Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri

Soğuk algınlığı için antibiyotikler

Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çocuğunuzdaki rinitin sıkışması ya da gecikmesi durumunda antibiyotik atama ya da atamak gerekli midir?

Öncelikle, çocuk soğuk algınlığında antibiyotiklerin niteliksiz ve akılcı olmayan kullanımının tedavide önemli zorluklara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Ne yazık ki, çoğu zaman anne sadece bir çocuk doktoruna ya da tavsiye için bir KBB uzmanına danışmaz, aynı zamanda çocuğu ilaçla tedavi etmeye de çalışır.

Bu durumda anne, yanlış seçilen antibakteriyel ilacın ve bakterileri yok etmek yerine yanlış hesaplanan dozajın, patolojik sürecin daha da gelişmesine yol açabileceği gerçeğini pek düşünmez.

Bebeğin soğuk algınlığının gelişiminin başlangıcında, en iyi bağımsız tedavi, çocuk için uygun herhangi bir biçimde üretilen bir immüno-uyarıcı ve antiviral ilaç olan interferonun kullanımı olabilir: damlalar, merhemler veya fitiller. 3 günden fazla geçtiyse ve çocuk daha iyi hissetmiyorsa, bir uzmana danışın. Hastalığın uzağa gitmesini beklemeyin, zamanında harekete geçin.

Bir çocukta soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik kullanımı sadece bir doktorun yetkinliğindedir ve antibakteriyel ilaçlarla kendi kendine tedaviye başvurmak son derece tavsiye edilmez.

[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Uzun süreli burun akıntısı için antibiyotikler

Soğuk algınlığı normal seyrinde, antibiyotik kullanımı ile acele etmeyin. Ancak burun akıntısı uzarsa, doktor antibiyotik tedavisi reçete edebilir. Özellikle önemli olan, frontal bölgede, yanlarda ve burnun üstünde bir ağrı ve raspiraniya hissi varsa antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır. Bu semptomlara genellikle burun tıkanıklığı ve sıcaklıkta bir artış eşlik eder.

Neredeyse tüm vakalarda nazal sinüslerde enflamatuar sürecin tedavisi, antibiyotik tedavisinin kullanılmasını gerektirir, çünkü temel olarak bakteriyel bir enfeksiyon, böyle bir komplikasyonun sebebidir.

Şu anda, makrolid grubunun (eritromisin, klaritromisin, azitromisin, spiramisin, midecamisin) antibiyotikleri, uzun süreli bir rinitin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Nazal sinüslerde pürülan iltihaplanma sürecini alerjik reaksiyon belirtileriyle birleştirildiğinde, sinüsler antialerjik ilaçlarla birlikte (mikrofloranın duyarlılığı dikkate alınarak) antibiyotik çözeltileri ile yıkanır.

Çocukluk çağında azitromisin ile kısa süreli tedavi yöntemlerinin kullanılması önerilir.

[19], [20], [21]

Öksürük ve soğuk algınlığı için antibiyotik

Prensip olarak, öksürük ve soğuk algınlığı için antibiyotikler reçete edilmez ve bazen bile tavsiye edilmez. Bununla birlikte, öksürük ve burun akıntısı ertelenirse ve tedaviye cevap vermezse, antibiyotik kullanımı doğrulanabilir. Örneğin çocukluk çağında, amoksisilin veya kotrimoksazol (içeriye doğru) veya enjeksiyon formunda penisilin bu gibi durumlarda aktif olarak kullanılır.

Çocuklar için antibiyotikler çoğunlukla intramüsküler enjeksiyonlar yardımı ile uygulanır. 2 aya kadar olan bebeklerde gentamisin ile benzilpenisilin kullanımı gösterilmiştir.

Yine de, öksürük ve soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımının haklı olduğu ve yalnızca hastalığın virüs değil, bakteri aktivitesinden kaynaklanması durumunda etkili olacağı unutulmamalıdır.

Ek olarak, patolojinin gelişimini hangi bakterinin tetiklediğini bilmek de istenir. Bunun için balgamın bakteriyel muayenesi ve burun boşluğundan sekresyonlar gerçekleştirilir.

Sadece test sonuçlarını aldıktan sonra, hastalığı yenmek için yardımcı olabilecek antibakteriyel ilacı tam olarak seçebilirsiniz.

Bu nedenle, bir antibiyotik seçimi sadece mikrofloranın duyarlılığının sonuçlarına dayanan bir doktor tarafından yapılabilir. Bağımsız antibiyotik kullanımı kabul edilemez.

[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Şiddetli soğuk algınlığı için antibiyotikler

Kötü bir soğuktan muzdarip olsanız bile, antibiyotikler için eczaneye koşmak için acele etmeyin. Burun akıntısı viral bir enfeksiyondan (grip, ARVI) kaynaklanıyorsa, interferonları almaya başlayın.

Hastalığın ilk aşamalarında, asgari yan etkilere sahip bilinen bir antiviral ilaç olan arbidol etkili olabilir. Ayrıca iyi bir araç antigrippin – vücutta interferon üretimini hızlandıran kombine bir ilaçtır.

Viral hasar durumunda, antibiyotiğin kullanılmayacağını unutmayın. Bu tür fonlar reçete edilir, sadece hastalığın etiyolojisinin bakteriyel olduğu konusunda tam bir güven içinde olmak.

Neden antibiyotikleri kendiniz almanız önerilmiyor? Patojenik mikropları yok ettiği için, antibiyotik aynı zamanda vücudumuzun korunmasını sağlayan ve birçok hayati sürecin seyrini destekleyen yararlı bakterileri de mahveder. Uygun olmayan antibiyotik alımı nedeniyle, dysbacteriosis, kandidiyaz gelişir, sindirim ve sindirim süreçleri bozulur.

Ayrıca, yanlış bir tedavi rejimi, mikropların antibakteriyel bir ilacın hareketine “alışma” olmasına katkıda bulunabilir. Bu nedenle, insan bağışıklığı önemli ölçüde zayıflatılır ve sonraki tedavi için daha güçlü ilaçlara ihtiyaç duyulur.

