Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek Mümkün Mü?

Isınmadan yapılan spor, sakatlanmaya neden oluyor

Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek Mümkün Mü?

Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Tuluhan Yunus Emre'den edinilen bilgiye göre, ısınmadan spor yapmak, halı sahada futbol oynarken zemine uygun ayakkabı giymemek ve tok karnına yapılan egzersizler, sakatlanmalara neden oluyor.

Op. Dr. Tuluhan Yunus Emre, spor sakatlanmaları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

'Spordan önce 5-10 dakika ısınma hareketleri yapılmalı'

Spor yapanların yeterli ısınma ve germe hareketlerini yapmaması, spora uygun ekipman seçilmemesi, yanlış yerlerde yanlış sporların yapılması sonucu sakatlıklarda da artış gözlenmektedir. Hangi spor yapılırsa yapılsın mutlaka öncesinde 5-10 dakika ısınma ve germe hareketleri uygulanmalıdır.

Spor yapacak olan kişiler asla tok karnına spor yapmamalıdır. Yapılacak spora göre ayakkabı ve giyim eşyası seçilmelidir. Sportif aktivite sırasında terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı olacaktır.

Özellikle sıcak havalarda bu çok miktarda olur ve mutlaka takviye edilmesi gerekmektedir.

Bunun için 15 dakika önceden az miktarda sıvı ya da sportif içeceklerden alınmalıdır ve buna spor sırasında da belirli aralıklarla devam edilmelidir.

Spor esnasında kaslarda meydana gelecek kramp ya da ağrı sonrası, yapılan spora hemen ara verilmelidir. Bir süre dinlenme sonrası kişinin şikayetleri devam edecek olursa, sporun orada kesilmesi gerekmektedir.

'Halı sahaya uygun ayakkabı sakatlıkları azaltabilir'

Spor yapacak kişilerin öncelikle, o sahanın zemininin spor yapmaya elverişli olup olmadığına bakması gerekmektedir. Halı sahanın zemini, halı liflerinin uzunluğu, üzerine dökülen kumun cinsi, miktarı çok önemlidir. Daha sonra bu zemine uygun ayakkabı ve giysiler kullanılmalıdır.

Halı sahaya uygun giyilecek bir ayakkabı ile zeminle ayakkabı arasında kayma sağlanabilir ve buna bağlı sakatlıklar en aza indirilebilir. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir husus, mutlaka o sahanın ilk yardım paketlerinin gözden geçirilmesi ve ilk yardım yapacak deneyimli bir elemanları olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Çoğu halı sahada sakatlık sonrası uygulanacak buz kompresi bulunmamakta ve sakatlanan kişinin daha fazla kanama olmakta, iyileşme gecikmektedir.

Yapılacak buz kompresi ve sakatlanan kısmın bandajlanması, iyileşme süresinin kısalmasını sağlayacaktır. Bu tür maçlarda sakatlık oluşması durumunda, ayağın burkulması, dizin sakatlanması, ya da adalelerin bıçak batma tarzında yanma olması durumunda meydana gelecek ikincil bir zedelenme, ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

'Sakatlık halinde uygulanan buz kompleksi 24 saat uygulanmalı'

Kısa sürede iyileşebileceğiniz bir durum yerine; menisküs yırtığı, ön çapraz bağ kopması, ayak bileğinizde bağ kopuğu ya da kırık nedeni ile ameliyata kadar uzanan önemli sakatlıklar açığa çıkabilir. Bunların oluşmaması için herhangi bir zedelenme ya da sakatlık anında derhal sporu bırakınız ve o bölgeye buz kompresi uygulayınız.

Bu uygulamaya her saat başı 15-20 dakika olarak 24 saat devam edilmelidir. Bu arada sakatlanan bölge bandajlanmalı ve istirahate alınmalıdır. Eğer bu uygulamalar sonrası şikayetleriniz artan hızda devam ediyorsa mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmalısınız.

'Menisküs zedelenmeleri en çok kadınlarda görülür'

Her dizde iç ve dışta birer adet olmak üzere 2 menisküs vardır. Menisküs dizde uyluk ve baldır kemiği arasında conta vazifesi görür. Dizde eklem kıkırdağı kemiklerin son kısımlarını kaplar ve eklem oluşur. Eklem kıkırdağı sert ve kaygandır ve yüzeylerin birbiri üstünde hasar vermeden kaymasını sağlar.

Futbolcu sakatlanması olarak bilinen fakat ameliyat ettiğimiz hastalara bakarak daha çok kadınlarda gördüğümüz menisküs zedelenmeleri her yaşta olabilir, fakat her yaş grubu için nedenler değişiktir. Genç insanlarda menisküsler sert ve lastik gibidir. 3

0 yaşın altında ani dönme zedelenmeleri sonrası sık görülür. Genç yaşlarda sportif aktivitelerde sık oluşur. Yaşlılarda menisküs yaşla zayıflar. Doku dejenere olur ve yırtılması kolaylaşır. Ufak bir zedelenme sonrası, çömelme sırasında, merdiven inip çıkarken ve arabadan inerken dahi yırtılabilir.

Yaşlı insanlarda menisküs yırtığı genellikle dizin kireçlenmesi (osteoartritis ) ile birlikte olur. Orta yaş hanımlarda çömelerek yapılan işlerde menisküs yırtıkları sık olarak görülür.

Spor sakatlanmalarını önlemek için;

– Bir spora başlayacaksanız yeterli oranda antrenman yapmalısınız. Seçtiğiniz spora uygun belirli aralıklarla yapılan antrenmanlar, sizi yaptığınız spora daha uygun hale getirecek ve sakatlık olasılığı da bu oranda azalacaktır.

– Yaptığınız sporun kurallarını çok iyi bilmelisiniz. Özellikle temas sporlarında bu daha çok önem kazanır. Kurallara uyulmadan yapılan sporlarda sakatlık oranı artmaktadır.
 

– Yaptığınız spora göre dizlerimizi, ellerimizi, gözümüzü, dişlerimizi ve başımızı koruyucu araçlar kullanmalısınız. Giydiğiniz ayakkabıların içlerindeki destekler daima gözden geçirilmeli ve aşil tendonunu korumak için mutlaka topuk rampası, konulmalıdır.
 

– Sakatlıkların önlenmesinde dinlenmenin ayrı bir önemi vardır. Yorgun olarak yapılan spor sonrası sakatlık oranlarında önemli derecede artma görülmektedir.

Aynı şekilde sporun uzun süre yapılması vücudunuz için zararlı olacaktır ve sakatlığa davetiye çıkaracaktır. Vücudunuzun önce dinlenmesi gerektiğini ve daha sonra spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 

– Yapılacak her sporun öncesinde mutlaka iyi bir ısınma ve germe yapılmalıdır. İyi ve doğru bir şekilde yapılacak ısınma ve germeler, sizi yapacağınız spora daha uygun hale getirir ve sakatlık riskini azaltır.
– Yorgun olduğunuzda ya da ağrınız olduğunda asla spor yapmamalısınız.

Ağrı size bir problem olduğunu göstermektedir. Üzerine gitmekle daha ciddi sakatlıklarla yüz yüze kalabilirsiniz.

(milliyet.com.tr)
 

Источник: https://t24.com.tr/haber/isinmadan-yapilan-spor-sakatlanmaya-neden-oluyor,218208

Yorgunken Spor Yapmak Sakatlanma Riskini Arttırıyor!

Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek Mümkün Mü?
Ortopedi ve Travmatoloji

Isınmadan spor yapmak, halı sahada futbol oynarken zemine uygun ayakkabı giymemek ve tok karnına yapılan egzersizler…Tüm bunlar sağlıklı ve zinde kalmak için spor yapmak isterken sizi sakatlanma riski ile karşı karşıya bırakabilir. Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi Bölümü uzmanları, spor sakatlanmaları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Spora yeni başlayanlar dikkat etmeli!

Spor yapanların yeterli ısınma ve germe hareketlerini yapmaması, spora uygun ekipman seçilmemesi sonucu sakatlıklarda da artış gözlenmektedir. Hangi spor yapılırsa yapılsın mutlaka öncesinde 5-10 dakika ısınma ve germe hareketleri uygulanmalıdır. Asla tok karnına spor yapılmamalıdır.

Yapılacak spora göre ayakkabı ve giyim eşyası seçilmelidir. Sportif aktivite sırasında terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı olacaktır. Özellikle sıcak havalarda bu çok miktarda olur ve mutlaka takviye edilmesi gerekmektedir.

Bunun için 15 dakika önceden az miktarda sıvı ya da sportif içeceklerden alınmalıdır ve buna spor sırasında da belirli aralıklarla devam edilmelidir. Spor esnasında kaslarda meydana gelecek kramp ya da ağrı sonrası, yapılan spora hemen ara verilmelidir.

