Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Spina bifida, açık yada yarık omurga anlamında, doğumlarda binde 4 olasılığı olan, gebelik sırasında meydana gelen, bebeğin doğduktan sonra omurgasındaki tamamlanmamış deri yada açık yara diyebiliriz.

Spina bifida, embriyo döneminde bebeğin omiriliğin yapısının tamamlanması, kapanmaması nedeniyle olur.

Doğum yapacak annelerin bu ihtimali göz önünde bulundurup kontrolleri ele alması gerekir. Daha önce ailede ve akrabada bu hastalıkla doğan bebek var ise kesinlikle hamilelik öncesi doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Kesin olarak genetikdir diyemeyiz ama folik asit eksikliği önemli nedenlerden sayılabilir.

Spina bifida hastalıklı doğan çocukların sırtlarının kuyruk sokum yada bele doğru tamamlanmamış açık bir şekilde omirilik dışa vurmuş kese yada açık yara olarak gözükmektedir. Sinirlerin geçtiği bu yer en hassas yerdir. Felç riski olup bir daha yürüyemeyecek duruma da düşebilir.

Spina Bifida’nın yeri eğer merkez omilik soğanına ne kadar yakınsa o kadar risk büyümektedir.Spina Bifida hastalıklı bebekler eğer tedavi edilmez ise sinir sistemi sıvısı hidrosefali bozukluğu görülür.  Hidrosefali sinir sitemi sıvısı, Omurilikte ve beyinde baskı yapar ve bebeklerin kafasının normal oluşumu, orantılı büyümesini sağlar.

Diğer taraftan Hamilelik döneminde folik asit tüketiminin yeterli olmaması, dengesiz beslenmesi, mineral eksikliği, alkol ve sigara tüketimi bu hastalığı tetikler.

Spina Bifida sadece omuriliğin açık olması değil omurilikle ilgili pek çok problemi de içinde barındırmaktadır. Bu hastaların %85’inde Hidrosefali sinir sitemi sıvısı sorunlarının yanında, oluşan sinir hasarıyla beraber mesane ve böbrek problemleri, çocukta nörolojik problemler görülebilir.

Spina Bifida Hastalılığı Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

1. Omurga Açıklığı görülür

Omurga açıklığı Spina bifida okkülta, Meningosel, Myelomeningosel olmak üzere 3 şekilde görülür.

 • Spina bifida okkülta bebeğin bir yada daha fazla omurun arkasın da açıklık vardır. Sırt kapalı doğmuş olsada, içten omiriliğin sinirleri yanlış yerlerde bulunur. Bu sinir hasarı yapabilir.
 • Meningosel, bebek doğduğunda gözle görülebilen, omiriliğin çevresindeki koruyucu zarların dışarı fırlamasıdır. Sinir hasarı yoktur ve tedavisi yapılabilir.
 • Myelomeningosel, Spina bifidanin sıkıntılı belirtisidir. Bu sefer Omuriligin hem kendisi ve hemde zarlari, omur açıklığından dışarı fırlamıştır.

2. Çocuklarda dışkı ve idrar kaçırması görülür

Bacakları tutmaması, yürüme sorunları yada hidrosefali yani beyinde sinir sıvısı birikimi işaretleri görülür. Bunlara bağlı çocuk dışkı ve çişini tutamaz. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu kronikleşir ve böbrek yetmezliğine kadar giden bir süreç başlar. İdrar Kaçırma ve İdrar yolu sorunları nelere neden olduğunu alttaki linkten okuyabilirsiniz.

İlgili Link: İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

3.Yürüme bozuklukları

Daha anne karnında çocuk omirilik ve omurga bozukluğu yaşar ve bacaklara giden sinir sinirler oluşmaz. Hafif belirtisi ise bacaklarda güçsüzlük, yürürken sızlanma devamlı olur. Bunu tedavi edecek teknolojiler artık gelişmiştir.

4. Zeka Geriliği ve görme sorunları

Hidrosefali Beyinde su toplanması olduğundan dolayı, nörolojik sorunlar meydana gelir.

Spina Bifida Hastalılığı Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Spina Bifida Hastalığın Tedavisi nasıl yapılır?

Gebelik sonrası ameliyat ile bir çok hastada başarı sağlanmıştır. Hatta anne karnında bile ameliyat gerçekleştirilmiştir.

Prof. Dr. Kerem Özel ve Dr. Ali Gedikbaşı, Spina bifida’lı 2 bebeği, anne karnında iken ameliyat edildikten sonra sağlıklı şekilde doğdu.

İlgili Link: Spina bifida’lı 2 bebeği Anne karnında ameliyat oldu!

Doğum sonrası da ameliyatlarla çözüm sağlanıyor. Spina Bifidalı bebekler doğumdan sonra  ilk 24 saatte ameliyata girilirse başarı şansı yüksektir. Önemli olan geç çözümler yapmamak. Fakat burada Anne ve Babanın sabretmesi gerekmekte.

Çocukların sakat olarak hayatlarına devam etmemesi için Anne ve Babanın tedavide azmi çok önemli

Spina bifidanin sıkıntılı tiplerinden biri olan Meningomiyelosel biraz zorlu gidip gelmeler ile tedavi uzamaktadır.

Bebek sahipleri bazen gidip gelmelerden sıkılıp çocuğu kaderiyle baş başa bile bırakabilmektedir. Tedavisi tamamlanamayan çocukların ileri dönemde yatalak yada felçli olarak yaşamlarını sürdürebilir.

Bu yüzden Anne ve Babanın bu hastalık sürecinin iyi bir takipçisi olması şarttır.

Источник: //www.gelgez.net/spina-bifida-hastaliligi-nedir-neden-olusur-tedavisi/

Spina Bifida Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Doğum kusurlarından biri olan spina bifida, nöral tüpün oluşumu ile ilgili bir problemdir. Hamileliğin en geç 29-30. gününden sonra tamamlanması ve kapanması gereken nöral tüp, spina bifida hastalığında kapanmaz. Oluşumu tamamlanmayan nöral tüp; beyin, omurilik gibi dokuları içine alan embriyonik yapıya verilen addır.

