Soğuk Hava İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Davetiye Çıkartıyor!

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri neledir? Nedenleri ve tedavisi

Soğuk Hava İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Davetiye Çıkartıyor!

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarın tam yapılmadığı hissi
 • İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteğinin var olması
 • İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar
 • Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)
 • Ağır kokulu idrar

Aşağıdaki belirtiler var ise acilen hekime baş vurun:

İdrarda yanma, sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, karın ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik idrar yolu enfeksiyonunda gözlenen klinik belirtilerdir.

Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Eğer şikayetler çok şiddetli değil ise ilk tedbir alınan sıvı miktarını arttırmaktır.

Bol sıvı alımı daha fazla idrar yapımına neden olarak, idrarın süpürücü etkisi ile mikropların dışarıya doğru atılmasını sağlar.

Normal idrar tahlili doktorlara oldukça önemli bilgiler verir ancak bazen yeterli olmadığında idrar kültürü de istenebilmektedir.

Kız çocuklarında idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Bu aşamada yapılacak en önemli yanlışlardan birisi hastanın bir doktor tarafından değerlendirilmeden kontrolsüz olarak antibiyotik kullanmasıdır. Yanlış kullanılan ilaçlar ileride daha büyük sorunlar yaratabilir.

Eğer enfeksiyonlar bir yıl içerisinde 3 veya daha sık oluyorsa o zaman altta yatan başka nedenlerin de araştırılması gerekebilmektedir. Her 5 kadından birinde İY enfeksiyonu yeniden tekrarlar, bunun en önemli nedeni yanlış antibiyotik kullanımı ya da tedavini yarım bırakılmasıdır.

Enfeksiyona neden olan bakterinin dirençli hale gelmemesi için doğru antibiyotikle tam tedavi yapılması gerekir.

İdrar yolları enfeksiyonunun nedenleri

Kadınların idrar yolları dışarıya çok kısa bir kanalla açıldığı için dışarıdan mikropların girmesi daha kolaydır. Özellikle vajinal ve anal bölgede bulunan üropatojen olarak adlandırılan enterikbakteriler yukarı doğru idrar kanalı ve idrar torbasına kolaylıkla yayılabilmektedirler.

Bu mikropların idrar torbasına girmesi ve çoğalması enfeksiyonların olmasına neden olur. Özellikle vücut direncinin azaldığı durumlarda bunlar daha sık oluşabilmektedir.

Aynı şekilde havuz, deniz, sauna gibi ıslak ortamlar, cinsel ilişki, var olan bir genital akıntı gibi durumlar bu enfeksiyonların altta yatan diğer nedenleridir.

İdrar yaparken yanma ve Sistit

Basit bir üriner sistem enfeksiyonudur ve sıklıkla kadınları etkilemektedir. Kolay tedavi edilebilmeleri, böbrek hasarı ve bozukluklarına yol açmamaları nedeniyle tanı, klinik bulgular ve idrar tahlili ile konulabilir. Kesin tanı için idrar kültürü testi alınması gereklidir.

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Sistit belirtileri

 • İdrar yaparken yanma
 • Sık idrar yapma
 • Ani idrar hissi
 • Gece idrara kalkma
 • Göbek altı ağrısı

İdrar incelemesinde lökosit, bakteri, bazen de mikroskop veya çıplak gözle görülebilecek kan olabilir.

Üriner enfeksiyonlardan korunmak amacıyla bol sıvı alınması önerisi, ilaç kullanımı esnasında kullanılan antibiyotiğin idrardaki yoğunluğunu düşürmemek amacıyla normal miktarda sıvı alımı olarak düzeltilmeli, tedavi sonrası yine bol sıvı alımı teşvik edilmelidir.

Bol sıvıdan kasıt; günlük idrar miktarının yaklaşık 2 litre olmasıdır ki ihtiyaç soğuk-sıcak mevsime göre değişebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu, sistite oranla daha ağır ve acil bir tablodur. Böbrek toplayıcı sistemi ile birlikte idrar üreten doku kısmının da enfeksiyona katılması anlamındadır.

Tek ya da çift taraflı yan ağrısı, hassasiyet, ateş (38-40 C) , titreme ve beraberinde sistite benzer şikayetler görülmektedir. Bulantı, kusma , iştahsızlık, halsizlik de eşlik edebilir.

Ağrı bazen karın bölgesinde de hissedilebilir ve diğer karın içi organ bozukluklarıyla karışabilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları kronik böbrek hastalığına neden olabilir

Bu tür bir enfeksiyonun tespit edilmesi halinde hastanın genel durumu da göz önünde bulundurularak hastaneye yatmasına karar verilebilir.

