Sonbahara Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanın

Sonbahara Hafif Bir Başlangıç İçin Mevsim Sebzeleriyle Hazırlanan 12 Nefis Tarif

Sonbahara Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanın

Bayramdı, tatildi derken neredeyse hiç farkına bile varmadan eylül ayında bulduk kendimizi. E Kurban Bayramı'nı da henüz ardımızda bıraktığımızdan bu aralar midelerimize biraz fazla yüklenmiştik, doğruya doğru.

Yazın sıcacık günlerini ardımızda bırakmaya az kala, sonbaharın depresif havasından kendimizi kurtarmak için yine yemeklerden destek alacağız tabii.

Mesela şu güzelim mevsime, tam da şu aralar en tazelerini bulabileceğimiz sebzelerle lezzet katacak, hafiflikten de ödün vermeyeceğiz. Neyse ki eylül, yaz bereketinin doludizgin sürdüğü bir ay olduğundan yine taptaze biberler, patlıcanlar, domatesler eşlik edecek mutfaktaki telaşımıza.

Hani derler ya “Nasıl başlarsan öyle gider” diye. İşte tam da öyle, sonbahara sağlıkla başlayıp kendimizi kışa en lezzetlisinden hazırlayacağız.

O zaman alışveriş listeleri yapılsın, sonbahar lezzetleri tabaklara dolsun!

Şu sıralar bol bol alınanlardan: Barbunya

Barbunya Tarifi

Yazdan sonbahara geçerken domates gibi, biber gibi kilolarca alınan yiyecekler vardır ya hani… Bazılarıyla kavanozlarca salça yapılır, bazıları kış için donduruculara konur. İşte o isimlerin başını çekenlerden olan barbunya ile başlayalım dedik. Depolarken taze taze yemeyi de ihmal etmeyin istedik.

Protein olsun: Barbunya tarifi

Bu haline de bayılacaksınız: Biberiyeli, sarımsaklı fırın patates

En taze patatesleri alıyor, mevsimin yine en taze isimlerinden biberiyeyle, sarımsakla, kabak çekirdeğiyle buluşturuyoruz. Zaten patatesin her haline bayılan insanlar olarak, bu tarifle en ala patates kızartmasını bile unutuyoruz.

Yeni favorimiz: Biberiyeli, sarımsaklı fırın patates tarifi

Şifa niyetine: Ekşili semizotu çorbası

Semizotunun önderliğinde bir tencerede buluşan nohut, bulgur gibi malzemelerle hazırlanan, tek bir kasesiyle tıka basa doyuran bir çorba karşınızda.

Ana yemeğe yer kalmaz: Ekşili semizotu çorbası tarifi

Semizotunu yemek olarak değerlendirmek isteyenlere: Zeytinyağlı semizotu

Siz yeter ki semizotunu bol bol değerlendirmek isteyin, çorba yapmasanız da olur. Zeytinyağıyla şipşak hazırlayıp afiyetle yiyebileceğiniz bu lezzet, daha ilk denemenizde en sevdiğiniz zeytinyağlılar arasına girecek.

İddiamız iddia: Zeytinyağlı semizotu tarifi

Kaçırmadan: Zeytinyağlı börülce

Börülce, neredeyse tüm yaz bizimleydi ama tahmin ediyoruz ki onu öyle çok davet etmediniz sofranıza. O yüzden zamanını kaçırmadan, belki son bir kez daha sofranıza konuk edin diyoruz.

Çünkü faydasından sual olunmaz: Zeytinyağlı börülce tarifi

Köfteleri de fırınladınız mı tamamdır: Domates burger

Burger ekmeksiz de olur dedik, mevsim güzeli domateslerden destek aldık. Biz köfteleri kızarttık ama siz, daha hafif olması için dilerseniz köfteleri fırınlamayı da tercih edebilirsiniz.

Oy oy oy: Domates burger tarifi

Patlıcan hafifledi: Bulgurlu ızgara patlıcan ruloları

Hafif beslenmeye çalışanların en çok uzak durduğu yiyeceklerden biri patlıcan. Oysa o çok bilinen yöntemi uygulayıp onları yağda kızartmak yerine ızgarada pişirince hiç de yağlı olmuyor kendisi. Bulgurla da çok yakışıyor üstelik.