Spina bifida'da  bir kısmı gelişmeyen nöral tüp tamamen kapanamaz. Doğal olarak bebeğin omurgası ve omurilik gelişimi tamamlanamaz. Çoğunlukla cerrahi müdahale ile durum düzeltilmeye çalışılsa da spina bifida yüksek oranlarla düzelebilecek bir hastalık değildir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İlerleyen spina bifida, bebeğin sinir dokularını dışarıda bıraktığı için enfeksiyon kapma ihtimalini yükseltmektedir.

Çocukluk döneminde görülen engelli durumlar arasında ikinci sınıf kabul edilen bu hastalık, kalıcı hasarlara neden olur. Ne yazık ki kişinin ömrü boyunca hayatında yer edinir.

Spina bifida hastalığı son zamanlarda artış gösteren hastalıklardan biridir. Her yıl yüzlerce bebekte denk gelinen bir hastalık olduğu söylenebilir.

Spina Bifida Hastalığı Nedir?

Sinir yolu defektleri arasında en yaygın görülen hastalık, spina bifidadır.

Bebeğin hamileliğin ilk ayından sonra ihtiyacı olan embriyo kalkanının tamamlanmaması olarak tanımlanabilen hastalık; omurga, omurilik gibi dokulardan bir kısmını dışarıda bırakmaktadır.

Genellikle bel altında meydana gelse de omurganın herhangi bir kısmında da ortaya çıkabilir.

Farklı türlere ve sebeplere sahip olan hastalık, cerrahi müdahale gerektiren sorunlardan biridir. Açık omurga anlamını taşıyan spina bifida, doğumdan başlayıp kişinin hayatı boyunca devam etmektedir. Yalnızca omurgada meydana gelen bir rahatsızlık olmamakla birlikte beyne kadar etkisi olduğu görülmektedir.

Sinir sistemi sayesinde kapalı bir tüp olan omurilik, spina bifida olan hastalarda açık kalır. Bebeğin doğumuyla birlikte açıklık daha net görülür. Hastada, sinir ve beyin bağlantısı sorun olduğu için beraberinde pek çok sağlık problemi de gelmektedir.

Spina Bifida Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hamileliğin henüz 2. haftası ile 6. haftası arasında kendini tamamlayan nöral tüp, kranial ve kaudal olmak üzere ikiye ayrılır. Kranial kısım beyin gelişimi ile ilgili olan kısımdır.

Kaudal kısım ise omurilik ile ilgilidir. Kaudal kısımda meydana gelen sorunlar, spina bifida hastalığına neden olmaktadır.

Zamanında kapanmayan kaudal kısım yalnızca spina bifidayı değil pek çok omurilik hastalığını da beraberinde getirir.

Spida bifida hastalığının temel nedeni kalıtımdır. Bilhassa bu hastalıkla dünyaya gelen çocukların kardeşlerinin diğer çocuklara göre iki kat risk altında olduğu bilinmektedir.

Kalıtım kadar olmasa da çevresel faktörlerin de etkili olduğu spina bifida hastalığı kullanılan ilaçlardan da oluşabilir.

Folat metabolizmasını etkileyen ilaçlar, tehli diyabet, hamilelik esnasında yüksek ateş gibi çevresel faktörler de hastalığı meydana getirebilir.

Spina Bifida Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Spina bifida hastalığında açıklığın bulunduğu bölge ve derinlik önemlidir. Açıklık ne kadar yukarıda ise teh o derece fazladır. Vücudunun daha aşağısında görülen açıklıklarda ise bebeğin bacaklarının çok güçsüz olduğu bilinmektedir.

Sırtında bir kese ile dünyaya gelen bebek, hemen cerrahi müdahaleye alınır. Hastalığın gözle görülür en büyük belirtisi ise bu bebeklerin baş kısmında büyüklük olmasıdır. Beyinde su birikmesi nedeniyle ortaya çıkan bu şişlik, su şantı ile düzeltilebilir. Sıvının alınması önemlidir çünkü beyin hasarı bırakabilir.

Spina bifida hastalığı olan çocuklarda en büyük belirtilerden biri de tuvalet tutamamadır. Sinirleri hasar gören bebek, tuvalet kaçırma sorunu yaşamaktadır.

 Gizli spina bifida hastalığı olan çocuklarda ise bu belirtilerin birçoğu oluşmaz. Daha çok röntgen ya da film çekimi olursa fark edilebilir.

Bu hastalarda görülen en büyük belirti ileri yaşlarda idrar tutamama ve bel ağrısı olmasıdır.

Spina Bifida Hastalığı için Yapılan Testler Nelerdir?

Anne karnında başlangıç gösteren hastalık, pek çok hastalığa nazaran daha zor araştırılır. Öncelikle hamilelikle artış gösteren AFP (alpha-fetoprotein) maddesi ölçülür. Bu ölçüm tanı için ilk adımdır. Bunun arkasından ultrasona girildiğinde spina bifida hastalığı varsa rahatça gözlemlenecektir.

Doğumdan önce yapılan amniyosentez de tanı için gereken ölçütlerden biridir. Amniyosentezde iğne yardımıyla anne karnından sıvı örneği alınır. Bu şekilde hastalığın teşhisi yapılır.

Spina bifida hastalığının olması için herhangi bir ön şart yoktur. Bu hastalık, her çiftin başına gelebilir. Modern ve gelişmiş ülkelerde bulunan bebeklerde daha az görülen hastalık, Türkiye’de gelişmiş ülkelere nazaran daha yüksek orana sahiptir. Annenin üzerine düşen hassasiyeti gösterdikten sonra hamilelik süreci için yapabileceği herhangi bir şey yoktur.

Spina Bifida Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Spina bifida hastalığından korunma yollarından ilki gebelik sürecinde kullanılan ilaçlara dikkat etmektir. Bebeğin gelişimini engelleyecek riskte olan ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır. Bunun yanında anne alkol, uyuşturucu ve sigara kullanıyorsa hemen terk etmelidir.

Hastalığın gerçekleşmemesi adına annenin ateşli hastalıklardan korunması gerekir. Bunun yanında eğer diyabet hastalığı söz konusuysa gebelik süreci, devamlı doktor kontrolünde olmalıdır. Hamilelik sırasında hem annenin hem de bebeğin sağlığını koruyabilecek diyet tercih edilmelidir.

Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Son dönem araştırmalarında folik asit desteği ile spina bifida hastalığının önüne geçilebildiği ispatlanmıştır. Her ne kadar tamamen yok etmeye ya da ortadan kaldırmaya yaramasa da hastalığın gerçekleşmesini önleyen etkenlerdendir.

Spina Bifida Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Spina bifida hastalığı doğum öncesinden ölüme kadar rehabilitasyon gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle uzun sürmesi durumuna hazırlıklı olunmalıdır.

Tedavi sürecinde sadece tek bir doktor ve aile değil; psikolog, diyetisyen, öğretmen, fizik tedavi uzmanı işbirliği içinde olmalıdır.

Hastalığın tamamen yok olması sağlanamasa da cerrahi işlemler ile en aza indirgenebilir. Kişi, hastalığına rağmen bağımsız yaşayabilir.

Источник: //bilgihanem.com/spina-bifida-hastaligi-nedir/

Spina Bifida ve Hidrosefali

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?
Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanları, Spina Bfida ve tedavi yöntmeleri hakkında bilgi verdi.

Spina Bifida çocuklarda görülen doğumsal bir hastalıktır. Bu hastalığı daha iyi anlamak için omurilik, beyin omurilik sıvısı ve hidrosefali gibi terimleri bilmek önemlidir.

 • Omurilik;sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Beyinden çıkan komutlar omurilik vasıtasıyla vücuda iletilir.
 • BOS (beyin-omurilik sıvısı);Her insanda, beyindeki havuzcuklar ve omurilik içinde dolaşan, birbiriyle bağlantılı, günde birkaç kez beynin ve omuriliğin içini dolaşarak, yıkayan ve koruyan, tekrar tekrar üretilip emilen sıvıdır.
 • Hidrosefali; Bu sıvının beyinde zaten bulunmakta olduğu karıncıklarda artmasıdır.

SPİNA BİFİDA NEDİR?

 • Ayrık ya da Açık omurga anlamına gelir.
 • Avrupa ve Amerika’da 2000 de 1,
 • Ülkemizde ise 1000 de 3 görülür.

3 şekli vardır.

1)    Spina Bifida Occulta

 • En hafif şeklidir.
 • Omurga kemiklerinin arka kısmı açık kalmıştır.
 • Bulgu, belirti vermez.
 • Şikayete sebep olmaz.
 • Tesadüfen fark edilir.
 • Tedavi gerektirmez.

2)    Meningosel

 • Omuriliği çevreleyen zarlar, açık olan omur kemikleri arka kısımdan dışarı çıkar.
 • Dışarı çıkan kısımda sinirler bulunmaz.
 • Sadece beyin-omurilik suyu bulunur.
 • Genelde bacaklarda güçsüzlük, idrar-gaita problemi bulunmaz.
 • Çok nadiren beyinde su toplanması (hidrosefali) bulunur
 • Ameliyatla, açık kalan zar ve beyin onarılarak kese kapatılır.

3)    Meningomyelosel

 • En ağır formdur.
 • Meningosel’den daha sık görülür.
 • Kese içerisinde omuriliği çeviren zarların yanı sıra sinirlerde bulunur.
 • Bu sinirler idrar-gaita kontrolünü sağlamanın yanı sıra, bacaklara gidip, hareket ve hissi sağlar.
 • %90 beraberinde beyinde su toplanması da (hidrosefali) görülür.
 • Ameliyatla kese kapatılır ancak kaybedilen fonksiyonlar kısmen geri dönebilir.

SPINA BIFIDA NEDEN OLUR?

 • Normalde gebeliğin 4. haftasında omurilik kapanmaya başlar.
 • Bu sırada kullanılan ilaçlar ya da vitamin eksikliği sebep olabilir.
 • Genetiğin çok etkili olduğu söylenemez.
 • Bütün gelişmelere rağmen neden kesin olarak bulunamamıştır.
 • Toplumuzda 1000 de 3 görülme riski varken;
 • Spina bifida’lı çocuk dünyaya getiren annenin bir sonraki bebeğinde risk 40’da 1’dir.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Gebelik planlandığında, gebe kalmadan bir ay önce folik asit kullanmaya başlayıp, doğumdan bir ay öncesine kadar devam etmek riski azaltabilir ancak kesin değildir.

ÖNCEDEN ÖĞRENİLEBİLİNİRMİ?

 • Gebelik sırasında 3’lü test
 • Anne kanında alfa fetoprotein
 • Detaylı USG

Bu tetkikler sayesinde anne karnında tanı konulabilir.

TEDAVİ

 • Cerrahi tedavinin amacı; keseyi kapatarak beyin-omurilik sıvısının enfekte olmasını engellemektir.
 • Meningoselde  cerrahi çocuk yeni doğan dönemini atlatana kadar ertelenebilir.
 • Meningomyelosel ise ilk 24-48 saat içerisinde opere edilmelidir.
 • Hidrosefalisi olan bebeklere şant takılmalıdır.

ŞANT NEDİR?

Beyinde emilemeyerek biriken BOS’un (Beyin Omurilik Sıvısı) bir kateter yardımıyla beyinden diğer vücut boşluklarına aktarmaya yarayan sistemdir. Bu sayede beyinde basınç artması engellenerek, beyin dokusunun zarar görmesi engellenir.

