Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Şizofreni, nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve hareket ettiğinizi değiştirir. Herkesi farklı bir şekilde etkileyebilir. Belirtiler gelip gidebilir. Şizofreni olan herkes her zaman hepsine sahip olmayabilir. Şizofreni başlangıcı belirtileri genellikle 16 ile 30 yaşları arasında başlamaktadır. Erkekler genellikle kadınlara oranla belirtileri yaşamaya daha erken maruz kalmaktadır.

Hastalık tam olarak gerçekleştiğinde ve belirtiler şiddetli olduğunda şizofreni hastası neyin gerçek olduğunu ve neyin olmadığını ayırt edemeyecek bir duruma gelir. Bu durum kişi yaşlandıkça daha az görülmektedir.

Şizofreni olan insanlar genellikle bir doktor ya da danışman ona şizofreni hastası olduğunu söyleyene kadar bu hastalığa sahip olduklarının farkında değildir. Kişi, bir şeylerin ciddi şekilde yanlış olduğunu bile fark etmeyecek bir duruma gelmektedir. Belirtileri fark ettikleri takdirde ise doğru düşünememek, stres veya yorgunluk gibi belirtiler yaşadıklarını dile getirmektedirler.

Kendinizin veya tanıdığınız birinin şizofreni belirtileri gösterdiğinden endişeleniyorsanız, bir doktora veya danışmana başvurmalısınız. (1) Şizofreni nasıl anlaşılır? Şizofreni belirtileri şunlardır:

Şizofreni Başlangıcı Belirtileri (Olumlu Belirtiler)

Kişinin yaşadığı değişiklikler normal davranışlara bir ek şeklinde ortaya çıkmaktadır. Doktorlar bu belirtilere olumlu belirtiler demektedir, ancak bu iyi oldukları anlamına gelmemektedir.

Halüsinasyonlar

Şizofreni hastası olan kişi kimsenin duymadığı, görmediği, koklamadığı veya hissetmediği şeyleri hissedebilir. Hasta, çoğu zaman kafasında sesler duyduğunu söylemektedir. Kişi, bu seslerin kendisine ne yapması gerektiğini, tehler durumunda onu uyardığını ya da kötü sözler söylediğini dile getirebilmektedir. Sesler birbirleriyle de konuşabilir. (2)

Hayaller

Bunlar çoğu insan için garip görünen ve yanlış olduğunu kanıtlaması kolay inançlardır. Etkilenen kişi, birisinin beyinlerini TV’ler aracılığıyla kontrol etmeye çalıştıklarını veya polisin onları almak için dışarıda beklediğini düşünebilir. Ünlü bir aktör ya da başkan gibi bir başkası olduklarına ya da süper güçlerinin bulunduğuna da inanabilirler. (3)

Karışık Düşünceler ve Konuşma

Şizofreni hastası düşüncelerini organize etmekte zorlanabilir. Karşılıklı konuşurken konuşmayı takip etmede sorun yaşanabilir. Bunun yerine, lafı bölünmüş veya dikkati dağılmış gibi hareket eder. Kişi konuştuğunda, sözleri anlamsız olabilir ve mantıksız gelebilir.

Konsantre Eksikliği

Şizofreni hastası gün içinde yapılan aktivitelere karşı konsantrasyon eksikliği yaşayabilir. Örneğin, bir TV programını izlediği halde olan biteni izleyemeyebilir. (4)

Hareket Farklılıkları

Şizofreni hastası bazı insanlar hırpalanmış gibi görünebilir. Bazen aynı hareketleri defalarca tekrarlama eğilimi gösterirler. Ancak bazen uzmanların katatonik olarak tanımladığı bir durumda saatlerce kusursuz bir şekilde devam edebilir. Popüler inancın aksine, hastalığı olan insanlar genellikle şiddet gösterme eğilimine sahip değildir. (5)

Durdurulan Davranışlar (Negatif Belirtiler)

Şizofreni hastalığı olan bir kimse bazı şeylere olan ilgisini kaybedebilir veya artık bunları yapamaz bir duruma gelir. Bu belirtiler özellikle gençlerde görülmektedir çünkü sağlıklı gençler bile şiddetliden hafife kadar büyük duygusal değişimler yaşayabilmektedir. Depresyon da bazı benzer belirtileri taşımaktadır.

Hissizlik

Şizofreni hastası çok büyük bir travma yaşamış gibi görünebilir. Pek konuşmayabilir ya da herhangi bir his göstermeyebilir. Çoğu zaman konuştuğunda sanki duyguları yokmuş gibi sesinde bir düzlük olabilir. Doktorlar buna “düz etki” ismini vermektedir. (6)

Kendini Geri Çekme

Şizofreni hastası olan biri sizinle plan yapmayı bırakabilir veya toplumdan kaçmayı seçebilir. Onunla konuşmak oldukça zor bir hal alabilir. Bir cevap almak istiyorsanız, bunun için gerçekten uğraşmalısınız.

Günlük İşleri Yapmama

Şizofren hastası günlük yaşamın temelleri ile uğraşmaya karşı ilgisiz olabilir. Kişi, artık eskisi gibi banyo yapmayı kesebilir veya kendisine bakmayı bırakabilir. (7)

Düşünme Sorunları (Bilişsel Belirtiler)

Bunlar, beynin bilgiyi ne kadar iyi öğrendiği, sakladığı ve kullandığıyla ilgilidir. Şizofreni hastalığı olan bir kimse, belleğini çalıştırmada zorlanıyor olabilir. Örneğin, telefonla konuşurken başka bir şey yapamama gibi aynı anda farklı aktiviteleri takip edemeyebilir.

Dikkat çekmede zorluk çekmenin yanı sıra düşüncelerini organize etmeleri ve karar vermeleri zor olabilir. (8)

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, insanların dünyayı genel nüfusa göre farklı düşünme, hissetme ve algılamalarına neden olan kronik bir zihinsel sağlık bozukluğudur. Genellikle halüsinasyon, sanrılarla ve psikoz atakları ile karakterize edilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalara göre, şizofreninin dünya genelinde arttığı tahmin edilmektedir. Şizofreni hastalarının diğer sağlık koşulları ve intihar riskinde artış nedeniyle ölüm riski de daha yüksektir.

Şizofreni genellikle ergenlik çağında veya genç yetişkinlikte ortaya çıkmaktadır. Hem kadınları hem de erkekleri eşit derecede etkilemektedir. Tanı konması da zor olduğu için hastalığın ilk aşamaları ile baş etmek zordur ancak bu zamandan sonra göreli istikrara genellikle ulaşılır. Bununla birlikte, çoğu hasta çoğu zaman hastalık öncesi durumuna geri dönememektedir. (9)

Şizofreni nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Şizofreni Nedenleri

Şizofreni neden olur? Şizofreniye neyin neden olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir, ancak, araştırmacılara göre, genetik faktörler, beyin kimyası ve çevresel faktörler hastalığa katkıda bulunmaktadır.

Şizofreni geliştirme veya tetikleme riskini artıran bazı faktörler şunlar:

 • Ailede şizofreni öyküsü olması
 • İnflamasyon veya otoimmün hastalıklar gibi artmış bağışıklık sistemi aktivasyonu
 • Artan yaş
 • Bazı gebelik ve doğum komplikasyonları
 • Gençlik yıllarında ve genç erişkinlikte zihin değiştiren ilaçları almak (10)

Şizofreni nedenleri daha fazlası için

Şizofreni Tedavisi

Şizofreni nasıl geçer? Şizofreni belirtiler yatışsa bile ömür boyu sürecek bir tedaviyi gerektirmektedir. İlaçlarla tedavi ve psikososyal terapi, durumun kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bazı durumlarda hastanede tedavi daha doğru bir tedavi yöntemi olabilir

Şizofreni tedavisinde deneyimli bir psikiyatr genellikle tedaviyi yönlendirir. Tedavi ekibi ayrıca, bir psikolog, sosyal hizmetler uzmanı, psikiyatri hemşiresini ve muhtemelen koordinasyonu sağlayan bir vaka yöneticisini içerebilir. Tam ekip yaklaşımı, şizofreni tedavisinde uzmanlık sahibi kliniklerde kullanılabilir. (11)

Şizofreni İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şizofreni teşhisine yardımcı olabilecek veya şizofreni tedavisinde diğer sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışabilecek sağlık profesyonelleri şunları içerir:

 • Aile hekimleri
 • Nörologlar
 • Psikiyatristler
 • Psikologlar (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Şizofreni tedavisi

Источник: //www.acil.net/sizofreni-belirtileri/

Şizofreni Tedavisi ve İlaçları – APPVICE

Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Şizofreni, semptomları hafiflese bile, ömür boyu tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Şizofreni tedavisi ilaçlar ve psikososyal müdahalelerle belirtilerin kontrol altına alınmasını hedeflemektedir. Bazı vakalarda hastanede tedavi ihtiyacı doğabilir. Tedavi yaklaşımı şizofreni türüne göre değişebilir.

Genellikle, şizofreni konusunda deneyimli bir psikiyatrist tedaviye rehberlik eder. Tedavi ekibinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikiyatri hemşiresi ve bir koordinatör de bulunabilir. Böyle bir tedavi ekibi, şizofreni tedavisinde uzmanlaşmış kliniklerde mümkün olabilmektedir.

Şizofreni Tedavisi İçin Psikoloğunuz ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden psikoloğunuzla hemen görüşebilirsiniz.

Psikoloğa Sor

Şizofreni Teşhisi

Şizofreni tanısı, olası diğer tanılar dışlandıktan sonra konulmalıdır. Belirtilerin diğer akıl sağlığı bozukluklarına ait olmadığından, madde kullanımı, ilaçlar ya da başka bir hastalıktan kaynaklanmadığından emin olmak gerekir. Şizofreni teşhisinde yardımcı unsurlar:

 • Fiziksel testler: Bunlar, semptomlara neden olabilecek başka problemleri dışlayabilmek ve ilgili komplikasyonları kontrol etmek için yapılabilir.
 • Kan ve görüntüleme testleri: Yapılacak kan testleri, benzer semptomları ortaya çıkarabilecek rahatsızlıklar dışlamak ve alkol ve uyuşturucu taraması için istenebilir. Ayrıca MR ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testleri gerekebilir.
 • Psikiyatrik değerlendirme: Bir doktor ya da akıl sağlığı uzmanı, hastanın görünüm ve davranışlarını gözlemleyerek, düşüncelerini, ruhsal durumunu, hezeyanlarını, halüsinasyonları, madde kullanımı ile şiddet ve intihar potansiyelini soruşturarak, zihinsel durumunu kontrol eder. Psikiyatrik değerlendirme aynı zamanda aile ve kişisel tarihin irdelenmesini de içerir.
 • Şizofreni için tanı kriteri: Bir doktor ya da akıl sağlığı uzmanı hangi kriterlere bakılması gerektiği konusunda, Amerika Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı’ndan (DSM-5) yararlanabilir.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, şizofreni tedavisinin temel taşıdır. Tedavide en çok antipsikotik ilaçlar kullanılır. İlaçların, beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan dopamine etki ederek semptomları kontrol altına aldığı düşünülmektedir.

Antipsikotik ilaçlarla tedavideki amaç, mümkün olan en düşük dozda ilaç kullanarak, etkin bir şekilde semptomlarla başa çıkabilmektir.

Psikiyatristler, arzu edilen sonucu elde edene dek farklı ilaçlar, farklı dozlar ya da kombinasyonlar deneyebilir. Antidepresan ve kaygı bozukluğu için kullanılan ilaçlar gibi başka ilaçlar da şizofreni tedavisinde kullanılabilmektedir.

İlaç tedavisine başladıktan sonra, semptomlarda bir iyileşmenin fark edilebilmesi birkaç haftayı bulabilir.

Şizofreni ilaçları ciddi yan etkilere sebep olabileceğinden, şizofrenili insanlar bunları kullanma konusunda isteksiz davranabilirler. İsteksizliği kırmak için ilaç kullanım tercihleri değiştirilebilir. Örneğin, sürekli ilaç almaya dirençli birisine hap vermek yerine, enjeksiyon yapılması gerekebilir.

Doktorunuza, reçete edilen her ilacın yararlarını ve yan etkilerini sorun.

İkinci nesil antipsikotikler

Bu yeni, ikinci nesil ilaçlar tedavilerde daha çok tercih edilir, çünkü birinci nesil antipsikotiklere göre ciddi yan etki gösterme riskleri daha azdır.

İkinci nesil antipsikotikler:

 • Aripiprazol (Abilify)
 • Asenapin (Saphris)
 • Brekspiprazol (Rexulti)
 • Kariprazin (Vraylar)
 • Klozapin (Clozaril)
 • İloperidon (Fanapt)
 • Lurasidon (Latuda)
 • Olanzapin (Zyprexa)
 • Paliperidon (Invega)
 • Ketiapin (Seroquel)
 • Risperidon (Risperdal)
 • Ziprasidon (Geodon)

Birinci nesil antipsikotikler

Birinci nesil psikotikler, sık sık kalıcı hareket bozukluklarına (tardiv diskinezi gibi) kadar varabilecek ciddi nörolojik yan etkilere sebebiyet vermekteler.

Birinci nesil antipsikotikler:

 • Klorpromazin
 • Flufenazin
 • Haloperidol
 • Perfenazin

Bun antipsikotikler, genelde ikinci nesil ilaçlara, özellikle jenerik versiyonlara göre daha ucuzdur. Bu nedenle, uzun süreli bir tedavi gerekli olduğunda, tercih edilecek ilaçlar daha önemli hale gelmektedir.

Psikososyal müdahale

Psikoz bir kez durduktan sonra, ilaç kullanımının yanı sıra, psikolojik ve sosyal müdahaleler de önem kazanmaktadır. Bu müdahaleler:

 • Bireysel terapi: Psikoterapi düşünme kalıplarının normalleştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, stresle baş etmeyi ve hastalığın yeniden nüksetmesi durumunda erken uyarı niteliğindeki belirtileri öğrenmek, şizofrenili insanların hastalıklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir.
 • Sosyal beceri eğitimi: Bu eğitimler iletişim ve sosyal etkileşimin geliştirilmesine ve günlük aktivitelere iştirak edebilme becerilerinin geliştirilmesine odaklanır.
 • Aile terapisi: Şizofreni hastası olan ailelere destek ve eğitim vermeyi amaçlar.
 • Mesleki rehabilitasyon ve çalışma hayatına destek olma: Bu faaliyetler, şizofrenili insanları çalışma hayatına hazırlamaya, onlara iş bulmaya ve bu işte devamlılık sağlamalarına yardımcı olmayı hedefler.

Şizofrenili bireylerin çoğu, gündelik hayat etkinleri içerisinde çeşitli biçimlerde desteğe gereksinim duyarlar. Bu amaçla faaliyet gösteren gönüllü kuruluşlar, şizofrenili kişilere iş, barınma, kendine yeterlilik ve kriz durumları konularında yardımcı olmaktadır. Uygun bir tedavi programıyla, çoğu şizofrenili birey hastalığı ile başa çıkabilmektedir.

Hastaneye yatırma

Kriz durumlarında veya şiddetli semptomlar yaşandığında, güvenliği sağlama, uygun beslenme, yeterli uyku ve hijyenin sağlanması amacıyla hastanede tedavi gerekli hale gelebilir.

Elektrokonvülsif terapi

İlaçların fayda sağlamadığı şizofrenili yetişkinler için, elektrokonvülsif terapi (EKT) düşünülebilir. EKT, depresyondaki kişiler için de yardımcı olabilir.

Hastalıkla Başa Çıkma

Şizofreni kadar ciddi bir zihinsel bozuklukla başa çıkmak, hem şizofrenili birey için hem de onun arkadaşları ve ailesi için zor olabilir.

Hastalıkla başa çıkmanın bazı yolları:

 • Şizofreni hakkında bilgi edinin: Hastalıkla ilgili bilgi edinmek, şizofrenili kişiyi tedavi planına bağlı kalma konusunda motive edebilir. Arkadaşlarının ve ailesinin hastalık konusunda eğitim alması, hem hastalığı anlamalarına hem de hastaya karşı daha anlayışlı olmalarına yardımcı olabilir.
 • Destek gruplarına katılın: Şizofrenili insanlar için destek grupları, benzer zorluklar yaşayan diğer insanlarla bir araya gelmeye yardımcı olabilir. Destek grupları aile ve arkadaşlar içinde yararlı olabilir.
 • Hedeflere odaklanın: Şizofreniyi yönetme devam eden bir süreçtir. Tedavinin amaçlarını akılda tutmak kişinin motivasyonunu kaybetmemesine yardımcı olabilir. Sevdiklerinize, hastalığı yönetme ve hedeflere yönelik çalışma konusunda sorumluluk almayı hatırlamalarında yardımcı olun.
 • Sosyal hizmetlerden yardım isteyin: Sosyal hizmetler barınma, ulaşım ve başka günlük ihtiyaçlar için yardımcı olabilir. Bu tür yardımlar için belediyelerden de yardım isteyebilirsiniz.
 • Gevşeme ve stres yönetimini öğrenin: Şizofrenili kişi ve çevresindekiler, meditasyon, yoga veya tai chi gibi stres azaltma tekniklerinden faydalanabilir

Şizofreni hastası bir yakınınıza yardımcı olmaya çalışıyorsanız, öncelikle, onun aile hekimiyle veya eğer varsa özel doktoruyla görüşün. Ancak bazı durumlarda, acil olarak bir psikiyatriste gitmeniz gerebilir.

Muayeneye hazır gitmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Şizofreni ile ilgisi yokmuş gibi olanlar da dâhil olmak üzere, rahatsızlığı olan kişide görülen semptomların hepsinin listesini çıkarabilirsiniz.
 • Yaşadığı önemli stresler ve hayatında son dönem meydana gelen değişiklikler de dâhil önemli kişisel bilgileri derleyebilirsiniz.
 • Kullandığı ilaçlar, vitaminler, bitkisel ilaçlar ve diğer takviyeleri, dozlarıyla birlikte not edebilirsiniz.
 • Doktora soracağınız soruları hazırlayabilirsiniz.

Yakınınızla birlikte muayeneye siz de gidin. Bilgiyi birinci elden almak, neyle karşı karşıya olduğunuz ve yakınınız için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından yardımcı olacaktır.

Şizofreni konusunda doktora sorulacak sorular şunlar olabilir:

 • Semptomların veya rahatsızlığın esas nedeni nedir?
 • Semptomlar veya rahatsızlığın diğer olası nedenleri nedir?
 • Ne tür testlere ihtiyaç vardır?
 • Bu rahatsızlık geçici midir yoksa ömür boyu sürecek midir?
 • En iyi tedavi yöntemi nedir?
 • Önerdiğiniz ilk yaklaşımın alternatifleri nelerdir?
 • Yakınıma en iyi şekilde nasıl yardım edebilirim?
 • Konuyla ilgili sizden alabileceğim broşür ya da yazılı başka materyal var mıdır?
 • Tavsiye edeceğiniz internet sitesi var mıdır?

Randevu sırasında aklınıza gelebilecek başka soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz Ne Sorabilir?

Doktorunuzun size bir takım soruları olacaktır. Bu sorulardan bazılarını önceden tahmin etmek tartışmanın verimli geçmesini sağlayabilir.

Doktorun şu soruları sorması beklenebilir:

 • Yakınınızda gördüğünüz semptomlar nelerdir ve bunları ilk defa ne zaman fark ettiniz?
 • Aileden başka bir kişiye daha önce şizofreni teşhisi konuldu mu?
 • Belirtiler sürekli mi, nadiren mi ortaya çıkıyor?
 • Yakınınız hiç intihar hakkında konuştu mu?
 • Yakınınız gündelik yaşantısında problem yaşıyor mu? Düzenli yemek yiyor mu, okula ya da işe gidiyor mu, düzenli banyo yapıyor mu?
 • Daha önce yakınınıza başka bir hastalık teşhisi konuldu mu?
 • Yakınınız şu an hangi ilaçları kullanıyor?

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

KAYNAKÇA

 • Şizofreni : Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı DSM-5, Amerika Psikiyatri Birliği //www.psychiatryonline.org
 • Şizofreni.  //www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml
 • Fischer BA, vd. Şizofreni: Klinik belirtiler, hastalık seyri, değerlendirme ve teşhis //www.uptodate.com/home
 • Fischer BA, vd. Şizoferni: Epidemiyoloji ve patojenez //www.uptodate.com/home
 • Stroup TS, vd. Şizofreni için farmakoterapi: Akut ve bakım safhasında tedavi //www.uptodate.com/home
 • Bir yakınınız ciddi bir zihinsel hastalığa yakalandığında nasıl başa çıkarsınız? //www.apa.org/helpcenter/serious-mental-illness.aspx
 • Akıl hastası bir arkadaş ya da akrabaya destek olma //www.mentalhealth.gov/talk/friends-family-members/
 • Bustillo J, vd. Şizofrenide psikososyal müdahale  //www.uptodate.com/home
 • Hales RE, vd. şizofreni spektrumu ve diğer psikotik bozukluklar. //www.psychiatryonline.org

ortalama puan: 4,40 , 5 oy

Источник: //getappvice.com/tr/sizofreni-tedavisi-ve-ilaclari/

Şizofreni Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Ruhsal bir hastalık olarak tanımlanması mümkün olan şizofreni, hastanın gerçekle arasındaki bağı yavaş yavaş kaybederek duygu, düşünce ve davranışlarında bozulma meydana gelmesine neden olan mental bir problemdir.

Neyin gerçek neyin hayal olduğunu anlayamayan hastaların gerçeklik algıları yavaş yavaş kaybolur. Günlük işlerde ciddi aksaklıklar görülür, sosyal yaşantıda sıkıntı yaşanır. Hastalığın tedavisi ise uzun vadeli olur ve genelde ömür boyu sürer.

Doğru tedavi uygulamalarına ek olarak hastanın ve sosyal çevresinin çabaları sayesinde hastanın hayata tekrar adapte olması mümkündür. Hastaların şizofreni olduklarını kabullenme süreci sıkıntılı geçer.

Dolayısıyla bu durumda hasta yakınları onlara karşı son derece uysal ve pozitif bir tavırla yaklaşmalı ve uzman desteği de alarak durumu kabullenmeleri ve tedavi boyutuna geçmeleri gerektiğini anlatmalıdır.

Gerçek ile gerçek olmayanı ayırt etmeyi zorlaştıran şizofreni hastalığına kendimizin veya bir sevdiğimizde olduğunundan şüphelenirsek bazı sorulara cevap aramaya başlarız.

Her hastalıkta olduğu gibi şizofreni nedir, neden olur, belirtileri ve semptomları nelerdir, şizofreni nedenleri nelerdir ve şizofreni nasıl tedavi edilir gibi soruları cevapları ile bu hastalığın üstesinden gelinebilir.

Uzmanların görüşleri doğrultusunda şizofreni hakkında faydalanabileceğiniz bilgileri sayfamızda derledik.

Şizofreni kelimesinin Türkçe karşılığı “kişilik bölünmesi”dir. Hastalar gördükleri halüsinasyonları gerçek zannederler. Bunun sebebi ise gerçeği anlama yetilerinin bozulmuş olmasıdır. Hastalığın başlamasıyla beraber kişide kendine zarar verme eğilimi oluşabilir.

İntihar etme ihtimali yükseldiği için hasta yakınlarının son derece dikkatli ve sabırlı davranması gerekir. Şizofreni vakası yaşayan kişilerde ölüm yaşının genç olmasının en önemli sebebi yaşanan intihar olaylarıdır.

Hastalar çok fazla saldırgan tavır sergilemese de genelde etraflarına karşı aşırı duyarsız olurlar. Eğer madde bağımlılığı ya da alkol bağımlılığı varsa bu maddelerin etkisiyle saldırgan bir kişiliğe bürünebilirler.

Belirtiler genelde 16 – 30 yaş arasında gözlenir ve şizofreni çeşitleri birbirinden farklı olduğu için her hastada yaşanan semptomlar aynı olmayabilir.

Toplumda bilinenin aksine şizofreni teşhisi konulan kişiler zeka geriliğine sahip değildir. Örnek vermek gerekirse Amerikan bilim insanı John Nash şizofreni teşhisi konmasına rağmen matematik dalında Nobel Ödülü kazanmıştı.

1. Genetik yatkınlık
Aile geçmişinde şizofreniye rastlanan bir insanın bu hastalıkla karşılaşma ihtimali başkalarına göre daha yüksektir.

Yapılan araştırmalar da tek yumurta ikizlerinden birinde şizofreni varsa diğerinde de oluşma ihtimalinin yüzde 48 olduğunu gösteriyor.

Bu orandan biraz da genetik yatkınlığınız varsa bile şizofreni hastası olmanızın kaçınılmaz olmadığını, sadece ihtimalin yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

2. Beyin kimyası
Beyin kimyasındaki dengesizlikler hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Genelde şizofreni hastalarında dopamine karşı ekstra bir hassasiyet görülür veya dopamin üretim seviyesi oldukça yüksek olur.

Dopamin hormonu, beynimizin salgılayarak duygularımızı, haz hissini, acıyı ve hareketlerimizi etkilediği bir çeşit kimyasaldır. Dopamin normal seviyesinde salgılanmadığı zaman beyin dürtülere karşı doğru tepkiler veremez.

Bu durum da halisünasyon oluşma ihtimalini artırır.

3. Beyin anomalisi
Yapılan araştırmaların sonucunda normal insanların beyin fonksiyonları ile şizofreni hastalarının beyin fonksiyonları arasında birtakım farklılıklar olduğu görüldü. Fakat beyinde normale uymayan her fonksiyon şizofreni hastalığının sebebi olmaz, sadece belirli durumlarda beyin anomalisi şizofreni oluşumuna sebep olur.

4. Çevresel etmenler
Şizofreni hastalığına genetik ve kimyasal durumların yanı sıra çevresel etmenler de sebep olabilir.

Öyle ki hastanın yaşamış olduğu aşırı stres içeren bir travma, kapacağı viral enfeksiyonlar ya da çevresinden sosyal destek görememesi ve insanlarla iletişiminin çok zayıf kalması bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sosyal faktörlere bağlı olarak şizofreni oluşma ihtimali genelde gençlik dönemi ve ergenlik çağındaki insanlarda fiziksel ve hormonal değişikliklerle beraber daha kolay şekilde gelişebilir.

Şizofreni Nasıl Anlaşılır?

1. Delüzyon
Şizofreni belirtileri arasında kuruntu ya da vesvese olarak da bilinen delüzyonlar bulunur.

Kişi kendini mesih sanabilir, Allah'tan emirler aldığını iddia edebilir, diğer insanların düşüncelerini okuma kabiliyeti olduğunu söyleyebilir, çok büyük felaketlerin olacağına inanabilir, kendisini özel bir kişilik zannedebilir, insanların beynini etkileyebildiğini belirtebilir.

2. Halüsinasyon
Hastada gerçek olmayan sesler duymaya, kokular almaya, görüntüler görmeye başlar. Bedenine kimse dokunmasa bile birinin dokunduğunu hisseder. Ağızında tuhaf bir tat hissedebilir. Bu hastalıkta en sık rastlanan sanrı ise olmayan seslerin duyulmasıdır. Gerçek olmayan bu sesler hastaya emirler verebilir ya da onu taciz edebilir.

3. Deorganiza belirtiler
Hasta yavaş hareket eder, karar vermekte güçlük çeker. Dağınık bir konuşma tarzı vardır, çok fazla şey yazar ama bunların hiçbiri anlamlı olmaz.

Yürürken daireler çizebilir. Anlamsız cümleler kurabilir. Sorulan sorulara alakasız cevaplar verir, birçok şeyi unutmaya ve kolay kaybetmeye başlar.

Düşünceden düşünceye atlar ve kendisini takip etmek zor hale gelir.

4. Negatif belirtiler
Sağlıklı insanlarda var olan özelliklerin şizofreni hastalarında olmayışından kaynaklanan belirtilerdir.

Hayattan ze almama, motivasyon düşüklüğü, düşük enerji, temizlik alışkanlıklarının kaybolması, göz teması kurmamaya başlamak, duyguları ifade edememek, hayata karşı ilgisizlik, jest ve mimik kullanmamak, katatoni, dengesiz ruh hali, sosyal aktivtelerden uzak durma gibi çeşitli belirtiler vardır.

Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

1. İlaç tedavisi
Psikotik davranışlar sergileyen hastalar genelde ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. İlaçlar beyindeki nörotransmitterlere etki eder ve semptomlar yavaş yavaş kontrol altına alınır.

Bu ilaçlar genelde birçok yan etkiye sahip olduğu için hastalar zaman zaman sıkıntı yaşayabilir ama yan etkiler çok uzun süreli olmaz, bu yüzden sabırlı davranmak şart. Doktorun tavsiye ettiği miktarda ilaç kullanmak gerekir.

2. Psikososyal tedavi
Günlük yaşamın zorluklarıyla baş etmeyi kolaylaştıran psikososyal tedavide başarıya ulaşmak için ilaç tedavisinde belirli bir yol almak gerekir.

Aile eğitimleri ile hastanın ailesinin daha bilinçli davranması amaçlanırken bir yandan da hasta, hastalığı hakkında eğitilir ve durumu daha iyi yönetmesi desteklenir.

Kendi kendine yardım grupları ile benzer sorundan muzdarip hasta ve hasta yakınları bir araya gelerek birbirlerine sosyal destek olurlar.

Hasta ilaç ve alkol kullanımına karşı bilgilendirilir ve kendine zarar verme ihtimali ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile faydasız düşünce kalıplarını ortadan kaldırmak ya da değiştirmek amaçlanır.

3. Elektrokonvulsif tedavi (EKT)
EKT yönteminde hastaların baş bölgesine yüzeysel elektrotlar bağlanır. Daha sonra bu elektrotlar aracılığıyla beyne elektrik şoku gönderilir. Günümüzde çok uygulanmasa da ilaçlar ve psikososyal tedavi yetersiz olduğunda başvurulabilen bir yöntemdir.

4. LobotomiGeçmiş dönemlerde ağır şizofreni hastalarında uygulanan bu yöntem günümüzde neredeyse hiç tercih edilmiyor. Lobotomi yönteminde hastanın beynindeki sinirler kesilir ve kişinin şizofreni semptomlarından kurtulması amaçlanır.

PARTNERBMW X7 pickup tasarımı ortaya çıktıUykusuzluk Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Uyuz Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/sizofreni-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221929-mykadin

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Şizofreni bir beyin düzensizliği olup, kişilerin davranışlarını, düşüncelerini ve dünyayı görme şekillerini değiştirmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişilerin gerçeklik algısı değişmektedir. Gerçekte var olmayan şeyleri görüp, duyabilirler.

Herhangi bir yabancı ile konuşabilir, diğer insanların kendilerine zarar vereceğini düşünebilir ve sürekli izlendiklerini veya takip edildiklerini düşünürler. Bu kişiler ve etrafındaki yakınları için hayat oldukça zorlaşmaktadır. Günlük aktiviteler gerçekleştirilemez hale gelir.

Sürekli bir korku hali ortadadır.

Genel olarak şizofreni olan kişiler gerçek ve gerçek olmayan şeyleri ayırt edemezler. Açık fikirli olamazlar. Duygularına hakim olamazlar ve normal bir hayat süremezler. Ancak bu herhangi bir umut olmadığı anlamına da gelmez.

İlk olarak işaretleri ve belirtileri tanımlamak gerekir. İkinci adım ise herhangi bir ertelemeye girmeden yardım aramaktır. Doğru tedavi ve destek ile şizofreni hastalığı tedavi edilebilir.

Böylece kişiler sağlıklı ve mutlu hayatlarına geri dönebilirler.

Bazı durumlarda şizofreni hastalığı aniden ve herhangi bir belirti göstermeksizin ortaya çıkar. Ancak genel olarak ilk belirtiler meydana gelir ve devamında hastalık oluşur. Şizofreni olan kişilerin motivasyonu düşük, duygusuz, mutsuz ve umutsuz olurlar.

Belirtiler ortaya çıktığında kişinin yakınları durumun farkına varırlar ve erken teşhis süreci başlar. Teşhis ne kadar erken yapılırsa, tedavi de o derece başarılı olur. Böylece tedavi süreci başarılı geçer ise, terk edilen alışkanlıklar ve hobiler geri kazanılabilir.

Şizofreni hastalığının belirtileri şu şekildedir;

Bunlar gerçeğe bağlı yanlış inanışlardır. Sanrı veya hezeyan olarak da bilinir. Örnek olarak kendinizi yaralanmış olarak düşünmeniz, herhangi bir eleştirinin direk olarak size yapıldığını sanmanız, özel bir ününüzün ya da yeteneğinizin olduğunu düşünmeniz, başka birinin size aşık olduğunu sanmanız ve vücudunuzun tüm işlevlerini yerine getirmediğini düşünmeniz bunlara birer örnektir.

2.Halüsinasyon

Bu durum ise gerçek ile alakası olmayan şeyleri görmek ve işitmek anlamına gelir. En yaygın halüsinasyon ise çeşitli var olmayan sesler duymaktır.

3.Düşünme Zorluğu

Düşünme zorluğu aynı zamanda dolaylı yoldan, konuşma zorluğu ile de bağlantılıdır. Etkili bir iletişim ortadan kalkar. Sorulan sorulara ise konu ile alakası olmayan cevaplar verilir. Konuşma ise nadiren de olsa anlamsız ve anlaşılamayacak kelimeleri bir araya koyarak, içinden çıkılamayacak bir duruma girilir.

4.Davranış Bozuklukları

Bu durum şizofreninin başladığı yaşa göre değişiklik göstermektedir. Çocukluk döneminden yaşlılık sürecine kadar geçen süreçte şizofreni olan kişiler yaşa bağlı olarak farklı davranışsal bozukluklar sergileyebilir.

Davranışlar hedefe odaklanmaz.

Normal olmayan motor davranışları talimatlara direnme, uygun olmayan ve garip bir duruş, sorumluluk duygusundan uzaklaşma ve işe yaramayan, aşırı hareketlilik gibi davranış bozuklukları ortaya çıkar.

5.Negatif Belirtiler

Bu durum hareketi ve harekete bağlı olan fonksiyonu kısıtlar.

Örnek olarak bir kişi göz temasından kaçınma, yüz ifadelerinde herhangi bir değişiklik göstermeme, çekimsiz ve monoton konuşma veya duygusal hareketleri belli etmek için kullanılan kafa ve el hareketlerini kullanmama gibi negatif etkiler oluşabilir.

Hareketi kısıtlanan kişiler, aktivitelerde başarısızlığa uğrar. Bu durum içine kapanıklığa, fazla konuşmamaya, kişisel hijyene dikkat etmemeye, günlük aktivitelerdeki ilginin kaybolmasına ve sosyal ortamlardan uzaklaşmaya sebep olur.

Ergen yaştaki kişilerde görülen şizofreni belirtileri genellikle yetişkinlerde görülen belirtilere benzerdir. Ancak yaştan dolayı bazı durumlar farklılık gösterebilir. Bu durumun sonuçları olarak okuldaki derslerde başarısız olma, uyku sorunları yaşama, motivasyon eksikliğine sahip olma, depresif bir moda girme ve aile ile anlaşamama sorunları yaşanır.

Davranışsal bozukluğa sahip olan kişiler gündelik hayat içerisinde yaşamımızda yer almaktadırlar. İntihar teşebbüsüne girişme gibi etkiler şizofreni hastası kişilerde meydana gelebilir.

Bu kişiler etrafınızda olan ve sevdiğiniz kişiler olabilir.

Böyle bir girişime teşebbüs eden kişileri ve etrafındakileri korumak adına derhal polis ve ambulans gibi hizmetlere acil durum numaralarından ulaşınız ve gerekli yardımı talep ediniz.

Şizofreninin Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak şizofreni belirtileri tam olarak bilinmemektedir. Bilim adamları halen araştırmaları gerçekleştirmektedirler. Elde edilen sonuçlara göre şizofreni sebebinin genetik faktörler ve çevrenin sebep olduğu davranış bozukluklar olduğuna inanılmaktadır.

Nörotransmitter madde olarak isimlendirilmiş dopamin ve glutamet doğal beyin kimyasalları olup, bunlarda meydana gelen sorun da şizofreniye sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalara göre normal insanların beyin yapılarının ve sinir sistemlerinin yapısının şizofreni hastalarına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.

Ancak yine de şizofreni üzerine yapılan araştırmalar yeterli değildir. Tüm sonuçlar şizofreniyi desteklememektedir.

Şizofreninin Risk Faktörleri Nelerdir?

Şizofrenide belirlenen semptomların haricinde belirgin olmayan ve şizofreniyi tetikleyen sebepler de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Aile geçmiş içerisinde şizofreni hastası bulunanlar,
 • Ana rahmi içerisindeyken özellikle ilk ve ikinci dönemde yetersiz beslenmeye, toksinlere ve virüslere maruz kalanlar,
 • Bağışıklık sistemi aktivitesi artmış, örnek olarak iltihap ve otodirenç hastalıkları geçirmiş kişiler,
 • Ergenlik döneminde veya yetişkinliğe yeni geçildiğinde zihin bulandırıcı ilaçların kullanımı şizofreninin risk faktörleri arasındadır.

Şizofreninin Komplikasyonları Nelerdir?

Herhangi bir iz bırakmaksızın şizofreni hastaları birçok duygusal, davranışsal ve sağlık problemleri geçirebilirler. Bu problemler hayatın her anında yasal ve finansal sorunlara sebep olmaktadır. Oluşan bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir;

İntihar, kendini yaralama girişimi, sinirlilik hali, depresyon, alkol, uyuşturucu ve ilaç kullanımı, evsizlik, aile içi çatışmalar, herhangi bir işte çalışamama veya okula gitmeme eğilimi, sosyal olarak kendini ortamlardan uzaklaştırma, sağlık problemleri, sigaraya başlama, agresif davranışlar sergileme gibi pek çok komplikasyonlar görülebilmektedir. Çok tehli durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi bir durumda derhal polis veya ambulans ile destek alabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir şizofreni hastası ile karşı karşıya kaldığınızda derhal bir destek almanız gerekmektedir.

Şizofreni Teşhisi ve Yapılan Testler Nelerdir?

Şizofreni şüphesi ile doktora gidildiğinde medikal ve psikiyatrik geçmiş hakkında sorular sorulup, fiziksel bir test yapılıp genel bir inceleme gerçekleştirilir. Bunların devamında ise;

 • Testler ve Görüntüleme: Kan sayım işlemi ve diğer kan testleri yapılarak kural dışı şartları sağlama ve benzer semptomları belirleyerek, alkol ve uyuşturucu kontrolü yapılır.
 • Psikolojik Testler: Doktor veya mental sağlıkçı tarafından ruh halinizi gözlemlemek adına, delüzyonları, halüsinasyonları ve şiddete eğiliminizi kontrol etmek adına birtakım psikolojik testler uygulanır.

Yapılan teşhis sonrasında şizofreni tanısı konulan kişinin tedavi süreci başlar. Tedavi meditasyon ve fiziksel terapi içermektedir. Böylece ruh hali durumlarınızda iyileşme sağlanacaktır. Kriz durumlarında birçok belirti meydana gelir. Bu tip durumlarda uyku saatlerine dikkat edilmeli, gerekli hijyen sağlanmalı ve en önemlisi de güvenlik en ön planda olmalıdır.

Tedavi amacı ile kullanılan pek çok ilaç bulunmaktadır. Ancak ileri düzeyde şizofreni hastalarına uygulanacak, ağır ilaçlarda birtakım yan etkileri beraberinde getirecektir. En önemlisi de psikolojik destek olacaktır. İyileşme süresinde yanınızda bulunacak kişilerin desteği sizleri ayakta tutacak ve iyileşme sürecini bu durum etkileyecektir.

Her türlü tehye karşı güvenlik önlemlerinin alınması da hayati bir önceliğe sahiptir.

Источник: //evdesifa.com/sizofreni-belirtileri-nelerdir/

Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Şizofreni Nedir?Şizofreni Belirtileri Şizofreni Tedavisi

Şizofreni olan kişi tipik olarak davranış ve algılamasında değişiklikler ve gerçek duygusunu çarpıtan düzensiz bir düşünce biçimine sahiptir.

Buna psikoz adı verilir. Şizofreni, yanına birçok ayıp ve yanlış bilgiler eklenen bir akıl hastalığıdır. Bu tür yakıştırmalar nedeni ile hem hasta hemde hastanın yakınları daha fazla üzülürler.

Şizofreni neden olur?

Şizofreninin tek bir nedeni yoktur ve birçok etmenin şizofreninin başlaması ile ilintili olduğu ortaya çıkmıştır. Kadınların ve erkeklerin şizofreni hastalığına yakalanma oranı eşittir.

Fakat erkeklerde genellikle daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Şizofren hastası olma olasılığını ailesel (genetik) faktörler arttırabilir.

Anne veya babada şizofreni sorunu var ise çocukta şizofreni olma olasılığı % 10 iken, olmama olasılığı ise % 90’dır.

Şizofreninin beyindeki bazı biyokimyasal maddeler ile ilgili, özellikle de ”dopamin” adı verilen sinirler arası bir iletici ile bağlantısı olduğuna inanılmaktadır. Bu kimyasal dengesizliğin diğer bir nedeni olarak genetik faktörler sayılabilir. Bu durum hamilelik ya da doğum sırasında ortaya çıkan ve beynin yapısını zedeleyen komplikasyonlar ile de bağlantılı olabilir.

Ailesel ilişkilerin şizofreniye sebep olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bazı şizofren kişilerde aile ilişkilerindeki gerginlik krizleri tetikleyebilir. Stresli olaylar şizofreniyi tetikleyebilir veya bu hastalık stresi tetikleyebilir. Alkol ve zararlı maddeler şizofreniye yol açmasa bile tekrar ortaya çıkması ile yakından ilişkili olabilir.

Şizofreni genellikle 15-25 yaşları arasında meydana çıksa da bazen hayatın ileri ki dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Şizofreni toplumun % 1’inde görülebilir.

Şizofren olan kişilerin yaklaşık üçte biri yaşamları süresince bir ya da birkaç hastalık dönemi geçirirler.

Üçte birin dışındaki şizofreni hastalarında ise bu durum, sık tekrarlayan ve bireyin yaşadığı sürece devam eden bir sağlık sorunu olarak kalır.

Şizofreni belirtileri

Şizofreni birkaç hafta içerisinde şiddetli belirtiler ile ortaya çıkabilir veya ortaya çıkması aylar, bazen yıllar sürebilir. Hastalığın ilk başladığı dönemlerde hasta kendi içine kapanır. Hasta depresyon ve endişe içindedir ve daha önce olmayan fikirler ya da aşırı korkular edinir. Bu erken belirtilerin fark edilmesi tedaviye erken başlanması açısından önemlidir.

Şizofreni hastaları halk arasında bilindiği kadar tehli değildirler. Çok az sayıda şizofreni hastası tedavi görmezler ise korkuları ve kuruntuları nedeni ile saldırgan olurlar.

Bu saldırgan tavır genellikle kendilerine yöneliktir ve intihara meyillidirler. Şizofren hastaları iki kişilikli değil, kuruntular ve gerçeği çarpık olarak görme sorunları vardır.

Şizofreni hastalarının zeka yeteneği normal sınırlar dahilindedir.

Kısacası şizofreni belirtileri kuruntulu olmak, çevresindeki herkesin kendisine karşı olduğunu düşünmek, dışarıdan kontrol edildiğini zannetmek, büyüklük duygusu, özel yetenekleri ve güçleri olduğunu sanmak, evhamlılık, sesler duyduklarını zannetmek, olmayan şeyleri görmek ya da yaşamak, karmaşık ve kopuk kopuk konuşmak, kendine bakmayı ihmal etmek, duygularını ve kendini ifade etmekte zorlanmak, toplumdan uzaklaşmak ve herkes bir şeyler yapacakmış gibi kaçınmak, hastanın kendi hastalığını fark etmede güçlük çekmesi gibi çeşitli belirtiler şizofreni hastalarında görülen genel belirtilerdir.

Şizofreni teşhisi

Şizofreni teşhisi sadece hastanın yakın dönemdeki durumunu değerlendirme ile konulmaz. Pek çok psikiyatrik bozukluğun belirtileri birbiri ile uyumlu olduğu için tanı konulurken aceleci davranılması hatalı tanıya neden olur.

Şizofreni teşhisi psikiyatristin önderlik ettiği bir ekibin, muayene, aile görüşmesi, psikolojik test sonuçları ve diğer laboratuvar incelemelerinin değerlendirilmesi ile konur. Teşhis konduktan sonra teşhisin doğruluğu için hasta birkaç ay gözlem altında tutulur.

Şizofreni tanısında diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi, erken teşhis hastalığın tedavisinde önemlidir. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başladıktan sonra doktora ulaşmak ve teşhisin konulması geciktikçe hastalık daha yavaş iyileşir ve alevlenmeler daha sık olur.

Şizofreni tedavisi

Şizofreni tedavisi

Şizofreninin en etkili tedavisi ilaç tedavisi, psikoterapi tedavisi ve hastalığın gündelik yaşama olan etkisini alabilmek için destek alınmasıdır.

Hastalık hakkında eğitim ve krizin geldiğini gösteren erken uyarı işaretlerini etkili bir şekilde ele almayı öğrenmek önemlidir. Son yıllarda psikolojik ilaçlardaki gelişme sayesinde şizofreni tedavisinde iyi başarılar sağlanmıştır. Günümüzde çoğu şizofreni hastası, hastaneye yatırılmadan toplum içinde yaşayabilmektedirler.

Bazı şizofren hastaları hiç hastaneye yatmazlar ve bu bireylerin sağlık bakımı tamamen toplum içinde yapılır. Şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar beyinde hastalık ile bağlantılı olan kimyasal dengesizliği düzelterek etkisini gösterir. Şizofreni, birçok fiziksel hastalık gibi bir hastalıktır.

Bazı şizofren hastaları krizlerin tekrarlamasını önlemek için ömür boyu ilaç tedavisi görmesi gerekir. Zararlı olan alkol ve diğer madde kullanımlarından uzak durmak ve tetikleyici faktörleri azaltmaya çalışmak hastalığın tedavisinde etkilidir.

Şizofreni her ne kadar kesin tedavisi olmayan bir hastalık olsa da, iyi bir psikiyatrist veya ruh doktoru, akıl sağlığı hemşireleri, sosyal görevliler, meslek tedavi uzmanları ve psikologlardan oluşan ekip çalışmaları ile kontrol altında tutulabilir ve birey normal yaşantısını, verimliliğini sürdürebilir.

Şizofreni tedavisinde ilaç tedavisi ne kadar sürer?

Şizofreni hastalığında ilaç tedavisi hastanın durumuna göre değişir. Bir kez alevlenme dönemi yaşamış ve ilaç tedavisinden sonra şizofreninin belirtileri gerilemiş olan hastalarda bir, bir buçuk yıl sonra ilaç tedavisine son verilebilir.

Fakat belirtilerin bir kısmı devam eden hastalarda ilaç tedavisini ara vermek bile sakıncalı olabilir. Tam düzelme göstermeyen, sık atak geçiren veya kedine ya da çevresine zarar verme riski olan hastalarda ilaç tedavisi en az beş yıl devam ettirilir. Şizofreni hastalarında ilaçları düzenli kullanmamak hastalığın iyileşmesini engeller ve hastalık belirtileri tekrarlayabilir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/sizofreni-nedir-sizofreni-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi