiğinde şişmiş veya kopmuş diskle karşı karşıya gelebilirler.
 • Eklem iltihabı. Osteoartrit beli etkileyebilir. Bazı durumlarda, omurgadaki eklem iltihabı omurilik etrafındaki alanın daralmasına yol açabilir ve bu durum omurilik kanalı darlığı olarak bilinir.
 • İskelet düzensizlikleri. Eğer omurganız anormal bir şekilde eğilmişse sırt ağrısı oluşabilir. Omurganızın yana doğru eğilmesi sonucu oluşan omurga eğriliği ciddi bir boyutta ise genellikle sırt ağrısına neden olabilir. .
 • Kemik erimesi. Eğer kemikler gözenekli ve kırılgan bir hale geldiyse, omurganızda omur baskısı kırıkları oluşabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Evde tedavi ve dikkatli bakım ile birçok sırt ağrısı birkaç hafta içinde iyileşir. Ağrıyı gidermek için ihtiyacınız olan tek şey belki de reçetesiz ağrı kesicilerdir. Kısa süreli yatak istirahati tamamdır ama birkaç günden fazlası yarardan çok zarar verir.

Katlanabildiğiniz kadar günlük aktivitelerinize devam edin. Yürümek ve yaşamak için gerekli günlük aktiviteler gibi hafif şeyler genellikle tamamdır ama eğer aktivite ağrınızı artırıyorsa, yapmayı bırakın.

Birkaç haftadan sonra evde tedavi işe yaramıyorsa, doktorunuz daha güçlü tedaviler veya diğer terapiler önerebilir.

İlaçlar Doktorunuz büyük olasılıkla asetaminofen gibi ağrı kesiciler veya ibuprofen, naproxen gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar önerecektir. Her iki türdeki ilaçlar da ağrı kesmede etkilidir.

Doktorunuzun dediği gibi kullanın çünkü doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Eğer hafif – orta sırt ağrısı reçetesiz ağrı kesicilerle daha iyi olmuyorsa, doktorunuz bir kas gevşetici yazabilir.

Kas gevşeticiler sersemliğe neden olabilirler ve uykulu olmanıza neden olabilirler.

Kodein veya hidrokodon gibi, narkotikler kısa süreli olarak yakın doktor gözlemi altında kullanılabilir.

Belirli türdeki antidepresanların düşük dozlarının – özellikle amitriptilin gibi trisiklik antidepresanların – depresyon üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak kronik sırt ağrısını geçirdikleri gösterilmiştir.

Eğitim Şu an itibari ile sırt ağrısı olan insanların bu durumla etkili bir şekilde nasıl idare edeceğini öğreten kabul edilmiş bir program yok. Bu demek oluyor ki eğitim bir sınıf, doktorunuzla bir görüşme, yazılı bir materyal veya bir video olabilir.

Önemli olan şu ki, eğitim aktif kalmanın, stresi ve üzüntüyü azaltmanın önemini ve gelecekteki yaralanmaları azaltmanın yollarını vurgular.

Ancak, doktorunuz için şunu da açıklamak önemlidir ki özellikle ilk atağından sonra ilk yıl içinde sırt ağrınız tekrar oluşabilir ama aynı kişisel bakım önlemleri tekrar yardımcı olabilir.

Fiziksel terapi ve egzersiz fiziksel terapi sırt ağrısı tedavisinin temel taşıdır.

Bir fizik tedavi uzmanı sırt kaslarınıza ve yumuşak dokularınıza ağrıyı azaltması için ısı, ultrason, elektriksel uyarı ve kas açıcı teknikler gibi çeşitli tedaviler uygulayabilir.

Ağrı iyileştikçe, tedavi uzmanı esnekliğinizi artıran, sırt ve karın kaslarınızı güçlendiren ve duruşunuzu düzelten özel egzersizler öğretebilir. Bu tekniklerin düzenli kullanımı ağrının tekrar oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Enjeksiyonlar

Diğer önlemler ağrınızı geçirmezse ve ağrı bacağınızdan aşağı doğru yayılırsa, doktorunuz omuriliğinizin etrafındaki alana (epidural alana) anti-inflamatuar ilaç olan kortizonu enjekte edebilir. Kortizon enjeksiyonu sinir köklerinin etrafındaki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur ama ağrı giderimi genellikle birkaç aydan az sürer.

