Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

içerik

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

Sonbahar ve kış ayları cildimiz açısından pek de eğlenceli geçmez.

Soğuk hava, düşük nem, rüzgâr gibi sert faktörler cildimizin yavaş yavaş nem kaybına uğramasına neden olarak kuruluk, çatlaklar ve bunların sonucunda kanama gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sadece dışarıdaki hava değil, evimizin içindeki sıcak atmosfer de cildimize zarar verme potansiyeline sahiptir.

Sıcak ortamdan soğuk ortama ya da tam tersi ani geniş ve değişimler, cilt üzerinde ekstra gerginlik ve stres yaratarak mevsimsel cilt problemlerinin gelişmesine kapı açar. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımı ekstra özen gösterilmesi gereken bir konudur. Eğer sağlıklı, güzel ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız cilt bakımı önerilerini uygulamaya çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

1. Ilık su ile yıkanın.

“Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?” sorusunun cevabı söz konusu olduğunda su, vazgeçilmez bir etmendir. Kış aylarında sıcacık bir banyonun ne denli güzel geldiğini çok iyi biliriz.

Ancak aslında yapmanız gereken, vücudunuzu, o da olmadı en azından ellerinizi ve yüzünüzü soğuk havalarda olabildiğince ılık su ile yıkamaktır.

Sıcak su cildinizin nemini ve yağlılık oranını düşürerek onu olumsuz etkilere daha açık hale getirir.

2. Sürekli nemlendirici kullanın.

Özellikle duş ve banyolarınızdan sonra -ve elbette elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra da- hemen nemlendirici uygulaması yapmalısınız. Hafif nemli cildinize uygulayacağınız nemlendirici cilt tarafından daha iyi emilir ve daha sağlıklı bir cilt bakımı yapmış olursunuz.

3. Evinizin içinde hava nemlendiricisi kullanın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, evinizin içindeki sıcak hava da cildinizin kurumasında etkili olur. Bu nedenle, evinizde en çok vakit geçirdiğiniz oda için bir hava nemlendiricisi almayı ihmal etmeyin. Odanızın nemi, cildinizin nemi için önemlidir ve bu da soğuk havalarda cilt bakımı sürecinin bir parçasıdır.

4. Su tüketimini artırın.

Soğuk havalarda cilt bakımı yalnızca birtakım ürünlerin kullanılması ile olmaz, daha bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Bu açıdan beslenme alışkanlıkları ve günlük olarak tükettiğiniz su miktarı cildinizin neminde ve sağlığında önemli yer tutar. İçine küçük parçalar halinde limon ve salatalık koyarak tüketeceğiniz su cildinize iyi gelecektir.

5. Gece yatmadan evvel mutlaka cilt bakımı yapın.

Her gece her gece cilt bakımı mı olurmuş, demeyin. Gece yatmadan önce hem yüz hem de vücudunuza uygulayacağınız doğru nemlendirici kremler ile cildinizin gece yenilenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Bununla birlikte yaz aylarında önemsememe eğiliminde olduğumuz bir cilt bakım türü ise ölü derilerden arındırıcı maskeler ve kürler uygulamaktır. Aslında, bu ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Cilt tipinize uygun bir maske ile belirli aralıklarla cildinizin hava almasını sağlamalısınız.

6. Kullandığınız ürünlerin sert olmamasına özen gösterin.

Cildiniz kış aylarında normal zamanlarda olduğundan daha hassastır. Bu nedenle, sert yün ve kumaşlar giymemek, sert el ve yüz sabunları kullanmamak gibi çözümler cildinizdeki iritasyonu azaltarak sorunların önüne geçmenize neden olacaktır.

Yüz temizleyicilerinizi de hassas ciltlere özel cilt bakımı ürünleri arasından seçmenizde fayda var. Buna ek olarak yüz ve makyaj temizleyiciler de çoğu zaman cildinizi kurutmaya meyilli yapılarda üretilir.

Kışın kullandığınız cilt bakım ürünlerinde dikkat etmeniz gereken cildinizi kurutmayacak, daha nemlendirici odaklı temizleyiciler edinmektir. İşlemin ardından gecikmeden günlük nemlendiricinizi kullanmayı unutmayın.

 7. C vitamini ve çinko alımını artırın.

Cilt bakımı ürünlerini kullanıp beslenmenize dikkat etmezseniz, istediğiniz sonuca varmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımı sürecinin önemli bir evresi de beslenmenizi C vitamini ve çinko yönünden zengin yiyecekler etrafında şekillendirmektir.

8. Cildinizi güneşten koruyun

Kış aylarında güneş çoğunlukla saklanıyormuş gibi görünebilir, ancak derinlemesine bulutların ardından bile hassas cildinize ultraviyole ışınlarını ulaştırmayı başarıyor. Ekstradan güneş koruyucu kremler kullanmak yerine günlük olarak kullandığınız nemlendiricinin içersinde SPF formülünün olmasına dikkat edin.

http://bazaar.n11.com/bazaar/product/ping?rnd=blogN11&hash=28188703ca10eeac5eee437c2765075503d957bc4fcbb2d7648c3aab931f2b09&product_id=66882920,93852505,84269446,136794080,138716712,121518925,137081052,101793911Önceki YazıMotosiklet AksesuarlarıSonraki YazıSalta Gezilecek Yerler

Источник: https://blog.n11.com/moda-guzellik/kisisel-bakim/soguk-havalarda-cilt-bakimi

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk havanın etkilerini çevremizde olduğu kadar cildimiz üzerinde de görmeye başlarız. Soğuk hava, düşük nem oranı ve rüzgar bir araya geldiğinde, cildi kurutup zarar verebilirler.

Kan dolaşımından damarların büzülmesine dek vücudumuzda çeşitli değişikliklere neden olan soğukla birlikte cildimiz de savunmasız kalır ve sanki cildimiz hızla yaşlanmışçasına belirtiler ortaya çıkar. Evlerde kullanılan merkezi ısıtma sistemleri de cilt kuruluğuna tuz biber olur. Kuru havalarda cilt kendi nemini salarak bu açığı kapatmaya çalışır.

Soğuk havalarda cilt bakımı, cildin ekstra kuruluğu göz önüne alınarak yapılırsa, kış aylarını nemli ve daha sağlıklı bir cilt ile geçirmek mümkün olabilir.

Daha Çok Nem!

Soğuk havalarda su bazlı yerine yağ bazlı, merhem kıvamında bir nemlendirici kullanılabilir. Yağ, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka etkisi gösterecek ve ince krem ya da losyonlara göre ciltteki nemin daha çok korunmasını sağlayacaktır.

Nemlendirici seçerken tercihinizi doğal ve organik ürünlerden yana yapmak isteyebilirsiniz. Badem, avokado, hindistancevizi veya jojoba yağları cildi hem nemlendirir hem de besler.

Ayrıca gliserin benzeri nemlendirici madde içeren ve nemi cilde çeken losyonları da kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız cilt ürünlerinin içinde neler olduğuna her zaman bir göz atmanız tavsiye edilir. Koruyucu ve parfüm veren maddeler cildi kurutup tahriş edebilir. Propilen glikol, quaternium-15 ve imidazolidinyl urea adlı koruyucular çeşitli bakım ürünlerinin içinde bulunan ve hassas ciltlere dokunduğu bilinen başlıca maddelerdir.

Ayrıca soğuk havalarda anti-bakteriyel sabun, parfümlü sabun ve alkol içeren cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır çünkü bu ürünler cildin yağını kurutabilir.

Dışarı Çıkarken Cildinizi Koruyun

Yazın nasıl cildimizi güneşten kaçırıp, korumaya uğraşıyorsak kışın da aynı koruma temposunu devam ettirmemiz gerekir.

Bulutlu ve karlı günlerde bile doğal içerikli bir güneşten koruyucu krem sürmek ve dudak nemlendiricisi kullanmak gerekir. Özellikle karın, ışığı sudan daha çok yansıttığı bilinmektedir.

Dudaklarımızda yağ bezleri olmadığı için çok çabuk kurur ve çatlarlar. Yüzünüzü atkıyla örtmek ve eldiven kullanmak soğuk hava kızarıklıklarının ve çatlamaların önünü kesebilir.

Çok Sıcak Suyla Yıkanmayın

Kışın sıcak bir banyo kadar keyif veren az şey var belki ama banyodaki su ne kadar sıcaksa cildi o kadar çok kurutacak demektir. Sıcak su, ılık ya da soğuk suya göre cildin yağını çok daha çabuk alır. Bu yüzden kışın banyoda kalma süresini biraz azaltmak ve ılık suyla yıkanmak cilt için daha iyi olur.

Banyo sırasında cildi tahriş etmemeye özen göstererek peeling yapılırsa, kaşıntıya neden olan kuru cilt tabakası atılabilir. Ancak banyodan çıkar çıkmaz hemen nemi hapsedecek bir yağ ile, cildi tümüyle nemlendirmek önemlidir.

Nem İçin Bol Su veya Bitki Çayı İçin

İçimizde sağlık durumumuz neyse hemen dışarıya, cildimize de yansır. Vücudun nemini koruması için yeteri kadar su içiyor olmak gerekir. Alkol, kafein ve diğer tüm idrar söktürücü özellikteki içeceklerden kaçınmak en iyisi olur. Sıvı içeren meyve, sebze, çorba benzeri gıdalar ve bitki çayları vücudun nemini korumasına yardımcı olacaktır.

Omega-3’ler Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, sağlıklı yağlardır ve hücrelerinizde doğal yağların barınmasına ve cildin nemli kalmasına yardımcı olurlar.

Soğuk su balıkları ya da ceviz gibi gıdalar arasından omega-3 içerenlere ağırlık verebilirsiniz. Daha çok nem açısından düşünüyoruz ama aslında yediklerimizin cildimizi yakından ilgilendirdiğini tüm yıl boyunca hatırlamalıyız.

Asitli, yağlı, tuzlı gıdalar, sigara ve alkol hava kaç derece olursa olsun cildi olumsuz etkiler.

Evi ya da İş Yerini Çok Isıtmayın

Ev ya iş yerlerinde kullandığımız çoğu ısıtma sistemi hem havayı hem de cildi kurutur. Soğuk günlerde bütçemiz el verdiğince, ısıtma cihazlarını köklemeye çalışırız ama aslında cilt için kötülük yapmıuş oluruz.

Havayı kurutmaması ve vücudumuzu olumsuz etkilememesi için oda sıcaklığının 23 dereceden az olması tavsiye edilir. Unutmayın ki dışarının soğuğu ile iç mekanların sıcaklığı arasındaki yüksek ısı farkı da cildi yıpratacaktır.

Isı değişimine maruz kalan cilt gerilip kuruyabilir.

Bulunduğunuz mekanın nemini kontrol etmek için bir diğer seçenek de iç mekanlarda, özellikle de yatak odasında, havaya nem veren cihazlardan kullanmak olabilir.

Soğuk havalarda yukarıdaki öneriler cildinizi korumak için işe yarayacaktır ancak eğer ciltte soğuk havanın yol açabileceğinden daha şiddetli anormallikler göze çarpıyorsa en iyisi önce bir cildiyeciye başvurmaktır. Soğuk hava dışında alerji, astım, egzama ya da başka genetik rahatsızlıklar da cildinizi etkiliyor olabilir.

Источник: https://www.onikibilgi.com/soguk-havalarda-cilt-bakimi-nasil-yapilir/

Soğuk havalarda cildinizi koruyacak önlemler!

Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

Soğuk havalarda cildimizi nasıl koruyabiliriz? Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz soğuk kış aylarında sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın yollarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Soğuk kış günleri genel sağlığımızın yanı sıra cildimizi de olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Özellikle el-ayak ile yüz derisinde gelişen şiddetli ve rahatsız edici kuruluk, kış aylarının cildimizde en sık yol açtığı sorunu oluşturuyor.

Üstelik kuruluk ileri aşamaya ulaştığında cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi sonucu kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çok daha can sıkıcı sorunlar gelişebiliyor.

Kış aylarında cilt kuruluğunun en önemli nedeni ise soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının aşırı artması. Bunun yanı sıra rüzgâr, ev içindeki sıcak ve kuru hava, cildi kurutan giysiler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve cildi kurutucu hijyen ürünlerinin kullanımı da ciltte kuruluğu artırabiliyor.

Cildiniz henüz kurumadan nemlendirici sürün

Su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmiyor maalesef. Nemi cilde hapsetmenin en etkili yolu ise bölgeye uygun bir nemlendiriciyi cilde düzenli olarak uygulamak. Tercihen her akşam cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Prof. Dr. Durmaz kış aylarında kullanacağınız nemlendiricilerin yaz aylarında kullandıklarınıza nazaran daha yağ bazlı (merhem yapısında) olmasında fayda olduğunu ekliyor.

Oda ısısı 20-26 derece arasında olsun

Evin içindeki nem oranını %30-50 civarında tutun. Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitleyin. Evinizde nemli ortam yaratmak üzere evde hava nemlendiren bir cihaz kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirebilirsiniz.

Şömine, soba veya kalorifer gibi ısı kaynaklarının önünde terleyecek kadar uzun süre oturmamaya da özen gösterin, çünkü terlemek de sıcak suyla yıkanmak gibi deriyi kurutan bir faktör.

Yarım saat önce güneş koruyucu uygulayın

Güneşli veya karlı günlerde ve kayak aktiviteleri sırasında dışarı çıkmadan yarım saat önce yüzünüze en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucu krem sürmeli ve gerektikçe bu işlemi tekrarlamalısınız. Soğuk ve rüzgârlı havalarda yüzünüzü, polar bir kaşkol ile korumayı da unutmayın.

Duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın

Haftada en fazla 3 kez ve ılık suyla duş (36.5-40.5 derece) almaya özen gösterin. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma süresini uzun süre tutmak deriyi kurutan yanlış uygulamalar. Bu nedenle duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

Kese ve lif yapmayın

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kurutucu yan etkileri nedeniyle kese-lif işlemlerinden ve vücut jellerinden uzak durmaya özen göstermeniz gerektiğini belirterek, “Vücut jeli yerine nemlendirici özelliği yüksek olan, hassas ciltlere yönelik bir krem temizleyici tercih etmeli ve cildinize çıplak elle sürmelisiniz” diyor.

Pamuklu ya da pazen giysileri tercih edin

Kış aylarında naylon, sentetik, polyester veya yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazen giysiler kullanın. Aynı nedenden dolayı dar giysiler yerine bol giysiler tercih etmenizde de yarar var.

Soğuk havalarda maske ve peeling yapmayın

Tıbben gerekli haller dışında, özellikle kuru cildi sahipseniz, soğuk havalarda cildi yıpratan ve kurutan uygulamalardan (maske, peeling, alkol-bazlı tonik, jel yapısında kozmetikler, temizleyici mendil vs.) uzak durmanızda fayda var. Bu tür uygulamalar cilde beklenen yarar yerine beklenmedik zarar getirebiliyor.

Yüzünüzü günde iki kez yıkamanız yeterli

Yüzünüzü cilt temizleyicisiyle günde 2 kez nazikçe yıkayın ve nemlendiriciyi cildiniz henüz nemliyken sürün. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz yüzünüzü banyo dâhil günde 2 kez temizlemenizin yeterli olacağına dikkat çekerek, “Nemlendiriciyi düzenli uygulamanız ve yaz aylarında kullandığınız yüz nemlendiricilerine nazaran biraz daha yağlı olması önem taşıyor” diyor.

Soğuk havalarda el yıkama sığlığı günde 5-6 olmalı

El ve ayak derisi yağ bezlerinden fakir oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü deri bölgelerini oluşturuyorlar. Ellerinizi temizlerken sıvı sabun kullanmayın. El yıkama sırasında kalıp sabun kullanmalı ve el yıkama sıklığını günde 5-6’ya indirmelisiniz.

Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu, kolonya, ıslak mendil ve antiseptik solüsyonlar gibi deriye zarar veren maddelerle temastan da kaçının. Nemlendiricileri her el yıkama sonrasında ve gün içinde ihtiyaç hissettikçe sürmeye özen gösterin.

Eldiven giymeden önce nemlendirici sürün

Elleriniz eldiven içinde terleyecek kadar uzun kalmamalı ve eldivenle günde 2 saatin altında iş yapmalısınız. Her 15-20 dakikada bir ellerinizi eldivenden çıkarmalı, nemlendirici sürmeli, 5 dakika havalandırılmalı ve sonra yine eldivenle işinize devam etmelisiniz.

Soğuk havalarda evden çıkmadan önce bir kat nemlendirici üzerine yün olmayan, polar, anorak, deri veya süet eldiven giymeyi de unutmayın.

Ayağınıza ponza taşı uygulayın

Ayak derisindeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları haftada bir, ölü deriyi uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi yöntemlerle giderin. Her banyo sonrası ayağınıza nemlendirici uygulayın. Gece yatarken de ayaklarınıza nemlendirici sürüp pamuklu çorap giyebilirsiniz.

Dudaklarınıza koruyucu merhem sürün

Kış aylarında en çok kuruluk hissedilecek deri bölgelerinden biri de dudaklar. Dudak yalama davranışından kaçının ve günde birkaç kez koruyucu bir dudak merhemi uygulayın. Bu uygulama dudaklarınızı şiddetli çatlama, egzama ve ikincil enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Etiketler: cilt bakımıcilt kuruluğuel kuruluğu

Источник: https://www.gidahatti.com/soguk-havalarda-cildinizi-koruyacak-onlemler-92614/

Soğuk havalarda cildimizi nasıl korumalıyız?

Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

Cildimiz sonbahar ve kış aylarında soğuk havanın etkisiyle zayıflayarak hassaslaşıyor. Zor koşullara karşı cildi en iyi şekilde korumak için bazı kurallara uymak gerekiyor. Uzman Dr. Ceylan Emir, “Nemsizlik cilt kuruluğuna, cilt kuruluğu da kırışıklara davetiye çıkarır.

Derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri olan yüz ve eller bu dönemde kurumakta, kızarmakta ve hassaslaşarak çatlayabilmektedir. Soğuk ve kuru hava, kaloriferle ısınan kapalı ortamlar ile çevre kirliliği cilt sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Cildinizin soğukla mücadele edebilmesi için yeteri kadar enerjiye sahip olmalısınız.

Cildinize yeteri kadar nemi verebilmek için sıvı alımına özen göstermelisiniz” dedi.

“Sert sabun kullanmayın”

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ceylan Emir, “Kış aylarında sert sabunlar kullanmayınız. İçeriğinde sütlü ya da saf yağlar olmasına özen gösterin. Banyoda aşırı su ile duş almaktan kaçının.

Çok sıcak su deriniz üzerindeki doğal yağı alarak cildinizi kuru ve kaşıntılı bırakmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında çok fazla su içme ihtiyacı hissetmeyiz. Ama buna karşın soğuk ve kuru hava nedeniyle vücut sürekli su kaybeder.

Bu nedenle günde 2-2,5 litre su içilmelidir. Bunun yanında su içeriği yüksek meyve ve sebze yenmelidir” diye konuştu.

Beslenmeye dikkat

Uzman Dr. Ceylan Emir, “Beslenme alışkanlığı deriyi korumak için dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Kış aylarında özellikle diyetinize dikkat etmelisiniz. Bunun için badem, ceviz, taze peynir, saf tereyağı tüketmekte fayda vardır. A, C, E vitaminleri ile çinko, demir, selenyum içeren besinlerin alımı da cilt üzerinde olumlu etki sağlar” ifadelerini kullandı.

Page 4

Prof. Dr. Emel Alphan diyabet hastalığında besinlerin tüketilen miktarlarının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Page 5

Renkli gözlü olanlar dikkat!

Dr. Alp Okutucu, “Cildimizin kuru olması, açıkgöz rengine sahip olmak göz çevresinde kırışıklık oluşumunda hazırlayıcı…

Page 7

Prof. Dr. Özdemir, “Egzama olarak da bilinen atopik dermatit, polen salınımının fazla olduğu bahar ve…

Kansere yarım saatte teşhis

İleri görüntüleme ünitesi PET MR adlı yüksek teknoloji ürünü cihaz sayesinde, 30 dakikada kişinin kanser…

Page 8

Kanser teşhisinde önemli adım

“Tahribatsız biyoölçüm veya biyoalgılama” ismi verilen çalışma çerçevesinde geliştirilen biyosensör teknolojisi ile hastalıkların teşhisi için…

AnılarFM-Haber Merkezi : Kadın kadına……. Almanya’nın liman kenti Hamburg’da DJ Elli tarafından düzenlenen Kadınlar Matinesi…

Page 10

Parkinsona “elektrotlu çözüm”

Hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşamı oldukça zorlaştıran Parkinson hastalığının etkileri, beyne…

Page 11

Yaz aylarında güneş ışınlarının yanı sıra güneş koruyucular, deniz ve havuz gibi suyun etkisiyle yıpranan…

Page 12

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, kabuğu ile birlikte yenilen tek narenciye çeşidi olan Kamkat’ın sağlık açısından…

Page 13

Klima nasıl kullanılmalıdır?

Prof. Dr. Metin Özkan yaptığı açıklamada, sıcak yaz günlerinde özellikle kapalı mekanlarda serinlemek için kullanılan…

Tümör tedavisinde ‘bor’ umudu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan araştırma ile tümör dokularının bor madeniyle yok edilmesi…

Dr. Fevzi Özgönül, özellikle yaz aylarında sağlıklı bir vücut için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Page 14

Günümüzde onkoloji tedavilerinde en büyük sorun, her kanser hastasına standart tedavilerin uygulanması.

“Arı sütü gün boyu tok tutuyor”

Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu: Mineraller, vitaminler, karbonhidratlar ve proteinler gibi sayılamayacak kadar besin içeren arı…

Page 15

“Kilo almak asla genetik değildir. 1980lerden sonra kilolu insanların sayısı arttı çünkü şeker kullanımı arttı”

Bembeyaz dişlere nasıl sahip olunur?

Dişlerinizin renginden memnun değilseniz, Bleaching yöntemiyle bembeyaz dişlere sahip olabilir, gülüş estetiğinizi güzelleştirebilirsiniz. Peki dişler…

9 bin kişi üzerinde yapılan “Yeterince Temiz miyiz?” başlıklı araştırma ile el yüz ve tuvalet…

Page 16

Dünya Sağlık Örgütü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların yüzde 85'inin zamanını oturarak geçirdiğine dikkat…

Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.İrfan Çınar, sırt ağrılarının ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini belirtti.

0

Prof. Dr. Emel Alphan diyabet hastalığında besinlerin tüketilen miktarlarının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Renkli gözlü olanlar dikkat!

Dr. Alp Okutucu, “Cildimizin kuru olması, açıkgöz rengine sahip olmak göz çevresinde kırışıklık oluşumunda hazırlayıcı…

2

Prof. Dr. Özdemir, “Egzama olarak da bilinen atopik dermatit, polen salınımının fazla olduğu bahar ve…

3

Kansere yarım saatte teşhis

İleri görüntüleme ünitesi PET MR adlı yüksek teknoloji ürünü cihaz sayesinde, 30 dakikada kişinin kanser…

AnılarFM-Haber Merkezi : Hamburg Reisen 2016 turizm fuarı açıldı Almanya’nın liman kenti Hamburg Turizm Fuarı…

Kanser teşhisinde önemli adım

“Tahribatsız biyoölçüm veya biyoalgılama” ismi verilen çalışma çerçevesinde geliştirilen biyosensör teknolojisi ile hastalıkların teşhisi için…

4

AnılarFM-Haber Merkezi : Kadın kadına……. Almanya’nın liman kenti Hamburg’da DJ Elli tarafından düzenlenen Kadınlar Matinesi…

6

Parkinsona “elektrotlu çözüm”

Hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşamı oldukça zorlaştıran Parkinson hastalığının etkileri, beyne…

Yaz aylarında güneş ışınlarının yanı sıra güneş koruyucular, deniz ve havuz gibi suyun etkisiyle yıpranan…

Источник: http://www.anilarfm.de/?p=4100

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Soğuk Havalar Cildimizi Nasıl Etkiler

Her insanın kendine özgü bir cilt yapısı vardır. Kimisinin kuru kimisinin yağlıdır. Bunun dışında yaşanılan ortama göre cildin kazandığı bir karakteristik yapı söz konusudur.

Soğuk yerlerde yaşayanlar ile sıcak yerlerde yaşayanların ciltleri birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle sıcak bir yerden soğuk yere gelen kişide ilk değişiklik ciltte yaşanacaktır.

Bunu hepimiz yaşıyoruz ve cildimizin verdiği tepkiyi fark ediyoruz. Mevsimlerde de aynı değişimin yaşanması son derece normaldir.

Kış mevsimi gelip hava soğumaya başladığı zaman ilk değişimi cildimizde fark ederiz. Nemini kaybeden cildimiz kurumaya başlar. Bu kuruluk ilerlediği zaman döküntülere neden olabilir.

Dolayısıyla bu durum baş edilmesi gereken bir problem haline dönüşür. Ama ilerlemeden önce kış mevsimine ve cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız bu problemi önleyebilirsiniz.

Elbette herkes için bu geçerli olmayabilir.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cildi hassas kişiler, mevsim değişikliklerinde aşırı tepkiler verebiliyor. Kış mevsiminde soğuyan havayla birlikte kurumaya başlayan cilt, döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Hassas cilt yapısına sahipseniz bunun önlemini daha sorun başlamadan almalısınız. Cildinize gereken bakımı yapmalı, doğru nemlendiricileri kullanmalı ve düzenli olarak nem detoksu uygulamalısınız.

Bu şekilde böyle bir problemle karşılaşmadan kış mevsiminin tadını çıkartabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kuru cildin en temel nedeni kişilerin metabolik özellikleri, hormonal değerleri gibi detaylardır.

Ama son zamanlarda çevresel faktörler, kimyasal madde içeren kozmetiklerin kullanımı, sabunlar gibi etkenler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Çevresel faktörlerin başında ise kış soğuğu gelir. Kış soğuğunu rüzgâr, çevre kirliliği gibi etkenler de takip eder.

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendiricileri ise hylüronik asit ve seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddelerdir.

Yaşla birlikte bu maddelerin cildimizdeki miktarı azalmaktadır. Yani cilt kuruluğunda ilk neden yaştır. Buna karşın hücrelerin içinde bulunduğu ortam da önemlidir. Dolayısıyla cildimizde bulunduğu ortama göre değişim göstermektedir.

Kuru iklim ve kış ayları da cildimiz için gerekli olan nemin azaldığı ortamlardır.

Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz hassaslaşarak; kızarıklık, kuruluk ve çatlama gibi problemleri doğurur. Güneş ışınları kış aylarında rüzgar ve kurulukla birlikte yakıcı etkiler gösterir. Sonucunda da kızarıklık ve kılcal damarların artışına neden olur.

Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığı için kuruluk riski artmaktadır. Aynı zamanda çevresel nem ortamının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapmak, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olarak kuruluğa sebep olmaktadır. Kuruluk en fazla kol ve bacaklarda görülmektedir. Buna ek olarak tüm gövdemizde de karşılaşabiliriz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir)

Ciddi anlamda ve çözümsüz cilt kuruluğu yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar. Kişilerin şikayetlerine ve görülen belirtilerin durumuna, süresine göre tedavinin çizgisi belirlenir.

Bazı durumlarda yalnızca nemlendirici kullanmak yeterli olurken; şiddetli şikayetlerde ilaçlar, topikal kortikostreoid kremler kullanmak gerekebilir.

Ciddi cilt kuruluklarında rastgele nemlendirici kullanmak yerine mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Kozmetik ürün alırken mutlaka nemlendirici özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrasında da nemlendirici yağlardan faydalanabilirsiniz.

Kuru cilde sahip kişilerde, özellikle kış aylarında beliren kuruluğa halk arasında kış kaşıntısı da denmektedir.

Kış aylarında bu rahatsızlıktan korunmak adına mutlaka yoğun nemlendiriciler ve cildi koruyacak giysiler giyilmelidir.

Kuruluktan kurtulmak için cilt nemlendiricileri ilk sırada yer almaktadır. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışmaktadır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturarak, derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engellemektedir.

Bu nemlendiriciler, vazelin, lanolin gibi yağlarda bulunmaktadır. Bunlar etkili nemlendiriciler olmasına karşın sürülmeleri biraz zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki veya derinin alt katmanlarındaki nemi, yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlamaktadır.

Bunlar; gliserin ve bitkisel yağlardır.

Cilt bakımında kullanacağınız kremin pahalı olması iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan cilt bakımından ürün seçerek pH bakımından cildin pH’sine yakın olması gerekmektedir.

Buna ek olarak renksiz, kokusuz olması, kolay sürülmesi, paraben ve fragnencea gibi katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir.

Kuru ciltler için krem, yağlı ciltlerde ise su bazlı losyon formülleri tercih edilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?

Soğuk havalarda cilt kuruluğuyla karşılaşmamak için bazı temel bakımlarda değişiklik yapılması gerekmektedir.

Mesela sıcak su ile banyo yapmak, cildin nemini uzaklaştıracağı için kuruluğa neden olacaktır. Bu nedenle ılık suyu tercih etmelisiniz.

Ayrıca banyo yaparken kurutmayan sabunları ve yağ içeren vücut şampuanlarını kullanmalısınız. Her banyo sonrasında da vücut nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

 • Fondötenle Kapatmayın: Eğer cildiniz kurumuş ve pul pul dökülüyorsa bunu fondötenle kapatmaya çalışmayın. Zaten başarılı olamayacak ve kötü bir görünüme neden olacaksınız. Bunun yerine yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalısınız. Zengin içerikli gece kremleri kullanmalı, nemlendirici içeren leke önleyici, anti-aging, güneş koruma faktörlü fondöten seçmelisiniz. Kış ayları için güneş aktivitesinin az olduğu zamanlarda peeling uygulaması yapmanın daha doğru olduğunu da unutmamalısınız.
 • Omega-3 Desteği Alın: Cildin kurumaması için sağlıklı beslenmeye de önem göstermelisiniz. Cildinizin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücudunuza almalısınız. Bu şekilde kışın cilt bakımı konusunda daha etkili bir çözüm bulmuş olursunuz. Omega-3 desteği ile kışın cilt bakımının etkisini artıracaktır. Meyve ve sebzelerle birlikte tahıllı besinler tercih edilmelisiniz.
 • Eldiven Kullanın: Soğuk havalarda mutlaka eldiven takmalısınız. Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için deri kuruluğu görülebilir. Soğuk havanın olduğu zamanlarda açıkta kalan bölgeleri mutlaka kapatmalısınız.
 • Kısa Süreli Duş Alın: Sık sık duş almak ve duşta uzun vakit geçirmek cildin nem oranını kaybetmesine neden olur. Özellikle sıcak su kuruluğun daha da artmasına sebebiyet verir. Duş sonrasında ise mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Nemlendirici Duş Jeli Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar ve duş jellerinden edinebilirsiniz. Bunlar sıcak suyun ve duşun olumsuz etkilerini bir miktar azalabilir.
 • Kimyasallardan Uzak Durun: Cildinizi yoğun ve bol miktarda kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak tutmalısınız.
 • Dar Giysiler Kullanmayın: Cilde aşırı sürtünen çok dar kıyafetler, cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Klimalara Dikkat Edin: Bazen kış aylarında ısıtıcı olarak klimalar kullanılabilir. Böyle durumlarda, ortamdaki nem oranı azalır. Ortamın nemsiz kalması cildinde kurumasına zemin hazırlar.
 • Sağlıklı Beslenin: Kış aylarında yaz aylarına oranla su tüketiminde ciddi bir azalma olur. Su tüketiminin azalması, cildin kurumasında en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında kişiler suyu fazla aramadıkları için unutabilirler. Telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlardan indirebilirsiniz. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme de cilt kuruluğuna neden olabilir. Vitamin, minerallerin, doğal yağların olduğu badem, fındık ve cevizi bol bol tüketmelisiniz. Bol zeytinyağı ile hazırlanan yemekler de hem sağlıklı olacak hem de cilt kuruluğunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Cilt Kuruluğu ile Birlikte Başlayan Diğer Sorunlar

Cildin nemini kaybederek kurumasına ek olarak bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Kızarıklık, döküntü, kırışıklık, çatlama, sarkma ve leke gibi problemleri de yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgıları ile sürekli örtülü olması, yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olur.

Akne, sebore, milium kistler gibi problemleri doğuracaktır.

Cilt kuruluğu ile birlikte kaşıntı, deri kalınlaşması, renk değişiklikleri, kızarıklıklar sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda deride egzamaları da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı olarak sulanmaya da neden olacaktır. Mikrobik enfeksiyonlar ise ilerleyen süreçte görülecektir.

Saç Nezlesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Deri bütünlüğünün bozulmasına neden olan kuruluk, bakteriyel ve viral hastalıklara neden olabilir. Cilt kuruluğu ile birlikte lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı olarak intertriginöz bölge enfeksiyonları daha sık oluşmaktadır.

Источник: https://bilgihanem.com/kis-aylarinda-cildimizin-kurumasini-nasil-engelleriz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.