Burun akıntısı bol ise, özel vazokonstrüktif ilaçlar örneğin galazolinom veya naftisin kullanabilirsiniz. Ve doğal antibiyotikler hakkında unutma: sarımsak, soğan, yabanturpu, ballı ılık çay içer. Durum 3-5 gün içinde düzelmediyse, lütfen bir doktora danışın: antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması kabul edilemez.

[28], [29], [30], [31], [32]

Soğuk algınlığı ile yerel eylem Antibiyotikler

Lokal aksiyonun antibiyotikleri esas olarak burun sinüslerinde (sinüzit) inflamatuar süreçlerde kullanılır. Soğuk algınlığı ile antibiyotikler nadiren kullanılır, sadece hastalığın ciddi bakteriyel komplikasyonlarının gelişmesiyle.

Lokal antibiyotik kullanımı, tablet veya enjeksiyon yapıldıktan sonra ortaya çıkabilecek birçok yan etkinin gelişmesini kapsamaz. Ek olarak, lokal antibiyotikler sistemik mikrofloranın kalitesini etkilemez.

Lokal antibiyotikler arasında en yaygın formlar burun ve burun için spreylerdir.

[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Bir antibiyotik ile soğuktan düşer

Nazal kavitede damlatma için aşağıdaki antibakteriyel ilaçları kullanın:

 • newimanin – doğal kaynaklı bir antibiyotik, St. John's wort türetilmiştir. Penisiline dirençli stafilokok dahil olmak üzere gram pozitif mikroplara karşı aktivite gösterir. Mukoza zarlarının iyileşmesini uyarır. Kullanmadan önce preparat, steril damıtılmış su, anestezi veya glikoz ile seyreltilir;
 • framicetin – rinit ve bakteriyel etiyolojinin sinüzitinin karmaşık tedavisinde kullanılır. İlaç, her burun deliğine günde 1-2 damla 1-2 damla damlatılır. 1 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez;
 • neomisin – antibiyotik-aminoglikozit. Damlatma, turund ve sulama için bir çözelti (1 ml başına 5000 birim), bir kullanım için 25-50 ml'den fazla olmayan bir formda kullanılır. Anaerobik floranın yanı sıra mantar ve viral enfeksiyonları etkilemez.
[40], [41], [42]

Antibiyotik ile soğuk algınlığı sprey

Antibiyotik ile ortak soğuktan sprey, ilacı doğrudan enflamatuar sürecin bölgesine uygulamak için en uygun şeklidir. En ünlü uyuşturucular:

 • isophas – Framicetin'in aktif bir bileşeni olan burun spreyi. Anaerobik mikroorganizmaları etkilemez. Bir doz sprey, günde 3 kez, çocuklukta günde 4-6 kez intranazal olarak uygulanır. Antibiyotik tedavisinin süresi 7-10 gündür;
 • Fenilefrin ile Polidex – burun için sprey. Sprey bileşimi içinde antibakteriyel ajanların kombinasyonu nedeniyle geniş bir etki yelpazesi vardır, ancak streptococci ve anaerobik bakterilerin canlılığını etkilemez. Tedavi süresi 6 ila 10 gündür;
 • bioparox, Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere ve mantar enfeksiyonuna karşı aktif olan bir polipeptit antibiyotik fusafungini olan bir aerosoldür. Belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Her burun deliğine günde iki kez ilacın iki dozunun standart kullanımı. Tedavi seyrinin süresi bir haftadan uzun değildir.

Doz ve Yönetim

Nazal kavite ve paranazal sinüslerdeki enflamatuar süreçleri etkilemek için çeşitli tıbbi tedavi yöntemleri kullanılabilir:

 1. Enfeksiyöz süreci durdurmak ve mukoza zarını şişirmek için nazal kavitede antibiyotik solüsyonlarının yönetimi, sekresyonların geri çekilmesini kolaylaştırmak ve burun nefeslerini iyileştirmek. Bunu yapmak için, günde 3-4 kez burun kanalında damla, aerosol ve tampon şeklindeki ilaçları kullanın.
 2. Antibiyotik çözeltilerinin burun sinüslerine direkt enjeksiyon. Dolayısıyla, antibiyotikler, sinüslerde, oral veya enjekte edilebilir kullanımdan çok, dokularda daha fazla konsantrasyon sağladıklarından daha uzun süre kalabilirler. Bazen bilateral sinüzit tedavisinde, her sinüste farklı antibiyotiklerin kullanılmasını gerektiren (mikrofloranın duyarlılığı dikkate alınarak) çok sayıda bakteri florası vardır.
 3. Soğuk algınlığının komp seyrinde, örneğin küçük çocuklarda şiddetli akut etmoidit formlarında iç ve enjeksiyon antibakteriyel ilaçları kullanın. Terapötik dozlar ve tedavi süresi, her özel vakada doktor tarafından belirlenir.
 4. Antibiyotiklerin elektroforezi (benzilpenisilin, streptomisin 200.000 ünite,% 0.25 levomisetin,% 0.1 nöroamin).
[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Antibiyotik aldıktan sonra üşüdüğünüzde, alerjik doğasından şüphelenebilirsiniz. Antibakteriyel ilaçlara karşı alerjisi oldukça yaygındır çünkü antibiyotikler genellikle yan etkilere sahiptir. Alerjilerin gelişimi hemen değil, ilacı aldıktan sonra bir süre sonra ortaya çıkabilir.

Ve daha güçlü dozaj ve daha uzun tedavi süreci, vücutta aşırı duyarlı bir reaksiyon geliştirme riski artar. Hastada penisilin ilaçlarına karşı alerjik reaksiyonlar öyküsü varsa, diğer bazı antibiyotiklere karşı alerji riski birkaç kat daha fazladır.

Bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Birincisi, hiçbir bağımsız harekete geçmeyin, ama semptomu göz ardı etmeyin, çünkü daha ciddi alerjik komplikasyonlar gelişebilir. İkinci olarak, ilacı iptal etmek için doktora başvurun veya gerekirse başka biriyle değiştirin.

Bir antibiyotik sonrası burun akıntısı, bağışıklık savunmasının zayıflığını gösterebilir, bu nedenle antialerjik tedavi ile birlikte, bağışıklık güçlendirilmelidir.
Burun diphtheritik burun akıntısı ya da burun difteri en sık yenidoğanlarda doğumdan birkaç gün sonra ya da en sık soğuk mevsimde 3-8 ay sonra ortaya çıkar. Devamını oku…

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç “Soğuk algınlığı için antibiyotikler” için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlidir.

Источник: https://tr-m.iliveok.com/health/soguk-alginligi-icin-antibiyotikler_106778i15828.html

Çocuğunuza Verdiğiniz İlacı Tanıyor musunuz?

Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)
Memorial Şişli Hastanesi

“Soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar nelerdir?”

“En sık kullanılan soğuk algınlığı ilaçlar hangileridir?”

“Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında reçetesiz satılan ilaçlardan kullanmalı mıyım?”

“Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında ne yapmalıyım?”

Çocukları hastalandığında anne babaların en sık sorduğu soruların yanıtları biliniyor mu? Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları, “Çocuklarda soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerileri sıraladı.

3 yaş altı çocuğunuza ilaç vermeden mutlaka doktora danışın

Piyasada burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine yönelik düzinelerce ilaç bulunmaktadır.

Fakat bu ilaçların kolay ulaşılabilir olması her zaman işe yarayacakları ya da güvenli oldukları anlamına gelmiyor. Aslında soğuk algınlığının en iyi ilacı bol bol dinlenmek ve bol sıvı almaktır.

Reçetesiz satılan ilaçları bebeklere ve 3 yaşın altındaki çocuklara vermeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Öksürük şurupları

Öksürük gece boyunca çocukların uyumasına engel olduğunda oldukça can sıkıcı olabilir.

Fakat öksürük her zaman akciğer kaynaklı olmayıp, çoğu zaman üst solunum yollarından geniz yoluyla aşağıya inen salgıların yaptığı irritasyon neticesinde gelişir.

Böylelikle üst solunum yollarından gelen enfekte salgının alt solunum (akciğerlere) inmesi önlenmiş olur. Vücudun bu normal koruma refleksini durduran ilaçlar çocuklar için zararlı dahi olabilir.

Birçok reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilacında öksürüğü azaltacak/ rahatlatacak maddeler bulunur. Bu tür ilaçlar genellikle dekstrometorfan ya da difenhidramin ihtiva ederler. Çocuklarda öksürüğü yatıştırmak için kullanılan bir diğer madde de kodeindir.

Kodein ihtiva eden ilaçların bazıları reçetesiz satılsa da genellikle bu tür bir ilacı almak için reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür ilaçlarla ilgili yapılan çoğu araştırma yetişkinler üzerinde yapılmıştır.

Çocuklar üzerinde yapılan birkaç çalışma ise ilaçların herhangi bir faydası olduğunu göstermemiştir.

Üst solunum yolu açıcılar (Dekonjestanlar)

Üst solunum yolu açıcılar, ağız yoluyla alınan hap ya da şurup şeklinde hazırlanmış adrenalin türü ilaçlardır (kan damarlarında kasılmayı sağlayıcı bir madde). Bu soğuk algınlığı ilaçları bağlı burun tıkanıklığı/şişliğini ve salgılarını azaltmak için verilirler.

Bu tip ilaçların kullanımıyla, çok alttaki sorunu gidermekten çok, hastalıkta görülen yakınmaları hafifleterek geçici bir süreyle rahatlama hissi uyandırmak amaçlanır.

Ancak yanlış dozda ve sıklıkta kullanımı halinde çocuklarda hızlı kalp atışı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere yol açabilirler.

Antihistaminikler (alerji ilaçları)

Antihistaminikler genellikle alerjik burun akıntısı ya da aksırığı azaltmak, deri döküntüsü, suçiçeği ve böcek ısırmalarında ise kaşıntıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Salgıları azaltıcı ve gıcık giderici özelliklerinden dolayı bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de bulunmaktadırlar. En sık görülen yan etkileri uyuklama, ağız ve boğaz salgılarında kurumadır.

Burun damlaları ya da spreyleri

Tabî (fizyolojik) tuzlu su ihtiva eden burun damlaları ya da spreyleri burun içindeki salgıları yumuşatarak çocukların daha rahat nefes almalarına yardımcı olurlar. İlaç ihtiva eden burun damlaları ya da spreyler hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücüler

Reçetesiz satılan en yaygın ağrı kesiciler asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol ve ibuprofendir.

“Asetilsalisilik asit” ihtiva eden ilaçlar (örneğin Aspirin) çocuklarda ya da ergenlerde soğuk algınlığı, su çiçeği ya da gripten kaynaklanan ateşte kullanılmamalıdır, kullanıldığı takdirde Reye sendromu”na (karaciğer ve beyinde tahribat yaratabilecek bir hastalık) neden olabilir. Bebek (6 aydan küçük) ateşi varsa mutlaka doktoruyla görüşülmelidir.

Çocuğa ilaç içirilemiyorsa fitil de kullanılabilir. Fakat sadece bir yolla ilaç verilmelidir. Hem fitil hem de ağızdan ilaç verilmemelidir.

Çocuğa verilen ilacın prospektüsü kullanmadan önce dikkatlice okunmalıdır.

Birçok ilaçta olduğu gibi ateş düşürücülerde de açıkta bırakılmış ilaçların çocuklar tarafından yüksek miktarlarda içilmesi istenmeyen hatta ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında reçetesiz satılan ilaçlardan kullanmalı mıyım?

Çocuğunuz hasta olduğunda onun kendini daha iyi hissetmesini istersiniz. Birçok ebeveyn bu gibi durumlarda reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına sarılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler hariç, bunların işe yaradığına dair bir mevcut bir kanıt yoktur. Ayrıca bu ilaçların bazı yan etkileri çocuğunuzun kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir.

Bunların yanı sıra bir de çok fazla ilaç vermeniz riski vardır. Bu nedenle doktor aksini önermedikçe aynı anda birden fazla ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında ne yapmalıyım?

Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalandıysa bol sıvı verip dinlenmesini sağlayınız. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğunu ve bunun ilaçla tedavi edilemeyeceğini unutmayınız. Virüslerin kendi süreçlerini tamamlamaları gerekir, bu da aslında doktorunuzun yapabileceği çok fazla bir şey olmadığı anlamına gelir.

Fakat daha ciddi sorunlar ilk başta soğuk algınlığı olarak kendilerini gösterebilirler. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza başvurunuz:

 • Kulak ağrısı
 • 72 saatten uzun süren ateş ya da 3 aydan küçük bebeklerde her türlü ateş.
 • Aşırı uyku hali
 • Aşırı huysuzluk ya da mızmızlık
 • Deride kızarıklık, döküntü
 • Hızlı nefes alma ya da zorlukla nefes alma
 • Normale oranla daha az idrara çıkma
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocugunuza-verdiginiz-ilac-taniyor-musunuz/

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar ve Yan Etkileri

Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri

Öksürüğün birçok nedeni bulunmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, sigara kullanımı ve bazı akciğer hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Öksürük akciğerin ve solunum yollarında meydana gelen kimyasal maddelerin temizlenmesini sağlar.

Öksürük İlaçları 

Daha çok kış aylarında meydana gelen öksürük soğuk algınlığı ya da grip sonucunda meydana gelebilir. Eğer ki 3 haftadan uzun süren bir öksürük yaşamaktaysanız aile hekimine, Kulak Burun Boğaz doktoruna ya da göğüs hastalıkları doktoruna muayene olarak ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Benical Cold

Takibi zorunlu bir ilaç olması nedeniyle eczanelerden 5 Tl fiyatı ile doktor reçete etmesi durumunda satın alabilirsiniz. Parasetamol + Pseudoephedrine Hcl + Dextromethorphan Hbr etkin maddeleri bulunmaktadır.

Kişilerin yaşamakta olduğu öksürüğün miktarında azalma meydana gelmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları arasında doktor tarafından reçete edilir.

12 yaş üzerindeki yetişkinlerde tok karnına günde 3 defa 1 tablet öksürük hapı olarak alınmalıdır.

Yan Etkileri: Bazı kişilerde alerji görülmektedir. Eller, ayaklar ve bileklerde meydana gelen şişme ayrıca boğazda yutkunma sorunları oluşabilir.

Cilt döküntüsü, deride kırmızı lekelerin oluşması, kurdeşen ve kaşıntı görülmektedir. Bazı kişilerde solunum güçlüğü Benical Cold kullanan kişilerde görülen sorunlar arasında olmaktadır.

Yüksek tansiyon, baş ağrısı, bulantı ve kusmanın yanı sıra hazımsızlık ve ağız kuruluğu da yan etkileri arasındadır. 

İburamin Cold

İlacın etkin maddesi ibuprofen , psödoefedrin hidroklorür olmaktadır. Kişilerde soğuk algınlığı sonucunda meydana gelen belirtileri en aza indirecek olan, öksürük ve ağrı tedavisinde kullanılmaktadır.

İlaç antiinflamatuar özelliğine sahip olan ilaçlar arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığını açma özelliği de bulunan ilaç 10.56 TL fiyatı ile eczanelerden doktor tarafından reçete edilince satın alınabilir.

Öksürük giderici hapları arasında satın alabilirsiniz. Öksürük kısa bir sürede geçer.

Yan Etkileri: 60 yaşın üzerinde olan kişilerde mide kanamasının riskini arttırabilir.

kişilerde meydana gelecek olan soluk almada güçlük, boğazda şişkinlik görülmesi durumunda ilacın alımını kişinin durdurması gerekmektedir.

Göğüs ağrısı, ishal, kabızlık, hazımsızlık, ağızda kuruma bir takım kişilerde soğuk algınlığı ve öksürük ilacı olarak kullanmakta olan kişilerde görülmektedir.

Sinecod

İlacın etkin maddesi butamirat sitrat olmaktadır. Öksürük şurubu olarak bronkospazmolitik etkisi sayesinde kişilerde kısa süre içerisinde öksürüğün kesilmesi söz konusu olacaktır.

Daha sıklıkla akut şeklinde oluşan öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. 8.82 TL fiyatı ile normal reçeteli bir öksürük şurubu olarak satılmaktadır.

 Doktor tarafından farklı bir kullanım şekli söylenmediği süre içerisinde günde 3 defa alınması uygun olacaktır 

Yan Etkileri: Bazı kişilerde deri döküntülerinin olmasına neden olmaktadır. Kişilerde mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi durumlar enderde olsa yaşanmaktadır.

Dropolev Şurup

Şurubun etkin maddesi Klorfeniramin Maleat + Levodropropizin olmaktadır. 8.37 TL fiyatı ile eczanelerden öksürük şurubu olarak satın alınmaktadır. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları olarak çeşitli nedenlere bağlı olan kuru öksürüğün tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Erişkinlerde günde 3 kez 2 ölçek alınmalıdır. Her kullanım arasında 6 saat bulunması gerekmektedir. 

Yan Etkileri: Bazı kişilerde nefes almada güçlük yaşanması, boğazda şişme ve kan basıncında ani düşmeler görülebilir. Bunlar çok ciddi yan etkiler olup yaşanması durumunda kullanımının bir an önce kesilmesi gerekmektedir. Yaygın olan yan etkileri arasında uyuklama, kabızlık, ağız kuruluğu, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı da yaşanabilir.

A-Ferin Kapsül

Takibi zorunlu olan ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda 5.22 TL ücretle eczanelerden satın alınabilir. İlacın etkin maddeleri Parasetamol + Kafein + Kodein Fosfat olmaktadır.

Grip ce soğuk algınlığında, kişilerin boğazında meydana gelen kaşıntı, gıcıklık hissi, yüksek ateş ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. 12 yaş üzerinde yetişkinlerde günde 3 kez tok karnına alınmalıdır.

Her ilacın arasında en az 6 saat olması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Kişilerde seyrekte olsa bir takım alerjik sorunların olmasına neden olabilir. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, deri döküntüsü, anemi, ishal gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

Perebron Şurup

Şurubun etkin maddesi oksolamin fosfat olmaktadır. Solunum yollarının mukozasında iltihap sonucunda oluşan öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Bunun dışında solunum hastalıklarında meydana gelen yüksek ateş ve ağrı sonucunda da kullanılacak bir ilaç olmaktadır. Soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılmaktadır. 2 yaşından büyük çocuklarda tok karnına günde 2 defa 5 ml, yetişkinlerde ise günde 3 defa 5 ml alınması uygun olacaktır.

Eczanelerden 8.74 liraya satın alacağınız ilacın doktor tarafından yazılması durumunda SGK kapsamında ödenmektedir. 

Yan Etkileri: Bazı hastaların kullanması sonucunda ani kan basıncında düşmeler ve nefes almasında güçlük, göğüs sıkışması görülmektedir.

Bunlar çok ciddi yan etkiler olması nedeniyle seyrekte olsa görüldüğü zaman hemen doktora haber verilmelidir.

Yan etkileri arasında kurdeşen ve özellikle 60 yaş üzeri olan kişilerde tansiyon yükselmesi görülebilir. Bulantı kusma ve ishal görülme olasılığı vardır. 

Lavenil Şurup

Öksürük ilacı olarak eczanelerden 6.22 TL fiyatı ile satın alabilirsiniz. İlacın etkin maddesi levodropropizin olmaktadır. Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen kuru öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. 6 saat ara ile alınması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Midede yanma hissi, ishal, halsizlik ve yorgunluk, baş dönmesi ya da çarpıntı gibi istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/oksuruge-iyi-gelen-ilaclar.html

Soğuk algınlığı için iyi bir çare. Soğuk algınlığı için en etkili ilaç

Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri

Soğuk algınlığı tedavi ederseniz, 7 gün boyunca geçer. Soğuk iyileşmezse, bir hafta sürer. Herkes tarafından duyulur. Ancak bu görüş yanlıştır. Birçok insan durumun kaymasına izin veriyor, ancak burun akıntısının tedavi edilmesi gerekiyor.

Uykusuz geceler, iştahsızlık, baş ağrısı, hapşırma, kuruluk ve nazal mukozanın duyarlılığı akut rinitin en zararsız belirtileridir.

Tedavinin yokluğunda komplikasyonlar mümkündür: otitis media, sinüzit, frontalitis ve soğuk algınlığının kronik bir forma geçişi.

Çoğu zaman soğuk algınlığının görülmesine katkıda bulunur.virüsler, bakteriler, hipotermi. Nazofarenkste kaşıntı, burun tıkanıklığı, sık sık hapşırma, baş ağrısı – Eğer bu belirtiler varsa, tedaviye en kısa sürede başlamalısınız.

Soğuk algınlığı tedavisi için birçok eczane ilaçlarıdoktor reçetesi olmadan serbest bırakılır. Ancak bir uzmanla görüşmek asla gereksiz değildir. Başlangıç ​​riniti ile antibiyotik almak doğru değildir. Rinit tedavisini yapamazlar, ancak vücuda zarar verebilirler.

Bir başlangıç ​​soğuk ve burun akıntısı, iyihalkın yardımına yardım eder. Hardal tozu ve ahududu ile çay ile sıcak ayak banyoları, soğuk algınlığı için en iyi ev ilaçlarıdır. Pancar suyu, aloe rinit henüz yeni başlamışsa da etkilidir. Geleneksel tıbbın avantajları, ilaçlardan farklı olarak, yan etki riskinin en aza indirilmesidir. Ancak halk ilaçları her zaman yardımcı olmaz.

Rinitin tedavisi için kullanılan fonlar, eczane yelpazesinde çok, ana düşünün.

Vazokonstriktif etkisi ile düşer

En popüler ve etkili ilaç grubu. Sabah için iyi bir çare Coryza, ve bütün gün burun nefes alıyor. Bununla birlikte, başın ağırlığından, hapşırma ve kaşıntıdan, bu ilaçlar yardımcı olmaz.

Bir süre sonra soğuk tekrar başlar. Vazokonstriktif ilaçlar riniti tedavi etmez. Nazal konjesyon ve mukozal ödem rahatlatırlar.

Burun akıntısı ile kullanın, bu tür damlalar gerekli, bu otit riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

7 günden fazla sürerseniz,ters fenomen (taşiflaksis) ve burun mukozası tekrar şişer. Çoğu zaman insanlar uzun yıllar vazokonstrüktif damla damla damlalar, onlar olmadan burun nefes almaz. Bağımlılık yapıyor ve ondan kurtulmak çok zor.

Bu grubun ilaçları hipertansiyona neden olabilir,artmış göz içi basıncı ve taşikardi. Vasokonstriktörleri ve damlaları terapötik etki ile eşzamanlı olarak kullanmak imkansızdır. Damlatmaları arasındaki minimum süre 40 dakikadır. Aksi takdirde, ilaç işe yaramazsa, vazokonstriktör damlalarını emmesine izin vermez.

Rinitin 7 günden fazla sürmesi durumunda bir doktora görünmeniz gerekir.

Vazokonstriktif damla grupları

1. Naphazoline içeren preparatlar. İlaçlar “Naftizin”, “Sanorin” – bu grubun temsilcileri. Eylem süresi yaklaşık 4 saattir. Tüm grupların en kısaları. Burun mukoz membranını kuvvetle kurutun. Şimdi nadiren kullanılıyorlar.

2. Ksilometazolin preparatları. Bu grubun temsilcileri “Galazolin”, “Rinonorm”, “Ximelin”, “Tizin”, “Rinostop” anlamına gelir. Yaklaşık 6 saat, mukoza üzerinde daha yumuşak bir etki vardır. Bu grubun birçok temsilcisi, deniz suyunu ve mukozayı nemlendirmek için diğer maddeleri içerir.

3. Aktif bileşen oksimetazolin'dir. Hazırlıklar “Nazivin”, “Otritin”, “Nazol” – bu grubun ana temsilcileri. Eylem süresi 12 saate kadar olabilir. Bu nedenle, nazal mukozaya en az tahriş edicidir, bu nedenle, herhangi biri vazokonstriktörler arasında soğuk algınlığı için en iyi çözümdür.

Deniz suyu ile damla

Tüm damlaları ve mukozayı nemlendirmek için spreylerNazal membranlar bir deniz tuzu çözeltisi içerir.

“Aquamaris”, “Akvalor”, “Salin”, “Morenazal”, “Physiomer”, “Marimer” – bunlar mukoza zarını nemlendiren ve yumuşatan preparatlardır.

Soğuk algınlığı için her zaman olumlu olan benzer bir ilaç, şişmeyi hafifletir. Deniz suyuna dayanan preparatlar iltihaplanmayı tedavi eder ve pürülan suyu ayrıştırır.

Soğuk için iyi tedavianında burun tıkanıklığı. Soğuk algınlığı ve komplikasyon riskini azaltır. Bu gruptaki ilaçların yan etkisi yoktur. Küçük çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir.

Deniz suyu ile damla satın almak mümkün değilse, basit bir tuzlu su çözeltisi kullanabilirsiniz. Bu yaygın bir tuz çözeltisidir, aynı zamanda rinit tedavisi için de etkilidir.

Antiviral ilaçlar

Soğuk için iyi bir tedavi ile düşerantiviral etki, ancak sadece hastalığın erken aşamalarında etkilidirler. Antiviral ilaçları kesinlikle talimatlara göre uygulayın, aksi takdirde yardımcı olmaz. Zamanında alım ve doğru doz 3 gün boyunca burun akıntısını tedavi edecektir.

Antiviral damla “Grippferon”, “Nazoferon”interferon içerir. İnterferon vücutta üretilir. Bağışıklıktan sorumlu ve virüse saldırır. İnterferon damla ve kuru toz halinde bulunur. Bu rinit için etkili bir ilaçtır. Kuru interferonlu ampuller doğumdan kullanılabilir. Onlar sadece su ile seyreltilirler. İlaç hiçbir yan etkisi yoktur, sadece bireysel hoşgörüsüzlük mümkündür.

Diğer antiviral burun damlaları var -“Derinat”. Bu rinit ve soğuk algınlığı için mükemmel bir ilaçtır. Interferon üretimini teşvik ediyorlar. IRS-19 sprey bakteri lizat içerir. Soğuk ve bronşitlere karşı savaşır. Bir salgın sırasında immünomodülatör etkisi olan damlalar kullanıldığında, soğuğun “yakalanması” olasılığı azalır.

fitoterapi

Bitkisel özler damlalarda iyi yardımsoğuktan Nazal mukozayı iyice nemlendirir ve yumuşatır, iltihabı tedavi eder. İlaç “Pinosol” – bu grubun lideri, soğuk algınlığı için en etkili ilaç.

Damla, merhem ve krem ​​şeklinde gelir. Uçucu yağlar ilacın “Pinosol” içinde bulunur, bu yüzden alerjiye neden olabilir. 3 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir.

Uçucu yağ içeren tüm damlalar bu yaş kategorisinde uygulanamaz, bronkospazmaya neden olabilirler.

Kalem inhaler var “Doktor IOM”, “Altınyıldız Solunabilen uçucu yağlar içerir. Burun, refleks olarak çalışmaya başlar. Hamilelik sırasında soğuk algınlığı için böyle bir ilaç kullanabilirsiniz.

Birleşik müstahzarlar

Birkaç bileşen içerirler. Damlalar bir antibiyotik içerebilir. Rinit bakteriyel doğanın tedavisi için tasarlanmıştır. “Polydex” ilacı, enfeksiyonu hızla iyileştiren bir antibiyotik içerir. Ayrıca antialerjik bir bileşen var – deksametazon. Mukozal ödemleri hafifletir. Soğuk algınlığı için en iyi çare seçmek, bu ilacı dikkate almaya değer.

Vazoconstrictor yanında bazı damlalarbileşenler antialerjik madde içerir. Alerjik rinit ile yardımcı olurlar. “Vibrocil”, “Sanorin-analergin” preparatları, burnun şişmesini alerjilerle temizler. “Vibrocil” damla 1 yıl boyunca çocuklar için kullanılabilir. Buna ek olarak, hamilelik sırasında soğuk algınlığı için bu ilaç kullanabilirsiniz.

Birçok damla bir vazokonstriktör içerir vedeniz suyu. Kurumayı önler ve şişmeyi azaltırlar. Yetişkin ve çocuk serbest bırakma formundaki ilaç “Snoop”, mukoza zarını yumuşatır ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırır.

Antibakteriyel ilaçlar

“Bioparox”, “Isofra” gibi ilaçlar,güçlü antibiyotik içerir. Bir doktor tarafından reçete edilir. Sinüzit, ön ve uzun süreli rinit ile – bu bir soğuk algınlığı için en etkili ilaçtır. Hastalığın başlangıcında bu ilaçların kullanımı haksızdır. Bu fonların avantajı, kan içine emilmemeleridir. Bu nedenle, antibiyotiklerin doğasında bulunan yan etkiler kendilerine özgü değildir.

homeopati

Homeopatik ilaçlar iyidir çünküyan etkileri var. Herhangi bir aşamada soğuk ile çalışırlar. Homeopati'nin ana kuralı şöyle der: “Talimatlardan saptıramazsın.” Damlatılma zamanını kaçırırsanız ve çokluğa uymazsanız – homeopati yardımcı olmaz.

“Edaş-131”, “Delufen”, “Euphorbium-compositum” preparatları, burun mukozasının şişmesini giderecek, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olacak, bağışıklığı geliştirecektir. Güvenli ve etkili damlalar yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Kompleks terapide iyileşme önemli ölçüde hızlanır.

Uzun zamandır tedavi edilen homeopati. Kümülatif bir etkisi vardır ve ilk gününde iyileşmez.

Nebulizatör – rinit tedavisi için modern bir çözüm

Nebülizörü soğukta kullanmak çok uygundur. Bu, inhalasyonun gerçekleştirildiği ultrasonik bir cihazdır.

Bir nebülizör ile soğuk algınlığı tedavi edilemezhastalıklı organa gelene kadar, vücut boyunca uzun bir yol kat eden hap ve tabletlerin kullanımı ile karşılaştırın. Bu ilaçlar, inhalerlerden farklı olarak, çoğu zaman çeşitli yan etkiler şeklinde olumsuz bir işaret bırakırlar.

Halk ilaçları

Burun akıntısı en sık görülen hastalıktır. Onlar çok hasta. Bir burun akıntısı yılda birkaç kez görülebilir. Bu nedenle, birçok popüler yemek tarifleri icat edilmiştir. İşte bunlardan bazıları:

1. Köknar ve okaliptüs yağı. Bir bitkisel yağda (yaklaşık 25 ml) birkaç damla uçucu yağ damlar. Sabah ve geceleri burun damlıyor. Bu karışım anında nefes almayı kolaylaştırır, bakterisidal bir etkiye sahiptir, mukoza zarını yumuşatır ve şişmeyi azaltır.

2. Pancar suyu inflamasyonu ve şişmeyi hafifletir. Günde birkaç kez damlatırlar veya tampon yaparlar (10 dakika boyunca). Kötü bir pancar suyu çözeltisi soğuktan bebeklere damlatılabilir.

3. Bal damlası. Balı eşit oranlarda su ile seyreltin. Biraz ılık ve günde 6 kez damlama. Bu ürüne alerjiniz varsa kullanmayın. Bal – güçlü bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar ajandır.

4. Aloe suyu bağışıklığı arttırır ve iltihabı azaltır. Temizleyebilirsiniz. Bitkisel yağ ile seyreltilebilir.

5. Kalanchoe suyu can sıkıcı bir ilaçtır. İltihaplandığında, mukusun yoğun bir şekilde ayrılması başlar, ödem hızla geçer ve iltihap giderilir.

Burnunu evde yıkamak

Hastanede, KBB departmanlarında, bir özel varburnu yıkamak için aparat. Basınç oluşturur ve burnu ilaçla yıkar, irin ve mukusun yıkanmasını sağlar. Benzer bir prosedür evde gerçekleştirilebilir. Burun yıkamak hastaya rahatlama sağlar ve soğuk algınlığına yardımcı olur. Tıbbi çözelti bir kapta toplanır ve burnuyla solunur, solüsyonu ağız yoluyla tükürür. Prosedür sabah ve gece yapılır.

Bir çözüm nasıl hazırlanır

 • Biraz tuzlu su içeren bir camda, bir okaliptüs veya kalendula tentürü bir çay kaşığı dökün. Çözelti antiseptik, anti-enflamatuar ve bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • 2 filtre paketi papatya veya adaçayı bir bardak kaynar su ile demlendi. Çözelti hafif ısındığında, burnu yıkayın. Çözelti, güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 • Bir fincan ılık suya 3 damla iyot. İyotlu cure rinitin bakterisidal ve anti-inflamatuar özellikleri iyi. Pürülan sinüzit için önerilmez.
 • Burnu basit tuzlu su ile yıkayabilirsiniz. Bu prosedür, mukusu seyreltir ve burun mukozasından şişmeyi giderir.

Yıkadıktan sonra, tüm ilaçlar daha iyi emilecektir.

Vazokonstriktör, kombine ve homeopatik damlaların etkisi birkaç kez artar.

Içen otlar soğuk algınlığı ortak infüzyoniçeride. Ahududu, kekik otu, huş yaprağı ve paçavra meyvelerini birleştirebilirsiniz. Karışımı bir araya getir ve günde birkaç kez iç. Ihlamur ve papatya çiçekleri baş soğukta çok iyi yardımcı olur. Otlar soğuk ve soğuk algınlığına yardımcı olabilir. Kuşburnu ve Rowan bağışıklığı artıracak ve iyileşmeyi hızlandıracak.

Herhangi bir hastalığın tedavisi ile başlamalıdırBir uzmanla görüşme. Tüm hastalar damla kullanamaz. Vasokonstrüksiyon ajanları birçok insan için kontrendikedir. Antibiyotiksiz sinüzit tedavisi çoğu zaman etkisizdir. Nazal septum damlalarının eğriliği olan kişiler yardımcı olmayabilir. Bütün bu nüanslar doktoru dikkate alır.

Uzun süreli burun akıntısı çok ciddi olabilirkomplikasyonları. Yetersiz tedavi kronik hastalıklara yol açabilir. Burun akıntısı, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Terapisi için size birçok seçenek sunduk. Sadece soğuk algınlığı için en etkili ilaç seçmeniz gerekir ve bunu doktora danıştıktan sonra yapmak daha iyidir.

>

Источник: https://tr.stuklopechat.com/zdorove/124000-horoshee-sredstvo-ot-nasmorka-samoe-effektivnoe-sredstvo-ot-nasmorka.html

Nezle ve soğuk algınlığına en iyi ilaç nedir?

Soğuk Algınlığı İlaçlarının Yan Etkileri

Jessica Brown BBC Future

Telif hakkı Getty Images

Portakal suyundan çinko pastillere, tavuk çorbasından sarımsağa, soğuk algınlığı için birçok ilaç önerisi duymuşuzdur. Peki bunlar gerçekten işe yarıyor mu?

Soğuk algınlığı herkesin yakalandığı bir hastalık olarak evrensel özellik taşır. Bu hastalığa sebep olan 200'ü aşkın virüs, neredeyse bir o kadar da ilaç diye önerilen tedavi yöntemi işitmişizdir.

Evde uyguladığımız tedavilerin amacı bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Vücudumuza virüs girdiğinde iki savunma mekanizmasıyla karşılaşır.

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi işgalci virüsleri dışarı atmaya uğraşırken, edinilmiş bağışıklık da vücudun karşılaştığı hastalık yapan belli patojenleri hedef alır ve tekrar karşılaşma halinde hazırlıklı olmak üzere hatırlayıcı hücreler oluşturur. Suçiçeği gibi bazı çocukluk hastalıklarıyla sadece bir kez karşılaşmanın nedeni budur.

Soğuk algınlığına neden olan virüs ise bir insandan diğerine geçerken sürekli değişir. Hatırlayıcı hücreler bu nedenle onları tanıyamaz ve defalarca soğuk algınlığına yakalanabiliriz.

Image caption Beslenmenin bağışıklık sistemini etkilediği biliniyor.

Hem yaşam tarzı hem de beslenme, bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu etkiler. Bağışıklık sistemi herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği olduğunda aksar. Bu nedenle, zaten iyi bir beslenme düzenimiz varsa, soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek takviye gıda ve vitaminlerin pek katkısı olmayacaktır.

Herhangi bir vitamin, çinko veya demir gibi önemli bir besin eksikliği durumunda takviye gıda veya vitaminlerin yararı olur.

Peki, genel kullanım açısından takviyeler çözüm mü?

Besin takviyesinin soğuk algınlığına yararı olup olmadığına dair çalışmalar herhangi bir gıda ürünü değil vitamin takviyeleri üzerinde yoğunlaşmıştır.

Image caption Sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olabileceği görüldü.

Sarımsak

Bir araştırmada sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olabileceği görüldü. 146 sağlıklı yetişkinle yapılan deneyde, kışın 12 hafta boyunca katılımcıların yarısına plasebo (etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali) kapsül, yarısına ise kapsül şeklinde sarımsak takviyesi verildi.

İlk grupta 65 soğuk algınlığı vakası ortaya çıktığı ve 366 günün hastalıkla geçtiği kaydedilirken, sarımsak takviyesi alan grupta 24 soğuk algınlığı ve 111 hasta gün tespit edildi.

C Vitamini

Soğuk algınlığına karşı çoğu insanın başvurduğu takviyelerden biri de C vitamini. Bazı araştırmalarda C vitamininin de yararı olabileceği, ancak bunun sanıldığı kadar olmadığı görüldü.

Bu konuda yapılan 29 araştırmayı değerlendiren bir çalışmada, C vitamini takviyesinin, soğuk algınlığı riskini azaltma veya semptomları hafifletme etkisinin pek olmadığı sonucuna varıldı.

Ancak hastalık süresini çocuklarda yüzde 14, yetişkinlerde ise yüzde 8 oranında azalttığı görüldü.

C vitamini içerdiği düşüncesiyle soğuk algınlığı için tavsiye edilen portakal suyu ise pek işe yaramıyor. Zira bir bardak portakal suyunun içerdiği C vitamini, takviye haplardan çok daha düşük.

Image caption Portakal suyu soğuk algınlığına pek etkide bulunmuyor.

Çinko

Bir araştırmada, günlük emilen çinko pastillerinin burun tıkanması ve akması süresini üçte bir, hapşırmayı yüzde 22, öksürmeyi ise yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığı görüldü.

Semptomların başladığı günden itibaren günlük 80 mg dozda alınan çinko asetat pastillerinin soğuk algınlığı tedavisinde etkili olduğu sonucuna varıldı.

Uzmanlar vitamin ve minerallerin takviye haplardan ziyade en iyi besinler yoluyla alınacağını vurguluyor. Ancak C vitamini gibi bazı türleri yüksek dozda almak için takviye haplar daha etkili.

Çinko açısından da aynı şey geçerli. Yavaş emilen türden çinko pastiller, çinko bakımından zengin besin ve haplardan daha etkili. Zira çinko temas ettiği bölgede etkili oluyor.

Ancak araştırma öncesinde katılımcıların C vitamini veya çinko düzeyleri ölçülmediği için, kaydedilen olumlu etkinin takviyeden ziyade vücuttaki bu eksikliğin giderilmesinden kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Image caption Ağızda emilen çinko pastilleri bazı nezle semptomlarını azaltmada etkili oluyor.

Plasebo etkisi

Tavuk çorbası veya portakal suyu gibi halk arasında soğuk algınlığı tedavisinde başvurulan yöntemlerin işe yaraması plasebo etkisine de bağlı olabilir. Plasebo ilaçların ağrıdan rahatsız bağırsak sendromuna kadar birçok hastalıkta belirtileri hafiflettiği biliniyor. Ancak bunun neden kaynaklandığı bilinmiyor.

Ekinezya gibi bitkisel ilaçların soğuk algınlığına iyi geldiğine inananlarda hastalık süresinin biraz kısaldığı, inanmayanlarda veya habersiz olarak ekinezya verilen kişilerde ise herhangi bir etkisinin olmadığı görüldü.

Süt açısından da aynı şey söz konusu. Soğuk algınlığı sırasında içilen sütün balgam yaptığına inananlar süt içtikten sonra bu etkiyi hissettiklerini söylüyor. Oysa araştırmalar bunun doğru olmadığını ortaya koydu.

Image caption C vitamini takviyesiyle kaydedilen olumlu etki, takviyeden ziyade vücuttaki eksikliği gidermekle ilgili olabilir.

Genler önemli

Bazı insanların genleri onları belli hastalıklara karşı daha zayıf kılabilir. Bu nedenle genetik farklılıkların önemli olduğu vurgulanıyor. Bazıları nezle olduğunun farkına bile varmazken bazıları yataklık olabiliyor.

Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun olmayan çoğu insan için soğuk algınlığına karşı biraz çinko ve sarımsak takviyesi yapmak işe yarayabilir.

Источник: https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-46445709

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть