Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı dengemizi bozuyor!

Sosyal Medya Bağımlılığı

Modern çağın yeni sendromlarından biri olarak tanımlanabilecek sosyal medya bağımlılığı, özelikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle giderek arttı.

Görünür olma ve başkalarının hayatını takip etme isteğinin günümüzde kimileri için abartılı bir hal halini aldığını söyleyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, sosyal medya bağımlılığının kontrol altına alınamazsa, kaygı bozukluklarından depresyona; kişinin yaşamındaki bozulmalardan gerçek ilişkilerin zarar görmesine kadar pek çok zararı olabileceğini vurguluyor.

Sosyal ağlar bugün iletişim kurmanın ötesinde, kendini ifade etmenin en önemli araçlarından biri. Gelişmeleri anında öğrenmek, başkalarının hayatlarını takip etmek ve “ben de buradayım” demenin yolu artık sosyal medyadan geçiyor.

Bu ağlar sayesinde hem sıradan, hem de ünlü kişilerin hayatlarını yakından takip ederek duygusal bir tatmin duygusu yaşandığını belirten Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül’e göre, başkaları tarafından merak ediliyor olmak da bir haz kaynağı…

Yani kişi sadece başkalarını takip ederken değil, takip edildiğinde ve paylaşımları beğenildiğinde de aynı şekilde haz duyuyor.

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, sosyal medyanın sunduğu cazibeleri anlatmaya şöyle devam ediyor: “Bazı kişiler kendi hayatının ya da karakterinin aslında ne kadar güzel ve düzgün olduğunu gösterme çabasına girerek mutlu oluyor. Ayrıca sosyal medya, gerçek dostlara ve ilişkilere sahip olmanın zor olduğu günümüzde, insanlara yalnız olmadığı yanılgısını da yaşatıyor.”

İNTERNET BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMA YOLLARI

Yeni şöhret kapısı

Sosyal medya, genç yaşlı, ünlü ünsüz herkesin boy gösterdiği bir mecra haline dönüştü.

Eskiden olduğu gibi ünlü olmak için artık insanların az ya da çok yeteneklerini sergilemesi gerekmediğinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, onun yerine kişilerin bir şekilde evini, kendini veya fikirlerini sergileyerek, kısa sürede ‘sosyal medya fenomeni’ne dönüşebildiklerini söylüyor.

Bu yolla şöhretin çoğu kişiye çok cazip gelebildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, “Çok sayıda kişi tarafından takip edilip beğenilmek ve üstüne bundan bir de para kazanabilmek kimileri için çok önemli” diyor.

Sosyal medya bağımlılığı nelere yol açıyor?

Sosyal medya bağımlılığı, kimine göre çok cazip yanlarına rağmen kişinin bireysel ve toplumsal yaşamında çeşitli bozulmalara ve sorunlara neden olabiliyor.

Örneğin kişi sosyal medyada o kadar çok vakit harcar hale geliyor ki, gün içinde yapması gereken işleri ihmal etmesine ya da eksik yapmasına neden oluyor. Bu da iş hayatında veya günlük hayatında aksamalara neden oluyor.

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, bağımlılığın gerçek ilişkilerde de kopmalara yol açtığını ifade ederek, gerçek ilişkiler ve etkileşimlerde kişinin gittikçe daha başarısız hale gelebildiğini kaydediyor.

Öte yandan bu süreçte meydana gelen psikolojik sorunlara da değinen Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, bu konuyu şöyle açıyor: “Başkalarının hayatlarını takip edip bunları gerçek sanmak, bazen kişilerin kendilerini değersiz hissetmelerine ve depresyona neden olabiliyor.

Ayrıca telefon ya da bilgisayarla sürekli vakit geçirmek, kişinin vücudunda bir takım dengesizlikler yaratarak kaygı bozuklukları özellikle de panik atak için uygun bir zemin oluşturabiliyor. Ayrıca dikkat ve algıda bozulmalara da neden olabiliyor.” Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, sosyal medyanın oluşturabileceği bu tür sorunların önüne geçmek için yapılabilecekleri ise şöyle anlatıyor:

ÇOCUĞUNUZ İNTERNET BAĞIMLISI MI?

