Spiral Rahim Ağzı Kanserini Önlüyor

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) – Bahçeci Tüp Bebek

Spiral Rahim Ağzı Kanserini Önlüyor

Serviks, rahmin vajinaya komşu olan boyun kısmıdır. Serviks kanseri, serviks yüzeyindeki anormal hücrelerde gelişir ve kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir.
Servikal displazi ise yüzeyel hücrelerin prekanseröz değişimleridir. Anormal hücreler kansere dönüşebilir. Kanserin yayılım derecesine göre 4 evresi vardır. Kanser yayıldıkça daha yoğun tedavi gerektirir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Gelişir?

Serviks kanserinin asıl sebebi tam olarak bilinmemektedir.

İki tip serviks kanseri vardır:

Skuamöz tip (epidermoid kanser): En sık görülen tiptir. Serviks kanserlerinin yaklaşık olarak %80-85’i bu tiptir. Araştırmacılar bu kanserin cinsel yolla geçen hastalıklardan kaynaklandığını öne sürmektedir.

Bunlardan biri human papilloma virüsün (HPV) sebep olduğu kondilomlardır. Kanseröz tümör, serviksin yüzeyine veya içine doğru gelişir. Kanser genellikle yüzeyde gelişir ve erken dönemde smear testi yapılarak teşhis edilebilir.

Adenokarsinom: Servikal bezlerdeki dokulardan gelişir.

Servikal kanser riskinizin yüksek olduğu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Anormal pap-smear testiniz varsa,• Partneriniz human papillom virus enfeksiyonuna sahipse veya geçirmişse,• Çok sayıda partneriniz varsa veya cinsel aktiviteniz 18 yaşından önce başlamışsa,• Yeni partnerinizle ilişki sırasında prezervatif kullanmamışsanız,• Önceden genital veya vajinal kanser geçirmişseniz,• Partnerinizin önceki partnerinde servikal kanser veya anormal servikal hücreler varsa,• Seksüel partnerinizin penisinde kanser varsa veya geçirmişse,• Sigara kullanıyorsanız,• Bağışıklık sisteminiz zayıfsa,

• Anneniz gebeliği sırasında DES (diethylstilbesterol) hormonu almışsa, yakalanma riskiniz yüksektir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Serviks kanseri erken dönemde belirti vermez. Adet dönemleri arasında veya ilişki sonrasındaki kanamalar ve lekelenmeler serviks kanserinin habercisi olabilir. Çoğu kadında şikayet yoktur. Kanser genellikle yıllık pap-smear takiplerinde veya muayenelerde saptanır. Bu nedenledir ki cinsel aktiviteye başlandıktan sonra yılda bir kez muayene olunmalı ve pap-smear testi yaptırılmalıdır.

Genellikle servikal kanser olan hastaların beklenmeyen bir zamanda anormal vajinal kanaması veya kanlı bir akıntısı olur, ileri evrelerde ise ağrı ortaya çıkar.

Serviks Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisi için smear testi yaptırmak gerekmektedir. Doktorunuz tarafından spatula veya bir fırça aracılığı ile serviksten sürüntü alınarak bir cam üzerine yayılır ve hücreler patolog tarafından incelenir.

Pap-smear testinde izlenen hücreler:

• Normal• Anormal• Prekanseröz

• Kanseröz

Hafif bir anormallik izlendiyse tedavisiz veya tedavi ile normale dönebilir. Ama bunun takibi yapılarak tamamen normale döndüğünden emin olunmalıdır.

Eğer pap-smear’de belirgin bir anormallik saptanırsa servikse kolposkop adı verilen teleskopik cihazla bakılabilir. Kolposkop serviks ve vajinanın izlenmesine olanak veren özel bir mikroskoptur. Bu muayene sırasında şüpheli bölgelerden küçük doku parçaları ve endoservikal küretaj denen servikal kanaldan örnek alınabilir. Bunlar patoloji laboratuvarında incelenerek kesin tanıya gidilir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken prekanseröz değişimler; lazerle, dondurularak (kriyoterapi), koterize edilerek veya cerrahi müdahale ile o kısım çıkarılarak kolaylıkla tedavi edilebilir.
Daha ileri durumlarda ise konizasyon hatta histerektomi (rahimin alınması) yapılabilir.

Erken dönemde tespit edilen serviks kanseri tedavisiyle kadının çocuk sahibi olma şansı korunmuş olur. İleri evrelerdeki kanserin tedavisi ise hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, kanserinin yayılma durumuna bağlı olarak değişir.

Eğer invazif kanser küçük ve sadece servikste yer alıyorsa bu durumda rahim, seviks, vajinanın üst kısmı ve çevreleyen dokular operasyonla alınır. Hastanın yaşına bağlı olarak yumurtalıklar alınır veya alınmayabilir. Eğer tümör yayılımı saptanmışsa operasyon sonrası radyoterapi yapılır.

Eğer kanser ileri evreyse veya operasyon hastanın genel durumu için risk taşıyorsa bu durumda radyoterapi yapılır veya kemoterapi ile kombine edilebilir.

Kanser erken dönemde saptanıp tedavi edilirse tam bir iyileşme sağlanmış olur. Eğer erken saptanmamış ve tedavide geç kalınmışsa kanser lenf nodlarına ve komşu pelvik organlara yayılır. Tümör büyür ve serviks dışına çıkarsa tedavinin başarısı azalır.

Tedaviden Sonra Kendime Nasıl Bakabilirim?

• Yıkanma, cinsel ilişki ve tampon kullanma konusunda doktorunuzdan bilgi alın.• Sık aralıklarla muayene olun ve smear testi yaptırın, böylelikle erken dönemdeki tekrarlar saptanabilir.

• Tedaviye bağlı olarak yumurtalıklar fonksiyonunu yitirmişse doktorunuz tarafından östrojen replasman tedavisine başlanabilir.

Rahim Ağzı Kanserini Önlemek için Ne Yapabilirim?

Servikal kanseri önlemek için birtakım önlemler alınabilir.

• İdeal olarak bir kadın en az 18-20 yaşına gelene kadar cinsel ilişkide bulunmamalıdır.• Partner sayısını minimuma indirerek riski azaltmış olursunuz. Bununla birlikte partnerinizin birlikte olduğu insan sayısı da önemlidir.

İdeal olanı tek eşliliktir.• İlişki sırasında prezervatif kullanın.• Sigarayı bırakın.• Temizliğinize dikkat edin.

• Seksüel aktivitesi olan bir kadın düzenli olarak jinekolojik muayene olmalı ve her yıl pap-smear testi yaptırmalıdır.

Kanlı vajinal akıntılar, adet arası veya ilişki sonrası kanamalar, ilişki sırasında ağrı şikayetleri dikkatli olarak araştırılmalı uygun tedavi verilmelidir.

Источник: https://bahceci.com/hizmetler/rahim-agzi-kanseri-serviks-kanseri/

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri: 8 Uyarıcı İşaret- Sağlığa bir adım

Spiral Rahim Ağzı Kanserini Önlüyor

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en çok rastlanan kanser türlerinden ikincisidir. Rahim ağzı kanserinin belirtileri ve uyarıcı işaretleri öğrenerek bu hastalığı önlemek mümkün.

Rakamlar korkutucu olsa da kanseri önlemek ve zamanında teşhis ile başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bugün rahim ağzı kanserinin belirtileri ve uyarıcı işaretleri yakından inceleyeceğiz. Özellikle, 8 belirtiye odaklanacağız.

Ayrıca bakınız: Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Bilmemiz Gereken 6 Belirti

Rahim ağzı kanserinin belirtileri

Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Dolayısıyla, düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolaydır. Ayrıca yavaş bir ilerleme sürecine sahiptir.

İlk evresi olarak bilinen displazi, kanser öncesi duruma verilen isimdir. Bunun kansere dönüşmesi de uzun zaman alır.

Bu kanserin başlıca nedeni cinsel yolla bulaşan insan papillom virüsüdür (HPV).

Bazı enfeksiyonlar kendi kendine ortadan kaybolacağı gibi bazıları da serviksteki hücrelerde anormal derecede artış gösterir.

Bu virüs bulaştıktan sonra genellikle ilk zamanlarda herhangi bir belirti göstermez. Ancak bazı uyarıcı belirtiler teşhis edilmesinde önemli role sahiptir.

Gelin, bunlara bir göz atalım.

1. Rahim ağzı kanserinin belirtileri:nedensiz kilo kaybı

Diyet ya da spor yapmadan görülen ani kilo kaybı her durumda dikkat edilmesi gereken bir belirtidir. Evet doğru duydunuz, bu herkesin hayal ettiği bir şey olsa bile nedensiz kilo kaybı bir hastalığın işareti olabilir!

Bu belirtinin ortaya çıkmasında birden fazla faktör etkili olabilir. İştah kaybı ve vitamin eksikliği, rahim ağzı kanseri hastalarında yaygın görülen bir durumdur.

Anormal hücre artışı metabolizmanızın sağlığına olumsuz yönde etki edebilir. Bu da vücudunuzun besinleri düzgün bir şekilde sindirmesine engel olur.

2. Enflamasyon ve ödem

Rahim ağzındaki hücrelerin değişimi vücuttaki inflamatuvar dengelerin bozulmasıyla gözle görülür hale gelir. Bunun sonucunda da dokularda sıvı birikimi meydana gelebilir.

Rahim ağzı kanseri hastaları alt karın bölgesinde, vücudun alt kısmında ve bacaklarda enflamasyon olduğunu fark edecektir. Bunun nedeni hastalığın kan damarlarını da etkilemesidir.

3. Sistit

Sıklıkla sistite yakalanan kadınlar, bu durumun rahim ağzı kanseriyle ilgisi olabileceğini göz önünde bulundurarak dikkatli olmalıdır.

Nadir de olsa bu belirti, servikste ve mesanede kanser sebebiyle ortaya çıkan enflamasyonun bir sonucu olabilir.

Tümörler bu organları sıkıştırarak idrarın geçmesini engeller ve bu da idrar yollarında acıya sebep olur.

4. Genital siğiller

Genital siğiller rahim ağzı kanserinden sorumlu insan papillom virüsünün (HPV) en belirgin işaretidir.

Derideki küçük değişimler hoş bir görüntü ortaya çıkarmamasının yanı sıra çok kolay bir şekilde yayılır.

5. Rahim ağzı kanserinin belirtileri: Anormal akıntı

Vajinal akıntınızdaki değişiklikler, genellikle pH dengesinin bozulmasından dolayı oluşan mantar ve bakteri enfeksiyonlarının yol açtığı bir sorundur.

Akıntı sulu ya da normalden farklı bir kıvama veya kokuya sahip ise rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilir. 

Bunun sebebi rahim duvarındaki hücresel faaliyetlerin değişimiyle ortaya çıkan anormal salgılanmalardır.

Ayrıca bakınız: Rahim Kanseri Vakalarının %60’ı Önlenebilir

6. Cinsel ilişki sırasında acı duyma

Cinsel birliktelik esnasında acı duyulmasının birçok sebebi olabilir. Bununla birlikte, rahim ağzında büyüyen tümörlerin de buna sebep olması ihtimaliönemlidir.

Bu acı rahim duvarında oluşan enflamasyonun bir sonucudur. Doğal kayganlaştırıcı etkisi sağlayan salgılarınızdaki dengesizliklerin neticesinde bu durum ortaya çıkar.

7. Sırtın alt bölgesinde gerginlik hissi

Diğer kanser türleri gibi rahim ağzı kanserinin de vücudunuzdaki dokularda bulunan enflamatuvar etkileşimler üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Aynı zamanda kan dolaşımını zayıflatır, kaslarınız ve dokularınız yeterli miktarda oksijen ve besin maddesi alamaz.

Bu durumda kaslar sıkışır ve devamlı süren bir ağrı baş gösterir. Ayrıca ağrı neredeyse her zaman sırtın alt bölgesinde ve bacaklarda olur.

8. Anemi

Hastalık ilerledikçe vücudunuz besin maddelerini olması gerektiği şekilde kullanmayı bırakır ve bu da iştah kaybınasebep olur.

Öncelikle gün içinde yorgunluk hissetmeye başlarsınız. Bunun yanı sıra zihinsel sağlığınızı da etkileyen anemi nöbetleri yaşamanız mümkündür.

Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında anemi bilhassa önemlidir. Çünkü  düzensiz ya da aşırı kanamalı regl döneminlerine neden olabilir. 

Bir kadın olarak bu belirtilere dikkat etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir şüpheniz olduğunda jinekoloğunuzdan smear testi isteyin.

Düzenli sağlık kontrolleri bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde kritik bir öneme sahiptir — özellikle de ailenizde rahim ağzı kanseri geçmişi varsa.

Источник: https://sagligabiradim.com/rahim-agzi-kanserinin-8-ana-belirtisi/

Spiralin Yan Etkileri Zararları Kilo Aldırır mı? Spiral Sonrası Kanama

Spiral Rahim Ağzı Kanserini Önlüyor

Spiral, doktor ya da hemşire tarafından rahminize yerleştirilen T şeklinde plastik ve bakır bir araçtır. Hamile kalmanızı önler ve 5-10 yıl arasında sizi hamileliğe karşı korur. Hamile olmadığınız sürece adet döngünüzün herhangi bir zamanında bu araç rahme yerleştirilebilir. Spiral, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumadığı için kondom kullanmaya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Spiral tehsiz, uzun süreli ve etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Spiraller en etkili gebelik önleyicilerden biridir. Genellikle güvenlidir ancak bazı yan etkileri de vardır. Spiralin en sık karşılaşılan yan etkisi vajinal kanamadır. Hatta spiral taktırdım kanamam durmuyor diye yakınan pek çok kadın da vardır.

Spiral Nedir?

Spiral hamileliği önlemek için rahme yerleştirilen T şeklinde küçük plastik bir araçtır.

Spiralin Faydaları Nelerdir?

 • Hamileliği önlemede oldukça etkilidir. Spiraller hamileliği önlemede %99’un üstünde etkilidir.
 • Spiral anında çalışmaya başlar ve herhangi bir zamanda çıkarılabilir.
 • Türüne bağlı olarak 5-10 yıl boyunca hamilelikten korur
 • Spiral yerleştirildiğinde hemen çalışmaya başlar.

 • Birçok kadın hiçbir yan etki olmadan kullanabilmektedir.
 • Doğum yaptıktan ya da kürtaj yaptırdıktan 4 hafta sonra yerleştirilebilir.
 • Sivilce, göğüs hassasiyeti ya da baş ağrısı gibi hiçbir hormonal yan etkisi yoktur.
 • Cinsel ilişkiyi etkilemez.

  Cinsel ilişki sırasında kadın ya da partneri tarafından hissedilmez.

 • Emziriyorsanız spiral kullanmak tehsizdir.
 • Sigara içmek ya da hipertansiyon gibi durumlardan dolayı doğum kontrol hapı kullanamayan kadınlar spiral kullanabilir.
 • Spiral çıkarılır çıkarılmaz hamile kalmak mümkündür.

 • Diğer ilaçlardan etkilenmez.
 • Spiralin rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri riskini arttıracağına dair hiçbir kanıt yoktur.
 • Türüne bağlı olarak bazı spiraller 10 yıla kadar kalabilmektedir.

 • Spiral kullanan bir kadın başka hiçbir yapmasına gerek kalmadan hamilelikten korunur. Örneğin, her gün hap almayı hatırlamasına gerek yoktur.

Spiralin Zararları, Yan Etkileri Nelerdir?

Adet dönemleriniz daha ağır, daha uzun ya da daha ağrılı bir hale gelebilir. Spiral yerleştirildikten sonraki ilk 3-6 ay adet dönemleriniz daha ağır, daha uzun ya da daha ağrılı olabilir. Adet dönemleriniz arasında lekelenme ya da kanama yaşayabilirsiniz.

Yerleştirildikten sonra küçük bir enfeksiyon kapma riski vardır.

Spiral taktırdığınızda enfeksiyon kaparsanız, tedavi edilmediği takdirde pelvik enfeksiyona yol açabilir.

Spiral işe yaramazsa ve hamile kalırsanız, dış gebelik riskiniz artabilir.

Spiral yerleştirildikten birkaç gün sonra kramplar ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.

Spiral yerleştirildiğinde rahatsız edici olabilir fakat ağrı kesiciler sizi rahatlatır.

Adet dönemleri arasında lekelenmeler

Düzensiz adet dönemleri

Spiral sonrası kanama yaşama

Spiral yerleştirildiğinde ağrı

Kilo alma. Bazı insanlar spiral kullanırken kilo alabilirler

Bel ağrısı

Karında şişlik

Eğer daha önce pelvik enfeksiyonunuz varsa uygun olmayabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz, kondom da kullanmanız gerekebilir.

Spiral kullanan birçok kadın yaygın yan etkiler olmamasına rağmen vajinal kanama ve ağrı sebebiyle kullanmayı bırakır.

Yan etkiler birkaç ay içinde yok olur ancak daha uzun da sürebilir. Eğer yan etkiler uzun süre devam ederse, bir doktor ya da hemşireyle konuşun.

Hamileliği önlemenin birçok çeşidi vardır. Bazen kişinin en uygununu bulmadan önce farklı birçok çeşidi denemesi gerekebilir.

Spiral yerindeyken hamilelik ortaya çıkarsa, düşük riski % 50’ dir.

Bu tür yan etkiler spiral çıkarıldıktan sonra bir müddet daha devam edebilir.

Spiral Kullanması Tavsiye Edilmeyen Durumlar

Doktorunuz spirale uygun olmadığınızı belirtebilir. Spiral kullanmanın tavsiye edilmediği durumlar;

 • Rahim, karaciğer ya da göğüs kanseriniz varsa ya da olduysa
 • Pelvik enfeksiyon ya da vajinal iltihaplanmaya sahipseniz
 • Lifli tümörlere(rahim etrafında kanser olmayan tümörler) sahipseniz
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahipseniz
 • Açıklanamayan vajinal kanamanız varsa

Sual: Spiralin yan etkisi var mıdır?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Meral Tüzün’ün cevabı:(Spiralin yan etkisi vardır. Örneğin enfeksiyona neden olabilir. Dış gebeliklere sebep olabilir. Bazen yerinden oynayabilir. Düşebilir. Hasta bazen fark etmeyebilir. Spiralle beraber gebelik oluşabilir. O yönden spiral takılan kişinin hiç olmazsa yılda bir defa kontrol olması gerekir.)

Источник: https://selmasultan.com/spiralin-yan-etkileri-zararlari-kilo-aldirir-mi-spiral-sonrasi-kanama

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.