Hafifliğin en yeni adreslerinden: Bulgurlu ızgara patlıcan ruloları tarifi

Salatasız olmaz: Közlenmiş biber salatası

Şu güzelim biberleri sadece salça yapmak için kullanmak olmaz. Közleyip enfes bir salataya da imza atmalı. Şu sıralar tazelikte bu biberlerle yarışan taze soğan ve sarımsakları da içinden eksik etmemeli.

Lezzeti sadeliğinden: Közlenmiş biber salatası tarifi

Atıştırmalık isterseniz: Biberiyeli krakerler

Biberiyeli Kraker Tarifi

“Ana yemekleri hafiflettik hafifletmesine ama ara öğünlere de sağlıklı alternatifler yaratmalı” derseniz sizi hemen böyle alabiliriz. Taptaze biberiyelerin o kendine has lezzetleriyle anlam bulan bu krakerler, çantanızda hep olsun isteyeceğiniz kadar enfesler.

27 dakikanızı ayırmaz mıydınız: Biberiyeli kraker tarifi

Biraz da içelim: Şeftali kompostosu

Şeftaliler bitmeden onları taze taze afiyetle yemek dışında da değerlendirmesek mi? Şöyle misler gibi bir komposto hazırlayıp içimizi ferahlatsak, yemeklere enfes bir eşlikçi yapsak mesela?

Nefis olur nefis: Şeftali kompostosu tarifi

Hep sebze olmaz diyenlere nefis bir bonus: Fırında palamut

Fırında Palamut Tarifi

Eylül ayıyla birlikte biten av yasakları, açılan balık sezonu sonbaharı sevmek için başlı başına bir sebep. Hazır bu aralar bol bol bulabilecekken en azından haftada bir gün misler gibi palamut yapsak ya…

Üstelik fırında: Fırında palamut tarifi

Küçük balık sevenleri unutmadık bonusu: Barbun

Barbun Tarifi

Kimi büyük balık sever kimiyse şöyle minik minik olsun, kaç tane yediğimi sayamayayım ister. İşte bu bonusumuz küçük balık severlere geliyor.

Fırında pişip hafiflikten ödün vermeyen bu lezzet, yanına domates, biberiye ve soğan gibi mevsimin en tazelerini de almayı ihmal etmiyor.

Daha ne olsun: Barbun tarifi

Источник: https://yemek.com/sonbahara-uygun-hafif-yemek-tarifleri/

Sonbahar Meyvesi. Mevsimlik sonbahar sebze ve meyveler

Sonbahara Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanın

Kızıl tilki sürünerek sonbahar güvenle girdikendi başına. Güneşli günleri yağmurlu ve donlu yağmurlar izliyor. Ancak yılın bu zamanında özel bir şey var. Sonbahar, iyi bir hostes olgun ve lezzetli tabloda sadece en iyi, üzerine koyar gibi.

Bu gıda pazarı bakarak, sonbahar meyve ve sebzelerin çeşitli dikkat etmek zamanı. Biraz yaz salatalık için fazla pozlanmış ve domates parlak ve güzel kokulu ürünlere yol verme, hiçlik paled.

Size şimdi denemek için gereken meyve ve sebzelerin bir listesini sunuyoruz.

ayva

Armut gibi şekillendirilmiş altın bir meyvetadı, onunla hiçbir ilgisi olmayan, insanlık eskiden beri bilinmektedir. Bu sonbahar meyvesi birçok avantaja sahiptir, listeleri benzersiz ve sarhoş edici bir aroma ile başlamalıdır.

Aivah kokulu, sadece elinize dokunun. Çiğ yenilebilir. Ancak en iyi tat, kalın sıkışmış reçeller, reçeller ve hamur işlerinde ortaya çıkar. Ayva et yemeklerinde, özellikle oyunla değiştirilemez.

Kaz veya ördek doldururken elma ile değiştirin – harika bir tadı elde edin.

Armutlar ve elmalar

Elbette hesaba katmak, takip edergeç çeşitler. Sonbahar meyvelerin hasat edilmesi yaz hasatından daha düşük değildir.

Kalın bir cilt ve granül pulp ile elma dökmek, hoş kokulu bir aromaya ve zengin bir tada sahiptir. Bunlar, anason (gri ve pembe), Renet, Sinap, Michurin'in Belleği, Spartaküs vb.

Gibi her türlü Antonoa'yı içerir. Temel özellikleri iyi korunmasıdır. Hasat yeni yıldan önce kolayca yalan söyleyebilir.

Sonbahar armut çeşitleri Eylül-Ekim'de olgunlaşır. Toplama işleminden sonra, bir ay veya daha uzun süre saklanabilirler. Meyve hem taze hem de konserve (reçel, komposto), pişmiş (kekler, tatlılar, vs.) iyidir.

Kendi bahçeniz varsa, daha sonra tam olgunlaşmaya kadar hasat edin, böylece daha uzun süre saklanacaktır. Armutların en popüler sonbahar çeşitleri: Ber (sarı ve Moskova), Büyücü, Konferans, Muskovit, Sonbahar büyük.

trabzon hurması

Tercümede, adı “tanrıların yemi” gibi görünüyor. Persimmon, diğer sebzeler ve turunç ve sarı meyveler gibi çok miktarda karoten ve askorbik asit içerir. Aceleyle satın almaya değmez.

İlk meyveler muhtemelen sıkışmış bir tadla karşı karşıya gelecektir. Bekle, ana mal akışı gittiğinde. Bununla birlikte, eğer zaten bir tür hurma satın aldıysanız, eski ve kanıtlanmış yöntemi kullanabilirsiniz – donma.

Veya son meyve reçel ve reçel hazırlasın.

incir

Şarküteri Güney MeyvesiAkdeniz, Kafkaslar ve Karadeniz sahilinin bazı bölgeleri. İncir ağaçlarının meyveleri taze, konserve ve kurutulmuş halde tüketilir. Reçeller ve reçel çok hoş kokulu ve tatlıdır.

İncirin içinde çok sayıda küçük tohum bulunur. Bir meyvede daha fazla, bu sonbahar meyvesi daha iyi olduğuna inanılmaktadır.

Eğer bir olasılık varsa, taze tadında tadının tadını çıkarmak daha iyidir, eğer değilse, o zaman taze kurutulmuş meyveler satın alma zamanı.

nar

Meyveli garnet Eylül ayında başlar. Rusya'da, neredeyse hiç yetişmiyor, bu nedenle mağazalarda bu sonbahar meyvesi yurt dışına – Kafkasya ve Transkafkasya'dan geliyor, ama esas olarak Orta Asya'dan geliyor.

Kalın deri ve yakut taneleri ile güzel meyveler gerçekten mucizevi özelliklere sahiptir: kanı iyileştirir ve hemoglobin içeriğini arttırırlar. Bölgeye bağlı olarak, garnet tadı değişir. En tatlı olanı Azerbaycan'dan getirilen meyveler, Gürcistan'dan ekşi.

Taze olarak kullanın ve ete tatlı ve ekşi sos veya turşusu eklemeye çalışın.

üzüm

Mevsimlik meyveler hakkında konuşarak liderlik edemezsinizüzümlerden bahset. Ülkemizin ve şarabın dünyadaki bütün şarap yetiştirme bölgelerinde, sonbaharda genç şarabın meşhur bayramları.

Gastronomide bu olay bir numaradır.

Sadece, özellikle ne seçtiğinizi seçmek için kalır: Geleneksel Fransız, İtalyan, İspanyol şarabı veya örneğin Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Gürcistan ve Abhazya'da yapılan bir içecek.

Şey, üzümler kocaman olgunlaştığından beri.Ölçek, daha sonra piyasadaki raflarda yeni çeşitlerini taze formda bulabilirsiniz. Şimdi en iyi, lezzetli ve uygun fiyatlı.

Tabii ki, hasat ve parlak yeşillik bolluğu ile yaz ayları geçirmek zordur. Bununla birlikte, sonbahar meyveleri ve sebzeleri daha kötü değildir. Dahası, bazılarının hasatı her zaman özel bir sabırsızlıkla beklemektedir.

Her şeyi listelemek oldukça zor, en ilginç hakkında konuşalım.

Balkabağı ve havuç

Sonbahar kırmızı kabaklar – kabak ve havuç. Bu sebzelerin faydası olamaz olduğundan fazla. Külkedisi için bir koç gibi, büyük nervürlü kabak güneşin son sıcak ışınları emen ve vitaminlere biriken, bahçe her köşesinde bulunmaktadır.

(Meyve suyu için, örneğin) taze olarak iyi ve demlenmiş sebze, haşlanmış kızartılmış veya fırınlanmış. yapamayacağınız onsuz böylece Havuç, aynı zamanda çok besleyici ve çok yararlıdır.

Seni ondan salata, gevrek, lezzetli pirinç, kek, kekler ve daha hazırlayabilirler.

Alanların Kraliçesi

Hatta mısır sıraları ile mısır mısırtahıllar kendi içinde güzeldir. Hasatın büyük kısmı sonbaharın ortasına düşer.

Kuşkusuz pek çok insan, çocukluğundan beri haşlanmış mısırın kokusunu, tereyağı ile iyi yağlanmış ve tuz serpiştirdiğini biliyor. Çarpıcı aroması ve tadın mutlak uyumu.

Bununla birlikte, diğer pişirme seçeneklerini deneyebilirsiniz – ızgarada, fırında, çorbalara ve ikinci derslere ekleyin. Mısırın eşsizliği, tanelerinin altın parçacıkları içermesidir.

Lahana olmadan, hayat boş!

Brokoli, Brüksel, Savoy, renk,Peking, sarımsak ve geleneksel beyaz lahana mutfak bahçelerimizde her türlü lahana yetiştirilmektedir. Sebzenin kullanışlılığı ve önemi uzun zamandır söylenmiştir. Sadece sonbaharın lahana zamanı olduğunu eklemek için kalır. Gelecekteki kullanım için hazırlayın, çünkü fermente ürün kış aylarında doğal bir vitamin kaynağıdır.

pırasa

Enlemlerimizde bu bitki henüz öyle değilyurt dışında olduğu gibi popüler. Bu arada, pırasa sapları ilginç ve kullanışlı bir özelliği var.

Kalınlaştırılmış beyaz bir gövdede depolama sırasında, C vitamini miktarı artar, buna ek olarak, sebze, soğanlara kıyasla daha yumuşak ve daha az keskin bir tada sahiptir. Ondan baharatlı bir kremalı çorba yapabilirsiniz.

Sebze yemeklerine pırasa eklemeye çalışın (çorbalar, yahni) – tadı çok beğenir.

>

Источник: https://tr.hoboetc.com/eda-i-napitki/12071-osenniy-frukt-sezonnye-osennie-ovoschi-i-frukty.html

Sonbahar meyvesi. Mevsim sonbahar sebze ve meyveler

Sonbahara Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanın

Kızıl tilki sürünen, güvenle girilen sonbaharkendi haklarında. Güneşli günlerde yağmur ve don yağmurunu takip ediyor. Ama yılın bu zamanı hakkında özel bir şey var. Sonbahar, iyi bir hostes olgun ve lezzetli tabloda sadece en iyi, üzerine koyar gibi.

Yiyecek pazarına bakarak çeşitli sonbahar meyve ve sebzelerine dikkat etme zamanı. Biraz yaz salatalık için fazla pozlanmış ve domates parlak ve güzel kokulu ürünlere yol verme, hiçlik paled.

Şu anda denemeniz gereken bir meyve ve sebze listesine dikkatinizi çekiyoruz.

Armut ve elma

Elbette, dikkate almak içingeç çeşitler. Meyvelerin sonbahar hasatı, yaz hasatından daha aşağı değildir. Kalın bir deri ve zerre hamuruna sahip elmaların dökülmesi, bir tart aromasına ve zengin bir tada sahiptir.

Bunlar arasında her türlü Antonoa'nın yanı sıra Anason (gri ve pembe), Renet, Sinap, Michurin'in hafızası, Spartacus, vb. Bulunmaktadır. Temel özellikleri iyi korunmadır.

Hasat, Yeni Yıl'dan önce kolayca yalan söyler.

Eylül-Ekim aylarında sonbaharda armut çeşitleri olgunlaşır. Toplamadan sonra, bir ay veya daha uzun süre saklanabilirler. Meyve hem taze hem de konserve (reçel, komposto), pişmiş (turta, tatlılar, vb.

), Iyi. Kendi bahçeniz varsa, tam olgunlaşana kadar en iyi hasat, bu yüzden daha uzun saklanacaktır. En popüler sonbahar armut çeşitleri: Ber (sarı ve Moskova), büyücü, konferans, Muskovit, sonbahar büyük.

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.