Sjögren sendromu nedir?

içerik

Sekonder Sjögren Sendromu ve Artrit

Sjögren sendromu nedir?

< Sjögren Sendromu nedir?

Sjögren Sendromu ve Artrit Nem üreten bezlere zarar veren, tükürük ve göz yaşı üretmeyi zorlaştıran otoimmün bir hastalıktır Hastalığın en belirgin özelliği, hedef organların lenfosit tarafından infiltrasyonudur.Sjogren sendromu kendiliğinden ortaya çıktığı zaman buna birincil Sjogren sendromu denir.

Zaten başka bir otoimmün hastalığınız varsa duruma sekonder Sjögren sendromu denir.Sekonder Sjögren hastalığına yakalanırsanız hafif bir rahatsızlığınız olabilir ancak yine de eşlik eden hastalık belirtileri yaşayacaksınız Sekonder jojrenlerin en sık rastlanan nedeni romatoid Artrit (RA), başka bir otoimmün hastalık türü.

< ! --1 ->

Daha fazla bilgi: Romatoid artrit hakkında ne bilmek istersiniz? “

Semptomlar Belirtiler

Sjögren belirtileri kuru göz, ağız, boğaz ve üst solunum yollarını içerebilir. yemeğinizi tadarken veya yutmada zorluk çakma, ses kısıklığı, diş sorunları veya konuşmada güçlük çeken kadınlar için vajinal kuruluk oluşabilir

 • Birincil ve ikincil formlar yorgunluk
 • beyin sisi
 • ateş
 • eklem ağrısı
 • kas ağrısı
 • sinir ağrısı

Sjögren'in nedenleri:

 • cilt döküntüsü
 • majör gastrointestinal problemler
 • karaciğer, böbrekler, pankreas veya akciğer iltihabı
 • infertilite veya erken menopoz

İkincil Sjögrenler aşağıdaki koşullara eşlik edebilmektedir :

 • RA
 • primer biliyer kolanjit
 • lupus
 • skleroderma

RA semptomları çoğunlukla iltihaplanma, ağrı ve eklemlerin sertliğini içerirken diğer belirtilere de neden olabilir Sjögren'e benzer. Bunlar arasında:

 • hafif ateş
 • yorgunluk
 • iştah kaybı

Devamını oku: Sjogren sendromu “

Risk faktörleri Risk faktörleri

Cleveland Clinic'e göre Birleşik Devletlerde bir milyondan fazla kişi Devletlerin birincil Sjögren'leri var, yüzde 90'dan fazlası kadınlar.

Sheogren'i herhangi bir yaşta geliştirebilirsin ancak Mayo Kliniğine göre en sık 40 yaşından sonra teşhis konuyor.

Sjogren'in kesin nedeni bilinmiyor ancak RA gibi bir bozukluk RA'nın kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik bir bileşen söz konusudur RA gibi bir otoimmün hastalığı olan bir aile üyeniz varsa bir de gelişme riski taşıyorsunuz.

Tanı Diyagnozu

Sjögren'in tek bir testi yoktur, başka bir otoimmün hastalık tanısı konduktan sonra ağız kuruluğu ve gözlerde düzelme meydana gelebilir veya ağır gastrointestinal problemler veya sinir ağrısı (nöropati) yaşayabilirsiniz. İkincil Sjögren'in RA ile teşhis edilmesi için, başın sağma d bir dizi test gerçekleştirmek için.Genellikle SSA / SSB antikorları ve lenfositlerin odak alanlarını aramak için alt dudak biyopsisi bulunur. Kuru göz testi için bir göz doktoruna se edilebilirsiniz. Doktorunuz semptomlarınızın olası diğer nedenlerini de dışlar.

Sjogren's

için testler Doktorunuz ilk tıbbi tarihe bakar ve fizik muayene yapacaktır. Ayrıca, muhtemelen aşağıdaki testleri isteyeceklerdir:

kan testleri:

Bunlar, Sjögren'in karakteristik antikorlarına sahip olup olmadığınızı görmek için kullanılır. Doktorunuz anti-Ro / SSA ve anti-La / SSB antikorları, ANA ve romatoid faktörü (RF) arar.

 • biopsy :
 • Bu işlem sırasında doktorunuz tükürük bezlerinize odaklanacaktır. Schirmer'in testi :
 • Bu beş dakikalık göz testi sırasında doktorunuz ıslaklığını görmek için göz çevresine filtre kağıdı koyar. Rose-Bengal veya lissamine green staining test : Korneada kuruluğu ölçen başka bir göz testidir.
 • Sjogren's'i taklit eden koşullar Aldığınız tezgah üstü (OTC) ve reçeteli ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar Sjögren'le ilişkili semptomlara neden olabilir. Bu ilaçlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır: diphenhidramin (Benadryl) ve setirizin (Zyrtec)

oral kontraseptifler

kan basıncı ilaçları

 • gibi amitriptilin (Elavil) ve nortriptilin (Pamelor)
 • antihistaminleri gibi
 • trisiklik antidepresanlar Radyasyon Tedaviler, özellikle bu tedavileri baş ve boyun bölgesi çevresine alırsanız benzer belirtilere neden olabilir.
 • Diğer otoimmün bozukluklar da Sjögren'leri taklit edebilir. Belirtilen tüm testleri yaptırmanız ve belirtilerinizin kesin sebebini belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Tedaviler Tedavi seçenekleri

Sjögren'in veya artritin tedavisi yoktur, bu nedenle semptomları hafifletmek ve genel yaşam kalitenizi arttırmak için tedavi önemlidir. Tedavi planınız semptomların şiddetine bağlıdır. Muhtemelen tedavilerin bir kombinasyonunu denemeniz gerekir. Bazı seçenekler şunlardır:

İlaçlar

Eklemlerinizde ve kaslarınızda ağrı ve ağrılarınız varsa, OTC ağrı kesici veya anti-inflamatuar ilaçlar deneyin. İbuprofen (Advil, Motrin) gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAIDS) yardımcı olabilir.

Hile yapmazlarsa, doktorunuza kortikosteroidler ve antiromati ya da antiromatizmal ilaçlar hakkında soru sormayın. Bunlar iltihaplanmayı azaltarak ve vücudunuzun kendi sağlıklı dokularına saldırmasını önleyerek çalışır.

İkincil Sjögrenler ile, gözyaşı ve tükürük gibi sekresyonların artmasına yardımcı olacak ilaçlara da ihtiyacınız olabilir. Yaygın reçeteli ilaçlar arasında cevimeline (Evoxac) ve pilokarpin (Salagen) bulunur. Kuru göze yardımcı olması için reçeteli göz damlalarına ihtiyacınız olabilir. Siklosporin (Restasis) ve lifitegrast oftalmik solüsyon (Xiidra) iki seçenektir.

Lifestyle

Belirli yaşam tarzı seçimleri ayrıca sekonder Sjögren ve RA ile mücadelede yardımcı olabilir. İlk olarak, iyi bir gece uykusu çekerek ve gün boyunca mola vererek yorgunlukla savaşabilirsiniz.

Ayrıca, esnekliği arttırmanıza, kas ve eklem ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek egzersizleri konusunda doktorunuza danışın. Düzenli egzersiz, esnekliği artırabilir ve rahatsızlığı azaltabilir.

Aynı zamanda doğru vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur ve eklem ve kaslara daha az stres koyar.

Besin maddelerinden zengin bir diyetin sağlanması genel sağlığınızı geliştirebilir. Balık ve bitki yağlarında bulunan bitki bazlı gıdalar ve anti-inflamatuar yağlar ile yapışın. Şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Bunlar iltihabı artırabilir.

Daha fazla oku: Enflamasyonu azaltan gıdalar “

Artritiniz varsa, yoga, tai chi veya akupunktur gibi tamamlayıcı tedaviler ile rahatlama bulabilirsiniz .Acı ve sancıları geçici olarak ısı veya soğuk uygulayarak hafifletebilirsiniz sıkıştırır.

Ağız hijyeni

Kronik kuruyan ağız ağız ve diş problemlerine neden olur, bu nedenle uygun ağız hijyeni önemlidir Şeker alımınızı sınırlayın ve düzenli diş kontrolü yapın Ağız kuruluğu için seçilen diş ürünlerini seçin ve her gün diş ipi kullandığınızdan emin olun. Sert şeker ve sakız, tükürük üretmenize yardımcı olabilir ancak şekersiz olduklarından emin olabilirsiniz.

Kuru dudaklar için yağ veya petrol bazlı dudak kremi kullanın. Doktorunuz rahatlamak için ağız durulama veya merhemlerini önerebilir ağrı ve yanma Bu ilaçlar reçeteli ilaçlarınızla birlikte kullanılabilir.

Göz tedavileri

Sjogren sendromunun gözle ilişkili semptomlarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç iş vardır: Havayı evde nemli tutmak için nemlendirici kullanın. Dumandan kaçının ve gözlerinizi rüzgardan koruyun . Gözlerinizi tahriş edebilecek göz makyajı veya cilt kremlerinden de kaçınmalısınız.

Doktorunuz OTC yapay gözyaşlarını denemenizi öneriyor olabilir. Yardım etmezler, doktorunuzdan daha kuvvetli bir şey reçete etmesini istemezler.

Daha yoğun göz merhemleri, uyurken kullanılabilir. Ancak gözlerinize merhem veya jel uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

Ayrıca, dakikli oklüzyon olarak adlandırılan bir cerrahi prosedür, gözyaşlarını gözlerinden tahliye eden gözyaşı kanallarını geçici veya kalıcı olarak kapatabilir.

Yatmadan önce gözlere sıcak kompres yerleştirmek, göz kapağı yağ bezlerini açabilir. Bu korneanın korunmasına yardımcı olur ve göz kuruması semptomlarını azaltır.

Doktorlar Ne tür bir doktora ihtiyacım var?

Artrit gibi hastalıklarda uzmanlaşmış doktorlara romatologlar deniyor. Artrit teşhisi konduysanız, romatologunuz büyük olasılıkla Sjögren'in tedavisinde kullanabilir.

Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak romatolog veya genel doktorunuz sizi diğer uzmanlara yönlendirebilir. Bir göz, diş hekimi veya kulak burun boğaz uzmanı olarak da bilinen bir kulak burun boğaz uzmanına sahip olacaklar.

Devamını oku: Hakkında bilmeniz gereken 5 sağlık profesyoneli türü “

Outlook Uzun vadeli görünüm

Sjogren veya RA için tedavi yok Ama yaşam kalitenizi artırabilecek birçok tedavi ve yaşam tarzı seçimi var.

Artrit semptomları hafiften zayıflamaya kadar değişir, ancak primer Sjögren hastalığında artrit nadiren zararlıdır Anahtar, en iyi tedavileri bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmaktır.Nadiren, Sjögren hastalarında lenfoma gelişebilir. Doktorunuza olağandışı şişme veya nörolojik sorunların belirtilerini bildirin.

Источник: //tr.medic-life.com/secondary-sjogren-s-syndrome-and-arthritis-9176

Sjögren Sendromu Nedir?

Sjögren sendromu nedir?

Ağız kuruluğu pek çok kişiyi etkileyen bir sorun. Çok zaman pek çok hekime başvurulmasına rağmen nedenini saptamak da mümkün olamıyor.

Akla ilk gelen nedenler genelde şeker hastalığı ve alerjik rinit, burun kemiğindeki sorunlar gibi ağızdan solumayı gerektiren burun patolojileri.

Halbuki çok da nadir olmayan biçimde “Sjögren Sendromu” adı verilen bir romatizmal hastalık da kendini ağız kuruluğu ile gösterebiliyor.

Sjögren Sendromu (SS), otoimmün bir hastalık. Normalde bağışıklık sistemi, vücuda yabancı bakteriler, mikroplar ve diğer etkenlere karşı harekete geçip saldırırken, otoimmün bir hastalık olan SS’nda kendi dokularına saldırmaya başlar.

Bu dokular arasında en başta tükürük bezleri ve gözyaşı bezleri yer alır. Böylece kuru göz ve kuru ağız şikayetleri ortaya çıkar. Vücudun diğer bölgeleri de bu saldırıdan etkilenebilir.

Sonuç olarak etkilenen bölgeye bağlı olacak şekilde cilt kuruluğu, burun, ağız ve solunum yolları kuruluğu, göz kuruluğu, vajina kuruluğu, sindirim sistemi kuruluğu ortaya çıkar.

