Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Hava yoluyla bulaşan hastalıklar solunum yoluyla bulaşan hastalıklar

Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

 • Grip
 • Nezle
 • Bademcik iltihabı
 • Bronşit
 • Faranjit
 • Orta kulak iltihabı
 • Zatürre

Hava ve solunum yoluyla bulaşan hastalık nedir?

Havaların soğuduğu mevsimlerden itibaren, özellikle kış aylarında havayla ve solunum yoluyla bulaşan hastalıklar konusunda çok ciddi artışlar meydana gelmektedir. Aslında bu hastalıkların artmasının asıl nedeni özünde soğuk havalar olarak bilinse de, işin içeriğinde bu tip havalarda havaya yayılıp solunmak zorunda kalınan bakteriler ve virüslerdir.

Bu tip zorlu kış şartlarında insanlar dışarıda kendilerini üşütmemek için kapalı ortamlara kaçsa da aslında kendileri için daha zararlı bir durum yaratmaktadırlar. Bunun sebebi gidilen kapalı ortamlar alışveriş merkezi, kapalı gösteri alanları, sinemalar vb.

alanlar olduğu için bu tip bölgelerin havalandırma şartları çok daha kötü olmakta ve her türlü virüs, bakteri çok daha kolaylıkla yayılıp çoğalmaktadır.

Havaların soğukluğu, burundan akciğere kadar devam eden solunum yolunun enfeksiyonlara karşı hazırlıksız kalmasına neden olmaktadır.

Yani bağışıklığını kaybeden vücut her türlü hastalık mikrobuna açık hale gelerek çok kolay bir şekilde hasta olmaktadır.

Bunun dışında hareketsiz yaşam, havaların sürekli soğuk olmasından mütevellit vücudun güneş ışığının direnç kazandırma durumundan mahrum kalması gibi durumlar da bu tip hastalıklara yakalanmamıza zemin hazırlamaktadır.

Bahsi geçen havayla solunarak bulaşan hastalıklardan hastalığa kapılmadan önce kış ayları başlangıcında yakalanılmak istenmeyen hastalığa bağışıklık kazandıracak aşılardan yaptırmak engelleyici yöntemler arasında en işe yarayanlardır. Ancak aşı olunmaya geç kalınmışsa ve vücutta hastalık başlamışsa, o süreçte de sadece doktorun verdiği doğru ilaçları dozunda ve saatinde kullanarak hastalıklardan kısa bir sürede kurtulmak mümkün olmaktadır.

Bu tip hastalıkların genel adına “akut solunum yolu enfeksiyonları” ismi verilmektedir. Vücudumuzda solunum yolu olarak adlandırılan kısımlar; kulak, burun, ağız, boğaz, bademcikler, geniz, ses telleri, sinüsler, soluk borusu ve akciğerdir.

Saydığımız tüm bu kısımlarda bir nedenden dolayı ortaya çıkan hastalıklar iltihaplanmayla birlikte akut solunum yolu enfeksiyonları kıstasında değerlendirilmektedir.

Bu enfeksiyonlar halk arasında grip, nezle, bademcik iltihabı, bronşit, faranjit, orta kulak iltihabı ve zatürre olarak bilinmektedir.

Hava ve solunum yoluyla bulaşan hastalıkların nedenleri nelerdir?

Grip : Grip hastalığına bakıldığında, solunum sistemi hastalıklarından en çok bulaşan tipte bir hastalık olduğu öğrenilir.

Grip olan kişi soğuk soğuk terlemekte, ateşi çıkmakta, kaslarında ağrılanmalar oluşmakta ve halsizlik sıkıntısından yakınmaktadır.

Gribe müdahale edilmezse ilerleyerek bronşite, zatürreye, kulak iltihabına ve hatta kalp yetmezliğine varabilecek sonuçlara yol açabilir.

Nezle : solunum yollarında iltihap oluşması sonucunda sıvı salınımı durumuna denilmektedir. Soğuk algınlığının sebep olduğu nezle, burunda burun çukuru denilen alanların kurumasıyla ve rahatsız edici bir kaşıntının başlamasıyla devam eder, hapşırma ve sürekli burun akıntısıyla devam eden bir süreç ortaya çıkartır.

Bronşit : Bronşit hastalığı, vücudumuzda bulunan bronşların (hava yolu olarak da adlandırılır) iltihaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Zamanında müdahale edilmezse “pnömoni” de denilen zatürre hastalığına dönüşebilmektedir.

Özel olarak sigara içen bireylerde çok daha sık olarak ortaya çıkmakta ve tehli olabilmektedir. Bronşit olan kişilerin hem boğaz ağrısı çektikleri hem de burun akıntısı sorunu yaşadıkları bilinmektedir. Bu durumların ardından gelen kuru öksürük kişinin boğazını ve gırtlağını da rahatsız etmektedir.

Kuru öksürük zamanla artarak öksürük krizlerine ve balgamlı öksürüklere de dönüşebilmektedir.

Zatürre : Son olarak zatürre hastalığından bahsedecek olursak, enfeksiyon durumunun akciğerleri etkilemesiyle birlikte akciğerlerde iltihaplı bir tabakanın oluşması sonrasında meydana gelmektedir.

Zatürre hastası olan bir kişinin akciğer yapısında bulunan hava keseleri normal insanlarınkinden farklı olarak hava yerine iltihap ile dolmaktadır. Durum böyle olunca da metabolizmada kan yapısına yeterli oksijen verilemeyerek hücrelerde sıkıntılar meydana gelmektedir.

Bir kişinin zatürre olduğunda gösterdiği belirtiler şiddetli bir şekilde öksürük krizleri, aniden gelen ağır öksürükler, terleme durumu, ateşlenme durumu, çok koyu renkli balgam atma, kusma durumları, göğüs ağrısı ve halsizlik görülebilmektedir.

Hatta bazı hastalarda balgam yapısı kanlı olarak bile atılabilmektedir.

Hava ve solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan nasıl kurtulunur?

Kişilerin bu tip hastalıklarından korunmak içini öncelikle bu tip hastalıklara  yakalanmamak için yazımızın başında da söylediğimiz gibi aşı uygulaması yaptırılması gerekmektedir.

Eğer süreç olarak geç kalındıysa veya vücudumuzun aşıya karşı bir çeşit alerjisi bulunuyorsa, bu sefer hastalığa yakalanma aşamasını düşünerek önlem alınmalıdır.

Bu tip bir hastalığa kişi kendisi yakalandıysa kalabalık yerlerde mutlaka ağzını kapatarak öksürmeli veya hapşırmalı, eğer kendisi değil de ortamda başka biri hasta ise o kişiyi uyararak ağzını kapatmasını söylemelidir.

Sümüklü ya da balgamlı hastalıklarda asla dışarıda yerlere tükürülmemeli, hatta mümkün oldukça bu tip sorunlar peçete vasıtasıyla halledilmelidir. Evdeki odalardaki halılar, perdeler toz yaratmayacak şekilde temizlenmeli ve odalar hastalık süresince havada sürekli virüs ürediği için havalandırılmaya özen gösterilmelidir.

Hasta olunan dönemde veya hastalığa kapılınması muhtemel olan süreçlerde mümkün oldukça bakteri ve virüs bulaşacak kapalı ortamlara gidilmemeli, beden temizliği unutulmamalı ve doktora gidilerek onun verdiği ilaçlar eksiksiz olarak kullanılmalıdır.

Источник: https://www.mailce.com/hava-ve-solunum-yoluyla-bulasan-hastaliklar.html

Solunum Yolu Hastalıkları

Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Solonum sisteminde bulunan burun ve ağız yardımıyla dışarıdan alınan hava akciğerlere ulaşmak üzere bir yola girer. Bu yolda yutak, gırtlak ve soluk borusu mevcuttur. Bu yoldan geçen hava son olarak akciğerlere gelir. Akciğerdeki bronş ve bronşçuklardan geçerek alveollere iletilir. Oradan da oksijen ihtiyacı bulunan diğer organlara geçiş yapılır.

 • Akciğer Kanseri
 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
 • Astım
 • Zatürre
 • Tüberküloz
 • Grip
 • Soğuk Algınlığı
 • Sinüzit
 • Akut Bronşit
 • Larenjit
 • Farenjit
 • Tonsillit (Bademcik İltihaplanması)

Akciğer dokularında bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğaldığı bir hastalık çeşididir. Bu kontrolsüz çoğalma hücrelerin çevre doku hücrelerini sararak ve ya akciğer dışı organlara yayılmalarıyla ortaya çıkar.

En sık görülme nedeni uzun süre tütün kullanımına maruz kalınmasıdır. Fakat sigara içmeyen insanlarda da görülme oranı vardır.

Ortaya çıkmasında genetik faktörler, radon gazı, hava kirliliği, tütün dumanı gibi pek çok sebebi vardır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Öksürme ve kanlı öksürme
 • Göğüs ağrısı
 • Kilo kaybı

Bu belirtilerin pek çok hastalığın sebebi olabileceği için akciğer kanseri tanısı konması oldukça zorlaşabilir. Akciğer kanseri tanısı, göğüs röntgeni ve bilgisayarlı tomografi ile belirlenebilir. Kesin tanı ise biyopsi ile konmaktadır.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Tedavi süresini hastalığın evresi, kanserin doku tipi hastanın genel durumu belirler. Hastalık küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olarak ikiye ayrılır. Tedavide izlenecek yolu bu sınıflandırma yöntemi belirler. Küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi ve radyoterapi tercih edilir. Fakat küçük hücreli dışı kanser çeşidinde ise tercih yöntemi cerrahidir.

Akciğer kanserinin görülme oranı yaşa bağlı olarak artar, genelde 50-70 yaş aralığı arasında görülür. a vitamini yönünden eksik beslenen insanlarda kanser riski, beslenmeyenlere göre daha düşük orandadır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir?

Uzmanlara göre dünyada ölüme en çok sebebiyet veren dördüncü hastalık olarak belirlenmelidir. İlerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan fakat aynı zamanda önlenip tedavi edilebilen bir akciğer hastalığıdır. Hafif, orta şiddette ve ağır şiddette olmak üzere üç şekilde incelenir.

En önemli nedeni sigara kullanımıdır. Sadece sigara değil tüm tütün ürünleri bu gruba dahildir. Bunun yanında iç ortam kirliliği ve tozlu iş yerleri, daha önce yaşanan akciğer hastalıkları ve tedavi edilmemiş astım bu duruma sebebiyet vermektedir.

KOAH Belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Balgam çıkarma
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste tıkanma
 • Morarma

KOAH Tedavisi

KOAH tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Fakat bu hastalığa rağmen hayatınıza devam edebilirsiniz. Hastalığın şiddetini azaltan ilaçlar ve iyi hissetmeye yardımcı terapi yöntemleri mevcuttur. Akciğerler tamamen eski sağlığına geri dönmezler ama zamanla hastalığın başlangıcına göre daha iyi duruma gelebilirsiniz.

KOAH Hastalarına Öneriler:

 • Yapılması gereken işleri kendinizi çok yormadan yapın.
 • Hangi durumlarda hangi, hangi durumlarda kötü olduğunuzu belirlemek adına günlük tutmaya başlayın.

 • Banyo yapmak yerine duş almaya özen gösterin. Banyo da çok uzun süre kalmak ve ya küvet kullanmak yorucu olabilir.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Düzenli olarak hareket edin.

 • Fazla eğilip kalkmamaya özen gösterin.

Astım Nedir?

Solunum yollarında oluşmuş iltihaplanma sonucu, çok fazla duyarlı olmasına ve kimi zamanlar nefes daralmasına yol açan bir hastalıktır.

Sebebi kesin olarak belli değildir. Genel olarak kabul edilen görüş ise doğuştan soluk borularının çevreye duyarlı olması ve ya zatürre gibi hastalıklardan sonra oluşabileceğidir.

Mikrobik hastalıklar, soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, allerjen maddeler gibi sebepler astımın artmasına neden olmaktadır.

Astım Belirtileri

 • Ataklar
 • Nefes darlığı, hırıltılı solunum,
 • Öksürük
 • Sinüzit, göz alerjisi, egzama
 • Zor çıkarılan koyu balgam

Astım Tedavisi

İlk 6 yaşa kadar görülen astım çeşidi geçici olabilmektedir. Hastalık tedavisinde etkili ve güvenilir ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalık çok ileriye gitmediği zamanlarda kontrol altına alınıp tedavi edilebilmektedir. Bilinçsiz ve düzensiz tedavi yöntemleriyle hastalık giderek ilerler ve görülen atak sayısı, şiddeti artabilir. Bu durumda hasta sürekli nefes darlığı şikayeti yaşar.

İlk aşamada hastayı rahatlatıcı ilaçlar kullanılır. Atak durumlarında hemen kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sayesinde hastanın nefes darlığı, öksürük ve hırıltı sorunu azalır. İkinci aşamada ise hastalığın tedavi edici aşamasına geçilir. Bu ilaçların da büyük bir kısmı solunum yoluyla alınır. Fakat tablet olarak da kullanılanları vardır.

Sinüzit Nedir?

Sinüs, kafa kemikleri içine yerleşen, ağız ve burun içine açılan, içi hava dolu olan kemik boşlukları olarak adlandırılır. Ses tınısı, ses karakteri, burundan geçen havanın vücut ısısına ayarlanması, kafa ağırlığını azaltıp başın dik durmasını sağlar.

Sinüs boşluklarını kaplamakta olan mukus tabakasının bakteri ve mantarlar yüzünden iltihaplanması durumu ise sinüzit olarak adlandırılır. Genelde kış aylarında görülmektedir.

Sinüzit Belirtileri

 • Göz ve yüz çevresinde şiddetli baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun ve genizden gelen sarı-yeşil renkteki akıntı
 • Ağız kokusu
 • Koku ve tat bozukluğu
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Adaptasyon güçlüğü
 • Çocuklarda bunlarla birlikte iştahsızlık, öksürük, bulantı ve kusma şikayetleri de görülebilir.

Sinüzitin Tedavi Yöntemi

Medikal ve cerrahi tedaviye olumlu yanıt veren bir hastalıktır. En önemli ilaç kullanılan antibiyotiklerdir. Bunun yanında burun açıcı spreyler, alerji hapları, soğuk algınlığı hapları burun ve sinüs yıkama sıvıları da kullanılmaktadır.

Farenjit Nedir?

Burun ve ağız boşluğunda oluşan iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki türden oluşur. Aniden gelişen akut, zamanla oluşan kronik farenjittir. Bulaşması öksürük ve ya hapşırıkla olabilir. Virüslerin yanında sigara, alkol kullanımı, tozlu ve kirli hava, geniz akıntısı, çok sıcak ve çok soğuk içecekler de kronik farenjidin ilerlemesine neden olur.

Farenjit Belirtileri

 • Boğaz ağrısı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Geniz akıntısı
 • Yutkunma zorluğu
 • Baş ve eklem ağrıları
 • Boğazda kızarıklık
 • Öksürük ve lenf bezlerinin şişmesi
 • Kulak ağrısı belirti nedenlerinden başlıcalarıdır.

Farenjitin Tedavi Yöntemi

Antibiyotik kullanımı virüslerden kaynaklanan farenjit tedavisinde iyileştirici bir kullanım olmayacaktır. Fakat bağışıklık sistemi zayıfsa antibiyotik kullanmak işe yarayabilir. Ağrı kesici, ökrüsük kesici, burun açıcı spreyler, ağız gargaraları kullanılabilir.

Tüberküloz Nedir?

Bir basil çeşidiyle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer bir adı ise veremdir. Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı, alkol ve sigara bağımlılığı gibi hastalık yaşayanların vereme yakalanma oranları normal insanlara göre daha yüksektir.

Tüberkülozun Belirtileri

 • İki haftadan uzun süreli öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Kan tükürme
 • Gece sürekli terleme hali
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık ve ani zayıflama bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Tüberkülozun Tedavi Yöntemi

Kullanılması gereken 5 ana ilaçla olumlu sonuç alınabilen bir hastalık türüdür. Tedavisi süresi minimum 6 aydır. İlaçları her gün düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Tedavi süresince hastanın iyi beslenmesi, iyi dinlenmesi ve hava değişiminin artık tedavide pek bir önemi olmadığı belirlenmiştir. Her şey ilaçlarda bitmektedir.

Akut Bronşit Nedir?

Soğuk algınlığının sonrasında görünen bulaşıcı bir hastalıktır. Sebebiyet olarak üst solunum yollarına yerleşen bakteri ve ya virüsler olarak gösterilir. Çocuklarda görülme ihtimali yetişkinlere göre daha fazladır.

Akut Bronşit Belirtileri

 • Öksürük
 • Öksürük sonrası balgam
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Hırıltılı solunum
 • Halsizlik gibi nedenler akut bronşitin belli belirtileridir.

Akut Bronşit Tedavisi

Genelde tanı konduktan sonra ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük şurupları kullanılır. Balgamı atmak için de önerilen bazı ilaçları kullanmak gerekmektedir. Ayrıca hastalığın kısa sürede sonlanması için sigara kullanımını minimuma indirmek hatta mümkünse bırakmak gerekmektedir.

Zatürre Nedir?

Akciğerin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Akciğer enfeksiyonu sonucu alveoller iltihaplanır ve kan hücrelerindeki plazma sıvı bu alana dolar ve alveoller hava içeriğini kaybederler. Genelde çocuklarda görülür.

Zatürre Belirtileri

 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Aşırı susama ve hızlı soluk alıp verme
 • Dudaklarda mavileşme
 • Şuur kaybı, dalgınlık, algı bozukluğu
 • Öksürük
 • Şiddetli göğüs ve baş ağrısı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Zatürre Tedavisi

Hastaneye yatma durumunda damardan uygulanan antibiyotik, sıvı takviyesi ve ağrı kesicilerle tedavi sağlanmaya çalışılır. Ev ortamında ise ağızdan antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ve balgam söktürücü ile tedavi tamamlanır.

Источник: https://evdesifa.com/solunum-yolu-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.