Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sivilceler hakkında doğru bilinen yanlışlar

Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımına dair birçok kulaktan dolma bilgiye sahibiz. En yanlış bilinen konulardan biri de irili ufaklı, kırmızılı beyazlı sivilcelerimiz… Sivilce nasıl geçer? Bu soruya yanıt olarak o kadar çok şeyi tekrar tekrar duyuyoruz ki çoğunun doğruluğundan şüphe duymuyoruz artık. Ne var ki bazı bilgiler yaygın olduğu kadar yanlış da. Gelin düzeltmeleri beraber yapalım!

Ergenlik dönemi bir geçsin, sivilceler de geçer!

Sivilce probleminin en sık görüldüğü zamanlar ergenlik dönemi. Bunun sebebi vücudumuzdaki hormanların ani şekilde değişimi sonucu sebum bezlerinde yağlanmanın gerçekleşmesi. Ergenlik döneminin sona ermesinin ardından hormonlarımız düzene girse de yetişkinlik döneminde de sivilce problemlerinin görülmesi son derece doğaldır.

Sivilcelerim arttı, cilt bakımı yapayım.

Ölü deri hücrelerinin, cilt atıklarının ve kirin cildimizden her gün temizlenmeye ihtiyacı vardır! Önemli olan doğru ürünlerle düzenli bir cilt temizliği sağlamak, cildin yenilenmesine, elastikiyetinin artmasına olanak sunmak ve cildimizin ihtiyaçlarına uygun düzenli bir bakım yapmak. Temizleyici, tonik ve nemlendirici günlük cilt bakım rutininin ayrılmaz bir parçası olmalı ve eksiksiz bir bakım için mutlaka Kore cilt bakım rutinine bir göz atmalısın…

Kore Cilt Bakım Rutini

Cildimi derinlemesine temizlemek için iyice ovalamam gerekiyor.

Ölü derilerden arınmak için böylesine sert tavırlara gerek yok! Cildini tanıyarak seçeceğin bakım ürünleri cildini temizlemek için yeterli olur ve cildini zaten derinlemesine temizler. Yetmediği noktada ise uygun bir kimyasal ya da mekanik peeling çözümü deneyebilirsin. Sen sen ol cildine kibar davran ve hiçbir ürünü cildine sert hareketlerle uygulama…

Sivilcemi sıkarsam bütün bir bölgeye yayılır.

Sivilceler sıkıldığı için değil, o bölgeye yapılan dokunsal uyarılarla sebum üretimi arttığı için sivilcelerde artış görülür.

Tabii sivilcelerini sık demek istemiyoruz, aksine sivilcen olsa da olmasa da yüzüne hassas davran! Sivilceye ne iyi gelir dersen uygun bir sivilce kremi, sivilce kurutucu bir ürün, sivilce maskesi ya da bambaşka inovatif ürünlerden destek sağlamak sivilceleri sıkmaktan çok daha doğru bir yaklaşım. Sana en uygun sivilce ürünlerine buradan ulaşabilirsin.

Akneye sebep olan yiyecekleri tüketemem.

Süt ve süt ürünleri için bu ihtimal üzerinde durulsa da henüz yiyeceklere dair kesin sonuçlar pek yok. Fakat bir besin maddesinin bünyende sivilceye neden olduğunu gözlemliyorsan tüketmemen tavsiye edilir.

Cildini ve vücudunu senden daha iyi kimse tanıyamaz, bunu sakın unutma! Sivilcelere kesin çözüm sunmak imkansız olsa da sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir cilde sahip olmak ve sivilcelerden kurtulmak için en önemli anahtarlardan biri olduğu biliniyor.

Siyah noktaları sıkmazsam sivilcelerim artar.

Tam tersi! Siyah noktaları sıkmak deri altında inflamasyon oluşumunu tetikleyerek sivilceye dönüşümü kolaylaştırır.

Siyah noktalardan kurtulmak için özel olarak geliştirilmiş cilt bakım ürünlerini tercih etmelisin. Bu şekilde nazik ve sivilceye fırsat yaratmadan siyah noktalardan kurtulabilirsin.

Siyah noktaları sıkmadan defetmek için önerdiğimiz siyah nokta çözümlerine göz atabilirsin.

Kullandığım ilaçların sivilcelerimle bir ilgisi yok.

Özellikle kortikosteroidlerin ve vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidlerin gövde yerleşimli sivilcelerde ciddi rol oynadığı bilinmekte. İlaç kullanmadan önce detaylı bir içerik incelemesi yapman en faydalısı olur. Doktorun bu konuda seni bilgilendirecektir.

Güneşlenmek, denize girmek ya da solaryum sivilceleri azaltır.

Bronzlaşmak ya da deniz suyuna maruz kalmak, sivilcelerin bir süreliğine gözden kaybolmasını sağlar fakat tamamen geçmesini sağlamaz. Sivilcelerinin geçmesi için biraz daha bronzlaşmak farklı cilt sorunlarına sebep olabilir. Ayrıca zararlı güneş ışınlarının cilt için en tehli faktörlerde başı çektiğini hatırlatalım.

Az olan sivilceler kendi kendine geçer.

Sivilcelerinin kendi kendine geçmesini beklemek izlerin oluşumunu artırabilirken uzun süre sivilceye karşı bakım yapılmayan ciltlerde hiperpigmentasyon görülebilir.

Uzun süre ilgilenilmeyen ve kontrolden çıkan sivilce problemlerinin tedavisi zorlaşır ve geride kötü anılardan fazlasını bırakabilir. “Sivilce izleri nasıl geçer?” sorusunu sormamak için önceliği “sivilcelerimi nasıl tedavi ederim?” sorusuna vermeni tavsiye ederiz.

Sivilce lekeleri tedavisi mümkün ama lekeler çok daha zorlayıcı problemler. Her zaman %100 bir iyileşme sağlamak mümkün olmayabilir.

Umarız sivilcelerden arınmış, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak, kısa sürede unutulan yeni yıl hedeflerinden olmaz! Cildini doğru tanımak, doğru bilgilerle hareket ederek bilinçli ürün tercihlerinde bulunmak cildin için yapabileceğin en büyük iyilik ve sivilcelere karşı en doğru mücadele yöntemi…

“Sivilceler nasıl geçer?” ve diğer merak edilen sorulara yanıt aradığımız blog yazımızı buradan okuyabilirsin.

Sivilce problemleriniz ve akne çözümleriniz için önerilen ürünler

Источник: https://blog.justinbeauty.net/sivilceler-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar/

Akne hakkında doğru bilinen yanlışlar

Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Toplumda genellikle ‘sivilce’ olarak adlandırılan ve ergenlikle birlikte hayatımıza giren ‘akne’, ciltte en sık görülen hastalıklar arasında yer alır.

Araştırmalar 12-24 yaş aralığında her 100 kişiden 85'inde akne lezyonlarının mevcut olduğunu ve kişilerin yaşam boyunca en az bir kez hafif veya yoğun akne sorunu ile karşılaştığını gösteriyor. Ciltte akne oluştuğunda çoğu zaman ‘Nasıl olsa kendiliğinden geçer’ düşüncesiyle doktora başvurulmaz.

Yapılan bir başka önemli hata da, akne hakkında ‘doğru’ sandığımız ‘yanlış’ bilgiler doğrultusunda hareket etmek. Oysa akneler hatalı alışkanlıklarımıza devam ettiğimizde ve tedavisinde geç kaldığımızda ciltte derin izler bırakabildiği gibi, kişinin özgüvenini ve psikolojisini de olumsuz etkiler.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri,  akne hakkında toplumda “doğru” sanılan “yanlış” bilgileri anlattı.

Akne her yaşta görülebilir!

1. Yanlış: Akne bir ergenlik dönemi sorunudur
Doğrusu: Akneler en sık ergenlik döneminde ortaya çıksa da, her yaşta görülebilir.

Tedaviye dirençliyse, boyun bölgesine doğru iniyorsa, tüylenme, adet periyotlarında düzensizlik ve kilo alma gibi sorunlar varsa, aknenin altında yatan neden hormon bozukluğu olabilir. Dolayısıyla aknelerin geçmesini beklemeyin.

Ciltte derin iz oluşumunu önlemek ve altta bir problem bulunmadığından emin olmak için dermatoloji uzmanına başvurun.

2. Yanlış: Makyaj malzemeleri akne yapmaz
Yağlı ve yoğun kapatıcı özelliği olan makyaj ürünleri gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden cildiniz akneye yatkınsa nemlendirici, fondöten ve güneş koruyucu kremlerinde su bazlı ve non- komedojenik özellikli olanlarını tercih etmeniz gerekir.

3. Yanlış: Cildi kurutan ürünlerle temizlemek sivilceleri de kurutur
Temizlik ürünlerini cilt tipinize göre seçmelisiniz.

Cildiniz kuru ise veya tedavi nedeniyle tahriş olmuşsa, hafif ve yumuşak içerikli temizleyiciler, hatta bebek sabunu kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise jel temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz.

Sabun ve temizleyicilerde TTO (tea tree oil) ve kükürt gibi içeriği olanları tercih etmenizde fayda var.

Cildi sık yıkamak akneyi artırır

4. Yanlış: Akneli cilt sık sık yıkanmalı
Öncelikle bilmekte fayda var, kirli cilt sivilceye yol açmaz. Tam aksine cildi sık yıkamak yağ üretiminin daha da artmasına ve aknenin alevlenmesine neden olur.

Ayrıca akne varsa cildi ovuşturmak, fırçalamak ve keselemek de önerilmez. Çünkü, tahriş edildiğinde ciltteki enfeksiyon ve enflamasyonda yayılır ve akne daha da kötü bir hale gelir. Ayrıca iyileşmede gecikme ve iz kalma riski de artar.

Cildinizi günde 2 kez temizlemeniz yeterlidir.

5. Yanlış: Güneşlenmek akneye iyi gelir
“Güneşlenmek ve solaryum akneye iyi gelir” düşüncesi de toplumda yaygın olan hatalı inanışlardan.

Güneş uygun saatlerde ve sürede akneyi olumlu etkilemekle birlikte, doz ve süre artarsa tam aksi bir etki yaratır ve akne sayısını arttırır. Solaryumda da kontrolsüz ışık olduğu için uygun doz ayarlaması olmaz.

Bunun sonucunda ciltte terleme, gözeneklerde tıkanma ve ardından da akne oluşur.

6. Yanlış: Akneleri sıkmak hızla geçmelerini sağlar
Sanılanın aksine akne lezyonlarını sıkmak ciltteki folikül kanalının bütünlüğünü bozar ve tahrişle birlikte bakterilerin sayısının artmasına yol açar.

Cildin bariyer fonksiyonunu bozarak iltihabı daha da arttırır. Ayrıca irritasyon meydana gelir ve bu durum da iz oluşumuna zemin hazırlar.

Fakat komedon denilen siyah noktaların steril şartlarda ekstraktör adı verilen aletlerle temizlenmesi veya peeling gibi yöntemlerle uzaklaştırılması tedavide fayda sağlar.

Stresten uzak durun

7. Yanlış: Akne oluşumunda gıdalar etkili olmaz
Yapılan çalışmalara göre, besinler akne üzerinde etkili olur. Çikolata, süt ve yağlı besinler, akne oluşumunu tetikler.

Bunda, sütte bulunan hormon benzeri bir madde suçlanır.

Yine yapılan çalışmalarda akne oluşumunu önlemek için ayrıca glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesi önerilir ve şekerli besinlerden kaçınılması gerekir.

8. Yanlış: Stres akne oluşumunu artırmaz
Vücutta strese bağlı olarak salınan ve ayrıca stresle düzeyleri değişen bazı hormonlar mevcut. Akneye yatkın kişilerde stres bu hormonlar üzerinden sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek için stresten uzak durmak gerekir.

Akne tedavi edilebilir

9. Yanlış: Sigara ve alkolün akne üzerinde etkisi yok
Sigara cildin yapısını ve kan dolaşımı üzerinden beslenmesini bozarak akne oluşumuna katkıda bulunur. Alkol ise şeker içeriğine bağlı olarak glisemik indeksi yüksek olduğu için sivilce oluşumunu tetikler.

10. Yanlış: Aknenin tedavisine gerek yok, zamanla geçer
Yine toplumdaki yaygın inanışın aksine akne tedavi edilebilen bir hastalık. Üstelik günümüz ilaçlarından gayet iyi sonuçlar alınır. Akne tedavisi nedene yönelik olarak yapılır.

Ayrıca aknenin tipi, yerleşim yeri ile süresi, hastanın yaşı ve cinsiyetine uygun olan ilaçlar seçilir. Tedavi etkinliği 6-8 haftada başlar, lezyonlar düzelse de bir süre daha koruyucu tedavi devam etmek gerekir.

Erken dönemde tedavi olmak hem ciltte izler ve kalıcı çukurcukların oluşmaması, hem de kişinin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmemesi için son derece önem taşır.

VİDEO: Aknenin iz bırakmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/akne-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar

Akne Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 12:25

Vücudumuzun hormon dengesinin bir hayli değiştiği, sivilcelerin en fazla çıktığı ergenlik dönemidir. Bu dönemde beslenmemize dikkat etmeliyiz. Çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız ve sağlıklı bir şekilde beslenmeliyiz. Güneş ışınları akneye iyi geldiği için ölçülü bir şekilde güneşlenmekte fayda vardır.

Akne Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Genelde ergenlikte çıkar ve geçer diye düşündüğümüz akneler uzun süre kabusunuz olabilir. Evet akneden korunmanın temelinde, temizlik olduğu söylenir. Evet temizlik önemlidir ancak temizlikten daha önemli etkenlerdevardır.

Sivilcelerin genelde temizliğe ve yemesine dikkat etmeyenlerde çıktığı söylenir. Oysaki dengeli beslenen, kişisel temizliğine dikkat edenlerde de çıkabilir.

Aslında akne’nin çıkmasının temelinde; kişide var olan iç hastalıkları, hormonsal salgılar ve genetiklik yatmaktadır.

1. Abur Cubur Yemek Sivilce Yapar

Abur cubur yemek sivilce yapmaz ve çikolata, patates cipsi v.s. yememek sivilcelerinizi yok etmez.

2. Seks Akneye Neden Olur

Cinsel faaliyetler örneğin elle doyum hiçbir şekilde akne oluşumunu etkilemez.

3. Sivilceleri Sıkarsanız Geçer

İşte çok yanlış bildiğimiz bir bilgi sivilceleri sıkarsanız içindeki bakteriler yüzün diğer bölümlerine sıçrar ve çok geçmeden sivilceleriniz çoğalır. Gerektiğinde doğru taktiklerle sıkılmalı. Tırnak yöntemi kullanmadan pamuk yardımıyla sıkabilirsiniz.

4. Çok Terleyince Akne Olur

Her çok terleyen kişide akne çıkmaz. Ancak terlemeyle birlikte ciltte yağlanma artabilmektedir. Bu da yağlanma ya da akneye sebep olabilir. Bu yüzden özellikle spor yaparken %100 pamuklu ve geniş giysiler tercih edilmelidir. Terli kalmadan hemen duş alınmalıdır. Terleme ve akneye meyilli kişiler, yüzme sporunu tercih etmelidir. 

5. Makyaj Akne Yapar

Yağsız ve hipoalerjikkozmetik ürünlerin kullanılması daha doğrudur. Çünkü bazılarının içinde küçük dozda sivilce ilacı vardır. Televizyon ya da sahne makyajı denilen ağır makyajlar, akne yapabilmektedir. Bunun dışında “makyaj akne yapar” diye kesin bilinen bir şey yoktur.

6. Güneş Akneye İyi Gelir

Güneş ilk aşamada yağlanmayı kısa süreli olarak baskılayabilir evet bu doğru. Ancak uzun süreli güneşte kalınması durumunda cildin soyulması ve ölü hücrelerin gözenekleri kapatarak sivilcenin tetiklenmesine neden olmaktadır.

7. Sigara Akne Yapar

Sigaranın ciltteki bazı hücrelere zarar vermesi ve erken yaşlanmaya yol açmak gibi bir çok zararı vardır. Ama sigara sivilce veya akne yapar gibi bilimsek bir gerçek yoktur.

8. Akneler Geçer Gider

Akne çoğunlukla genetik bir hastalıktır. Ayrıca bazı kişilerde genetiğin etkisiyle hiç oluşmaz.

9. Sivilceler Sık Sık Yıkanmalı

Yüzü sürekli yıkamak faydalı değildir. Her şeyin fazlası zarar sözü burada geçerlidir. Yüzü sabah ve akşam olmak üzere iki defa yıkamak yeterlidir. Yüzü sürekli yıkamak sivilceleri daha da kötüleştirmekten başka hiçbir şey yapmaz.

10. Her Sivilce Aknedir

Ciltte akneye benzeyen bazı oluşumlar ortaya çıkabilir. Kıl kökü sivilcesi, kıl batıkları ve kıl kökleri belirginleşmesi, ağız çevresindeki sivilceler akne değildir. Bunlar farklı şekilde tedavi edilmektedir.

11. Akneye Peeling İşe Yaramaz

Peeling tarzı cildin soyulması prensibine dayalı tedavilerde, yağlanmayı azaltmak, ciltteki renk farkını gidermek, çukurları, izleri yok etmek, gözenekleri azaltmak hedeflenir. Süresi hekim tarafından ayarlanarak, uygun hastalarda tedaviye yardımcı olarak uygulanabilir.

12. Akne Stresten Olur

Birçok hastalığın dolaylı yolu stres, akneyi de alevlendirebilir. Aknenin varlığı da stresi arttırabilir. Ayrıca kullanılan antidepresan ilaçlar da akneye yol açabilmektedir.

Akne Hakkında Bilmeniz Gerekenler Gerçekler!

1. Birkaç hafta içinde gitmeyen akneleri mutlaka bir cilt uzmanına gösterilmesi gerekiyor.

2. Sanıldığı gibi aknenin çıkmasında beslenme etkili değildir. Ama sağlığınız açısından beslenmenize dikkat edin.

3. Kozmetikler kullanarak sivilcelerinizi kapatırsanız ilerde ciltle ilgili başka problemlerle karşılaşabilirsiniz.

4. Evlenince geçer gibi bilgilerin doğruluğuna kanaat getirmeyin. Akne bir hastalıktır tedavi yöntemiyle ancak geçer.

5. Aknelerinizi çok ve uygun olmayan şekillerde sıkarsanız, cildinizde lekelerin oluşmasına neden olursunuz.

Önerilen İçerik; Akneleri Geçiren Şifalı Bitkiler

Neoldu.com / Sosyal Fayda

 • Akneler sadece bir ergenlik dönemi sorunu değildir. Ergenlik döneminde sık görülmeye başlasa da her yaşta görülebilmektedir. Aknelerin altında yatan sebep hormonlardan kaynaklanabilmektedir.

 • Yağlı ve yoğun kapatıcı özelliğe sahip makyaj ürünleri akne problemine yol açabilmektedir. Bu yüzden cildiniz akne sorununa yatkınsa nemlendiriciniz, makyaj malzemeleriniz ve güneş koruyucu kremleriniz, su bazlı ve nonkomedojenik özellikler olması gerekmektedir.

 • Cildi kurutan ürünler aknelerin geçmesine sebep olmamaktadır. Bu yüzden cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. 

 • Cildinizi sürekli yıkamak akne sorununu geçirmemektedir. Cildi sık yıkamak, cildin daha fazla yağlanmasına yol açmaktadır. Ayrıca akneli cildi yıkarken ovalamak ve keselemek kesinlikle önerilmemektedir.

 • Güneşlenmek ya da solaryuma gitmek aknelere iyi gelmez. Ancak uygun süre ve zamanlarda güneşlenmek iyi gelebilmektedir fakat uzun süre güneşlenmek ya da solaryum cildin terlemesine ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu da akne sorununa yol açmaktadır.

 • Akneleri sıkmak, aknelerin iyileşme süresini uzatmaktadır. Ayrıca sıkıldığı zaman iz bırakma olasılığı da yükselmektedir.

 • Akne oluşumuna yediğiniz yiyecekler neden olabilmektedir. Özellikle süt, çikolata ve yağlı besinler akne oluşumunu tetiklemektedir.

 • Akne sorunu strese bağlı olarak artmaktadır. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek için stres büyük önem taşımaktadır.

 • Alkol ve sigara cildin yapısını ve kan dolaşımını etkilediği için akne oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

 • Akne sorunu zaman içerisinde kendiliğinden geçmemektedir. Mutlaka bir tedavi uygulanması gerekir. Bunun için cildin yapısına, yaşa ve akne sorununun yaşandığı süreye uygun ilaçlar verilmektedir.

Источник: https://www.neoldu.com/akne-hakkinda-dogru-bildigimiz-yanlislar-958h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.