Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!

içerik

Alerjiler ateşe neden olabilir mi?

Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!

İnsanlar bazı alerjiler saman nezlesi diyebilirler, fakat alerjiler soğuk algınlığı ve grip semptomlarına neden olur mu?

Alerjiler, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya hapşırma gibi soğuk algınlığına veya griple benzer semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, alerjiler ateşe neden olmaz. Her alerjinin altta yatan farklı bir nedeni olduğundan, bir kişinin doğru teşhisi alması önemlidir, böylece en iyi tedaviyi elde edebilirler.

Bu yazıda alerji, soğuk algınlığı ve grip arasındaki ilişkiye baktık. Ayrıca bir alerjinin semptomlarını tedavi etmenin yollarını araştırıyoruz.

Alerji ve soğuk algınlığı belirtileri, burun akıntısı ve hapşırma gibi aynıdır. Ancak, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, alerjiler asla ateşe neden olmamalıdır.

Alerji belirtileri, bir kişinin bağışıklık sistemi aşırı tepki gösterdiğinde ve polen veya evcil hayvan dander gibi zararsız bir madde ile savaşmaya çalıştığında ortaya çıkar. Bu maddeler daha sonra bir inflamatuar bağışıklık sistemi reaksiyonunu tetikler.

Soğuk algınlığı ve grip semptomları, solunum sistemini etkileyen virüslerden kaynaklanır. Bu virüsler vücuda saldırarak, bağışıklık sisteminin zararlı virüsü körfezde tutmak için fazla mesai yapmasına neden olur.

Bir alerjinin belirtileri

Alerjilerle ilişkili semptomlar şunları içerir:

 • kaşıntı gözler
 • burun akıntısı
 • hapşırma
 • tıkalı burun

Alerjilerin mevsimsel olarak meydana gelme olasılığı daha yüksektir, örneğin kalıplar sporlarını ya da otlarını serbest bıraktığında, ağaçlar ve yabani otlar bitki döllenmesine yardımcı olan poleni serbest bırakır.

Alerjist olarak adlandırılan alerji tedavilerinde uzmanlaşmış bir doktor, bir kişinin belirli bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını görmek için testler yapabilir. Alerji uzmanı bir deri dikeni testi yaptığında, herhangi bir tetikleyicinin alerjik bir yanıt alıp almadığını görmek için cildi ortak alerjenlere maruz bırakır.

Ayrıca ELISA (enzime bağlı immünosorbent assay) testleri veya daha az sıklıkla RAST (radioallergosorbent) testleri kullanılarak spesifik alerjiye bağlı antikorların varlığına yönelik kanı da test edebilirler.

Soğuk algınlığı veya grip belirtileri

Soğuk algınlığı veya grip ile ilişkili semptomlar şunları içerebilir:

 • hapşırma
 • öksürme
 • burun akıntısı
 • tıkanıklık
 • ateş
 • mide ağrıları
 • vücut ağrıları

Bir ateş, vücudun bakteri veya virüsleri öldürmek için sıcaklığı arttırmaya çalışmanın yoludur. Bu mikroplar alerjik bir reaksiyonda bulunmadığından, ateş oluşmaz.

Soğuk algınlığı mı, alerjisi mi?

Soğuk algınlığı, grip ve alerji arasındaki farklar şunlardır:

 • Alerjiler kaşıntılı, sulu gözlere neden olma eğilimindedir. Soğuk algınlığı ve grip yok.
 • Alerjiler bir mevsimden (yaklaşık 6 hafta) geçebilir veya bir insan artık bir hayvan veya küf sporları gibi bir alerjene maruz kalmadığında gidebilir. Grip 3 ila 5 gün sürüyor, grip ise 7 ila 10 gün sürüyor.
 • Alerjiler genellikle vücuttaki ağrılara, ağrılara veya gripün aşırı derecede tükenmesine neden olmaz.

Soğuk algınlığı veya grip alerjiye neden olabilir mi?

Bir alerji, belirli yiyeceklere veya çevrede alerjeni olarak bilinen bir şeye iltihabik bir bağışıklık yanıtıdır. Soğuk algınlığı ve grip virüs veya bakteri neden olur. Bu nedenle, soğuk algınlığı veya grip alerjiye neden olmaz.

Bazen alerjiler ateşe dönüşebilecek sinüs enfeksiyonuna yol açabilir. Sinüs enfeksiyonları, hava dolu sinüs pasajlarında hapsolmuş aşırı mukus ve birikintilerin bir sonucudur. Bununla birlikte, enfeksiyon, alerjenlerden ziyade mevcut olan bakteri veya virüslere bağlı olarak gelişir.

Alerji tedavileri

Kişinin alerjisi olduğunu bilmek, alerjilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bir kişi aynı anda birkaç alerjene alerjik olabilir. Alerji belirtilerini azaltmanın önemli adımlarından bazıları şunlardır:

 • Polen, ragweed veya küf sayımı çok yüksek olduğunda dışarıda geçirilen zamanın azaltılması. Ulusal Alerji Bürosu gibi web siteleri, bu sayımların durumu hakkında günlük güncellemeler sunmaktadır.
 • Tırmıklama yapraklarından kaçınmak, çimleri biçmek ya da küf ve polen sayımları yüksek iken bahçede çalışmak. Bu aktiviteler potansiyel alerjenleri engelleyebilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir. Yüze karşı bir alerji maskesi takılması, bir kişinin alerjenlerde nefes almasını önleyebilir. Alerji maskeleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.
 • Polen ve diğer havadaki alerjenlerin eve girmesini önlemek için klima kullanımı ve pencerelerin kapalı tutulması.
 • Yataktaki akarların sayısını azaltmak için minder üzerinde minder geçirmez yatak örtülerinin uygulanması.
 • Elleri iyice yıkamak ve kıyafetleri dışarıda bıraktıktan ya da evcilleştirdikten sonra değiştiriniz.
 • Alerji belirtilerini azaltmak için reçetesiz ilaçları almak. Örnekler dekonjestanları ve antihistaminleri içerir. Tabletler, nazal spreyler ve kremler dahil olmak üzere çevrimiçi satın almak için birçok alerji ilacı mevcuttur. Alerji mevsiminden önce etkilerini arttırmak için birkaç hafta boyunca bu ilaçları alın.

Şiddetli alerjisi olan bir kişi immünoterapiden yararlanabilir. Bu yaklaşım, vücudun bağışıklık yanıtını hassaslaştırmak için vücutta artan miktarda alerjen enjekte etmeyi içerir. Bir doktor bu enjeksiyonları reçetelemelidir.

Sonuçlar

Mevsimsel alerji semptomları hoş değildir ve soğuk algınlığı veya grip gibi benzer semptomları paylaşır. Bununla birlikte, ateş veya aşırı yorgunluk nadir görülen alerjilerdir.

Alerjen sayımları en yüksek seviyedeyken tedavileri mevcuttur ve kişinin dış mekana maruziyetini sınırlamak, alerji semptomlarının insidansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/alerjiler-atese-neden-olabilir-mi/

Soğuk Algınlığı mı, Alerji mi? » Bilgiustam

Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!

     Eğer burun akıntınız ve tıkanıklığınız varsa ya da hapşırıyor ve öksürüyorsanız ilk aklınıza gelen şey soğuk algınlığı olabilir. Ancak bunlar, aynı zamanda alerji belirtileridir. Soğuk algınlığı ile alerji arasındaki farkları öğrenerek doğru tedavi yöntemlerini hızlıca uygulayabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığına birçok farklı türde virüs sebep olabilir. Hastalığın belirtileri ve ciddiyeti herkeste aynı olmayabilir.

Soğuk algınlığının bazı temel özellikleri aşağıda belirtilmiştir:*Soğuk algınlığı, hastaların öksürüp hapşırmasıyla çevreye yayılan virüs damlacıkları yoluyla bulaşır.*Boğaz ağrısı, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı öksürme ve hapşırma dışındaki diğer soğuk algınlığı semptomlarıdır.

*Soğuk algınlığı daha şiddetliyse ateş, baş ağrısı ve vücut ağrısı görülebilir.*Soğuk algınlığı genellikle hızlı iyileşir. Hastalık genellikle 7 ile 10 gün devam eder.

*Hastalığa neden olan virüs zatürre, bronşit ya da sinüzit gibi daha ciddiye alınacak enfeksiyonlara neden olmuşsa belirtiler bir ya da iki haftadan daha uzun sürebilir.

*Alerjisi olanlar soğuk algınlığına yakalanmaya daha yatkındır.*Adı soğuk algınlığı olsa da bir kişi yaz aylarında bile üşütebilir ve hasta olabilir. Araştırmalar, sağlıklı yetişkinlerin yılda ortalama iki ya da üç kez soğuk algınlığına yakalanabildiğini göstermektedir.

*Küçük bebekler ve çocuklar immün (bağışıklık) sistemlerinin henüz tam gelişmemesi nedeniyle daha sık soğuk algınlığına yakalanabilir.

Alerji Nedir?

Alerji, bağışıklık sisteminin belirli bir maddeye karşı reaksiyon göstermesidir. Alerjileri tetikleyen faktörlere “alerjen” denir. Alerjenlerle karşılaşıldığından bağışıklık sisteminden “histamin” denilen kimyasallar salgılanır. Histamin salgılanması mukozanın şişmesi, sıcaklık artışı, kızarıklık gibi alerjik belirtilerin görülmesine neden olur.

Soğuk Algınlığı ve Alerjilerin Genel Semptomları

*Boğaz ağrısı*Hapşırık*Öksürük*Burun tıkanıklığı*Burun akıntısı*Göz yanması ve sulanmasıAlerjiler döküntü ve göz kaşıntısına neden olsa da soğuk algınlığında bu belirtiler görülmez.

Her yıl milyonlarca kişi alerjiye maruz kalmaktadır. Mevsimsel alerjenler genel olarak ağaçlar, çiçek ve yabani ot polenleridir. Ancak yıl boyun başka maddeler de alerjiye neden olabilir

Diğer alerji tetikleyicileri şunlar olabilir:

*Ev tozu akarları*Kedi, köpek ve benzeri evcil hayvanların tüyleri, deri atıkları, tükürük, idrar gibi salgıları*Küf mantarları*Ceviz, badem, yer fıstığı, kaju, fındık gibi kuruyemişler* Süt, yumurta, peynir, muz, çikolata gibi bazı yiyecekler*Mayalı ve alkollü bira, şarap gibi içecekler*Turşu, mayonez, sirke, yoğurt, ayran, kefir gibi mayalı besinler*Istakoz gibi bazı kabuklu deniz ürünleri*Kurutulmuş incir, erik, kayısı gibi meyveler

*Sucuk, sosis, salam gibi işlem görmüş bazı besinler

Soğuk Algınlığı Alerjiden Nasıl Ayırt Edilir?

Ortak semptomlara sahip olduğu için soğuk algınlığı ile alerjiyi birbirinden ayırmak zordur. Belirtilerin hangi hastalığa ait olduğunu anlamanın en iyi yolu, ortak olmayan belirtilerini aramaktır.

Soğuk algınlığının yorgunluğa, ağrı ve sızıya, boğaz ağrısına, ateş yükselmesine neden olma olasılığı daha yüksektir.

Alerjiler ise daha çok göz kaşınması, renksiz burun akıntısı, hırıltılı solunum, kurdeşen ve egzama gibi rahatsızlıklara neden olur.

Çocuklarda Alerjik Selam

Çocuklardaki tipik alerji belirtisi alerjik selamdır. Alerjili çocuklar, akıntı ve kaşıntı olduğu için burnunu ( burun ucunu) genellikle avuç içleri ile yukarı doğru sıvazlar. İşte buna tıpta “alerjik selam “ denir.

Alerji ve Yılın Zamanları

Alerjinin ortaya çıkma zamanı, belirtilerin nedeniyle ilgili ipuçları verebilir. İlkbahar ve yaz aylarında alerji, sonbahar ve kış aylarında ise soğuk algınlığı olasılığı, diğer zamanlara göre daha yükselir. Alerjiler herhangi bir ayda oluşabilse de en fazla oluştuğu zamanlar polenlerin yoğun olduğu bahar aylarıdır.

Çimen, yabani ot alerjileri ilkbahar sonu ve yaz mevsiminde en fazladır. Yağmurlu, nemli günlerde havadaki polenlerin miktarı daha az olur. Sabahın erken saatleri ve rüzgârın çok olduğu günlerde ise polen miktarı artar.

Bu nedenle alerjisi olanlar nemli havalarda daha rahat eder, rüzgârlı ve sıcak günlerde ise şikâyetler artış gösterir.

Semptomların Süresi

Belirtilerin alerjiye ya da soğuk algınlığına ait olup olmadığını anlamanın bir başka yolu süresine bakmaktır. Soğuk algınlığı genellikle bir hafta içinde geçer.

Alerjiler, alerjeni ortadan kaldırmadığınız ya da tedavi olmadığınız sürece kaybolmaz. Mevsimsel alerjenler her defasında 1 ile 3 hafta arasında devam edebilen belirtilere neden olabilir.

Mevsimsel olmayan alerjik rinit (saman nezlesi) bütün yıl sürebilir.

Mukus Rengi Yanıltabilir

Hastalığın soğuk algınlığı mı yoksa alerji mi olduğunu söylemenin bir yolu da mukus (sümük) rengine bakmaktır. Ancak mukus rengi bazen insanları yanıltır. Yeşil burun akıntısının enfeksiyon belirtisi olduğu konusunda yaygın bir yanılgı mevcuttur. Buna rağmen farklı renklerde alerjik akıntılar da olabilir.

Soğuk Algınlığı ve Alerji Teşhisi

Hasta kişilerin doktora gittiklerinde anlattıkları ya da doktorun gördüğü belirtiler teşhis koyulmasını sağlar. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüphe duyuluyorsa boğaz kültürü alınır ya da başka testler yapılır.

Alerji sorunu yaşayanlar ya birinci basamak doktoruna (aile hekimlerine) ya bir hastanenin Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne ya da alerji doktoruna başvurmalıdır. Doktorlar önce belirtileri sorar. Şiddetli reaksiyonların varlığı durumunda mutlaka bir alerji uzmanına gidilmelidir.

Alerjiler çeşitli tanı testleriyle (deri testleri, burun içi alerjen testleri) teşhis edilir. Yaş, sağlık koşulu gibi nedenler kan testleri (serolojik testler) yapılmasını da gerektirebilir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Vücut, zamanla ilaç kullanılmasa da soğuk algınlığına yol açan virüslerden kurtulur. Antibiyotikler sadece bakterileri öldürür. Bu nedenle virüs kaynaklı soğuk algınlığı durumunda doktorlar hastaya antibiyotik vermez. Hastalara genellikle soğuk algınlığı semptomlarını gideren ya da hafifleten yardımcı ilaçlar verilir.

Soğuk algınlığında verilen ilaçlar arasında öksürük şurupları, dekonjestan burun spreyleri ve ağrı kesiciler yer alabilir. Reçetesiz satılan ilaçlar ve öksürük şurupları 4 yaş altı çocuklara, burun spreyleri de 6 yaş altı çocuklara önerilmez.

Reçeteli herhangi bir ilaç kullanmakta olanlar ve hamileler; reçetesiz bir ilaç almamalı, öncelikle doktora danışmalıdır. Soğuk algınlığı ilaçlarının uzun süre kullanımı sakıncalıdır.

Evde bol sıvı tüketmek, bitkisel çay içmek, tuzlu sudan oluşan burun spreyleri kullanmak, tuzlu suyla gargara yapmak, kaynar suyun içine uygun preparatlar ekleyerek buğu yapmak gibi alternatif tedavi yolları denenebilir.

Alerji Tedavisi

Alerji belirtilerini önlemenin ve tedavi etmenin en etkili yolu tetikleyicileri ortadan kaldırmaktır. Ancak bunun yapılabilmesi için önce teşhis koyulmuş olmalı ya da alerjenin çeşidi bilinmelidir. Tetikleyicilerden (alerjenlerden) uzak kalınamıyor ya da temas kesilemiyorsa ilaç tedavisi gündeme gelir. En sık kullanılan ilaçlardan biri antihistaminiklerdir.

Alerjilerde sinüsler dolabilir. Dolu sinüsler dekonjestanlar ile açılır. Burun spreyi şeklinde bir dekonjestan verilmişse üst üste 3 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Nazal kortikosteroidler, alerji tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardan biridir.

Bu ilaçlar iltihabı ve burun şişliğini giderir, alerji nedeniyle aktive olan çok sayıda bağışıklık hücresini de azaltır; mevsimsel olan ve olmayan alerjilerde kullanılır. Gözlerdeki kaşıntı ve sulanma da göz damlalarıyla tedavi edilir. Bir başka alternatif ilaca gerek duyulan kişilere alerji aşılarının yapılması gerekir.

Aşılar (immunoterapi) vücudu alerjene yavaş yavaş maruz bırakarak duyarsızlaştırmayı amaçlar. Aşılar etkili, ama uzun vadeli çözümlerdir. Tedavi edilmeyen alerjiler hastalığı kronik hale getirebildiği gibi astıma da çevirebilir.

Alerjiyle İlgili Diğer Tedavi Çeşitleri

Buğu ve tuzlu su içeren burun spreyleri sadece soğuk algınlığının değil, alerjilerin semptomlarını da hafifletir. Hem soğuk algınlığında hem de alerjide virüsler ve bakteriler sinüslerde birikir ve solunum yollarında ciddi enfeksiyonlar yaratabilir. Belirtiler 10 günden daha uzun süre devam ederse ya da kötüleşirse daha fazla zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Kaynakça:

http://izmir.baskenthastaneleri.comhttps://www.healthline.com

https://www.acibadem.com.tr

Yazar: Müşerref Özdaş

Источник: https://www.bilgiustam.com/soguk-alginligi-mi-alerji-mi/

Ateş bir Alerji Belirti mi?

Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!
Biliyor muydunuz? İsmasına rağmen saman nezlesi genellikle ateş içermez.

Klinik olarak rinit olarak bilinen saman nezlesi, polen, küf sporları ve ot gibi çevredeki şeylere karşı alerjiyi tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir.

Allerji semptomları tipik olarak hapşırmalar, sulanmış gözler, burun akıntısı veya cilt döküntüsü sayılabilir. Bazı alerjenler, tıbbi aciller olan anafilaksi olarak bilinen alerjik reaksiyonları bile tetikleyebilir.

Fakat alerjiler ateş atabilir mi? Genellikle, hayır. Bazen, alerji belirtileri sizi bakteriyel veya viral bir enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilir. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon alerjinizde dolaylı olarak sorumlu tutabileceğiniz bir ateş oluşturabilir.

AdvertisementAdvertisement

Allerji semptomları

Sık görülen alerji belirtileri

Semptomlarınız allerjinin nedeni, alerjen olarak bilinmelidir. Toz, fıstık ya da başka bir şey olup olmadığına alerjiniz olduğunda, vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üreterek allerjene tepki verir.

 • akıcı bir burun
 • kaşıntılı veya sulu gözler
 • hapşırma
 • öksürük
 • baş ağrısı veya sinüs ağrısı
 • boğaz ağrısı
 • hırıltılı solunum
 • burun sonrası damla

Bulantı ve ishal, bazı gıda alerjilerinin yaygın belirtileridir. Şişme ve deri döküntüleri de alerjik bir reaksiyon işaretidir.

Alerjik bir reaksiyon çok şiddetli olduğunda solunumunuz tehye atılır ve bilinç kaybedersiniz veya bilinç kaybetme riski altında olduğunuza anafilaksi denir. Anafilaksi acil tıbbi yardım gerektiren tıbbi bir acil durumdur.

Ateş

Alerji semptomları olan ateş

Neden oluşturursa tıkanıklık geliştiğinde, sinüslerinizdeki mukus birikimi bakteriler için üreme alanı olabilir. Bir enfeksiyon tutulduğunda birkaç gün sürecek bir ateşle vurulabilir.

Tıkanıklık, sinüzit, alerjiler veya grip virüsü gibi daha ciddi bir şeyin sonucu olabilir. Semptomlara neyin sebep olduğunu bilmek bazen güçtür, çünkü bir soğuk algınlığı veya grip bir alerjinin işaretlerini taklit edebilir. Süre ve mevsimsel değişim, doktorunuza söylemek için önemli ipuçları olabilir.

Hafif olsalar bile, belirtilerinize neden olanın tam olarak keşfedilmesi önemlidir. Belirtilerinizin sebebini bildikten sonra, etkili bir tedavi planı başlatabilir ve bir alerji durumunda, gelecekteki semptomları veya alevlenmeleri önlemek için önlemler alabilirsiniz. Bununla birlikte anahtar, doğru bir teşhis.

Daha fazla bilgi edinin: Allerjik veya soğuk mu? »999» Reklam Reklam Reklamı

Teşhis

Teşhis

Semptomlarınızın bir alerjinin sonucu olduğuna göre birincil bakım doktorunuzu görmelisiniz.Doktorunuz bir allerjist görmesini tavsiye edebilir. Alerji uzmanı, alerji testleri yapabilir ve reaksiyonunuzun kaynağını teşhis edebilir. Bir allerjist belirtilerinizi azaltmak veya önlemek için bir tedavi planı da hazırlayabilir.

Alerji teşhis etmek fiziksel bir muayene gerektirir. Doktorunuz ayrıntılı tıbbi tıbbi geçmişi de isteyecektir. Bir tıbbi geçmiş alerjeniz semptomları ile alerjenlere maruz kalma arasında bu semptomları tetikleyen bir bağlantı bulmanıza yardımcı olabilir. Alevlenmeleriniz olduğunda bir günlük tutmak, doktorunuza bir nedeni belirlemenize yardımcı olması için çok yardımcı olabilir.

Doktorunuz alerjinizi teşhis etmeye yardımcı olması için cilt testi önerebilir. Bu testte, bir toz akarı veya belirli bir gıda gibi az miktarda alerjen derinin hemen altına enjekte edilir. Cildinizin tepkisi, o belirli allerjene alerjiniz olup olmadığı ortaya koymaktadır. Bir kan testi, bazen alerjinin nedenini saptamak için de yararlıdır.

Devamını oku: Alerjiler: RAST testi veya cilt testi almalı mıyım? »

Sorun bir alerji değilse ateşinizde bir enfeksiyon olabilir. Isı yorulması gibi koşullar da ateşe neden olabilir.

Tedavi

Tedavi

Bir bakteriyel enfeksiyon genellikle ateş ve diğer belirtileri ortadan kaldırmak için antibiyotiklere ihtiyaç duyar. Bir virüs genellikle kendini çözmek için zamana ihtiyaç duyar.

Alerji tedavisi genellikle antihistaminikler olarak adlandırılan ilaçları içerir. Bu tezgah üstü ilaçlar bir alerjene tepki olarak üretilen histamin miktarını bloke eder veya azaltır.

Allerji atışları ve özel steroid türleri, bir alerjiden gelen belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Mevsimsel alerjiniz varsa, yıllık alerji atımı alerjenleriniz çiçek açtığında belirtileri önlemenize yardımcı olabilir.

AdvertisementAdvertisement

Görünüm

Görünüm

Enfeksiyon, bir enfeksiyona veya başka bir nedene geçici olarak yanıt vermek eğilimindedir. Soğuk algınlığı veya grip gibi altta yatan neden tedavi edildikten sonra ateş atılmalıdır. Bir alerji sıklıkla bakteriyel bir enfeksiyona neden oluyorsa, bu allerjenlerle temastan kaçınılması, sağlıklı kalmak için en iyi ihtimaldir. Allerjik atışlar sizin için yararlıysa, birkaç polen mevsimi belirtileri göstermeden geçtiğiniz için bir tanesini atlamayın. Unutmayın ki alerji atışı, sizi semptom içermeyen bir şeydir.

Alerjiniz toza, belirli gıdalara veya hayvan tüylerine ise, ev ortamınızda ve yaşam tarzınızda ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Polen suçlu ise, hava kalitesi raporlarına ve bölgenizdeki hava tahminlerine dikkat edin.

Reklam

Yönetim

Ateşi idare etmek için ipuçları

Bir ateşiniz varsa çok fazla dinlenin ve bol miktarda sıvı tüketin.

 1. Asetaminofen (Tilenol) veya ibuprofen (Advil, Motrin) bir ateşi azaltmaya yardımcı olabilir.
 2. Sıcaklık 100 ° C'ye veya 38 ° C'ye ulaşırsa veya ateşiniz birkaç gün sürerse doktorunuzla iletişim kurun.

 3. Bir ateşi idare etmek, doğru bir sıcaklık almaya başlar ve düşük dereceli bir ateşin ne zaman tıbbi müdahale gerektiren bir duruma geldiğini bilmekle başlar.Dilin altında tutulan bir dijital dijital termometre, yaklaşık 40 saniyede doğru bir okuma elde edebilir. Bebekler için rektal dijital termometre yaklaşık olarak aynı süreyi alır.

  Evinizde her iki çeşide sahipseniz, bunları açıkça etiketleyin ve her kullanımdan sonra sabun, soğuk su ve alkol ile ovarak temizleyin. Alkolle iyice durduğunuzdan emin olun.

Normal bir sıcaklık 98 ° F (37 ° C) 'dir. Herhangi bir sağlık kaygısı olmadan bir dereceye kadar değişebilir veya daha düşük olabilir.

Örneğin, sıcaklığınız sabah ilk şeyden daha düşük ve öğleden sonra daha yüksek olma eğilimindedir. Sıcaklığınız 100 ° C'ye (38 ° C) veya daha yüksek bir sıcaklığa ulaşırsa muhtemelen bir enfeksiyon geçirmiş olursunuz ve tedaviye başlamak için yakında tıbbi yardım almanız gerekir.

Bebeğinizde yüksek ateş, hayatı tehdit eden bir durum olabilir, bu nedenle bebeğinizin sıcaklığı 102 ° F (38 ° 8 ° C) yaklaşırsa derhal tıbbi yardım almalısınız.

Источник: https://tr.medic-life.com/is-fever-symptom-of-allergies-16128

Soğuk Algınlığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!

Soğuk algınlığı, üst solunum sistemine bulaşan viral bir enfeksiyöz hastalıktır. “Akut viral rinofarenjit” veya “akut nezle” olarak da bilinir. “Soğuk algınlığı bulaşıcı mı?” İnsanlarda en yaygın bulaşıcı hastalık olan soğuk algınlığı esas olarak koronavirüsler veya rinovirüslerden kaynaklanmaktadır.

İnsan vücudu soğuk algınlığına neden olabilecek tüm virüslere karşı asla direnç kuramaz. Bu yüzden, soğuk algınlığı çok yaygındır ve tekrarlanır.

Uzmanlar, soğuk havada dışarı çıkmanın soğuk algınlığı veya yayılma riski üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylüyor. Buna ek olarak, antibiyotikler soğuk algınlığını iyileştirmezler veya iyileşmesini hızlandırmazlar.

Soğuk Algınlığı Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda soğuk algınlığı ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sık görülen soğuk algınlığı belirtileri boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma içerir.
 • Soğuk algınlığına yakalananların yaklaşık dörtte biri belirtilere maruz kalmaz.
 • 200’den fazla virüs soğuk algınlığına neden olabilir.
 • Soğuk algınlığı vakalarının yarısına “rinovirüs” denilen bir virüs neden olur.
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları akut bronşit ve pnömoni (zatürre) içerir.
 • Astımlı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan insanlar soğuk algınlığına karşı diğer insanlara nazaran çok daha savunmasızdır.
 • Soğuk algınlığı tipik olarak 10 güne kadar sürebilir.
 • Sık görülen soğuk algınlığının birçok belirtisi grip ile benzerdir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı virüsüne tepki veren vücut, esas olarak hissedilen belirtileri ortaya çıkarır. Kimyasalların salınması tetiklenir. Kan damarlarının sızıntı yapmasına neden olmakta ve mukoza bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır.

Soğuk algınlığının en yaygın semptomları ve bulguları şunlardır:

Soğuk algınlığının nadir görülen belirtileri şunlardır:

 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Gözlerin kızarması
 • Güçsüzlük
 • İştah azalması
 • Aşırı bitkinlik

Soğuk algınlığı virüsü bulaştığında insanların yaklaşık %25’inde herhangi bir belirti görülmemektedir. Belki de bağışıklık sistemi virüse karşı farklı tepki gösterdiğinden belirti olmaz. Bazen bakteriler kulaklara veya sinüslere bulaşabilirler. Bu ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olarak bilinir ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Soğuk Algınlığı Sebepleri Nelerdir?

Soğuk algınlığına 200’den fazla farklı virüs neden olabilir. Soğuk algınlığı vakalarının %50’sine rinovirüsler neden olur. Diğer soğuk algınlığına neden olan virüsler şunları içerir:

 1. İnsan parainfluenza virüsü
 2. Metapnömovirüs
 3. Koronavriuslar adenovirüs
 4. İnsan respiratuar sinsityal virüs
 5. Enterovirüsler

Bir virüs vücudun bağışıklık sistemini aşmaya çalışırsa, enfeksiyon oluşur. İlk savunma hattı mukus olup, burun ve boğazda mukus bezleri tarafından üretilmektedir. Bu mukus tozu, virüsleri ve bakteri gibi solunan her şeyi yakalar. Mukus; burun, ağız, boğaz ve vajina zarlarının ürettiği kaygan bir sıvıdır.

Mukus, bir hücrenin içine giren virüs tarafından nüfuz edildiğinde; virüs protein yapan hücrenin elementi kontrolünü ele geçirir. Bu elementi daha fazla virüs üretmek için kullanır, bu virüsler çevreleyen hücrelere saldırır.

Soğuk Algınlığı Komplikasyonları

Soğuk algınlığı ile enfekte olmak, aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

Akciğerlerdeki bronşlar bakteriyel veya viral enfeksiyon sonucu iltihaplandığında bu rahatsızlığa neden olur. Enfeksiyon bakteriyel ise, antibiyotikler bunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Viral ise, enfeksiyon zamanla yok olana kadar semptomların tedavisi çok yaygındır. Balgamdan bir numune alınabilir ve bakterilerin düzeylerinin ne olduğunu belirlemek için mikroskop altında incelenebilir.

Belirtileri arasında hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük ve balgam bulunur.

Ayrıca Bakınız: Bronşit Hakkında Bilgiler

Yine bu da akciğerlerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Ancak, bu sefer sıvı ile doldurulmuş alveollerden kaynaklanmaktadır. Pnömoniye bakteri veya virüs neden olabilir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı virüsü pnömoniye neden olmaz.

Pnömoni soğuk algınlığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkmışsa, en olası patojen bakteri olacaktır. Hastaya antibiyotik verilir. Belirtiler arasında göğüs ağrısı, öksürük, vücut ısısı yükselmesi ve solunum zorluğu sayılabilir.

Bu, bakteriler paranazal sinüsleri enfekte ettiğinde ortaya çıkar. Nazal ve oral dekonjestanlar tedavi olarak kullanılabilir. Ancak, antibiyotikler hem hastalığın tedavisinde hem de bakteriyel menenjit gibi diğer hastalıklara yol açabilecek daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için gereklidir. Belirtileri baş ağrısı, sinüs ağrısı ve burun akıntısı içerir.

Soğuk algınlığının yol açabileceği diğer komplikasyonlar şunları içerir:

 • Bronşiyolit
 • Krup hastalığı
 • Boğaz ağrısı
 • Orta kulak iltihabı

Aşağıdaki hastalıkları taşıyan insanlar soğuk algınlığa karşı savunmasız olabilir ve hastalıklarını kötüleştirebileceği için soğuk algınlığına yakalanmamak için tedbirler alınmalıdır:

 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): Buna hem amfizem hem de kronik bronşit dahildir. Soğuk algınlığı, öksürüğe ve nefes darlığına yol açan amfizemi veya kronik bronşit semptomlarını şiddetlendirir. Bazen ateşlenmeye neden olabilecek bir bakteri enfeksiyonu ortaya çıkabilir ve hastaya antibiyotik verilir.
 • Astım: Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı astım ataklarına neden olabilir.

Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir?

Soğuk algınlığına neden olan çok fazla virüs olduğu için, bilim adamlarının bir aşı geliştirmesi zor olmuştur. Bununla birlikte, soğuk algınlığına yakalanmamak için alınabilecek bazı önlemler vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Soğuk algınlığına yakalanmış birisiyle yakın temastan kaçının.
 • Vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketin. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlü kalır.
 • Hapşırırken veya öksürürken, bir peçete kullanın. Peçeteyi dikkatle atın ve ellerinizi yıkayın.
 • Eğer ellerinize hapşırırsanız derhal sabun ve su ile yıkadığınızdan emin olun.
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Soğuk algınlığı virüsleri bir kişiden diğerine dokunma yoluyla iletilebilir.
 • Evinizdeki yüzeyleri temiz tutun, özellikle mutfakta veya banyoda.
 • Yüzünüze, özellikle burun ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark

Belirtiler bazen oldukça benzer olabilir, grip veya soğuk algınlığı olup olmadığınızı bilmek zor olabilir. Genellikle, grip belirtileri soğuk algınlığı semptomlarından daha önce hissedilir. Grip belirtileri ayrıca daha yoğundur.

Gribe maruz kalan insanlar iki veya üç haftalığına kadar zayıf ve yorgun hissederler. Ateş gelip giderken, titreme ve terleme nöbetleri olacaktır (soğuk terler).

Kaslar ağrır, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı vardır.

 • Grip tedavisi genellikle antiviraller ile yapılır. Önlemeye yardımcı olması için bağışıklama (grip aşısı) mevcuttur.
 • Soğuk algınlığı sadece semptomların geçici olarak hafifletilmesini sağlar ve iyi hijyen en iyi önlemdir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/soguk-alginligi/

Soğuk algınlığı alerjisi. Onunla savaşabilir miyim?

Soğuk algınlığı bitmiyor mu? Nedeni Alerji olabilir!

İlk kez bir alerjiyle karşılaşan bir kişiSoğuk algınlığı hastalığı tanımak mümkün değildir. O kırmızı burun, gözyaşları çünkü bir virüs veya peremerzla almış ise, burun akıntısı, öksürük ve diğer belirtiler, sıradan insanların görünür, bir yerlerde kolay olduğunu hisseder.

Bu durumda sadece hastanın bir kerede tüm işaretlerinin geçtiği, hastanın ısıya düştüğü endişe vericidir. Ve daha da kötüsü, semptomları basitçe yok sayan bir kişi haline gelir. Nedenle ikamet veya tıbbi yöntemlerin yerini çözülebilir bir soruna dikkat veya değiştirmek için önemli bir zamandır.

Bununla bağımsız olarak başa çıkmak imkansızdır.

Soğuk algınlığına neden olan alerjinin nedenleri

Bildiğiniz gibi bir alerji bir tür korumadır.Bedenimiz ya da daha ziyade bağışıklık sistemi. Alerjen içeri girdiğinde, antikor üretimi başlar. Çoğu zaman, neden gıda, polen, ilaç vb. Yakın zamana kadar, hatta doktorlar soğuğa alerjik reaksiyon oluşma ihtimalini neden reddettiğini arada, bu.

Kabul et, karda, rüzgarda ve havada, bağışıklık sistemimizin tepki göstermesine neden olan alerjenleri içeremez. O zaman neden bir alerji var? Sonuçta, nedeni açıklığa kavuşturmadan ya da ortadan kaldırarak tam teşekküllü bir tedavi atamak neredeyse imkansızdır.

Aksi takdirde, sadece sonuçlarla mücadele etmek zorundayız. soğuk hava ve rüzgar tarafından etkilenen gövdenin açık alanlarda yapılan uzman olan doku proteinleri, böylece, belirli bir dış yapılar oluşturan, bağlamak için başlar. Duyarlı bir kişinin organizması bu şekilde şiddetli tepki verir.

Tüm reaksiyonların ısısında dur, bu yüzden bir gelişme var.

Kimler risk altında?

Soğuk algınlığı alerjisi, elbette kendini gösterebilirHer. Ancak, istatistiklere göre, çoğu zaman bu hastalık ile adil seks (yaş kategorisi – 25 yaş ve üstü) karşı karşıya. Bu nedenle, özellikle risk altındaysanız, tüm önlemleri almak çok önemlidir. Anladığınız kadarıyla, sağlıklı bir insan soğuk algınlığına alerjisi görünmez. Bir şey her zaman bundan önce gelir.

Birisi genetik bir yatkınlığa sahiptir, ancak birisi antibiyotiklerle yanlış tedavi edilmiş veya bacaklarında viral bir enfeksiyon geçirmiştir. Sebepler oldukça fazla olabilir. Belki de son zamanlarda ciddi bir ameliyat geçirdiniz, bunun sonucunda vücudunuz zayıflamış, direnç ve genel olarak bağışıklık azalmıştır.

Eğer bu gözlenmezse, hastaneye gitmeli ve enfeksiyöz ve paraziter hastalıkların varlığını test etmelisiniz. Ayrıca sindirim sistemi (ülser, gastrit, vb) ile ilgili bir sorun olabilir. Stres bir neden daha. Bütün hastalıkların sinirlerden olduğu ifadesini hatırlayın. Gergin olmak için mümkün olduğunca az deneyin, özel yatıştırıcı otlar ve infüzyonlar için.

Mümkünse, duygu ve duygularla başa çıkmanıza yardımcı olacak bir psikolog veya psikanalistiniz.

Alerjilerin teşhisi: Sorunun zaman içinde nasıl fark edileceği

Aslında, bu hastalığın belirtileriHer birey, kovanlarla başlayıp rinit ile biten farklı olabilir. Ancak, soğuk alerjinin tezahürlerinin şiddeti ne olursa olsun, her durumda tedavi edilmeye gerek olmadığını biliyoruz.

Adil bir seks yeterlidirSoğukta kalmak için on dakika, böylece cilt kabarcıklar oluşturdu. Pembemsi beyaz oluşumlar, hissetmeye çalışırlarsa oldukça yoğundurlar. Aynı zamanda, bir sivrisinek ısırığı gibi inanılmaz şekilde çizilirler. Soğuk algınlığına alerjisi olan bireylerin normal bir yaşam tarzına sahip olmaları çok zordur.

Bu belirtiler, sadece sonbahar-kış döneminde, termometrenin sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde ortaya çıkmaz. Bu durumda, musluktan sıradan buz suyu bile bozulmaya neden olabilir. Bu arada, aynı zamanda bu hastalıkla karşı karşıya olan bir adam (o dondurma, kokteyl, jöle olup olmadığı), soğuk yiyecekleri yiyemezler.

içmeyi ya da yiyeceğiz, bu dil, boğaz, dudakların şişmesi olabilir. Ve eğer ilk yardım sağlamazsanız, hasta sadece boğulabilir. Not: Tamamen sağlıklı bir insanda, cilt soğuk sıcaklıklara farklı tepki verir. Kuvvetle o, örneğin, bir buz parçasını tutturmak zaman beyazlatır ve sonra ılık havlu takmak eğer pembe dönüyor.

Böyle bir kız ve soğuk kovanlarda görünürse, yarım saat sonra genellikle geçer. Alerjik belirtiler bu kadar çabuk yok olmaz: sivilce ve kaşıntı birkaç gün boyunca geçemez.

Dermatitin ortaya çıkması belki de enSoğuk alerjinin ana belirtileri. Bir deri üzerinde bu kişide, güçlü bir şekilde kabuklanmaya, çizilmeye ve hatta iltihaplanma olmaya başlayan belirli kırmızı makulalar oluşur. Dislokasyon yeri – bir kişi, kulaklar, eller. Genel olarak, vücudun tüm açık kısımları etkilenir, bu yüzden bir kadın kapron tayt giyerse, bacaklarında eritem görülebilir.

 • Meteorolojik (soğuk) cheilit

Çocuklukta ve gençlikte nasıl olduğumuzu hatırlayındedi – soğukta öpmeyin ve sonra dudak çatlamak.

Ancak, hijyenik veya normal ruj kullanırsanız, buzda bu tür hassaslıklardan kaçının ve dudaklarınız, etrafınızdaki deri ve köşelerdeki ağrılar, terazilerle kaplanır, buna “pislik” denir, yani – alerjiniz var demektir. Bu arada, kız sadece dondurma ya da soğuk su yudumladıktan sonra bile cheilitis ortaya çıkabilir.

Alerji hastaları soğuk havalarda çıkar çıkmazsokak, hemen kötü bir soğuk başlar, burnunu piyonlar. Bütün bunlara bol göz teması, öksürme, hapşırma eşlik edebilir. Ancak hasta bir kişinin bir otobüse, bir daireye, bir dükkana girmesi, ısınması, listelenen semptomların kendiliğinden geçmesi gerekiyor.

Bu durumda, göz kapakları şişmeye ve kızarmaya başlar.sanki ikinci gün için ağlıyormuşsun gibi. Bu durumda, ışığa aşırı duyarlılık, yırtılma gözlenir. Semptomların giderilmesi, sadece sıcak bir odada kullanılabilecek olan damlalar tarafından sağlanır. Bu arada, eğer soğukta sürekli göz yaşlarınız varsa, bir doktora görünmelisiniz. Gerçek şu ki neden mantar, akar (demodex), vb.

Bu, genelde, donda olduğunda normaldirnefes aldığınızda hafif bir rahatsızlık var. Böylece vücudumuz vücudu düşük sıcaklıklardan korur, yavaş yavaş soğutarak havaya alışmasını kolaylaştırır, biraz ısınıyor. Aksi takdirde derhal akciğerlerin enflamasyonu olur.

Eğer bronkospazm uzun bir süre geçmezse, göğsünde ağrıya neden olursa, acilen sıcak bir yere gidin ve nefesinizi orada yakalayın. En kısa zamanda hemen hastaneye başvurun.

Bu tür belirtiler hastalığın (grip, ODS, pnömoni) sonrasında komplikasyonların olduğunu gösterir.

Soğuk algınlığı alerjisi nasıl baş edilir

Yukarıda belirtildiği gibi, alerjilerin tedavisi birBasit. Kendi başınıza hastalık ile baş etmek oldukça zordur. Bu nedenle, ilk adım bir dermatoloğa danışmaktır. Doktor ilk önce soğuğa karşı alerjiniz olup olmadığını belirlemek için testi yapacaktır. Bunu yapmak için, cilde küçük bir buz parçası koyacak, birkaç dakika boyunca tutacaktır.

Ve semptomlar 15 dakika içinde ortaya çıkarsa, tanı doğrudur. Bir uzman bu durumda ne yapabilir? Her şeyden önce, soğuk algınlığı alerjisinin nedenini belirlemek için başka doktorlara (gastroenterolog, diş hekimi, pulmonolog, jinekolog) muayene için bir kadın gönderecektir. Muayene ve analiz sonuçlarına dayanarak, doktor tedaviyi reçete edecektir.

Burada, antihistaminler ve hormonlar, yara iyileşmesi için merhemler kullanılabilir. Bu hastalık ile, adil seks bazı temsilcileri özellikle vücut düşük sıcaklıklara aşırı tepki veriyorsa, sıcak bölgelere taşımak için tavsiye edilir.

Ancak, ikamet yerini değiştirme olasılığı yoksa ve ilaçlar yardımcı olmazsa, geleneksel ilacın yardımıyla soğuk alerjinin üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Sadece doktorunuzla tedaviyi koymayı unutma. Ama sırayla her şey hakkında.

Nedeniyle ortaya çıkan ürtiker tedavisisoğuk, otların toplanmasıyla gerçekleştirilir. Yani, bir dulavratotu kökü, ceviz yaprakları ve üç renkli bir menekşe ihtiyacınız var. Toplam 25 gr.

Birada elde edilen karışımın iki kaşığı dökün, sonra 200 ml kaynar su dökün. Bir saat ısrar ediyoruz, sonra gazlı bezle süzülüyoruz, iki kat halinde katlanıyoruz (böylece içimde yaprak ve çubuk yok).

Ortaya çıkan et suyu 60-70 ml günde üç kez içilir.

 • Kuru ve kaba ciltlerle boğuşmak

Yukarıda belirtildiği gibi, beş dakika sonra bilesoğuk havalarda yürürken hasta bir kişinin cildini kuvvetle kurutmaya, soymaya ve kızarmaya başlar. Geleneksel besleyici kremler ile tedavi yararlı olmayabilir ve bazen bu tür kozmetikler durumu daha da kötüleştirebilir. Bu sıkıntıdan mustarip olmamak için, akşamları et suyundan sıkıştırırsınız.

Seçenek bir – 4 taze köknar veya çam kozalakları ince doğrayın, bir karıştırıcıda veya kıyma makinesinde öğütülür, akan su dökülür ve yavaş ateşlenir. 30 dakika pişirin, artık yok. Daha sonra et suyunu odaya bırakın, böylece soğur, süzgeçten geçirin veya gazlı bezle süzün. Her akşam, bu çare hasarlı cildi (yüz, eller, boyun) temizler.

Kalıntılar buzdolabında saklanmalıdır (cam veya plastik kaplarda). Lütfen dikkat: yeniden kullanıldığında, sıvı ısınır. İkincisi varyantı – her zamanki bir genel çorbayı (1,5 st.l çiçek – 200 ml su üzerine) hazırlıyoruz, daha sonra emdirilmiş havluyu bir cilde uygularız. Alternatif olarak soğuk ve sıcak kompresler yapın (her biri 3-4 kez).

Yaşlanma zamanı bir dakikadan fazla değildir, böylece bir yanık kazanmamak ya da soğuğu yakalamamak için.

 • Cildi rüzgar ve don etkilerinden koruyun

Havalar bir kez bozulduğunda, hastalar hemensoğuğa karşı alerjisi olduğunu hatırlayın. O zaman hastaneye gitmek ve kovanlar, dermatit ve diğer cilt belirtileri için tedavi edilmek zorunda kalmamak için, bayanlar porsuk yağının yardımına başvurmaları tavsiye edilir. Onun yararlı özellikleri doğumdan çok önce biliniyordu.

Bu hayvanın yağlarının yardımıyla, vücudun donma ısırılmış bölgelerinin tedavisi gerçekleştirilmiş, tüberküloz da dahil olmak üzere birçok ciddi hastalık ortadan kaldırılmıştır. Zamanımızda, daha önce olduğu kadar popüler ve bilinmemektedir, çünkü mega şehir sakinleri modern tıbbı modern tıbbı tercih etmektedir.

Ve boşuna! Porsuk yağı, A ve B vitaminleri, doymamış yağ asitleri ve cilt durumu üzerinde yararlı etkisi olan diğer yararlı maddeler açısından zengindir. Bu yüzden, dışarı çıkmadan önce, öncelikle bu açık alanla tüm açık alanları yağlamanız gerekir. Burun ve burun, yanak ve dudak bölgelerine özellikle dikkat edilir.

İkincisi, kahvaltıdan 40 dakika önce, eğer soğuğa girecek bir yere gidiyorsanız, bir çorba kaşığı yağ içirin.

Bir kez ister ve her şey için ne olduğunu unutunüşüme alerjisi? Mumiye belki de bu hastalıktan kurtulabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Kurs yaklaşık 20 gün sürer, tedavi kış başında ve yaz başında yapılır. 1 gram mumya (bir eczanede satılan) temiz filtrelenmiş su ile doldurulur.

Not: kaliteli ürünler satın aldıysanız, seyreltildikten sonra, sıvı tamamen karanlık, opak olur. Su sadece yerlerde lekelenirse, kötü hammadde sattığınız anlamına gelir. Alınan ürün günde bir kez alınır (her biri 100 ml). Taze doğal sütle yıkadığınızdan emin olun. Pratikte görüldüğü gibi, ikinci hafta için, bu tür tedavi ödüyor.

Ama dikkatli ol! İlk önce anneye alerjiniz varsa kontrol edin.

Temperleme: vücudunuzu soğuğa nasıl alıştırırsınız

Ne yazık ki ilaç tedavisi ve kullanımıHalk tarifleri her zaman donmaya ve soğuğa alerjisi olan hastalara yardımcı olmaz. Bu durumda bu sorunla nasıl başa çıkılacağı, bu sorunun varlığıyla uğraşmak istemeyen insanlar? Çıkış basit – temperli! Ancak, bu konuya yaklaşımın dikkatli ve dikkatli olması gerektiğini unutmayın.

Vücudunuzu düşük sıcaklıklara alıştırmak kademeli olmalıdır, ancak aynı zamanda düzenli olmalıdır. Haftada bir kez soğuk duş alırsanız, o zaman sadece kendinize zarar verin. Her gün dereceleri kademeli olarak düşürmeye başlarsa, sonunda, sonunda vücudunuzun bu kadar şiddetli bir şekilde donmaya tepki vermediğine dikkat edin.

Bu nedenle, sabahları hafif ve ılık bir ıslak havlu ile silip süpürerek başlayın. Bu gibi işlemlerden sonra ciltte kırmızı lekelerin görünmesinin kesildiğini fark ettiğiniz anda, yavaş yavaş daha soğuk suya (ancak 18 derecenin altında değil) gidin. Lütfen dikkat: Islak cilt hemen kuru havlu havlu silin. Her şeyin gerçekleşmesi yaklaşık 4 dakika sürer.

Bir ya da iki hafta sonra, şeye gidebilirsin. Ama bunun için sıradan bir soğuk duşa uymadığı için bir lavabo ya da bir kovaya ihtiyacınız olacak. İlk günlerde su sıcaklığı en az 35 derece olmalıdır. Bir haftada, 34'e düşüyoruz. Ve her 7 günde bir azalan da. Aynı zamanda, vücudunuzun benzer deneylere nasıl tepki verdiğini izleyin.

Bir defada herhangi bir leke veya oluşum ciltte görünmeye başlarsa, önceki sıcaklığa geri dönün. Biraz daha bekle, sonra devam edebilirsin. Buz duşuna aniden atlamayın veya geçişler arasında sadece birkaç gün bekleyin. Ve her şeyi doğru yaparsanız, sertleşmeyi tedavi ve uygun beslenme ile birleştirerek, yakın gelecekte soğuk mevsim sizin için tehli olmayacaktır.

Ana şey aşırıya kaçmamak ve ne zaman duracağını bilmek değildir. Ve doktorunuzla her şeyi koordine etmeyi unutmayın.

Yorumlar

yorumlar

Источник: https://womanmaker.com/tr/allergic-to-cold-possible-whether-with-her-fight/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.