Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

içerik

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu sık karşılaşılan rahatsızlıklarda biridir. Kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal erkeklerden daha kısadır ve bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu belirtileri kadınlarda daha sık görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu zaman zaman sıkıntı verici ve ağrılı olabilmesine karşılık idrar yolu enfeksiyonu tedavisi oldukça kolay olan, çoğu zaman kendiliğinden veya antibiyotik kullanımıyla birkaç günde geçen bir rahatsızlıktır.

Sadece mesanede enfeksiyon görülmesi durumuna sistit denir. Bazen enfeksiyon böbreklerde veya üst idrar kanalında görülebilir. Bu duruma piyelonefrit adı verilir. Sistit piyelonefrite göre daha sık görülmesine karşılık daha az risk taşıyan bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

Vajinal mantar enfeksiyonu yazımız için tıklayın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur dendiğinde akla belirgin birkaç neden gelir. İdrar yolunda görülen enfeksiyonun birçok farklı nedeni olmasına karşılık, enfeksiyona sebep olan nedenlerin büyük bir bölümü aynı etkenler oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

 • Bakteriler: Sindirim sisteminde yaşayan bakteriler idrar yolunda oluşan enfeksiyonun en sık görülen nedenlerindendir. Bu bakterilerin sidik borusuna ulaşması enfeksiyona neden olur.
 • Genital hijyen: Yeterince yapılmayan ve yanlış yapılan tuvalet temizliği idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru yapılması gerekir. Tuvalet temizliği dışında pamuklu iç çamaşırı kullanılması, sentetik iç çamaşırlarından kaçınılması, kullanılan pedlerin sık sık değiştirilmesi ve akıntı gibi sorunların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi genital hijyen için önemlidir.
 • Kabızlık: İdrarın düzenli yapılması, tutulmaması ve mesanenin tamamen boşaltılması enfeksiyondan ve birçok farklı sağlık sorunundan korunmak için önemlidir. İdrarın düzenli atılması ile bakteriler de atılır ve idrar yolları temiz kalır. Ancak kabızlık zaman zaman idrar düzenini bozar. Bu durum da mesanede bakteri birikimine sebep olur ve enfeksiyona zemin hazırlar.
 • Tam boşaltılamayan mesane: Mesanenin tam boşaltılmasını engelleyen bir durum söz konusu olduğunda mesanede bakteri birikir. Biriken bakteriler de idrar yollarında enfeksiyon oluşumasına olanak sağlar.

idrar yolu enfeksiyonu

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehlere karşı korur. Hastalık, kullanılan ilaçlar vb. bazı durumlarda bağışıklık sistemi zayılar ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez. Böyle zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu riski artar.
 • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yollarının tıkanmasına neden olur ve bu durum bakteri birikimine sebep olarak idrar yolu enfeksiyonu oluşumuna zemin hazırlar.
 • Cinsel ilişki: Enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir fastalık olmasa da cinsel ilişki esnasında anüs ve vajinadaki mikropların idrar yolu ağzına doğru ilerlemesi daha kolay olur. Bu durumdan korunmak için kadınların cinsel aktivite öncesi ve sonrası idrara çıkmaları tavsiye edilir.
 • Sonda kullanımı: İdrarını kendi yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri daha sık görülür.
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri: Bazı doğum kontrol yöntemleri de idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülmesine sebep olur.

İdrar yollarında enfeksiyon oluşması kadınlara oranla erkeklerde çok daha az rastlanan bir durumdur. Erkeklerde cinsel ilişki, mesane daralması ve prostat enfeksiyon oluşmasına sebep olan durumlardır.

En çok görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir:

 • Acil idrara çıkma ihtiyacı.
 • Sık idrara çıkma isteği.
 • Devamlı idrar gelme hissi.
 • Alt karın bölgesinde ağrı.
 • Kötü kokulu idrar.
 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı.
 • Kanlı idrar.
 • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlarda ateş, bulantı, kusma idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak karşımıza çıkar.

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Yukarıda saydığımız idrar yolu enfeksiyonu belirtileri hamilelerde ve diyabet hastalarında görüldüğünde veya bu belirtilere yüksek ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında belirtilerin bir anda artış göstermesi doktora başvurulması gereken durumlardandır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle kendiliğinden veya basit bir antibiyotik tedavisi ile geçer. Birçok kişide enfeksiyonun tekrarladığı görülür. Tekrarların olduğu durumlarda enfeksiyonun altında yatan sebebin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer dendiğinde enfeksiyondan daha kolay ve çabuk kurtulmak için:

idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

 • Bol su içmek.
 • Sık idrara çıkmak.
 • Ayakları üşütmemek.
 • Genital temizliğe özen göstermek.
 • Baharatlı besinler ve gazlı içecekler tüketmemek.
 • Kabızlığın oluşmamasını sağlamak.
 • Sigara ve alkolden kaçınmak yararlı olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için en çok başvurulan yöntem antibiyotik kullanımıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için kullanılan antibiyotikler ile hastaların %80’i iyileşir.

İyileşme sürecinde hastaya genellikle ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciler de verilir. Üst idrar yollarında enfeksiyon görülmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hastanede sürdürülür.

Tekrarlayan enfeksiyonlarda altta yatan sebebin tespit edilip, bu sebebe yönelik tedavi uygulanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi olarak aynısafa çayı, papatya çayı, sarımsak, üzüm çekirdeği ekstremi, rezene ve limonlu su fayda sağlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda yukarıdaki tavsiyeler ve tedaviye ek olarak idrar yolu bitkisel tedavi ürünleri ile iyileşme süresi hızlandırılabilir.

Источник: http://saglikloji.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi/

Sistit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Korunmak Gerekir?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

Sistit nedir, idrar torbasında oluşan iltihaplanmalara denilmektedir. Sistit olan kişilerin bol sıvı tüketmesi gerekir. Bu şekilde mikroplar dışarı kolay atılır

Sistit Nedir?

Sistit ne demek, her yaşta insanın başına gelebilecek olan ani ve sık şekilde gerçekleşen idrar torbası enfeksiyonudur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda erkeklere oranla daha sık şekilde rastlanır.

Kadın olan birçok kişi sistit rahatsızlığını yaşamlarında bir kez olsun yaşar. Kadınlarda daha sık ve ani şekilde gerçekleşmesinin sebepleri bulunur. Bu sebeplerin arasında; kadınların idrar yolu kanalları kısa olduğundan dolayı dışarıda bulunan mikrop ve bakteriler idrar torbasına daha kolay girer. Bu şekilde de idrar torbası enfeksiyonu meydana gelir.

Erkeklerde bulunan idrar yolları kanalları ise dışarıdan gelebilecek olan mikrop ve bakterilere karşı koruyucudur.

Hem kadınların hem de erkeklerin tuvalete oturma pozisyonları mikrop ve bakteri kapılmasına sebep olabilir.

Mesane kenarlarında yer alan mikrop ve bakteriler normal zamanda ya da balayı döneminde cinsel ilişkiye girme esnasında içeriye girebilir. Bu da sistit olmaya sebep olmaktadır.

Hamilelik ve menopoz dönemlerinde kuruluk meydana gelir. Oluşan kuruluklar zaman içinde idrar yollarında tekrarlayan iltihaplanmalara sebep olur. Sistit hastalığı özellikle hamilelik döneminde sık şekilde oluşan bir problemdir. Sistit özellikle kadınlarda 30 yaşından sonra daha sık şekilde gözlemlenir. Sistit bulaşıcı mıdır, çeşidine göre bulaşıcı olabilir.

Balyı sistiti ve n30 sistiti bulaşıcı olabilir. Sistitten korunmak için mutlaka temizliğe dikkat etmek gerekir. Ayrıca yapılacak olan su tüketimi sistitin kolay şekilde dışarı atılmasına olanak sağlayacaktır.

Sistit Çeşitleri Nelerdir?

Sürekli sistit; akut sistit olarak bilinen sürekli sistit ani şekilde ortaya çıkabilen bir hemorajik hastalık türüdür. İdrar yapma esnasında yanma, devamlı olarak idrara çıkma isteği ve idrarda kan gözükmesi akut sistin geliştiğinin göstergeleri içinde yer alır.

Kronik sistiti; sürekli olarak gelişmiş olan sistite göre daha hafif şekilde semptomlar gelişen bir çeşittir. Bu hastalıkta var olan sorunlar zamana yayıldığı için içinden çıkılmaz bir duruma düşülebilir. Kronik şekilde gelişmiş olan sistit en önemli özelliği tedavi sürecinde doğru şekilde tedavi edilmediğinden dolayı devam etmesidir.

Yeterli düzeyde antibiyotik kullanılmaması, uzmanların verdikleri dışında başka ilaçların kullanılması, hastaların bu süreçte kendilerinin tedaviye karar vermesi kronik şekilde gelişen sistite neden olur.

Her iki sistit çeşidinde de belirtiler ortaya çıktığında ve fark edildiğinde uzmana başvurmak gerekir. Önemli olan kısa süre içinde sistit tedavisi hastalıkları konusunda olumlu bir süreç geçirmektedir. Tedavi edilmezse geçmeyen bir hastalık sürecine girilmiş olunur.

Bu süreç hastalar için daha zorlayıcı ve sıkıntılıdır. Bunun için kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Uzmanların verecekleri sistit ilacı ve antibiyotikler tedavi aşamasında düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Sistit Belirtileri Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Belirtileri

 • Devamlı acil bir şekilde idrara çıkma isteği
 • İdrara çıkma esnasında idrar yollarında oluşan dayanılmaz yanma hissi
 • İdrarın gelmesi gerekenden daha az gelmesi
 • Sık şekilde tekrarlayan idrar hissiyatı
 • İdrara çıktıktan sonra oluşan rahatlama hissinin oluşmaması
 • İdrarda oluşan bulanıklık ve kötü koku
 • Devamlı olarak mesane kısmında hassasiyet hissetme
 • Erkeklerde oluşan üreta hastalıkları
 • Erkeklerde görülen prostat hastalığı
 • İdrardan kan çıkması
 • Yüksek ateş
 • Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı ve acı
 • Mesane kısmında rahatsız edecek düzeyde oluşan ağrılar
 • Göbek ve kasık altında oluşan ağrılar
 • Tam anlamı ile boşalamama hissiyatı

Nedenleri;

 • Kadın ve erkeğin aktif bir şekilde cinsel ilişkide bulunması
 • HIV hastalığına sahip olmak
 • Tuvalete çıkma işleminde sonra arkadan ön kısma doğru temizleme işlemi yapmak. Temizleme işleminin bu yöntem ile yapılması sonucunda bakteri ve mikroplar direkt olarak mesane bölgesine yerleşmektedir.
 • Kadınların cinsel birleşmesinde doğrum kontrol hapları, prezervatif ve sperm kurutucu kullanmaları
 • Şeker hastası olmak
 • Rahim kanserine sahip olmak
 • İdrar kesesinde sarkma sorunun yaşamak
 • İdrar kesesinde yeterli şekilde boşaltım oluşmaması
 • Genital bölge temizliğinin devamlı olarak deodorant, jel ve parfüm gibi kimyasal içerikler ile yapılması
 • Genital bölgede devamlı olarak enfeksiyon oluşması
 • Hormonsal değişikliklerden kaynaklı olarak yaşanan sorunlar

Sistit Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Günlük olarak alınacak olan sıvı miktarının 2 litre üzerinde olması gerekir. Sıvı alımı mesanede bulunan bakteri ve mikropların dışarı atılmasını sağlar.
 • Alkol, çay, kahve, baharatlı yiyecekler ve alkollü içeceklerin tüketilmesi en az düzeye indirgenmelidir. Bu tarz yiyeceklerin mesane üstünde olumsuz etkileri bulunur.
 • Vajinal bölge için pudra, deodorant, parfümlü sabun gibi tahriş yaratabilecek olan ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 • Tuvalet sonrasında yapılacak olan temizlik sistit oluşmasında var olan en önemli faktördür. Bu bölgenin bol su yardımı ile yıkanması gerekir. Yalnız hijyen takıntısı olan kişilerin dikkat olması gerekir. Çünkü aşırı şekilde yapılan her şey bozulmalara sebep olur.
 • Sık idrara çıkmak var olan mikrop ve bakterilerinde sık şekilde dışarıya atılmasını sağlar. İdrarın tutulması var olan mikrop ve bakterilerin mesane duvarına yapışmasına olanak sağlar.
 • Menopoz dönemi sonrasında östrojen kremlerinin kullanılması sistit oluşumuna sebep olur.
 • Yaz ayı geldiğinde girilecek olan havuzlara dikkat etmek gerekir. Kirli ve kalabalık olan havuzlarda mikrop ve bakteri fazla olur. Bu tarz alanlardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Cinsel birleşmeden sonra kısa bir zaman içinde idrara çıkmak gerekir. İdrara çıkmak mikrop ve bakterilerin kolay şekilde dışarıya atılmasını sağlar.
 • Pamuklu olan iç çamaşırlarının kullanılması ve bu çamaşırların her gün düzenli şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.
 • İç çamaşırı konusunda doğru tercih her daim hijyen sağlar. Hijyen bu hastalıkta oldukça önemli olan bir detaydır.
 • Dar olan pantolonlardan ve naylon içeren çamaşırlardan uzak durmak gerekir. Bu tarz kıyafetler vajinal bölgede oluşan nemliliğin artmasına sebep olur. Nem oranı artan bölgede mikrop ve bakteri üretimi daha çok oluşur.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/idrar-yolu-hastaliklari/sistit-nedir

İdrar Yolu Enfeksiyonu – İltihabı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

İdrar yolu vücudun idrar oluşumu ve itrahı (atılımı) ile ilgili bölümüdür. İdrar yolu böbreklerden (içerdikleri kan ve sinir destekleriyle birlikte), böbrek pelvislerinden (idrarı böbreklerden kanalize eden huni biçimindeki kanallar), üreterlerden, mesaneden (idrar torbasından) ve üretradan oluşur.

İdrar vücuttan nasıl atılır?

Böbrekler kanı süzerek idrar oluşturur.

İdrar böbrek pelvislerinde biriktikten sonra, yerçekiminin ve peristalsisin (kaslı üreter duvarlarının dalga şeklinde kasılmasının) etkisiyle üreterlerden aşağıdaki meysaneye iletilir.

İdrar miktürisyonu (işemeyi) tetiklemek için yeterli miktara ulaşıncaya kadar mesanede de depolanır. Mesane kasıldığında idrar üretradan dışarıya atılır.

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir yerinde oluşan bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu sıklıkla üretrada (üretrit), mesanede (sistit) ya da böbreklerde (piyelonefrit) şeklinde oluşur ve enfeksiyon idrar yolunun bu yerlerinde enflamasyona (yangıya) neden olur. Belirtiler enfeksiyondan hangi bölgenin etkilendiğine bağlıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri ve tipleri

 • Üretrit (üretra iltihabı) neden olur? Üretrit sıklıkla belsoğukluğu (gonore) gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyondan kaynaklanır, fakat başka nedenler ile de üretrit oluşabilir. Gonore enfeksiyonu dışında gelişen üretritler non-gonokoksik üretritler olarak adlandırılmaktadır. Non-gonokoksik üretritlere neden olan etkenler arasında Klamidya trachomatis, Üreaplasma ürealyticum, Mycoplasma genitalium, daha az sıklıkta Trichomonas vaginalis, Herpes simpleks virüsü ve enterik bakteriler bulunmaktadır. Yapılan tüm araştırmalara rağmen olguların bazılarında etken tanımlanamaz.
 • Sistit neden olur? Sistit çoğunlukla her zaman üretradan girerek idrar yoluna yukarı ilerlemiş bir enfeksiyon sonucu oluşur. Sıklıkla rektumdan üretraya girmiş organizmalar bu duruma yol açar. Sistit genç kız ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.
 • Piyelonefrit neden olur? Piyelonefrit genellikle sistit gibi üretradan giren ve idrar yoluna yukarı doğru ilerleyen enfeksiyonlardan kaynaklanır. Pyelonefrite neden olan organizmalar sıklıkla Aerobik gram-negatif bakterilerdir (en sık e-coli). Kronik pyelonefrit ise sık tekrarlayan akut pyelonefrit atakları sonucu oluşur.

Vezikoüretral reflü nedeni ile (sıklıkla çocuklarda) tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gelişir, bu da genellikle akut piyelonefritle sonuçlanır.

İdrar yollarında enfeksiyon yapıcı organizmalar kan yoluyla da idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Üretra enfeksiyonları erkeklerde daha sık görülür. İdrar yollarının daha üst kısmındaki enfeksiyonlar ise kadınlarda daha sık görülür ve hamilelik döneminde ve menopoz dönemlerinde meydana gelme riskleri daha yüksektir. Büyümüş bir prostat bezi (prostat büyümesi) nedeni ile erkeklerde de üst idrar yolu enfeksiyonları (mesane ya da böbrek enfeksiyonu gibi) meydana gelir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlığı arttıran faktörler

 • Böbrek ve idrar yolu taşları
 • Mesane tümörleri
 • AIDS hastalığı
 • Kontrol altına alınamayan diyabetis mellitus
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • İdrar yolunun doğumsal (konjenital) anormallikleri
 • Rektosel
 • İnvazif girişim uygulanması
 • Spina bifida, parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ya da omurga hasarlarından dolayı mesanenin boşaltılmaması gibi faktörler hem kadınlarda hem de erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini arttırmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu tipleri ve belirtileri

Üretrit belirtileri: Genellikle idrar yapma sırasında yanma hissine, ağrılı idrar yapmaya neden olur.

Sistit belirtileri: Sistit sık sık idrara çıkma ihtiyacına, alt batın bölgesinde rahatsızlığa ya da ağrıya, sırtta ağrıya, hematüriye (idrarda kan bulunmasına), genel vücut kırgınlığına neden olur, bazı vakalarda hafif ateş de görülebilir.

Piyelonefrit belirtileri: Piyelonefrit ateşe, kaburgaların altında sırta vuran ağrıya ve bazen de şiddetli ürperti ve titremeye, halsizliğe, bulantı ve kusmaya, kas ağrılarına, yan ağrısına, karında hassasiyet ve rahatsızlık hissine ve genel durum bozukluğuna neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi

İdrar yolu enfeksiyonları idrar kültürü alınması ve bu kültürün laboratuvarda incelenmesi ile teşhis edilir. İntravenöz ürografi ya da ultrason taraması kullanılarak daha ileri araştırmaların yapılması da gerekebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilir. Sıvı alımının arttırılması ve idrar asitliğini azaltan potasyum sitrat preparatları şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılabilir.

Kişisel temizliğe özen gösterilerek, mesane düzenli olarak boşaltılarak (düzenli olarak idrara çıkarak) ve yeterli miktarda su tüketilerek idrar yolu enfeksiyonu riski azaltılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu komplikasyonları

Üretrit’in komplikasyonları: Üretrit, üretra darlığına yol açabilir.

Erkeklerde ürerit’in diğer komplikasyonları arasında epididimit, dissemine gonokokal eneksiyonlar ve Reiter sendromu vardır.

Kadın cinsel partnerlerde oluşan üretrit komplikasyonları ise pelvik inflamatuar hastalık, ektopik gebelik ve infertilitedir. Çocuklarda ise neonatal pnömoni ve neonatal göz tutulumlarına neden olabilir.

Sistit’in komplikasyonları: Enfeksiyon böbreklere yayılmadıkça, sistit genellikle bir komplikasyona neden olmaz.

Piyelonefrit’in komplikasyonları: Eğer tedavisi yapılmaz ise, piyelonefrit kalıcı böbrek hasarına, septisemiye (kan zehirlenmesi) ve septik şoka sebep olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunma yolları

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmanın en iyi yolu yeterli sıvı alımı (günde en az 8-10 su bardağı) su içilmesidir. Yeterli su tüketilmesi sonucunda böbrek fonksiyonları daha iyi çalışır ve enfeksiyona neden olan organizmaların dışarı atılması kolaylaşır.

Bilimsel olmayan ancak toplumda inanılan ayakların üşümesi, belin üşümesi veya rüzgara maruz kalınması gibi faktörlerin idrar yollu enfeksiyonuna neden olduğu da bilinmektedir. Her ne kadar bu inanışlar bilimsel olmasa da bu gibi faktörlerden korunmak, hem idrar yolları enfeksiyonundan korunmada hem de üşümeye maruz kalınarak meydana gelen hastalıklardan korunmada faydalı olur.

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için kişisel hijyenin önemi nedir?

 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi
 • Tuvaletten sonra ellerin yıkanması
 • Cinsel ilişki konusunda tek eşli olmaya özen gösterilmesi
 • Anal cinsel ilişkiden kaçınılması
 • Kadınların tuvalette mümkün olduğunca önden arkaya doğru silinmesi veya yıkanması
 • 2-3 saatte bir veya kişisel ihtiyaca ve kişisel sıvı alım miktarına göre düzenli idrara çıkılması
 • Dışarıda kullanmak zorunda kalınan tuvaletlerde oturmadan önce mutlaka sifonun çekilmesi
 • Yanınızda ıslak mendil bulundurarak tuvalete oturmadan önce oturulan kısmın silinmesi
 • Her yerde ve her zaman tuvalet sonrası sifonun çekilmesi
 • Mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı giyilmesi ve iç çamaşırının düzenli olarak değiştirilmesi ve mümkünse ütüleyerek giyilmesi
 • Saten iç çamaşırlardan uzak durulması gibi kişisel hijyene dikkat etmek ve bu tür önlemler almak idrar yolları enfeksiyonundan korunmak için oldukça önemlidir.

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları böbrek yetmezliğine sebep olabilir. 

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/idrar-yolu-enfeksiyonu-iltihab/

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu ya da kısaca İYE, mesane, böbrekler, üreterler (böbrekleri mesaneye bağlayan tüpler) ve idrar yollarını (mesanenin boşalmasını sağlayan borular) içeren idrar yollarının herhangi bir bölümünün bakteriyel enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonları çoğu zaman alt üriner sistem bölgesinde yani mesane ve üretrada görülür. İYE gelişme riski kadınlarda daha yüksektir. Enfeksiyon ağrılı ve oldukça can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, İYE böbreklere yayılırsa ciddi sonuçlara yol açabilir.

İYE bulgu ve belirtileri nelerdir?

♦Sürekli idrar yapma hissi

♦İdrar sırasında yanma hissi

♦Sık sık, az miktarda idrar yapmak

♦Bulanık idrar veya idrar renginin kırmızı, parlak pembe renkli görünmesi – idrardaki kan işareti

♦Kokulu idrar

♦Pelvik ağrı, kadınlarda – özellikle pelvis merkezinde ve pubik kemik alanında

İYE  üriner sistemin hangi kısmına bulaştığına bağlı olarak değişik belirti ve semptomlara neden olabilir.

Böbrekler (akut pyelonefrit):  

-Üst sırt ve yan tarafta ağrı

-Yüksek ateş

-Titreme

-Mide bulantısı ve kusma

Mesane (sistit):

-Pelvik basınç

-Alt karın rahatsızlığı                                                               

-Sık sık, ağrılı idrara çıkma

-İdrarda kan

Üretra (üretrit)

-İdrar yaparken yanma  

-Akıntı                                

İYE nedenleri nedir?                  

Üriner sistem enfeksiyonları tipik olarak bakteriler idrar yollarına girdiklerinde ve mesanede çoğalmaya başladıklarında meydana gelir. Üriner sistem, mikroorganizmaları yok etmek için tasarlanmış olsa da, savunma sistemi bazen başarısız olabilir.          

Mesanenin enfeksiyonu (sistit), genellikle gastrointestinal (GI) sistemde bulunan bir bakteri türü olan Escherichia coli (E. coli) kaynaklıdır. Bununla birlikte, diğer bakteriler de enfeksiyondan sorumlu olabilir.

Cinsel ilişki sistite yol açabilir. Ayrıca anatomik yapı nedeniyle tüm kadınlar sistit açısından riski altındadır – özellikle üretra ile anüs arasındaki kısa mesafe bu riski arttırmaktadır.

Üretra enfeksiyonu (üretrit) GI bakterilerin anüsden üretraya geçmesi sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca, kadınlarda üretra vajinaya yakın olduğu için herpes, gonore, klamidya ve mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da üretrite neden olabilir.

Başlıca İYE risk faktörleri şunlardır:

Üriner sistem enfeksiyonları kadınlarda sık görülmekte ve birçok kadın yaşamları boyunca birden fazla enfeksiyon geçirmektedir. İYE’ler için kadınlara özgü risk faktörleri şunları içerir:

Kadın anatomisi:

Kadınlarda üretranın erkekten daha kısa olması, mesaneye ulaşmak için bakterilerin gitmesi gereken mesafeyi kısaltır.

KADINLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN 7 BELİRTİSİ NEDİR?

Cinsel aktivite:

Cinsel açıdan aktif kadınlar cinsel yolla aktif olmayan kadınlardan daha fazla İYE’na sahip olma eğilimindedirler. Yeni bir cinsel eşin olması durumunda riski arttırır.

Bazı doğum kontrol türleri:

Doğum kontrolünde diyafram kullanan kadınların yanı sıra sperm öldürücü ajan kullanan kadınlar daha yüksek risk altında olabilir.

Menopoz:

Menopozdan sonra, dolaşımdaki östrojenin azalması idrar yollarını enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getiren değişikliğe neden olur.

Diğer risk faktörleri şunlar olabilir:

-Üriner sistem anomalileri

-İdrar yollarında tıkanıklık

-Bastırılmış bağışıklık sistemi

-İdrar kateteri kullanımı 

-Üriner sistem ameliyatları

İYE tanısı nasıl konur?

İdrar tahlili:

İdrar tahlili nedir? Neden önemlidir?

İdrar kültürü:

İdrar kültürü hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu ve hangi ilaçların etkili olacağını gösterir.

İDRAR KÜLTÜRÜ NEDİR?NASIL YAPILIR?

Görüntüleme yöntemleri:

Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız doktorunuz üriner sisteminizdeki bir anormallik olup olmadığını anlamak için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tetkiki yaptırmanızı isteyebilir. 

Sistoskopi:

Tekrarlayan İYE’larınız varsa, doktorunuz idrar yollarını ve mesaneyi görmek için bir mercekli (sistoskoplu) uzun ince bir tüp kullanarak  sistoskopi uygulayabilir. Sistoskop üretranıza yerleştirilir ve mesaneye geçirilir.

İYE nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotikler genellikle tedavide ilk seçenektir. Hangi ilaçların reçete ediliceği ve ne kadar süre kullanılacağı idrarda bulunan bakteri türüne bağlıdır.

Bu bakteri türünü tayin etmek için yapılan testin adı idrar kültürüdür ve bakterinin kültür ortamında üremesi için en az 18-24 saat beklenmesi gerekir. Kültürde üreme olduğu takdirde bu bakterinin duyarlı olduğu ilaçların saptanması için ilaç testi yapılır. Bu teste de antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi) adı verilir.

Bu test için de bekleme süresi 18-24 saattir. Sonuç olarak idrar kültürü ve antibiyogram testlerinin sonuçlanması 48 saati bulur.

Источник: https://doktorumnedio.com/enfeksiyon-hastaliklari/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedir-belirtileri-nelerdir/

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları Sistit İlacı İsimleri Ve Fiyatları

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

Sistit olarak da bilinen idrar yolu enfeksiyonu; zararlı bakterilerin üretradan girip mesaneye girmesi ile gerçekleşen bir sağlık problemidir. Kadınlar; erkeklere göre idrar yolu enfeksiyonu geçirmek için daha yatkındır.

Bunun sebebi ise kadınların üretrasının daha kısa olması sebebiyle bakterinin mesaneye daha kolay girebilmesidir.

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasında; idrarda bulanıklık, idrarda kan, kötü kokulu idrar, idrar yaparken ağrı ya da yanma hissi, sık sık idrara çıkma ve alt karın bölgesinde ya da sırtta ağrı sayılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Antibiyotikler Ve İlaçlar Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu için hangi antibiyotikler kullanılır?

 • Cipro 13.68 TL
 • Amoklavin  Bid 1000 mg 13.68TL
 • Seftriakson 12.05 TL.
 • Amikasin 7,75TL.

İdrar yolu enfeksiyonu için ağrı kesiciler; Aksef,  doksekin, inceptum, sefiksim, dokselin gibi idrar yolu iltihabı için ağrılara iyi gelen ilaçlar arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları,

 • Seftriakson (50-75 mg.kg.gün)
 • Amikasin (10-15 mg.kg.gün,3 dozda)
 • Tobramisin (5-7,5 mg.kg.güm, 3 dozda)
 • Gentamisin (5-7,5 mg.kg.gün, 3 dozda)

Klinik bulgular düzeldikten sonra oral tedaviye geçilebilir.

Tedavi 10 güne kadar tamamlanır.

Oral (Ağızdan alınan) tedavisi,

 • Trimetoprim/sulfametoksazol (8 mg.kg.gün, 2 dozda)
 • İkinci kuşak sefalosporinler
 • Sefadroksil (30 mg.kg.gün, 1-2 dozda)
 • Sefuroksim (20-40 mg.k)
 • Sefaklor (20 mg.kg.gün, 3 dozda)
 • Üçüncü kuşak sefalosporinler
 • Sefiksim (8 mg.kg.gün, 1-2 dozda)

Tedavi süresi 10 gündür.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, idrar yolları enfeksiyonunu sebep olan bakterileri öldüren enzim, potasyum ve diğer yararlı mineraller açısından zengin bir kaynaktır. İdrar yolu enfeksiyonu geçirenler, enfeksiyonu tedavi etmek için elma sirkesini doğal bir antibiyotik olarak kullanabilirler.

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak su içine katın. İçine biraz limon suyu ve bal katıp iyice karıştırın.
 • Birkaç gün boyunca bu karışımdan günlük olarak tüketin.

Karbonat

Karbonat idrardaki asidik seviyeyi yükseltir ve idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde çok faydalıdır. İdrardaki asidin nötrlenmesi süresini hızlandırır. 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı karbonatı ekleyip bunu günde 2 kez tüketin.

Maydanoz Suyu

Maydanoz; idrar akışını arttırararak idrar yollarındaki enfeksiyonu temizler. Bu da böbrek ve idrar yollarındaki zararlı toksin ve mikroorganizmaların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • 1 yemek kaşığı taze ezilmiş maydanozu 1 bardak su içine ekleyin. Bunu 5 dakika demleyin ve ocaktan aldıktan sonra soğutun, süzün. İdrar yolu enfeksiyonu enfeksiyonu tedavisi için bu karışımdan 2 hafta boyunca günde 2 kez tüketin.
 • Diğer yöntem; Çeyrek su bardağı maydanoz suyu ve yarım bardak su, biraz bal ve limon suyunu karıştırın. 1-2 hafta kadar bu karışımdan günde 2 kez olarak için.

Yoğurt

Yoğurt içindeki bolca antioksidan ve probiyotik sayesinde idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde ve tekrara oluşmasını engeller. Yoğurttaki canlı bakteriler, bakterilerin idrar yolunun epitel hücrelerine yapışmasını engeller. Dahası, yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Günlük olarak 2 ila 3 tabak yağsız yoğurt tüketin.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Alt karın, sırt ve kalça ağrısı idrar yolları enfeksiyonu yaşayan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Ağrıdan kurtulmak için sıcak su torbası kullanarak karın kaslarını rahatlatıp mesaneye olan baskıyı rahatlatır. Bu aynı zamanda iltihabı da azaltmaya yardımcı olur.

 • Alt karın bölgenize sıcak su torbasını birkaç dakika bekletin.
 • Gerekli olduğunda tekrarlayın.

Bol Sıvı Alın

Bol su içerek idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalmasına ve hızl iyileşmeya yardımcı olur. Bu durum böbreklerdeki bakteri, atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak böbrekleri temizler ve sağlığını korur.

 • Günlük olarak en az 8 ila 10 bardak su için
 • Aynı zamanda; meyve ve sebze suları da içebilirsiniz. Böylece vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri alır.
 • Dahası; idrar daha az yoğunlaşacak ve enfeksiyona neden olan bakteriler dışarı akacak ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacaktır. Suyun yanı sıra, vücudunuza enfeksiyonla savaşmak için gerekli vitamin ve mineralleri sağlamak için meyve ve sebze suları içebilirsiniz.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersininde bulunan proantosiyanidin gibi bazı bileşikler, bakterilerin üretra duvarlarına ulaşmasını ve enfeksiyona yol açmasını önler. Yaban mersini suyunda hafif bir antibiyotik etkisi de vardır.

Minnesota Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yaban mersinin idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

 • Günlük olarak; yarım bardak yaban mersini suyu içmek idrar yolları enfeksiyonunu engelleyen en kolay yöntemlerden biridir.
 • İdrar yolları enfeksiyonu geçiren insanlar enfeksiyonun böbreklere zarar vermesini önlemek için günde 3 ila 4 bardak yaban mersini suyu içmelidir.
 • Yaban mersini suyunu şekersiz içmelisiniz. Tadı artırmak için elma suyu ile karıştırabilirsiniz.

Not: Böbrek taşı geçmişi olan kişiler yaban mersini suyunu içmemelidir.

C Vitamini Alımını Arttırın

C vitamini; bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı korunmada yardımcı olur. Bu böbrekteki asit seviyesini arttırarak enfeksiyona sebep olan bakterilerin çoğalmasını engeller.

 • Günlük olarak 1 ila 2 portakal, greyfurt ya da diğer turunçgillerden tüketin.
 • Bunun yanı sıra; C vitamini açısından; brokoli, kivi, biber, patates, çilek, lahana ve domates gibi besinleri tüketin.
 • Aynı zamanda tercihen kahvaltı ile günde bir kez C vitamini takviyeleri alınabilir. Doğru miktarı için doktora danışın.

Источник: https://selmasultan.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-icin-antibiyotikler-ve-ilaclar-nelerdir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 09:04

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu genel olarak idrar yolundan mesaneye ulaşan bakterilerin yol açtığı enfeksiyondur.

Enfeksiyonun mesane bölümde görülmesine sistit denilmektedir fakat bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu üriner sisteme bağlı olan böbrekleri ve üst idrar kanalını etkileyebilir. Enfesiyonun üst idrar kanalına ve böbreklere etki etmesi durumuna piyelonefrit adı verilmektedir.

Alt idrar yolu enfeksiyonu yani sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu piyelonefrite göre daha az risk taşımaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

 Genellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu daha sonra tekrar etmektedir. Bu durum erkeklerde daha az görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınlar idrarı mesaneden dışarı kanalın erkeklere göre daha kısa olmasından kaynaklanmaktadır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

 • Titreme
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • İdrara çıkarken yanma
 • Birden bire başlayan kusma
 • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
 • İdrar miktarında değişim
 • Sık sık idrar çıkma
 • Ağır kokulu idrar
 • Pelvik ve Bel bölgelerinde ağrı
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • İdrar tam yapılmama hissi

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ilk olarak sık sık idrara çıkma ile başlamaktadır. Daha sonra idrara yaparken yanma yaşanmaktadır. İdrar yapıldığı halde tekrar yapılma hissi ve idrar tam yapılmama hissi oluşur. Genellikle karnın alt bölgesinde rahatsızlık hissi vardır. Bunlar şişlik ve baskı olarak görülür. İdrar kokusunda değişimler görülür. Genellikle kötü bir koku oluşur. Hatta idrarda bulanıklık ve kan dahi görülebilir. Bu durumlar hafif olarak görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun bu belirtileri hafif olarak görüldüğü için endişe yapılmamalıdır fakat doktora başvurulmalıdır. İdrar yolu enfekisyonunda görülen bazı belirtiler farklı durumlara neden olabilir. Bu yüzden kişide ateş, titreme, kusma, sırt ve bel bölgesinde ağrılar ise dikkate alınmalıdır.

Aynı zamanda 65 yaş üstü kişilerde görülen belirtiler içinde doktora başvurlmalıdır. Hamile ve çocuklarda görülen ağır belirtiler için zaman kaybetmeden doktora muayenesine alınmalıdır.

Bunların yanı sıra bazı hastalıkları olan kişiler bu durumda hassasiyet göstermelidir.

Böbrek hastaları, diyabet hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler belirtileri dikkate alarak doktora başvurmalıdır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

 • Bakterileri 
 • Böbrek taşları
 • Kabızlık
 • Genital hijyen
 • Baskılanmış bağışıklık sistemi
 • Cinsel ilişki
 • Doğum kontrol yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu birçok neden dolayı meydana gelmektedir.

Genel olarak bakterilerden dolayı kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonu birçok durumdan dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin idrar yolundan mesaneye ulaşması sebebiyle oluşmaktadır. Sürekli dışarıda farklı tuvaletler kullanılması bakteri riskini arttırmaktadır.

 İdrar yolu anormallikleri de enfeksiyona neden olmaktadır. Yani idrarın idrar yolunda birikmesi nedeniyle görülmektedir. Prostat ve böbrek taşları da idrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet vermektedir. Bu durum idrar yolunun tıkanmasını olarak adlandırılır.

Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunu tıkamaktadır. Bu nedenle idrarın mesanede kalmasını sağlar bu durumda enfeksiyonun oluşum riskini artırmaktadır.

Doğum kontrol amaçlı kullanılan bazı yöntemler idraryolu enfeksiyonuna yakalanma riskini artırmaktadır. Genital hijyende önem taşımaktadır. Tuvalet sonrasında temizliğe dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda iç çamaşırları süreli değiştirilmelidir. Kadınlar regl döneminde ped kullanmaktadır. Bu pedler sıklıkla değiştirilmeye özen gösterilmelidir.

 Cinsel olarak aktif olan kadın ve erkeklerin enfeksiyon riski daha da artış göstermektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunda ilk olarak kişinin hangi belirtileri gördüğü öğrenilmektedir. Daha sonra kişinin farklı bir rahatsızlığı olup olmadığı belirlenerek duruma göre tedavi uygulanmaktadır. Hastanın hastalık derecesine göre doktor tarafından bir tedavi başlatılmaktadır.

 Genel olarak tedavi antibiyotik tedavi olarak başlamaktadır. Antibiyotik tedavi, hastaların %80'inde iyileşme sağlamaktadır. Aynı zamanda ağrı kesiciler ve spazm çözücüler verilmektedir. Bu durumda kişilerin bol sıvı tüketmesi önerilmektedir.

Üst idrar yolu enfesiyonlarında genellikle hasta hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. 

Önerilen İçerik;

► İdrarınızın Kötü Kokmasının 10 Büyük Nedeni!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-hakkinda-bilinmeyenler-10034h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.