Bir süre dinlenme sonrası kişinin şikayetleri devam edecek olursa, sporun orada kesilmesi gerekmektedir.

Halı saha maçlarında saha seçimi önemli!

Spor yapacak kişilerin öncelikle, o sahanın zemininin spor yapmaya elverişli olup olmadığına bakması gerekmektedir. Halı sahanın zemini, halı liflerinin uzunluğu, üzerine dökülen kumun cinsi, miktarı çok önemlidir. Ayrıca;  zemine uygun ayakkabı ve giysiler kullanılmalıdır.

Bu arada dikkat edilmesi gereken bir husus, mutlaka o sahanın ilk yardım paketlerinin gözden geçirilmesi ve ilk yardım yapacak deneyimli bir elemanları olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yaralanma veya sakatlanma durumlarında mümkün  ise halı sahada iken yapılacak buz kompresi ve sakatlanan kısmın bandajlanması, iyileşme süresinin kısalmasını sağlayacaktır.

Bu tür maçlarda sakatlık oluşması durumunda, ayağın burkulması, dizin sakatlanması, ya da adalelerin bıçak batma tarzında yanma olması durumunda meydana gelecek ikincil bir zedelenme, ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

Geçmeyen ağrılarda mutlaka bir ortopediste başvurulmalı

Kısa sürede iyileşebileceğiniz bir durum yerine; menisküs yırtığı, ön çapraz bağ kopması, ayak bileğinizde bağ kopuğu ya da kırık nedeni ile ameliyata kadar uzanan önemli sakatlıklar açığa çıkabilir.

Bunların oluşmaması için herhangi bir zedelenme ya da sakatlık anında derhal sporu bırakınız ve o bölgeye buz kompresi uygulayınız. Bu uygulamaya her saat başı 15-20 dakika olarak 24 saat devam edilmelidir. Bu arada sakatlanan bölge bandajlanmalı ve istirahate alınmalıdır.

Eğer bu uygulamalar sonrası şikayetleriniz artan hızda devam ediyorsa mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmalısınız.

Menisküs zedelenmeleri en çok kadınlarda görülüyor

Her dizde iç ve dışta birer adet olmak üzere 2 menisküs vardır. Menisküs dizde uyluk ve baldır kemiği arasında conta vazifesi görür. Dizde eklem kıkırdağı kemiklerin son kısımlarını kaplar ve eklem yüzeyini oluşturur. Eklem kıkırdağı sert ve kaygandır ve yüzeylerin birbiri üstünde hasar vermeden kaymasını sağlar.

Futbolcu sakatlanması olarak bilinen fakat daha çok kadınlarda gördüğümüz menisküs zedelenmeleri her yaşta olabilir, fakat her yaş grubu için nedenler değişiktir. Genç insanlarda menisküsler sert ve lastik gibidir. 30 yaşın altında ani dönme zedelenmeleri sonrası sık görülür. Genç yaşlarda sportif aktivitelerde sık oluşur.

Yaşlılarda menisküs yaşla zayıflar. Doku dejenere olur ve yırtılması kolaylaşır. Ufak bir zedelenme sonrası, çömelme sırasında, merdiven inip çıkarken ve arabadan inerken dahi yırtılabilir. Yaşlı insanlarda menisküs yırtığı genellikle dizin kireçlenmesi (osteoartritis ) ile birlikte olur.

Orta yaş hanımlarda çömelerek yapılan işlerde menisküs yırtıkları sık olarak görülür.

Spor sakatlanmalarını önlemek için;

 • Bir spora başlayacaksanız yeterli oranda antrenman yapmalısınız. Seçtiğiniz spora uygun belirli aralıklarla yapılan antrenmanlar, sizi yaptığınız spora daha uygun hale getirecek ve sakatlık olasılığı da bu oranda azalacaktır.
 • Yaptığınız sporun kurallarını çok iyi bilmelisiniz. Kurallara uyulmadan yapılan sporlarda sakatlık oranı artmaktadır.
 • Yaptığınız spora göre dizlerimizi, ellerimizi, gözümüzü, dişlerimizi ve başımızı koruyucu araçlar kullanmalısınız. Giydiğiniz ayakkabıların içlerindeki destekler daima gözden geçirilmeli ve aşil tendonunu korumak için mutlaka topuk rampası, konulmalıdır.
 • Sakatlıkların önlenmesinde dinlenmenin ayrı bir önemi vardır. Yorgun olarak yapılan spor sonrası sakatlık oranlarında önemli derecede artma görülmektedir. Aynı şekilde sporun uzun süre yapılması vücudunuz için zararlı olacaktır ve sakatlığa davetiye çıkaracaktır. Vücudunuzun önce dinlenmesi gerektiğini ve daha sonra spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Spora başlamadan önce iyi ve doğru bir şekilde yapılacak ısınma ve germeler, sizi yapacağınız spora daha uygun hale getirir ve sakatlık riskini azaltır.
 • Yorgun olduğunuzda ya da ağrınız olduğunda asla spor yapmamalısınız. Ağrı size bir problem olduğunu göstermektedir. Üzerine gitmekle daha ciddi sakatlıklarla yüz yüze kalabilirsiniz.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/yorgunken-spor-yapmak-sakatlanma-riskini-arttiriyor/

Spor Sakatlıkları Nedir? Tanı ve Tedavi Rehberi

Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek Mümkün Mü?

Bu makaleyi sakatlıkların teşhis ve tedavisi hakkında ilk adım rehberi olarak kullanabilirsiniz.

Spor yaralanmalarını akut ve kronik olarak iki başlığa ayırabiliriz. Akut yaralanmalar egzersiz ya da müsabaka sırasında meydana gelen ani sakatlıklardır. Kemik kırıkları , bel yaralanmaları ve ayak burkulmaları akut spor yaralanmalarına verebileceğimiz basit örneklerden.

Akut spor yaralanmalarında bulgular 

 • Ani ve şiddetli ağrı
 • Yaralanma bölgesinde şişme
 • Hassasiyet
 • Kemik ve eklemde anormal duruş
 • Hareket kısıtlılığı ya da hareket esnasında ağrı

Kronik spor yaralanmaları

 • Aktivite sırasında ve sonrasında geçmeyen uzun süreli ağrılar
 • Dinlenme ile belirginleşen eklem sertlikleri

Sakatlığınızı hissettiğiniz andan itibaren aktivitenizi durdurun.

Egzersize devam ettiğiniz taktirde vücudunuza daha fazla zarar verebilirsiniz. Bazı sakatlanmalar mutlaka doktor kontrolü gerektirirken bazıları ise kendi kendinize tedavi edebileceğiniz niteliktedir.

Ne zaman doktora görünmeliyim ?

 • Israrcı ağrılar , şişme , renk değişikliği ve uyuşma
 • Yaralı bölgede aşırı hassasiyet
 • Eklemlerinizde artmış hareket açısı
 • Doku altında basınç ile beraber duyulan ve hissedilen çıtırtılar ( toprak ufalar tarzda )

Sakatlığınız bu semptomlara sahip değil ise kendinizi evde tedavi edebilirsiniz. Unutmayın ! Şikayetlerinizin artması durumunda evde tedavinizi kesin ve en yakın zamanda doktorunuza başvurun.

Evde tedavi 

Ağrıyı , şişliği azaltmak ve hızla iyileşmeniz için ingilizcede RICE olarak tanımlanan ( Rest , Ice , Compression and Elevation ) 4 adımı Türkçe’ye  dinlen , soğuk uygula , kompres yap ve yukarıda tut olarak olarak çevirebiliriz.

 • Dinlenin Aktivitenizi azaltın. Ayak , bacak ve kalça sakatlığınız varsa kilo vermeniz sizi rahatlatacaktır. Ayrıca bir süre koltuk değneği kullanmanız sakatlığınızın iyileşmesini hızlandıracaktır.
 • Soğutun 20 dakikalık soğutma seanslarını günde 5-7 sefer uygulayın. Soğuk yanığından kaçınmak için soğuk kompresi deriniz ile olan temasını kesin. Havlu bu konuda işinize yarayacaktır.
 • Baskı uygulayın Sakatlanan bölgenin şişmesini engellemek için kan akımını yavaşlatmayacak biçimde elastik bir şal , hava basınçlı giysiler kullanabilirsiniz. En iyisine doktorunuz karar verecektir.
 • Yükseltin Ödemi engellemeniz için bir diğer yöntem ise sakatlanan uzvunuzu yada bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutmaktır. Sakatlanan bölgeyi birkaç yastık ile desteklemek yeterli olacaktır. Böylece kan basıncı ile sıvıların damar dışına çıkışını azaltmış olacaksınız.

Kas ağrısını gidermek için yapabileceğiniz diğer uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Non steroid anti inflamatuar ilaçlar ( NSAİ )

Doktorunuzun önerisi ile beraber alacağınız NSAİ tipi ilaçlar ödemi ve acıyı azaltacaktır. Aspirin , ibuprofen , ketoprofen , naproxen sodyum en çok kullanılan NSAİ’lerden ; acetaminophen ise ağrınızı azaltmasına rağmen ödeminizi geriletmeyecektir.

Hareketsizlik

En sık uygulanan tedavilerden bir tanesidir. Amaç sakatlanan bölgeyi daha çok hasar almaktan alıkoymaktır .

Rehabilitasyon

Tedavide anahtar rolünü üstlenen rehabilitasyondur. Adım adım yaralanan dokuyu destekleyecek kasları ve yaralanan dokuyu çeşitli yöntemlerde güçlendirmeye çalışılır. Ayrıca sakatlık sonucunda oluşan skar dokusunun ağrı oluşturmasını , diğer kasları ve dokuları germesi rehabilitasyon ile engellenir.

Sakatlıkları önlemek için uygulamanız gerekenler

 • Bacaklarınızı esnetirken dizlerinizi bükmeyin
 • Egzersiz öncesi kaslarınızı ısıtın ve esnetin
 • Yaptığınız spora uygun ayakkabıları tercih edin
 • Koşmak için engebeli parkurları tercih etmeyin
 • Yer ile temas edeceğiniz egzersizler için yumuşak yüzeyler bulun , asla beton asfalt gibi alanları tercih etmeyin.

Yetişkinler için

 • Kendinizi hafta sonu canavarı olarak görmeyin. Bir haftalık aktivitenizi 2 güne sığdırmaya çalışmak büyük bir hata
 • Yaşınıza ve fiziksel kapasitenize uygun sporları deneyin. Vücudunuzu tanıyın
 • Egzersiz yoğunluğunu kademeli bir şekilde yükseltin.

Aileler ve antrenörler için

 • Takım sporlarında çocuklarınızı yaşlarına göre değil beceri ve vücutlarına göre gruplayın
 • Çocuklarınızı yetenekleri dahilinde zorlayın , aşırıya kaçmayın

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

Источник: https://www.fitekran.com/spor-sakatliklari-nedir-tani-ve-tedavi-rehberi/

Spor sakatlanmalarını önleyen 8 öneri

Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek Mümkün Mü?

Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Z. Uğur Işıklar, yaz sporlarında yaşanabilecek sakatlanmalar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Çocuğunuzu uygun spora yönlendirin

Yaz aylarında çocuklarının bu dönemi sporla geçirmesini isteyen ebeveynler çeşitli arayışlara girmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da spora başlamadan önce sağlık ve fiziksel yeterliliğin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Spor aktivitelerine bağlı yaralanmalar nedeniyle çocuk ve gençlerin 15 yıl içinde sporu bırakma oranının yüzde 70-80’lere ulaştığı unutulmamalıdır. Bununla beraber çocukların eklem, kas ve tendon yapısı ile genetik özellikleri değerlendirildikten sonra uygun spor dalına yönlendirilmeleri daha uygundur.

Her uzun boylu çocuk basketbol için uygun aday değildir. Spor aktivitesi için asgari sağlık şartlarının sağlanmadığı çocuklarda sakatlanma oranı çok daha fazla görülmektedir.

Spordan önce ve sonra egzersizleri unutmayın

Genellikle tüm kış boyunca hareketsiz kalan kişilerin yaz aylarında aniden spora başlaması sakatlanmalara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle ağır sporlar sonrasında kas yırtıkları ve kas içinde kanamalar sık olarak yaşanan sorunların başında gelmektedir.

Spor öncesi esneme-germe- ısınma spor sonrasında ise soğuma egzersizleri sakatlanmaların önüne geçebilecek önlemlerin başında gelmektedir. Isınma hareketleri, kalp ve dolaşım sistemini hızlandırarak kaslara ulaşan oksijen miktarını artırır.

Kasların esnekliğinin artması ve verimli çalışmasına olanak sağlayan ısınma ve esneme egzersizleri gibi spor sonrası soğuma hareketleri de kalp atım hızının sağlıklı bir şekilde normale dönmesine yardımcı olmaktadır.

Zorlayan stillerde yüzmeyin

Vücuttaki bütün kasları koordineli olarak çalıştıran yüzme; diz, bel, sırt, eklem ve kemik hastalıklarında tavsiye edilen sporların başında gelmektedir. Bununla birlikte ısınma ve germe hareketleri yapılmadan yüzülmesi farklı sakatlıklara yol açabilmektedir. Yüzmede omuz bölgesi çok kullanıldığında bu bölgede daha fazla sakatlık yaşanmaktadır.

Menüsküs sorunu olanlar kurbağalama stili, omuz rahatsızlığı olanlar ise serbest stil yüzmeden zarar görebilmektedir. Yüzerken yaşanabilecek sakatlanmaların önüne geçebilmek için kelebek gibi kasları aşırı zorlayan stillerden uzak durarak yüzme öncesi ısınma -germe egzersizlerinin yapılması önemlidir.

Suya atlayarak girmeyin

Yazın deniz ve havuzlarda en sık yaşanan sıkıntılardan biri de balıklama veya çivileme olarak tabir edilen atlayışlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle derinliği 2 metrenin altında olan sularda balıklama ya da çivileme atlayışlar farklı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Zemine çarpılan bölgeye göre ayak bileği, omuz, baş ve omurgada travmalara bağlı yaralanmalar yaşanabilmektedir. Suya atlamadan girmek atlanacaksa da 2 metreden derin suların tercih edilmesi gerekmektedir.

Voleybol keyfi omzunuzu sakatlayabilir

Plaj etkinliklerinin en keyiflilerinden biri olan voleybol özellikle omuz sakatlanmalarına yol açabilmektedir. Top seviyesinin genelde baş üzerinde olması omuz eklemlerini zorlayabilmektedir.

Kumda hareket etmenin zorluğu fazladan efor sarf edilmesine neden olacağından kaslarda zedelenmeler yaşanabilmektedir. Aşırı hareketlerden kaçınarak, güneşin ve sıcağın yoğun hissedilmediği saatlerde plaj voleybolunun oynanması daha sağlıklı bir seçenektir.

Bisikleti boyunuza uydurun

Yaz aylarında yapılan bisiklet gezileri yanlış kullanım nedeniyle özellikle dizlerde rahatsızlıklara zemin hazırlayabilmektedir. En çok yapılan yanlışların başında ise başkasının boyuna göre ayarlanmış bisikleti kullanmak gelir. Özellikle düşme korkusu yüzünden selenin alçak tutulması dizlerin gereğinden fazla kırılmasına neden olmaktadır.

Uzun süre bu pozisyonda bisiklet kullanmak dizlere aşırı yük binmesine yol açarak ağrılara yol açabilmektedir. Pedala basarken dizlerin düz konumda olması da önemli ayrıntılar arasındadır.

Tenisi uygun raketle oynayın

Yazın açık havada sık oynanan sporlar arasında yer alan tenis, özellikle yeni başlayan acemiler için sakatlanma riski taşıyabilmektedir. Raketi yanlış tutmak, gereğinden fazla sıkmak veya uygun olmayan raketle oynamak dirseğin dışında ve ön kolda şiddetli ağrılara neden olan “tenisçi dirseği” rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Özellikle tenise yeni başlayan çocukların ilerde dirsek rahatsızlığı yaşamaması adına anne babaların dikkatli olması gerekmektedir. Daha çok aktivite sırasında ağrıya neden olan tenisçi dirseğinin tedavisinde dirseği yoran aktivitelerden uzak durarak ağrı sırasında buz uygulaması olumlu sonuçlar vermektedir.

Spor yaparken sakatlanmamak için bu uyarılara dikkat!

1- Spora başlamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırın. Doktorunuzun uyarısını dikkate alarak kendinize uygun sporu seçin.

2- Yapılacak sporla ilgili ayakkabı ve ekipmanları bir uzmana danıştıktan sonra belirleyin.

3- Spordan önce ısınma ve germe, spordan sonra ise soğuma egzersizlerini ihmal etmeyin.

4- Yorgun ve ağrınız varken spora ara verin. Ağrının önemli bir sorunun işareti olabileceğini unutmayın.

5- Antrenmanların çok sık yapılmamasına özen gösterin.

6- Beslenme düzeninize dikkat edin. Kalori ihtiyacı karşılanmadan yapılan sporlarda doku onarım için yeterli enerjiyi tenim edemeyebilir. Bu da kasların çökmesine neden olabilir.

7- Spor sırasında sıvı ve elektrolit kaybını yaşanacağından su başta olmak üzere bol sıvı tüketin.

8- Rutin yaptığınız sporu kademe kademe artırın. Vücudunuza birden yüklenmeyin ve ulaşamayacağınız hedefler seçmeyin.

Sporcu yaralanmalarında tedavi yöntemleri neler?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/spor-sakatlanmalarini-onleyen-8-oneri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.