Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri, Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik nedir? Kimlerde görülür? Siyatiğin nedenleri ve belirtileri

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri, Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik ağrısı

 • Kalçanızdan topuğa doğru uzanan şiddetli ağrı 
 • Hareketle daha kötüye giden ağrılar
 • Bacak ve ayaklarda siyatik sinir yolu boyunca hissedilen hissizlik ve güçsüzlük
 • Daha ciddi vakalrda hareket kaybı da yaşanabilir
 • Parmaklarınızın veya ayaklarınızın ağrılı karıncalanması
 • Ayak ve parmaklarda iğne batması hissi
 • İdrar kaçırma – ki bu mesane ya da bağırsakların kontrol edilememesianlamına gelir. Ciddi bir semptomdur ve acil müdahale gerektirir
 1. Yaş: Omurilikte yaşa bağlı değişiklikler, örneğin fıtıklaşmış diskler ve kemik darbeleri, siyatiğin en yaygın nedenidir.
 2. Obezite:  Aşırı vücut ağırlığı omurgada stresi arttırarak siyatiği tetikleyen spinal değişikliklere katkıda bulunabilir.
 3. Meslek:  Sırtınızı döndürmenizi, ağır yük taşımanızı veya uzun süre motorlu bir araç kullanmanızı gerektiren bir iş siyatikte rol oynayabilir ancak bu bağlantının net bir kanıtı yoktur.
 4. Uzun süre oturmak: Uzun süreler boyunca oturan veya oturan bir yaşam tarzına sahip insanlar aktif insanlardan daha fazla siyatik geliştirebilirler.
 5. Diyabet: Vücudunuzun kan şekerini etkileyen bu durum, sinir hasar riskinizi artırır.

Hamilelikte siyatik ağrısı, korunma yolları, tedavisi ve gebelikte bel ağrısı

Siyatiğe nasıl teşhis konur?

Siyatik kişiden kişiye değişen ve ona neden olan duruma bağlı olarak gelişen bir sorundur.

Siyatik bozukluğunu teşhis etmek için, doktorunuz öncelikle sizden sorunun hikayesini dinlemek isteyecektir.

Bu, son zamanlarda yaralanma geçirip geçirmediğiniz, ağrıyı ne zaman ve hangi durumlarda hissettiğinizi içerir. Bir sonraki adım, kas gücünü ve refleksleri test etmeyi içeren fiziksel bir sınavdır.

 • Tek taraflı bacak ağrısı bel ağrısından daha büyük ise
 • Ayağa veya ayak parmaklarına kadar yayılmış ağrı
 • Aynı dağıtımda uyuşukluk ve parestezi
 • Düz bacak kaldırma testi daha fazla bacak ağrısı oluşturur
 • Lokalize nöroloji-yani bir sinir kökü ile sınırlı ağrı var ise

Doktorunuz hangi faaliyetlerin daha fazla acıya yol açtığını belirlemek için size bazı germe ve hareket alıştırmaları yaptırır.

Sinir testleri, doktorunuzun sinir uyarılarının siyatik sinir tarafından nasıl yürüttüğünü incelemesine ve herhangi bir anormallik olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olur.

Görüntüleme testleri, doktorunuzun omurganıza bir göz atmasını sağlar ve bu da siyatikanın nedenini belirlemesine yardımcı olur.

Siyatik tedavisinde hangi yöntem etkili? Fizik tedavi, ilaçlar, yoga ve cerrahi

Siyatiği saptamada ve nedeni bulmada kullanılan en yaygın görüntüleme testleri spinal X-ışınları, MR ve BT taramalarıdır. Normal X-ışınları, siyatik sinir hasarına ilişkin bir görüş sağlayamaz. Doktorunuz omuriliğinizin ve sinirlerinizin net görüntülerini elde etmenize yardımcı olması için omurganıza özel bir boya enjekte eden CT miyelografını yapacaktır.

Hafif siyatik genellikle zamanla ortadan kaybolur. Kendi kendine bakım önlemleri siyatik belirtilerini hafifletmede başarısız olursa veya ağrınız bir haftadan uzun sürerse, şiddetli olduğunda veya ağrılarınız giderek kötüleşirse doktora gitmeniz gerekir. Bunun dışında ayrıca aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım almanız gerekir:

 • Sırtta veya bacakta ani, şiddetli ağrı oluşması durumunda,bacakta hissizlik ya da kas güçsüzlüğü durumunda,
 • Ağrı, trafik kazası gibi şiddetli bir yaralanmanın ardından başlamışsa,
 • Bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız

Siyatik, günümüzde başarıyla tedavi edilen bir hastalıktır. Siyatik tedavisinde pek çok yöntem kullanılabilmektedir. Bu tedaviler, hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine göre, değişebilir.

Başlıca tedavi yöntemleri arasında, fizik tedavi, NSAID grubu ilaçlar, kas gevşeticileri, antidepresanlar gibi ilaçların yanı sıra; akupunktur, yoga, masaj ve cerrahi müdahale bulunmaktadır. Siyatik tedavisi hastanın durumu, hastalığın şiddeti ve hekimin kararı doğrultusunda seçilir.

Ancak hastada önemli bacak zayıflığı veya bağırsak veya mesane değişiklikleri varsa hasta ameliyata yönlendirilebilir. Siyatik tedavisi için daha fazla bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz:>>>

Siyatikten korunma yöntemleri

Siyatik hastalığını önlemek her zaman mümkün değildir ve durum tekrarlanabilir. Ancak aşağıdakiler önerileri dikkate alarak hastalığın gelişme riskini azaltabilirsiniz:

 • Düzenli egzersiz: Sırtınızı güçlü tutmak için, kaslarınızın kaslarına özellikle dikkat edin; karın ve sırtınızdaki kaslar, uygun duruş ve hizalama için gereklidir. Doktorunuzdan belirli aktiviteleri tavsiye etmesini isteyin.
 • Doğru oturun ve oturduğunuzda doğru duruşu koruyun: Arka sırt desteği, kol dayama yeri ve döner tabanı olan bir koltuk seçin. Normal eğrisini korumak için sırt çantasına bir yastık veya havlu koyduğunuzdan emin olun. Diz ve kalçanızı koruyun.

Akupunktur nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Tedavisi ve faydaları

 • İyi vücut mekaniği kullanın: Uzun süre ayakta duruyorsanız, bir ayağını zaman zaman dışkıyla veya küçük bir kutu üzerinde dinlendirin. Ağır bir şey kaldırdığınızda, alt ekstremitelerinizin işi yapmasına izin verin. Yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Sırtınızı düz tutun ve yalnızca diz çökün. Yükü vücudunuza yakın tutun. Aynı anda kaldırma ve bükme işlemlerinden kaçının. Nesne ağır ise bir kaldırma ortağı bulun.

32 yaşında bir hasta anlatıyor:Tatil sırasında belimin bir bölümünden itibaren sürekli bel ağrısı yaşadım ve yaklaşık dokuz ay boyunca karıncalanma oldu.

Sonra birdenbire sağ ayağımı çok ağrıdı ve bir süre sonra acı o kadar ağırlaştı ki evimi terk edemedim. Uzman bir doktora gittim MR görüntüleme taraması yaptırdı ve büyük Lomber diskinde fıtıklaşma olduğu saptandı.

Bundan sonra daha da kötüleştiği için ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyattan sonra çabucak kurtulduk ve bel ağrısı ve bacak ağrısı tamamen iyileşti. 

Bel fıtığı nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi seçenekleri

Kısa süre içinde çalışmaya geri dönüp sosyal hayatımı yeniden başlayabildim. Ancak ne yazık ki birkaç ay sonra yeniden bel ağrısı ve diğer belirtiler geri döndü, ancak ameliyat öncesi kadar şiddetli değildi. Yeni bir MR taraması yapıldı. İki küçük disk herniasyonu ve iki kötü intervertebral disk sorunu saptandı.

Uzman doktor, ikinci bir ameliyat için henüz çok erken olduğunu söyledi. Şimdi doktorun bana neler yapabileceği belli değil ve hangisi tedaviyi seçeceğimi bilmiyorum. Sırt ve bacak ağrısı sürekli olarak rahatsız ediyor. Bazen yaşlı bir insan gibi hissediyorum çünkü fiziksel olarak ciddi kısıtlamalar yaşıyorum.

Siyatik hastaları anlatıyor – 2

49 yaşında bir hasta anlatıyor: Şikâyetlerim yaklaşık dört ay önce şiddetli bel ağrısı ile başladı. Kısa süre sonra ağrı bacaklarıma yayıldı ve genel pratisyen doktoruma gittim. Analizine göre fıtıklı disk yoktu.

Bir kas gevşetici verip beni se etti ve fizyoterapistin semptomları azaltacağını söyledi. Üç haftalık süre ile fizyoterapi gördüm. Ancak uygulanan çeşitli tedavilere rağmen belirtilerde herhangi bir rahatlama olmadı. Aslında semptomlar kötüleşti -özellikle ayakta dururken.

Ek şikayetlerin gücü azalmıştı.

Hala ağrılarım var, sol bacak, topuk veya ayak parmaklarına dayanamıyor, alt bacağımda soğuk hissi oluyor. Günün sonunda ve bazen sabahları iğneler batıyormuş gibi hissediyorum. Yaklaşık bir ay önce, bir nörolog, MRI taraması ile sağ tarafta fıtıklı bir disk teşhisi koydu. Bununla birlikte, yine de benim anlattığım bu semptomların tamamını açıklayamadı.

Sol bacaktaki belirtiler spinal stenozdan kaynaklanabilir dedi. Şikayetlerim ameliyat olmamı gerektirecek kadar şiddetli değildi ve nörolog, 3-4 aylık bir dönemde önemli iyileşme olacağını söyledi. Bana fiziksel aktivite ve normal günlük faaliyetlerime devam etmemi tavsiye etti. Şu anda (bir ay sonra) Belirtilerimde bir miktar iyileşme hissediyorum.

 Bkz: >>>

Refaranslar: 1- Treatment of sciatica, 2- Prevention of sciatica, 3- About Sciatica

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/siyatik-nedir-kimlerde-goreler-siyatigin-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir/

Siyatik Tedavisi, Nasıl Geçer?

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri, Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik sinir; omurilikten başlayarak, kalça ve popoyu etkisi altına alıp her iki bacak boyunca yayılmaktadır. Vücudun en önemli ve en uzun sinirlerinden biri olan bu sinir, bacakların kontrol edilmesini ve hissedilmesini direkt olarak sağlamaktadır. Bundan dolayı bu sinirde bir sıkıntı meydana geldiğinde, siyatik yaşanmaktadır.

Siyatikte yaşanan ağrılar dayanılmaz olsa dahi, daha orta şiddette kendini gösterebilir. Bu ağrı genellikle, sırt, kalçalar ve bacakları etkisi altına almaktadır. Aynı zamanda sırt, kalça ve bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma hissi de yaşanabilmektedir.

 Sinir ya da omurga gibi (sırt ve boyun kemikleri)  bölgelerdeki sinirlerin yaralanması sonucu siyatik bir işaret olarak ortaya çıkmaktadır. Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi’ne göre, siyatiğin en sık görüldüğü yaş aralığı 30 ile 50 yaş aralığıdır.

Birçok etmene bağlı olarak gelişebilen siyatik, sırttaki sinirler boyunca omurgayı etkisi altına almaktadır. Düşme gibi yaralanma durumlarında ya da bel kemiği/siyatik sinirlerinde tümör oluşması gibi durumlar sonucunda siyatik meydana gelebilmektedir. Fakat, yaygın olarak siyatik oluşmasına neden olan faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Disklerde fıtık oluşumu,
 • Spinal stenoz (omuriliklerdeki geçidin anormal şekilde daralması),
 • Spondilolistezis (bel kayması),
 • Piriformis sendromu (piriformis kasının siyatik sinirini sıkıştırması sonucu oluşan ve kalça, bacak ve uyluk ağrısına neden olan hastalık).

Siyatiğin belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir, bundan dolayı doktor ilk olarak hastanın tıbbi öyküsünü inceleyecektir. Buna göre doktor hastanın son zamanlarda herhangi bir yaralanma geçirip geçirmediğini öğrenmek isteyecektir. Daha sonra da yaşanılan ağrıların nasıl ve nerede gerçekleştiğini tespit etmeye çalışacaktır.

Bu kontrollerin ardından fiziksel muayene ile kasların dayanıklılığı ve refleksleri test edilmektedir. Bunların yanı sıra doktor, ağrının yerini saptayabilmek için bazı germe hareketleri yaptırabilmektedir.

Diğer tanı ve test yöntemleri ise, bir aydan daha uzun süredir devam eden siyatik şikayetleri ya da kanser gibi önemli hastalıklarla ilişkili siyatik belirtileri baz alınarak uygulanmaktadır. Bunların dışında sinir testleri ve bazı görüntülü tarama testleri yapılmaktadır. Bu görüntülü tarama testleri aşağıdaki gibidir;

Omurilik röntgeni (X-ray): Normalde X-ray ışınları siyatik sinirlerindeki hasarı görüntüleyebilecek özellikte değildir. Fakat omurilik (spinal) röntgen ışınları, disklerdeki fıtıkları ve diğer sinir hasarlarını tespit edebilmektedir.

Manyetik rezonans görüntüleme (EMAR): Bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanılarak sırt bölgesi detaylı şekilde görüntülenir ve incelenir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Bilgisayarlı tomografide radyasyon kullanılmaktadır ve vücut detaylı şekilde incelenmektedir. Doktor, daha ayrıntılı ve net sinir görüntüsü yakalayabilmek adına, omurga içine özel bir boya enjekte etmektedir. Bu işleme bilgisayarlı tomografi myelogram adı verilmektedir.

Siyatik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyatik tanısı konulduktan sonra doktorun uygulayacağı ilk tedavi, siyatik ağrılarını dindirmek yönünde olacaktır.

Tedavide dikkat edilecek en önemli etkenlerden biri, günlük aktivitelere devam etmektir.

Ayrıca, oturup kalkarken ya da yatarken, siyatik ağrılarını tetikleyecek hareketlerden kaçınmak da, tedaviye yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda siyatik tedavisi aşağıda belirtildiği gibi uygulanmaktadır;

1.Evde Tedavi Yöntemleri

Evde uygulanması doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemleri yaygın olarak şu şekildedir;

Soğuk uygulama: Bu tedavide, buz torbalarından hatta dondurucudaki donmuş sebze poşetlerinden dahi yararlanılmaktadır. Buna göre buz torbası ya da dondurulmuş gıda torbası bir havluya sarıldıktan sonra, siyatik ağrılarından etkilenen bölgeye, günde birkaç kere 20 dakika boyunca uygulamak, ağrıların dindirilmesine ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Sıcak uygulama: Sıcak kompres uygulaması için sıcak paket ya da ısıtma yastığı kullanılabilir. İlk birkaç gün buz uygulaması önerilmektedir. İki ya da üç gün sonra ise, sıcak uygulama ile soğuk uygulama değiştirilir.

Germe hareketleri: Sırtın alt kısmına hafif ve yumuşak hareketler ile germe işlemi uygulanması tedaviye yardımcı olabilir. Aslında en etkili germe hareketleri, fizik tedavi uzmanı yardımıyla birebir yapılan egzersizlerdir. Ya da bir uzman yardımı ile yoga gibi hafif ve yumuşak egzersizler yapmak da, siyatik tedavisine yardımcı olmaktadır.

2.İlaç Tedavisi

Doktor, kasların rahatlaması için birtakım ilaçların kullanılmasını uygun görebilir. Bu ilaçlar aşağıdaki gibidir;

 • Kas gevşetici,
 • Narkotik ağrı kesiciler,
 • Endorfin üretiminin sağlanması için antidepresan ilaçlar,
 • Trisiklik antidepresan ilaçlar,
 • Anti-iltihap ilaçlar,
 • Anti-nöbet ilaçlar.

3.Reçetesiz İlaçlar

Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz olarak satılan bazı ilaçlar, hem ağrıları dindirmeye hem de şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Fakat aşırı miktarda aspirin kullanmanız gerektiğinde birtakım olumsuz durumlar yaşamanız olasıdır. Buna göre, aşırı aspirin alımına bağlı olarak, mide kanaması ve ülser gibi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Bu açıdan, aspirin kullanımında dikkatli davranmak faydalı olacaktır.

4.Egzersiz ve Fizik Tedavi

Daha aktif bir yaşam tarzı benimsemek demek vücudun daha fazla miktarda endorfin salgılaması demektir. Endorfin vücudun kendi ürettiği bir ağrı kesicidir.

Bundan dolayı, bir doktor ya da fizyoterapistin yardımıyla hazırlanan program ile, yüzme ve sabit bisiklet gibi düşük etkili faaliyetler, siyatik şikayetleri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca ağrıların azalması ve dayanıklılığın artması için, aerobik gibi egzersizler de faydalı olacaktır.

Böylece daha sonradan yaşanabilecek sırt problemleri riski de azaltılacaktır. Ayrıca bu şekilde kaslar gelişmektedir ve bir fizik tedavi uzmanından yardım alınması daha etkili olacaktır.

5.Enjektör Tedavisi

Epidural steroid enjektörler, kortikosteroid ilaçların epidural boşluğa enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Epidural boşluk, omuriliği saran sıvıdan oluşmaktadır. Yan etkilerinden dolayı bu ilaç sınırlı olarak verilmektedir. Kortikosteroid ilaçlar, sinirlerin iltihaplanmadan dolayı hasar görmesi sonucu ortaya çıkan ağrıların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

6.Cerrahi İşlem

Siyatikte ameliyat tedavisi nadiren gelişebilen bir sağlık sorunu olan, idrar ve dışkı tutamama durumunda yapılmaktadır. Ameliyatta iki farklı tür cerrahi işlem yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar; diskektomi ve mikrodiskektomi şeklindedir.

Diskektomi yönteminde, siyatik siniri üzerinde baskı oluşturan diskin hasar gören kısmı çıkarılmaktadır. Mikrodiskektomi yönteminde ise, doktor bir mikroskop altında, hastanın vücuda küçük bir kesik açarak, buradan hasar gören diski çıkarmaktadır.

Belirtiler

Siyatikte yaşanan belirtiler oldukça çeşitlidir. Eğer, sırtın alt kısmından kalçalara ve bacakların alt bölümüne ağrılar yayılıyor ise, bu tipik bir siyatik belirtisi olabilir. Siyatik sinirinin hasara uğraması sonucu ortaya çıkan siyatiğin belirtileri genellikle ağrılarla birlikte gelişmektedir. Hastalığın diğer belirtileri ise şöyledir;

 • Hareket ettikçe daha da kötüye giden ağrılar,
 • Güçsüzlük ve uyuşma hissi – bu belirti genellikle siyatik siniri boyunca bacaklarda ve ayaklarda hissedilmektedir. Bu durum şiddetlendiğinde ise his ve hareket kaybı yaşanabilir.
 • Karıncalanma ve uyuşma – ayak parmaklarında ya da ayaklarda sızlama şeklindedir.
 • İnkontinans (idrar tutamama) – idrar torbası ya da bağırsakların kontrol edilmesinde güçlük yaşanmasıdır. Bu belirti oldukça nadir olarak gözlenen kauda ekuina sendromu (KES) ile alakalıdır ve acil tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Acil tıbbi müdahale gerektiren belirtileri ise şu şekildedir;

 • Ciddi yaralanma ya da kaza sonucu meydana gelen ağrı,
 • Aniden sırtın alt bölgesinde ve bacaklarda hissedilen dayanılmaz ağrı ile birlikte her iki bacakta uyuşma ve güçsüzlüğün yaşanması,
 • Kauda ekuina sendromu (KES) adı verilen, idrar ve dışkı tutamama durumunun yaşanması.

Risk Faktörleri

Belli başlı hareketler ve faktörler, siyatik oluşmasına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda siyatik oluşmasına yol açan faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Yaş: Vücut yaş aldıkça, kırılmaya ve hasar görmeye daha yatkın hale gelmektedir.
 • Hareketsizlik: Ağır yük taşıma ve kaldırma, uzun süre boyunca oturma gerektiren işler gibi bazı meslek grubunda çalışan insanlarda, siyatik riski daha yüksektir.
 • Diyabet hastaları: Diyabet sinir hasarına yol açabildiği için siyatik riskini artırmaktadır.
 • Sigara kullanımı: Sigara kullanmak, omurilik disklerinin dış katmanlarının bozulmasına neden olabilmektedir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Siyatikte alternatif tedavi yöntemleri aşağıda verildiği gibidir;

 • Akupunktur tedavisi,
 • Kayropraktik bakım – bir kayropraktik omuriliğe manipüle edilir ve böylece maksimum omurga hareketi amaçlanır.
 • Hipnoz yöntemi,
 • Masaj.

Alınacak Önlemler

Aşağıda belirtilerin durumlar ve uygulamalar, siyatik oluşmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir;

 • Sık sık egzersiz yapmak – sırt kaslarını ve karın kaslarının esnekliğini sağlar ve sağlıklarını korumaya yardımcı olur.
 • Duruş şekline dikkat etmek – özellikle sandalyede otururken sırt desteğini doğru şekilde uygulamaya dikkat etmek, oturulduğunda ayakların yere ve kolların bir desteğe dayandığına dikkat etmek ve bu şekilde oturmaya çalışmak.
 • Ağır taşımaktan kaçınmak,
 • Yerden bir cisim kaldırırken dizleri kırıp, sırtı düz tutarak kaldırmak.

Источник: https://evdesifa.com/siyatik-tedavisi/

Siyatik Belirtileri Neden Olur Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer Ne Kadar Sürer?

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri, Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik vücudumuzdaki bir sinirin adıdır, bu sinirin geçtiği bölgelerde yani dördüncü ve beşinci bel omurları arasından çıkan, buradan topuklara kadar kadar uzanan yerde, siyatik sinirlerinde meydana gelen ağrıya siyatik ağrısı denir. Siyatik ağrısı yalnızca “Siyatik ve Siyatika” olarak da adlandırılır.

Siyatik ağrısı, siyatik sinirlerinin sıkışması veya tahrişi nedeniyle oluşur. Genellikle vücudun yalnızca bir parçasını etkiler fakat çok ağır ve rahatsız edici olabilir. Ağrı genellikle belden, arka bacağa ve bütün bacağa yayılabilir. Siyatik ağrısı 1 ay sürebilir.

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Siyatik ağrısının yaygın olarak görülen belirtileri:

 • Bel ağrısı
 • Oturunca daha da kötüleşen, arka bacakta ağrı
 • Kalça ağrısı
 • Bacakta yanma ve karıncalanma
 • Hareket ettikçe ağrının artması
 • Bacağı veya ayağı oynatmada, zayıflık, uyuşukluk ve zorluk
 • Bacağın arka tarafında süekli ağrı
 • Ayağa kalkmayı zor kılan ani ağrılar
 • Uzun süre ayakta durma yada oturma

Siyatik Ağrısı Nedenleri

Siyatik ağrısının ana nedeni, siyatik sinirinin sıkışması veya zarar görmesidir. Diğer sebepler ise:

 • Bel fıtığı
 • Aşırı kilolu olmak
 • Topuklu ayakkabıları uzun süre giymek
 • Kötü duruş pozisyonu
 • Omurga kireçlenmesi
 • Omurga tümörleri
 • Kas hareket azlığı nedeniyle kasların kasılması
 • Kemik çıkıntısının, sinire zarar vermesi
 • Siyatik siniri etrafında tümörler
 • Omurga enfeksiyonları
 • Doğumdan gelen bazı rahatsızlıklar
 • Hamilelik sırasında siyatik sinirine baskı uygulanması
 • Siyatik siniri etrafında, iç kanama
 • Omurganın alt kısımlarında meydana gelen kırık, çıkık ve zedelenmeler
 • Leğen kemiklerinde veya bu bölgeye yakın organlarda hasarlanmalar
 • Lumbar kanal darlığı nedeniyle, omurilik kanalının sıkışması ve siyatik sinirin baskılanması
 • Piriformis sendromu
 • Omura baskı yapan herhangi bir aktivite
 • Bir omurun diğerinin üzerine geçmesi sonucunda siyatik sinirin sıkışması

Siyatik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir Nasıl Geçer?

Siyatik ağrısının geçmesi için Beyin Ve Sinir Cerrahisi doktoruna gitmelisiniz.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Sıcak veya soğuk kompres uygulamak, siyatik ağrısına neden olan iltihabı yok eder ve ağrıyı keser. Sıcak, siyatik sinirini sıkıştırabilecek kasları gevşetir. Soğuk ise, sinir etrafındaki şişmeyi azaltır ve ağrıyı uyuşturur.

Ayrıca, sıcak ve soğuğu ardarda da uygulayabilirsiniz. İlk olarak sıcak kompres ve daha sonra soğuk kompres yapabilrisiniz. Bunun için sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

Ağrıyan bölgeye sıcak veya soğuk kompresi 15-20 dakika boyunca uygulayın. Soğuk kompres yapmak için buzluktan buz küplerini çıkarıp bunları temiz bir beze sarıp ağrıyan yere uygulayın.

Bunu her birkaç saatte bir yapabilirsiniz.

Bazı ağrılara sıcak bazılarına soğuk iyi gelir. Sıcağı ve soğuğu deneyin hangisi size iyi geliyorsa onu uygulayın.

Not: Eğer dolaşım sisteminizde bir sorun varsa soğuk kompres kullanmayın.

Çemen Otu Tohumu

İltihap önleyici özellikleri sayesinde, çemenotu tohumlarından hazırlanan bir lapa da, siyatik ağrıyı giderebilir. Ayrıca bu, eklem iltihabı ve gut ağrılarını da yok eder.

 • Bir avuç dolusu çemen otu tohumunu öğütün.
 • Bu toza hamurumsu hale gelene kadar süt ekleyerek kaynatın.
 • Oluşan lapayı, ağrıyan bölgelere sürün.
 • Birkaç saat beklettikten sonra, yıkayın.
 • Ağrılarınız geçene kadar her gün tekrar uygulayın.

Zencefil

Zencefil, dıştan uygulandığından siyatik ağrısını giderebilir ve ayrıca zencefil çayı da, siyatik siniri ağrısını yok edebilir. Doğal iltihap önleyici ve ağrı kesici özellikleri, siyatik ağrısı ile ilgili ağrı ve iltihabı yok eder.

 • 2 cm’lik zencefili, 1 bardak sıcak su içerisine atın ve 10-15 dakika demleyin.
 • Süzün ve biraz soğumasını bekleyin.
 • Çok az soğuduktan sonra içerisine biraz bal ekleyin ve için.
 • Günde en az 3 defa zencefil çayı için.

Zerdeçal

Siyatik ağrısına iyi gelen bir başka yöntem ise zerdeçaldır. Zerdeçal barındırdığı iltihap önleyici özelliklerle siyatik ağrısını yok eder. İçerisinde bulundurduğu kurkumin adlı bileşen sayesinde sinir ağrısını ve iltihabını alır.

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 1 bardak süt içerisine ekleyin. Ayrıca içerisine tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz. Karışımı kaynatın. Dilerseniz bal ile tatlandırdıktan sonra, bir gelişme görene kadar günde 2 defa bu karışımı için.
 • Bir diğer seçenek ise, birkaç hafta boyunca günde 3 defa 250-500mg’lık zerdeçal takviyesi almaktır. Önce doktorunuza danışın.

Not: Zerdeçal, kan inceltici ilaç kullananlara ve şeker hastalığı ilacı kullananlara uygun değildir. Ayrıca safra taşı olanlar da zerdeçal kullanmamalıdır.

Kapsaisin Kremi

Kırmızı biber, içerisinde kapsaisin adında doğal bir ağrı kesici bileşen barındırır. P maddesi adı verilen nörotransmitterın seviyelerini azaltır ve ağrı sinyallerinin gitmesini önler.

 • %0.025-0.075 oranları arasında kapsaisin barındıran bir merhem alın.
 • En az 1 hafta boyunca günde 4 defa bu merhemi ağrıyan bölgeye sürün.

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir.

B1 ve B2 vitamini enjeksiyonu, AHT terapisi, Epidural steroid enjekte edilmesi, ultrason uygulanması, kas gevşeticiler verilmesi, impulse İQ tedavi, ışın terapi, anti-inflamatuar ilaçlar, parasetamol ve narkotik ilaçların kullanılması, fizik tedavi ve doktor tarafından önerilecek germe ve güçlendirme egzersizleri ve masaj tedavisi genel anlamda yer alan tedavilerdir.

Источник: https://selmasultan.com/siyatik-agrisina-ne-iyi-gelir-hangi-doktora-gidilir-bitkisel-tedavi

Siyatik : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri, Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Vücudumuzda duruşumuzu destekleyen ve aynı zamanda hareket etmemize yardımcı olan bazı dokular vardır. Hareket ederken beyne giden sinyaller devinime yardımcı olur. Bu sinyallerin iletilmesinde de sinirler görev alır. Sinirler, kalça kısmında, omuriliğin hemen üstünde yer alır. Buna siyatik sinir denir.

Siyatik sinir bazı sebeplerden dolayı hasar görerek günlük pek çok hareketinizden mahrum kalmanıza neden olabilir. Bilinçli olunması gerekilen bu hastalığın pek çok farklı sebebi olacağı gibi çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Fakat bu süreçte kulaktan dolma bilgilerle değil uzman kişilerin yönlendirmesiyle hareket etmeniz en doğrusu olur.

Kalçada bulunan sinirlerin toplandığı bölgede meydana gelen sinirsel bir hastalıktır. Sinir hastalıkları 20 ile 50 yaş aralığında erkek ya da kadın fark etmeksizin herkeste görülebilir. Genelde yavaş yavaş gelişen ve belirtilerini zamanla gösteren bir rahatsızlık çeşididir.

Ancak ne sebepten görülürse görülsün belirtiler aynıdır ve bacakta, belde sinir sıkışmalarına, buna bağlı olarak da bazı sendromların yaşanmasına neden olur. Hafif derecede görülen belirtiler genelde zaman içerisinde geçebilirken, şiddetli belirtiler için mutlaka uzman bir hekimin müdahalesi gerekir.

Farklı sebepleri olan bir hastalık olduğu için teknoloji ve tıbbın ilerlemesi sayesinde tedavisi için pek çok farklı metot geliştirilmiştir.

1. Yaş

Omurilik, insan bedenine duruştan hareket etmeye kadar farklı fonksiyonlar kazandıran bir yapıdır. Omurilik zaman içerisinde aldığı darbelerle birlikte, yaş ilerledikçe bazı sorunların yaşanmasına neden olur. Onlardan biri de siyatik hastalığıdır.

Fıtıklaşmış diskler, zamanında yanlış yapılan hareketler, gençken pek hissedilmese de omuriliğin zayıflamasıyla beraber yaşlılık sürecinde şiddetli bir şekilde hissedilir.

Gençken aniden yaşadığınız ancak pek üstünde durmadığınız bir ağrı, yıllar sonra sizi daha zor durumlara sokabilir.

2.  Obezite

Obezite sadece kilo problemi yaşamanıza neden olmaz. Birçok farklı hastalığı da beraberinde getirir. Bu hastalıkların başında da genelde sinir sıkışmaları gelir. Sinir sıkışması aldığınız kilolarla birlikte artar ve belirtiler daha da şiddetlenir.

Omuriliğin taşıyabileceği kapasite boyunuza ve kilonuza göre belirlenir, bunun dışına çıkılırsa siyatik hastalığı başlar. Obezite hastalarının en çok yaşadığı problemlerden biri de hareket kısıtlamasıdır.

Hareketleri kısıtlı olan bu kişilerin fazla kilolara bağlı olarak gelişen daha pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Bazı meslekler insan sağlığını zamanla bozabilir. Bu hastalığa neden olan meslek grupları genelde insan gücünü kullanmaya dayalı mesleklerdir.

Ağır bir yük taşımanız gerekiyorsa veya uzun süre motorlu araçları kullanmak zorunda kalıyorsanız vücudunuz zamanla hastalık belirtileri göstermeye başlar.

Uzun süre bu mesleklerde harcanan mesailer siyatik gibi ciddi bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu aslında tek başına yeterli bir sebep değildir, ancak hastalığın tetiklenmesinde büyük rol oynar.

4. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak

Genelde bu hastalığın yirmili yaşlarda görülmesinin nedeni, gençlerin uzun süre hareketsiz kalması, özellikle okul dönemlerinde sürekli oturur pozisyonda olmalarıdır. Çünkü hep aynı yerden gelen baskı bir süre sonra buradaki sinirlerin ciddi oranda sıkışmasına ve zedelenmesine yol açar. Siyatik hastalığının tetikleyici nedenleri arasında yer alır.

5. Diyabet

Vücudumuzdaki tüm sistemler birbirleriyle uyum içerisindedir. Bu uyum sayesinde de tüm hayati fonksiyonlarımızı sistematik bir şekilde gerçekleştiririz. Farklı bir sisteme ait olan bir hastalık yine omuriliğe zarar verebilir. Bu hastalıklardan biri de diyabettir. Diyabet sinirlerde meydana gelen hasarları artırabilir.

6. Yanlış yapılan spor

Özellikle gençlerin kaslarını birden genişletmeye çalışması sonucunda ciddi hasarlar meydana gelebiliyor. Spora yeni başlayan biriyseniz bu örnekleri göz önünde bulundurarak bilinçli bir eğitmenin eşliğinde egzersiz yapmanız gerekir.

Aksi halde belinizde herhangi bir zorlanma ya da sıkışma söz konusu olabilir. Herkesin kaldırabileceği ya da uygulayacağı hareketler birbirinden farklıdır. Bunun dışına çıkılması kapasitenizi zorlayarak ciddi bir sinir sıkışmasına yol açabilir.

1. Ağrı

Sinir sıkışmalarının neden olduğu bu hastalık türünde yaşayacağınız ilk yoğun belirti genelde ağrılardır. Ağrıları günlük hareketlerinizde bile hissedecek hale gelebilirsiniz.

Bırakın ağır bir eşya kaldırmayı, adım atmak bile bir süre sonra sizin için işkence olabilir. Bu ağrılar öncelikle ayaklarda hissedilse de, zaman içerisinde vücudun diğer iletişimde olduğu sinirlere kadar gidebilir.

Ancak önlem alınmadığı zaman daha ağır ve şiddetli ağrılar yaşamanız da mümkündür.

2. Hissizlik

Bacaklar siyatiğin en çok etkilendiği organlardır. Burada gelişen ağrılar dik durmanıza bile engel olabilir.

Genelde sinir sıkışmalarından kaynaklanır, bu sinirler bir süre sonra bacaklarda ve diğer etkileşim organlarında hissizlik olarak ortaya çıkabilir. Bu hissizlik sonucunda günlük hareketlerinizde kısıtlanabilirsiniz.

Kimi zaman bir adım bile atmaya gücünüz yetmeyebilir, kimi zaman da hafif bir bardağı tutarken bile zorluk çekebilirsiniz.

3. Hareketsizlik

Sinirlerin zamanla sıkışması ve uzun süre boyunca da sıkışık bir vaziyette kalması geri dönüşü olmayan sinir zedelenmelerine neden olur. Sinir hücreleri, öldüğü zaman tekrar yenilenemeyen hücrelerdir.

Zedelenmenin onarılması adına pek çok yöntem olsa da, tamamen yıpranması sonucunda genelde tedaviler çaresiz kalır. Ciddi sinir sıkışmaları sonucunda da hareketlerin tamamen kısıtlanması söz konusu olabilir.

4. Batma hissi

Gece uyurken kolunuzun üzerine yattığınız zaman sabah kolunuzun uyuştuğunu görür ve karıncalanma hissedersiniz. Bunun sebebi sinirlerin uyuşması ve gece boyu baskıya maruz kalmasıdır.

Sürekli olarak batma hissi bir süre sonra geçse bile süreç içinde hareketlerinizin kısıtlanmasına neden olur. Ancak siyatikte bu doz biraz daha fazladır.

Ciddi bir sinir sıkışması sonucunda uzun süreli olarak batma hissine maruz kalabilirsiniz.

5. İdrar kaçırma

Sinirler sayesinde beyne giden sinyaller mesanenizin dolduğunu bildirir. Bunun sonucunda da tuvalet ihtiyacı hissedersiniz.

Sinirlerin zedelenmesi sonucunda yanlış sinyaller de beyne iletilir ve sık sık idrarınızı kaçırabilirsiniz. Ancak sinirleriniz uyuştuğu için de bu duruma müdahale edemeyebilirsiniz.

Yani tuvaletinizin olduğunu çoktan tuvaletinizi yaptıktan sonra fark etmiş olursunuz. Siyatiğin en spesifik ve ciddi belirtisi de idrar kaçırma sendromudur.

6. Ani irkilmeler

Sinirler kontrolümüzü sağlayan yapılardır. Siyatik hastalığını yaşayanlarda genelde aniden elektrik çarpmasına benzer refleksler gelişebilir. Ani bir şekilde kol, el, ayak oynatmak da bunun sonucunda oluşan durumlardır. Özellikle öksürürken ya da hapşırırken bedenin sarsılmasıyla bu durumun şiddeti artabilir.

1. Kas gevşeticiler kremler

Kaslarda gelişen sıkışmalar söz konusu ise akla gelen ilk tedavilerden biri de kas gevşetici kremlerdir.

Ancak bu kas gevşeticilerin hangisinin kullanılması gerektiğine ve ne aralıklarla kullanmanız gerektiğine yine uzman doktorunuz karar verebilir.

Aksi halde teşhis edilmesi gerekilen bir duruma engel olarak hastalığınızı ileriki evrelere taşıyabilirsiniz. Bu evreler de daha kalıcı hasarlar bırakabilir.

2. İlaçlar

Hastalığın neden olduğu bazı enfeksiyon türleri gelişebilir. Eğer omuriliğinizde gelişen bir enfeksiyon varsa, belirtilerini ortadan kaldırmak ve iyileşmeye yönelik kullanılan bazı tıbbi ilaçlar bulunur. Bu ilaçları düzenli olarak kullandığınız zaman siyatik hastalığının ilerlemesinin önüne geçebilir ve bu şekilde daha rahat ve konforlu bir hayat sürebilirsiniz.

3. Fizik tedavi

Genelde omuriliğe bağlı olarak yaşanan hastalıklarda hastalığın tedavisine uygun bir şekilde fizik tedavi işlemi uygulanır.

Size eşlik eden fizyoterapistlerin gösterdiği siyatik egzersizlerini düzenli olarak uyguladığınız zaman, hastalığın geliştirdiği semptomları azaltabilir ve sonucunda da iyileşme gösterebilirsiniz.

Ancak yanlış yapılan hareketler daha ağır sonuçlar yaşamanıza neden olabilir.

4. Stereoid enjeksiyonları

Doktorunuz durumunuza bağlı olarak sinir kökleri üzerinde bir tedavi geliştirebilir. Bu sadece belirtileri ortadan kaldırmaz, aynı zamanda iyileşme göstermenize de yardımcı olur.

Sinir köklerinde gelişen hasarlar için stereoid enjeksiyonları onarmaya yardım eder.

Eğer bu onarım sonucunda olumlu gelişmeler yaşanırsa, bu tedavi yöntemine devam edilir ancak fizik tedaviyle de birlikte mutlaka desteklenmelidir.

5. Cerrahi müdahaleler

Özellikle mesanenizi kontrol edemediğiniz durumlarda genelde cerrahi operasyonlara başvurulur. Sıkışan sinirler eğer diğer tedavi yöntemlerine rağmen açılmamış ise, hasta genelde istirahate çekilir.

İstirahat sonucunda kendini iyi hisseder ve genelde operasyondan kaçar. Ancak bu dinlenmeler anlık olarak ya da günlük olarak iyi gelse de, kalıcı bir sinir sıkışmasının açılmasına yardımcı olmaz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa cerrahi müdahalelere başvurulabilir.

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Tedavi yöntemlerinin dışında alabileceğiniz önlemlerle birlikte hem siyatiğin gelişmesine engel olursunuz hem de bu sayede hastalığın belirtilerini azaltırsınız.

 • Hareketsizliğe bağlı olarak da görülen siyatik hastalığı için yapacağınız egzersizler çok önemlidir. Fakat bu egzersizleri uzman bir doktor eşliğinde yapmanız olası bir sakatlanmanın da önüne geçer. Kasların güçlenmesi, duruşunuzun da sağlamlaşmasına yardım ederek tedavinizi destekler. Aynı zamanda kilo sebebiyle de bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşıyorsanız kilo vermeye yönelik bir diyet programı uygulayarak yapacağınız sporu destekleyebilirsiniz.
 • Özellikle masa başı bir iş yapıyorsanız siyatik hastalığını yaşamanız çok normal. Ancak uzun süre oturduğunuz sandalyenin ortopedik bir sandalye olmasına özen gösterin. Özellikle bel boşluğunuzu dolduracak yastıklarla da destekleyebilirsiniz. Olabildiğince dik durmaya ve kafanızı boynunuzdan ayrı tutmamaya dikkat edin. Bu sayede gelişen ağrıların ve diğer belirtilerin sizi etkilemesine izin vermemiş olursunuz.
 • Özellikle temizlik yaparken bile eşya kaldırmanız kimi zaman sakıncalı olabilir. Bedeninizin ağırlığıyla birlikte eşyanın da mukavemetini hesaplamanız ve buna uygun bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Ancak olabildiğince bu durumlardan kaçınmanız alacağınız en iyi önlem olur. Çünkü kimi zaman ağırlığını anlayamadığınız eşyaları yüklenirken disklerin kayması, fıtıklaşmaları meydana getirir. Aynı zamanda ani hareketler de aynı etkiyi yaratacağından bu konuda da temkinli olmalısınız.
 • Kasların güçlenmesine yardımcı olan besinlere uygun bir beslenme alışkanlığı edinmeniz siyatik hastalığına karşı alacağınız doğal önlemlerden biridir. Özellikle protein içerikli besinler bu anlamda sizlere yardımcı olur. Eğer bu konuda kendinizi yeterli görmüyorsanız bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.
 • Eğer sigara ya da alkol tüketiyorsanız siyatiğin tetiklenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir. Bu yüzden en kısa sürede bu alışkanlıklarınızı bırakmanız yararlı olur.
 • Enfeksiyona bağlı olarak yaşadığınız hastalıklara da doğal bir kürle müdahalede bulunabilirsiniz. Alternatif tıpta siyatik için kullanılan en yaygın kür biberiye kürüdür. Biberiye içerdiği iltihap söktürücü özellik sayesinde vücudunuzda bulunan enfeksiyonları dışarıya atmanıza yardımcı olur. Bir avuç biberiyeyi yarım litre kadar suda kaynattıktan sonra kaynattığınız karışımın buharını bir beze emdirin. Bu bezi de ağrılı olan bölgelere kompres şeklinde uygulayabilirsiniz.

Siyatik Ağrılarına Sıcak İyi Gelir Mi?

Her hastalık evresinde yapılmaması gerekir. Bunun için öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Çünkü kimi zaman soğuk kompresler daha yararlı olabilir.

Hangi uzvunuzun hastalık etkisinde olduğuna bağlı olarak değişken olan bir konudur. Genelleme yapacak olursak; ağrılara sıcak iyi gelir fakat cildinizi tahriş edecek derecelerden bahsetmiyoruz.

Bunun yerine mineral açısından zengin olan ve iyileştirici özelliği bulunan kaplıcaları tercih etmeniz daha sağlıklı olur. Aynı zamanda düzenli olarak uzman kişiler tarafından yapılan masajlar da belirtileri daha az bir şekilde hissetmenize yardımcı olur.

Evde kendiniz de sıcak su torbasına sıcak su koyarak ağrılı bölgelere uygulayabilirsiniz. Cildinizi yakmadan ya da cildinizde bir lezyon oluşturmadan bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Siyatik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vücudunuzda gözünüzü kırpmanızı sağlayan binlerce sinir bulunur. Attığınız her adım, konuştuğunuz her kelimenin bir yansımasının olabilmesi için beyin önce ilgili organlara sinirler sayesinde sinyal gönderir. Bu sinyaller sayesinde hareket edebilir ya da çeşitli faaliyetlerde bulunabiliriz.

Sinir sıkışması olarak bilinen siyatik hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor ancak bazen ne yazık ki kimi genetik yatkınlıklardan dolayı müdahale etmek daha zor olabilir. Buna karşı ise genelde belirtileri azaltmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Hiç tedavi uygulanmayan hastalar da vardır.

Genelde geç kalınmış sinirler eski işlevini kaybetmiştir. Artık elinizi kıpırdatırken bile batma hislerine ya da diğer belirtilere maruz kalırsınız. Yahut şiddetli iltihaplı ağrılar da hissederek sinirlerin körelmesine sebep olabilirsiniz. Bu da sizi gün içinde her türlü hareketinizden mahrum bırakır.

Hareketsizliğin de getirmiş olduğu diğer hastalıklar da ardı sıra gelerek diğer sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Bundan dolayı mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu duruma kayıtsız kalmanız pek alışılır bir durum değildir. Sinirlerin kendisini tedavi edememesinden dolayı, kalıcı hasarlar söz konusu olabilir.

Bir süre sonra sinirlerde meydana gelen enfeksiyonlar diğer alanlara da yayılır ve bağışıklık sisteminin ana elemanlarından olan lenf bezlerine de zarar verir. Lenf bezlerinin işlevini kaybetmesi birçok kanser çeşidini de beraberinde getirir.

Yıpratıcı bir süreci olan sinir hastalığı için yapmanız gerekenleri kesinlikle ertelememelisiniz.

Источник: https://sebboy.com/siyatik/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.