Paylaşılan her şeye inanmayın

İnsanlar sosyal medya hesaplarından çoğunlukla en iyi anlarını paylaşıyor. Yani gerçeğin bir kısmını tamamını değil! Görünenin ardında ne olduğunu bilemiyoruz.

Merak duygusu size değil, siz ona hükmedin

Başkalarının hayatlarına sürekli dahil olmak bireyselliğe zarar veriyor. Mahremiyet duygunuzun zedelenmesine izin vermeyin.

Kendinizi geliştirmenin başka yollarını arayın

İnsanların birçoğu sosyal medyayı araştırma kaynaklı kullansa da, pek çok bilgi yüzeysel ve genel geçer bilgilerden oluşabiliyor. Peki bilgi almak için okuma, araştırma ve gözlem yapmaya ne oldu?

Hayatınızdaki boşlukları sorgulayın

Sosyal medyaya aşırı takılmak, aslında hayatımızın pek de yolunda gitmediğine işaret ediyor. İşiniz mi kötü gidiyor, yoksa ilişkiniz mi? Kaçtığınız şeyleri belki de çözme vakti gelmiştir.

Gerçek ilişkiler kurun

Bugün arkadaşlıklar bile neredeyse sosyal ağlar üzerinden yaşanıyor. Halbuki yüz yüze etkileşimin yerini sanal araçlar alamaz. Zaman zaman sevdiğiniz insanlara vakit ayırıp yüz yüze görüşün.

8 GÜNDE DATA DETOKSU

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/psikoloji/haber/1043547-sosyal-medya-bagimliligi-nedir

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

MSN, , ve şimdi de Google’ın yeni oyuncağı Plus… Hemen her gün milyonları internet bağlantılı bilgisayar, telefon ve benzeri cihazın başına toplayan sosyal paylaşım ve sosyalleşme siteleri… her geçen gün sayıları artıyor ve her geçen gün genç yaşlı, çoluk çocuk demeden pek çok beyni bağımlı hale getiriyor…

pek çok aile konulan 13 yaş sınırlarına uymuyor ve çocuklarına sosyal medya hesapları açıyor, açtırıyor ya da buna bile bile göz yumuyor… Hatta bazıları tehnin hiç mi hiç farkında değil sorun iyice büyüdüğünde uzman uzman gezmeye başlıyorlar.

Aslında varmış gibi görünen ama gerçekte hiç olmayan dostlukların sözde paylaşım noktaları olan bu sözde paylaşım siteleri aslında neye yarıyorlar, sadece ve sadece primitif düzeyde yaptığınız mouse ya da parmak hareketleriyle beyninizi uyarmaya yani aslında sadece boyalı imge ve imajlarla mastürbasyon yapmaya…

evet sizi tatmin eden o sırada anlamlı olduğunu düşündüğünüz, aslında o an da mantıklı düşünebilseniz sizin de anlamsız olduğunu anlayabileceğiniz bir davranış repertuarı… ama siz bu davranışa kendinizi o kadar kaptırıyorsunuz ki, söz konusu internet sitesinde vakit geçirmek hayatınızın en anlamlı ve önemli parçası oluyor… “F…ce'ten bana mesaj at…

“, “akşam beni ekle”, ” ay akşam t…er'a çok takılmışım, geç yattım” şekillerinde diyaloglar havada uçuşuyor. İşin ilginç yanı çok az insan bunu sorguluyor hatta bazıları bunun faydalı olduğunu bile ısrarla iddia ediyor.

Son dönemde tüm bu alışkanlık haline gelmiş davranışların, sadece davranış boyutunda kalmayıp bağımlılığa dönüştüğünü bilmeyen ve hala inatla fark etmeyenler var… “kimse görmek istemeyen kadar, kör değildir” sözünden hareketle bu körlüğün de kişi istemedikçe bir çözümü ya da iyileşme imkanı yok…

eğer sizin durumunuzun farkına varmaya niyetiniz ve belki de cesaretiniz yoksa sizin için yapılabilecek pek de bir şey yok… durumun fakında olmanız ise kendinizi ve çevrenizi şöyle bir uazaktan gözden geçirmekten geçiyor.

Artık eve ya da ofise varmadan yolda asansörde, statusunu güncelleyenler mi dersiniz, konuşulur konuşulmaz demeden varını yokunu ’ta, ’da sergileyenler anlatanlar mı, yoksa tüm özel yaşantısını fotoğrafları, videoları yoluyla sanal atmosferde paylaşanlar mı?Artık o noktaya geldi ki bağımlılığınız, oldu listenizdeki popüler tiplerden biri sizi sildi mi? Hemen çöküyor ruhsal çatınız… Zaten sizi ayakta tutan tek şey, uzayıp giden listelerdeki anlamsız arkadaşlıklarınız ya da süresi geçmiş, miadını çoktan doldurmuş, ilkokuldan kalma dostluklarınız…Nesiniz, kimsiniz ? neden buradasınız (Dünya), evren ya da insanlık için ortaya ne koydunuz? Sorgulamak yerine tık, tık, tık,tık,… geçiyor bir ekranın başında nafile hayatınız…Artık bunu değiştirmenin zamanı geldi mi? Bilmem tamamen size kalmış… Eğer isterseniz hemen bugün bilmem kaç gb’lık paketi iptal ettirip başlayabilirsiniz yeni hayatınıza… elinizde ki o paha biçemedeğiniz ve imajınızı destekleyen son model telefonunuzu değiştirebilirsiniz… Baktınız olmuyor bunu siz yapamıyorsunuz o halde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.Ha “sen kim oluyorsun da karışıyorsun, bizim yaşantımıza sossal (soslu) arkadaşlıklarımıza” diyebilirsiniz… Kimse başınıza silah dayamıyor canım… ama siz aslında bağımlılık denen el bombasının pimiyle fazla oynuyorsunuz, benden söylemesi…En kısa zamanda görüşmek üzere…

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Konu hakkında uzmanlarımızdan BİZE ULAŞIN bölümümüz yardımıyla daha ayrıntılı bilgi ve yardım alınabilir. 

www.psikologunuz.com

www..com/muratsarisoy

Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; “BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ”

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi… İşte, Dr.

Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar… Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor.

Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim.

Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

psikolog, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya zararları, internet bağımlılığı, un zararları, sosyal medya psikolog, psikolog sosyla medya, İzmir psikolog, aldatma psikolog, psikolog aldatma, sevgililer günü, sevgililer günü psikolog, psikolog izmir, izmirli psikologlar, psikolog dr.

murat sarısoy, yasemin sarısoy, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, çocuk ve cinsellik, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu

Источник: http://www.psikologunuz.org/sosyal-medya-bag-ml-l-g.html

Sosyal Medya Bağımlılığının Çözümleri

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya, eski arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza ve yaşamınızdaki önemli anları kayıt altına almanızı sağlayabilir.

Ancak, bu alışkanlık uygun bir şekilde yönetilmezse, zamanınızı tüketebilir, ilişkilerinize büyük ölçüde zararlar da verebilecek bir bağımlılık haline dönüşebilir.

Sosyal medyadan uzaklaşmak istiyorsanız, sosyal medya bağımlılığının çözümlerini sizin için aşağıda derledik.

Bu yazımızın tamamını okuduğunuzda ben neden hala sosyal medyada bu kadar fazla zaman geçiriyorum diyeceksiniz.

Sosyal medya bağımlılığınızla savaşmaya başladığınızda, önce neden sosyal medya kullanmak istediğinizi anlamaya çalışmalısınız. Geçmişe yönelik gönderilerinizi inceleyerek buna başlayabilirsiniz. Gönderilerinizi incelerken ne sıklıkla paylaşım yaptığınızı ve bunları gerçekten paylaşmak zorunda olup olmadığınızı kendinize sorun.

Örnek olarak, dışarıda yemeğe gittiğinizde, yemeği sosyal medyadan paylaşmak size ne katabilir? Bunun sizin için gerekli olup olmadığını düşünün.

Bağımlılığınızın hangi derecede olduğundan emin değilseniz, kullanımını izleyerek sosyal medyaya ne kadar zaman harcadığınızı belirleyin. Belirlemenizi yaptıktan sonra, bu zamanı kontrol altına alın ve günden günde bu süreyi azaltmaya çalışın.

Başkalarının size sürekli sosyal medyada bulunduğunuzla ilgili yaptığı yorumları dikkate alın. Bu eleştirileri alırken, yapmanız gereken sorumluluklarınızı ertelediğinizi veya yapmadığınızı düşünün. Düşüncelerinizde haklı olduğunuz kanaatine vardığınızda sosyal medya bağımlısı olduğunuzu kabul etmenin zamanı gelmiştir. İnkar etmek bu bağımlılığın üstesinden gelmenizi zorlaştıracaktır.

Kabul ettikten sonra, sosyal medyaya birkaç saatliğine ara verin ve neler hissettiğinizi değerlendirin.

Bazen sosyal medya bağımlılığı, kişinin çevresinden duyduğu ilginin az olmasıyla ortaya çıkabilir. Sorunun neyden kaynaklandığını bulmak için bu konudaki düşüncelerinizi not altına alın.

Sonuç psikolojik olarak yalnız kalmanızdan kaynaklanıyorsa bunların çözümü için yollar arayın.

Bazı kişiler için, sosyal medyayı sürekli kullanma arzusu, kendini kontrol edememesinin sebebi olarak görülebilir. Bağımlılıktan kaçamadığınızı düşünüyorsanız, o alanda eğitim almış bir terapistten yardım isteyebilirsiniz. Bu tür bir yardım alırken cesur olmalısınız. Kimse sizin deli olduğunuzu düşünmez.

Sorunu yeterince değerlendirdik. Aklınızı boşaltmak ve bu kötü alışkanlığa son vermek için sosyal medyaya ara vermelisiniz. , , Instagram, Snapchat ve benzeri bütün sosyal medya hesaplarınızı devre dışı bırakın. Bu hesaplarınızı tamamen sileceğiniz anlamına gelmiyor. 4. Madde de nasıl yapacağınızla ilgili bilgi vereceğiz.

Bu süre zarfında sosyal medya hesaplarınızı ne zaman aktif hale getireceğinizle ilgili bir zaman belirleyin. Bunu belirli aralıklarla yaparak yavaşça bağımlılığınızı azaltabilirsiniz.

İşi bir adım daha ciddileştirmek adına, telefonunuzda bulunan bütün sosyal medya uygulamalarını silmeyi deneyebilirsiniz. Ana ekranda bu uygulamaları görmemek, aklınızdan yavaşça çıkmasını sağlayabilir.

Alışkanlığınızı kendi başınıza yenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, hesaplarınızı güvendiğiniz birisine devredin. Şifreleri değiştirmesini isteyin. Böylece hesaplarınıza girmek isteseniz bile giremeyeceksiniz. Bununla ilgili kendinize yine bir süre verin. Bu süre dolduğunda tekrar hesaplarınızın şifresini alın. Bu durumu da tekrarlayarak, yavaşça sosyal medyadan uzaklaşabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre, bir bağımlılıktan kurtulabilmek için, 21 gün o bağımlılıktan uzak durulması gerekmektedir. Yazılarımızda bahsettiğimiz uzak durma süreleri, bu süreden kısa olmamasını öneriyoruz.

Sosyal medyada harcadığınız her anın, daha kalitelisini sevdiklerinizle birlikte farklı ortamlarda yaşayabileceğinizi unutmayın. Kendinize farklı ortamalar üretin derken, yeni bir dil öğrenmek için bir kursa gidebilirsiniz. Bir enstrüman çalmayı öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Yeni bir yemek tarifi öğrenebilir veya kitap okumak için kendinize uzun zamanlar ayırmayı deneyebilirsiniz.

Sosyal medya bağımlılığınızla savaşmak için kendinizi evden dışarı atın. Arkadaşlarınızla veya eşinizle bir sinema filmine, pikniğe giderek eğlenceli vakitler geçirin. Bunlar hem eğlenceli vakit geçirmek için hem de bağımlılığınızdan kurtulmak için çok yararlı olabilecek şeylerdir.

Günümüzde en büyük iletişim aracı cep telefonudur. Cep telefonu diyoruz fakat, çoğunluk bu iletişimi sosyal medya üzerinden kurmaktadır. Arkadaşlarınızla konuşmanız gerektiğinde sosyal medyayı kullanmayın. Konuşmak istediğiniz kişiyi direkt olarak aramanız bağımlılıktan kurtulmanız için yararlı olacaktır.

Sosyal medya kullanımını durdurmanız durumunda, bu kararınızı bozmamak için ailenizle veya arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Büyüklerinizi ziyaret ederek, onlarla vakit geçirmeyi, sohbet etmeyi deneyin. Bunları yaparken kendinizi ve çevrenizdekileri telefondan uzak tutun.

Sosyal medyadan uzaklaştınız ve kendinize ayırabileceğiniz daha fazla zaman var. Yapmak isteyip, zaman yetersizliğinden yapamadığınız şeyleri yapabilirsiniz. Belki yeni bir okula başlayıp, başarılı bir şekilde okulu bitirebilirsiniz. Kariyerinizde önemli değişiklikler yaparak hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.

Teknolojiden, sosyal medyadan veya hayatımızdaki bir şeyden vazgeçmek çok kolay olmayabilir. Ben odaklı bir yaşam tarzını benimsememiş insanlarız.

Bu vazgeçilmezlerimize harcadığımız süreyi azaltarak, çevremizdeki insanlar değer vermemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, hayatınızda sosyal medyadan daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmak istedik.

Siz de yorumlarda bu maddeleri çoğaltarak, yapmamız gereken şeyleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Источник: https://webdunya.com/sosyal-medya-bagimliliginin-cozumleri/

21. Yüzyılın Vebası: Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

Akıllı telefonların bu kadar yaygınlaşması ile birlikte artık hayatımızda sosyal medyanın vazgeçilmez bir yeri var. Sosyal medya kavramıyla ilk tanıştığımızda sadece bir iletişim aracıyken şu anda kendimizi ifade edebilmemizin en etkili yolu haline geldi.

Bunun yanı sıra artık görünür olma isteği ile birlikte belki de hepimizin içinde var olan başkalarının hayatlarını takip etme isteğimizi kendi kendimize tatmin edebilir hale geldik. Bir diğer husus ise başkaları tarafından takip edildiğini bilmek insanları başka bir tatmin eden durum haline geldi.

Fakat bazı insanların günde en az 4 saat kadar bir aşırı kullanımıyla ile birlikte sosyal medya artık bir bağımlılık haline geldi ve hayatımızda ‘ Sosyal Medya Bağımlılığı ’ diye bir terim var.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya bağımlılığı diğer bağımlılıklar gibi bir bozukluk ya da hastalık olarak tanımlanmamakta.

Ancak sosyal medya bağımlısı olmak demek; herhangi bir iş yaparken, bu iş yerinizdeki profesyonel hayatınız da dahil, ya da arkadaşlarınızla sohbet ederken aklınızın sürekli sosyal medya hesabınızda olması durumu.

Aslında gerçek hayattan kopup hayatınızı sosyal medyalardan aldığınız beğeni sayılarına göre devam ettirmek.

Bunu şu şekilde daha iyi anlatabilirim; diyelim ki bir arkadaşınızla güzel bir yemek yemeye gittiniz ve yaşadığınız anı bozup doğru açıyı ve doğru zamanı yakalayıp fotoğraf çekip paylaştınız.

Bunu yaptığınızda sosyal medya bağımlısı olmazsınız fakat paylaşımdan sonra dakikada bir kim beğendi diye kontrol ediyorsanız bu da yetmezmiş gibi arkadaşınızla kimlerin görüp de beğenmediğini ya da ilk beğenenleri dakikalarca konuşuyorsanız kabul etmelisiniz ki siz de bir sosyal medya bağımlısı adayısınız. Houston’da bir klinik psikoloğa göre sosyal medya bağımlılığı sigara bağımlılığından ya da alkol bağımlılığından daha tehli bir noktaya gelmekteymiş. Çünkü sosyal medya bağımlılarının sayısı çok fazla olduğu için ve çoğu kullanıcı bağımlı olduklarının farkında bile olmadıkları için bunu düzeltme ihtiyacı dahi duymazlar.

Sosyal Medya Bağımlılığı Zararları

2012 yılında İngiltere’de Ulusal Kaygıyla Dayanışma ve Yardımlaşma Kurumunun yaptığı bir çalışmaya göre sosyal medya kullanıcıların % 63’ü çok sık kullanımdan ötürü kötü bir şekilde etkileniyor. Sosyal medya bağımlılığı yüzünden yaşayabileceğiniz bazı zihinsel sağlık problemlerini daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak istiyorum.

Güvensizlik

Güvensizlik sosyal medya kullanımından dolayı yaşanılan en yaygın duygu durumudur. Çünkü sosyal medya organları aracılığı ile herkesin hayatında neler olup bittiği detaylı bir şekilde önümüze sunuluyor.

Her ne kadar sosyal medyadaki fotoğrafların aslında gerçek hayattan uzak yapay bir sunum olduğu bilinse de bunlara maruz kalmak sizi kıskanç hale getirerek ruh sağlığınızı etkileyerek sizi saldırgan ve güvensiz hale getiriyor.

Siber Zorbalık

Sosyal medya ağlarını yediden yetmişe her yaş grubu kullanıyor ve de bu ağlarda anonim bir karakter oluşturmak çok rahat.

Bunu bilen kötü niyetli insanlar ekranlarının arkasına saklanarak bir çok insanın endişeli biri haline dönüşmesine sebep olabiliyor.

Ayrıca siber zorbalık sadece gençlerle sınırlı değil, yetişkin insanlardan da siber zorbalar çıkabiliyor. Bol stresli bir yaşama mecbur kalınıyor.

Sosyal Anksiyete

Sosyal medyanın asıl noktası insanlar arasında iletişim kurmak olsa da bu iletişim sanal bir yolla yapıldığı için hali hazırda sosyalleşmede zorlanan bir insan bilgisayar başından daha rahat iletişim kurabildiğini sanarak daha da asosyal hale gelebilir ve bundan ötürü sosyal anksiyete yaşayabilir.

Dikkat Dağınıklığı

Sosyal medya üreticiliğinizi düşürmek için özel olarak tasarlanmıştır çünkü bambaşka şekillerde değerlendirebileceğiniz zamanınızı başka insanların hayatlarına bakarak harcıyorsunuz.

  Yani zamanınızın çoğunu fotoğraf görüntüleme, beğenme ve yorum yapma ile tüketiyorsunuz ve bunları yapabilmeniz için hiç bir şekilde zihinsel yeteneklerinizi kullanmanız gerekmez. Yeteneklerinizi kullanmadığınız zaman dilimi artınca da beyin yeterli entelektüel gıdayı alamaz.

Bu yüzden de zihinsel yetenekleriniz yavaş yavaş düşebilir. Beyniniz yavaşlar ve çeşitli durumlarda çabucak yanıt veremez.

Yorgunluk ve Stres

Sosyal medya görsel olarak çok hızlı bir şekilde değiştiği için bizler de bir dakika içerisinde bir sürü insanın paylaştığı fotoğrafları görebilir ve bu durum da beynimize çok fazla bilgiyi kısa zamanda almamıza sebep olarak yorgunluk hissedebiliriz özellikle bu bilgiler kaotik bir şekilde olduğu zaman. Beynimizi aslında hiç bir değeri olmayan bir çok bilgiyle yorduğumuzda ise stres bizim için kaçınılmaz bir son olur.