Sıvı takviyesi, ikili antibiyotik tedavisi ve diğer desteklerle, oluşan tablo ortadan kaldırılır. İlaç tedavisi çoğunlukla iki hafta kadar devam ettirilir.

 Ateş, halsizlik, bulantı, kusma gibi belirtiler ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahati yapılması iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu vakalarının yaklaşık %80’i antibiyotik tedavisine yanıt verir. Bu amaçla genellikle böbrekten atılan ve idrar yolu enfeksiyonlarından en sık sorumlu mikroorganizma olan E.Coli’ye karşı etkili antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak antibiyotik tedavisine başlamadan önce mutlaka idrar kültürü alınmalıdır.

Ağrıyı gidermek amacı ile spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Bol sıvı alımı mekanik temizlik yaparak tedavinin etkinliğini arttırır. Ayrıca, C vitamini, kızılcık suyu, vajinal östrojen, probiyotikler ve immunoprofilaksi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunu koruyucu olarak kullanılabilir.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Genellikle basit idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde 3 günlük tedavi rejimleri yeterli olmaktadır. Ancak 3 günlük bir tedavi sonrasında şikayetlerde azalma olmaz ise farklı mikropların olma ihtimaline ve bu mikropların hangi antibiyotiklere duyarlı olduğunun anlaşılabilmesi için idrar kültür testi sonucuna göre antibiyotik uygulanmasında değişiklikler yapılabilmektedir.

Bu başlık altında en sık karşılaşılabilecek enfeksiyonlar ani gelişen (akut) testis ve ona eşlik eden sperm iletim kanalını (epididim) tutanlardır. Genellikle birlikte görülen bu enfeksiyonlar bazen ayrı ayrı da karşımıza çıkabilirler.

Akut epididimit nedir?

35 yaş altı erkeklerde seksüel geçişli idrar sistemi enfeksiyonlarından sonra sıklıkla görülür ve etken çoğunlukla seksüel temasla geçen bakteriler olarak saptanır.

35 yaş üstü erkeklerde ise prostat enfeksiyonları veya diğer idrar sistemi enfeksiyonlarını takiben ortaya çıktığından etken genelde sindirim sistemi bakterileridir. Bulaşma çoğunlukla komşuluk yoluyla, nadiren de kan yoluyla olur.

Ağır bir fizik egzersiz ya da aşırı seksüel aktivite sonrasında da tablo ortaya çıkabilir.

En önemli belirtisi enfeksiyonu olan tarafta çok şiddetli bir ağrının, gerilme hissinin ve dokunmakla hassasiyetin hissedilmesidir. Ağrı karına ve hatta sırt bölgesine yayılım gösterebilir. Bir diğer önemli belirti torbanın kızarık ve şiş bir hal almasıdır. Şişme 3-4 saatlik bir süre içerisinde hızla gelişir bu arada hastanın ateşi 40 C ye kadar ulaşabilir.

Testisin de enfeksiyona katıldığı durumlarda iki organ birbirinden ayırt edilemeyebilir hale gelirler. Tedavi edilmemesi halinde torbanın arka duvarından kendiliğinden boşalacak bir apse ile karşılaşmak sürpriz değildir. Etkilenen taraftaki torbanın yukarı doğru kaldırılması ile gerginliğin azalmasına bağlı ağrının azalması ve rahatlama hissi tipiktir.

Sistit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tedavi planlamasında altta yatan sebebi ortaya koyabilmek önem kazanmaktadır.

Seksüel geçişli bir hastalığa bağlı olması durumunda uygun antibiyotiğin hastanın cinsel partnerine de başlanması enfeksiyonun tekrarlamaması açısından önemlidir.

Ani gelişen bu tablo uygun tedavi ile 2 hafta içerisinde iyileşse de hasta organlardaki sertliğin 4-6 hafta kadar daha devam edebileceği hatırda tutulmalıdır.

Erkek üreme sistemi enfeksiyonu:Akut orşit nedir?

Testisin ani gelişen enfeksiyonu olarak tanımlanabilecek bu durum; kan, lenf ve sperm kanalı yoluyla ortaya çıkar. Vücuttaki diğer enfeksiyonlar da testise yayılarak bu duruma neden olabilirler. En sık sebebi ise epididimitin direkt olarak testisi etkilemesidir. Ergenlikte en sık görülen testis enfeksiyonu orşit sebebi kabakulaktır.

Genellikle 3-4 gün sonra ortaya çıkar ve %20-35 olguda gerçekleşir. İki taraflı olma ihtimali % 10 dur. İki taraflı olduğu durumlarda sperm yapımını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Ani olarak başlayan bu enfeksiyonda kasık ağrısına bulantı ve kusma eşlik edebilir.

Torba şiş, kızarık, ödemli ve ağrılıdır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri eşlik etmeyebilir, ateş 40 C ye ulaşabilir.

