Sol Elin Başparmağına Dikkat!

içerik

Elinizde ağrı varsa ihmal etmeyin

Sol Elin Başparmağına Dikkat!

Kapınızı açmak için anahtarı çeviremiyor, elinizdeki ağrıyla uykudan uyanıyor ya da bir bardağı kavramakta zorlanıyor musunuz? Şikayetleriniz bu denli belirginse vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Ellerde ortaya çıkan rahatsızlıklar yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürüyor.
 

Günlük hayatta birçok ihtiyacımızı ellerimizle karşılıyoruz. Bu uzuvlarda ortaya çıkan sorunlar ise yaşam kalitemizin ciddi bir şekilde düşmesine neden oluyor.

Şiddetli, hatta uykudan uyandıracak kadar sancılı ağrıyla kendini gösteren bu rahatsızlıklar kadınlarda daha sık görülüyor. Ayrıca çalışma hayatında yoğun olarak bilgisayar kullanmak da bu sorunların ortaya çıkışını artırıyor.

Peki, toplumun büyük çoğunluğunu etkileyen bu hastalıklar neler, nasıl belirti veriyor, hangi yöntemlerle tedavi ediliyor?

De Quervain tenosinoviti
 

Genellikle başparmağa hükmeden iki adale kirişinin, o bölgedeki tünelde sıkışmasıyla ortaya çıkan de Quervain tenosinoviti, başparmağı kullanılırken şiddetli ağrılara neden oluyor. Bu sorun hamilelik sırasında ve sonrasında da görülebiliyor. Diyabet ve romatizmal hastalıklar da bu rahatsızlığın ortaya çıkışını artırıyor.

Belirtileri
 

Başparmak elin yüzde 50’sini tuttuğu ve el hareketlerinde büyük rol oynadığı için hastalar çok şiddetli ağrılar yaşayabiliyor. Şişe kapağı açarken veya anahtar çevirirken ağrı yapması en tipik bulgular arasında yer alıyor.

Tanı ve tedavi yöntemleri
 

Hastalığın tanısı muayene ile konuluyor. İhtiyaç halinde MR’dan da faydalanılıyor. Tedavide başparmağı istirahat ettirici ateller kullanılıyor. Gerekli hallerde kortizon tedavisi de uygulanıyor.

Özellikle iki tendonun olması gereken yerde üç ya da daha fazla tendon bulunması halinde veya oradaki bir tünelin içinde fazladan bir tünel olduğunda kortizon enjeksiyonundan çok fazla fayda görülmüyor.

Hamilelikte tedavi atelle yapılıyor.
 

Sorunlar ısrarcı ve hastanın yaşam kalitesini düşürüyorsa cerrahi tercih ediliyor. Hamilelikte tedavi atelle yapılıyor. Eğer ağrılar doğumun ardından da devam ederse ve hasta bebeğini emziriyorsa ilaç kullanılamadığı için çok düşük dozda lokal kortizon enjeksiyonu uygulanabiliyor.

Tetik parmak
 

Bu sorunda eldeki parmaklardan birinde ya da birkaçında özellikle sabahları açıp kaparken ağrı ve zaman içerisinde takılmalar meydana geliyor. Bulgular daha da ilerlediğinde yani son safhaya gelindiğinde parmağı bükememe ya da açamama şeklinde kilitlenmeler yaşanıyor.

Tetik parmak rahatsızlığı orta yaş üstünde daha sık görülüyor.
 

Romatizmal hastalıklar ya da diyabete bağlı olarak orta yaş üstünde sıkça görülen bu hastalığın diğer parmaklarda oluşabileceğinin de unutulmaması gerekiyor. Hastalığın diğer risk faktörleri arasında ise mesleki sorunlar ile kadınlardaki hormonal nedenler yer alıyor. Tetik parmak, eldeki bir parmaktan sekiz parmağa kadar görülebiliyor.

Tanı ve tedavi yöntemleri
 

Tetik parmak hastalığının tanısı muayene ve gerekli hallerde MR ile konuyor. Tedavide parmak istirahate alınıyor, bazı vakalarda ise kortizon enjeksiyonu uygulanıyor. Ancak bu yöntemlerle rahatlama sağlanamazsa, perkütan olarak adlandırılan, cildi açmadan iğneyle o bölgeyi gevşetme yoluna gidiliyor.

Sorun, özellikle başparmakta biraz tehli olabiliyor. Son safhaya gelindiğinde ya da konservatif tedavilerle sonuç alınamadığında ameliyat son derece başarılı sonuçlar veriyor. Lokal anestezi ile yalnızca kolu uyuşturarak yapılan ameliyat sonucunda söz konusu bölgede bir gevşeme sağlanıyor.

Bu da hastaların hızlıca düzelmesine yardımcı oluyor.

Çocuklarda tetik parmak kendiliğinden kaybolabiliyor
 

Erişkinlikte ve çocuklukta görülen tetik parmak vakaları farklı seyrediyor. Doğumsal anomali olarak nitelendirilen bu sorun esas olarak zaman içerisinde kazanılıyor. Çünkü doğumu takip eden dönemde çocuk sağlıklıyken, sonrasında tetik parmak ortaya çıkabiliyor. Çocuk hastalarda tendonda bir nodül oluşuyor.

Nedeni bulunmayan bu sorun tedavi gerektirmeden kendiliğinden yüksek oranda ortadan kalkabiliyor. Fakat parmağın kilitlendiği durumlarda, özellikle de başparmak kilitlenmelerinde çocuğun elini kullanabilmesi, o bölgede kemik gelişiminde ve eklemlerde deformasyon oluşmaması için erken cerrahi tercih edilebiliyor.

Bu özel şartlar dışında tetik parmak ameliyatı, doğumu takip eden 18. aydan sonra yapılıyor.

Karpal Tünel Sendromu
 

Elde duyu ve hareketi sağlayan median sinirin el bileği seviyesinde sıkışmasıyla ortaya çıkan Karpal Tünel Sendromu, genellikle kadınlarda görülüyor.

Orta yaşla beraber hasta sayısının arttığı bu rahatsızlığa diyabet ve romatizmal hastalığı olanlarda sıkça rastlanılıyor. Hamilelerde iki bilekte birden görülebiliyor.

Öte yandan özellikle klavye ve mouse kullanımına bağlı mesleki sebepler ile genetik yatkınlık da Karpal tünel sendromunun ortaya çıkışında önemli rol oynuyor.

Başparmakta eklem kireçlenmesi
 

Başparmakta eklem kireçlenmesi 50 yaş üzeri her beş kadından birinde görülüyor. Hastalık kendini başparmak kaidesinde eklem kireçlenmesi şeklinde gösteriyor.

Bazı durumlarda cerrahi gerekiyor.
 

Hastalık şiddetli ağrılara neden oluyorsa yapılan cerrahi yöntemlerle başarılı sonuçlar elde ediliyor. Artrodez cerrahisi kireçlenmiş eklemdeki iki kemik arasındaki kıkırdaklar çıkartılarak eklemin sabitlenmesini ifade ediyor. Bu bölgeye protez de uygulanabiliyor, ancak günümüzde ameliyat sonrası sorunlar nedeniyle yaygın kullanım alanı bulamıyor.

Günümüzde başparmakta eklem kireçlenmesi için en çok uygulanan cerrahi yöntemde, kireçlenmeye neden olan kemiklerden birisi kısmen ya da tamamen çıkartılıyor ve bölgeye yalancı eklem yapılıyor. Bu bölge yumuşak doku olarak çoğunlukla tendonla dolduruluyor ve parmağın kısa kalması da engelleniyor.

Ortalama üç ay içerisinde son derece kullanışlı, fonksiyonları iyi ve ağrısız bir başparmak elde ediliyor.

 İlginizi çekebilir:

El ve bilekteki ağrı ya da uyuşmanın nedeni ne olabilir?
Karpal Tünel Sendromu nedir, nasıl belirti verir?

Sporcularda el ve el bileği ağrısı yapan nedenler
 

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/elinizde-agri-varsa-ihmal-etmeyin

Sağ ve sol beyin testi: Beyninizde hangi lobu daha iyi kullanıyorsunuz?

Sol Elin Başparmağına Dikkat!

İnsan beyni, doğuştan genetik kodlar ile birlikte  aile, çevre ve sonradan edinilen bilgilerin yani eğitimin katkılarıyla da şekillenir. Kişilerin meslek seçimlerinde, doğuştan gelen yapısal özelliklerin rolü oldukça büyüktür.

Bu konuda genetik kodlar ile birlikte ailelerin çocukları yönlendirmesi de büyük önem taşıyor. Beyin çocuklarda meslek seçimlerini nasıl etkiliyor? Çocukları bu konuda nasıl yönlendirmek gerekiyor? Siz beyninizin hangi lobunu daha iyi kullandığınızı biliyor musunuz?

Beyinde sağ ve sol yarımkürelerin farklı görevler üstlenir. Bu anlamda sol beynin, sağ beyinden daha önemli görevler üstlendiği söylenebilir. Aşağıdaki 8 soruluk testi yaparak beyninizin hangi lobunu daha iyi kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

Sağ ve sol beyin testi

1- Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz? a) Türkçe, resim, sosyal vb.

b) Fenle ilgili olanları.

2- Hangi tip sporları yapmaktan hoşlanırsınız? a) Takım sporlarını.

b) Tek başına yapılan sporları.

3- Gördüğünüz rüyaları hangi sıklıkta hatırlarsınız? a) Çoğunlukla hatırlarım.

b) Ender olarak hatırlarım.

4-Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne sıklıkta kullanırsınız? a) Çok kullanırım.

b) Çok az kullanırım.

5- İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek kapatın. Hangi elinizin başparmağı üstte kalıyor? a) Sağ.

b) Sol.

6- Şu an saatin kaç olduğunu tahmin edin, şimdi saate bakın, yanılma payınız ne kadar? a) On dakikadan fazla.

b) On dakikadan az.

7- Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız? a) İnsanların yüzlerini.

b) İnsanların isimlerini.

8- İki gözünü açık tutarak elinizdeki kalemi, bir cam kenarı veya kapı kenarı ile hizalayın. Önce sol gözünüzü, sonra sağ gözünüzü kapatın. Hangi gözünüzü kapatınca kalem daha az oynuyor? a) Sağ gözümü kapatınca.

b) Sol gözümü kapatınca.

Değerlendirme:
A‘ların sayısı fazla ise sağ beyin daha gelişmiştir.
B‘lerin sayısı fazla ise sol beyin daha gelişmiştir.
Eğer A’lar ile B’ler aynı sayıda ise, her iki beyin yarımküresi de iyi kullanılıyor demektir.

Beynin doğuştan gelen özelliklerinin meslek üzerindeki etkisi

Beynin sağ ve sol yarımküreleri bilgiyi farklı şekilde işler. Genelde her çocuk, beyninin bir tarafını ağırlıklı olarak kullanır. Fakat düşünme ve öğrenme işlemleri her iki tarafta dengeli olarak kullanıldığında gerçek verimine ulaşır.

Bu nedenle çocuklarda daha az kullanılan beyin tarafı, eğitim ve kişisel gelişim ile güçlendirilmelidir.

Beyin yarımküreleri arasındaki bağlantıları gelişmemiş çocuklar, beyinlerine ne kadar bilgi depolamış olursa olsun; düşünce, muhakeme ve akıl yürütme becerilerini yeterince geliştiremez.

Sol yarım küre mantıksal taraf (IQ) sağ yarım küre ise duygusal zeka olarak tanımlanıyor. Birisi analiz yapıyor, diğeri sentez. Biri taraf ayrıntılara da dikkat ederken diğer taraf bütünü de algılıyor.

Elbette her iki taraf da birbiri ile iletişimde ve birbirini tamamlıyor. Burada önemli olan nokta ‘nerelerde kötü kullanıyoruz ve nasıl geliştirebiliriz?’ sorularına cevap bulmaktır.

Sağ beyin estetik zeka, sol beyin duygu durum merkezi görevlerini üstleniyor

Sağ beyin özellikle boyut ve hacim değerlendirmelerinde ön plana çıkar, bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işlemede önemli görevler üstlenir. Çocukların ileriki yaşlarda mimari ve mühendislik yetenekleri için sağ beyne ihtiyaçları vardır. Buna karşılık matematik işlemleri için de sol beyine ihtiyaç duyulur.

Ünlü mimar ve mühendislerin sağ beyinlerinin çok gelişmiş olduklarını söylenebilir. Aynı şekilde müzikle uğraşan, müzik icra eden ya da enstrüman çalan müzisyenlerde de sağ beyin iyi gelişmiştir. Şairlerde ve ressamlarda da sağ beyin özellikleri baskın durumdadır.

Bu nedenle sağ beyin fonksiyonları iyi olmayan çocuklardan iyi şair ya da besteci çıkmayabilir.

Korpus kallosumu gelişen çocuklar, liderlik vasıflarıyla öne çıkıyor

Korpus kallosum ne kadar iyi gelişmiş ise, çocukların yeteneklerini sergilemesi ve beynini bir bütün olarak en üst seviyede kullanabilme ihtimali de o kadar artar. Eğer bir çocukta korpus kallosum iyi gelişmemişse, sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise kişi o özellikleri ön plana çıkarır.

Toplumda lider kişilerin, beynini bütünsel olarak iyi kullanmayı beceren kişilerdir ve bu kişilerde korpus kallosum iyi gelişmiştir. Dolayısı ile çocuklarda korpus kallosumun yeterli gelişmesi, lider olma vasıflarını olumlu yönde etkiler.

Beyinde yarım kürelerin kullanım oranları, yetenekleri etkiliyor

Günlük hayatında sol elini kullanan ve solak olan çocukların sağ beyinleri baskın durumdadır. Eğer çocuk sağ elini kullanıyorsa o zaman da sol yarımküresi baskındır. Aslında hem sağ hem de sol yarımküre matematikle ilgilenir, ancak sağ daha çok matematiğin geometri, sol ise cebirsel bölümünde etkilidir.

Bazı çocuklar doğuştan sağ beyin hakimiyetli olup, sol ellerini baskın kullandıkları halde, anne baba baskısıyla bir takım yeteneklerini sağ elleriyle yapmaya eğitilebilir. Örneğin solak bir çocuk, ailesi tarafından sağ eli ile yazmaya yönlendirilebilir.

Bu çocuklar, kalemi ya da kaşığı sağ elleriyle kullansalar da güç kullanmayı gerektiren durumlarda asıl yetenekli oldukları sol ellerini tercih eder. Dolayısıyla bu çocukların sağ beyinleri baskın olduğu halde, bazı yetenekler için beynin sol tarafını da randımanlı kullanabilmeleri mümkün olur.

Her iki beyin yarımküresini de yerine göre kullanmayı öğrenen çocukların liderlik vasıfları güçlenir.

Çocukların yeteneklerine paralel olarak yönlendirilmesi gerekiyor

Sağ elini kullanan çocuklarda sol beyin özellikleri, sol elini kullananlarda ise sağ beyin özellikleri baskın olduğundan; solak olan bir çocuğun, mimarlığa ya da güzel sanatlara yönlendirilmesi gerekir. Bu çocuğun fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir.

Çünkü sol yarımküre konuşma becerilerinde rol oynar. Dolayısıyla solak olanlardan iyi avukat ya da pazarlamacı çıkmayabilir. Eğer solak bir kişi hukuk mesleğini seçmişse bu kişi, avukatlığı değil; estetik muhakeme yeteneğini yönelten sağ yarımküreden dolayı, hakimliği tercih etmelidir.

Böyle bir karar anında, sağ elini kullananların avukatlığı, sol elini kullananların ise hakimliği seçmeleri gerektiği söylenebilir.

Günümüzde eğitim sistemi çocukların sol beyin özelliklerini geliştirmeye yöneliktir ve matematik, fen, mantık ve dil becerilerine ağırlık verilir. Çocuklar muhakeme, hayal gücü ve estetik bakış açısından yoksun yetişir. Oysa sosyal zekayı oluşturan unsurlar, çocukların gelecekteki mesleki başarıları açısından oldukça önemlidir.

Çocukları sağ sol el kullanımlarına ve sağ ya da sol beyin özelliklerine bakmaksızın bir eğitim sistemine zorlamak, onların yetenekli olmadıkları alanlara kaymalarına, böylece asıl başarılı olacakları ve severek yapacakları mesleklerden uzaklaşmalarına neden olur.

Bu anlamda ilköğretimde rehberlik ve danışmanlık birimlerine çok iş düşmektedir.

Çocuk sağ ve sol beyin özelliklerine göre, asıl yetenekli olduğu alanlara yönlendirilmelidir. Buna ek olarak, örneğin sağ beyin özellikleri baskın olduğu için matematik dersinde istenen düzeyde olmayan çocuğa, psikolojik problemlere neden olabileceğinden, yüksek not için baskı yapılmamalıdır.

Parapsikoloji ve ruhsal yetilerimiz: 7 doğa üstü yetenek

Источник: https://indigodergisi.com/2016/10/sag-ve-sol-beyin-testi-beyinde-hangi-lobu-daha-iyi-kullaniyorsunuz/

El Uyuşması Nedir, Neyin Belirtisi Olabilir?

Sol Elin Başparmağına Dikkat!

El uyuşmaları, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bunların içinde en sık karşılaşılanı, elin ve el bileğinin ağrılı hastalığı olan, ‘karpal tünel sendromu’dur. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Abdullah Özkardeş, karpal tünel sendromu hakkında bilgi verdi.

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu, elin ve el bileğinin ağrılı bir hastalığıdır. Karpal tünel, el bileğindeki kemik ve diğer dokuların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünelin içinden median sinir geçer.

Bu sinir başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının duyusunu alır ve başparmaktaki kaslara kumanda eder. Bu tünelin içerisindeki bağlar ve tendonlar şişin gerildiği zaman, median sinire baskı yaparlar.

Bu baskı giderek karpal tünel sendromunu oluşturur.

Karpal tünel sendromuna yol açan nedenler?

Aynı tür el hareketlerini sürekli olarak yapmak bu hastalığa yol açabilir. En çok el bileğini büküp sıkma tarzında iş yapanlarda görülmektedir. Bilgisayar kullananlar, marangozlar, et ve tavuk paketleyicileri, müzisyenler ve teknisyenler risk altındadır.

Bahçe işleri, golf oynama, iğne ve oya işleri gibi hobiler de hastalığa yol açabilir. Karpal tünel sendromu, şeker hastalığı, romatizma, guatr gibi hastalıkların seyri sırasında da ortaya çıkabilir. Hastalık, gebeliğin son birkaç ayında yaygın olarak görülmektedir.

Karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Doktor hastanın yakınmalarını sorar. Hastayı muayene eder, ellerini nasıl kullandığını öğrenir ve bazı testler uygular.

Bunlar; 1 Bileğin iç yüzüne vurulur ve elektrik şoku gibi bir duyum veya ağrı hissedilebilir. 2.Yakınmaların orta çıkarmak için, el bileği 1 dakika aşağı doğru bükülür. 3.

Kol ve elde bulunan sinir ve kaslarda karpal tünel sendromunun tipik etkilerini araştırmak için EMG yapılır.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

 • El ve parmaklarda uyuşukluk ve karıncalanma (özellikle başparmak, yüzük parmağı ve işaret parmağında)
 • Bilek, avuç içi ve kolda ağrı
 • Uyuşukluk ve ağrının geceleri daha çok olması
 • Ellerin kullanılması ile ağrının artması
 • Cisimleri kavramada zaaf olması
 • Başparmakta güçsüzlük olması

Karpal tünel sendromu ciddi bir rahatsızlık mıdır?

Karpal tünel sendromu genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir. Tedavi ile genellikle iyileşir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Eğer karpal tünel sendromunun nedeni başka bir hastalık ise, ilk önce o hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Hastanın el bileğini dinlendirip dinlendirmediği veya el kullanım şeklinin değiştirilip değiştirilmediği anlamaya çalışılır. Ayrıca bileklik kullanıp kullanmadığı sorulur.

Bileklik, bileği hareketlerden korur ve özellikle gece olan ağrıları azaltır. Bileğe buz koymak, masaj ve germe egsersizleri yapmak da faydalı olabilir.

Yakınmaları azaltmak için hastalara ne önerilir?

 • Uzanıldığında kolları yastıklarla desteklemek
 • Elleri çok fazla kullanmaktan kaçınmak
 • Farklı aletlerle el kullanım şeklini değiştirmek
 • Hasta olmayan diğer eli daha çok kullanmak
 • El bileğini aşağı doğru uzun periyodlarla bükmemek

Tedavide hangi tür ilaçlar kullanılır?

Ağrıyı azaltmaya yardım etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Tünel içerisine kortizon gibi bir ilaç verilebilir. Bu şişme ve enflamasyonu durdurmaya ve ağrıyı azaltmaya yardım edebilir. Fakat elde edilen iyilik uzun sürmeyebilir.

Tedavilerden bir sonuç alınamazsa ne yapılmalıdır?

Bazı hastalarda yakınmaları tamamen geçirmek için cerrahi tedavi gerekebilir. Ameliyat median siniri baskılayan yapıların kesilmesini içerir. Ameliyattan sonra parmak bilek egsersizleri yapmak önemlidir.

Karpal tünel sendromu nasıl önlenebilir?

Karpal tünel sendromu önlenebilir bir hastalıktır. Ancak bunun için bazı ipuçlarını dikkate almak gereklidir.

 • Kilolu iseniz kilo vermek
 • Neden olabilecek başka bir hastalık varsa tedavi olmak
 • Eğer ellerle aynı görevler sürekli yapılıyorsa, uzun süreli el bileğinin bükülmesi ve gerilmesinden kaçınmak
 • Kollarla vücuda çok yakın veya çok uzak olarak çalışmamak
 • Uzun periyodlarla el bileğini sert yüzeylerde dinlendirmemek
 • Çalışma sırasında elleri sallamak
 • Kullanılan aletlerin eller için çok büyük olmamasına dikkat etmek
 • Tekrarlayıcı el hareketlerinden sonra elleri düzenli olarak istirahat ettirmek
 • Bütün gün aynı pozisyonda kalmamak
 • Eğer klavye çok kullanılıyorsa, sandalye yüksekliğini el bileği bükülmeyecek şekilde ayarlamak.
Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/el-uyusmasi-neyin-belirtisi-olabilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.