Bazı durumlarda, doktorunuz omurganın faset eklemleri gibi ağrının sebebi olduğuna inandığı yerlerin yakınına veya içine uyuşturucu ilaç ve kortizon enjekte edebilir. Her omurganın yanlarında, üstünde ve aşağısında yer alan bu eklemler omurgayı birbirine bağlar ve esneklik sağlarken omurgayı dengede tutar.

Ameliyat

çok az insan sırt ağrısı için ameliyata ihtiyaç duymuştur. Sinir kompresyonu nedeniyle bacaklara yayılan ağrı veya ilerleyici kas güçsüzlüğü ile birlikte geçmeyen bir ağrınız var ise, cerrahi müdahaleden yararlanabilirsiniz. Diğer türlü, ameliyat genellikle yoğun konservatif tedavi önlemlerine cevap vermeyen yapısal anatomik problemlerle alakalı olan ağrılar için kullanılır

Korunma

Fiziksel kondisyonunuzu geliştirerek ve düzgün vücut mekanizmaları öğrenip uygulayarak sırt ağrısını engelleyebilirsiniz.

Sırtınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için:

 • Egzersiz. Sırtınızı germeyen veya hırpalamayan düzenli düşük etkili aerobik egzersizler sırtınızın gücünü ve dayanıklılığını artırabilir ve kaslarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Yürüyüş ve yüzmek yararlı seçeneklerdir. Hangi aktivitenin sizin için en iyisi olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Kas gücü ve esneklik oluşturun. Abdominal ve sırt kasları egzersizleri (çekirdek güçlendirme egzersizleri) bu kasların kondisyonda olmasına yardımcı olur, böylece sırtınız için doğal korse gibi birlikte çalışabilirler. Kalça ve üst bacaklardaki esneklik sırtınızı nasıl iyileştireceğiniz açısından pelvik kemiklerinizi hizaya sokar. Doktorunuz veya fizik tedavi uzmanı hangi egzersizlerin sizin için doğru olduğunu bilmenizi sağlar.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Kilolu olmak sırt kaslarınıza gerginlik verir. Eğer kilolu iseniz, kilo vermek ağrıyı engelleyebilir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/sirt-agrisi

Sırt ağrısı bazı hastalıkların belirtisi olabilir!

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Her 5 kişiden 1’inde görülen sırt ağrısı hafife alındığında ilerleyen dönemlerde kalıcı ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirken, ağrı ciddi bir hastalığa da işaret edebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, sırt ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Tüberküloz ve akciğer kanseri sırt ağrısı yapabilir

Vücuttaki farklı kanser odaklarından yayılma sonucu meydana gelen omurga metastazları da sırt ağrısına yol açan nedenler arasındadır. Tüberküloz, brusella, akciğer kanseri ve omurgaya metastaz yapan tümörler sırt ağrısı yapabilir. Yemek borusu, mide, safra kesesi ve pankreas hastalıkları ve tümörlerinin neden olduğu ağrılar da sırttan hissedilebilir.

Sırt fıtığı ağrıya yol açar

Omurganın sırt kısmı omurilik fıtıkları açısından en fazla teh oluşturan bölgedir. Sırtta 12 omurun bulunduğu omur arasında bulunan kıkırdağın aniden dışarı fırlaması sonucu omuriliğin direkt basısına neden olabilir. Sırt fıtığı nadir görülen fakat ciddi işlevsel bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Hastalar sadece sırt veya karın ağrısı ile başvurabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına rağmen iyileşmeyen veya ilerleyici nörolojik bulguların olduğu hastalarda cerrahi tedavi gereklidir.

Doğru hasta seçimi ile yapılan cerrahi tedavi, hastaların yaklaşık %80-90’ının ağrısının geçmesi ve nörolojik bulguların düzelmesi ile sonuçlanır.

Sırtınızı ağrıtacak bu nedenlere dikkat!

Sırt ağrıları, uzun süre yanlış postürde oturma veya baş ve sırt öne eğik iki büklüm ayakta durma, ağır sırt çantası kullanma, uzun süre bilgisayar kullanma, kaslarda güçsüzlük, spor veya iş yaşamında sırtı zorlayan devamlı olan tekrarlayıcı yanlış hareketler veya araç kazaları sonrası görülür. Özellikle çalışan kesimde iş stresi ve yorgunluğun tetiklediği kasların aşırı gerilmesi, sertleşmesi sonucu görülen bölgesel ağrılar veya fibromiyalji de önemli sırt ağrısı nedenlerindendir. Yaşlanma ile açığa çıkan sırt ağrıları sıklıkla kas güçsüzlüğü, omurgada kireçlenmeler, osteoporoza bağlı sessiz omurga kırıkları ve dejeneratif skolyoz ve kifoz da sırt ağrılarına neden olabilir. Bel ve boyun fıtığı, incinmesi, kireçlenmesi ve kayması gibi hastalıklar tedavi edilmediğinde mekanik olarak sırt ağrısı yapar.

Sırt ağrısında 12 kritik belirti

Erişkin dönemde görülen sırt ağrıları bel ve boyun ağrılarına göre daha ciddi sebeplerden oluşur. Spor yaralanmaları veya kaza olmadan açığa çıkan ve aşırı yorgunluk hissi ile birlikte 2-4 haftada geçmeyen sırt ağrılarına dikkat edilmelidir. Sırt ağrılarına yol açan sebeplerden aşağıda bahsedilen belirtiler varsa bir an önce uzman bir doktora gidilmelidir.

1-Son 3 ay içinde geçirilmiş ciddi araç kazası veya yüksekten düşme,

2-Osteoporotik kişilerde düşük enerjili travma, kaza veya yaralanma, ağır bir eşya kaldırmakla veya ani öksürmekle açığa çıkan ağrı

3-20 yaş altı veya 50 yaş üstünde ilk kez açığa çıkan sırt ağrısı

4-Kanser, madde bağımlılığı veya HIV enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olması veya 6 aydan uzun süre kortizon kullanımı

5-Genel sağlık durumunu kötü hissetme, nedensiz kilo verme veya ateşlenme hali. Gece terlemesi, geceleri artan ağrı, zayıflama,

6-Bakteriyel enfeksiyon geçirmiş olma

7-Sırt ağrısı sürekliyse ve daha kötüye gidiyorsa

8-Ağrı zorlanma veya mekanik kaynaklı değilse

9-2-4 haftada geçmiyorsa

10-Sabahları ağrılı ve tutuk kalkılıyorsa

11-Omurganın şekli değişmeye başladıysa

12-Bacaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşmalar, güçsüzlük başladıysa ve artarak sürüyorsa

Sırt ağrılarının tedavisi kişiye özel

Kas ve omurga kaynaklı mekanik ağrılarda yanlış postürün düzeltilmesi, günlük yaşam düzenlemeleri, ergonomik düzenlemeler, postur egzersizleri, basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler kullanılır. İnatçı ve şiddetli durumlarda mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve tetik nokta enjeksiyonları, botoks, akupunktur gibi lokal enjeksiyon uygulamaları yapılabilir.

Hastanın psikolojik durumu gözden geçirilip gerekirse antidepresana veya psikoterapiye başlanmalı. Sırt ve omuz kuşağı kaslarının gevşetilmesi, güçlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Bu amaçla uygulanacak ev egzersiz programlarına ek olarak hastanın haftada 3-4 gün yapacağı aerobik egzersizler, fitness ve yüzme yararlı olur.

Bel sırt boyun ve ayak ağrıları için ne yapılmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/sirt-agrisi-hastalik-belirtisi/

Böbrek Ağrısı Neden Çekilir, Belirtileri ve Ağrı Nerede Hissedilir?

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Böbrek ağrısı belirtileri böbrekte var olan hastalığa göre değişebilir. En belirgin olan belirtleri arasında yanlarda, belde, kasıkta ve sırtta ağrıdır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek taşı olarak bilinen üreter yolu taşları böbreklerden dış idrar kanallarına kadar her bölgede mevcut olabilir. Özellikle idrar kesesi ile böbrek arasında bulunan idrar borusunda bu taşlar ile karşılaşmak mümkündür.

Böbrek ağrısına en çok sebep olan böbrek taşları dışında böbreklerde ağrı yapan birçok sebep bulunur.

Böbrek ağrıları bazı kişilerde sızlama şeklinde meydana gelirken bazı kişilerde de kıvrandırıcı, şiddetli ve hastaneye yatacak kadar zorlu bir şekilde meydana gelir.

Böbrek ağrısı özellikle sorunun bulunduğu bölgede şiddetli düzeyde hissedilir. Bu ağrılar bazen 1 saat sürebilirken bazen de kısa sürede gelip geçici bir ağrı olarak meydana gelir.

Özellikle sırt bölgesinde, yanlarda, kasıklarda, cinsel organda ve kalça kısmında ağrıya sebep olur. Böbrek ağrıları var olduğu sebebe göre idrar yollarında da belirti ile ortaya çıkar.

Özellikle idrarda kanama, idrara çıkamama, idrar anında zorlanma ve sızı bu belirtilerin içinde yer alır. Tıkanmış olan idrar yolları böbreklerin iltihaplanmasına sebep olarak yaşamsal açıdan tehler doğurur. Bu tarz durumlarda kesinlikle uzman ile görüşülmelidir.

Böbrek ağrısı şiddetine ve kuvvetine göre kusma, mide bulantısı ve kusma hissi doğurur.

Özellikle böbrek taşı olan kişilerde kusma ve mide bulantısı sık şekilde ortaya çıkmaktadır. Her ne sebepten olursa olsun böbrek ağrısı çeken kişilerin bir doktora başvurması ve tedavi için geç kalmaması gerekir. Böbrek ile alakalı hastalıklardan dolayı tedavi olmayan kişilerde yaşamsal açıdan oldukça ciddi riskler oluşabilir.

Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir?

Böbrek ağrısı belirtileri ve ağrı yan kaburgalarda oluşarak kasık bölgesine kadar ilerler ve burada devam eder. Böbrek ağrısı insan vücudunda hızlı şekilde başlar sızı şeklinde de devam eder. Başlayan ağrılar ile birlikte mide bulantıları meydana gelir.

  Kusma ve hareket etme esnasında titreme olarak devam eder. Böbrek ağrısı belirtileri ve nerde hissedildiği ile alakalı şüphesi olan kişilerin zaman kaybı yaşamadan doktora başvurması gerekir.

Böbrek ağrısı konusunda hızlı şekilde tanı koyup tedaviye başlamak oluşacak olan hastalıkların önüne geçer.

Böbrek ağrısı belirtileri ile alakalı şüpheleniyorsanız ve hareket ettiğinizde ağrının boyutu değişiyorsa farklı bir sıkıntı olabilir.

Ayakta çok durma sonucunda, ani hareketler sonucunda, çarpma sonucunda, düşme sonucunda ve ağır eşya kaldırma sonucunda oluşan ağrılar böbrek ağrısı kesinlikle değildir.

Ayrıca sabah kalkıldığında ağrı mevcutsa ve uyurken ağrı oluşumu varsa bunlarda böbrek ağrısı değildir.

Bu tarz sıkıntılar genelde diğer organlardan kaynaklanan sorunların belirtileridir. Bu tarz belirtilerde de mutlaka doktora başvurulması ve gerekli olan tedavinin en doğru şekilde yapılması gerekir.

Böbrek ağrısı birçok nedenden kaynaklandığı için uzman bir üroloji doktoru tarafından muayene olmak gerekir. Ayrıca hangi sebepten olursa olsun yapılacak olan tedavi kapsamında ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir.

Böbrek ağrısı belirtileri oluşan kişiler doktora başvurduktan sonra bu arılar için doğal tedavi şekillerini de kullanabilir.

Yalnız bu şifalı bitkilerin kullanımında da aksatılmadan ve saatin kürlerin kullanılması gerekir. Aksatılan ve birkaç yapılıp bırakılan kürler fayda sağlamaz.

Böbrek Neden Ağrır?

Böbrek ağrısının ve böbrek ağrısı belirtilerinin tek bir sebebi bulunmamaktadır. Bu nedenlerden bazıları;

Böbrek taşı; böbrek taşı ile alakalı olarak çekilen tüm ağrılar böbrekten kaynaklanmaz. Taş böbrekte durduğu ve oynamadığı sürece kesinlikle ağrı yapmaz. Böbrekten çıkıp hareket etmeye başladığında şiddetli ağrılara sebep olur.

Böbrek taşı idrar yoluna doğru ilerleme yaptığında böbrek ağrısı belirtilerin en belirgin olanı ortaya çıkar. Bu ağrı oldukça kuvvetli, keskin ve sızılı olabilir. Oluşan ağrı sürekli olarak devam etmez ve böbrek taşı olan kişi yerinde durmakta zorlanır.

Ağrının şiddetine göre kişilerde bulantı ve kusma gözlemenebilir.

İdrar yolları hastalıkları; idrar yollarında oluşan ur, enfeksiyon, iltihap ve diğer sıkıntılar böbrek ağrısı belirtileri içinde yer alır.

Böbrek apsesi; bu hastalık kronik ve akut şekilde oluşabilir. Her iki türlü de hastalarda böbrek ağrısı belirtisi olarak ortaya çıkar. Ayrıca kusma ve yüksek ateş yapar. Özellikle bel ve sırt kısmında oluşan ağrılar oldukça şiddetli olabilir.

Böbrek apsesi tedavi edilmediğinde ciddi düzeyde yaşamsal tehler oluşturur. Tedavisi ve kontrolleri en doğru şekilde yapılmalıdır. Ayrıca böbrek apsesi konusunda uzman olan doktorlardan yardım alınması bu hastalıkta önemli olan bir detaydır.

Böbrek büyümesi; böbrek boşluğuna idrarın yerleşmesinden kaynaklı olarak zaman içinde böbrekler büyümeye ve şişmeye başlar.  Bu sıkıntının oluşması ile kişilerde böbrek ağrıları oluşur. Aynı böbrek taşı belirtisi gibi ortaya çıkan ağrılar fark edildiği an doktora başvurulması gerekir. Geciktirme ya da tedavi olmama durumunda ciddi sorunların yaşanmasına sebep olur.

Böbrek Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Böbrek ağrısı belirtileri sadece üşütme ve böbrek taşı ile alakalı olmayabilir.

Ortaya çıkan ağrılar başka hastalıkların haberci olabileceğinden dolayı ağrı hissedildiği an beklemeden uzman doktora başvurulmalıdır. Böbrek tedavilerin mutlaka en doğru şekilde yapılması gerekir.

İki böbreği de çalışmayan kişilerin yaşama şansı bulunmaz. Böbrek ağrıları sonucu ortaya çıkabilecek olan hastalıklar içinde;

 • Böbreklerin yüzeyinde oluşabilecek olan bazı kist çeşitleri ( Bu kistler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. )
 • Böbreklerde oluşan kanser türleri
 • Böbrekte oluşabilecek olan büyüme
 • İdrar yollarında olabilecek olan ur, enfeksiyon ya da farklı hastalıkları
 • Doğuştan böbrek ile alakalı olan sorunların
 • At nalı ismi verilen böbrek rahatsızlıkları
 • Böbrekte oluşabilecek olan bakterilerin oluşumuna ve enfeksiyonun varlığı
 • Böbrekteki damarların tıkanmış olması
 • Geçirilmiş olan cerrahi operasyonlar sonucunda oluşan idrar yolu daralması
 • İdrar yolunun tıkanmasına sebep olan böbrek tümörü

(6 oy, ortalama: 3,17en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-agrisi/bobrek-agrisi-belirtileri

Gastrit Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Gastrit, mide bölgesinde bulunan mukozanın iltihap kapması sonucu oluşan hastalıktır. Günümüzde birçok kişide görülen bu hastalığın sebebi genellikle bakteriyel enfeksiyonlar olur. Fakat beslenme alışkanlıkları ve kullanılmakta ilaçlar gibi etkenleri de bulunur.

Bu rahatsızlığın geçici yani akut ve kalıcı yani kronik çeşitleri olabilir. Gastrit her daim belirti veren bir rahatsızlık olmasa da çoğu zaman midede yanma ve ağrı gibi şikayetlere sebep olur.

Yanma ve ağrı hissi genellikle hafif bir şekilde seyretse de zaman geçtikçe şiddetli bir hal alır.

Gastrit her daim ortaya belirti koymasa da belirti verdiği zaman farklılıklar gösterir. Gastritin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Midede yanma
 • Karında şişlik
 • Mide ağrısı
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koyu dışkı

Bakteriyel Enfeksiyon: Ağız yolu ile mideye kadar ulaşmayı başaran bakteriler burada iltihaba sebep olarak gastrit rahatsızlığına yol açar ve bu hastalığın en büyük sebebi de budur.

Kullanılan İlaçlar: Çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar sebebiyle uzun süre boyunca kullanılan ilaçların mide mukozasını etkileyip gastrit oluşumuna sebep olduğu durumlarda doktora gidildiği zaman kullanılan ilaçlardan bahsedilmesi önem arz eder.

Beslenme Alışkanlıkları: Birçok farklı sağlık sorununa neden olan beslenme alışkanlığına önem vermek gerekir. Aşırı yağlı yiyeceklerin, baharatlı ve acı gıdaların, asitli gıdaların tüketilmesi halinde gastrit oluşumu gerçekleşir. Özellikle de sınav döneminde olan öğrenciler ve yoğun iş hayatı olan kişilerde buna rastlanır.

Diğer Nedenler: Aşırı alkol tüketimi, bir tür bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı.

Gastrit ve sırt ağrısı bir arada olduğu takdirde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

Gastrit Sırt Ağrısına Sebep Olur Mu?

Gastrit genellikle oldukça şiddetli bir şekilde mide ağrısına sebep olur. Bu ağrı zaman zaman başka yerlere vuracak kadar şiddetlenebilir. İşte bu sebeple ağrının sırta vurduğu durumlar da vardır.

Sırttaki ağrının aşırı şiddetlenmesi ile birlikte dışkıda kan, göğüste ağrı ve yüksek ateş gibi ciddi belirtiler de kendini gösterir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmesi gerekir.

Gastrit Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Gastrit hastalığının teşhis edilebilmesi için hastanın dikkatli ve detaylı bir beden muayenesinden geçmesi ve hastalık geçmişinin de özenle incelenmesi gerekir.

Yapılacak olan bu incelemelerin ardından gastritten şüphelenilmesi halinde doktorunuz sizlere gastrit sebebiyle oluşan şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayacak türden bir tedavi yöntemi söyler.

Size özel olarak düzenlenmiş olan bu tedavi yöntemi ile birlikte gastritin kesin olarak teşhis edilebilmesi için gastroskopi ya da endoskopi yapılır.

Böylelikle mukoza görülür ve patolojik bir inceleme yapılabilmesi yani biyopsi için doku örneği alınır. Gastrite sebep olduğu düşünülen her şikayette endoskopi yapılmaz. Genellikle 40 yaşın altında olan kişilerde endoskopi yapılmasını gerektiren bir neden olmadığı takdirde dışkı ya da kan örneği alınarak HP enfeksiyonunun varlığının araştırılması yeterli olur.

Gastrit Komplikasyonları Nelerdir?

HP enfeksiyonunun sebep olduğu kronik gastrit her ne kadar sık bir şekilde olmasa da on iki parmak bağırsağı ve mide ülserine, mide kanserine ve lenfomaya varan ciddi sorunlara yol açabilir.

HP enfeksiyonu sebebiyle oluşan lenfoma hastalığı erken safhada Mucosa associated lenfoid tissue adı verilen ve MALT kısaltması ile anılan bir hastalığa sebep olur. Bu dönemde bakterilerden temizlenmesi halinde tam bir iyileşme sağlanabilir.

Antiromatizmal ilaçlar ve asprinlerin sebep olduğu gastrit hastalığı ise ciddi kanamalara yol açar.

Gastrit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit hastalığının tedavi edilebilmesi için ilk olarak gastrit hastalığına neden olan durum tespit edilir. Genellikle mide asidinin azaltılması ile birlikte şikayetler azalır. HP enfeksiyonunu bulunması halinde bakterinin temizlenmesi için en az iki antibiyotik kullanılır.

Bu antibiyotikler kullanılarak bir ya da iki hafta boyunca sürecek olan bir kür oluşturulur. Antiromatizmal ilaçlar ve aspirin sebebiyle oluşan gastritte ise ya ilaçların kesilir ya da kullanılmasının gerekliliği sorgulanır.

Bununla birlikte daha farklı sebeplerden ortaya çıkan gastrit tiplerinde ve çeşitli komplikasyonlara yol açan vakalarda bu durumların da incelenmesinin ardından bir tedaviye başvurulur.

Источник: https://evdesifa.com/gastrit-sirt-agrisi-yapar-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.