Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar – Sağlık Ocağım .NET

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Genellikle omuz ile kalça arasındaki bölge halk arasında sırt olarak tabir edilir. Sırt, ligamentlerin (kuvvetli fibröz doku bağlarının) birbirine bağladığı bel kemiği ile (omurga) ve vücudun pozisyonunu ve hareketini de kontrol eden kaslar ile desteklenir.

Sırt hastalıkları

Sırt problemleri çok çeşitlidir ve omurgayı etkileyen çeşitli faktörlerin sonucunda oluşabilir. Sırt hastalıkları, omurganın sırt ağrısına neden olan kemik, kas, ligament, tendon, sinir ve eklem hastalıklarına bağlı olabilir (omurga hastalıkları).

Sırt ağrısı nedir?

Çoğu insan hayatının bir kısmında sırt ağrısı çeker. Birkaç hafta içinde ağrı azaldığı ve röntgen gibi tetkikler yapılmadan önce analjezik ilaçlar (ağrı kesiciler) kullanıldığı için birçok durumda kesin tanı konulamaz. Böyle durumlarda, doktorlar hastalığı tanımlamak için “özgül olmayan (nonspesifik) sırt ağrısı” terimini kullanabilirler.

Sırt ağrısına neden olan hastalıklar ve belirtileri

Özgül olmayan sırt ağrısı birçok ülkede hastalık nedeni ile işe devamsızlığın önde gelen nedenidir. İş yaparken ağır yük kaldıranlar ve taşıyanlar, uzun süre aynı pozisyonda oturanlar veya eğilme hareketini yanlış yapanlarda sırt ağrısı riski yüksektir.

Kilolu kişiler de sırt ağrısına daha eğilimlidirler ve sırtları daha ağır yük altındadır ve genellikle sırta destek olan karın kasları daha zayıftır. Özgül olmayan sırt ağrısının sırttaki bir veya daha fazla yapıyı etkileyen mekanik bir bozukluğa bağlı olduğu düşünülür.

Bu bir ligament zorlanması, bir kas yırtılması, bir faset eklemde hasar veya disk prolapsusu (disk kayması) olabilir.

Hasar gören yapının ağrısına ek olarak, çevre kasların spazmı da daha geniş bir alanda ağrıya ve hassasiyete neden olacaktır. Bu durum geçici skolyoza (omurganın yana doğru eğriliğine) yol açabilir.

Faset eklem bozuklukları ve intervertebral disk prolapsusu siyatiğe (kalçadan bacağın arka kısmına ve ayağa yayılan ağrıya) neden olabilir.

Bu durum, omurilikten çıkan siyatik sinir kökü üzerindeki basının sonucudur.

Öksürme, aksırma veya zorlanma ağrıyı artırır. Siyatik sinir üzerindeki bası, sinir ile aktive olan kasların zayıflığına ek olarak bacakta iğnelenme ve karıncalanma hissine de neden olur.

Ağrı nadiren kalçanın önünden femoral sinire doğru yayılma gösterebilir. Omurga eklemlerinde osteoartrit sürekli sırt ağrısına da neden olabilir.

Ankilozan spondilit (omurgayı tutan inflamatuvar bir hastalık) sırt bölgesinde hareket kısıtlılığı ile birlikte sırt ağrısına ve sertliğe neden olur.

Gebelikte veya bilinmeyen nedenlerden kendiliğinden düşme sonucunda kuyruk sokumu kemiği yere çarptığında koksidini (omurga tabanında ağrı ve hassasiyet) oluşabilir.

 Piyelonefrit sırt ağrısının yanı sıra belde ağrı ve hassasiyete, ateşe, soğuk terlemeye ve idrar yaparken ağrıya da neden olabilir.

Omurgada gelişen kanser, uykudan uyandıran ve dinlenme ile geçmeyen sürekli sırt ağrısına yol açabilir.

Sırt ağrısı olanlar nelere dikkat etmeli?