Duygu Durumunu Gizleme

Sosyal medya kullanımında artışını yaşadığımız bazı kötü dönemlerde gözlemleyebiliriz. Bunu bir kaçış olarak kısa vadede kullanıldığında yararlı olabilir ancak uzun vadede yarardan ziyade zararı olacak. Çünkü beynimize temel olarak sürekli yaşadığımız şeyleri reddederek rol yapma görevi veririz ve uzun vadede kişiliğimizde zararlara yol açabilir.

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulunabilir?

Sosyal medya bağımlılığı tıp literatürüne henüz alınmamış ancak terapistler bu bağımlılığı da diğer bağımlılık tedavilerinde kullandıkları yöntemlerle çözmeye çalışıyorlar. Bunlar kendini yoksun bırakma ya da farkındalık gibi yöntemler. Öncelikle gerçekten bir sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı belirlemek kurtulma yolunda atılacak en önemli adım.

Fakat insanın kendi kendine bir bağımlılığı fark etmesi çok uzun zaman alabileceği için yakınlarınızdaki kişilere sorular yöneltin, sence ben ne kadar sıklıkla telefonu elime alıyorum, sohbetlerimde sosyal medyada olan haberlerden ya da insanlardan bahsedip duruyor muyum, fotoğraf paylaştığım zaman beğeni sayısına bakarken içimde bir endişe görüyor musun gibi..

Sosyal medya bağımlılığından kurtulma yöntemlerinden bir diğer bakış açısı ise; Dr Stephanie Rutledge’ın sosyal medya üzerine yaptığı çalışma. Bu araştırmaya göre yaşları 30 ve altında olan sosyal medya kullanıcılarının %70’i akıllı telefonları ellerinden düşürememelerinin sebebinin hayatta gerçekten bir şeyler kaçırdıklarını düşünüyor olmaları.

Yani sosyal medyayı takip etmediklerinde sürekli arkadaşlarının birbirleri ile iletişim halinde olduklarını düşünmeleri, etkinliklerden haberdar olamayacakları korkusu, ya da konuştukları şeyleri anlamayacaklarını düşünmeleri.

Aslında çok da haksız sayılmazlar çünkü bugün dünyada 2 milyar sosyal medya kullanıcısı var ve her gün 500 milyon tweet atılırken, Instagramda günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor. Fakat uzmanların söylemek istedikleri sosyal medya hesaplarını komple kapatmalıyız gibi bir yerden değil bunu düzenleyebilmemiz gerektiği.

Yani bütün zihnimizi orda neler olup bittiğiyle meşgul etmektense günde üç kere girerek hem herhangi bir şey kaçırmayarak hem de zihnimizi yavaş yavaş başka insanların hayatlarından arındırmış oluruz.

Kurtulmak Mümkün!

Başka bir yöntem ise sosyal medyaya bağımlı olup bu sitelere girmemiz için bir çok insanın durmadan çalıştığını kendimize hatırlatmamız gerek. Bir örnek vermek gerekirse sosyal ağlar dünyasında en çok ağ etkisinden faydalanmaktadır.

Bu şu demek şu anda herkes ’ta, sosyal medyadan hoşlanmayan insanlar bile ’ta çünkü meslektaşları, arkadaşları, aileleri orda. Instagram yazılım mühendisi Greg Hochmuth’a göre bu bahsedilen ağ etkisi bilimin içinde olduğu gibi toplumun içinde de çok etkili.

 Bu ağın örülebilmesi için mühendis olarak çok çalıştıklarını belirtiyor. Çünkü Şikago Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyadan aldığımız haz dopamin seviyemizdeki artıştan kaynaklanıyor.

Bu da bağımlılık seviyemizi artırarak sosyal medya sitelerine daha çok girmemizle sonuçlanıyor.

Источник: https://emoji.com.tr/sosyal-medya-bagimliligi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.