ŞANT AMELİYATININ RİSKİ VARMIDIR?

Yeni doğan döneminde takılan şantların yaklaşık yarısında ilk yıl içerisinde tıkanma, enfeksiyon, yerinden çıkma gibi istenmeyen sorunlar çıkmaktadır. Bunlarda tekrar ameliyat gerektirmektedir. Takılan bir şantın uygun çalışıp çalışmadığı, bebeğin davranışları, baş çevresinin takibi, fontanel (bıngıldak) kabarıklığı aileye öğretilerek kolaylıkla yapılabilmektedir.

Endoskopik 3. ventrikülostomi denilen yöntem hidrosefalide şant ameliyatına bir alternatiftir ancak maalesef yeni doğan döneminde başarısı şanttan daha iyi değildir.

HIDROSEFALİ VE SPİNA BİFİDASI OLAN BIR BEBEĞİN BAKIMINDA MUTLAKA BİLİNMESI GEREKENLER ŞUNLARDIR:

 • Bacağa giden sinirler hasar gördüğünden, bacaklardaki hareketsizlik ve varsa şekil bozukluğu açısından fizik tedavi ile rehabilitasyon programında bulunmak.
 • Benzer şekilde idrar fonksiyonları da bozulabileceğinden böbreklerin takibi açısından düzenli pediatrik nefroloji takibinde bulunmak,
 • Şantı varsa öğretildiği şekilde günlük fontanel (bıngıldak) ve baş çevresi takibi yapmak
 • Düzenli beyin cerrahisi kontrollerine gitmek.
Güncellenme Tarihi: 13 Mayıs 2015 Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/spina-bifida-ve-hidrosefali/

Spina Bifida Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? | Anneysen.com

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Nöral tüp defekti kusurlarından olan spina bifida nedir, belirtileri nelerdir? Meningosel ve meningomyelosel gibi spina bifida çeşitlerinin farkları nelerdir? Merak ettiğin her şeyi anlattık!

Spina bifida nöral tüp defekti denilen doğum kusurları grubuna giren bir hastalıktır, ayrık ya da açık omurga anlamına gelir.

Normalde nöral tüp, gebeliğin erken döneminde oluşur ve bebeğin ana rahmine düşmesinden 28 gün sonra kapanır. Spina bifidalı bebeklerde nöral tüpün bir bölümü oluşmaz ya da düzgün kapanmaz.

Bu durum, omurilikte ve omurga kemiklerinde kusurlar oluşmasına neden olur. Yaygın olarak bebeklerde omurilik açıklığı görülür.

Nöral tüp defekti: Beyin, omurilik ve omurganın doğumsal kusurlarına deniyor.

Beyinle ilgili bir başka hastalık: Serebral Palsi (Beyin Felci) Hakkında Her Şey

Spina bifida neden olur?

Doktorların elinde spina bifida nedenlerine dair kesin bir veri yok. Ancak;

 • Diğer sinir sistemi hastalıklarında olduğu gibi nöral tüp defekti olan bir aile geçmişine sahip olmak,
 • Folik asit eksikliği gibi genetik ve çevresel risk faktörleri, spina bifidaya yol açabiliyor.

Folat (B9 vitamini), ceninin sağlıklı gelişmesi açısından önemli bir vitamin ve spina bifidayı önlemeye yardımcı oluyor. Dolayısıyla ceninin sağlıklı gelişmesi için hamilelikten önce ya da erken gebelik döneminde folik asit dengene dikkat etmen önemli.

Oku: Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Spina bifida belirtileri nelerdir?

Spina bifida bazen hiçbir belirti vermez ya da sadece ufak tefek fiziksel sakatlıklara neden olur. Ancak çoğu zaman ağır fiziksel ve zihinsel sakatlıklara yol açar.

 • Hastalık genellikle bacak, idrar torbası ve bağırsakların nörolojik kontrolünün kaybına sebep olur. Bu nedenle idrar ve gaita kaçırma problemleri görülür.
 • Spina bifida hidrosefaliye neden olabilir. Yani, bazı bebeklerin beyninde su toplanır.
 • Menenjite yol açabilir, beyni saran dokularda enfeksiyon meydana gelir.

İki önemli doğumsal hastalık daha: Anensefali ve Hidrosefali

Spina bifida tipleri 3 tane. Bunlar;

1. Spina bifida occulta (Spina bifida okülta)

 • Spina bifida hastalığının en hafif halidir.
 • Omurga kemiklerinin bir kısmında açıklık görülür.
 • Herhangi bir belirti göstermez, tesadüfen fark edilir. Yalnızca, kusurun olduğun bölgede ciltte aşırı tüylenme olur.
 • Şikayete neden olmaz.
 • Tedaviye gerek yoktur.

2. Meningosel

 • En nadir görülen spina bifida tipidir.
 • Omuriliği çevreleyen zarlar omurganın arka tarafından dışarı doğru fıtıklaşırlar.
 • Nadiren hidrosefali gelişir.
 • Bacaklarda kuvvetsizlik, idrar ve dışkı tutamama problemi görülmez.
 • Açık kalan zar ve beyin onarılarak ameliyat edilir.

3. Meningomyelosel

 • Spina bifida hastalığının en ağır türüdür.
 • Görülme ihtimali meningoselden daha fazladır.
 • Spina bifidalı bebeklerin büyük bir kısmında hidrosefali de bulunur.
 • Açıklık kapatılmadığı takdirde bebekte enfeksiyon gelişme riski vardır.
 • Kese ameliyatla kapatılır ancak bebeklerin bazılarında bacak felci, idrar ya da dışkı tutamama problemleri görülebilir.

Spina bifida ultrasonda belli olur mu?

Spina bifida anne karnında nasıl anlaşılır, diye merak ediyorsan bunun için hamileliğinin 16. ve 18. haftaları arasında kan ile üçlü tarama testi yaptırman ve ayrıntılı ultrason çektirmen gerekiyor.

