Spastitede Yürüme Analizi

Yürüme Analizi

Spastitede Yürüme Analizi

İnsan ayağı yürüme, durma ve koşma durumlarında farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesi, yani yürüme analizi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür.

İnsanların günlük aktivitesine, yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekir. Örneğin, günlük hayatta aktivitesi fazla olan kişilerin (ayakta fazla duranlar ile yoğun yürüyüş yapanlar) analizlerini statik ve yürürken yapmak gerekir.

Sporcuların ve spora başlayanların yürüme analizlerini ise statik, yürürken ve koşarken olmak üzere kapsamlı bir şekilde yapmak gerekir.

Yürüme Analiz Merkezi

Yürüme analiz merkezine her yaştan insanlar rahatlıkla gelebilir. Yapılan testler sonucunda hastaların yaşam kalitesini yükseltmek, hissedilen ağrıyı azaltmak veya yok etmek, ağrıların oluşum nedenini ortadan kaldırmak, doğu şekilde basmak ve yürümek vb. bir çok konuda farkındalık sağlayarak, hastalara bundan sonra ne yapılması gerektiği hakkında bilimsel verileri aktarıyoruz.

Yürüme analizi nasıl yapılır?

Denge Ortopedi ‘ye gelen hastalarımıza ideal parkur üzerinde yürüme analizi yaparak, basma ve yürüme bozukluklarını ortaya çıkarıyoruz. Bu işlem yaklaşık yarım saat süresince yapılarak, ayak tabanının 2 ve 3 boyutlu detaylı analizi bilgisayar ekranına aktarılıyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar ile ayak bilek eklemi açıları ve yürüyüş video analizi yapılıyor.

Hastalarımızın bacak uzunluk farkı, eklem sertlikleri, bacak kasları ve aşil tendon gerginlikleri vb. gibi bulgular da incelenerek bilgisayar ekranına aktarılan yürüme analizi sonuçları ile birleştirilerek hastaya sorunları ve bunların çözümüne yönelik yapılması gerekenler aktarılıyor, rapor halinde hastaya sunuluyor.

Hastaya sunulan raporlarda yürüme-koşma analizlerinde;

 • Ayak tabanının içeri ve dışarı basma açıları
 • Düz tabanlık
 • Yüksek tabanlık
 • Topuk bölgesinden parmak uç kısmına kadar ayak tabanında oluşan yanlış yük dağılımı
 • Şeker hastalarının yara açılması muhtemel bölgelerin tespiti
 • Topuk dikeni
 • Ayak ön kısmında oluşan ağrı ve sertleşme
 • Baş parmakta kemik çıkıntı (halluks valgus) deformitesinin oluşum bölgeleri

gibi birçok fonksiyonel sorun tespit edilerek bunların oluşum nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Kişiye özel tabanlık

Yürüme analizi de yapıldıktan sonra, analiz sonuçlarına göre dizaynı yapılan tam destekli, kişiye özel tabanlık kullanımı ve analiz sonuçlarının incelenmesi sonucunda, verilen egzersizlerin yapılması oldukça önemlidir.

Kişiye özel tabanlığın devamlı kullanımı ve egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılmasının ardından, hastalara 6 ile 12 ay arasında ücretsiz yapılan kontroller sırasında analizler tekrar yapılır ve eski analizleri ile karşılaştırılır.

Tabanlık kullanımı sonuçlarını gösteren veriler hastaya detaylı şekilde aktarılır.

Yürüme analizi nerede yapılır?

Yürüme analizi nerede yapılır sorusuna cevap Denge Ortopedi olacaktır. Alanında profesyonel ekibi ve kullandığı en son teknoloji cihazları ile birlikte size ayak sağlığı, ayak analizi, yürüme analizi ve kişiye özel tabanlık alanında hizmet vermektedir.

Yürüme analizi testi kişinin yürüyüşü ile ilgili asıl problemi net olarak ortaya çıkarır. Gerekli tedaviye karar verme sürecinde önemli katkı sağlar. Kişinin takibi için objektif veri sağlar. Ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedeni, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapılmadan bulanamaz.

RS scan foot scan system gibi ileri teknolojiye sahip ‘Ayak Basınç Tarama Sistemi’ ve ‘Video Analiz Sistemi’ kullanılarak ayağın fonksiyonel veya statik haldeyken nasıl bastığına bakılmalıdır. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözümler üretilmelidir.

Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir.

Yürüme analizi laboratuvarı

Yürüme analizi laboratuvarı ile erken teşhis önemli rol oynayarak, ameliyatlar azalıyor ve problemin kaynağı artık kolayca tespit edilebiliyor. İşlemlerin hepsi ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşiyor.

Yürüme analizi laboratuvarı ile genç, yaşlı herkese kesintisiz hizmet veriyoruz. Yürüme analizi laboratuvarlarından önceki dönemlerde yürüyüş bozukluğu nedeniyle kas gevşetme ameliyatları yapılıyordu.

Fakat yürüme analizi laboratuvarlarıyla artık sorunlar hızlı bir şekilde belirlenip, ilgili tedavi başlatılabiliyor.

Yürüme analizi fiyatları

Yürüme analizi fiyatları hakkında Denge Ortopedi +90212 213 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da linke tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Yürüyüş analizi

Yürüyüş analizi sistemleri, tamamen özel yazılımlara sahip, bilgisayarlı ileri teknolojik sistemler olmalıdır.

Ölçüm verileri tamamen ayak fonksiyonlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış yürüyüş analiz cihazı, özel bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilmeli ve buna göre yine bilgisayar programı tarafından kişiye özel tabanlık tasarımı yapılmalı ve de ayakkabı önerisinde bulunmalıdır. Yine bu detaylı bilgisayar verileri uzmanlar tarafından kullanılarak ileri düzeyde yorum ve çözümler yapılabilmelidir.

Yürüme analizi yapan hastaneler

Yürüme analizi yapan hastaneler gibi Denge Ortopedi Fulya’da yürüme analizi alanında en son teknoloji ve profesyonel deneyimli personeli ile size hizmet vermektedir.

Ayak tabanı analizi, aşil tendonu sakatlıkları, topuk ağrıları, düz tabanlık, ayağın içe basması , topuk dikeni gibi ortopedik rahatsızlıklar kişiyi günlük hayatında rahatsız eder.

Amaç, Kişiye özel tabanlık kullanımı sayesinde oluşan sorun giderilerek kişinin yaşam kalitesine ve spor performansına olumlu katkıda bulunmaktır.

Kişiye özel tabanlık, ayakkabı içinde kalınlık yapmayacak şekilde, çok ince ve kaliteli olarak üretilir. Ayrıca günlük kullanım için de üretimler mevcuttur.

 • Ayak deformiteleri (sürtünme ve basmadan kaynaklanan tahriş olmalar)
 • Ayak ağrılarının geçmemesi
 • Erken eklem kireçlenmeleri
 • Nasırlaşmalar
 • Hayat kalitesinde düşüş
 • Yaşlılıkta ayak basamama ve yürüyememe durumu

Kişiye özel tabanlık fiyatları hakkında Denge Ortopedi +90212 213 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da linke tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Источник: https://dengeortopedi.com.tr/ayak-sagligi/yurume-analizi/

Spastisite Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Spastitede Yürüme Analizi

Haber güncelleme tarihi 18.01.2019 13:39

Spastisite Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasların sürekli olarak kasılması şeklinde nitelendirilen spastisite, kasların aşırı derecede sertleşmesi ve istem dışı kasılmasıdır. Spastisite el, parmaklar, ayak ve omuz gibi bölümlerde görülebileceği gibi vücudun tamamında da görülebilir.

 Kasların katı ve gergin bir durumda olması yürüme, hareket etme ve konuşma gibi günlük aktivilerin önemli ölçüde kısıtlanmasına neden olur. Beyin veya omuriliğe zarar verecek her durum spastisite nedeni olabilir.

Beyindeki hareket kontrol merkezindeki sinirlerin hasar görmesi sonucunda oluşan spastisite, etkilediği bölgeye göre kişinin günlük hayatını kısıtlayacak derecelere varabilir.

Çeşitli nedenlerden ötürü meydana geldiği düşünülen spastisite, serebral palsi, multiple skleroz, beyin travması, inme ve yaralanma gibi omuriliğe veya beyne hasar veren durumlar sonucunda oluşur.

Hafif etkili yani hafif kasılmalara neden olan spastisite ve kontrol edilemeyen kasılmalara yol açan spasisiteler de mevcuttur. Spasitenin şiddetti ve görüldüğü alan beyin veya omurilikte meydana gelen hasar ile doğru orantılıdır.

 Yaşam boyu devam eden sağlık sorunları arasında yer alan spastisite, ilerleyen zamanlarda ağırlaşarak spazm sayılarında artış görülmesine neden olur.

Zaman içinde kas katılığında gözlemlenen artış, etkilediği eklemde kalıcı değişikliklere neden olabilir. Ancak uygulanan tedaviler ile bu kalıcı kasılmalar önlenebilir.

Spastisite Neden Olur?

Spastisite birçok nedene bağlı olarak gelişir. Doğumdan önce meydana gelebileceği gibi çocukluk döneminde ve ilerleyen yaşlarda da çeşitli hastalıklar sonucunda spastisite oluşumu söz konusu olabilir.

Spastisitenin temel nedeni beyindeki sinir sisteminin veya omuriliğin hareket kontrolünü sağlayan kısmın hasar görmesidir. Çocuklarda görülen spastisitenin başlıca nedeni beynin oksijensiz kalmasıdır.

Aynı zamanda beyindeki sinir sistemini olumsuz yönde etkileyen çeşitli durumlar spastisiteye neden olabilir. Spastisite doğumdan sonra meydana gelebileceği gibi doğum öncesinde de ortaya çıkabilir.

Doğumdan önce sinir sistemindeki hasara bağlı olarak meydana gelen spastisite ve kas kontrol kaybı“serebral palsi” olarak adlandırılmaktadır.

Spastisiteye neden olan başlıca unsurlar;

 • Serebral palsi
 • Omurilik yaralanması
 • İnme
 • Multiple skleroz
 • Beyin travması
 • Fiziksel travma
 • Beynin oksijensiz kalması

Spastisiteyi Tetikleyen Unsurlar

Spastisite yalnızca tetikleyici unsurlar sonucunda ortaya çıkabilir. Ani ve hızlı hareketlerin yanı sıra duygusal uyarım söz konusu olduğunda ortaya çıkabilir.

Bu tip spastisite de bu uyaranların en aza indirilmesi ve bu konuda özenli davranılması önerilmektedir.
Aşağıda sıraladığımız unsurlar spastisiteyi tetikleyen ve şiddetini arttıran faktörlerdir.

Bu nedenle spastisite hastalarının ve yakınlarının bu durumlara özen göstermeleri özellikle önerilmektedir.

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen enfeksiyon
 • Tırnak batması
 • Kabızlık
 • Bası yaraları
 • Adet kanaması
 • Hemoroid
 • Anal fissür
 • Diş eti problemleri
 • Safra kesesi problemleri
 • Kırık-çıkık
 • Damar tıkanıklığı
 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak

Spastisite Belirtileri Nelerdir?

Spastisitenin belirtileri hasarın etkilediği alana göre değişkenlik gösterir. Spastisite tüm vücutta görülebileceği gibi yalnızca el, kol veya bacaklarda görülebilir. Bu nedenle spastisitenin görüldüğü alan belirtilerin değişkenlik göstermesinde etkili bir rol oynar.

 • Anormal şekilde bükülmüş uzuvlar
 • Kol ve bacaklarda çapraz duruş
 • Sürekli tekrarlayan hareketler
 • Postür bozuklukları ve anormal postür
 • Konuşma problemleri
 • Eklem katılığı
 • Kas spazmları
 • Ağrılı kas spazmları
 • Sakatlayıcı kas spazmları

Spastisite Tedavisi

Spastisitede tedavinin mümkünlüğü vakaya göre değişkenlik gösterir. Öncelikle spastisitenin birkaç tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Doktor muayenesi ile hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

Tedavinin hastaya özel olarak uygulanması oldukça önemlidir. Bu noktada hastalığın şiddeti ve belirtileri büyük önem taşır. Spastisitede 3 temel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini; fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale olarak sıralayabiliriz.

Uygulanan tedavi spastisiteyi tamamen ortadan kaldırmaz. Bu nedenle öncelikle uygulanacak tedaviye karar verilirken hastanın ve hasta yakınlarının tedaviden beklentileri öğrenilmelidir.

Buna göre daha az yorulma, yemek yiyebilme, giyinebilme ve vücut şeklinin düzelmesi gibi beklentileri karşılamaya yönelik tedaviler uygulanır.

Önerilen İçerik;
► Multipl Skleroz (MS) Hastalığı Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/spastisite-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-11050h.htm

Yürüme Analizi Nedir?

Yürümenin çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi, tanımlanması ve yorumlanmasına yürüme analizi denir. Yürüme bozukluklarının tespiti, tedavi programının belirlenmesi ve tedavi etkinliğinin araştırılması amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Gözlemsel yürüme analizi ve 3 boyutlu bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılan analiz olmak üzere 2 şekilde yapılır.

Gözlemsel yürüme analizi, yürüyüşün gözlemsel olarak incelenmesi aynı anda bir çok vücut bileşeni hareket halinde olduğundan karmaşık ve zor bir yöntemdir.

Ayrıca analiz verilerinin kaydedilememesi, değerlendirme yapan kişinin bilgi ve becerisine bağlı olması ve yürüyüşün gözlemleyerek tespit edilemeyen kuvvet ile ilgili parametreleri hakkında bilgi vermemesi kullanım kısıtlılığına yol açmaktadır.

Buna karşın 3 boyutlu teknolojik bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılan yürümeanalizi ise, yürümenin harekete katılan tüm kaslarının elektiriksel aktivitelerini objektif olarak ölçebilmesi sayesinde son yıllarda hem hekimler hem de hastalar tarafından tercih edilen yürüme analiz yöntemi olmuştur.

Bazı insanlar benzer yürüme şekli göstermesine rağmen, eklem ve kaslarının birlikte çalışma sistemleri oldukça değişkenlik göstermektedir. Yürüme analizi her bireye spesifik problemlerin doğru olarak tanımlanmasına yardımcı olur.

Analizden elde edilen bilgiler görüntüleme verileri, hastanın geçmiş öyküsü ve diğer değerlendirmelerin sonuçları ile birlikte değerlendirilerek hastanın problemine yönelik en iyi tedavi yönteminin önerilmesini ve tedavi sonrası takibini sağlar.

Yürüme Analizi Kimlere Yapılır?

 • Pes planus (Düz taban)
 • Pes Cavus (kavisli ayak)
 • Doğumsal ayak anomalileri (pes ekinovarus, ayak kemiklerinin dizilim bozuklukları, vb)
 • Eklem (diz,kalça, ayak bileği ve omurilik) kireçlenmesi olan hastalar
 • Eklem protez ameliyatı sonrası
 • Diyabet hastaları
 • Serebral palsi 
 • Spina bifida (doğumsal omurga ve omurilik bozuklukları)?
 • Omurilik yaralanması
 • Diğer nörolojik hastalıklar (Hemipleji, musküler distrofi, parkinson, multipl skleroz, vb)?
 • Bacak amputasyonları (bacak kesilmeleri ve yokluğu)
 • Sporcular (performans arttırılması ve takibi) 

Yürüme Analizi Nasıl Yapılır?

Konusunda uzman ve deneyimli sağlık ekibi tarafından donanımlı video, yürüme bandı ve gerekli ekipmanların olduğu bir odada gerçekleştirilir.

Değerlendirmenin Takibi

Kişinin ihtiyacına göre belirlenen bir süre sonrasında tekrar değerlendirmek üzere geri çağrılır. Tekrarlayan analiz ve değerlendirmeler hastanın uygulanan tedavi ve süreç sonrasında değişiklik veya faydalı olması öngörülen ilave bir tedaviye ihtiyaç gösterip göstermediğini tespit etmekte yardımcı olur.

Источник: http://www.ortoped.com.tr/yurume-analizi.php

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть