Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Sıvı Diyetler ile Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Sıvı diyetlerin ihtiyaç duyulan günlük enerjinin sağlanmasında yetersiz kalabildiğini hatırlatan Vakıf, araştırmaların bu tip diyetlerin elektrolit dengesizliğe yol açabileceği ve uzun vadede önemli sağlık sorunları doğurabileceğini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Sabri Ülker Vakfı kurulduğu 2009 yılından bugüne, gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, topluma bu konulardaki en doğru, güncel ve bilimsel bilgiyi aktarmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Vakıf bu çerçevede hayata geçirdiği “Bilim Bunu Konuşuyor” platformu ile sağlık ve beslenmeyle ilgili gündemdeki konuları, bilimsel ve en güncel bilgileri tarafsız bir yorum ve anlaşılır bir dille kamuoyuyla paylaşıyor.

Türkiye’nin sağlıklı yaşam ve beslenme alanında ilk bilimsel dijital bilgi platformu olan “Bilim Bunu Konuşuyor”da bu kez genellikle zayıflamaya yardımcı olduğuna veya vücudu toksinlerden arındırdığına inanılan ve son günlerde yaygın olarak uygulanan sıvı diyetler konusunu inceleniyor.

Sıvı diyet nedir?

Sıvı diyet, öğünlerin tamamının veya çoğunluğunun sıvı besinler veya içeceklerden oluştuğu veya yalnızca sıvı karışımların öğün yerine tüketildiği diyetler olarak tanımlanabilir. Sıvı diyetler, hızlı kilo kaybı sağlama veya vücuttan toksik bileşenleri uzaklaştırma amacıyla tercih edilebiliyor.

Sıvı diyetlerin besin öğesi içeriği nasıldır?

Çoğunlukla meyve ve sebze içeriği yüksek olan sıvı diyetler A ve C vitaminleri potasyum minerali ile sağlığı geliştiren ve kalp-damar, diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı biyoaktif bileşenler olan polifenoller gibi antioksidan bileşenlerden zengindir.

Ancak tahıl, baklagil, yumurta, et ve balık tüketiminin sınırladığı sıvı diyetlerin kaliteli protein, demir, çinko, gibi esansiyel mineral, B12, B6 gibi B grubu vitaminler ile omega-3 omega-6 gibi esansiyel yağ asitleri içeriği sınırlı olabilmektedir.

Dolayısıyla sıvı diyetler ihtiyaç duyulan günlük enerjinin sağlanmasında yetersiz kalabilir.

Sıvı diyetler ve sağlık etkileri

Sıvı diyetler, hazırlaması ve tüketimi pratik olduğu ve birçok kişinin uygulamada zorluk yaşadığı porsiyon kontrolünü de kolaylaştırdığı için tercih edilebiliyor.

Ayrıca enerji içerikleri düşük olduğu için de sıvı diyetler özellikle hızlı kilo kayıplarında etkili olabiliyor.

Ancak hızlı kilo kayıplarında, vücut ağırlığındaki azalmanın daha çok vücut suyu ve kas kaybına bağlı olabileceğinin de unutulmaması şart.

Sıvı diyetlerin açlığı baskıladığı ve besin alımını azalttığına inanılıyor. Araştırmalar, normal ve sıvı ağırlıklı öğünden bir sonraki öğünde besin tüketimini karşılaştırdığında sıvı ağırlıklı öğünün sonrasında daha fazla besin tüketimine neden olabildiğini gösteriyor. Enerji içeriklerinin çok düşük olması, sıvı diyetlerin başlıca sağlık riskleri arasında yer alıyor.

Sıvı diyetlerin günlük ihtiyaç duyulan protein, vitamin ve mineralleri sağlamada yetersiz kalabileceği, elektrolit dengesizliğine yol açabileceği ve bunların uzun vadede önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmaması gerekiyor. Bunların yanı sıra tam tahıl ve kurubaklagiller tüketilmediği için çözünmez posadan sınırlı sıvı diyetler kabızlığa yol açabiliyor ve sindirim sistemi sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Bilimsel veriler ne söylüyor?

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığın sürdürülmesi ve kronik hastalıkların önlenmesi için tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.
 • Zayıflama veya vücut ağırlığının yönetiminde, porsiyon kontrolüyle birlikte besin çeşitliliğinin sağlanması ve fiziksel aktivitenin arttırılması en geçerli ve güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Çünkü dengeli beslenme ve aktif bir yaşam tarzı vücut ağırlığı kontrolünün yanı sıra şeker, kalp damar ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde de önemli rol oynuyor.
 • Sonuç olarak, sıvı veya sıvı ağırlıklı diyetler günlük ihtiyaç duyulan enerji, protein, esansiyel yağ asitleri ve özellikle demir, B12, çinko gibi besin öğelerini sağlamada yetersiz kalabildiği için uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Hızlı kilo vermede etkili görülse de aslında kas ve vücut suyu kaybına yol açabilir ve kalıcı kilo kaybı sağlanmayabilir. Ayrıca insulin direnci, şeker hastalığı veya herhangi başka bir konik hastalığı olan bireyler sıvı diyetler konusunda dikkatli olmalıdır. Sıvı diyetlerin, kısa vadede vücut ağırlığı ile kolesterol, kan yağları gibi metabolik göstergeler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ileri süren klinik araştırmalar mevcut olsa da uzun vadede ne gibi sonuçların ortaya çıkabileceğini gösteren kanıta dayalı verilerse yetersizdir.
 • Vücut ağırlığının kontrolünü sağlamak ve sağlığı korumak için bireylerin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve yaşam tarzına uygun beslenmesi ve aktif bir yaşam tarzı sürdürmesi önemlidir.

Источник: http://www.marasnews.com/sivi-diyetler-ile-kilo-vermek-sagligi-nasil-etkiliyor/32080/

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Diyeti Listesi ile Zayıflama

Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu konuda size yardımcı olmaya geldik.

O rakamlarla biraz oynamak ve ideal kilonuza ulaşmak için son zamanların trend diyeti olan sıvı gıda diyeti hakkında bilgiler vereceğiz. Şu güne kadar pek çok diyet denenmiş olabilir.

Bu diyetlerin sonucunda belki de hiç kilo vermemiş de olabilirsiniz. Bunlar sizi yıldıracak faktörler olmamalı. Belki de bedeninize uygun olan bu diyet sıvı diyetidir.

Hiç telaş yapmadan, aç kalmadan ve ödem tutmadan kilo vermek için hazırlanın. Şimdi sizlerle sıvı diyetini paylaşıyoruz. Sıvı diyeti nedir? Sıvı diyeti nasıl yapılır? Sıvı diyeti listesi nasıldır? gibi tatlı telaşlı sorularınızı bizler burada yanıtladık. Bu dakikadan itibaren size düşen görev kendinize söz vermek ve 3 gün kadar sabredip diyeti uygulamak.

Hadi o halde, sağlıklı bir beden için yolculuğa çıkıyoruz. Sıvı diyeti ile kilo vermek çok kolay!

Sıvı Diyeti Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyuran bir diyettir sıvı diyeti. Gıdaların sıvı şekilde tüketilmesi ile ortaya çıkan ve deneyenlerin de bu durumdan memnun kaldığı bir diyet türüdür.

Sıvı ağırlıklı, hatta katı gıdaların da sıvı halde tüketildiği bir beslenme programıdır. Bu diyetin süresi çok uzun soluklu değildir. En çok 3 gün boyunca yapılması diyetisyenler tarafından önerilmektedir.

Bir süre daha normal beslenmeye devam ederek zaman zaman uygulanması tavsiye edilir.

Sıvı diyeti, kilo vermek isteyenlerin kurtarıcısıdır. Tatil dönüşlerinde veya dolu dolu beslendiğiniz dönemler sonrasında uygulanabilecek sağlıklı ve kısa süreli bir diyettir. Yetişkinler için önerilen ve diyet listesine uyulduğunda verimli sonuçlar alınan bir beslenme düzenidir.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

 • Sıvı diyetinin temel ilkesi besinler sıvı şekilde tüketilir.
 • Tüketilecek gıdaların düşük kalorili olması önemlidir.
 • Hazırlanan sıvı içeceklerin tazeliği ön plandadır. Taze olarak içilen içeceklerin kilo vermedeki etkisi daha güçlüdür. Sebze veya meyve suyu hazırladığınızda 30 dakika içinde tüketmelisiniz. Dışarıda çok uzun süre kalan besinler, sahip olduğu besin değerini kaybeder ve etkili olmaz.
 • Kahve içmek istediğinizde şekersiz ve kremasız olanları seçmelisiniz.
 • Sıvı diyeti ile vücudunuzu arındırmayı hedeflediğiniz için tuz, yağ ve şekerden kısa bir süre uzak kalmalısınız.
 • Diyet süresi içinde ekmek, hazır gıdalar, paketli ürünler tercih edilmemelidir.
 • Sebzeleri blenderden geçirerek yoğurt veya süt ile karıştırıp içebilirsiniz.
 • Meyveleri de yine aynı şekilde süt veya yoğurt ile blenderden geçirebilirsiniz. Diyetteki amaç katı gıdaları sıvı şekilde tüketmek ve sindirimi kolaylaştırmaktır.
 • Meyve suyu hazırlamak istediğinizde ilave olarak şeker veya bal eklenmemelidir.
 • En çok 3 gün boyunca uygulanması gereklidir. 3 günden fazla bu diyet uygulandığında sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Eğer 1 hafta sıvı diyeti uygularsanız bu süre sonunda mide asitleriniz zarar görebilir. Diyetisyenlerin önerisi 3 gündür.
 • Sadece sıvı diyeti uygulamak istemeyenler için öğünlerden birine katı gıdalar da eklenmektedir. Bu katı gıda eklemesi bazı diyet listelerinde “öğün ikamesi” olarak adlandırılır.
 • Sıvı diyetinin kısa sürede etkisini göstermesi için spor ile desteklenmesi gereklidir. Bu amaçla gün içinde daha aktif olunması ve yürüyüş yapılması tavsiye edilir.
 • Ayrıca diyete başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Herhangi bir hastalığınız varsa veya kronik olarak ilaç kullanıyorsanız, diyet sizin için tehli olabilir.

3 Günlük Sıvı Diyeti Listesi

Kilo vermeye kendinizi hazır hissediyorsanız 3 gün sıvı diyeti uygulamak için harekete geçebilirsiniz. İşte 3 günlük sıvı diyeti listesi!

1) Sadece Sıvı Diyeti

 • Uyandığınızda: 1 bardak dolusu limonlu su
 • Kahvaltıda: Portakallı, narlı ve kavun çekirdekleriyle hazırlanmış nane eklenmiş smoothie
 • Ara öğünde: Bir bardak dolusu elma suyu
 • Öğle öğününde: Salatalık ile hazırlanmış cacık ve bir bardak tavuk suyu
 • Ara öğünde: 1 bardak ayran veya 1 fincan çay
 • Akşam yemeğinde: Blenderden geçirilmiş mantar çorbası veya kabak çorbası

2) Sıvı Ağırlıklı Beslenme Listesi

 • Uyanınca: Bir bardak limonlu su
 • Kahvaltı: Orman meyveli, sütlü, bademli ve yulaf eklenmiş smoothie
 • Acıktığınızda: 1 haşlanmış yumurta ve bir fincan yeşil çay
 • Öğle yemeği: 1 kase mercimek veya mantar çorbası
 • Ara öğünde: 10 adet Antep fıstığı ve Hindistan cevizi suyu
 • Akşam yemeği: Izgarada hazırlanmış tavuk veya balık eti ve bir bardak ılık su

Sıvı Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Sıvı diyetini uygulayan kişiler arasında, verilen kilolar farklılık gösterebilir. Örnek verecek olursak diyete alışmış bir kişinin metabolizması aktif olacağından sıvı diyeti ile 1 haftada 5 kilo verebilir.

Fakat uzun süre sonra diyete merhaba diyorsanız ve durgun bir metabolizmanız varsa haftada 2 veya 3 kilo verebilirsiniz. Bu rakamlar yapılan spor ve tüketilen su miktarına göre de değişecektir.

Her uygulayanda aynı miktarda kilo verilir denilemez fakat listeye uyulduğu takdirde kilo kaybı söz konusu olacaktır.

Sıvı Diyeti Kimler Uygulamalı?

Sıvı diyeti genel olarak bir ameliyat öncesinde uygulanan diyettir. Doktor kontrolünde uygulanan bu tıbbi sıvı diyeti, kaza ve yaralanma geçiren kişiler için önerilmektedir. Detoks amaçlı yapılan sıvı diyeti ise; yetişkinler için uygundur. Bağırsak problemi yaşayanlar, tatilde porsiyon kontrolü yapamayanlar sıvı diyetini kısa bir süre deneyebilirler.

Asitli ve hazır gıdalarla bir süre beslendiyseniz ve vücudunuzdaki birikmiş toksinleri atmak istiyorsanız, sıvı diyeti size göre bir beslenme programı olacaktır. Hamilelik şüphesi içinde olanlar, emzirme dönemindeki anneler ve şeker hastalığı şikayeti olanlar bu diyeti tercih etmemelidir. Ayrıca ileri yaşlardaki kişiler için de uygun bir diyet listesi değildir.

Faydaları:

 • Detoks etkiye sahip olduğundan bağırsakları ve böbrekleri temizler. Böylece sindirim sisteminin sağlığını korur.
 • Sıvı gıdaların kalorisi düşüktür. Kalorisi düşük besinler de kilo vermeye destek olur.
 • Herhangi bir pişirme uygulaması olmadığından, besinlerin vitamin ve mineralleri korunur. Böylece besleyici ve doyurucu bir diyet uygulanmış olur.
 • Ekonomik ve pratiktir. Sıvı gıdaları hazırlarken sadece blender kullanırsınız. Zamandan tasarruf yaparken kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Zararları:

 • Uzun süre uygulamada bağışıklık sistemini zayıflatır.
 • Sıvı ağırlıklı olduğundan farklı yemeklere karşı isteğiniz artabilir.
 • Diyet psikolojisinden dolayı gerginlik ve stres oluşabilir.
 • Alışma süresi içinde mide bulantısı sıvı diyeti zararları arasında yer alır.
 • Kas kaybı oluşmaktadır. Bu nedenle uzmanlar uzun süre uygulanmasını doğru bulmaz.
 • Soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olabilir.
 • Günlük olarak almanız gereken vitamin ve mineralleri çok az karşıladığı için; bedeni genel olarak etkilemektedir. Yorgunluk hali görülebilir.
 • Sıvı diyeti kısa sürede etkili olan bir diyettir. Fakat uzun vadeli uygulandığında kişilerde aşırı yeme isteği uyandırmaktadır. Yapılan bir araştırmada 28 hafta boyunca obez kişilere sıvı diyeti uygulanmıştır. Bu süre sonuna doğru kişilerin yeme isteği daha da artış göstermiştir.

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Detoks Tarifleri

Detoks Diyeti: 3 Günlük Detoks Diyet Listesi, Zayıflatan İpuçları

Detoks Suyu Nedir? Sağlıklı Detoks Tarifleri

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/sivi-diyeti-nasil-yapilir-3-gunluk-sivi-diyeti-listesi-ile-zayiflama/

Kilo vermek için sıvı diyeti – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler için en ideal çözümlerden birisi her zaman sıvı diyetidir. Tek yapmanız gereken ise gıdaları sıvı formunda tüketmek.

Bu diyet genellikle doktorlar tarafından sindirim problemleri olan hastalara uygulanır veya ameliyatlardan önce verilir. Lakin diyetisyeninizin onayı olmadan bir günden daha uzun süre uygulamanız pek de doğru değildir.

Her ne kadar uzun vadeli kilo verme planları kadar verimli olmasa da, bir günlük bir sıvı diyeti bedeninize detoks etkisi yapar ve kilo verme sürecini başlatabilir.

Detoks Diyeti

Detoks ve temizlenme diyeti son dönemlerde popülerlik kazandı ve bu diyeti ayda veya haftada bir uygulayarak bedeninize detoks etkisi yaratabilirsiniz. Detoks gününde sadece bitkilere sahip sebze ve meyve suları içmeniz gerekiyor. Bu uygulama vücudunuzun yenilenmesine imkan tanıyacaktır.

Öğün İkamesi Diyeti

Öğün ikamesi diyeti ise bir veya iki öğünü sıvılar ile değiştirmeniz anlamına geliyor. Diğer öğünlerde ise katı gıdalar tüketebilirsiniz ancak bu gıdalar da sağlıklı ve besleyici olmalılar. Kahvaltı ve öğle yemeğinde genelde kalorisi düşük ama tüm temel besinleri içeren sıvılar tercih ediliyorlar.

Tıbbi Sıvı Diyeti

Bu diyet türü ise kilo vermeye uygun değil çünkü doktor gözetiminde uygulanmalı. Özellikle ameliyata girecek olanlar veya yaralanma geçirenler için uygulanmaktadır ve iyileşme sürecinde sindirim problemlerine karşı gerçekleştirilmektedir. Bu bireyler sadece su, kemik suyu, elma suyu ve çayları tüketebiliyorlar.

Eğer yapabileceğinizi düşünüyorsanız bir gün boyunca detoks diyetini uygulayabilirsiniz. Ancak kilo vermek için öğün ikamesi diyetini uygulamak çok daha uygun. Zira bu şekilde katı gıdalardan da faydalanacaksınız ancak tıbbi sıvı diyetini kesinlikle uygulamayın çünkü bu diyet kilo vermek için değil.

Detoksa Yardımcı Olur

Sıvılar detoks için mükemmel birer araçtırlar. Meyve suları, kemik suları ve smoothieler, vitaminler, mineraller ve lifler açısından zenginlerdir ve antioksidan özelliklere sahiplerdir.

Antioksidanlar zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırırlar ve bu radikaller normalde DNA’ya hasar vererek zararlı protein sentezine yol açarlar. Ayrıca su ve lif içeriklerinin bol olması sayesinde sindirim yolunu temizlerler.

Bu iki fayda doğrudan kilo verme ile bağlantılıdır.

Kalorileri Düşüktür

Daha önce bahsettiğimiz gibi, sıvı gıdalar kalori bakımından zayıftırlar. Daha az kalori tükettiğiniz zaman vücudunuz depolanmış glikojeni veya yağları enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar ve bu da kilo vermeye yardımcı olur.

Besleyicidir

Yağlara sahip olmanın temel sebebi gıdalardan yeterince besin almamaktır. Yıkama, pişirme ve soyma teknikleri maalesef gıdaların besin değerlerini alır götürürler. Bir gıdayı sıvı formda tükettiğiniz zaman besin değerlerinin de korunmasını sağlarsınız. Bunun sonucunda metabolizma hızlanır ve enerji üretiminiz artar.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Sıvı gıdaların sindirimi çok kolaydır ve bu nedenle besinlerin emilimi ve boşaltımı da daha kolay hale gelir. Bunun yanında sıvı gıdalardaki lif miktarı uzun süre tok kalmanızı sağlar ve kabızlığı önler.

Uygulaması Kolaydır

Tavanın ısınmasını beklemenize, tariflere bakmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken blendera malzemeleri atmak ve karıştırmak. Öğününüz hemen hazır olacaktır.

Detoks Diyeti Örneği

Kahvaltı öncesi: 1 bardak misket limonu sulu suKahvaltı: Portakal, nar, kavun çekirdeği tozu ve naneli smoothieAra öğün: Elma suyuÖğle yemeği: Salatalık çorbası + 1 bardak tavuk suyuAra öğün: Ayran veya çayAkşam yemeği: Blenderdan geçirilmiş kabak veya mantar çorbasıAç hissederseniz dilediğiniz zaman su da içebilirsiniz.Öğün İkamesi Diyeti ÖrneğiKahvaltı öncesi: Misket limonu suyuna sahip 1 bardak suKahvaltı: Orman meyveli, yulaflı, bademli ve sütlü smoothie

Ara öğün: 1 haşlanmış yumurta ve 1 bardak yeşil çay

Öğle yemeği: Mantar veya mercimek çorbasıAra öğün: Çay veya ayran veya hindistan cevizi suyu + 10 antep fıstığı

Akşam yemeği: Izgara balık-tavuk-tofu yanında sebze suyu + 1 bardak sıcak su

Источник: https://www.aysetolga.com/kilo-vermek-icin-sivi-diyeti

SIVI DİYETLER İLE KİLO VERMEK SAĞLIĞI NASIL ETKİLİYOR?

Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Türkiye’nin sağlıklı yaşam ve beslenme alanında ilk bilimsel dijital bilgi platformu “Bilim Bunu Konuşuyor” ile en güncel ve doğru bilgileri kamuoyuyla paylaşan Sabri Ülker Vakfı, son günlerde kilo kaybı için sıkça başvurulan sıvı diyetler konusunu ele alıyor.Sıvı diyetlerin ihtiyaç duyulan günlük enerjinin sağlanmasında yetersiz kalabildiğini hatırlatan Vakıf, araştırmaların bu tip diyetlerin elektrolit dengesizliğe yol açabileceği ve uzun vadede önemli sağlık sorunları doğurabileceğini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Sabri Ülker Vakfı kurulduğu 2009 yılından bugüne, gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, topluma bu konulardaki en doğru, güncel ve bilimsel bilgiyi aktarmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Vakıf bu çerçevede hayata geçirdiği “Bilim Bunu Konuşuyor” platformu ile sağlık ve beslenmeyle ilgili gündemdeki konuları, bilimsel ve en güncel bilgileri tarafsız bir yorum ve anlaşılır bir dille kamuoyuyla paylaşıyor.

Türkiye’nin sağlıklı yaşam ve beslenme alanında ilk bilimsel dijital bilgi platformu olan “Bilim Bunu Konuşuyor”da bu kez genellikle zayıflamaya yardımcı olduğuna veya vücudu toksinlerden arındırdığına inanılan ve son günlerde yaygın olarak uygulanan sıvı diyetler konusunu inceleniyor.

Nasıl Kilo Vereceğiz?

Sıvı Diyetler İle Kilo Vermek Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Nasıl kilo verecez? [/box]

Cevap:

Sağlıklı kilo vermek için öneriler

Öncelikle ideal kilo hesaplamanızı mutlaka yapmalı ve olmanız gereken kilo değerini belirlemelisiniz. Genellikle yalnızca 5 ya da 10 kiloluk bir fazlalığı olanlar basit birkaç değişiklik ve ekstra olarak yapılacak spor aktiviteleri ile kilolarından rahatlıkla kurtulabilmektedir. Ancak kilo fazlalığınız 10 üstü ise mutlaka bir doktor ve diyetisyenden yardım almalısınız.

Kilo vermenin ilk altın kuralı sabır ve istektir. Psikolojik açıdan kendinizi motive etmeniz, daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 Kilo vermenin püf noktaları

Aşağıda kilo vermenin püf noktaları hakkında bazı öneriler yer almaktadır.

 1. Daha küçük porsiyonlar tercih edin

Kilo vermek için öğünleriniz de tükettiğiniz porsiyon miktarını küçülterek daha sık yemek yemelisiniz. Bu sayede daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

Ara öğünlerde çiğ ya da organik ürünlerin tercih edilmesi, bol meyve tüketilmesi gerekmektedir. Hamur işi, kurabiye ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kendi hazırlayacağınız meyveli yoğurt, bunun dışında kuruyemişler tok tutar. Ceviz, badem gibi kuruyemişlerin miktarı önemlidir. Çok fazla yenmemelidir.

Metabolizmanın daha hızlı çalışması ve sindirimin daha kolay olması için daha fazla su tüketmeye özen gösterin. Özellikle sıcak havalarda vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını karşılayın.

 1. Gece yemeklerine ara verin

Basit karbonhidratlar, şeker ve ekmek gibi ürünlerin kalori değeri yüksektir. Daha hızlı sindirim gerçekleşir ve insülin düzeyi artarak açlık hissi ortaya çıkar. Meyve, sebze ve tahıllar ise kompleks karbonhidratlar olarak daha yavaş sindirilirler. Belirli saatlerden sonra artan şeker ihtiyacınızı ve açlık hissinizi dengelemek için kompleks karbonhidrat içeren yiyecekleri tercih edin.

 1. Yemeklerinizden tuzu uzak tutun

Tuz yalnızca kalp sağlığı için değil aynı zaman da kilolarınız için de bir tehdittir. Bu nedenle tuz tüketimini azaltarak daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Egzersiz

Yürümemizi engelleyen bir sağlık sorunumuz yoksa günde 30 dakika kadar yürümek, 5000 adım atmak yürümeyi alışkanlık haine getiriniz.

*Limon suyu sıkılan bir yiyeceğin glisemik indeksi azalır. Kana karışma hızı yavaşlar.

*Yemeklerinizi evde hazırlayın.

*Yemeden önce yemeğinizi koklamak da daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır.

*Yediklerinizi günlük yazın.

*Uyku düzeni de çok geç saatlerde kalmamak da kilo vermede önemli bir konudur. Saat 11 de yatmaya çalışın.

Yukarıda yer alan öneriler kilo vermenin temel bazı maddelerini içermektedir. Ayrıca sağlıklı kilo verme konusunda şunlara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Alkol ve sigaradan azaltılmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, kilo verdiren hapları doktor gözetimi olmadan kullanmamalısınız.

Evde Kilo Verme

Açlığa Mahkum Olmayın
İşte size iyi bir haber; kilo vermek için aç kalmanıza gerek yok. Hatta kendinizi açlığa mahkum etmek çoğu zaman tersine etki yapabiliyor. Özellikle kahvaltıyı atlamayın.

Ama kendinize karşı da dürüst olun! Aç kalmayın önerisi istediğiniz her şeyi istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kalorisi düşük şeyler yiyin, acıkınca yiyin, aç değilken yemeyin ve doyana kadar yemeyin. İdeal bir ana öğün sizi 2-4 saat civarı tok tutabilecek miktar ve kaloride olmalı.

Eğer duyma hissi, bu miktardan fazlasını yediğinizde ortaya çıkıyorsa, kendinizi, bundan daha az yiyecek şekilde eğitebilirsiniz.

İyileri Sona Saklamayın
Yemek sırasında iyileri, yani en çabuk ve çok tokluk hissi veren yiyecekleri sona saklamayın, bunları ilk sırada tüketin. Çorbalar, et yemekleri, sulu yemekler gibi yemekleri yemeğin başında yerseniz, daha az yemek yeme ihtimaliniz yükselir.

Evde Kilo Vermek İçin Evde Yemek Yiyin
Amacınız evde kilo vermekse yemeklerinizi de evde yiyin. Lokanta yemekleri çoğu zaman miktar olarak da kalori olarak da çok fazladır. İçinde konan malzemeleri bilemezsiniz. Üstelik çoğu zaman da kalorisi çok yüksek olan soslar içerirler. Bu yüzden evde yemek yemeye özen gösterin.

Kalori Takibi Yapın
Kalori saymak çoğu zaman önerilmez; çünkü kalorileri takıntı yapmaya, sürekli baskı altında ve suçlu hissetmeye sebep olabilir.

Ama sağlıklı beslenme ve sağlıklı miktarlarda yemek yeme algısı geliştirene kadar kalori saymanız faydalı olabilir. İdeal kalori ihtiyacınızı hesaplayın ve her gün o miktarın 500 kalori altında kalori alın.

Bunu başarırsanız ayda yaklaşık 2 kilo verebilirsiniz.

Seçimlerinizi Gözden Geçirin
Diyetisyen ve beslenme uzmanlarının çoğu, atıştırmanın gerekli olduğunu söylüyor; fakat atıştırmak derken kastettikleri şeyler abur cubur değil.

Bisküvi, çikolata, şeker ve benzeri her şeyi beslenme listenizden tamamen çıkartmalısınız. Kendinizi şımartmak için haftada biri ki tane yiyebilirsiniz; ama o kadar. Bunları da canınız çekerse satın alın, elinizin altında bulundurmayın.

Kalorisi düşük çiğ sebze ve meyveler bu konuda size yardımcı olabilir.

Hareketsiz Olmaz
Olabildiğince hareket etmeli, hareket etmek, yürümek, koşmak, merdiven çıkmak için elinize fırsat geçerse kaçırmamalısınız. Eğer isterseniz ufak bir spor aleti de alabilirsiniz.

Koşu bandı, eliptik trainer gibi büyük, göz korkutucu seçimler yapmayın. Televizyon karşısında en sevdiğiniz diziyi izlerken kullanabileceğiniz ufak ve basit aletleri tercih edin.

Eğer içinizdeki sporcu uyanırsa, daha büyük spor aletleri alabilir veya bir spor salonuna yazılabilirsiniz.

5 Adımda Nasıl Kilo Verilir?

NG Güral Sapanca Wellness & Convention Uzman Diyetisyeni Ali Dereli, yaza girmeden beş adımda nasıl kilo verileceğini açıkladı.

Yaz öncesi diyet aylarının başladığını belirten Dereli, “Geleneksel 3 aylık diyet maratonu başladı.

Her yıl Nisan, Mayıs, Haziran aylarında başlayan diyet ayları, 3 aylık yaz dönemine hazırlık için özellikle hanımlar için çok önemli.

Yaza girmeden önce, kendinize iyi anlaşacağınız bir diyetisyen bulup, beslenmenizi düzenlemesini isteyebilirsiniz. Beş kilo vermek için gerekli 5 adımı bir diyetisyenle beraber yapmanız, kilo vermenizi kolaylaştıracaktır” dedi.

Dereli, başarılı bir diyet için ilk koşulun bulunabildiği kadar su içmek olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kilonuzu 30 ile çarpın, bu işlemi yaptıktan sonra çıkan sonuç ml cinsinden içeceğiniz su miktarıdır. Örneğin 74 kilo olan bir insanı düşünürsek içilmesi gereken su miktarı 2220 ml yani yaklaşık 2.2 litredir.

Yapacağımız ilk iş bulduğumuz miktar kadar su içmek olmalıdır. Yeteri kadar su içmek vücudumuzu temizlemeye yarayacaktır. Temizlenen vücut ile birlikte metabolizmamız daha hızlı çalışacaktır. Bununla birlikte kilo vermek için yaptığımız her harekete vücudumuz daha doğru tepki verecektir.

Çabalarınızın karşılığını almak için yapacağımız ilk iş bu olmalıdır.”

Kahvaltıda alınması gereken besinlerin önemine değinen Dereli, şunları söyledi: “Diyetimizin ikinci maddesi; “Müsli (lapa), yoğurt, yeşil elma, tarçın ile birlikte güzel bir kahvaltı yapın.

4-5 yemek kaşığı müsliyi, su bardağının 4’te 3’ü kadar yoğurtla karıştırdıktan sonra, üzerine yarım yeşil elmayı rendeleyip bir tatlı kaşığı tarçın serperek sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın.

Müsli doyuruculuğu, yoğurt kalsiyumu, tarçın kan şekeri düzenleyiciliği ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.”

Dereli, uygulanması gereken diyetin diğer koşullarını şöyle sıraladı:

“Üç ana öğününüzün aralarını sağlıklı atıştırmalıklar ile doldurmanız diyetimizin üçüncü koşulu. Kahvaltınızı yaptıktan sonra her iki saatte bir beslenmeye özen gösteriniz.

Öğle yemeği ile akşam yemeğiniz arasında da bir veya iki kere bu atıştırmalıkların yarımına başvurunuz.

Kan şekerinizin dengelenmesi, bir sonraki öğüne çok aç oturmamanız ve en önemlisi besinlerin termik etkisi ile metabolizma hızlanmasına yardımcı olacaktır.”

Diyetin dördüncü maddesi olarak maydanoz ve yeşil çay ile tanışmayı tavsiye eden Dereli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vücudunuzdaki bulunan ödemin atılabilmesi ve vücudunuzun rahatlayabilmesi için maydanoz bir numaralı ödem söktürücülerden biridir.

Suyunu falan içmeniz gerekmez kendisini yemeniz daha faydalıdır. Maydanoza ek olarak yeşil çayda iyi bir ödem gidericidir. Bütün bunların yanı sıra yeşil çayın zayıflamanız üzerine etkileri olabileceği araştırılmaktadır.

İçeriğindeki kateşin adı verilen güçlü antioksidanın zayıflamanıza yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Son olarak yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Havaların güzelleşmesi ile birlikte tam sokağa çıkma zamanı.

Ara öğünlerinizden hemen sonra veya akşam yemeğinizden 45 dakika sonra minimum yarım saat çıkıp etrafta spor ayakkabılarınızla birlikte bir tur atın.”

Diyetin 5 adımı başarılı bir şekilde uygulandığında sonuçların inanılmaz olacağını belirten Dereli, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu 5 adımı sadece bir hafta deneyin, sonunda gözlerinize inanamayacaksınız. Özel bir isteğim var bütün bunlara ek olarak. Mümkün olduğunca tuzdan uzak durun hatta hiç kullanmayın. Kilo kaybetmenin o inanılmaz mutluluğunu bir hafta sonra sizde yaşayacaksınız.

5 Günde 5 Kilo Vermek

1. Gün : İlk gün sadece haşlanmış patates yiyeceksiniz. Sabah, öğle ve akşam öğünleri olmak üzere 3 öğünde de haşlanmış patates yiyebilirsiniz. Patateslere herhangi birşey ilave etmeyin. Özellikle tuz kesinlikle koymayın. Baharat koyabilirsiniz, ancak baharatta koymazsanız hem daha sağlıklı hemde daha hızlı zayıflayacağınız bir diyet programı olur.

2. Gün : Dilediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz. Salata yapabilir ve sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 öğünün dışında da sebze tüketebilirsiniz. 2. gün sebze tüketme günü olup, dilediğiniz kadar sebze yiyebilirsiniz. Sebzelere tuz, yağ katmayın.

3. Gün : İlk 2 gün zorlu geçmiş olabilir. 5 günde 5 kilo vermeniz mümkün. Ama bugün et yiyerek biraz enerji toplamanızda yarar var. 3 öğün et yemeniz gerekiyor. Etler ızgara yada haşlama olmalıdır. Diyetin en önemli yanıda bu 3. günde yiyeceğiniz etlerde tuz ve yağ olmayacak, haşlama veya ızgara şeklinde yemeniz gerekiyor. Eti her öğünde birer porsiyon yemeniz gerekiyor.

4. Gün : Bugünde sadece meyve tüketmeniz gerekiyor. Meyve gününde muz hariç tüm meyveleri yemeniz mümkün. Meyveleri doyana kadar yiyebilirsiniz, ancak abartıya kaçmayın.

5. Gün : Sadece yumurta yemelisiniz. Yumurtaya tuz koymayın. Sabah, 3 adet haşlama yumurta, öğle ve akşam ise 2 adet tavada yumurta yiyebilirsiniz. Bunun dışında başka birşey yememelisiniz.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/diyet/nasil-kilo-verecegiz.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.