Test sonuçlarının yüksek çıkması her zaman bir nöral tüp defektine işaret etmese de spina bifida ultrason görüntüsüyle kendini büyük ölçüde ele verir. Eğer ki bebeğin spina bifidalı ise %75-80 oranında tanı koymak mümkün.

Böyle bir durumda doktorunla konuşarak gebeliğini sonlandırmaya karar verebilirsin. Ancak ne olursa olsun bebeğini bu şekilde büyütmeyi kabul eden ailelerden biri de olabilirsin tabii ki.

Ultrason Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?

Spina bifida hastaları ne kadar yaşar?

“Spina bifidalı bebek ne kadar yaşar?” sorusu için biçilmiş belli bir ömür süresi yok. Hastalığın çeşidine ve tedaviye verilen cevaba göre değişen bir soru bu. Ancak spina bifidalı bebeklerin zorlu bir hayat yaşadıkları kaçınılmaz.

Spina bifida tedavisi nasıl yapılır?

Spina bifidanın tedavisi hastalığın derecesine bağlı bir durum. Eğer kusur küçükse hiçbir tedaviye gerek yok. Ancak omuriliği ve etkilenen dokuyu yerine yerleştirmek için genellikle ameliyat gerekiyor.

Spina bifida ameliyatı sonrası hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün değil. Ameliyat sayesinde en ciddi kistler çıkarılıp, bölgenin kas ve deri yamaları yapılsa da bacaklardaki felç tedavi edilemiyor.

Ancak uygulanan tedavi yöntemleriyle spina bifidalı bebeklerin hayatı normale yakın hale getirilebiliyor. Spina bifida fizik tedaviye olumlu cevap veriyor. Bacaklarda meydana gelen farklı derecelerdeki kas zayıflıkları fizik tedavi ile güçlendirilerek bebeğin destekli ya da desteksiz yürüyebilmesi sağlanıyor.

Yani, bebeğin tamamen sağlıklı biri haline gelemese de bağımsız bir şekilde yaşaması mümkün. Ayrıca ender de olsa spina bifida ameliyatı bebeğin, henüz ana rahmindeyken de yapılabilir ama bu, çok riskli bir durum.

Spina bifida tedavisinde son gelişmeler ne alemde?

Yapılan son çalışmalara göre hastalığın bugün tamamen ortadan kaldırılması ne yazık ki mümkün değil. Ancak gebelik öncesi dönemde takviye folik asitle hastalığın gelişme riskini düşürebilirsin.

Bu da ilgini çekebilir: Fallot Tetralojisi (Mavi Bebek Hastalığı): Doğumsal Bir Kalp Hastalığı

Kaynaklar:

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-spina-bifida-nedenleri-cesitleri-ve-tedavisi-hakkinda-her-sey_11317

Spina Bifida nedir? Spina Bifida belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır?

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Spina Bifida hastalığı nasıl ortaya çıkar? Spina Bifida belirtileri nelerdir? Spina Bifida tedavi yöntemi nedir? Kimlerin Spina Bifidalı bir çocuğu olabilir?

Öncelikle Spina Bifida’nın ne anlama geldiğine bir bakalım. Spina Bifida, ayrık veya açık omurga anlamındadır. Doğuştan gelen hastalık türlerindendir.

“Türkiye Spida Bifida Derneği”nin bilgilendirmesi ışığında bu rahatsızlıkla ilgili bilgilendirmede bulunalım.

Spina Bifida doğumdan önce omurilik gelişimi sırasında yolunda olmayan bir şeylerin olduğunu gösterir. Sinirlerden meydana gelen omurilik kapalı bir tüptür. Spina Bifidalı hastalarda ise bu tüp açık kalmıştır. Omuriliği örten omurga ve deri de kapanmamıştır.

Bebek, sırtında bir açıklıkla doğmuştur ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır.  Sinirlerle beyin arasında düzgün bir bağlantı olmadığı zaman da, değişik derecelerde felçler (hareket etme ve hissetme kaybı veya yetersizliği) ortaya çıkar.

Sırttaki açıklık ne kadar yukarıda ise daha çok sayıda sinir etkilenmiş ve daha ağır bir felç durumu söz konusudur. Spina Bifidalı hastaların pek azı cihaz kullanabilir. Bazıları ise tekerlekli sandalye kullanma durumunda kalmaktadır.

Spina Bifidalı hastaları % 85’inden fazlasında hidrosefali de görülür. Hidrosefali, beyin ve omurilikte düzenli olarak dolaşan sıvının bu dolaşımının bozulması sonucu aşırı miktarda artması ve beyin içindeki boşluklarda yüksek basınca yol açmasıdır.

Bebeklerde kafa kemikleri henüz tam sertleşmemiş olduğundan baş büyüyerek bu basıncı düşürmeye çalışır. Ancak erken dönemde tedavi edilmez ise beyin hasar görür.

Hidrosefali gelişmesi ve beynin hasar görmesi zamanında tedavi edilerek önlenebilirse Spina Bifidalı çocukların zekaları normalden farklı olmaz.

Spina Bifida nasıl olur?

Vitamin B grubundan bir vitaminin (folik asid) rolü olabilir. Folik asidin omurilik tüpünün kapanmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Eğer annede yeterince folik asid yoksa bebeğin omurilik tüpü  uygun bir şekilde kapanmayabilir.

Folik asid dışındaki bazı vitamin ve minerallerin de rolü olduğu düşünülmektedir. Bilinen başka bir husus da Spina Bifidanın kalıtımsal bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebileceğidir.

 Sara nöbetlerini önlemek için annenin kullandığı bir ilacın (valproik asid) Spina Bifidaya neden olduğu bilinmektedir. Ve tabii ki bugün araştırılan başka nedenler de var.

Spina Bifida ne zaman ortaya çıkar?

Spina Bifida gebeliğin çok erken safhalarında, anne karnındaki yaşamın önceki hayatın 3. haftasında  oluşur.  Bu nedenle doğuştan olma bir bozukluk olarak görülür. Hayatın ileri bir safhasında, örneğin trafik kazası sonucu meydana gelen omurilik hasarından farklıdır.

  Her ne kadar omuriliği böyle incinen bir kişinin de yürümede, idrar kesesi ve barsak kontrolunda güçlükleri olsa da bunlarda hidrosefali gelişmez. Bu tür yaralanmalarda, önceden herhangi bir problem olmadığı ve kişi kaza öncesi  yürüyebildiği için bacak kasları iyi gelişmiştir.

Kimlerin Spina Bifidalı bir çocuğu olabilir?

Herhangi bir çift spina bifida ile doğan bir çocuğa sahip olabilir. Dünyada 10 milyon Spina Bifidalı vardır. Gelişmiş ülkelerde her bin çocuktan biri spina bifidalı doğmaktadır.

Spina Bifida tedavisi nedir?

Spina Bifidalı bebekler eğer myelomeningosel ile doğmuşlarsa, ilk günlerde sırtlarındaki kese ameliyatla kapatılır.

Hidrosefali gelişenlere beyindeki fazla sıvıyı kan dolaşımına boşaltan ve şant denen bir drenaj sistemi yerleştirilir. Son yıllarda üçüncü ventrikülostomi adı verilen yeni bir ameliyat yöntemi şant yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Daha doğal bir yöntem olduğu ve şantların yol açtığı komplikasyonların bunda görülmediği bildirilmektedir.

Tedavi sonrası tamamen iyileşme pek mümkün değildir. Ameliyatlar çoğu zaman mevcut durumu korumak daha fazla problem çıkmasını önlemek için yapılır. Tedavilerle hastaların yaşamları mümkün olduğunca normale yakın hale getirilmeye çalışılır. Tamamen sağlıklı biri haline gelemeseler de bağımsız yaşayabilmeleri mümkündür.

Bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Son yıllardaki çalışmalar gebelik öncesi dönemde alınan Folik Asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceğini göstermiştir. Günümüzde birçok gelişmiş ülkede tüm anne adayları daha gebe kalmadan önce Folik asit almaya başlamaktadır.

Çünkü anne gebe kaldığını öğrendikten sonra artık Spina Bifidayı önlemek için zaman geçmiş olmaktadır. Bu durumda bebeğin Spina Bifidalı olup olmadığını anlamak için hamileliğin 16-18. haftaları arasında bir kan testi (AFP) ve Ayrıntılı Ultrason incelemesi yapılması gerekir.

Bunlarla bebek spina bifidalı ise %75-80 oranında tanı koyulur. Aile bu konuda bilgili ve deneyimli bir doktor ile konuşarak bu dönemde gebeliği sonlandırmaya karar verebilir.

Ancak ileride farklı bir yaşamın kendilerini beklediğini bilmelerine rağmen gebeliği sürdürmeyi ve bebeklerine ellerinden geldiğince iyi şekilde bakmayı seçen çok sayıda aile de mevcuttur. 

Türkiye’de halen Spina Bifidalı bebeklerin büyük çoğunluğu doğumdan önce teşhis edilemeden doğmaktadır. Burada sorumluluk, doğum öncesinde ve hamilelikte, hekime veya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri’ne başvurmamış ise ailededir.

Ancak ne yazık ki düzenli olarak hekim kontrolunda hamileliğini geçiren ve bebeğinin normal olacağı söylenen birçok ailenin de çocuğu spina bifida ile doğmaktadır.

  Son dönemde ise Spina Bifida konusunda aileye bilgi veren, gerekli tedaviyi alması için yol gösteren hekim ve ebelerin sayısı giderek artmaktadır.

Источник: //bisorubicevap.com/yasam/saglik/spina-bifida-nedir-spina-bifida-belirtileri-nelerdir-tedavisi-var-midir

Spina Bifida Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 17:44

Spina Bifida Nedir?

Omurga açıklığı olarak nitelendirilen spina bifida, omurganın doğuştan ayrık olması durumudur.

Doğuştan meydana gelen hastalıklar arasında en sık rastlanılanı olan spina bifida, nörol tübün gelişiminde konjenital defekt sonrasında ortaya çıkmaktadır. Spina bifida, gelişimsel bozukluğa bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır.

Spina bifida, serebral palsiden sonra en çok görülen hastalık olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’de her 1000 bebekten 3’ünde spina bifidaya rastlanılmaktadır. Kısacası ülkemizde her yıl 5000 bebek spina bifidalı olarak doğmaktadır.

Doğumsal hastalıklar kategorisinde yer alan spina bifida, ömür boyu tedavi gerektirirken tamamen iyileşme olasılığı söz konusu değildir.

Spina bifidalı bebekler sırtlarında bir kese ile doğmaktadırlar. Omurların bir kısmının bu kese içinde yer alır. Omurilikteki bu açıklık doğumdan sonraki ilk 36 saat içinde ameliyat ile kapatılmalıdır.

Ancak uzmanlar spina bifidanın doğum öncesinde de tespit edilebileceği bilinir ve gebelik sürecinde tedavi edilmesi önerilmektedir. Önlem alınmayan spina bifida vakasında doğumdan sonra omurilik kapanamaz ve deri ile örtülemez. Spina bifida açıklığının bulunduğu bölge önemli bir sinir merkezidir.

Vücudun diğer bölgelerine giden birçok sinir bu bölgeden geçmektedir. Spina bifidanın bulunduğu bölgenin başa yakınlığı arttıkça risk de artmaktadır.

Spina Bifidanın Occulta (Gizli Spina Bifida)

Gizli spina bifida olarak adlandırılan bu tür spina bifidanın en hafif şeklidir. Genellikle herhangi bir belirti vermez. Omurga kemiklerinin bir veya bir kaçında oluşan defekte sonucunda meydana gelmektedir. Omurga röntgeni çekilmesi sonucunda tesadüfen öğrenilebileceği gibi gizli spina bifidanın tek belirtisi defekte olan bölgenin aşırı tüylenmesidir.

Meningosel

Diğer spina bifida türlerine kıyasla nadiren görülen bir türdür. Meningoselde omuriliği çevreleyen zarlar omurgada bulunan açıktan dışarı doğru fıtıklaşır. Bu fıtıkta beyin ve omuriliği korumakla görevli serebrospinal sıvısı bulunmaktadır. Ameliyatla çıkarılabilen bu kistik yapının boyutu kişiden kişiye değişebilir.

Meningomiyelosel

Spina bifidanın en ileri durumu olarak nitelendirilen meningomiyelosel, fıtığın içinde bulunan zarın yanı sıra sinirlerin ve omuriliğin kendisinin de bulanması söz konusu olabilir.

Omuriliğin kendisi tamamen fıtıklaşabileceği gibi omuriliği çevreleyen sıvı dışarı da akabilir. Açıklığın ameliyat ile kapanması bebeğin enfeksiyon açından korunması için oldukça önemlidir.

Ancak bazı meningomiyelosel vakalarında bacak felci, idrar ve gaita (dışkı) tutamama problemleri söz konusu olabilir.

Spina Bifida Neden Olur?

Spina bifida gebelik döneminde gelişim bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Gebeliğin 2-4 haftalarında gelişen nöral plak her iki taraftan kıvrılmaya başlar ve kapanarak nöral tüpü oluşturur.

Oluşan nöral tüpün kranial kısmında beyin gelişimi gerçekleşirken kaudal kısmında ise omurilik oluşumu gerçekleşir. Ancak kaudal kısmındaki kapanmada meydana gelen sorunlar spina bifidaya neden olmaktadır.

 Doğumsal hastalıklar kategorisinde yer alan spina bifidanın nedenlerinin başında genetik faktörler gelmektedir. Spina bifidalı çocukların kardeşlerinde spina bifida görülme olasılığının 50 kat daha fazla olduğu belirtilmektedir.

İkiz bebekler ve ailesinde spina bifida vakası bulunan kişiler genetik yatkınlık açısından ön plandadır. Spina bifida vakasının temel nedenlerinden bir diğeri ise çevresel faktörlerdir. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen sorunlar spina bifida nedenlerinin başında gelmektedir.

Hamilelik döneminde folat metabolizmasını etkileyen ilaç kullanımı, kontrol edilmemiş diyabet ve hamileliğin ilk 3 ayında geçirilmiş ateşli hastalıklar spina bifida hastalığına neden olmaktadır.

 Gebelik sürecinde oldukça önemli olan ve ihmal edilmesi halinde bebekte çeşitli sağlık sorunlarının görülmesine neden olan folik asit, spina bifida oluşumda etkili rol oynayan faktörlerdendir. Yapılan araştırmalarda gebelik sürecinde alınan folik asitin, spina bifidanın görülme olasılığını önemli oranda azalttığı belirtilmektedir.

Spina Bifida Belirtileri Nelerdir?

Spina bifidanın belirtileri açıklığın genişliği ve yerine göre değişkenlik göstermektedir. Bacaklarda güçsüzlük spina bifidanın başlıca belirtileridir. Ancak daha ileri spina bifida vakalarında bacak felci söz konusu olabilir.

Spina bifidanın şiddeti açıklığın başa yaklaşmasıyla birlikte artmaktadır. Spina bifidanın neden olduğu durumlardan bir diğeri ise hidrosefalidir. Beyin omurilik sıvısının artışına bağlı olarak meydana gelen hidrasefali, spina bifidalı çocukların birçoğunda görülmektedir.

Aynı zamanda spina bifidalı çocukların birçoğunda zeka gelişim sorunlarına rastlanılmaktadır.

Spina Bifida Tedavisi

Spina bifida tedavisi ömür boyu sürmekle birlikte kesin bir iyileşme söz konusu olmamaktadır. Spina bifida tedavisi birçok branşta uzmanlaşmış doktorların içinde bulunduğu bir ekip ile uygulanmaktadır.

Bu ekipte çocuk cerrahisi ve ürolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk nörolojisi, çocuk nefrolojisi, çocuk ortopedisti, çocuk psikiyatrisi, fizik tedavi ve fizyoterapistine kadar birçok uzman birarada çalışmaktadır. Spina bifida hastalarının birçoğu uygulanan tedavi ve ameliyatlar ile normal hayat sürdürebilirler.

Ancak bu hastaların sağlıklarına tamamen kavuşması söz konusu değildir. uygulanan tedavi ve ameliyatlar ile kişinin yaşam kalitesinin artması sağlanmaktadır. 

Önerilen İçerik;
► Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/spina-bifida-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-12818h.htm

Spina Bifida Nedir? Spina Bifida Belirtileri (Açık Omurga Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Spina Bifida Nedir? Omurilik açıklığı neden olur?

Spina bifida (SB) veya açık omurga, gelişimsel bozukluk nedeni ile vertebra arka elemanlarının kapanmaması ve buna bağlı ortaya çıkan klinik bir tablodur. Spina bifida çocukluk çağı engellilik nedenleri arasında serebral plasiden sonra ikinci sıklıkta görülen bir hastalıktır.

Spina bifida genellikle kalıcı özürlülüğe neden olur ve ömür boyu tedavi süreci devam eder ve iyileşme genellikle görülmez. Türkiye’de doğan 1000 bebekten 3’ünde sipina bifida sorunu görülmektedir.

Spina bifida tipleri veya sınıflandırma

Spina bifidanın eski sınıflamasında, kapalı sipina bifida ve açık spina bifida olmak üzere iki tipi vardır.

Kapalı spina bifida (SBO) nedir? : Kapalı sipina bifida da arka vertebral elemanlarda kusur, ciltte kıllanma ve benlenme gibi bozukluklar görülür iken, keselenme yoktur.

Açık spina bifida (SBA) nedir? : Açık spina bifida da ise sadece beyin ve omurilik zarlarını (meniksleri) veya meniksler ile birlikte nöral dokuları içeren bir kese bulunmaktadır ve bunlar meningosel ve myelomeningosel olarak isimlendirilir.

Spina bifida belirtileri

Çocuklarda spina bifida belirtileri

Spina bifidalı bebekler genellikle sırtlarında bir kese ile doğarlar ve omurlarının bir bölgesi bu kesenin içinde kalır. Bel kemiğinde oluşan açıklık doğumdan 36 saat sonra ameliyat ile düzeltilir. Spina bifidalı doğan bebeklerde genellikle beyinde su birikmesi nedeni ile kafalarında büyüme (hidrosefali) olur..
Bu su şant adı verilen bir aletin beyine yerleştirilmesi ile tedavi edilir. Bu sıvı tedavi edilmez ise çocukta zeka sorunları ve epilepsi hastalığı ortaya çıkar. Gövde bacaklardaki sinirler etkilendiği için yürüme problemleri ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Spina bifidalı çocukların idrar ve kakalarını tutan sinirler hasar gördüğü için bu çocuklarda idrar ve kakalarını tutamama sorunu olur.

Gizli spina bifidalı çocuklarda kese dışarıdan belli olmaz. Omurga kemiğinde oluşan açıklık diğer tiplere göre daha azdır ve içindeki sinirsel yapıda bozukluk gelişmemiştir.

Bu nedenle diğer tip sipina bifidalı çocuklarda görülen belirtiler bu çocuklarda görülmeyebilir. Fakat ileri yaşlarda idrar kaçırma ya da bel ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu tip spina bifida genellikle başka bir şey için çekilen filmlerde veya emar filminde rastlantısal olarak ortaya çıkar.

Spina bifidalı hastalarda ortaya çıkan en ciddi sorunlardan biri de mesanenin çalışmamasıdır. Nörojenik mesane olarak bilinen bu durumda idrar torbası (mesane) idrar tutma ve işeme fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu hastalarda idrarın geriye kaçışı (böbrek reflüsü veya vezikoüretral reflü) oldukça sık görülür.

Hastalarda bitmeyen ve belli bir zamandan sonra tedavinin fayda etmediği idrar yolları enfeksiyonu sorunu vardır. Bu hastalara zamanında veya uygun tedavi uygulanmaz ise böbrek yetmezliği kaçınılmaz olur.

Kas ve iskelet sistemi ile ilgili problemlerde bel altında yer alan kaslara geçen sinirlerde zedelenmeye bağlı bacaklarda hareketsizlik görülür. Bu hareketsizlik nedeni ile kalça ve uzun kemiklerde şekil bozuklukları meydana gelir.

Spina bifida anne karnında teşhis edilir mi?

Son yıllarda hamilelik izleminde ultrasonografi önem kazanmıştır. Hamilelik sırasında yapılan ultrasonografi tetkiki ile doğumsal anomalilerin çoğu tanınmaktadır. Nöral tüp defekti olarak tanımlanan bu durumlar gebeliğin 16-20’inci haftaları arasında tanımlanabilir.

Bu tür bir durum saptanmış veya aile öyküsü var ise sipina bifidalı bebek doğma riski olan anne adaylarında ayrıntılı ultrasonografik görüntülemenin yanı sıra, teşhiste kullanılan önemli bir yöntem de alfa-feto protein düzeyinin saptanmasıdır.

Nöral tüp defekti olan olan hastalarda anne karnında bu oran, normal değerlerin oldukça üzerindedir. Anne karnında bu belirtecin varlığı anormalliğin tanınmasında önemlidir. Alfa – feto protein aynı zamanda rahim içi sıvıda da yüksektir.

Kesin teşhisin konulması için ultrasonografide anormallik saptanması ve anne karnında alfa-feto protein değerinin yüksek olması durumunda, rahim iç sıvısı içindeki oranın saptanması için buradan da örnek alınmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Spina bifida tedavisi

Spina bifida tedavisi

Spina bifidalı hastalarda tedavi uzun sürer ve rehabilitasyon ömür boyu devam eder. Bu nedenle imkan var ise tedavi bu konuda deneyimli merkezlerde devam ettirilmelidir. Spina bifida tedavisinde ekip çalışması önemlidir.

Spina bifida tedavi ekibinin içinde beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi, çocuk cerrahisi veya ürolojisi, çocuk nörolojisi, çocuk nefrolojisi, çocuk ortopedisti, çocuk psikiyatristi, fizik tedavi ve fizyoterapisti ve bu konuda deneyimli hemşireler bulunur.

Spina bifida hastaları ameliyat ve bazı tedavi yöntemleri ile mümkün olduğunca normal yaşam sürebilirler. Spina bifidalı hastalar tamamen normal hale gelemeseler de bağımsız yaşayabilirler. Fakat bu hastaların normale yakın yaşam sürmeleri için tıbbi desteğin yanı sıra, toplumsal yaşamda engellerin ortadan kaldırılması da önemlidir.

Spina bifida önlenebilir mi?

Spina bifida günümüzde halen tam olarak önlenememektedir. Son yıllardaki çalışmalar sonucu hamilelikten önce folik asit alımının hastalığı önlemede faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde anne adayları genellikle hamile kalmadan önce folik asit almaya başlamaktadırlar. Çünkü hamile kaldıktan sonra spina bifida oluşumu önlenememektedir.

Bebekte oluşabilecek anomali anne karnındayken saptanır ise aile ve hekim bilgilenmiş olur. Bu sayede bebeğin doğumu için önlemler alınır ve gerekli işlemler yapılır. Bebeğin doğumunun sezaryen ile yapılması çocuğun felç kalmasını ya da felç riskinin şiddetini de azaltır. Çünkü doğumdan sonra bebeğe hemen müdahale etmek gerekir.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/spina-bifida-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi