Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Haber güncelleme tarihi 19.12.2018 10:29

Osteoporoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücutta bulunan kemiklerin sertliğinin azalmasına bağlı olarak kalitelerinin bozulması, zayıflaması ve kıralabilir hale gelme durumuna denilmektedir.

Bu hastalık tüm iskelet sistemini etkileyen ve zarar görmesine neden olan bir hastalıktır. Osteoporoz günümüzde sıklıkla görülen bir hastalık haline gelmiştir. Aynı zamanda en sık görülen kemik hastalığıdır.

 Osteoporoz tedavi edilebilir ve önlenebilir hastalıklardan biridir. Bu nedenle önceden önlem almak önem taşımaktadır. Dünyada bu hastalık gitgide hızla yayılmaktadır. Yaşı ilerleyen her insanda görülmektedir.

Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı görülen hastalık dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla daha sık yaşanmaya başlamıştır. 

Osteoporoz ve osteoporoza bağlı kırıklar yaşanmakta ve artış görülmektedir. Genellikle kadınlarda sık görüldüğü bilinen osteoporoz, erkeklerin de sorunu olmaktadır. Günümüzde en çok kadınlar bu hastalığı yaşamaktadır fakat erkeklerin de bu konuda önlem alması gerekmektedir.

Bu hastalık genel olarak yaşlılığa  bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Genellikle 50 yaş üzeri olan her 3 kadından 1' i her 5 erkekten 1' i hayatında bu döneminde kırık yaşayacaklarını belirtmektedirler.

 Genel olarak 45 – 50 yaş arası kadınlar kemik yoğunluk ölçümlerini yaptırılması gerekmektedir. 65 yaş altı kadınlarda ise risk faktörleri var ise ve daha önce kırık yaşamış ise tarama yaptırması gerekmektedir. Bu durum erkekler de farklılık göstermektedir.

Kemik yoğunluğu ölçümü ve taramasının erkeklerde hangi dönemlerde yaptırması gerektiği belirtilmemiştir fakat erkeklerin de rutin olarak tarama yaptırması gerekir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önceden testler ve ölçümler yaptırılarak sorun olup olmadığı bilinmelidir. Eğer hastalık riski var ise önlem alınmalıdır. Osteoporoz olan kişiler ise tedavi altına alınarak hastalığın ilerlemesi durdurulmalıdır.

Kemikler, yapım ve yıkım durumlarında sürekli yenilenen dokular olarak görülmektedir. Bu durum kadınlarda 30 yaşına kadar dengeli bir şekilde devam etmektedir.

 30 yaşından sonra belli oranlarda kemik kaybı yaşanmaktadır. Hatta genellikle menopoz sonrası daha sık görülmektedir. Osteoporoz yaşayan kişilerde daha sonra boylarında kısalmalara neden oluyor.

Düşmeden kaynaklı ya da kendiliğinden olan durumlarda ölümcül kırıklar meydana geliyor. 

Osteoporoz Belirtileri Nelerdir?

 • Sırt ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Boy kısalması
 • Öne eğik ve kambur vücut şekli
 • El bileği, kalça ve omurga gibi kemiklerde kırıklar
 • Çok ilerlemiş osteoporoz hastalarında kemik ağrıları ve kemiklerde hassasiyet
 • Omurga ve diğer kemiklerdeki kırıklara bağlı vücutta şekil bozuklukları
 • Ağrı ve kırıklardan dolayı hasta giderek hareket edememe durumu

Osteoporoz Nedenleri Nelerdir?

Kemik erimesi nedenlerinin ilk nedenleri genetik durumlar ve hormonal dengeden kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra yanlış yaşam tarzı osteoporozun nedeni olmaktadır. Sağlıklı bir hayat için düzenli yaşam gerekmektedir.

 İlk olarak kötü beslenme yani düzensiz ve yetersiz beslenme neden olmaktadır. Kötü alışkanlıklar sigara ve alkol kullanımı büyük zararları arasındadır. D vitamini ve kalsiyum eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır.

 Hareketsizlik neredeyse birçok hastalığının nedenlerindendir. Osteoporoz hastalığının nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Egzersiz, yürüyüş ve spor yapmama en sık rastalanan nedenleri arasındadır.

Aynı zamanda yeterli şekilde güneş görememe, güneşlenmeme osteoporoz hastalığına neden olmaktadır.

 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Ailede kemik erimesi geçirmiş hastanın bulunması
 • Eklem rahatsızlıkları
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği
 • Erkeklerde  testosteron seviyesinde düşüklük
 • Hormonal hastalıklar
 • Yaşlanma
 • Egzersiz ve spor alışkanlığının olmaması

Osteoporoz Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

 • Spor ve egzersizler
 • Düzenli ve dengeli beslenme
 • D vitamini takviyesi
 • Kalsiyum takviyesi
 • Hormon tedavisi
 • İlaç tedavisi

Osteoporoz hastalığı, uzun yıllar boyunca ilaç kullanılarak tedavi edilecek bir hastalık değildir.

Bu hastalığın tedavisinde en önemli olan konu kişinin hayatını değiştirmesidir. Yaşanan hayat biçimi doğru olmadığından dolayı osteoporoz hastalığına yakalanma riski fazladır. Bu nedenle kişilerin yaşam şekline dikkat etmesi gerekmektedir.Genel olarak hastalıklarla mücadele etmek için yaşam tarzını değiştirmek gerekir.

 Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenlere önem verilmeli ve dikkate alınarak yapılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için önemli olan konulardan biri spor ve egzersizdir. Spor ve egzersizler kişilerin hem beden hem de ruh sağlığını korumaktadır. Bu nedenle her kim olursa olsun, yaşı kaç olursa olsun spor ve egzersiz yapmalıdır.

Spor ve egzersizler kişiden kişiye, yaşa ve vücuda göre değişmektedir. Bu yüzden uzman kişilerden yardım alınarak yapılmalıdır.

Vücudunuza uygun olmayan spor ve egzersizler hastalıktan kurtulmanızı değil, daha da hasta olmanıza neden olabilir. Bu nedenle bir uzmandan yardım alınmalıdır. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için beslenme önemlidir. Beslenme düzenli ve yeterli olmalıdır.

Yeterli derecede her besinden alınmalıdır. Osteoporoz hastalığından önemli olan kalsiyumdur. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. D vitamini de osteoporoz hastalığında önem taşımaktadır. Bu yüzde D vitamini alınımına dikkat edilmelidir.

Gerekirse ve doktor tarafında uygun görülürse ilaç takviyesi yapılmalıdır. Bunların dışında kişilerin düşüp vücudunda kırıklar oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bu konuda tedbirler alınmalıdır. Doktorun hastaya uygulayacağı tedavi yöntemleri doktor tarafından seçilmektedir.

Doktor hastanın durumu ve derecesine göre tedaviye karar vermektedir. Bu tedavi yöntemlerinde hormon tedavisi ve ilaç tedavi uygulanmaktadır. 

Önerilen İçerik;

► Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/osteoporoz-nedir-belirtileri-nelerdir-9797h.htm

Osteoporoz Belirtileri Nelerdir? Sessiz Hastalığı Yakından Tanıyın

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Osteoporoz, genellikle sessiz hastalık olarak adlandırılan bir hastalık türüdür. Birkaç yıl boyunca insanların üzerinde sürünme kabiliyeti vardır. Yine de, osteoporozun çoğumuz için bir risk oluşturmasına rağmen, insanlar da farkındalık belki de olması gerektiği kadar çok yoktur.

Genellikle, bir osteoporoz hastası, hastalık gerçekten teşhis konana kadar herhangi bir belirti görmez. Bu noktada, hasta ileri aşamalarında olabilir ve bu nedenle hastalık bir kişinin hayatını sonsuza dek değiştirebilecek kemiklerle ilgili acı ve problemlere yol açar.

Vücudun uyarı işaretleri ve hastalığın gelişmesini nasıl önleyebileceğiniz dahil olmak üzere osteoporoz hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşmamın faydalı olucağını düşündüm, aklımızda ne kadar bulunursa bizim açımızdan o kadar iyi. Aşağıdaki makaleyi okuyun ve arkadaşlarınızla paylaşın, onları da bilgilendirmiş olun.

Osteoporoz nedir?

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesine göre , osteoporoz, vücudun yerine daha fazla kemik dokusu kaybettiğinden daha iyi bir şekilde yerini almasıyla oluşur.

 Kemik kütlesi azaldığında, iskelet zayıflaşır ve kırılganlaşır, bu da şiddetli kırıkların artmasına neden olur. Osteoporoz meydana geldiğinde, vücut düzeltebilecekken daha fazla kemik dokusu kaybeder.

 Kemik kütlesi azaldığında, iskelet zayıflaşır ve kırılganlaşır, bu da şiddetli kırıkların artmasına neden olur.

Hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkan kemik kırıkları, bilek, kalça, omurga ve üst kollarda en yaygın olanıdır bu tüm iskeleti de etkileyebilir.

50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaşın üzerindeki erkekler de osteoporoz oluşma riski daha yüksektir. En çok kadınlarda menopoza ulaştıkları zaman östrojen düzeylerinin azalmasıyla oluşur.

Sizi risk altında bırakabilecek diğer faktörler ise sigara içmek, aşırı alkol almak, hareketsiz veya uzun süreli kortizon enjeksiyonları kullanmaktır.

Sizin için aşağıda, kemik kütlesinin azalmış olabileceğine dair dört uyarı işareti listeliyoruz;

Belirtiler

1. Kolayca kırılmış kemikler

“Sessiz” tabiatından dolayı, genellikle kolunuz veya bacağınız kırıldıktan sonra, osteoporoz  tamamen tesadüfen saptanabilir. Eğer normalde aşırı dercede zararlı olmayan şekilde, yanlışlıkla bir masaya ya da ayakta durma pozisyonundan düşmek gibi bir olaya rastlanma sonucu kemiğiniz kırılırsa, bu bir osteoporoz işareti olabilir.

2. Azaltılmış gövde yüksekliği

Bu açıdan boyunuza dikkat etmek ciddi anlamda önemlidir. Eğer birden fazla omurga birlikte sıkılırsa – bir osteoporoz sonucu – omurga şekil değiştirebilir ve kısala”bilir. Bir yıl içinde bir buçuk santimetre veya daha fazla uzunluk kaybederseniz, osteoporoz belirtisi olabilir ve kontrol edilmeniz gereklidir.

3. Kambur duruş

Aynı şekilde osteoporozun kısalmış boyuta da yol açabileceği gibi, kendi içinde durmuş veya kamçılanmış bir duruşa sahip olduğunuzda kendini gösterir.

4. Ani veya yoğun sırt ağrısı

Sırt ağrısı, elbette, birtakım şeylerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte eğer sadece ayakta durmak veya yürümekle daha da kötüleşen ani sırt ağrısına maruz kalırsanız, bu omurganızda osteoporozun neden olduğu küçük bir kırığın belirtisi olabilir. Bu durumda, öne eğilmek, eşyaları kaldırmak veya vücudunuzu bükmek daha zor olabilir.

Nasıl önlenir?

Osteoporoz “sessiz hastalık” olarak adlandırılır çünkü birkaç yıl içinde tespit edilmesi zor olabilir ve kötüleşebilir. Ancak bu engellenemiceği anlamına gelmez.

İskeletinize hayatınız boyunca özen göstererek osteoporoz riskini azaltabilirsiniz. Yürüme, koşma veya spor yapma gibi temel egzersizler bu konuda size çok yardımcı olabilir.

Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyete sahip olmak da oldukça önemlidir . Süt ürünleri, brokoli, bezelye, fasulye ve ıspanak bu şeyler için iyidir.

Eğer endişe duyuyorsanız, osteoporozunuz olabilir ya da bir arkadaşınızın semptomlara dayandığını düşünürseniz,  bir doktora veya tıp uzmanına danışmak her zaman çok daha iyidir.

Gelecekte ağrı ve büyük zorlukları önlemek için, erken evrelerinde hastalığı tespit etmek ve tedavi etmek hayati derecede önemlidir. Umarım bu yazı farkındalığı artırmaya yardımcı olabilir!

Lütfen arkadaşlarınızla ​​paylaşın. Unutmayın, nedenleri ve semptomları hakkında bir fikri olan daha fazla insan, potansiyel olarak yardımcı olabilecek daha fazla insan demektir.

Источник: https://bilgecafe.com/osteoporoz-belirtileri-nelerdir/

Sırt Ağrısı Neden Olur? Sırt Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Sırt ağrıları genellikle duruş bozukluklarına bağlı ve sırta binen yükün uygun olmamasına bağlı meydana gelir. Sabah tutukluluğu ile birlikte seyreden sırt ağrılarında mutlaka enflamatuar bir hastalık akla getirilmelidir ve araştırılmalıdır.

İnatçı ve gece ağrısı şeklinde ve beraberinde ateş, gece terlemesi gibi belirtiler eşlik eder ise bu tip sırt ağrısı da iyi araştırılmalıdır. İleri yaş sırt ağrısının nedeni osteoporoz ve omurga kırığı, kireçlenme, 12 yaş altı çocuklarda omurga eğriliği ya da omurga kırığı sırt ağrısı nedeni olabilir.

Ağır yük taşıyan ve eğilerek, bükülerek çalışan kişilerde sırt ağrısı daha fazla görülür.

Örneğin, diş hekimleri, sağlık personelleri, ofis çalışanlarında, temizlik işi ile uğraşanlarda, inşaat çalışanlarında, tekstil çalışanlarında, pazarcılar da, ergenlerde duruş bozukluğuna bağlı, çiftçilerde ve çiftlik çalışanlarında ve egzersiz yapmayan kişilerde sırt ağrısı şikayeti daha fazla olur. Ayrıca sırt ağrısı, bel ağrısından farklı olarak fibromiyalji denilen ve kadınlarda daha sık görülen kas kökenli ağrılarda, sırt ağrılarının en sık nedenlerinden biridir.

Tüberküloz (verem) hastalığı, bruselloz hastalığı, ileri yaş hastalarda osteoporoz, skolyoz (omurga eğriliği, kifoz (kamburluk), boyun düzleşmesi, disk hasarları, kireçlenme, geçirilen kazalar, enfeksiyonlar, romatizmal hastalık ya da bir tümör gibi nedenler de sırt ağrısına yol açabilir. Bunların dışında sırt ağrısı yansıyan ağrılar şeklinde de olabilir. Örneğin, mide ve bağırsak ülserleri, böbrek iltihapları, pankreas hastalıkları ve kalp krizi gibi nedenler sırta yansıyan ağrıya sebep olur. Fakat sırt ağrılarının en önemli nedeni ve özellikle gençlerde duruş bozukluğu, yanlış davranış ve sırtı iyi kullanmama gibi faktörler sırt ağrısı yapmaktadır. Gece ağrısı çok olan ve yanında kilo kaybı, ateş var ise enfeksiyonel bir durum ya da tümör olabileceği düşünülmelidir.

Sırt ağrısı neden olur

Sırt ağrısı teşhisi

Sırt ve bel ağrısı çeken kişilerin öncelikle duruş pozisyonlarını değiştirmeleri ve oturarak çalışıyor ise oturma pozisyonları doğru olmalıdır.

Gereken önlemleri almasına rağmen sırt ağrısı uzun süre geçmez ise mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına, gerekir ise romatizmal hastalıklar uzmanına baş vurması önemlidir.

Sırt ağrısının altında yatan önemli bir hastalık olabilir.

Sırt ağrısı tanısı için doktorun yapacağı fizik muayene ve bazı testler yapılır. Akut sırt ağrıları (ani başlayan ve kısa süren) çoğunlukla kendiliğinden yada egzersiz, basit kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler, masaj, soğuk, sıcak kompres gibi yöntemler ile geçebilir.

 Kronik bel ağrılarında iyi bir inceleme ve ileri tetkikler gerekebilir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, bazı hastalarda kan testleri ve miyelogram (vücuda boyar madde enjekte edilerek çekilen özel bir röntgen filmi) istenebilir.

Sırt ağrısı tedavisi

Akut sırt ağrısı probleminde kas gerilmeleri ve kramplar görüldüğü için klasik ev ilaçları ve sıcak, soğuk kompres, egzersiz, kremler, kas gevşeticiler, fizik tedavi, masaj ya da kırık, çıkık tedavisi yapılır.

Sırt ağrısı çok fazla olmayan kişi günlük yaşam etkinliklerini sürdürebilir. Bazı çok özel durumlarda yatak istirahati önerilir. Uzun süre yatmak veya dinlenmek ağrıları daha çok şiddetlendirebilir.

Evde ya da iş yerinde düzenli olarak sırt egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

Fakat haftalar ya da aylar süren kronik sırt ve bel ağrılarında doktor muayenesi ve kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Sırt ağrısı uzun süren kişilerde ortopedi veya romatizmal hastalıklar uzmanlarına baş vurmak gereklidir.

Fizik tedavi uzun süren sırt ağrısında vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir. Sırt ve bel ağrısı çeken hastaların az bir kısmında ameliyat gerekebilir. Bel ve boyun fıtıkları eğer sinirlere baskı yapar ise ameliyat edilir.

Baskı olmayan fıtıklarda fizik tedavi ile ağrı azaltılmaya çalışılır.

Sırt ağrısı çekmemek için nelere dikkat etmeli?

Ofis çalışanlarının dikkat etmesi gereken en önemli durum bilgisayarın monitörünün tam ortası göz hizasında olmalıdır ve eğilmeden düz bakmalıdır. Telefon ile konuşur iken telefon omuza koyulup bir taraftan bilgisayarda çalışılmamalıdır.

Araba kullanma sırasında aniden geriye doğru dönme sırt ve boyunda ağrı yapabilir. Gün boyu hareketsiz kalmak sırt ağrısına yol açar.

Bu nedenle oturarak çalışanların gün içinde kısa yürüyüşler yapması, ara sıra kısa süreli egzersizler yapması ve duruş pozisyonlarını dikkat etmesi önemlidir.

Sırt ağrısı nasıl önlenir?

Sırt ağrısı nasıl önlenir

Sandalye üzerinde otururken, boyun bölgesini yavaş yavaş sağdan sola, soldan sağa on defa tekrar yaparak çene ile geniş bir daire çizermiş gibi çevirme egzersizi hem sırt ağrısı hemde boyun ağrısı için oldukça faydalıdır. Bu egzersiz günde iki kez yapılabilir. Eğitim alarak yüzme egzersizi sırt ve bel ağrısında fayda sağlar.

Sırt ağrısı durumunda ıslak kalmaktan, klima önünde durmaktan ve rüzgara maruz kalmaktan korunmak önemlidir.

Stres, sıkıntı gibi nedenlerde sırt ve bel ağrısına neden olabileceğinden, stresten ve sıkıntıdan kaçınmayı başarmak önemlidir. Fazla kilo problemi gibi nedenler sırt ağrısında önemlidir.

Bu nedenle fazla kilo problemi var ise vermeye çalışmak sırt ağrısını azaltmada etkili olur.

Sırt ağrısında kullanılan yastıkta önemlidir. Bu nedenle son yıllarda üretilen viskoelastik malzemeden yapılmış yastık kullanmak faydalı olabilir. Fakat yastık ve yatak kullanım rahatlığı hastaya göre değişiklik gösterir ve hasta kendini daha rahat hangi yastıkta ve yatakta hisseder ise o yatak ve yastığı kullanması yeterli olabilir.

Sırt ve bel ağrısı çeken kişiler araba kullanıyorlar ise direksiyon yüksekliği göğüs hizasında olmalı, arabanın koltuğunda boyun başlığı olmalı ve ani hareketler yapmamaya dikkat edilmelidir. Arabada terlememeye ve çok fazla klima derecesini çok soğutmamaya da dikkat etmek gerekir.

Ayrıca sırt ağrısını önlemenin en iyi yollarından biri düzenli sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yapmaktır.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/sirt-agrisi-olur-sirt-agrisi-tedavisi/

Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

sırt ağrısı

Sırt ağrısı işten yoksunluğun ve tıbbi tedavi aramanın yaygın bir nedenidir. Rahatsız edici ve zayıflatıcı olabilir.Yaralanma, aktivite ve bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir.

Yaralanma, aktivite ve bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir.

Sırt ağrısı, farklı nedenlerle, herhangi bir yaştaki insanları etkileyebilir. İnsanlar yaşlandıkça, daha önceki meslek ve dejeneratif disk hastalığı gibi faktörler nedeniyle bel ağrısını geliştirme şansı artar.

Alt sırt ağrısı kemik lomber omurga, omurga arasındaki diskler, omurga ve diskler, omurilik ve sinirler, alt sırt kasları, karın ve pelvik iç organlar ve lomber bölge çevresindeki cilt arasındaki bağlarla ilişkilendirilebilir.

Üst sırttaki ağrı, aort bozuklukları, göğüsteki tümörler ve omurga iltihabına bağlı olabilir .

Sırt ağrısı nedenleri

Osteoporoz gibi omurga ile ilgili sorunlar sırt ağrısına yol açabilir.

İnsan sırt, vücudu desteklemek ve etrafta dolaşmamızı sağlamak için birlikte çalışan kasların, bağların, tendonların, disklerin ve kemiklerin karmaşık bir yapısından oluşur.

Omurga segmentleri, diskler denilen kıkırdak benzeri pedlerle tamponlanır.

Bu bileşenlerin herhangi biriyle ilgili problemler sırt ağrısına yol açabilir. Bazı sırt ağrısı vakalarında nedeni açık değildir.

Hasar diğerlerinin yanı sıra zorlanma, tıbbi durum ve kötü duruştan kaynaklanabilir.

SIRT AĞRISI

Sırt ağrısı genellikle gerilme, gerginlik veya yaralanmadan kaynaklanır. Sık sırt ağrısı nedenleri şunlardır:

 • gerilmiş kaslar veya bağlar
 • kas spazmı
 • kas gerginliği
 • hasarlı diskler
 • yaralanmalar, kırıklar veya düşmeler

Suşlara veya spazmlara yol açabilecek aktiviteler şunlardır:

 • çok ağır bir şey kaldırmak
 • ani hareketler yapmak

Yapısal sorunlar

Birtakım yapısal problemler sırt ağrısına da neden olabilir.

 • Rüptüre edilmiş diskler: Omurgadaki her bir vertebra disklerle tamponlanır. Disk yırtılırsa, bir sinir üzerinde daha fazla baskı olacak ve sırt ağrısına neden olacaktır.
 • Dökme diskleri: Yırtık disklerle aynı şekilde, şişkin bir disk bir sinir üzerinde daha fazla baskıya neden olabilir.
 • Siyatik: Keskin ve ateşli bir ağrı , bir sinir üzerinde baskı yapan şişkin veya herniye olmuş bir diskin neden olduğu, kalçadan aşağıya ve bacağın arka kısmına doğru ilerler .
 • Artrit: Osteoartrit kalça eklemlerinde, belde ve diğer yerlerde problemlere neden olabilir. Bazı durumlarda omuriliğin etrafındaki boşluk daralmaktadır. Bu spinal stenoz olarak bilinir.
 • Omurganın anormal eğriliği: Omurga alışılmadık bir şekilde eğrilirse, bel ağrısı oluşabilir. Bir örnek omurganın yana eğildiği skolyozdur .
 • Osteoporoz: Omurganın omurları da dahil olmak üzere kemikler kırılgan ve gözenekli hale gelir ve sıkıştırma kırılmalarını daha olası hale getirir.
 • Böbrek problemleri : Böbrek taşları veya böbrek enfeksiyonu sırt ağrısına neden olabilir.

Hareket ve duruş

Sırt ağrısı, bazı günlük aktivitelerden veya kötü duruştan da kaynaklanabilir.

Örnekler şunları içerir:

Bilgisayar kullanırken kötü duruş örneği

sırt ağrısı

Bilgisayarları kullanırken çok kambur bir oturma pozisyonunu benimsemek, zaman içinde sırt ve omuz problemlerinin artmasına neden olabilir.

 • öksürme veya hapşırma
 • kas gerginliği
 • aşırı germe
 • uzun süre bükülme
 • bir şeyi itmek, çekmek, kaldırmak veya taşımak
 • uzun süre ayakta durmak veya oturmak
 • Sürüş veya bilgisayar kullanırken olduğu gibi boynu öne doğru süzme
 • ara vermeden uzun sürüş seansları
 • vücudu desteklemeyen ve omurga düz tutmak bir yatak üzerinde uyku

Bazı tıbbi durumlar sırt ağrısına yol açabilir.

 • Cauda equina sendromu: Kauda atığı, omuriliğin alt ucundan ortaya çıkan spinal sinir köklerinin bir demetidir.
 • Semptomlar kalça ve genital bölgelerdeki uyuşuklukların yanı sıra kalça ve bel kalçalarındaki sıkışıklığı içerir.
 • Bazen bağırsak ve mesane fonksiyon bozukluğu vardır.
 • Omurga kanseri: Omurgadaki bir tümör , sırt ağrısına yol açarak bir sinire bası yapabilir.
 • Omurganın Enfeksiyonu: Bir ateş ve bir ihale, sırttaki sıcak alan, omurganın bir enfeksiyonuna bağlı olabilir.
 • Diğer enfeksiyonlar: Pelvik inflamatuar hastalık, mesane veya böbrek enfeksiyonları da sırt ağrısına yol açabilir.
 • Uyku bozuklukları: Uyku bozukluğu olan bireylerin, diğerleriyle karşılaştırıldığında, ağrılar yaşama olasılığı daha fazladır.
 • Zona: Sinirleri etkileyebilen bir enfeksiyon sırt ağrısına yol açabilir. Bu hangi sinirlerin etkilendiğine bağlıdır.Aşağıdaki faktörler düşük bel ağrısını geliştirme riskiyle bağlantılıdır :

mesleki faaliyetler

 • gebelik
 • bir yaşam tarzı
 • zayıf fiziksel uygunluk
 • Yaşlılık
 • obezite ve aşırı kilo
 • sigara içmek
 • yorucu fiziksel egzersiz veya iş, özellikle yanlış yapıldığında
 • genetik etmenler
 • artrit ve kanser gibi tıbbi durumlar

Alt sırt ağrısı da kadınlarda erkeklere göre, muhtemelen hormonal faktörlere bağlı olarak daha sık görülür. Stres, anksiyete ve duygudurum bozuklukları da sırt ağrısına bağlanmıştır.

Sırt ağrı belirtileri

Sırt ağrısının ana belirtisi, sırtın herhangi bir yerinde, bazen de kalça ve bacaklara kadar uzanan bir ağrı veya acıdır.

Bazı sırt sorunları, etkilenen sinirlere bağlı olarak vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle tedavi olmaksızın gider, ancak aşağıdakilerden herhangi biri ile meydana gelirse, doktorları görmelidir:

 • kilo kaybı
 • ateş
 • arkada iltihap ya da şişme
 • inatçı sırt ağrısı,
 • bacak aşağı ağrı
 • dizlerin altına ulaşan ağrı
 • son zamanlarda meydana gelen bir yaralanma, darbe veya travma
 • idrarını tutamamak
 • idrara çıkma zorluğu
 • dışkı inkontinansı veya bağırsak hareketleri üzerinde kontrol kaybı
 • cinsel organların etrafında uyuşma
 • anüs çevresindeki uyuşma
 • kalça etrafında uyuşma

Ne zaman doktora görünmeliyim

Herhangi bir uyuşma veya karıncalanma ya da sırt ağrınız varsa, tıbbi yardım almalısınız:

 • bir yaralanma veya düşmeden sonra
 • bacaklarda uyuşma ile zayıflık ile ateşle açıklanamayan kilo kaybı

Kronik veya akut ağrı mı?

Sırt ağrısı iki tip olarak kategorize edilir :

Akut ağrı aniden başlar ve 6 haftaya kadar sürer.

 • Kronik veya uzun süreli ağrı daha uzun bir süre boyunca gelişir, 3 aydan fazla sürer ve devam eden sorunlara neden olur.
 • Eğer bir kişi hem daha yoğun ağrılar hem de oldukça sürekli hafif sırt ağrısına sahipse, doktorun akut veya kronik sırt ağrısı olup olmadığını saptaması zor olabilir.

tedavi

Sırt ağrısı genellikle dinlenme ve ev ilaçları ile çözülür, ancak bazen tıbbi tedavi gereklidir.

Источник: https://kliniksaglik.com/sirt-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi/

Sırt ağrısı bazı hastalıkların belirtisi olabilir!

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Her 5 kişiden 1’inde görülen sırt ağrısı hafife alındığında ilerleyen dönemlerde kalıcı ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirken, ağrı ciddi bir hastalığa da işaret edebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, sırt ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Tüberküloz ve akciğer kanseri sırt ağrısı yapabilir

Vücuttaki farklı kanser odaklarından yayılma sonucu meydana gelen omurga metastazları da sırt ağrısına yol açan nedenler arasındadır. Tüberküloz, brusella, akciğer kanseri ve omurgaya metastaz yapan tümörler sırt ağrısı yapabilir. Yemek borusu, mide, safra kesesi ve pankreas hastalıkları ve tümörlerinin neden olduğu ağrılar da sırttan hissedilebilir.

Sırt fıtığı ağrıya yol açar

Omurganın sırt kısmı omurilik fıtıkları açısından en fazla teh oluşturan bölgedir. Sırtta 12 omurun bulunduğu omur arasında bulunan kıkırdağın aniden dışarı fırlaması sonucu omuriliğin direkt basısına neden olabilir. Sırt fıtığı nadir görülen fakat ciddi işlevsel bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Hastalar sadece sırt veya karın ağrısı ile başvurabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına rağmen iyileşmeyen veya ilerleyici nörolojik bulguların olduğu hastalarda cerrahi tedavi gereklidir.

Doğru hasta seçimi ile yapılan cerrahi tedavi, hastaların yaklaşık %80-90’ının ağrısının geçmesi ve nörolojik bulguların düzelmesi ile sonuçlanır.

Sırtınızı ağrıtacak bu nedenlere dikkat!

Sırt ağrıları, uzun süre yanlış postürde oturma veya baş ve sırt öne eğik iki büklüm ayakta durma, ağır sırt çantası kullanma, uzun süre bilgisayar kullanma, kaslarda güçsüzlük, spor veya iş yaşamında sırtı zorlayan devamlı olan tekrarlayıcı yanlış hareketler veya araç kazaları sonrası görülür. Özellikle çalışan kesimde iş stresi ve yorgunluğun tetiklediği kasların aşırı gerilmesi, sertleşmesi sonucu görülen bölgesel ağrılar veya fibromiyalji de önemli sırt ağrısı nedenlerindendir. Yaşlanma ile açığa çıkan sırt ağrıları sıklıkla kas güçsüzlüğü, omurgada kireçlenmeler, osteoporoza bağlı sessiz omurga kırıkları ve dejeneratif skolyoz ve kifoz da sırt ağrılarına neden olabilir. Bel ve boyun fıtığı, incinmesi, kireçlenmesi ve kayması gibi hastalıklar tedavi edilmediğinde mekanik olarak sırt ağrısı yapar.

Sırt ağrısında 12 kritik belirti

Erişkin dönemde görülen sırt ağrıları bel ve boyun ağrılarına göre daha ciddi sebeplerden oluşur. Spor yaralanmaları veya kaza olmadan açığa çıkan ve aşırı yorgunluk hissi ile birlikte 2-4 haftada geçmeyen sırt ağrılarına dikkat edilmelidir. Sırt ağrılarına yol açan sebeplerden aşağıda bahsedilen belirtiler varsa bir an önce uzman bir doktora gidilmelidir.

1-Son 3 ay içinde geçirilmiş ciddi araç kazası veya yüksekten düşme,

2-Osteoporotik kişilerde düşük enerjili travma, kaza veya yaralanma, ağır bir eşya kaldırmakla veya ani öksürmekle açığa çıkan ağrı

3-20 yaş altı veya 50 yaş üstünde ilk kez açığa çıkan sırt ağrısı

4-Kanser, madde bağımlılığı veya HIV enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olması veya 6 aydan uzun süre kortizon kullanımı

5-Genel sağlık durumunu kötü hissetme, nedensiz kilo verme veya ateşlenme hali. Gece terlemesi, geceleri artan ağrı, zayıflama,

6-Bakteriyel enfeksiyon geçirmiş olma

7-Sırt ağrısı sürekliyse ve daha kötüye gidiyorsa

8-Ağrı zorlanma veya mekanik kaynaklı değilse

9-2-4 haftada geçmiyorsa

10-Sabahları ağrılı ve tutuk kalkılıyorsa

11-Omurganın şekli değişmeye başladıysa

12-Bacaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşmalar, güçsüzlük başladıysa ve artarak sürüyorsa

Sırt ağrılarının tedavisi kişiye özel

Kas ve omurga kaynaklı mekanik ağrılarda yanlış postürün düzeltilmesi, günlük yaşam düzenlemeleri, ergonomik düzenlemeler, postur egzersizleri, basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler kullanılır. İnatçı ve şiddetli durumlarda mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve tetik nokta enjeksiyonları, botoks, akupunktur gibi lokal enjeksiyon uygulamaları yapılabilir.

Hastanın psikolojik durumu gözden geçirilip gerekirse antidepresana veya psikoterapiye başlanmalı. Sırt ve omuz kuşağı kaslarının gevşetilmesi, güçlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Bu amaçla uygulanacak ev egzersiz programlarına ek olarak hastanın haftada 3-4 gün yapacağı aerobik egzersizler, fitness ve yüzme yararlı olur.

Bel sırt boyun ve ayak ağrıları için ne yapılmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/sirt-agrisi-hastalik-belirtisi/

Orta sırt ağrısı: Nedenleri ve rahatlama

Sırt Ağrısı Osteoporozun Belirtisi Olabilir

Orta sırt ağrısı göğüs kafesi ile boynun tabanı arasındaki sırt bölgesi olan torasik omurgada ağrı veya rahatsızlık anlamına gelir.

Bu bölgede 12 omurga diski, birkaç omur ve birçok kas ve bağ vardır. Bu yapılardan herhangi biri tahriş olmuş veya zarar görmüş, orta bel ağrısına yol açabilir.

Orta sırt ağrısının nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun ve rahatlama bulmak için teknikleri keşfedin.

Orta sırt ağrısı nedenleri

Orta bel ağrısının yaralanmadan fakir duruşa kadar uzanan birçok nedeni vardır.

Potansiyel nedenler şunlardır:

1. Yaşlanma

Sırtın herhangi bir bölümünde ağrı, bir kişi yaşlandıkça daha olasıdır. Sırt ağrısı 30 ila 60 yaşlarındaki kişilerde tipiktir, ancak her yaştan insanı etkileyebilir.

Yaşlı erişkinlerde sırt ağrısının doğal nedenleri şunlardır:

 • omurga eklemleri arasında daha az sıvı
 • azaltılmış kas kütlesi
 • inceltme kemikleri

2. Artrit

Bazıları sırtını etkileyebilecek bir dizi farklı artrit vardır.

Osteoartrit (OA), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 30 milyon yetişkini etkileyen yaygın bir dejeneratif eklem hastalığıdır. OA, kemiklerin uçlarının birbirine sürtünmesine neden olarak ağrıya, şişmeye ve sertliğe neden olur.

Ankilozan spondilit, omurgaya etki eden bir artrit türüdür. Semptomlar arkadaki ağrı ve sertliği içerir. Zamanla, omurların birbirine kaynaşmasına neden olur, bu da duruş ve hareketliliği etkileyebilir.

3. Kırık vertebra

Bir spor yaralanması, otomobil çarpması veya düşme sonucu, ortadaki omurların herhangi birinde kırık veya kırık bir kemik meydana gelebilir.

Osteoartrit gibi zaman içinde omurgada aşırı bozulma da kırık bir vertebra neden olabilir.

Semptomlar, hareketle daha da kötüleşen yoğun ağrıyı içerir. Yaralanma omuriliği etkiliyorsa, karıncalanma, uyuşukluk ve idrar kaçırmaya yol açabilir. Kırıklar hemen tıbbi tedavi gerektirir.

4. Fıtık diskler

Diskler, şok emici yastıklar olarak hareket ettikleri omurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca bir kişinin hareket etmesine yardımcı olurlar.

Diskler sıvı ile doldurulur ve dışa doğru patlayabilir veya dışarı doğru şişebilir. Bu, herniye disk, kaymış disk veya yırtılmış disk olarak bilinir ve çevresindeki sinirlere baskı uygular.

Orta sırtındaki herniasyonlu bir disk her zaman semptomlara neden olmaz, ancak ağrı, karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir.

5. Böbrek problemleri

Böbrek problemleri, orta sırtta, omurganın her iki tarafındaki göğüs kafesinin hemen altında ağrıya neden olabilir.

Böbrek ağrısının en yaygın nedenleri enfeksiyonlar ve böbrek taşlarıdır. Ek belirtiler şunlardır:

 • ateş
 • idrara çıkma zorluğu
 • idrar yaparken ağrı
 • titreme
 • mide bulantısı ve kusma

6. Yaşam tarzı faktörleri

Egzersiz eksikliği, acıya katkıda bulunan zayıf kaslara yol açar. Uygun olmayan kaldırma teknikleri kullanarak egzersiz yapan kişiler de sırtında ağrıyla karşılaşabilirler.

Araştırma, tütün kullananların da kronik sırt ağrısı gelişme riskinin arttığını göstermektedir. Sigara içmenin ayrıca, ağrı, dejenerasyon ve yaralanma riskini artıran omurilik disklerine beslenen besin maddelerini azaltmadığı düşünülmektedir.

7. Kas zorlanma veya burkulma

Ağır eşyaları sürekli olarak kaldırmak veya eşyaları uygunsuz bir şekilde taşımak, arkadaki kasların ve bağların gerilmesine veya yırtılmasına neden olabilir.

8. Obezite

Aşırı kilolu veya obez olmak, kaslarda, kemiklerde ve sırttaki diğer yapılarda daha fazla baskı yaratır.

Neredeyse 100 çalışmanın meta analizinde, obezitenin sırt ağrısı riskini artırdığı bulunmuştur.

9. Osteoporoz

Osteoporoz, kırılgan kemiklerle sonuçlanan bir tür kemik hastalığıdır. Vücut doğal kemik kaybını yerine getirmek için yeterli yeni kemik yapmadığında ortaya çıkar.

ABD’de yaklaşık 54 milyon insanın osteoporozu var veya bunu geliştirme riski var.

Sırttaki osteoporozlu kişiler, suşlar veya kompresyon kırıkları nedeniyle orta bel ağrısını yaşayabilirler.

10. Kötü duruş

Otururken veya ayakta dururken yanlış duruş, bel ağrısının önde gelen nedenidir. Slouching, omurga üzerindeki basıncı arttırır ve dengeyi korumaya çalıştıklarında zorlanmış kaslara yol açar.

11. Ruh sağlığı koşulları

Depresyon ya da anksiyete yaşayanlarda, sırt ağrısı gelişme riski artmaktadır.

Araştırmalar depresyonlu kişilerin depresyonu olmayan kişilere göre sırt ağrısını% 60 oranında artırdıklarını göstermektedir.

12. Skolyoz

Skolyoz, omurganın yana doğru eğilmesine neden olur. Sırt boyunca düzensiz bir ağırlık dağılımına yol açar ve orta bel ağrısına neden olabilir.

13. Tümör

Bir tümör ortada büyürse, spinal hizalamayı etkileyebilir ve yakın sinirlere, kaslara ve bağlara baskı uygulayabilir.

Evde yapılan ilaçlar

Orta sırt ağrısını tedavi etmek için evde yöntemler şunlardır:

Kontrast tedavisi

Alternatif sıcak ve soğuk kompresler veya buz ve ısı, birçok orta bel ağrısından rahatlama sağlayabilir.

Over-the-counter ağrı rahatlama

İbuprofen (Advil) veya naproksen (Aleve) ağrı ve şişliği hafifletebilir.

Duruş iyileştirmeleri

Sırt ağrısını hafifletmek için kötü postür düzeltilmelidir. Doğru duruşu şu şekilde uygulayın:

 • omuzları uzun boylu duran
 • slouching değil
 • oturmaktan veya bilgisayar kullanmaktan düzenli ara vermek

İş istasyonları, sırt sağlığı için ergonomik olarak optimize edilmelidir. Kişiler, sandalye, masa, bilgisayar ekranı, klavye ve farenin gereksinimlerine göre yükseklik ve konumlarını ayarlamalıdır.

Egzersizler

Bazı egzersizler ağrıyı tedavi etmek ve önlemek için ortadaki kasları gerdirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Faydalı uzanımlar şunlardır:

 • Cat-Cow Pose: Kendinizi ellerinize ve dizlerinize yerleştirin. Ardından, sırtınızı U şeklindeki (inek gibi) yere doğru batırmadan önce sırtınıza rahatça (bir kedi gibi) arşın.

 • Cobra Pose: Yerde düz uzanarak kollarınızı kullanarak üst gövdeyi destekleyin ve sırtınızı gerdirin.
 • Oturan büküm: Çapraz bacaklı otururken, üst bedeninizi sağa çevirin ve sol elinizi destek için sağ dizinize yerleştirin.

  Diğer tarafta tekrarlayın.

Faydalı egzersizler şunlardır:

 • Düşük etkili aktiviteler. İyi seçenekler yoga, yüzme ve yürüyüşü içerir.
 • Çekirdek güçlendirici alıştırmalar. Köprü ve tahtalarla karın ve sırt kaslarını çalıştırmak sırtın desteklenmesine yardımcı olur.

Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce insanlar bir doktor ya da fizyoterapistle konuşmalıdır.

Tıbbi tedaviler

Bir kişi, birkaç gün boyunca devam eden veya ev ilaçlarına cevap vermeyen sırt ağrısı için bir doktora görünmelidir.

Orta sırt ağrısı için olası tıbbi tedaviler şunlardır:

 • ağrı kesiciler, kas gevşeticiler veya steroid enjeksiyonları dahil olmak üzere reçeteli ilaçlar
 • egzersizler ve masaj gibi fizik tedavi

cerrahlık

İlaç ya da fizik tedavi orta bel ağrısını hafifletmezse, ameliyat gerekebilir. Orta sırt için ameliyat türleri şunlardır:

 • Diskektomi. Bel fıtığı olan bir kişinin diskin yaralanan kısmını çıkarmak ve daha fazla hasarı önlemek için diskektomiye ihtiyacı olabilir.
 • Füzyon.

  Bir füzyon prosedürü, iki vertebra birleştirmeyi ve hasarlı diskleri değiştirmek için bir ara parçası kullanmayı içerir.

 • Laminektomi. Omuriliği açmak için kullanılan laminektomi, omurganın (lamina) arka duvarını çıkarır.
 • Laminotomi.

  Bu ameliyatta, sıkışmış bir siniri tedavi etmek için laminanın bir kısmı çıkarılır.

önleme

Tüm orta bel ağrısı vakaları önlenebilir değildir, ancak aşağıdaki adımlar yaralanma riskini azaltabilir:

 • Sağlıklı bir kilo verin. Aşırı kilolu veya obez olmak sırt kaslarına fazladan baskı yapar.
 • Bir tarafta ya da arkada uyu. Midelerinde uyuyan insanlar spinal hiza bozukluğu yaşayabilir.

  Sırtta ya da dizler arasında bir yastıkla bir tarafta uyumak en iyisidir.

 • Doğru duruş uygulayın. Omuzları arkaya yaslanın ve pelvisi nötr pozisyonda tutun.
 • Tüm çalışma alanlarını ergonomik olarak optimize edin.

  Bilgisayarların göz hizasında olduğundan emin olun, kolçaklı ve alt sırt destekli bir koltuk arayın ve destekleyici ayakkabılar giyin.

 • Dikkatli kaldırın. Mümkünse, ağır kaldırmalardan kaçının veya yardım edecek birini bulun. Kaldırırken, sırtınızı düz tutun ve dizlerde bükün.
 • Fizik tedaviyi dene.

  Terapistin postür, çekirdek gücü ve hareketliliği iyileştirmek için kişiselleştirilmiş bir programdan isteyin.

belirtiler

Orta sırt ağrısı belirtileri, ağrının temel nedenine bağlı olarak değişir.

Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

 • yanma hissi
 • donuk veya ağrıyan ağrı
 • keskin veya bıçaklama acısı
 • sıkı veya sert kaslar

Daha şiddetli belirtiler şunlardır:

 • kol, göğüs veya bacaklarda karıncalanma hissi
 • göğüs ağrısı
 • inkontinans
 • uyuşma
 • zayıflık

Ne zaman doktora görünmek

Bir kişi, özellikle ev ilaçlarına cevap vermezse, 3 günden uzun süredir herhangi bir semptomla karşılaşırsa doktora görünmelidir.

Acil tıbbi tedavi gerektiren şiddetli bel ağrısının semptomları şunlardır:

 • kol, göğüs veya bacaklarda karıncalanma hissi
 • göğüs ağrısı
 • inkontinans
 • uyuşma
 • zayıflık

İnsanlar düşüş, çarpışma veya başka bir yaralanmayı takiben sırt belirtileri için acil tıbbi tedavi almalıdır.

Источник: https://trmedbook.com/orta-sirt-agrisi-nedenleri-ve-rahatlama/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.