Sjögren Sendromu tek başına bir hastalık olarak görülebilir (bu durumda primer-birincil Sjögren Sendromu adını alır) veya diğer romatolojik hastalıklara eşlik edebilir (bu durumda da sekonder-ikincil Sjögren Sendromu denir). Sıklıkla eşlik edebildiği romatolojik hastalıklar arasında Romatoid Artrit, Lupus veya Skleroderma sayılabilir.

Sjögren Sendromu’nun Semptomları Nelerdir?

En sık görülen bulgular ağız kuruluğu ve/veya göz kuruluğu, yorgunluk ve ağrıdır. Çoğu hastada başka semptom görülmez. Ancak semptomların çeşitliliği ve şiddeti, kişiden kişiye oldukça fazla farklılık gösterebilir.

Göz Sorunları:

Gözlerinizde yanma, batma, kuruluk, hassasiyet hissedebilirsiniz. Kimi hastalar kuvvetli ışıkta rahatsızlık duyabilirler. Bazılarında ise gözlerde yapışkan bir his varmışçasına bir şikayet yaşanabilir.

Ağız ve Boğaz Sorunları:

Ağız kuruluğu ve buna bağlı ağız yaraları olabilir. Kuruluk kendisini ağızda-boğazda yapışkan bir duygu olarak hissettirebilir. Yutkunma zorluğu yaşanabilir ve kimi hastalarda tat algısında değişiklik olabilir.

Ses kısıklığı, konuşma süresi uzadıkça ses çıkarmada zorlanma yani seste yorulma, kuru öksürük de bulunabilir. Nadiren ağız ve boğaz kuruluğu mantar enfeksiyonlarına, kötü kokulu nefese, ağızda kötü tat varlığına ve artmış diş çürüklerine sebep olabilir.

Tükürük bezlerinde büyüme ve ağrı eşlik edebilir.

Aşırı Yorgunluk – Tükenmişlik:

Aşırı yorgunluk sıklıkla bulunan şikayetlerdendir ve iyi bir gece uykusundan sonra geçen bir yorgunluk değildir. Bazı hastalarda çökkünlük ve hatta depresyon gözlenebilir.

Ağrı ve Acılar:

Eklemlerde iltihabi sürece bağlı şişme ve ağrı bulunabilir. Bazı hastalarda ise yaygın bir ağrı duygusu veya vücudun belli bölgelerinde hassasiyet şeklinde şikayetler olabilir. Ancak eklem problemleri örneğin bir Romatoid Artrit hastalığı gibi hastalıklara kıyasla çok daha hafiftir.

Diğer Şikayetler:

Vücudun diğer bölgeleri de normale göre daha kuru olabilir. Örneğin:

 • Sindirim kanalında kuruluk lokmaları yutmada zorluğa yol açabilir
 • Barsaklarda kuruluk “hassas barsak sendromu”na benzer şikayetlere örneğin karın ağrısına sebep olabilir.
 • Vajinal kuruluk cinsel ilişki sırasında acı hissetmeye yol açabilir
 • Cilt kuruluğu kendisini kaşıntı veya güçlü güneş ışığına hassasiyet olarak gösterebilir.
 • Hava yollarındaki kurulukta duman ve toza karşı artmış aşırı hassasiyet gözlenebilir.

Sjögren Sendromu ile ilgisi olabilecek diğer şikayetler:

 • Ateş yüksekliği
 • Soğukta moraran parmaklar (Raynaud Fenomeni)
 • Migren benzeri baş ağrıları
 • Boyun, koltukaltı ve kasıkta lenf bezlerinde büyüme
 • Menapozal şikayetlerde artma, alevlenme
 • Sinir sistemi şikayetleri örneğin güçsüzlük, hissizlik, keçeleşme
 • Damarlarda iltihabi durum (vaskülit)
 • Bacakların alt bölümlerinde mor renkli deri döküntüleri (purpura)
 • Göğüs ağrısı (plörezi kaynaklı), nefes darlığı, nefes açlığı
 • Karaciğer ve böbrek sorunları

Sjögren Sendromu Kimlerde Olur?

En sık 40-60 yaş arası kadınlarda ortaya çıkar. Sjögren Sendromu tanısı alan her 3 kişiden sadece 1 tanesi erkektir. Çocuklukta çok nadiren görülür. Bu hastalığa yatkın kişilerdeki bazı genlerin belli enfeksiyonlara karşı vücudun kendisini iyi savunamamasına yol açtığı düşünülmektedir.

Bu genlere sahip kişilerin Sjögren Sendromu’na yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğu düşünülmektedir. Sjögren Sendromu tanısının zamanında konması ile gözde olası kalıcı hasarların önüne geçilebilmesi ve tedaviyle hastalığa bağlı yakınmaların azaltılabilmesi mümkündür.

Eşlik eden başka romatizmal hastalıklar da varsa bunların tespiti ile kalıcı eklem ve organ sorunlarının da önüne geçilebilmesi mümkün olmaktadır.

Uzm. Dr. Tolga Enver YÜCETÜRK

İç Hastalıkları ve Romatoloji

drtolgayuceturk@gmail.com

/izmirromatizmatedavisi

Haberin Kaynağını görüntülemek için; tıklayın.

Источник: //drtolgayuceturk.com/tr/icerik/152/static/img/favicon.ico

Sjögren Sendromu: Sebepler, Belirtiler, Tedavi

Sjögren sendromu nedir?

Ağızda sürekli kuruluk yaşıyorsunuz, periyodik olarak gözlerinizi pişiriyor musunuz? Periyodik olarak vücudunuz içerden dışarıya kurumuş gibi hissediyor mu? Tüm semptomlar, Sjogren sendromu adı verilen kronik iltihaplı bir hastalığınız olduğunu gösterir. Nedir, onun belirtileri nelerdir ve bu hastalığın tedavisi mümkün olup olmadığı, bu makalede okunmalıdır.

Sjögren sendromu nedir?

İki yüzyıl boyunca, dünyadaki romatologlar etyolojiyi ve Sjogren sendromu olarak adlandırılan hastalığın kesin nedenlerini bulamıyorlar. Bu, bağ dokusunu etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Sendromun eşzamanlı semptomu romatoid artrittir .

Basit bir dille açıklamak gerekirse, karmaşık bilimsel terimlere başvurmadan, bu hastalık sırasında insan bağışıklık sistemi kendine karşı başlar. Bağışıklık hücreleri, vücudu korumak değil, yok etmek için. Aslında, bağ dokusu kendini yiyor.

Gözlerden başlayıp, kadınlarda ve gastrointestinal sistemdeki cinsel organlarla son bulan bir kişinin mukoza zarları tamamen kurumuş demektir.

İstatistiklere göre, Sjogren sendromu kadınlar için erkeklerden% 25 daha fazla rehin alındı. Bağlandığı ile – kimse size cevap vermez, çünkü hekimler bu hastalığın nedenlerini hala kuramazlar.

Sjögren Sendromunun Belirtileri

Hastalık kendini ağız kuruluğu ve keskin ağrı kesici ağrı şeklinde kendini göstermeye başlar. Bir kişinin bir bilgisayar monitörünün ekranına, telefonuna bakması acılıdır, o daima susadı.

Böyle olduğu gözyaşı sıvısının olmaması nedeniyle, göz yuvalarında kuru göz konjunktiviti oluşur. Zamanla, bir kişide fotofobisi var, görüş bozuluyor. Ağlamak, ağlamak istiyorsan gözyaşı göze çarpmaz.

Hasta gözlük altına alınıyor olsa bile, hiçbir tepki izlenmeyecektir.

Ağız kuruluğu ağrılı yutma, sıcak ya da soğuk yiyeceklerin emilmesi sırasında ağrıya neden olur, dişlerde sorunlar – çürükler meydana gelir. Dişler çökmeye başlar, çöker. Vücudumuzun enfeksiyondan sonraki bir iki hafta içinde dişlerdeki dolgular düşmeye başlar.

Enfeksiyon sonucu lenf bezleri iltihaplanır ve parotis bezleri büyüklük bakımından büyür. Bu durumda, yüz ovali deforme olmaya ve değişmeye başlar ve bir “hamster yüzü” oluşturur.

Hastanın dilinin sınırı kurutulur, küçük yaralarla kaplanır. Salivasyon olmadığından emin olmak için hastanın ekşi limonu çiğneme izni vardır. Spontan saliyon başlamazsa, o zaman bu Sjogren sendromunun belirtilerinden biridir. Aynı dudak derisinde olur.

Nazofarinks kurutulur ve muhtemelen kanamalar ile birlikte belirli kabuklarla kaplanır. Mukus dokusunun azalması nedeniyle ses telleri işlevini yitirir. Ses oturur veya tamamen kaybolur.

 • Genital organların mukoza zarları

Dişi dış genital organ da patolojik değişikliklere uğrar. Bir kadın şiddetli yanma, kuruluk ve vajinada kaşıntıdan şikayet edebilir. Aynı zamanda, cinsel ilişki sırasında doğal yağlanma kaybolur.

Muayeneden sonra, jinekolog en yaygın olarak teşhis edilen spesifik olmayan vajiniti koyar. Ancak, burada yanılmaması önemlidir. Sonuçta, östrojen eksikliği ayrıca dış genital organın kuruluğunu tetikleyebilir.

Bu nedenle, bir kadının hormonal arka planı belirlemek için kan testi yapması gerekir.

Terleme, kuru cilt, sebase bez hasarında belirgin azalma, Sjogren sendromunun belirgin semptomlarından biridir. Aynı zamanda vücut sıcaklığında artış, özellikle yoğun fiziksel egzersiz sırasında. Zamanla cilt yara ve açık yaralarla kaplanır. Sonra cilt kovanlarla kaplanır.

 • Eklem ve kas bozuklukları

Sjögren sendromu tanısı alan hastaların çoğunda artiküler patoloji yakınması görülmektedir. Kural olarak artrit diz ve dirsek eklemlerini etkiler. Aynı zamanda hastalar vücudun tümünde güçsüzlük, kaslarda ağrı şikayetinde bulunurlar.

 • Böbreklerin ve sindirim organlarının patolojisi

Sjogren sendromu, karaciğerin sirozuna, organ hücrelerinin yokedilmesine ve dolayısıyla hepatit görünümüne neden olur. Hasta ağızda , mide bulantısında ve kusmada sürekli acı çektiğinden şikayet eder .

Midenin mukoza zarı da kurumuş olduğundan bir hastanın katı yiyecek almaması zordur. Midenin asitliği azalır, ülser oluşumu için uygun bir ortam vardır. Bazı hastalarda akut pankreatit teşhisi konabilir.

Yukarıdaki semptomların ardından hasta onkoloji geliştirebilir. Tükürük bezleri noktasında malign tümör oluşur. Buna ek olarak, zamanında Sjogren hastalığını teşhis etmiyorsanız, bağışıklık sistemi nihai bir arıza verebilir ve cilt kanserine neden olabilir.

Hastalığın teşhisi

Nihai bir teşhis yapmak için, Schegeren sendromu bulgusu olan bir hastaya, biyokimyasal kan testi, romatoid faktör analizi ve nükleer antijenlere karşı antikorların saptanması denir. Bütün organizmayı tam olarak incelemek gerekiyor. Doktor, dermatolog, romatolog, jinekolog, endokrinolog, gastroenterolog ve diğer doktorların görüşleri sonrasında hastanın teşhisini belirleyebilirsiniz.

tedavi

Sjogren sendromunun ilk tedavisi hormonal ve bağışıklık tedavisidir. Tedavinin ilk haftalarında hastalar prednizolon ve klorbütin önermişlerdir. Bu ilaçları birkaç yıl boyunca günde 5 mg'lık bir miktarda alınız.

Hastalık erken bir aşamadaysa, iyileşme sağlanıncaya kadar siklofosfamid tedavisi birkaç hafta boyunca gösterilir.

Ülseratif nekrotik vaskülitli hastalar plazmaferez uygulanır veya plazmanın tekrar tekrar filtrasyonu yapılır.

Kuru konjunktivitin tedavisi, kuru gözyaşlarının ve yumuşak merceklerin önleyici giyilmesinin kullanılmasıdır. Enfeksiyonu önlemek için, furacilin veya levomitisin solüsyonu reçete edilir.

Kronik gastrit, hidroklorik asit, pepsidil veya doğal gastrik su ile değiştirilerek tedavi edilir.

Zamanında bir tanı konursa ve zamanında tedavi verilirse, hastanın tüm yaşamsal organlarını geri kazanma şansı vardır. Aksi takdirde hasta sakatlanma riskini taşır.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: //de.triandgo.com/sindrom-shegrena-prichiny-simptomy-lechenie_default.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..