Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

Kaş Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

Daha bakımlı ve güzel olmak adına yapılan kaş aldırma işlemi çoğu zaman kaşların dökülmesi ile sonuçlanmaktadır. Kadınlarda sık görülen kaş dökülmesi nedenleri ve çözümüne dair sayfada geniş kapsalı detayları bulacaksınız.

Alopecia kelimesi her geçtiğinde insanın zihninde ilk olarak Saç Dökülmesi problemi canlanmaktadır. Kabul ediyorum, ciddi ve yaygın bir sorun fakat tek sorun saçların dökülmesi değil aynı zamanda kadınlarda kaş dökülmesi yani madarozis dikkat edilmesi gereken sorunlardan biridir.

Özellikle ergenlik dönemi sonrası başlayan kaş dökülmesi çoğu zaman kişinin kendi hataları ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle kişisel bakıma önem verenlerin olmazsa olmazı haline gelen kaş alma yada aldırma günümüzde en belirgin kaş dökülmesi nedenleri arasındadır.

Kaş küsmesi dediğimiz soruna neden olarak ömrünüzün geri kalan kısmını kaşlarınız olmadan geçirmek zorunda kalırsınız. Bu sayfada kaş dökülmesi nedenleri ve alınacak önlemleri konuşacağız.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi en önemli neden bilinçsiz kaş alma yada güzellik salonlarında aldırma olmaktadır. Tabiki tek sebep bu olmayıp, aynı zamanda kişinin sağlık ve ruhsal sorunları ile kullandığı ilaçlar kaşlarda geçici ve kalıcı madarozis nedeni olmaktadır. Şimdi dilerseniz günümüzde en sık görülen kaş dökülmmesi nedenlerini başlıklar halinde ele alalım.

Kaş Alma / Kaş Aldırma
Sürekli vurguladığımız sorunlardan biri kaşların aldırılması olup, günümüzde kişi kendisi yada güzellik salonlarında bu konuda bilgisi olmayan insanlara hiç çekinmeden yaptırmaktadır.

Daha doğrusu güzel görünmek adına yaptığı bu işin ileride nasıl bir zararı olacağını bilmeden yaptırmaktadır. Bilinçsiz şekilde yapılan kaş alımları ilerleyen süreçte kaş küsmesine neden olmaktadır. Kaşları tümüyle dökülen kadınların yaşadığı problem %80 bununla alakalı olmaktadır.

Üzgünüm ama kaş küsmesine bağlı sorunun geri dönüşü yoktur. Bu durumda yapacağınız en mantıklı uygulama kaş ekimi yaptırmak olacaktır.

Saçkıran (Kaşkıran) Allopecia Areata
İkinci öncelikle neden ise özellikle çocuk ve gençlerde sıkça görülen saç dökülmesi problemidir. Bizimde üzerinde sürekli durduğumuz bir sorun olup, Saçkıran tıp literatüründe Allopecia Areata olarak bilinmektedir.

Aslına bakarsanız saçkıran denmesi bence çok mantıklı değildir. Çünkü Allopecia Areata sadece saçlarda görülmez kaş, sakal, bıyık ve hatta vücudun her yerinde görülebilen bir sorundur. Genelde insanlar sakal kıran, kaş kıran olarak adlandırsalar da sorunun temeli hep aynıdır.

Dökülme genelde madeni para genişliğinde ve ani şekilde ortaya çıkmaktadır. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Saçkıran tedavisi için bizler SADBE kullanılmasını öneriyoruz. 3-6 ay içerisinde çözüm olmadıysa sizinde ekim yaptırmanız gerekebilir.

Saçkıran hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

Trikomania (Kaş Çekme)
İnsan hayatı boyunca bir çok sorun ve sıkıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı sorunlar kişide istem dışı davranışlara neden olmaktadır. Bu durum genelde saç ve kaç çektirme olup, bazı erkeklerde ise sakal çektirme sorunu şeklinde görülür.

Saç ve sakalda bu çok fazla soruna neden olmazken aynı durum kaşlar için geçerli değildir. Çünkü bir üst kısımda bahsettiğimiz bilinçsiz kaş aldırma ile aynı varyasyonda olup, çektirdiğiniz kaşların yerine yenisi gelmeyebilir. Bu tür alışkanlıklarınız varsa mutlaka farkına vardığınız anda kendinizi frenleyin.

Yada psikolojik danışmanlık merkezlerinden destek almalısınız.

Kalıcı Makyaj, Kalıcı Kontur, Dövme
Aslında güzel olmayan kadın yoktur. Sadece bakımsız, özensiz kadın vardır. Bazende bakım kurallarını hiçe sayarak daha fazlasını, daha özgün olanını istiyoruz.

Bir çoğumuzun adını bile bilmediği kaş konturu, kalıcı makyaj ve halk arasında dövme olarak bilinen uygulama cilt altına kimyasal madde enjekte edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Sağlık açısından kesinlikle tavsiye edilmeyen bu durum kaş bölgesinde uygulandığında çoğu zaman kaş köklerine zarar vermekte ve dökülmeye neden olmaktadır. Bu nedenle çok gerekli olmayan uygulamalardan kaçınmalıyız.

Kalıcı Makyaj Çözüm Olmaz
Konu hazır kalıcı makyajdan açılmışken bir hususu aktarmak istiyorum. Kaş dökülmesi problemi yaşayan kadınlar çözümü genelde kalıcı makyajda aramaktadır. 2-3 Metre uzaktan bile çok rahat boya olduğu anlaşılan bu uygulama kişinin psikolojik olarak rahatsız olmasına neden olur.

Çünkü kaşlarda ki doğal olmayan ve çoğu zaman soluk renkteki görünüm insanların dikkatini çeker ve bir bakan bir daha bakma gereği hisseder. Tabii ki bu durum sizde ister istemez sıkıntıya neden olmaktadır.

Kalıcı makyaj ile çözüm aramak yerine daha doğal görünüm elde edeceğiniz ve sadece bir defa yaptırmanın yeterli olduğu kaş ekimi uygulamasına öncelik verin.

Guatr Hastalığı
Kaş dökülmesine neden olan sorunlardan en sonuncusu Guatr hastalığı olup, genelde kadınlarda çok sık rastlanır. Tiroid hormonunun düşük yada yüksek olması ile ortaya çıkan bu durum genelde tuzlu yemek yemeye neden olur.

Sizde çok fazla tuz tüketiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Guatr hastalarında ayrıca saç dökülmesi sık görülen bir durumdur. Hatta en önemli 3 neden arasında yer almaktadır. Sadece saçlar ile sınırlı kalmadan kaşlarda da dökülmeye neden olur.

Burada ilk yapılması gereken Guatr tedavisidir.

Mantar (Kıl Kökü İltitabı)
Hemen hemen tüm insanlarda önemli bir sorun haline gelen mantar problemi genelde el ve ayaklarda olsa da kadınlarda genital bölgede de sık görülmektedir. Tabii ki bu bölgelerle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda saç derisi ve kaşlarda sık teşhis ettiğimiz bir durumdur.

En belirgin hali aşırı kepek ve kaşıntı olup, çözüm yöntemi mantar öldürücü şampuanlar kullanmaktır. Saçınızı yıkama esnasında şampuanın köpüğü ile 3-4 dakika kaşlarda beklemesidir. Mantar öldürücü şampuanlar iki gruba ayrılmakta olup, Ketokonazol içerenler daha uygun fiyatla satılmaktadır.

Fakat günlük kullanıma uygun olmayan bu ürünleri en erken 10-15 günde bir kullanmak gerekir. Ketokonazol içeren ürün kullanmak isterseniz Konazol, Ketoral, Nizoral gibi ürünler kullanabilirsiniz. Yada günlük kullanıma uygun bir ürün kullanmak isterseniz burada öne çıkan Climbazol içeren ürünlerdir. Biraz pahalı bir madde olması nedeniyle çok fazla alternatifi yoktur.

Türkiye’de climbazol içeren mantar öldürücü şampuan olarak Seboderm ve System 4 gibi markaları bulabilirsiniz. Diğerleri gibi yan etkisi yoktur.

İlerleyen Yaş
Kadınlarda kıl kökü kayıpları erkeklere göre daha farklı olup, özellikle ilerleyen yaş ve doğurganlığın son bulması ile başlayan Menopoz dönemi kadınlık hormonu Östrojen seviyesinde düşüşe neden olmaktadır. Bu süreçte başta saç dökülmesi olmak üzere aynı şekilde kaş dökülmesi görülmesi muhtemeldir. Bu soruna çözüm bulmak için Menopecia Tablet bir süre denenebilir. Sanal olarak östrojen seviyesini artırmaktadır.

Kanser Hastaları (Kemoterapi Tedavisi Görenler)
Türkiye’de 20’den fazla kanser çeşidi ve yüz binlerce kanser hastası bulunmaktadır. Tedavisi genelde Kemoterapi ilaçları ile yapıldığı için hastalarda benzer özellikle görülmektedir.

Hastaların %99 gibi büyük bir bölümünde saç dökülmesi olup, bu dökülme aslında sadece saçlar değil, vücudun her yerindeki kılların dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Eller, kollar çok dikkat çekici olmadığı için saç ve kaş bölgesi dikkat çekici olmaktadır.

Fakat unutmamanız gereken bu geçici bir dökülme olup, kemoterapi uygulaması bitince 2-6 ay içerisinde dökülen saçlarınız ve kaşlarınız geri çıkacaktır. Kanser hastaları sakın bu tür durumları kafasına takmamalıdır.

Zaten düşük seviyede olan bağışıklık sistemi daha fazla hastalığa neden olabilir.

Op. Dr. Seher Şirin Yaşanan Sorunu Özetliyor
Yazı bir hayli uzun olduğu için bir çok arkadaşımız okumak istemeyecektir. Onlar içinde bir çözüm olması için Doktor Seher Şirin’in kaş dökülmesi nedenlerine dair hazırladığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Kaş Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Bu tür sorunları yaşayan insanlar mutlaka bir doktora muayene olması gerekir. Çoğu zaman sorunun kaynağı tespit edilerek tedavi süreci başlamaktadır. Kaş dökülmesi problemi yaşayan bireyler saç dökülmesinde de olduğu gibi ilk olarak Cildiye yada bir Dermatoloğa muayene olması gerekir. Bir çok tedavi yönteminden birini önerecek yada kendisi uygulayacaktır.

Kaşlarınız 1 Yıl İçerisinde Çıkmazsa / Boşuna Beklemeyin
Yaşadığınız sorunu en geç 1 yıl içerisinde çözmeye çalışmalısınız. Aksi halde kanser hastaları dışında bu süreçten sonra beklemenin anlamı yoktur. Çünkü kaş kökleri ölmesi nedeniyle geri dönüşü olmayan bir sürece girmiş olabilirsiniz.

Kaş Ekimi Yaptırmayı Planlayın
Kaşsızlık problemi ile bir ömür yaşamak mümkün değildir.

Hanımlar genelde kalıcı makyaj vs ile çözüm bulmaya çalışsa da kesinlikle doğal olmadığı gibi suni bir görünüme neden olarak daha fazla dikkat çekici olmaktadır.

Onun yerine daha doğal bir görünüm elde edeceğiniz kaş ekimi yaptırmak olmalıdır. Hayatınız boyunca sadece bir defa yaptıracağınız bu uygulamayı sizi tanımayan insanlar asla kaş ektirdiğini anlayamaz.

Kaş Ekimi Merkezleri
Bu iş sandığınız kadar basit olmayıp, öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Yüzlerce saç ekim merkezi olmasına karşın kaş ekimi ayrıca bir bilgi ve tecrübe gerektirmektedir.

Çünkü FUE yöntemini bilmeyen ve gerekli açıda ekilmemesi halinde dik görünüm ortaya çıkar. Araştırmanıza yardımcı olmak için hazırladığımız Kaş Ekimi Nasıl Yapılır sayfasını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak mutlaka incelemelisiniz. Türkiye’de ilk kaş ekimi yapan Op. Dr.

Atilla KAYA ve ekibinin başarılarını bulacaksınız.

Evet arkadaşlar bu konuda da aktaracaklarım bu kadar olup, lütfen gerek olmadıkça kaş almayın, aldırmayın yada bu işi bilen, sağlık ve estetik konusunda uzmanlara yaptırınız.

(Visited 1.447 times, 7 visits today)

Источник: https://www.sachastaliklari.com/kas-dokulmesi-nedenleri/

Cilt Hastalıkları

Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

Leke tedavisi nde en önemlisi doğru teşhis koymaktır. Dolayısıyla herhangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir dermatoloğa (cilt hastalıkları uzmanı) başvurulması ve leke türünün teşhis edilerek tedavinin planlanması önemlidir. İyi huylu ve çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilecek… Devamını Oku

Leke Tedavisi Devamını Oku

Akne (sivilce)

Akne(sivilce) En sık ergenlerde görülen ve kendini komedonlar (deri altında beyaz ve siyah noktalar), papülopüstüler (kırmızı deriden kalkık ve üzeri beyaz iltihap görüntüsü içeren kabarıklıklar), nodüller veya kistler Devamını Oku

Çoğunlukla ben olarak adlandırılan 0.5 cm den küçük, sınırları belirli, akkiz pigmente maküller, papüller veya nodüller olup, epidermis, dermis ve nadiren subkutan dokuda yerleşmiş melanositik nevüs hücre gruplarından oluşmuştur… Devamını Oku

Cilt Kanseri

Tek yada çok sayıda, ayrık, kuru, kaba ve yapışık kabuklu lezyonlar yetişkinlerin güneşe maruz kalan derisinde oluşur. Derşi kanseri öncüsü lezyondur… Devamını Oku

Tinea Pedis ayağın mantar enfeksiyonunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Mantarlar yaşayan mikroorganizmalardır ve her insanda büyüyüp çoğalırlar. Bu enfeksiyonun oluşmasında kişilerin ayak ve ayakkabı hijyeninin önemi büyüktür. Devamını Oku

Samyeli (P.Versicolor)

Samyeli (Pitriyazis versicolor), bir çeşit mantar hiflerinin yüzeysel büyümesi ile beraber olan kronik, sınırları belirli, sıklıkla gövdede oluşan değişik pigmentasyonlarla karakterize, skuamlı yamalardır. Devamını Oku

Siğil (Conduloma)

Siğil oluşumuna sebep olan human papilloma virus (HPV) enfeksiyonu insanlarda yaygın olarak bulunur. Deri ve mukoz membranlarda subklinik(dışarıdan bakınca belli olmayan) enfeksiyon veya çok değişik benign(belirgin) klinik lezyonlara sebep olurlar. Devamını Oku

Herpes (Uçuk)

Çocuk veya genç erişkinlerde ateş ve bölgesel lenf bezi iltihabıyla ortaya çıkar. 7-10 gün süren ağır bir döküntü ağızda, dudakta veya yüzde olabilir. Uçuk çok hafif veya belirti vermeden de seyredebilir. Devamını Oku

Saç Dökülmesi

Toplumlar saç ve saç şekilleri üzerinde sosyal ve kültürel bir rol oynarlar. Saç çizgisinin geriye kayması veya saçların incelmesi gerek erkek gerekse kadında çok önemli bir problem haline gelmiştir. Saçların neden döküldüğünü anlamaksızın, hastalar mucize tedaviler… Devamını Oku

Gül Hastalığı (P.Rosea)

Gül hastalığı sıklıkla kendiliğinden iyileşme özelliği gösteren bir tablo sergiler. İlk olarak haberci bir lezyonla başlar. Daha sonra vücuda dağılan döküntüleri olur. 13-43 yaşları arasında başlayabilir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında başladığı görülür. Devamını Oku

Seboreik Dermatit

Bu hastalığın klasik bulgusu bir kızartı üzerinde sarı yağlı görünümlü kepeklenmedir. Döküntüler en sık saçlı deri, burnun her iki yanı, kaşlar, kirpikler, kulak arkası, sırt ve göğüs gibi yağ salgısının fazla olduğu bölgelerde görülür. Fakat diğer vücut alanlarında da görülebilmektedir… Devamını Oku

Egzema

Egzema her türlü kızartılı, su dolu kabarcıklar, sulantı, kahverengi, kalınlaşmış deri döküntülerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örnek olarak dermatit, alerjik kontakt dermatit, seboreik dermatit, atopik dermatit, numuler dermatit verilebilir. Devamını Oku

Atopik Dermatit

Atopi kelimesi bir ailenin birden fazla üyesini sıklıkla etkileyen alerjik veya ilişkili hastalıkları tanımlar. Bu ailelerde saman nezlesi veya astım gibi alerjiler görülebilmesi yanında Atopik Dermatit olarak isimlendirilen deri döküleri de görülebilir. Devamını Oku

Psoriasis (Sedef)

Kafa derisi, diz ve dirseklerde görülen; kırmızı renkli ve üzerinde sedefimsi beyaz pullar bulunan yaralar şeklinde ortaya çıkması sebebiyle sedef hastalığı olarak bilinir. Psoriasis (sedef) toplumun % 1-3’ünü etkileyen ve süreklilik gösteren (kalıcı) bir deri hastalığıdır. Devamını Oku

Vitiligo (Ala)

Vitiligo deriye renk veren pigmentin kaybı ile oluşan beyaz deri lekeleridir. Vücudun herhangi bir yeri tutulabilir, sıklıkla vücut simetrik tutulur. En sık tutulum yerleri yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar ve cinsel organlardır. Devamını Oku

Molluscum Contagiosum

MC sık görülen kanseröz olmayan virüslerden kaynaklanan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Derinin en üst tabakasında yerleşen bu virüsler deride kabartıların oluşmasına neden olur. Yapı olarak siğillere benzerler fakat değişik bir virüs tarafından oluşturulurlar. Devamını Oku

Zona (Gece Yanığı) Devamını Oku

Folikülit (Kıl kökü iltihabı)

Folikülit (Kıl kökü iltihabı) Devamını Oku

Ürtiker (Kurdeşen)

Kurdeşen, derinin herhangi bir bölgesinde tek tek veya guruplar halinde soluk pembe renkli deri şişlikleridir. Ürtiker , kurdeşenin tıbbi ismidir. Deri döküleri yerinde iz bırakmadan birkaç saat içinde geriler ve kaybolur. Eskileri kaybolurken yeni döküler gelişebilir. Kurdeşen kaşıntılı bir hastalıktır fakat… Devamını Oku

n Planus

n planus, 30 -60 yaşlarda başlar, kadınları daha sık tutan sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Hızlı veya yavaş başlayan lezyonlar aylarca veya yıllarca sürebilir. Bazen şiddetli kaşıntı vardır. Ağız içinde beyaz renkli döküntüler yapabilir. Değişik klinik şekilleri vardır. Devamını Oku

Tırnak Sorunları

Tasarım Aşamasındadır. Devamını Oku

Источник: https://www.filizozgur.com/cilt-hastaliklari-istanbul.php

Kaş Dökülmesi

Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

Dikkat ederseniz bazı kadınların kaşları uzaktan bile çok dikkat çekici olabilmektedir. Dikkat çekici olan yönü genelde kaşların yerine boya, kalıcı makyaj ve dövme gibi suni görünümlü geçici çözümlerin yer almasıdır.

Peki neden kaş yerine boya yada kalıcı kontur gibi uygulamalara gerek duyur? en önemli nedeni kaş dökülmesi sonucu ortaya çıkan boşluğu ve kötü görünümü kapatmak için böyle bir çözüm bulunmaktadır. Fakat bunun yerine daha doğal görünümlü olan kaş ekimi yaptırmayı düşünmelisiniz.

Kaş ekimi konusunda ayrıca bilgi aktarılmıştır. Bu sayfada daha çok dökülme hususuna bakacağız.

Kaş Dökülmesi Nedenleri

Kadın ve erkekleri kıyasladığınızda kadınlarda %95 iken erkeklerde sadece %5 oranında olduğunu görürsünüz. Bu farkın ortaya çıkmasında en önemli sorun kadınların kaş aldırma uygulaması öne çıkmaktadır. Çünkü kadınların %90 gibi büyük bir bölümü kaş alma, aldırma yaparken, erkeklerin ise sadece %5-%10 gibi düşük olmaktadır.

Kaş Aldırma Evet arkadaşlar kaş dökülmesinin en önemli nedeni alma ve aldırma olup, bilinçsiz yapılması halinde kaş küsmesi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. 1 Yıl gibi sürede çıkmayan kaşlar kalıcı olarak çıkmayacağı anlamına gelmektedir.

Kalıcı Makyaj: Bir diğer dökülme nedeni ise daha güzel kaşlara sahip olmak için yapılan doğal olmayan uygulamalardır. Özellikle daha kalın görünüm elde etmek için uygulanan kimyasallar kıl köklerine zarar verebilmektedir.

Saçkıran Özellikle çocuklar ve gençlerde sık görülen Alopecia Areata her ne kadar saçkıran olarak tabir edilse de sadece saçlar ile sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılları madeni para büyüklüğünde bir yada birden fazla noktada dökmektedir. Görüldüğü yere göre kaş kıran, sakal kıran olarak tabir edilse de orjinal ismi Alopecia Areata olarak geçmektedir. Tedavisinde sarımsak, kortizon yanı sıra en etkilisi SADBE ilacı kullanabilirsiniz.

Guatr Hastaları Bazen kıl kökü kayıpları yaşadığınız hastalıklar yada kullandığınız ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Onlardan biride Guatr hastalığı olup, özellikle kadınlarda saç dökülmesi denince önemli bir yere sahiptir. Hipotiroidi (Tiroid Eksikliği) saçlarda olduğu gibi kaşlarda da dökülmeye neden olur.

Burada önemli husus hastalığın tedavisi olup, sorun ortadan kalkınca dökülme son bulacaktır.

Kansızlık: Yine aynı şekilde kadınlarda saç dökülmesine neden olan unsurlardan biri ve daha çok kadınlarda görülen kansızlık (Anemi) yine saç dökülmesi kadar kaşlarında dökülmesine neden olmaktadır.

Biotin Eksikliği Saç ve kıllarında her doku gibi kan ve vitamine ihtiyaç duymaktadır. Vitamin H, B7 Vitamini yada Biotin olarak bilinen bu enzim eksikliği saç dökülmesi yanı sıra kaşlarda zayıflama, dökülme görülür.

Yaşlılık İnsanın ilerleyen yaşı ile birlikte tüm dokularda zayıflama görülür. Bu zayıflama aynı şekilde kıl kökleri ile de alakalı olup, bir noktadan sonra kökler tutunamayarak dökülür.

Kanser Tedavisi Aynı şekilde Türkiye’de 20’den fazla çeşidi bulunan kanser hastalığı tedavisi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları büyük oranda vücudumuzdaki kılların dökülmesine neden olmaktadır. İlacın yan etkisi olarak ortaya çıkan bu durum ilacın uygulaması son bulması ile birlikte dökülme durur, dökülen kıllar geri çıkmaktadır.

Yanık ve Yaralanma: Bazı insanların kaşlarında ise küçük bir açıklık dikkat çekmektedir. Genelde çocukluğunda yada sonradan geçirilen kaza ve yanıklar kaşlarda kalıcı dökülmeye neden olmaktadır.

Kaş Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar yukarıda madde madde olarak sıraladığımız halde bile tam olarak Madazoris nedeni tam olarak bilinmemektedir. O nedenle ilk yapılması gereken mutlaka bir doktor muayenesidir. Çünkü kaş dökülmesinin nede kaynaklandığı tespit edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra gerekli uygulamalar yapılması gerekir.

Kaş Ekimi Gerekebilir
Madazoris problemi ile karşı karşıya kalan insanların büyük bölümünde sorun kalıcı hale gelmektedir.

Yani bitkisel ilaçlar, yağlar, gıda takviyeleri vs çok fazla işe yaradığı söylenemez. Bunun yerine daha doğal görünüm elde etmenizi sağlayan kaş ekimi önerilmektedir.

Genelde 300-400 kökün yeterli olduğu ve ücret olarak ise 1800 – 2000 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Idea’ta Kaş Ekimi Yapılmaktadır
Türkiye’de bu uygulamayı ilk yapan hekimlerden biri Op. Dr. Atilla KAYA olup iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Источник: https://www.ideaklinik.com/kas-dokulmesi.html

Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

Kaş dökülmesi, saç dökülmesine benzer şekilde, zamanla kaşların incelmesi ve uzamasını bırakmasıdır. Bunun birçok nedeni vardır. Tedavisi de nedene bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir.

Bu yazıda “kaş dökülmesi nedir”, “kaş dökülmesi sebepleri”, “kaş dökülmesi için ne yapmalı”, “kaş dökülmesi nasıl geçer” konularını inceleyeceğiz.

Kaş dökülmesi hangi hastalıkların habercisidir?

Kaşlardan biri veya her ikisi de inceliyorsa; enfeksiyon, cilt koşulları, hormonal değişiklikler veya aşırı aktif bir bağışıklık sistemi sebep olabilir.

Beslenme yetersizlikleri, fiziksel travma veya duygusal stres de kaş dökülmesine neden olabilir. Nedeni belirlemek, doğru tedavi seçeneğini bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşte en çok rastlanan kaş dökülmesi nedenleri

Alopesi areata

Alopesi areata, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi vücudunun bir kısmını düşman olarak tanır ve ona saldırır. Alopesi areata, saç üretimini yavaşlatan veya durduran saç köklerini hedef alır. Birkaç çeşit alopesi vardır:

 • Alopesi areata, rastgele saç dökülmesine neden olur.
 • Alopesi üniversalis, tüm saçların tamamen kaybolmasıdır.
 • Frontal fibrosing alopesi, saç derisi ve kaş kaybı ile birlikte kafa derisinde iz oluşmasına da neden olur.

Alopesi ayrıca el ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir.

Besin eksiklikleri

İnsan vücudu enerji kaynakları (karbonhidratlar, proteinler, yağlar), amino ve yağ asitleri, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere besleyici maddeler gerektirir. Bunlardan bazıları saç büyümesini sürdürür ve etkiler, bu nedenle herhangi birindeki eksiklik saç ve kaş kaybına neden olabilir.

A vitamini veya çinko eksikliği hücresel büyümeyi yavaşlatabilir ve nemlendirici sebum (yağ) üretimini engelleyebilir. Saç dökülmesini etkileyebilecek diğer daha belirgin eksiklikler şunlardır:

 • Biyotin (B-7 vitamini)
 • C vitamini (kolajen gelişimi)
 • Demir
 • E , B-12 ve D vitaminleri
 • Sistein
 • Omega-3 yağ asitleri

Egzama (atopik dermatit)

Egzama; ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe neden olan bir iltihaptır. Kaş kökleri cilt içine gömülü olduğu için egzama kaş dökülmesine neden olabilir.

Sedef hastalığı

Psoriasis cilt hücrelerinin çabuk çoğalmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır; kırmızı, kalın, pullu ve ağrılı yaralar meydana gelir, kaş köklerini bloke eder ve büyümeyi durdurur.

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, bir alerjen veya toksik tahriş edici maddeyle temastan kaynaklanır. Kaşıntılı veya yanma hissi oluşur. Kaşlarınızın yakınındaki alan etkilenirse, iltihaplanma kaş dökülmesine neden olabilir.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit genellikle devam eden bir durumdur. Bilim insanları, bunun bir mantardan ya da ciltteki aşırı yağ üretiminden kaynaklandığına inanmaktadır. Seboreik dermatit , kaşlarda bile kepek oluşumuna neden olur.

Tinea capitis (saçkıran)

Saçkıran olarak bilinen Tinea capitis de mantardır. Kırmızı, kaşıntılı, kabarık, halka şeklinde yaralar ve kabarcıklara neden olur. Bu yaralar kaşların üzerinde belirdiğinde, kaşlar dökülür ve kel bir iz bırakır.

Tiroid hastalığı, kaş dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Tiroid bezi, metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretir. Bu salgı bezi çok fazla veya çok az hormon ürettiğinde, vücut dengesizleşir ve normal süren işlemler bozulabilir. Bundan kaşlar da etkilenebilir.

Hansen hastalığı

Hansen hastalığına (cüzzam) bakteri neden olur ve cildin her yerinde yaralar görülür. Lepromatous cüzzamı lezyonları, tüm vücutta saç ve kaş dökülmesi, uyuşuk ve uzuv güçsüzlüğüdür.

Stresten kaş dökülmesi

Aşırı stres ve anksiyete, saç foliküllerinde oksijen azalması ve kaş dökülmesine katkıda bulunan, dalgalı hormon seviyeleri dahil fizyolojik değişikliklere neden olabilir.

Hamilelik ve doğum

Hamilelik ve doğum süreçleri, hormonları ve vücudun biyokimyasının diğer yönlerini etkiler. Bu dönemlerde yaşanan hormonsal dalgalanmalar, kaş dökülmesine neden olabilir.

Telogen effluvium

Telogen effluvium (TE) normal saç büyüme döngüsü hormonal veya vücuttaki diğer değişikliklerle yarıda kesildiğinde meydana gelen anormal bir saç ve kaş dökülmesidir.

Yaşlanma

Hem erkekler hem de kadınlar, 40’lı yaşlarda, kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron seviyeleri azaldığı için saç ve kaş dökülmesi yaşayabilir.

Kalıcı makyaj veya makyaj ürünlerinin aşırı kullanımı

Kaşları aşırı almak küçük travmalara neden olur ve sonunda kaşlar o noktada uzamayı durdurabilir. Sert makyaj, uzun süre kullanıldığında benzer hasarlara neden olabilir.

Kemoterapi

Kanserle savaşmak için uygulanan bir yöntem olan kemoterapi, saç ve kaş dökülmesine neden olur.

Kaş dökülmesi tedavisi

Kaş dökülmesinin nedeni belirlendikten sonra doktorunuz en iyi tedavi seçeneklerini sunacaktır.

Kaş dökülmesine ne iyi gelir?

 • Topikal, enjekte edilebilir veya hap formundaki kortikosteroidler, inflamasyonu ve immün yanıtı azaltarak alopesi areata, egzama, dermatit veya sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Kaş dökülmesi için bitkisel çözümlerden biri Hint yağıdır. Bazı hormonlara etki ederek kaş köklerini uyarabilir.
 • Antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri ile besin takviyesi, kadınlarda ve muhtemelen erkeklerde de kaş dökülmesine karşı etkilidir.
 • Hormon bozulmalarının neden olduğu durumlar için, bir endokrinolog, tiroid uyarıcı hormon, östrojen veya testosteron gibi reçeteli ilaçlar yazabilir.
 • Kaş nakli de kaş dökülmesi için bir seçenektir. Cildin bir bölümünden kıl köklerinin çıkarılmasını ve köklerin seyrek kaş bölgesine nakledilmesini içerir.
 • Bazı insanlar kaşlarındaki dökülmeyi, kalıcı makyaj veya yarı kalıcı dövmeler ile gizlemeyi seçmektedir.

Kaş dökülmesi nasıl önlenir?

Kaş dökülmesini, başlamadan önce önlemek bazen mümkündür. Çözülecek herhangi bir eksiklik olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılabilir.

Bol miktarda yağsız protein, meyve ve sebze tüketin. Masaj veya meditasyon gibi stresi azaltmanın ve rahatlamanın yollarını bulun.

  Saçlar için, saç ağartıcı veya boya kullanacaksanız, kaşlarınızı korumak için vazelin gibi bir krem kullanın.

Sonuç olarak;

Kaş dökülmesi, endokrinolojik, otoimmün veya travma gibi birçok nedene bağlı olabilir. Tedavi seçenekleri ilaçlardan ve kremlerden, alternatif tedavilere ve kozmetik işlemlere kadar uzanır.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/kas-dokulmesi-neden-olur/

Kaş neden dökülür

Soluk Cilt, Dökülen Kaş Hastalık Habercisi!

   Kaş dökülmesi ( madarozis ) farklı sebeplerle ve farklı şekillerde olabilmektedir. Genellikle net sebep bulunamaz ve tedavide buna bağlı olarak deneme yanılma şeklindir yapılır.

Kaş ekimi resimleri ve videoları için instagram.com/kasekimi

   En sık görülen dökülme şekil vermek üzere kaşlar alınırken yanlış alım yapılması sebebiyle köklerin zedelenmesi buna halk arasında kaşlarda küsme denir, kaşlar zayıflayarak kaybolur. kalitesini artırmak için badem yağı gibi doğal ürünler kullanılsada cevap alınamaz ve ekimle sorun çözülür.

Hormonal kaş dökülmesi

Hipotiroidi (bir tür guatr) denilen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak gelişen tiroid hormonunun düşüklüğünden kaynaklanan bir durumdur, erken dönemde hipotiroidi tedavi edilirse kaştaki sorun kendiliğinden düzelir.

Trikomania ( çekiştirme tiki )
Kişi ders çalışırken, telefonla konuşurken veya sinirlendiğinde kaşlarını çeker, bir süre sonra bu çekilen kaşlar çıkmamaya başlar. Tek tedavi yöntemi ekimdir ancak hasta ekilenleri de yeniden çekeceği için kesinlikle asıl sorun ortadan kaldırılmış olmalıdır.

Kaşta saçkıran (allopecia areata)

Kaşın yada kaşların bir kısmı yada tamamı dökülür, sebebi  genellikle bulunamaz, tedavide bölge cildinde dolaşımı artırmak için çeşitli doğal yöntemler (sarımsak sürmek) veya ilaçlar (ditranol) kullanılır.Büyük çoğunluğu bu yöntemlerle geri çıkar ama bir kısmı çıkmaz.

Saçkıran olan bölgeye kortizon enjeksiyonu % 80 başarılı sonuç alınmasını sağlar ancak en başarılı sonuç veren tedaviler squarik asit di butil ester (SADBE) ve Difensipron (DPCP) dur ve başarıları birbirine yakındır.

Her ikisinin de başarı oranları % 90-95 civarıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen 8-10 ay kaşlar çıkmazsa ekim yapılır.

Ancak ekilecek kıl köklerinin de saçkırandan etkilenme ihtimali vardır bunu bilerek ekim yaptırılmalıdır.

 Kaş köklerinin yaralanma veya yanarak zarar görmesi
Yaralanma alanındaki kökler öldüğü için ve yara dudakları arasına yenilenme dokusu geliştiği için  o bölgede kıl oluşamaz. Tek tedavi seçeneği ekimdir. Kalıcı konturdan söz etmeye bile gerek yok, vücudunuzda kıl varsa doğal çözüm olan ekimi tercih edin.

 İleri yaşa bağlı kaş zayıflaması ve dökülmesi
bazı insanlarda zaten zayıf olan kaşlar yaş ilerledikçe dökülür, günlük 10 mg B7 vitamini almak kalite artışı sağlar ancak dökülmeye etki etmez. Ensede alınabilecek kalitede kök varsa ekimle tedavi edilir.

Allopecia universalis (vücuttaki tüm kıllar sebebi bilinmeyen şekilde dökülür)
Tedavisi mümkün değildir,hiç hoş olmasada kalıcı makyaj yapılabilir.

Kaş Dökülmesi Tedavisi

Halk arasında sarımsak, badem yağı gibi ürünler önerilse de bunların anlamlı etkisi olmaz, dökülmede en etkili madde squarik asit di butil ester adlı maddeyi içeren içeren en etkili ilaç saçkıran tedavisinde de kullanılan Sadbe Roll On adlı ilaçtır, roll on uçla günde iki defa ıslatmak beklentiyi karşılayabilir. Sadbe denemeden ekime karar vermeyin.

Kaş Seyrelmesi

Bazı kişilerde doğuştan seyrektir, bu seyrekliğin bir sebebi yeterli kıl olmaması diğer bir sebebi ise yeterli kıl olmasına rağmen tüy gibi olduğu için dolgunluk sağlayamamasıdır. Bir diğer sorun da yukarıdaki sebeplerin bir kısmı nedeniyle kayıpla seyrelmedir.

Bu sorunu olan kişilerin ümitlerini kullanmaya çalışan bazı uyanıklar serum (eeose) adıyla piyasaya kozmetik ürünler sürmüş olsa da bu tür ürünlerin en küçük bir olumlu etkisi olması beklenmez. Boşa para kaybıdır.

Seyrelme için en etkili ilaç saçkıran tedavisinde kullanılan Sadbe Roll On dur, roll on uçla günde iki defa ıslatmak tatmin edici sonuç verir.

Saç dökülmesi tedavisi için üretilen Hairforte Sprey fırça yada ucu pamuklu çubuklarla kaşa sürülürse kalite artışı olma ihtimali vardır.

Dökülme ve diğer sorunları ile ilgili ayrıntılı bilgi için

 http://www.kasekimi.com/kas-dokulmesi-nedenleri

Kaş Dökülmesi Neden Olur ?

Kaştaki Yara İzini Kapatma

Kaştakş yara izi son derece rahatsız edici olmaktadır.Küçücük bir iz dahi olsa yüz bölgesinde en dikkat çekici nokta olmaktadır öyle ki bakan kişinin ilk dikkatini çeken nokta kaştaki yara izi olmaktadır.

Kalem ve kalıcı makyajla kapatılsa da en doğru kalıcı ve doğal çözüm ekimdir.Tecrübeli doktor tarafından doğru teknikle yapılan ekim ile tama yakın düzeltilebilir ve doğal kaşlardan ayırt edilemeyecek bir sonuç elde edilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ekilecek köklerin ekim açılarıdır, kök cilde kanal açmadan iğne ile delerek yerleştirilmelidir ve bu yapılırken yara izinin çevresindeki kaşlarla aynı açılarla ekilmelidir.

Uygun açılarla ekilmezse var olan kaşların arasından diken gibi çıkarak çirkin bir görünüme sebep olur.Kaşta çirkin görünüme sebep olabilen yaralanmalar;
* Yanık izi

* Yara izi* Ameliyat izi* Dikiş iziBu tür kaştaki kayıplar çevredeki kaşın yoğunluğu kadar kök nakli yapılarak tama yakın kamufle edilebilir. Yara izi ekimi sonrası görünmez şekle getirilmiş olur bir anlamda tam kapatılır.İz gibi bölgesel küçük kaş kayıpları da (tik ile sürekli çekilmesi, saçkıran vs) aynı şekilde tedavi edilebilir.

Ekim uygulamaları başlamadan önce iz cerrahi olarak çıkarılıp geri dilkilirdi ancak yine iz kalırdı ve hasta memnuniyeti çok düşük düzeylerdeydi kök nakliyle en ideal şekilde çözülebilmektedir.

                                                                          Kaş ekim öncesi

                                                                  Kaş ekimi sonrası

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Источник: https://www.doktoronerileri.com/kas-neden-dokulur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.