Sırt ağrısı ve siyatiği olanlara genellikle mümkün olduğunca hareketli olmaları önerilir. Sert yatakta yatmak ve analjezik ilaçlar almak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Çoğu durumda, sırt ağrısı kendi kendine yardım önlemleri ile sonunda geçer.

Sırt ağrısı olanlar nelere dikkat etmeli

Sırt ağrısının nedeni nasıl anlaşılır?

Osteoartirt nedeni ile sırt ağrısı : Servikal, torasik veya lumbosakral bölgelerin birinde veya daha fazlasında omurlar arası eklemlerin dejenerasyonuna bağlı sırtta ağrı ve sertlik olarak kendini gösterir.

Piyelonefrit nedeni ile sırt ağrısı : Böbrek enfeksiyonu nedeni ile bel bölgesinde ağrı şeklinde kendini gösteren sırt ağrısı nedenidir.

Siyatik nedeni ile sırt ağrısı : Sinir basısı nedeni ile kalçadan bacağın arkasına ve ayağa doğru yayılan ağrıdır.

Özgül olmayan sırt ağrısı : Daha çok bel bölgesini etkileyen fakat ligament, kas, eklem veya disk hasarı nedeni ile diğer bölgelerde de ortaya çıkan ağrı şeklinde kendini gösteren sırt ağrısıdır.

Koksidini nedeni ile sırt ağrısı : Omurga tabanında bazen düşme sonrası oluşan ağrı ve hassasiyet şeklinde kendini gösteren ağrıdır.

Sırt ağrısı nedenleri

Sırt ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Birçok durumda teste ihtiyaç duyulmaz. Birçok kişi hayatının bir döneminde sırt ağrısı çeker, fakat çoğu durumlarda ciddi değildir ve araştırmaya gerek kalmadan problem ortadan kalkar. Ancak bazı sırt ağrıları belli bir hastalık ile ilişkili olabilir.

Ancak sırt ağrısı devam ederse, şiddetli ise, sırt yaralanması, bacakta güçsüzlük veya mesane kontrol problemleri ile ilişkili ise derhal tıbbi yardıma başvurulmalıdır. Sırt muayenesinde belli bölgelerde hassasiyet veya hareket kaybı görülebilir. Bacaklarda güçsüzlük veya his kaybı sinir köküne basıyı gösterir ve acil araştırma gerektirir.

Omurga röntgeninde intervertebral disk mesafesinde daralma, osteoartrit, osteoporoz, ankilozan spondilit, çökme kırığı, stres kırığı, kemik kanseri veya spondilolistezis (omur kayması) görülebilir.

Röntgende ligamentler, kaslar, basit eklemler veya disk hasarı görülmez.

Sinir kökü basısını (örneğin disk prolapsusuna bağlı olan sırt ağrısını) saptamak için miyelografi, BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRG (manyetik rezonans görüntüleme) yöntemlerine başvurulur.

Sırt ağrısına neden olan hastalıkların tedavisi

Sırt ağrısının belli bir nedeni bulunduğunda, tedavi o nedene yönelik yapılır.

 Araştırmalar, akut özgül olmayan sırt ağrısı için en iyi tedavinin mümkün olduğunca aktif olmak ve gerektiğinde analjezik ilaç kullanmak olduğunu göstermiştir.

Yatak istirahatı iki günden uzun olmamalıdır. Fizyoterapi, osteopati, şiropraktik uygulamalar, akupunktur veya egzersiz tedavileri yardımcı olabilir.

Kronik özgül olmayan sırt ağrısının tedavisi genellikle daha zordur. Tedavi nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar veya omurga enjeksiyonu ile tedaviler uygulanabilir.

Tens cihazı kullanımı bazı kişilerde ağrıyı azaltabilir. Alternatif olarak, kas gerilimini azaltmak için vücut pozisyonunun ve hareketinin nasıl düzeltilebileceğini öğreten Alexander tekniği yararlı olabilir.

Çok nadiren kronik sırt ağrısının tedavisinde omurga cerrahisi gerekebilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/sirt-agrisina-neden-olan-hastaliklar/

Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık: Fibromyalji, Skolyoz, Osteoporoz..

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Bu sendrom çoğunlukla, bir kas tekrarlanarak kasıldıktan sonra ortaya çıkar. Örneğin yaptığınız iş, hobileriniz ya da stres buna sebep olabilir. Bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte bu rahatsızlıkta artış gözlenmektedir. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yarısında Myofasiyal Ağrı Sendromu görülmektedir.

Piriformis sendromu nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Kasların lokalize bölgelerinde derin ağrı
 • Etkilenen kas gerildiğinde ağrıda artış
 • Zamanla iyileşemeyen, hatta daha da kötüleşen kas ağrısı
 • Kaslarda ağrılı düğümler oluşması ve bu düğümlere bası uygulandığında oluşan şiddetli lokalize veya yansıyan ağrı
 • Kaslarda oluşan zayıflama, sertleşme ve esneklik kaybı
 • Ruh halinde veya uyku düzeninde bozulma

Miyofasiyal ağrı sendromu, çok kaynaklı bir tedavi planı gerektirir. Birçok hastada, ilaçlar ve kas sertliğini ve ağrısını hafifleten diğer terapiler birlikte uygulanır. Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi yöntemleri: 

 • İlaç tedavisi: Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisinde nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve analjezikler ağrı ve ödemi azaltabilir. Ayrıca kas gevşetici ilaçlar ve antikonvülsanlar kas spazmlarını tedavi etmede kullanılabilir.

Kramp (kas spazmı) nedir? Neden Olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Kuru iğne tedavisi: Kuru iğneleme, miyofasiyal tetik noktalarının etkisiz hale getirilmesinin en hızlı yollarından biridir. Doktor bir iğneyi doğrudan tetikleme noktasına sokar, hareket ettirir ve içeri sokup çıkarır. Acı verici olabilir, ancak bir tetikleme noktasını etkisiz hale getirmek ve acıyı azaltmak için en etkili yollardan biridir. Bazı klinisyenler, hipodermik iğnelerden daha küçük ve daha az ağrılı akupunktur iğneleri kullanırlar. Ancak kuru iğne tedavisi ve akupunktur birbirlerinden farklıdır.
 • Tetik nokta enjeksiyonları: Tetik nokta enjeksiyonları kuru iğneleme gibidir, ancak ek olarak dokuya salin veya lidokain gibi lokal bir anestetik enjekte edilir. Kuru enjeksiyona göre daha az rahatsızlık veren bir prosedürdür. Bu yöntemle steroid enjekte etmek de seçeneklerden biridir.
 • Ultrason tedavisi: Bu terapi yöntemi, kan dolaşımını ve sıcaklığı artırmak için ses dalgalarını kullanır ve bu da miyofasiyal ağrı sendromundan etkilenen kaslarda iyileşmeyi destekleyebilir.
 • Masaj terapisi: Miyofasiyal tetik noktalarını rahatlatacak çeşitli masaj uygulamaları vardır. Masaj terapisi kan akışını artırarak ve kasları ısıtırak sertliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Fizyoterapist, kaslarınızdaki gerginliği gidermek için kasınızın belirli bölgelerine başparmağı ile basınç uygular.

Akupunktur nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Tedavisi ve faydaları

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir.

Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilir.

Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenme de sırt ağrısına neden olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilir, bu sorun daha nadir olarak görülüyor.

Boyun fıtığı belirtileri

 • Kol, el veya parmaklara yayılan ağrı
 • Omuz, kol veya ellerde uyuşma veya karıncalanma
 • El ve / veya kollarda güçsüzlük
 • Boyunun belirli pozisyon veya hareketlerinde artan ve bazen sırta vuran ağrı

Boyun fıtığı nedir? Neden olur? Ağrısı, belirtileri ve tedavisi

Boyun fıtığı tedavisi

 • Cerrahi olmayan tedavi: Çoğu hasta ameliyata gerek kalmadan iyileşir. Kısa süreli dinlenme, boyunluk, şişmeyi azaltmak için antiinflamatuar ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için analjezik ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyon terapisi gibi cerrahi olmayan tedaviler çoğu zaman iyileşme için yeterli olmaktadır.
 • İlaçlar ve ağrı yönetimi: Ağrıyı kontrol etmek için kullanılan ilaçlar analjezik olarak adlandırılır. Çoğu ağrı aspirin, ibuprofen (Motrin, Nuprin, Advil), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz ilaçlar ile tedavi edilebilir. Şiddetli kalıcı ağrınız varsa, doktorunuz kısa bir süre için narkotik ilaçlardan reçete edebilir. Bazen de kas gevşetici kullanmak gerekebilir.
 • Cerrahi tedavi: Eğer ağrı önceki tedavilerle düzelmiyorsa, ameliyat gerekebilir. Ameliyatın amacı sinire baskı yapan bölümü çıkarmaktır. Diskektomi denilen bu prosedürle cerrah, fıtıklaşmış diskin bulunduğu bölgeye ulaşmak için boynunuzun önünde veya arkasında bir kesi yapabilir. Operasyonun boynun önünden (anterior yaklaşım) veya arkasından (posterior yaklaşım) yapılmasına fıtığın yerine veya durumuna göre cerrah karar verir.

Epidural (anestezi) nedir? Neden ve nasıl yapılır? Riskleri var mıdır?

 • Genellikle en az üç ay süren ve vücudun her iki tarafında ve belin üstünde ve altında oluşan yaygın ağrı
 • Yorgunluk
 • Huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi ya da ağrı sebebiyle sık uyanmak gibi uyku bozuklukları
 • Odaklanma ve dikkat eksikliği gibi bilişsel problemler
 • Baş ağrısı
 • Depresyon
 • Kaygı

Fibromiyalji tedavisinin amacı ağrıyı yönetmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu genellikle kişisel bakım ve ilaç yaklaşımı ile iki yönlü gerçekleştirilir.

 • Fibromyalji ilaçları: İlaçlar, fibromiyaljinin ağrısını azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tedavide ağrı kesiciler, antidepresanlar ve epilepsi tedavisinde kullanılan anti-nöbet ilaçları reçete edilir.
 • Fizik Tedavi: Bir fizik tedavi uzmanı size, kuvvetinizi, esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı artıracak egzersizler öğretebilir. Su temelli egzersizler özellikle yararlı olabilir.
 • İş terapisi: Bir meslek terapisti, çalışma alanınızda ayarlamalar yapmanıza veya vücudunuzda daha az strese neden olacak belirli görevleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.
 • Rehberlik: Bir danışmanla konuşmak, yeteneklerinize olan inancınızın güçlenmesine ve stresli durumlarla başa çıkma stratejilerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Fibromiyalji (ağrı hastalığı) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Skolyoz

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınır. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda sırt ağrısı skolyoza işaret edebilir.

Skolyoz belirtileri

 • Göğüs kafesi simetrik değildir, kaburgalar farklı yüksekliklerde olabilir
 • Bir kalça diğerinden daha çıkıktır
 • Giysiler vücuda düzgün oturmaz
 • Bir omuz veya kürekkemiği diğerinden daha yüksektedir.
 • Kişi bir tarafa doğu eğik durabilir
 • Bacak uzunlukları eşit olmayabilir

Skolyoz nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi

Skolyoz tedavisi

 • Gözlem: Skolyoz eğrisinin büyüme hızı, özellikle büyümesi devam eden hastalarda 20 yaşına kadar 6 ayda bir, daha sonra yılda bir kez olacak şekilde gözlenmelidir.
 • Korse Tedavisi: Eğer eğri 20 ile 40 derece arasındaysa omurga büyümesi devam ederken skolyozun ilerlemesini durdurmak için korse takılması gerekebilir. Ancak korse eğriliği tedavi etmez.
 • Cerrahi Tedavi: Eğer eğrilik 45 ila 50 derece arasındaysa daha da kötüye gitme riski vardır ve hatta bu durum akciğerlerin sağlıklı çalışmasını engelleyebilir. Böyle durumlarda eğriliği düzeltmek amacıyla cerrahi müdahale önerilebilir.

Osteoporoz

Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor.

 • Kırılmış veya çökmüş bir omurdan kaynaklanan sırt ağrısı
 • Zamanla oluşan boy kısalması
 • Kamburlaşma
 • Beklenenden çok daha kolay oluşan kemik kırılmaları

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Osteoporoz tedavisi

Osteoporoz tedavisinde amaç, kırıkları tedavi etmek, kırılmayı önlemek ve kemikleri güçlendirmektir. Öncelikle düşmeleri önlemek veya düşme nedeniyle oluşabilecek zararı azaltmak için önlemler almak gerekir. İyi beslenmek ve egzersiz yapmak bu tip kazaları yaşama riskinizi azaltacaktır. Bu önlemler dışında kemiklerinizi güçlendirmek için ilaç tedavisi uygulanır:

 • Bifosfonatlar: Bisfosfonatlar, vücudunuzdaki kemiğin parçalanma hızını yavaşlatır. Böylece kemik yoğunluğu korunur ve kırılma riski azalır. Bifosfnatlar tablet ya da enjeksiyon olarak verilir. Pek çok farklı bifosfonat vardır. Alendronat, ibandronat, risedronat ve zoledronik asit bunlardan bazılarıdır.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Selektif Östrojen Reseptor Modülatörleri (SERM’ler): SERM’ler, östrojenin kemikler üzerindeki etkisini taklit eden ilaçlardır. Kemik yoğunluğunu korumaya ve özellikle omurgada kırık riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Raloksifen, osteoporoz tedavisinde kullanılan tek SERM tipidir. Günlük bir tablet olarak alınır.
 • Paratiroid hormonu: Paratiroid hormonu vücutta doğal olarak üretilir. Kemikte kalsiyum miktarını düzenler ve kemik yoğunluğunu arttırır. Paratiroid hormon tedavisi yeni kemik oluşturan hücreleri uyarmak için kullanılır. Enjeksiyonla verilir.
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri: Kalsiyum kemikte bulunan ana mineraldir ve sağlıklı kemikler için yeterli kalsiyuma sahip olmak önemlidir. Eğer osteoporozunuz varsa, genellikle takviye şeklinde olan daha fazla kalsiyum gerekebilir. Vücudun kalsiyumu emmesi için ise D vitamini gereklidir. D vitamini sadece az sayıda gıdada bulunduğundan, günlük bir takviye almak gerekebilir.
 • Hormon replasman tedavisi (HRT): Semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceği için menopozda olan kadınlar için HRT bazen tavsiye edilir. HRT’nin ayrıca, kemik yoğunluğunu koruduğu ve tedavi sırasında kırık riskini azalttığı da gözlenmiştir.
 • Testosteron tedavisi: Erkeklerde, testosteron tedavisi, erkek cinsiyet hormonlarının yetersiz üretimi nedeniyle ortaya çıkan osteoporozun tedavisinde yararlı olabilir.

Sırt ağrısında bu belirtilere dikkat!

Daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar da sırt ağrısına neden olabiliyor. Bu yüzden ağrı gece başlıyorsa veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa acilen doktora başvurmak gerekiyor.

Referanslar: 1- Osteoporosis, 2- Fibromyalgia, 3- What is scoliosis?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/belirtisi-srt-ars-olan-5-ciddi-hastalk/

Sırt Ağrısı Belirtileri

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Sırt ağrısı nasıl anlaşılır? Sırt ağrısı başlangıcının en baskın belirtisi, genellikle beli, boynu ve omuzları da etkileyebilen bir ağrıdır. Çoğu durumda, belirtiler birkaç gün içinde düzelme eğilimindedir. Belirtilerin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak sırt ağrısı akut veya kronik olabilmektedir.

 • Akut sırt ağrısı: Altı haftadan daha az sürmektedir.
 • Akut ve kronik arası sırt ağrısı: Altı hafta ile üç ay arasında sürmektedir.
 • Kronik sırt ağrısı: Üç aydan uzun sürmektedir.

Tüm bu vakalarda en sık karşılaşılan belirtiler ağrı, sertlik ve hareket kısıtlamalarıdır.

Daha seyrek ve daha ciddi durumlarda sırt ağrısı aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilmektedir:

 • Ateş
 • Sırtta şişlik
 • Bacaklarda ve dizlerde ağrı
 • İnkontinans (normal olarak vücuttan dışarı atılacak şeylerin çıkmasını kontrol edememe)
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Uzuvların uyuşması
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Geceleri daha da kötüleşen ağrı (1)

Sırt ağrı durumunda ağrının odak noktası ve şiddeti kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazı belirtiler acil durum belirtileri olarak değerlendirilmektedir. Sırt ağrısıyla beraber ateş, travma, kilo kaybı, kanser öyküsü ve uyuşukluk, güçsüzlük veya idrar kaçırma gibi nörolojik belirtiler (istemsiz idrar kaçırma) yaşadığında durum daha ciddi olabilmektedir.

Sırt ağrısına genellikle nedenini gösteren diğer belirtiler de eşlik etmektedir. O belirtiler ve nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

Sırtın burkulması veya zorlanması: Sırt ağrısı, genellikle zorlu egzersizden sonra veya sırtın bükülmesini gerektiren bir faaliyetten sonra başlamaktadır. Sırttaki kaslardaki burkulmalar ya da zorlanmalar ağrıyı ve sertliği kalçalar ve uyluklara kadar yaymaktadır. Sırt kısmına dokunulduğunda veya basıldığında bazı bölgeler daha fazla ağrıyabilir. (2)

Fibromiyalji: Sırt ağrısına ek olarak, gövde, boyun, omuz, diz ve dirseklerde genellikle ağrı ve sertlik ortaya çıkmaktadır. Ağrı ya genel bir ağrı veya kemirici bir ağrı olabilmektedir. Sertlik ise sabahları genellikle daha da kötüdür. Kişi çoğunlukla yorgun uyanmaktadır ve hassas noktalar olarak adlandırılan yerlere temas etmek son derece acı verici olabilmektedir.

Omurganın dejeneratif artriti: Sırt ağrısı ile birlikte, genellikle uzun yıllar boyunca gelişen sertlik ve zorlanma yaşanmaktadır.

Ankilozan spondilit ve ilgili koşulları içeren inflamatuvar artrit: Bu bozukluklarda sırtta, kalçalarda veya her ikisinde sabah sertliği ile birlikte sırt ağrısı yaratmaktadır. Ayrıca boyun ve göğüste de ağrı ve sertlik olabilmektedir. Kişi kendini son derece yorgun hissedebilmektedir. (3)

Sırt ağrısına neden olan spesifik rahatsızlığa bağlı olarak diğer belirtileri sedef hastalığı belirtileri, göz ağrısı ve kızarıklık veya diyareyi içerebilmektedir. Bu hastalık grubu daha nadiren sırt ağrısına neden olabilmektedir.

Osteoporoz: Bu hastalık kolayca incinen incelmiş, zayıflamış kemiklerle karakterize olmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Kemik kırığı nedeniyle vertebraya baskı uygulandığında, sırt ağrısı ve duruş rahatsızlıkları olabilir. Osteoporoz, bir kemik kırılmadığı sürece ağrı verici değildir. (4)

Omurilik kemiklerindeki kanser veya yakınındaki yapılar: Bu durumlarda, sırt ağrısı tutarlıdır ve yatarken de devam edebilmektedir. Uyuşukluk, zayıflık veya bacaklarda karıncalanmayla daha da kötüleşmeye devam edebilmektedir. Kanser mesane ve bağırsağı kontrol eden omurilik sinirlerine yayılırsa bağırsak veya mesane inkontinansı (kontrol kaybı) ortaya çıkabilmektedir.

Çıkıntılı disk: Önemli disk hastalığı olan insanlar bazen şiddetli sırt ağrısı yaşayabilmektedir. Bir disk bir siniri sıkıştırırsa, ağrı bir bacak altına yayılarak olabilir. Bükme veya burkma sırasında ağrı daha da kötüleşir. (5)

Spinal stenoz: Ağrı, uyuşma ve zayıflık sırt ve bacakları etkilemektedir. Belirtiler ayakta veya yürürken daha da kötüleşir, ancak kişi oturduğunda veya öne eğildiğinde belirtiler hafifletmektedir.

Piyelonefrit (Böbreğe ulaşan idrar yolu enfeksiyonu): Böbrek enfeksiyonu olan insanlar tipik olarak bel, kasıklar ve sırtta yoğun bir ağrı yaşamaktadır. Ayrıca titreme, bulantı, kusma ya da ateş de olabilmektedir.

İdrar bulanık, kanlı veya olağandışı derecede güçlü veya kötü kokulu olabilir. Normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı ya da idrara çıkma sırasında ağrı ya da rahatsızlık gibi ek ilişkili belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

(6)

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı, belki de, dünya genelinde, insanların sıklıkla doktora gitmeye ya da çalışma hayatından uzak kalmaya mecbur kaldıkları oldukça sık yaşanan bir durumdur. Nerdeyse, her insan hayatında en az bir kez sırt ağrısından muzdarip olmaktadır.

Neyse ki, sırt ağrısının önlemek, hafifletmek ve tedavi etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Sırt ağrısı için alınan önlemler başarısız olduğunda, evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri ile birkaç hafta içinde sırtı ağrısı iyileşebilmektedir. Ağrıyı bu yöntemlerle hafifletmek mümkün olmadığında nadiren de olsa, ameliyatlar uygulanabilmektedir. (7)

Sırt ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısı neden olur? Çoğu sırt ağrısı, omurganın bağlarını veya kaslarını etkileyen bir gerginlik, burkma veya yaralanma sonucu oluşmaktadır.

Sırt ağrılarının nispeten küçük bir yüzdesi, dejeneratif disk hastalığı, omurilik stenozu, osteoartrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, enteropatik artrit, polimiyalji romatika gibi çeşitli artrit tiplerinden kaynaklanmaktadır. Sırt ağrısı nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Darbeler veya burkulmalar
 • Spazmlar
 • Fıtıklı diskler
 • Vertebral kırıklar
 • Böbrek taşı veya böbrek hastalığı
 • Gebelik
 • Şişmanlık
 • Endometriozis
 • Aort anevrizmaları
 • Tümörler (8)

Sırt ağrısı nedenleri daha fazlası için

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı nasıl geçer? Çoğu akut sırt ağrısı birkaç hafta içinde, evde tedavi yöntemleri ile daha iyi bir hale gelebilmektedir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve ısı veya buz kullanımı oldukça etkili tedavi yöntemleri olabilmektedir. Genellikle, uzun yatak istirahati tavsiye edilmemektedir.

Rahatsız etmiyorsa, yapabildiğiniz hareket etmeye çalışın. Yürüme ve günlük yaşam aktiviteleri gibi hafif aktiviteleri yapmak daha güvenli olacaktır. Ağrıyı arttıran aktiviteyi durdurun, ancak ağrı korkusuyla etkinlikten kaçınmaya çalışmayın. Evde tedavi yöntemleri birkaç hafta sonra yardımcı olmazsa, doktorunuz daha güçlü ilaçları, diğer terapi yöntemlerini veya ameliyatı önerebilir. (9)

Sırt Ağrısı Ameliyatı

Omurga kanalında siyatik, spinal stenoz veya tümörler bulunması durumunda, omurilik veya sinir üzerindeki baskıları hafifletmek için ameliyat yapılmasını gerekebilir. Aksi takdirde, ağrının hafifletilmesi için ameliyat genellikle tavsiye edilmemektedir. (10)

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt ağrınız olduğunda ilk adım olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Aile hekiminiz sizi bir ortopediste, nöroloğa, fizik tedavi uzmanına se edebilir. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Sırt ağrısı tedavisi nelerdir?

Источник: https://www.acil.net/sirt-agrisi-belirtileri/

Sırt Ağrısı Neden Olur? Neler İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Hangi Hastalığın Beliritisidir?

Her beş kişiden biri yaşamının belirli dönemlerinde sırt ağrısı ile karşı karşıya kalır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen sırt ağrısı, hayat kalitesini düşürmekle birlikte önemli hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi sırt ağrısında da erken teşhis çok önemlidir.

Kas incinmesi gibi basit bir nedenle ya da kalp hastalıkları gibi ciddi bir sağlık sorunuyla birlikte görülebilen sırt ağrısı hakkında Memorial Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bilgi verdi.

Sürekli Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısının sürekli devam ettiği durumlar mutlaka ciddiye alınmalıdır. 6 aydan fazla devam eden sırt ağrısı, sırtta yaralanmaya da zedelenme meydana gelmesi halinde bazı tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

  Sırt ağrısının nedenlerini, hangi hastalıklarla bağlantısı olduğunu öğrenmek için kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılır. Sırt ağrılarının çoğu birkaç gün içinde geçer. Sırt ağrısı için çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerden faydalanılabilir.

Farklı hastalıklardan kaynaklanabilen sırt ağrısını erken evrede yakalamak için mutlaka takip edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmadır.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısına ne iyi gelir sorusu pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan biridir. Sırt ağrısına iyi gelen bazı yöntemleri deneyerek ve rutin alışkanlıklarınızı değiştirerek sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Uzun süren sırt ağrılarında mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

 • İdeal kilonuza ulaşın ve sağlıklı beslenin.
 • Düzenli egzersiz yaparak sırt kaslarınızı güçlendirin
 • Dik yürümeye ve oturmaya özen gösterin.
 • Kilonuz ile uyumlu sertlikte, ortopedik yataklarda yatın.
 • Kadınlar göğüslerini destekleyen sutyenler kullanmalıdır.
 • Ağırsırt ve kol çantası taşınmamalıdır.
 • D vitamininizi doktor kontrolünde normal seviyelere yükseltin.

Sırt Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Sırt ağrıları için egzersiz yapmak hem ağrılarını hafifletir hem de sırt kaslarınızı gevşetip, güçlendirerek yeni ağrıların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Isınma ve gevşeme hareketlerinin ardından bu sırt egzersizlerini uygulayabilirsiniz;

 • Kapı çerçevesinde ayakta olup, ellerinizle kapı çerçevesinin üstünden destek alarak öne doğru esneyin.
 • Sandalye üzerinde otururken ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve geriye doğru eneyerek tavana bakın.
 • Sırtınızı duvara yaslayın ve dirsekleriniz ile bilekleriniz duvara temas edecek şekilde kollarınızı açın. Kollarınızı duvar ile temasınızı kesmeden yukarı kaldırıp indirin.
 • Kürek kemiklerinizi 5 saniye boyuna birbirine yaklaştırıp, gevşetin.
 • Yüz üstü uzanın ve göğsünüzün altına bir yastık alın. Kollarınızı iki yana açın, başparmağınızı tavana doğru dikin ve kollarınızı yukarı kaldırıp, indirin.
 • Zemine oturun ve ayaklarınızı uzatın. Bacaklarınızı yanlardan tutun ve başınızı göbeğinize doğru eğin. Sonrasında da bu pozisyonda kollarınızı yukarı kaldırıp, indirin.
 • Zeminde el ve dizlerinizin üzerinde durun. Karın kaslarınızı kasarak omurganızı düzleştirin. Karnınızı gevşetmeden sol kolunuzu öne doğru, sağ ayağınızı arkaya doğru uzatın. Sonra sağ kol ve sol ayakla aynı işlemi tekrarlayın.
 • Spor salonunda kürek çekme egzersizleri yapabilirsiniz.

Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer, Kadınlarda Sırt Kaslarını Güçlendiren Egzersizler Nelerdir? sorusunu yanıtlıyor.

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sirt-agrisi-neden-olur-neler-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.