 En kısa sürede üroloğa ulaşılması, uygun tedavinin alınması ve tavsiyelere uyulması halinde tüm bu durumlarda kısa sürede tedavi olabilmek ve tekrarlamalarından korunabilmek mümkündür.

 • Enfeksiyonun varlığı idrar kültürü testi yardımıyla kesin olarak saptanabilmekte, böylece etraftan mikrop bulaşmalarını önleyecek teknikler kullanılmaktadır.
 • Özellikle ciddi böbrek hasarına yol açan enfeksiyonların sindirim sistemine ait bakteriler nedeniyle gelişen tekrarlayan enfeksiyonlar olduğu ortaya konmuştur.
 • Özellikle kadınlarda sıkça görülen sık tekrarlayan idrar sistemi enfeksiyonlarında idrar yolu ve vajinal dokuda önemli miktarlarda bulunan sindirim sistemi bakterilerinin sorumlu oldukları bilinmektedir.
 • Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler, sindirim sistemi bakterilerinin bulaşmasına ve direnç artışına yol açarak daha fazla bozukluk ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca bilinçsiz kullanımla mantar enfeksiyonlarına da davet çıkarılmaktadır.

Böbrek ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

 • Tekrarlayan idrar sistemi enfeksiyonlarında düşük doz koruyucu antibiotik tedavisinin sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir. Bu enfeksiyonun tanısı doğru konmuşsa korunma %100 etkili olacaktır.
 • Ürolojik anormaliklerin ortaya konması önemlidir. Böbrekte taş, doğumsal anormallik veya üre yüksekliği söz konusu değilse daha rahat olunabilir.
 • Geniş etkili, vajinal ve sindirim sistemine olumsuz etkisi olmayan yeni nesil antibiyotikler elimizdeki güçlü silahlardır.
 • Basit ve tekrarlayan enfeksiyonun gelişim mekanizmasını bilmek, her yaş gurubu için daha iyi tedavi düzenleme olanağı yaratacaktır. Daha iyi tedavi, böbrek hasarından korunma anlamına gelecektir.

Kurutulmuş kiraz sapının faydaları! Çayı nasıl hazırlanır?

İdrar enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisinin yanında, uygulayacağınız bir kaç öneriyle ağrıları ve yanma hissini azaltabilirsiniz.

Öncelikle bakterilerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamak için bol bol su içmelisiniz bu sayede bol idrara çıkarak idrarın mikropları süpürücü etkisinden faydalanabilirsiniz.

Mesaneyi zorlayan kahve, alkol, asitli meyve suyu ve kafein içeren her türlü içeceği mümkün olduğunca azaltın.


Referanslar: 1- Urinary Tract Infections 2- What is Urinary Infection 3- Urinary infections in adults

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-neledir-nedenleri-ve-tedavisi/

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Soğuk Hava İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Davetiye Çıkartıyor!

İdrar yolu enfeksiyonu, son zamanlarda pek çok kişide görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. İdrar yollarında meydana gelen problemler neticesinde kendini gösteren bu hastalık, doğru şekilde tedavi edilmemesi halinde daha farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Pek çok nedenle oluşabilen ve gösterdiği çeşitli belirtiler ile ayırt edilebilen idrar yolu enfeksiyonu konusunda daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere ise ilk olarak idrar yolu enfeksiyonu nedir sorusu cevaplandırıldıktan sonra idrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusu yanıtlanabilir ve akabinde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ile tedavi yöntemlerinden de söz edilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili yapılabilecek ilk açıklama, bu rahatsızlığın idrar yolundan mesaneye kadar ulaşabilen bazı bakteriler nedeniyle meydana geldiğidir.

İdrar yolu enfeksiyonunun yalnızca mesane bölgesinde görülmesi durumunda ise bu hastalığa sistit ismi verildiği söylenebilir.

Fakat çoğu zaman idrar yolu enfeksiyonu sadece mesane bölgesine hasar vermekle kalmamakta ve üriner sisteme bağlı olan üst idrar kanalı ya da böbrekleri de olumsuz anlamda etkilemektedir.

Bu durumda yani enfeksiyonun üst idrar kanalı veya böbreklere yayılması halinde meydana gelen rahatsızlığa dapiyelonefrit ismi verilir. Her iki rahatsızlık birbirleri ile kıyaslandıkları zamansa alt idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanan sistitin üst idrar yolu enfeksiyonu piyelonefrite göre daha az tehli olduğundan söz edilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur diyen kişilere bu rahatsızlığın erkeklere nazaran kadınlarda çok daha sık görüldüğünden bahsedilebilir.

Genellikle tekrar nükseden bir sağlık problemi olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görülmesinin nedeninin ise kadınların idrarını mesane bölgesinden dışarıya çıkartan kanalın erkeklerde bulunan idrar kanalına göre daha kısa olmasından kaynaklandığı söylenebilir.

