Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu ya da kısaca İYE, mesane, böbrekler, üreterler (böbrekleri mesaneye bağlayan tüpler) ve idrar yollarını (mesanenin boşalmasını sağlayan borular) içeren idrar yollarının herhangi bir bölümünün bakteriyel enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonları çoğu zaman alt üriner sistem bölgesinde yani mesane ve üretrada görülür. İYE gelişme riski kadınlarda daha yüksektir. Enfeksiyon ağrılı ve oldukça can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, İYE böbreklere yayılırsa ciddi sonuçlara yol açabilir.

İYE bulgu ve belirtileri nelerdir?

♦Sürekli idrar yapma hissi

♦İdrar sırasında yanma hissi

♦Sık sık, az miktarda idrar yapmak

♦Bulanık idrar veya idrar renginin kırmızı, parlak pembe renkli görünmesi – idrardaki kan işareti

♦Kokulu idrar

♦Pelvik ağrı, kadınlarda – özellikle pelvis merkezinde ve pubik kemik alanında

İYE  üriner sistemin hangi kısmına bulaştığına bağlı olarak değişik belirti ve semptomlara neden olabilir.

Böbrekler (akut pyelonefrit):  

-Üst sırt ve yan tarafta ağrı

-Yüksek ateş

-Titreme

-Mide bulantısı ve kusma

Mesane (sistit):

-Pelvik basınç

-Alt karın rahatsızlığı                                                               

-Sık sık, ağrılı idrara çıkma

-İdrarda kan

Üretra (üretrit)

-İdrar yaparken yanma  

-Akıntı                                

İYE nedenleri nedir?                  

Üriner sistem enfeksiyonları tipik olarak bakteriler idrar yollarına girdiklerinde ve mesanede çoğalmaya başladıklarında meydana gelir. Üriner sistem, mikroorganizmaları yok etmek için tasarlanmış olsa da, savunma sistemi bazen başarısız olabilir.          

Mesanenin enfeksiyonu (sistit), genellikle gastrointestinal (GI) sistemde bulunan bir bakteri türü olan Escherichia coli (E. coli) kaynaklıdır. Bununla birlikte, diğer bakteriler de enfeksiyondan sorumlu olabilir.

Cinsel ilişki sistite yol açabilir. Ayrıca anatomik yapı nedeniyle tüm kadınlar sistit açısından riski altındadır – özellikle üretra ile anüs arasındaki kısa mesafe bu riski arttırmaktadır.

Üretra enfeksiyonu (üretrit) GI bakterilerin anüsden üretraya geçmesi sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca, kadınlarda üretra vajinaya yakın olduğu için herpes, gonore, klamidya ve mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da üretrite neden olabilir.

Başlıca İYE risk faktörleri şunlardır:

Üriner sistem enfeksiyonları kadınlarda sık görülmekte ve birçok kadın yaşamları boyunca birden fazla enfeksiyon geçirmektedir. İYE’ler için kadınlara özgü risk faktörleri şunları içerir:

Kadın anatomisi:

Kadınlarda üretranın erkekten daha kısa olması, mesaneye ulaşmak için bakterilerin gitmesi gereken mesafeyi kısaltır.

KADINLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN 7 BELİRTİSİ NEDİR?

Cinsel aktivite:

Cinsel açıdan aktif kadınlar cinsel yolla aktif olmayan kadınlardan daha fazla İYE’na sahip olma eğilimindedirler. Yeni bir cinsel eşin olması durumunda riski arttırır.

Bazı doğum kontrol türleri:

Doğum kontrolünde diyafram kullanan kadınların yanı sıra sperm öldürücü ajan kullanan kadınlar daha yüksek risk altında olabilir.

Menopoz:

Menopozdan sonra, dolaşımdaki östrojenin azalması idrar yollarını enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getiren değişikliğe neden olur.

Diğer risk faktörleri şunlar olabilir:

-Üriner sistem anomalileri

-İdrar yollarında tıkanıklık

-Bastırılmış bağışıklık sistemi

-İdrar kateteri kullanımı 

-Üriner sistem ameliyatları

İYE tanısı nasıl konur?

İdrar tahlili:

İdrar tahlili nedir? Neden önemlidir?

İdrar kültürü:

İdrar kültürü hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu ve hangi ilaçların etkili olacağını gösterir.

İDRAR KÜLTÜRÜ NEDİR?NASIL YAPILIR?

Görüntüleme yöntemleri:

Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız doktorunuz üriner sisteminizdeki bir anormallik olup olmadığını anlamak için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tetkiki yaptırmanızı isteyebilir. 

Sistoskopi:

Tekrarlayan İYE’larınız varsa, doktorunuz idrar yollarını ve mesaneyi görmek için bir mercekli (sistoskoplu) uzun ince bir tüp kullanarak  sistoskopi uygulayabilir. Sistoskop üretranıza yerleştirilir ve mesaneye geçirilir.

İYE nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotikler genellikle tedavide ilk seçenektir. Hangi ilaçların reçete ediliceği ve ne kadar süre kullanılacağı idrarda bulunan bakteri türüne bağlıdır.

Bu bakteri türünü tayin etmek için yapılan testin adı idrar kültürüdür ve bakterinin kültür ortamında üremesi için en az 18-24 saat beklenmesi gerekir. Kültürde üreme olduğu takdirde bu bakterinin duyarlı olduğu ilaçların saptanması için ilaç testi yapılır. Bu teste de antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi) adı verilir.

Bu test için de bekleme süresi 18-24 saattir. Sonuç olarak idrar kültürü ve antibiyogram testlerinin sonuçlanması 48 saati bulur.

Источник: https://doktorumnedio.com/enfeksiyon-hastaliklari/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedir-belirtileri-nelerdir/

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu sık karşılaşılan rahatsızlıklarda biridir. Kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal erkeklerden daha kısadır ve bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu belirtileri kadınlarda daha sık görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu zaman zaman sıkıntı verici ve ağrılı olabilmesine karşılık idrar yolu enfeksiyonu tedavisi oldukça kolay olan, çoğu zaman kendiliğinden veya antibiyotik kullanımıyla birkaç günde geçen bir rahatsızlıktır.

Sadece mesanede enfeksiyon görülmesi durumuna sistit denir. Bazen enfeksiyon böbreklerde veya üst idrar kanalında görülebilir. Bu duruma piyelonefrit adı verilir. Sistit piyelonefrite göre daha sık görülmesine karşılık daha az risk taşıyan bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

Vajinal mantar enfeksiyonu yazımız için tıklayın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur dendiğinde akla belirgin birkaç neden gelir. İdrar yolunda görülen enfeksiyonun birçok farklı nedeni olmasına karşılık, enfeksiyona sebep olan nedenlerin büyük bir bölümü aynı etkenler oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

 • Bakteriler: Sindirim sisteminde yaşayan bakteriler idrar yolunda oluşan enfeksiyonun en sık görülen nedenlerindendir. Bu bakterilerin sidik borusuna ulaşması enfeksiyona neden olur.
 • Genital hijyen: Yeterince yapılmayan ve yanlış yapılan tuvalet temizliği idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru yapılması gerekir. Tuvalet temizliği dışında pamuklu iç çamaşırı kullanılması, sentetik iç çamaşırlarından kaçınılması, kullanılan pedlerin sık sık değiştirilmesi ve akıntı gibi sorunların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi genital hijyen için önemlidir.
 • Kabızlık: İdrarın düzenli yapılması, tutulmaması ve mesanenin tamamen boşaltılması enfeksiyondan ve birçok farklı sağlık sorunundan korunmak için önemlidir. İdrarın düzenli atılması ile bakteriler de atılır ve idrar yolları temiz kalır. Ancak kabızlık zaman zaman idrar düzenini bozar. Bu durum da mesanede bakteri birikimine sebep olur ve enfeksiyona zemin hazırlar.
 • Tam boşaltılamayan mesane: Mesanenin tam boşaltılmasını engelleyen bir durum söz konusu olduğunda mesanede bakteri birikir. Biriken bakteriler de idrar yollarında enfeksiyon oluşumasına olanak sağlar.

idrar yolu enfeksiyonu

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehlere karşı korur. Hastalık, kullanılan ilaçlar vb. bazı durumlarda bağışıklık sistemi zayılar ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez. Böyle zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu riski artar.
 • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yollarının tıkanmasına neden olur ve bu durum bakteri birikimine sebep olarak idrar yolu enfeksiyonu oluşumuna zemin hazırlar.
 • Cinsel ilişki: Enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir fastalık olmasa da cinsel ilişki esnasında anüs ve vajinadaki mikropların idrar yolu ağzına doğru ilerlemesi daha kolay olur. Bu durumdan korunmak için kadınların cinsel aktivite öncesi ve sonrası idrara çıkmaları tavsiye edilir.
 • Sonda kullanımı: İdrarını kendi yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri daha sık görülür.
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri: Bazı doğum kontrol yöntemleri de idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülmesine sebep olur.

İdrar yollarında enfeksiyon oluşması kadınlara oranla erkeklerde çok daha az rastlanan bir durumdur. Erkeklerde cinsel ilişki, mesane daralması ve prostat enfeksiyon oluşmasına sebep olan durumlardır.

En çok görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir:

 • Acil idrara çıkma ihtiyacı.
 • Sık idrara çıkma isteği.
 • Devamlı idrar gelme hissi.
 • Alt karın bölgesinde ağrı.
 • Kötü kokulu idrar.
 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı.
 • Kanlı idrar.
 • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlarda ateş, bulantı, kusma idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak karşımıza çıkar.

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Yukarıda saydığımız idrar yolu enfeksiyonu belirtileri hamilelerde ve diyabet hastalarında görüldüğünde veya bu belirtilere yüksek ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında belirtilerin bir anda artış göstermesi doktora başvurulması gereken durumlardandır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle kendiliğinden veya basit bir antibiyotik tedavisi ile geçer. Birçok kişide enfeksiyonun tekrarladığı görülür. Tekrarların olduğu durumlarda enfeksiyonun altında yatan sebebin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer dendiğinde enfeksiyondan daha kolay ve çabuk kurtulmak için:

idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

 • Bol su içmek.
 • Sık idrara çıkmak.
 • Ayakları üşütmemek.
 • Genital temizliğe özen göstermek.
 • Baharatlı besinler ve gazlı içecekler tüketmemek.
 • Kabızlığın oluşmamasını sağlamak.
 • Sigara ve alkolden kaçınmak yararlı olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için en çok başvurulan yöntem antibiyotik kullanımıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için kullanılan antibiyotikler ile hastaların %80’i iyileşir.

İyileşme sürecinde hastaya genellikle ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciler de verilir. Üst idrar yollarında enfeksiyon görülmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hastanede sürdürülür.

Tekrarlayan enfeksiyonlarda altta yatan sebebin tespit edilip, bu sebebe yönelik tedavi uygulanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi olarak aynısafa çayı, papatya çayı, sarımsak, üzüm çekirdeği ekstremi, rezene ve limonlu su fayda sağlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda yukarıdaki tavsiyeler ve tedaviye ek olarak idrar yolu bitkisel tedavi ürünleri ile iyileşme süresi hızlandırılabilir.

Источник: http://saglikloji.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi/

Sistit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Korunmak Gerekir?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

Sistit nedir, idrar torbasında oluşan iltihaplanmalara denilmektedir. Sistit olan kişilerin bol sıvı tüketmesi gerekir. Bu şekilde mikroplar dışarı kolay atılır

Sistit Nedir?

Sistit ne demek, her yaşta insanın başına gelebilecek olan ani ve sık şekilde gerçekleşen idrar torbası enfeksiyonudur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda erkeklere oranla daha sık şekilde rastlanır.

Kadın olan birçok kişi sistit rahatsızlığını yaşamlarında bir kez olsun yaşar. Kadınlarda daha sık ve ani şekilde gerçekleşmesinin sebepleri bulunur. Bu sebeplerin arasında; kadınların idrar yolu kanalları kısa olduğundan dolayı dışarıda bulunan mikrop ve bakteriler idrar torbasına daha kolay girer. Bu şekilde de idrar torbası enfeksiyonu meydana gelir.

Erkeklerde bulunan idrar yolları kanalları ise dışarıdan gelebilecek olan mikrop ve bakterilere karşı koruyucudur.

Hem kadınların hem de erkeklerin tuvalete oturma pozisyonları mikrop ve bakteri kapılmasına sebep olabilir.

Mesane kenarlarında yer alan mikrop ve bakteriler normal zamanda ya da balayı döneminde cinsel ilişkiye girme esnasında içeriye girebilir. Bu da sistit olmaya sebep olmaktadır.

Hamilelik ve menopoz dönemlerinde kuruluk meydana gelir. Oluşan kuruluklar zaman içinde idrar yollarında tekrarlayan iltihaplanmalara sebep olur. Sistit hastalığı özellikle hamilelik döneminde sık şekilde oluşan bir problemdir. Sistit özellikle kadınlarda 30 yaşından sonra daha sık şekilde gözlemlenir. Sistit bulaşıcı mıdır, çeşidine göre bulaşıcı olabilir.

Balyı sistiti ve n30 sistiti bulaşıcı olabilir. Sistitten korunmak için mutlaka temizliğe dikkat etmek gerekir. Ayrıca yapılacak olan su tüketimi sistitin kolay şekilde dışarı atılmasına olanak sağlayacaktır.

Sistit Çeşitleri Nelerdir?

Sürekli sistit; akut sistit olarak bilinen sürekli sistit ani şekilde ortaya çıkabilen bir hemorajik hastalık türüdür. İdrar yapma esnasında yanma, devamlı olarak idrara çıkma isteği ve idrarda kan gözükmesi akut sistin geliştiğinin göstergeleri içinde yer alır.

Kronik sistiti; sürekli olarak gelişmiş olan sistite göre daha hafif şekilde semptomlar gelişen bir çeşittir. Bu hastalıkta var olan sorunlar zamana yayıldığı için içinden çıkılmaz bir duruma düşülebilir. Kronik şekilde gelişmiş olan sistit en önemli özelliği tedavi sürecinde doğru şekilde tedavi edilmediğinden dolayı devam etmesidir.

Yeterli düzeyde antibiyotik kullanılmaması, uzmanların verdikleri dışında başka ilaçların kullanılması, hastaların bu süreçte kendilerinin tedaviye karar vermesi kronik şekilde gelişen sistite neden olur.

Her iki sistit çeşidinde de belirtiler ortaya çıktığında ve fark edildiğinde uzmana başvurmak gerekir. Önemli olan kısa süre içinde sistit tedavisi hastalıkları konusunda olumlu bir süreç geçirmektedir. Tedavi edilmezse geçmeyen bir hastalık sürecine girilmiş olunur.

Bu süreç hastalar için daha zorlayıcı ve sıkıntılıdır. Bunun için kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Uzmanların verecekleri sistit ilacı ve antibiyotikler tedavi aşamasında düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Sistit Belirtileri Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Belirtileri

 • Devamlı acil bir şekilde idrara çıkma isteği
 • İdrara çıkma esnasında idrar yollarında oluşan dayanılmaz yanma hissi
 • İdrarın gelmesi gerekenden daha az gelmesi
 • Sık şekilde tekrarlayan idrar hissiyatı
 • İdrara çıktıktan sonra oluşan rahatlama hissinin oluşmaması
 • İdrarda oluşan bulanıklık ve kötü koku
 • Devamlı olarak mesane kısmında hassasiyet hissetme
 • Erkeklerde oluşan üreta hastalıkları
 • Erkeklerde görülen prostat hastalığı
 • İdrardan kan çıkması
 • Yüksek ateş
 • Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı ve acı
 • Mesane kısmında rahatsız edecek düzeyde oluşan ağrılar
 • Göbek ve kasık altında oluşan ağrılar
 • Tam anlamı ile boşalamama hissiyatı

Nedenleri;

 • Kadın ve erkeğin aktif bir şekilde cinsel ilişkide bulunması
 • HIV hastalığına sahip olmak
 • Tuvalete çıkma işleminde sonra arkadan ön kısma doğru temizleme işlemi yapmak. Temizleme işleminin bu yöntem ile yapılması sonucunda bakteri ve mikroplar direkt olarak mesane bölgesine yerleşmektedir.
 • Kadınların cinsel birleşmesinde doğrum kontrol hapları, prezervatif ve sperm kurutucu kullanmaları
 • Şeker hastası olmak
 • Rahim kanserine sahip olmak
 • İdrar kesesinde sarkma sorunun yaşamak
 • İdrar kesesinde yeterli şekilde boşaltım oluşmaması
 • Genital bölge temizliğinin devamlı olarak deodorant, jel ve parfüm gibi kimyasal içerikler ile yapılması
 • Genital bölgede devamlı olarak enfeksiyon oluşması
 • Hormonsal değişikliklerden kaynaklı olarak yaşanan sorunlar

Sistit Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Günlük olarak alınacak olan sıvı miktarının 2 litre üzerinde olması gerekir. Sıvı alımı mesanede bulunan bakteri ve mikropların dışarı atılmasını sağlar.
 • Alkol, çay, kahve, baharatlı yiyecekler ve alkollü içeceklerin tüketilmesi en az düzeye indirgenmelidir. Bu tarz yiyeceklerin mesane üstünde olumsuz etkileri bulunur.
 • Vajinal bölge için pudra, deodorant, parfümlü sabun gibi tahriş yaratabilecek olan ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 • Tuvalet sonrasında yapılacak olan temizlik sistit oluşmasında var olan en önemli faktördür. Bu bölgenin bol su yardımı ile yıkanması gerekir. Yalnız hijyen takıntısı olan kişilerin dikkat olması gerekir. Çünkü aşırı şekilde yapılan her şey bozulmalara sebep olur.
 • Sık idrara çıkmak var olan mikrop ve bakterilerinde sık şekilde dışarıya atılmasını sağlar. İdrarın tutulması var olan mikrop ve bakterilerin mesane duvarına yapışmasına olanak sağlar.
 • Menopoz dönemi sonrasında östrojen kremlerinin kullanılması sistit oluşumuna sebep olur.
 • Yaz ayı geldiğinde girilecek olan havuzlara dikkat etmek gerekir. Kirli ve kalabalık olan havuzlarda mikrop ve bakteri fazla olur. Bu tarz alanlardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Cinsel birleşmeden sonra kısa bir zaman içinde idrara çıkmak gerekir. İdrara çıkmak mikrop ve bakterilerin kolay şekilde dışarıya atılmasını sağlar.
 • Pamuklu olan iç çamaşırlarının kullanılması ve bu çamaşırların her gün düzenli şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.
 • İç çamaşırı konusunda doğru tercih her daim hijyen sağlar. Hijyen bu hastalıkta oldukça önemli olan bir detaydır.
 • Dar olan pantolonlardan ve naylon içeren çamaşırlardan uzak durmak gerekir. Bu tarz kıyafetler vajinal bölgede oluşan nemliliğin artmasına sebep olur. Nem oranı artan bölgede mikrop ve bakteri üretimi daha çok oluşur.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/idrar-yolu-hastaliklari/sistit-nedir

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları Sistit İlacı İsimleri Ve Fiyatları

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

Sistit olarak da bilinen idrar yolu enfeksiyonu; zararlı bakterilerin üretradan girip mesaneye girmesi ile gerçekleşen bir sağlık problemidir. Kadınlar; erkeklere göre idrar yolu enfeksiyonu geçirmek için daha yatkındır.

Bunun sebebi ise kadınların üretrasının daha kısa olması sebebiyle bakterinin mesaneye daha kolay girebilmesidir.

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasında; idrarda bulanıklık, idrarda kan, kötü kokulu idrar, idrar yaparken ağrı ya da yanma hissi, sık sık idrara çıkma ve alt karın bölgesinde ya da sırtta ağrı sayılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Antibiyotikler Ve İlaçlar Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu için hangi antibiyotikler kullanılır?

 • Cipro 13.68 TL
 • Amoklavin  Bid 1000 mg 13.68TL
 • Seftriakson 12.05 TL.
 • Amikasin 7,75TL.

İdrar yolu enfeksiyonu için ağrı kesiciler; Aksef,  doksekin, inceptum, sefiksim, dokselin gibi idrar yolu iltihabı için ağrılara iyi gelen ilaçlar arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları,

 • Seftriakson (50-75 mg.kg.gün)
 • Amikasin (10-15 mg.kg.gün,3 dozda)
 • Tobramisin (5-7,5 mg.kg.güm, 3 dozda)
 • Gentamisin (5-7,5 mg.kg.gün, 3 dozda)

Klinik bulgular düzeldikten sonra oral tedaviye geçilebilir.

Tedavi 10 güne kadar tamamlanır.

Oral (Ağızdan alınan) tedavisi,

 • Trimetoprim/sulfametoksazol (8 mg.kg.gün, 2 dozda)
 • İkinci kuşak sefalosporinler
 • Sefadroksil (30 mg.kg.gün, 1-2 dozda)
 • Sefuroksim (20-40 mg.k)
 • Sefaklor (20 mg.kg.gün, 3 dozda)
 • Üçüncü kuşak sefalosporinler
 • Sefiksim (8 mg.kg.gün, 1-2 dozda)

Tedavi süresi 10 gündür.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, idrar yolları enfeksiyonunu sebep olan bakterileri öldüren enzim, potasyum ve diğer yararlı mineraller açısından zengin bir kaynaktır. İdrar yolu enfeksiyonu geçirenler, enfeksiyonu tedavi etmek için elma sirkesini doğal bir antibiyotik olarak kullanabilirler.

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak su içine katın. İçine biraz limon suyu ve bal katıp iyice karıştırın.
 • Birkaç gün boyunca bu karışımdan günlük olarak tüketin.

Karbonat

Karbonat idrardaki asidik seviyeyi yükseltir ve idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde çok faydalıdır. İdrardaki asidin nötrlenmesi süresini hızlandırır. 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı karbonatı ekleyip bunu günde 2 kez tüketin.

Maydanoz Suyu

Maydanoz; idrar akışını arttırararak idrar yollarındaki enfeksiyonu temizler. Bu da böbrek ve idrar yollarındaki zararlı toksin ve mikroorganizmaların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • 1 yemek kaşığı taze ezilmiş maydanozu 1 bardak su içine ekleyin. Bunu 5 dakika demleyin ve ocaktan aldıktan sonra soğutun, süzün. İdrar yolu enfeksiyonu enfeksiyonu tedavisi için bu karışımdan 2 hafta boyunca günde 2 kez tüketin.
 • Diğer yöntem; Çeyrek su bardağı maydanoz suyu ve yarım bardak su, biraz bal ve limon suyunu karıştırın. 1-2 hafta kadar bu karışımdan günde 2 kez olarak için.

Yoğurt

Yoğurt içindeki bolca antioksidan ve probiyotik sayesinde idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde ve tekrara oluşmasını engeller. Yoğurttaki canlı bakteriler, bakterilerin idrar yolunun epitel hücrelerine yapışmasını engeller. Dahası, yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Günlük olarak 2 ila 3 tabak yağsız yoğurt tüketin.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Alt karın, sırt ve kalça ağrısı idrar yolları enfeksiyonu yaşayan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Ağrıdan kurtulmak için sıcak su torbası kullanarak karın kaslarını rahatlatıp mesaneye olan baskıyı rahatlatır. Bu aynı zamanda iltihabı da azaltmaya yardımcı olur.

 • Alt karın bölgenize sıcak su torbasını birkaç dakika bekletin.
 • Gerekli olduğunda tekrarlayın.

Bol Sıvı Alın

Bol su içerek idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalmasına ve hızl iyileşmeya yardımcı olur. Bu durum böbreklerdeki bakteri, atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak böbrekleri temizler ve sağlığını korur.

 • Günlük olarak en az 8 ila 10 bardak su için
 • Aynı zamanda; meyve ve sebze suları da içebilirsiniz. Böylece vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri alır.
 • Dahası; idrar daha az yoğunlaşacak ve enfeksiyona neden olan bakteriler dışarı akacak ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacaktır. Suyun yanı sıra, vücudunuza enfeksiyonla savaşmak için gerekli vitamin ve mineralleri sağlamak için meyve ve sebze suları içebilirsiniz.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersininde bulunan proantosiyanidin gibi bazı bileşikler, bakterilerin üretra duvarlarına ulaşmasını ve enfeksiyona yol açmasını önler. Yaban mersini suyunda hafif bir antibiyotik etkisi de vardır.

Minnesota Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yaban mersinin idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

 • Günlük olarak; yarım bardak yaban mersini suyu içmek idrar yolları enfeksiyonunu engelleyen en kolay yöntemlerden biridir.
 • İdrar yolları enfeksiyonu geçiren insanlar enfeksiyonun böbreklere zarar vermesini önlemek için günde 3 ila 4 bardak yaban mersini suyu içmelidir.
 • Yaban mersini suyunu şekersiz içmelisiniz. Tadı artırmak için elma suyu ile karıştırabilirsiniz.

Not: Böbrek taşı geçmişi olan kişiler yaban mersini suyunu içmemelidir.

C Vitamini Alımını Arttırın

C vitamini; bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı korunmada yardımcı olur. Bu böbrekteki asit seviyesini arttırarak enfeksiyona sebep olan bakterilerin çoğalmasını engeller.

 • Günlük olarak 1 ila 2 portakal, greyfurt ya da diğer turunçgillerden tüketin.
 • Bunun yanı sıra; C vitamini açısından; brokoli, kivi, biber, patates, çilek, lahana ve domates gibi besinleri tüketin.
 • Aynı zamanda tercihen kahvaltı ile günde bir kez C vitamini takviyeleri alınabilir. Doğru miktarı için doktora danışın.

Источник: https://selmasultan.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-icin-antibiyotikler-ve-ilaclar-nelerdir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Sistit ( İdrar Yolu Enfeksiyonu ) Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bir çeşit bakteri çeşitidir. Genellikle tüm idrar kanalı enfeksiyonundan aynı bakteri çeşidi sorumludur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Oransal olarak %80-82 oranında e-coli bakterisine rastlanır. Bu bakteri, genellikle bağırsaklarımızda yaşayan bir bakteri türüdür.

bağırsaklarda olduğu sürece vücuda bir zararı olmasa da idrar kanalında görüldüğünde oldukça tehlidir.

Kalan %18-20 lik bölümde ise diğer çeşitli bakteri türleri görülebilir. Bu mikropların nasıl idrar yollarına ulaşabildiği hakkında hazırladığımız İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir konumuz aşağıdadır.

Oluşma Nedenleri Nelerdir

1-) Tuvalet Alışkanlığı : Tuvalet alışkanlıklarımızda yaptığımız bazı basit hatalar, sık sık idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilmektedir.

Genel olarak yapılan hata özellikle temizliğimizi yaparken arkadan ön kısma doğru temizlenme şeklidir. Bu durumda bağırsaklardan dışarı çıkan e coli bakterileri idrar yollarınıza ulaşacak ve enfekte durumunun gelişmesine neden olacaktır.

Bunun önüne geçilmesi adına temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve idrar çıkım bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir.

2-) Üriner Sistem Taşları : Halk arasındaki ismi ile böbrek taşları sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşamanıza neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu nedenleri arasında en sık karşılaşılan 2.

sebep olarak karşımıza çıkmakta.

Bu sebeple eğer taşınız var ise enffeksiyondan korunma yöntemlerini öğrenmeli, eğer taşınız olup olmadığını bilmiyor ve sık sık enfeksiyon problemi yaşıyorsanız böbrek taşı için kontrole gitmenizi öneririz.

3-) Hijyen Kuralları : Hem tuvalet hem de kıyafet konusunda hijyene önem verilmemesi de idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında yer almaktadır. Tuvaletinizi her zaman temiz tutmalı sık sık iç çamaşırı değiştirmenizi öneririz.

4-)Dar ve Havasız Kıyafetler : Kıyafet seçimi de idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasındadır. Özellikle dar kıyafetler ile hava almayan kıyafetler tercih edilmesi, genital bölğenin hava sürkülasyonunu olumsuz yönde etkilediği için enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu sebeple pamuklu giysiler ve bol pantolon yada etek tercih edilmesi önerilir.

5-) Üriner Sistem Anatomik Bozukluklar : İdrar yolları darlıkları, mesane anatomi bozuklukları, mesane kas ve fonksiyon kaybı gibi nedenler, mesanedeki idrarın tam boşaltılamamasına ve buna bağlı olarak bir miktar idrarın lavabodan sonra dahi sürekli mesanede kalmasına neden olacaktır. Bu durumda biriken atık idrarın tahliye edilememesi, içerisinde enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir.

6-) Cinsellik : Özellikle yeni evli çiftlerde daha sık görülebilir. İdrar yolları enfeksiyonu nedenleri arasında özellikle kadınlarda daha ön plana çıkmaktadır.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında en sık gösterilebilecek neden belkide cinsellik olabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında da gösterilebilir.

Genital bölğelerin dış ortama savunmasız olması ile alakalı olarak enfeksiyon gelişir. Adına halk arasında balayı sistit’i de denmektedir. Sistit hakkında detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

7-) Diğer Nedenler : İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri ilk 6 madde haricinde, yüzdesel olarak düşük görülme oranına sahip çeşitli nedenlere de dayanabilmektedir.

 Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu hastalık için başvurulacak yer üroloji polikliniğidir. Doktorunuz, ilk önce kan ve idrar tahlillerinizi isteyecek, eğer gerekli görürse bazı görüntüleme tetkikleri ile testler yapacaktır. Genellikle antibiyotik ve bol sıvı alımı önerileri ile hasta reçete yazılarak gönderilir.

Reçete’de yazılan antibiyorik bittiği zaman enfeksiyonun tamamen geçip geçmediği yeni bir takım laboratuvar testi ile kontrol edildikten sonra eğer tamamen temizlendi ise hastanın tedavisi sonlandırılır. Eğer enfeksiyon devam ediyor ise önce nedenleri daha sonra ise tedavisi ile ilgili işlemlere tekrar başlanacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri ortadan kalksa dahi doktorun tedavi programına uymalı ve doktorunuzdan habersiz farklı tedavi yolları denememelisiniz.

Tedavi Yapılmaz İse ;

Tedaviyi aksatma durumunda ortaya bazı ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Bu sorunlar

 • İdrar Yollarında Daralma
 • Böbrek Taşı Oluşumu (Sistin Taşı)
 • Böbrek İltihaplanması
 • Akut Böbrek Yetmezliği
 • Diyaliz ve Böbrek Kaybı

Bu denli ciddi soruçlar doğurabilecek bir rahatsızlık olduğunu aklınızdan çıkarmadan söz konusu enfeksiyon problemine yeterince önem vererek ciddiyetle yaklaşmanız gerekmektedir.

Bize Sorun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi sorulara ek olarak ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur.

Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir

Источник: https://www.bobrekler.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedenleri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.