Yine bunun yanı sıra kadınlarda menopoz dönemi ile birlikte oldukça azalan östrojen seviyesi neticesinde idrar yolunda yer alan astarın inceldiği ve bu nedenle kadınların erkeklere oranla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma risklerinin arttığı da dile getirilebilir.

Kadınlar için önemli dönemlerden birisi olan hamilelik dönemi ise genel anlamda idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırmasa da anne adaylarının bu dönem içerisinde bakterilere karşı çok daha dirençsiz olduklarından söz edilebilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonlarının hamilelik döneminde görülmesi halinde bebeğe de zarar gelebileceği için vakit kaybedilmeden ilgili sağlık kuruluşlarına başvurulması tavsiye edilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur diye merak eden kişilere ilk olarak bu rahatsızlığın cinsel organın çeşitli bakterilere maruz kalması ve bir sonraki aşamada söz konusu bakterilerin idrar yoluyla mesaneye ulaşmasıyla meydana gelebileceğinden bahsedilebilir. Bu bakterilerin dış ortamda kullanılan bir tuvalet neticesinde cinsel organlara bulaşarak yerleşebilecekleri gibi aşağıdaki durumların da yine idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında yer aldığı söylenebilir:

 • İdrar Yolu Anormallikleri

İdrar yolu anormalliklerinden muzdarip olarak doğan bebeklerde idrarın olması gereken şekilde hareket edememesinden ve bu nedenle idrar yolunda birikmesinden ötürü idrar yolu enfeksiyonu normal bebeklere göre daha sık görülmektedir.

Böbrek taşlarının ya da prostat büyümesinin idrar yolunu tıkaması neticesinde idrarın mesanede kalması gibi bir problem meydana gelebilir. Bu da idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini fazlasıyla arttırabilir.

 • Bağışıklık Sistemi Problemleri

Şeker hastalığına benzer şekilde bağışıklık sistemini baskılayan ve bu nedenle vücudun dışarıdan gelebilecek olan bakterilere karşı savunma sistemini zayıflatan pek çok hastalık, kişilerin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimallerini de fazlasıyla yükseltebilir.

 • İdrar Yapabilmek İçin Sonda Kullanımı

Bazı durumlarda farklı hastalıklar nedeniyle idrarını kendi kendine yapamayan ve bu yüzden sonda kullanmak zorunda kalan kişilerde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığının normal kişilere oranla çok daha fazla olduğu söylenebilir.

 • Çeşitli Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü yapabilmek amacıyla diyafram ya da spertmatisid yani sperm öldürücü ilaçlar kullanan kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimallerinin çok daha yüksek olduğu bilinir.

 • Cinsel Açıdan Aşırı Aktif Olmak

Kadın ya da erkek ayırt edilmeksizin cinsel açıdan fazlasıyla aktif olan kişilerin idrar yolu enfeksiyonu problemi ile karşı karşıya kalma riskinin cinsel hayatı aktif olmayan kişilere göre çok daha yüksek olduğu belirtilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusuna verilen yanıtlardan sonra bu rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığını anlamak isteyen kişilere de idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden söz edilebilir. Buna göre aşağıdaki belirtilerden birden fazlasının görülmesi durumunda kişilerin uzman bir doktor ile görüşmeleri tavsiye edilir.

 • Sık sık idrar yapma
 • İdrar sonrasında yeniden idrarın gelmesi
 • İdrar yaparken duyulan ağrı ve yanma hissi
 • Karnın alt bölgesinde baskı hissetme
 • Karnın alt kısmında şişlik
 • Karın bölgesinin genelinde rahatsızlık
 • Pelvik bölge veya bel kısmında ağrı ve acı hissi
 • Kanlı idrar
 • Bulanık renkli idrar
 • Ağır şekilde kokan idrar

Yukarıda açıklanan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri dışında nadiren de olsa aşağıdaki belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan belirtilerin ‘’Alarm veren belirtiler’’ oldukları ve bu nedenle herhangi birisinin görülmesi durumunda dahi acil tıbbi müdahale gerektiği de ek olarak dile getirilebilir. Buna göre kişiler,

 • Yüksek ateşle karşı karşıya kalıyorlarsa,
 • Mide bulantısı yaşıyorlarsa,
 • İstem dışı kusuyorlarsa,
 • Sırt bölgesinde kaburgaların altında şiddetli ağrı çekiyorlarsa,

Derhal uzman bir doktordan destek almaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonundan şüphe duyan kişilerin böbrek rahatsızlıkları varsa, bağışıklık sistemlerinde problem bulunuyorsa, diyabet hastalığı ile mücadele ediyorlarsa, 65 yaşının üzerindelerse veya hamilelerse çok daha dikkatli davranmaları ve idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimallerini asla göz ardı etmemeleri oldukça önemlidir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Yetişkinlere nazaran çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun yaşandığı durumlarda en belirgin belirti olan yanma hissinin çoğu zaman hiç görülmediği söylenebilir.

Bu nedenle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için diğer belirtilerin üzerine eğilmek gerekir.

Söz konusu bebekler olduğunda ise kendilerini sözle ifade edemeyecekleri için aşağıdaki belirtilerin var olup olmadığına dikkat etmek oldukça önemlidir.

 • Grip ya da benzeri herhangi bir rahatsızlık olmadan meydana gelen ateş
 • Sebepsiz yere iştah kesilmesi
 • Kokusu değişen idrar
 • Kusma
 • Sebepsiz huysuzluk belirtileri

Bebeklik çağını geçen ve 2-4 yaş arasında olan çocuklardaki idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

 • İdrara çıkarken yanma hissi
 • İdrar yaparken ağrı ve acı hissetme
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarını altına kaçırma
 • Pembe renkli idrar
 • Kötü kokulu idrar
 • Bulanık idrar
 • Alt karın bölgesinde duyulan ağrı hissi
 • Sırtın alt kısmında duyulan ağrı hissi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusunu yanıtladıktan ve bu rahatsızlığın hem yetişkinlerde hem bebeklerde hem de çocuklardaki belirtilerinden bahsettikten sonra idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hakkında merak edilenlere de geçilebilir.

Öncelikle idrar yolu enfeksiyonunun tam anlamıyla tespit edilebilmesi için mutlaka uzman kontrolüne gidilmesi gerektiği söylenebilir.

İlgili klinikte idrar yolu enfeksiyonunun bulunup bulunmadığını anlayabilmek için yapılacak olan testler arasında ilk sırada ise idrar testi gelmektedir.

Bu test esnasında alınan idrar örnekleri laboratuvarlarda incelenerek beyaz kan hücrelerinin yanı sıra bakteri ve kırmızı kan hücreleri açısından detaylı bir şekilde analiz edilmektedir.

Laboratuvarlarda yapılan bu incelemelerin ardından da idrar örneği üzerinden idrar kültürü yapılmakta ve bu sayede idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterinin türü belirlenmektedir. Bakteri türünün belirlenmesinin ardından ise söz konusu bakteriyi öldürebilecek en doğru ve en etkili ilacın reçetelendirilmesi ve hastaya verilmesi mümkün olmaktadır.

Bazı durumlarda uzman doktorlar tarafından bu rahatsızlığın idrar yolundaki anormalliklerle ilgili olup olmadığını anlayabilmek amacıyla idrar kanallarının filmi de talep edilebilmektedir. Tomografi ya da ultrason ile alınabilecek olan bu filmler dışında ayrıca mesanenin görüntülenebilmesi için sistoskopi yönteminden de yararlanılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur diyen ve bu hastalığın tedavisini merak eden kişilere bu hastalığın çoğu durumda antibiyotiklerle tedavi edilebileceği söylenebilir. Ancak her antibiyotiğin her bakteri üzerinde etkili olmadığı da göz önünde bulundurulmalı ve doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Antibiyotik tedavisine başlanması halinde birkaç gün içerisinde ilk belirtilerin yok olduğu görülmektedir.

Ancak rahatsızlığın tam anlamıyla geçebilmesi için minimum 1 hafta ilaç kullanımına düzenli bir şekilde devam edilmesi gerekmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle şiddetli yanma ve ağrı hissedilmesi durumunda da idrar yolu kanallarını ve mesaneyi uyuşturma özelliğine sahip olan ağrı kesici ilaçların kullanımına gidilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdrar yolu enfeksiyonu bir kez tedavi edildikten sonra çoğu zaman yeniden kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu ile bir kez mücadele etmiş ve iyileşmiş olan kişilerin mutlaka koruyucu tedavi uygulamalarına gitmeleri büyük önem taşımaktadır.

Koruyucu tedavi seçenekleri arasında en popüler olanlarından birisi olarak da bağırsak florasını düzenleme özelliği olan reçeteli ilaçlar ya da özel C vitamini kürlerinden faydalanılabileceği söylenebilir.

Tüm bunların yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu neden olur diyen ve bu rahatsızlıktan nasıl korunabileceğini merak edenlere gün içerisinde bol su içmeleri, genital bölge temizliğine çok önem vermeleri, ayaklarını her daim sıcak tutmaları ve kabız olmaktan kaçınmaları da yine tavsiye edilebilecek olan diğer önlemler arasında gelmektedir.

Источник: https://www.faydalari.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-neden-olur/

İdrar Yolu Enfeksiyonu için 12 Doğal Tedavi Yöntemi

Soğuk Hava İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Davetiye Çıkartıyor!

İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda en sık görülen klinik bakteriyel enfeksiyonlardan bazılarıdır ve tüm enfeksiyonların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturur. Kadınların yüzde 50’sinden fazlası yaşamları boyunca bir idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşayarak, antibiyotikler ile tadavi olmayı seçiyorlar.

Çünkü idrar yolu enfeksiyonu için en yaygın konvansiyonel tedavi şeklidir,ancak bakteriler antibiyotiğe dirençli hala gelir ve tekrarlar, tekrarlayan enfeksiyonlar önemli bir sorun haline gelmiştir.

Bu nedenle, bakterileri tamamen ortadan kaldıran ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gelişme riskini azaltamak için doğal tedavi yöntemleri oldukça önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonu için en iyi doğal tedavilerden bazıları, bol sıvı tüketmek, temiz ve kuru kalmak, kızılcık gibi meyveler tüketmek, probiyotikler, C vitamini ve esansiyel yağlar kullanmaktır.

1. Bol Miktarda Sıvı Tüketin

Gün boyunca içme suyu veya sıvılar, bakterileri sisteminizden temizlemeye yardımcı olur. Dallas’taki Texas Güneybatı Tıp Merkezi’nde yapılan bir 2013 araştırması, kronik düşük sıvı alımının, idrar yolu enfeksiyonlarının patogenezinde önemli bir faktör olabileceğini ortaya koydu. Enfeksiyona yol açabilecek bakterileri temizlemek için, sıvı tüketiminize dikkat edin.

2. Sık Sık İdrar

Sık sık idrara çıkma, bakterilerin mesanede kalan idrarda büyümediğinin göstergesidir. İdrar yoluna girmiş olabilecek bakterilerileri temizlemek için cinsel ilişkiden kısa süre sonra idrar yapmak da önemlidir. Çalışmalar, idrarın uzun süre tutulmasının, bakterinin üriner sistem içinde çoğalmasına ve idrar yolu enfeksiyonu ile sonuçlanmasına neden olduğunu bulmuştur.

3. Temiz ve Kuru Kalın

Kadınlar özellikle bağırsak hareketlerinden sonra önden arkaya doğru silmelidir. Bu, bakterilerin üretraya girmemesini sağlar. Ayrıca, idrar yolunu kuru tutmak için hava koşullarına dayanıklı giysiler ve iç çamaşırı giymek de önemlidir. Dar kot veya naylon gibi malzeme kullanmak sorun yaratabilir çünkü nemin tutulması, bakterilerin büyümesine izin verir.

4. Spermisid Kullanmaktan Kaçının

Spermisitler tahrişi artırabilir ve bakterilerin büyümesine izin verebilir. Unlubricated prezervatif kullanımı da tahrişe neden olabilir, bu nedenle spermisitler içermeyen yağlanmış prezervatifleri seçin.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan 1996 tarihli bir prospektif çalışma, cinsel açıdan aktif genç kadınlar arasında, idrar yolu enfeksiyonu insidansının yüksek olduğunu ve son zamanlarda cinsel ilişkiyle birlikte riskli ve bağımsız bir şekilde ilişkili olduğunu buldu.

5. Probiyotikler

Bakteriyel direncin gelişmesi nedeniyle, idrar yolu enfeksiyonları için özellikle umut verici doğal tedavilerden biri probiyotiklerdir.

Hint Üroloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, benign bakteriyel floranın, hastalığa neden olan mikroorganizmaların aşırı çoğalmasını önlemek için çok önemli olduğunu açıklamaktadır.

Antibiyotiklerin kullanımı, yararlı bakteriyel florayı yok eder ve patojenik bakteriler, iç ve dış yüzeylerde aşırı çoğalma için seçici olarak etkinleştirilir.

Probiyotikler, insan vücudunun bir savunma hattı işlevi gören normal florasını desteklemeye yardımcı olur. Fermente gıdalar yemek de vücudun doğal florasının restore edilmesine yardımcı olur ve mesaneyi yararlı bakterilerle yeniden şekillendirir. En sağlıklı fermente gıdalardan bazıları kefir, kimchi, probiyotik yoğurt, çiğ peynir, lahana turşusu ve kombucha’dır.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

6. Kızılcık

Bazı çalışmalar, kızılcık suyunun, özellikle de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar için 12 aylık bir süre içinde gelişen İYE sayısını azaltabileceğini düşündürmektedir.

Yaban mersininin İYE semptomlarını yönetme yeteneği ile ilgili sınırlı veya karışık kanıtlar olmasına rağmen, kızılcıkların önleyici bir strateji olarak kullanılabileceğine dair kanıtlar vardır. Hayvan çalışmaları, kızılcık ürünlerinin idrar yolu enfeksiyonlarında görülen en yaygın bakteriler olan E.

coli de dahil olmak üzere enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini, kolonizasyonunu inhibe ederek işe yaradığını göstermektedir.

7. Sarımsak

Taze ezilmiş çiğ sarımsakların aktif ilkelerinden biri olan allisin, çeşitli antimikrobiyal aktivitelere sahiptir. Saf formda, allisin, E.

coli’nin çok ilaca dirençli suşları dahil olmak üzere geniş bir aralıktaki bakterilere karşı antibakteriyel aktivite sergilediği bulunmuştur.

Sarımsak ayrıca mantar enfeksiyonlarına neden olan, özellikle candida albicans’a karşı antifungal özelliklere sahiptir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Sarımsak Nasıl Tüketilmeli? Faydaları ve Zararları Nedir?

8. D-Mannoz

D-mannoz, glikoz ile ilgili bir tür şekerdir. İdrar yolu enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemleri listesindedir çünkü bazı bakterilerin idrar yolunun duvarlarına yapışmasını önleyebilir.

Dünya Üroloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, D-mannoz tozunun tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunu önlenmesinde etkili olup olmadığını test etmiştir.

Çalışmada, tekrarlayan İYE’leri olan 308 kadın üç gruba ayrıldı: biri altı ay boyunca suda eritilen D-mannoz aldı, ikincisine günde bir kez antibiyotik verildi (nitrofurantoin), üçüncüsü ise tedavi almadı. Genel olarak 98 hastada tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu vardı: D-mannoz grubunda 15, nitrofurantoin grubunda 21 ve tedavi almayan grupta 62kişi idi.

D-mannoz, reküren idrar yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azaltmıştır ve D-mannoz grubundaki hastalar nitrofurantoin grubundaki hastalarla karşılaştırıldığında belirgin şekilde daha az yan etki yaşamışlardır.

9. C Vitamini

C vitamini idrarı daha asidik yapar, E. coli’nin büyümesini engeller ve bağışıklık fonksiyonunu artırır.

2007 yılında yapılan bir çalışmada, 100 miligram C vitaminin günlük alımının, hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde oynadığı rolü değerlendirildi.

Araştırmacılar, üç aylık bir süre için C vitamini tedavisinin idrar yolu enfeksiyonlarını azaltabildiğini ve gestasyondaki(Uterus içinde embriyo gelişmesi süreci.) kadınların sağlık düzeyini iyileştirdiğini bulmuşlardır.

10. Karanfil Yağı

Fitoterapi Araştırmalarında yayınlanan çalışmada, karanfil yağının antimikrobiyal, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip olduğu gösterilmektedir.

Başka bir karanfil yağı yararı, anti-inflamatuar özelliklere sahip olmasıdır ve ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi desteklemek için kullanılır.

Karanfil, iki haftada bir defaya mahsus olarak alınabilir, ancak bunu bir sağlık uzmanı veya beslenme uzmanının bakımı altında yapmanızı tavsiye ederim.

11. Mür  Yağı

Birçok insan ve hayvan çalışması, mür yağının antibakteriyel, antifungal ve antiparaziter özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Tarihsel olarak, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır.

Sıcak veya soğuk kompres ile topikal olarak uygulanabilir veya cilde sürülür. Mürü dahili olarak kullanırken dikkatli olun; Saf, yüksek kaliteli bir ürün kullandığınızdan emin olun ve bunu sağlık uzmanınızın bakımı altında yapın.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Mür Reçinesi Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları

12. Kekik Yağı

Bir 2012 çalışmasında kekik yağının antibakteriyel aktivitesi değerlendirildi. Araştırmacılar, kekiğin, test edilen tüm bakteri suşlarının tümüne karşı aktif olduğunu ve idrar yolu enfeksiyonunda en sık görülen bakteri E. coli’nin büyümesini başarılı bir şekilde inhibe(baskılamak) ettiğini bulmuşlardır.

Araştırmacılar, kekik esansiyel yağının, bakteriyel enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırmak için alternatif bir antibakteriyel ilaç olarak kullanılabileceğine ve antibiyotiğe dirençli gerinim gelişiminin önlenmesi için etkili bir yol olduğuna inanmaktadır. Aslında, kekik yağı yararları reçeteli antibiyotiklere göre daha üstün olabilir, çünkü kekik, antibiyotik direncine neden olmaz ve zararlı yan etkileri yoktur.

Kekik yağı içerken, su veya hindistancevizi yağı ile karıştırın. Bir kerede iki haftadan fazla bir süre kekik yağı almamanızı tavsiye ediyorum ve sağlık uzmanı rehberliği altında uygulanmalıdır.

Bu yazımız ilginizi  çekebilir: Kekik: Dertlere Deva Bitki, Kekik Yağı ve Kekik Suyunun Faydaları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Bir idrar yolu enfeksiyonu, mantarlar, virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük olan organizmalardan kaynaklanır.

Vücudun birçok doğal savunmasına rağmen, bazı bakteriler kendilerini idrar yolunun kaplamasına yapıştırma ve idrar yolu, mesane ve böbrekler üzerinde oturtma yeteneğine sahiptir.

İdrar yolu enfeksiyonu vakalarının çoğuna, bağırsak ve vajinal boşluklarda, üretral açıklık çevresinde ve idrar yolunda yaşayabilen E. coli bakterisi neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olabilecek diğer önemli patojenler arasında Proteus mirabilis, Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus epidermidis ve Klebsiella pneumonia bulunur. Diyabetli hastalarda, Klebsiella ve grup B streptococcus enfeksiyonları daha sık görülür. Kronik kateterize hastalarda psödomonas enfeksiyonları daha yaygındır.

İdrar yolu enfeksiyonları özellikle 18 ila 24 yaşları arasındaki cinsel açıdan aktif kadınlarda oldukça yaygındır. Bir idrar yolu enfeksiyonu tipik olarak komp veya hayatı tehdit etmese de, acı ve ıstıraba neden olur ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Genellikle, erişkinlerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunları içerebilir:

 • idrar yaparken ağrı.
 • İdrar yaparken mesanede veya idrar yolunda yanma hissi.
 • İdrar yapmak için güçlü, sık görülen bir dürtü, ancak sadece küçük miktarlarda yapma.

 • Kas ağrıları
 • Karın ağrısı
 • Yorgun ve zayıf hissetmek
 • Bulanık idrar
 • Kırmızı veya parlak pembe (idrarda bir kan belirtisi) görünen idrar
 • Güçlü kokulu idrar
 • Kadınlarda pelvik ağrı
 • Karışıklık veya deliryum (yaşlı hastalarda)

Tipik olarak bir idrar yolu enfeksiyonu komp değildir ve tedaviden iki ila üç gün sonra temizlenir. Bazen yaşlılarda görülen daha ciddi nedenler, baskılanmış bağışıklık sistemi olan veya hamile kadınlara antibiyotik gerektirir ve 7 ila 14 gün boyunca tedavi edilemez.

Üriner sistem infeksiyonlarının gelişme olasılığını artıran çeşitli risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri ve yüksek risk grupları şunları içerir:

 • Cinsel ilişki
 • Sperm öldürücü kullanımı
 • Diyafram kullanımı
 • Kateter kullanımı
 • Hamile olan kadınlar
 • Postmenopoz olan kadınlar
 • Bastırılmış bağışıklık sistemi olan insanlar
 • Diyabet hastaları

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin önemli bir sorunu, tekrarlama eğilimidir. Tekrarlayan İYE’ler esas olarak aynı patojen tarafından yeniden enfeksiyona neden olur. Her bir idrar yolu enfeksiyonu ile, bir kadında tekrarlayan enfeksiyon riski artar. Araştırma, bir başlangıç ​​İYE’sini takiben, beş kadından birinin altı ay içinde başka bir İYE geliştireceğini düşündürmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yöntemleri İle İlgili Önlemler

İdrar yolu enfeksiyonuna yönelik bu doğal tedaviler araştırılmış ve etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, bu doğal tedavileri bir sağlık hizmeti sağlayıcısının rehberliğinde kullanmak önemlidir. Komp olmayan İYE’ler iki ila üç gün içinde tedavi edilmelidir. Semptomlar bu süre içinde bitmezse, komplikasyon olmadığından emin olmak için sağlık uzmanına danışın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Üzerine Son Düşünceler

 • İdrar yolu enfeksiyonu, mantarlar, virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük olan organizmalardan kaynaklanır.
 • İYE semptomları, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, kas ağrıları, bulanık idrar ve karın ağrısını içerir.
 • İYE geliştirme riski taşıyan gruplar arasında cinsel olarak aktif ve / veya diyaframını kullanan, gebe veya postmenopozal olan kadınlar, kateter kullanan kişiler ve baskılanmış bağışıklık sistemi olan kişiler bulunur.
 • Kızılcık, çiğ sarımsak, probiyotikler, C vitamini ve D-mannoz dahil olmak üzere İYE için çeşitli doğal tedaviler bulunmaktadır. Kekik, karanfil ve mür yağı esansiyel yağları da bakterilerin büyümesine ve engellenmesine yardımcı olabilir.
 • “Tuvalet alışkanlıkları”, tuvaleti veya cinsel ilişkiden sonra iyice temizlediğinizden ve rahat kıyafetler giymeniz  idrar yolu enfeksiyonundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-dogal-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.