Spor Yaralanmalarının Nedenleri

Spor Yaralanmaları » Özel Levent Hastanesi

Spor Yaralanmalarının Nedenleri

Egzersiz yapmak beden sağlığınız açısından önemlidir, ancak bazen spor yaparken veya egzersiz yaparken bedeninize zarar verebilirsiniz. Spor yaralanmaları sadece ciddi spor dalları ile uğraşılırken değil, günlük hayatta da gerçekleşebilmektedir. Spor yaralanmaları bazı yaralanma tiplerine verilen genel bir isimdir. En yaygın spor yaralanmaları:

 • Burkulmalar
 • Diz yaralanmaları
 • Kas Hasarları
 • Aşil tendonu yaralanmaları
 • Kaval kemiği ağrıları
 • Omuz Kas Yırtıkları
 • Kırıklar
 • Çıkıklar
 • Bağ yırtıkları
 • Menisküs yırtıkları

1. Spor yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

 • Herhangi bir yaralanma daha önceden geçirilmiş ve tam olarak tedavi edilmemişse tekrarlanabilmektedir.
 • Vücuda kaldırabileceğinden daha fazla yük bindirilmesi de spor yaralanmalarına yol açabilmektedir.
 • Spor yaralanmaları sadece darbe alınarak gerçekleşmeyebilir. Örneğin soğuk havada kemiğe ve kasa yapılan aşırı zorlama da spor yaralanmalarına sebep olabilmektedir.
 • Belli kas gruplarının ters hareket etmesi, ters yüklerin bindirilmesi de spor yaralanmalarına sebeplerinden biri olabilir.
 • Spor yaparken yaralanma olmasının nedeni spora başlamadan önce gerekli ısınma ve gerilme hareketlerinin tam yapılmaması da olabilmektedir.
 • Bir diğer sebep ise spor yaparken yanlış teknik kullanılmasıdır.

2. Spor yaralanmalarının türleri nelerdir?

Spor yaralamaları akut ve kronik yaralanmalar olarak iki türdür.

a. Akut yaralanmalar:

Vücudun bir bölümünün aşırı hıza ve alabildiğinden daha fazla yüke maruz bırakılması akut yaralanmalara neden olmaktadır. Akut yaralanmalara örnek olarak düşme, çarpma, darbeler, burkulma eylemleri ve kırık, çıkık gibi durumlar verilebilir.

b. Kronik yaralanmalar:

Kronik yaralanmalar genel olarak aynı, aralıksız olarak tekrarlanan hareketler nedeniyle oluşur. Kronik yaralanmalara ise stres kırıkları ve tenisçi dirseği örnek olarak verilebilir.

3. Spor yaralanmalarından nasıl korunulur?

 • Sert zeminli olan spor sahaları kaza riskini artırmasına sebep olur. Yapay çim kullanılan yumuşak spor sahaların tercih edilmesi yaralanma riskini azaltır.
 • Spor aletleri de önemli faktörlerden biridir. Örneğin spor aletinin arızalanması spor yapan kişi için ciddi fiziksel rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Bu nedenle güvenli ve profesyonel spor aletleri kullanılması önemlidir.
 • Bazı sporlar için koruyucu teçhizatın kullanılması çok önemlidir. Örneğin motor kullanılıyorsa muhakkak kask takılmalıdır. Aksi taktirde yaralanmadan da öte hayati teh bile oluşabilir.
 • Günlük hayatın düzenli olması sayesinde sporcunun sporuna daha iyi odaklanması sağlanır. Bununla birlikte sakatlanma riski de azalmaktadır.

4. Spor yaralanması çeşitleri nelerdir?

Yapılan sporun türüne göre spor yaralanmaları çeşitlilik göstermektedir:

Futbol: Özellikle karın ve bacak kaslarını etkileyen bir spordur. Bunun için futbol daha çok karın ve bacak kası ile ilgili sakatlanmalara yol açmaktadır.

Yüzme: Sırt ve kol kaslarını etkiler. Bu nedenle yüzme ile ilgili sakatlanmalar sırt ve kollarda meydana gelmektedir.

Halter: En riskli spor yaralanmalarından biridir. Özellikle karın, kol, bacak ve sırt kaslarını çalıştıran bir spor dalıdır. Bu nedenle halterle ilgilenen kişilerde yaygın olarak karın, kol, bacak ve sırt ile ilgili sakatlanmalar görülmektedir.

Tenis: Bu sporda yoğun olarak kol, omuz, ayak bileği ve el kullanılmaktadır. Bu nedenle tenis kol, omuz ayak bileği ve el bölgesinde ciddi sakatlanmalara neden olabilecek bir spor dalıdır.

Basketbol: Kol ve bacak kaslarının ağırlıklı olarak kullanıldığı bu spor dalında kol ve bacak sakatlanmaları daha sık oluşmaktadır.

Voleybol: Kol, el, bacak ve karın kasları çalıştırılmaktadır. Dolayısıyla voleybolda en çok çalışan kol, el, bacak ve karın bölgelerinde oluşan sakatlıklar daha fazladır.

5. Spora başlamadan önce?

 • Spora başlamadan önce kas iskelet sistemi ile ilgili herhangi bir problem varsa mutlaka hekime danışılmalıdır.
 • Sporcunun ne istediğini bilmesi, kendisine ve vücuduna uygun olan spora yönelmesi ve yapacağı sporun risklerini bilip ona göre uygun ısınma ve gerilme hareketleri ile başlaması, gerekli önlemleri alması önerilir.

Ortopedi ve Travmatoloji

Op. Dr. Barış ÖZGÜROL

18 Kasım 2017

Источник: http://www.leventhastanesi.com.tr/saglik-rehberi/spor-yaralanmalari

Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Spor Yaralanmalarının Nedenleri

Spor yaralanmaları sportif aktivite sırasında meydana gelen yaralanmaların genel adıdır. Normal yaşamda yaralanmalar genellikle dış etkenlere bağlı gelişir iken, sporcu yaralanmaları hem dış etkenler (spor yapılan alan ve malzemeler gibi) hemde sporcu ile ilişkili etkenler nedeni ile meydana gelir.

Sporcular neden sakatlanır?

Spor ve sporcu kazaları konusunda yapılan araştırmalar doğrultusunda kaza nedenlerinin % 50’si bireyin kendi hatalarından dolayı meydana geldiğine dair bilgiler vardır.

Spor yaralanmalarında bireysel faktörler : Kişisel faktörler arasında sporcunun kendi yeteneğinin ve becerisinin olmaması, sporcuda sınırlı hareket gücü varlığı, sporcunun yorgun olması, sporcuda kondisyon eksikliğinin olması, sporcunun yeteri kadar antreman yapmamış olması, sporcuda ilaç ve alkol bağımlılığı gibi bağımlılıkların olması, spor sakatlığından sonra ve herhangi bir hastalık sonrası sporcunun yeteri kadar istirahat etmemiş ve iyileşmemiş olması gibi faktörlerdir.

Aşırı kullanım nedeni ile spor yaralanmaları : Spor yaralanmaları genellikle kişinin kendi hataları nedeni ile meydana gelir. Bu kişisel hatalardan biri de tekrarlayan stres ve travmalar dır. Buna bağlı olarak mikrotravmalar oluşur ve bu durumun sonucunda inflamasyonlar gelişir.

Spor yaralanmalarında dış etkenler : Sporcu yaralanmalarında etkili olan dış faktörler arasında spor yapılan sahanın uygunsuz olması, spor malzemelerinin kullanımı, teknik eksikler gibi faktörlerdir.

Spor yaralanmalarında çoğunlukla kas yırtılmaları, eklem zorlanması, tendon yaralanmaları, bursa yaralanmaları, dirsek yaralanmaları, bilek yaralanmaları, diz yaralanmaları ve ayak ve ayak bölgesi yaralanmaları şeklinde yaralanmalar görülür.

Spor yaralanmaları nasıl önlenir?

Esneme egzersizleri

Sporcular ya da sağlıklı yaşam için spor ile uğraşanlar fark etmeksizin senede en az bir kez sağlık kontrolünden geçmeleri spor yaralanmalarından korunmak için oldukça önemlidir.

Spor ile uğraşanların sağlık kontrolünden geçmesi ile hem sporda başarı sağlamaları hemde spor sırasında oluşabilecek sakatlıkların ve ani ölümlerin önlenmesi sağlanabilir.

Sağlık kontrolleri dışında spor yaralanmalarından korunmak için sportif aktiveteden önce veya sonrasında yapılacak ısınma, soğuma ve esneme egzersizleri de oldukça önemlidir.

Sporcularda sağlık kontrollerinin önemi nedir? : Sağlık kontrollerinde genel fizik muayene, vücut yağ oranlarının ölçümü, kan analizleri, akciğer fonksiyon testleri, elektrokardiyografi (EKG) testi, stres testi ile birlikte metabolik ölçümler, antroponometrik ölçümler, ekstremite kas güçlerinin ölçümü, aerobik güç ölçümleri gibi tetkikler şeklinde sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

Sporcularda ısınma egzersizlerinin önemi nedir? : Vücudun enerji sistemleri ile ilişkili metabolik reaksiyonlar ve enzim aktivitelerindeki artışın etkisi ile kas ve vücut ısısının artmasını sağlar. Kan akımında ve oksijen temininde artma olur. Kas kasılma sürecinde ve refleks zamanında azalma olur. Nabız yükselir ve kan laktik asit düzeyi önemli derecede azalır.

Sporcularda soğuma egzersizlerinin önemi nedir? : Egzersiz sonrasında yapılan soğuma egzersizi sayesinde kan ve kaslardaki laktik asit seviyesinde, hareket etmeden dinlenmeye göre daha hızlı azalma olur. Bunun sonucunda yorgunluktan kurulma daha hızlı olur. Egzersiz ani bırakılır ise venöz dönüş aniden azalır ve baş dönmesi veya baygınlık oluşabilir.

Sporcularda esneme egzersizlerinin önemi nedir? : Düzenli yapılan esneme egzersizleri sporcunun esnekliğini ve performansını arttırır. Planlı kas esneme egzersizi tek yönlü kas yükünden kaçınmayı sağlar. Doğru şekilde esnetilen kaslar omurga ve eklemler tarafından taşınan fazla yükün azalmasını sağlar.

Sporcuların kullandığı spor malzemeleri nasıl olmalı? : Spor malzemelerinde en önemli olan malzeme ayakkabıdır. Eski ya da uygunsuz ayakkabı kullanımı ciddi sakatlıklara sebep olabilir.

 Bunun yanı sıra kullanılan koruyucu malzemeler de spor yaralanmalarının oluşumunda oldukça etkilidir. Örneğin, kayak botlarının bağları iyi bağlanmalı, futbol topları ıslak olmamalı, atlama alanı iyi olmalıdır.

Kaliteli malzeme kullanımı spor yaralanmalarını önlemede çok önemlidir.

Sporcuların spor yaptığı saha nasıl olmalı : Yarışma ya da antremanın yapılacağı saha, zaman zaman yapısal koşullarından kaynaklanan riskler içerir. Bu riskler engellenebildiği kadar engellenmeli, engelleme olanağı yok ise riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin, açık hava sahalarda aşırı sıcak, soğuk ve yağışlı hava risk faktörleridir. Kapalı alanda spor yapanlar ya da yarışanlar için, alanın aşırı ısıtılması ya da aşırı soğutulması risk içerir.

Sporcunun kendini frenleyemeyip, sahada bir yerlere çarpması ve sahanın bu açıdan dikkat edilmemesi risk faktörüdür. Spor sahasının dışında kalan alanın ve sporcular için kullanılan alanın güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Zeminin ıslak olması, zeminin düzgün olmaması, zeminin sabitliğini kaybetmiş olması, minder gerektiren sporlarda minderin çökmüş olması, kayak ve buz pateni sporlarında zeminin bazı bölgelerinde erime oluşmuş olması, zeminin kirli olması, gece yapılan sporlarda ışıklandırmanın yetersiz olması, sporcuların giydiği üniformaların ve ayakkabıların yapılan spora uygunsuz ve kalitesiz olması gibi risklerin önlemleri alınmalıdır.

Spor yaralanmalarını engelleme önerileri : Sporcularda sezon arası verildikten sonra sezon öncesi sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalı, spor dalına uygun vücut durumu sağlanmalı, kurallara tam uyulmalı, yeterli ısınma, soğuma ve esneme egzersizleri yapılmalı, kullanılan malzemeler kaliteli olmalı gibi önlemler ve öneriler dikkate alınmalıdır. Sporcunun genel durumunda yorgunluk ve ağrı var ise egzersize ara verilmelidir.

Esneme egzersizleri

Benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/spor-yaralanmalari-nasil-onlenir/

Topuk çürüğü: nedenleri, tedavi yöntemleri. Spor yaralanmaları

Spor Yaralanmalarının Nedenleri

Topuk çürüğü ortak bir yaralanmadır,bacak üzerinde başarısız bir durma gerçekleştirerek sert bir yüzeye çarparak elde edilebilir. Bu gibi yaralanmalara ağrıda kademeli bir artış eşlik ettiğinden hiçbir durumda gözardı edilmemelidir. Uygun topuk tedavisini yerine getirmiyorsanız, bir süre sonra kör olabilirsiniz ve bağımsız hareket etme fırsatını kaybedersiniz.

Hasar nedir?

Normal yaralanmalara göre kapalı demektiryapılarında bir değişiklik olmayan dokuların travmatizması. Aynı zamanda, topuğun çürümesine genellikle bağların kopması, eklemin çıkması da eşlik eder. Bu tür zarar sadece zaten oldukça önemli olan ağrıyı arttırır. Bazı durumlarda, topuğun yaralanmasına, kırıklar ve burkulmalar şeklinde daha ciddi bozukluklar eşlik eder.

semptomlar

Hasar eşliğinde Topuk çürüğüverilen gemilerin bulunduğu bölgede. Oluşmuş çürükler, cildin altındaki yağ dokusunu yavaş yavaş emprenye eder. Sonuç, aslında, çürüğün varlığına işaret eden siyanotik bölgenin görünümündedir.

Hasarın yalnızca bir görünüşüdarbenin ne kadar kuvvetli olduğunu ve yaranın ciddi olup olmadığını belirlemek zordur. Bunun nedeni, her bir organizmanın özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, gevrek vasküler duvarlara ve yaşlı kurbanlara sahip insanlar genellikle mor renk tonlarında çürükler belirir. Aksine, gençlerde topuk çürüğü, dokuların kızarıklık ve şişmesine neden olabilir.

Genellikle, bir yaralanmadan hemen sonra, bir çürükSiyanotik bir ton alır. Dokularda gerçekleşen biyokimyasal işlemlerle bağlantılı olarak, lezyon zamanla yeşilimsi-sarıya dönüşür. Yaralanmadan bu yana geçen süre arttıkça sarı alan da yaralandı.

tanılama

Topukta keskin bir ağrı varsa, tedavihemen gerekli. Bu durumda, kural olarak bir travmatologa başvurmaktan kaçınamaz. Sadece bir uzman, bir kırık varlığını dışlayabilir. Bu amaçla kalkaneus topuğu yapılır. Ancak belirtilen eylemden sonra terapötik ajanlara geçmek mümkündür.

Bir kırıkla karmaşık bir yaralanma durumunda,Alçısı yapmadan yaparsın. Yaralanmanın özü, yumuşak dokulara sadece bir hasar veya bağların önemsiz bir şekilde uzanması ise, şişkinliği giderebilen ve fizyoterapi prosedürlerini ziyaret edebilen ilaçları reçete etmek için yeterlidir.

Topuktaki en ciddi yaralanmalara eşlik edenHantal bir ödemli bölgenin ani görüntüsü. Karmaşık bir yaralanma varlığında ayağın işlevleri ihlal edilir. En ciddi durumlarda mağdurun bacağından eğilmesi zor değil aynı zamanda sert bir yüzeyin topuğuna dokunması da zordur.

Topuklu çürüklüğün genel nedenleri

Yaralanma aşağıdakileri de içeren çeşitli faktörlere neden olabilir:

 • atlamadan sonra başarısız iniş;
 • Pürüzlü yüzeylerde dikkatsiz hareket;
 • artan fiziksel aktivite;
 • merdiven tırmanıyor;
 • rahatsız edici veya çok yüksek bir topuklu ayakkabı giymek.

Sık sık yaralanmalara spor yaralanmaları neden olur. Böyle bir hasar alma riski taşıyan grupta, aktif bir yaşam tarzı, ergen ve çocuk sahibi olan kişiler ilk sıralardır.

İlk Yardım

Ağrıyı azaltmak için değil,Çürük topuklu bir şekilde, komplikasyonlar şeklinde daha fazla sorun elde etmek için ilk yardım almak son derece önemlidir. Çürük şüphesi durumunda, ayağındaki yükün tamamen ortadan kaldırılması önerilir. Yaralanmanın şiddeti belirlenene kadar yatılı veya oturmalı bir konumda olması önerilir. Bacağın aynı anda serbestçe asılması daha iyi.

Çürük topuklu birincil eylemBuz torbası, soğutulmuş bir şişe ve benzerleri şeklinde soğuk kompresin hasar gördüğü alan üzerine bir üst üste binme var. Bu basit işlemle, şişmeyi hızla kaldırabilirsiniz. Böyle bir planın tedavisi dayanılmaz büyümekte olan ağrı ile başa çıkacaktır.

Hasarın doğasını tanımlamadan önce ayağı sarmamak kesinlikle önerilir. Bir kırık durumunda, kemik parçaları yerinden oynatılabilir, bu da bir sürü hoş olmayan sonuçlara neden olur.

Topuk çürüğü: nasıl tedavi edilir?

Bir kırık varlığından hasarın karmaşık olmadığı durumlarda, topuğun yaralanmasından sonra toparlanma özelliklerini göz önünde bulundurun:

 1. Yaralanmadan sonraki ilk 24 saat boyuncaSorun alanındaki dokulara kan akışını yavaşlatmak için mümkün olan her şeyi yapmalısınız. Bu amaçla, soğuk sıkıştırmalar düzenli olarak uygulanır, daha sonra topuk alanı elastik bir bandajla sıkıştırılır.
 2. Çürük başlangıcında yaklaşık 2-3 günsıcak sıkıştırmak için. İkincisi, donmuş kanların dokulardan derhal uzaklaştırılmasına, ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Tıbbi çözümler olarak, heparin, “Traumel”, “Ibuprofen” ve şişkinlik azaltıcı diğer preparatlar burada ayrıca kullanılır.
 3. Tedavide oldukça etkili”Lyoton” ve “Troxevasin” gibi jelleri çürür. Bunları uygulamak, “Dimexide” – cildin emici kapasitesini artıran ve yukarıdaki fonların derin dokulara hızla nüfuz etmesini sağlayan bir ilaç ile kombinasyon halinde önerilir.

Geleneksel tıbbı kullanarak topuk çürüğüne karşı tedavi

Daha sonra iyileşmeyi hızlandırır.Yaralanmalar ayrıca halk ilaçlarının kullanımıdır. En etkili tarifler arasında, öncelikle bir alkol kompresinin uygulanması dikkat çekmektedir.

Hazırlanması için gazlı bez giyin, güçlü alkolle nemlendirin ve topuk üzerine koyun yeterlidir. Aktif maddenin hızlı buharlaşmasını önlemek için, bandaj bir plastik torbayla kaplanmalıdır.

Yineleme, ağrı tamamen kaybolana kadar günde birkaç kez önerilir.

Kazayla veya spor yaralanmalarını ortadan kaldırınlahana yaprakları kullanımına izin verecek. İkincisi, yüzeyde zar zor görülen bir meyve suyu görünene kadar hafifçe ezilmelidir.

Bundan sonra, tabakalar elastik bir bandajla sabitlenerek çürük alana uygulanmalıdır.

Bu yöntem, şişlik bölgesini hızlı bir şekilde çıkarmanıza ve hasar bölgesindeki normal kan dolaşımını tekrar sağlamanıza olanak tanır.

Yukarıdaki özellikler, iyi yoğrulmuş ve çürümüş topuğa konması gereken kaynamış bir çekirdekli fasülyeye sahiptir. Bu yulaf ezmesi parşömen ile kaplanmalı ve bir gazlı bezle sabitlenmelidir.

Sonuç olarak

Görüldüğü gibi, ağrının üstesinden gelmek kolay değildir.topuk. Buradaki tedavi, ödemlerin çıkarılması, deri altı hemorajilerin ortadan kaldırılması, ekstremite hareketliliğinin geri döndürülmesidir. Bu tür sorunları önlemek için, spor sırasında özel ekipman kullanımına başvurmak, önemli bir yükseklikten atlamaktan kaçınmak ve zorlu arazilerde seyahat ederken dikkatli olmak gerekir.

>

Источник: https://tr.stuklopechat.com/zdorove/129941-ushib-pyatki-prichiny-metody-lecheniya-sportivnye-travmy.html

Sporcu Sağlığı ve Spor Yaralanmaları

Spor Yaralanmalarının Nedenleri

Spor: Eğlence, yarışma, vücut geliştirme ve sağlık amacı ile kas-iskelet sistemi fonksiyonlarıyla yapılan bedensel hareketlerdir.

Günümüzde profesyonel ve amatör olarak birçok insan tarafından çeşitli sporlar yapılmaktadır. Futbol, basketbol, tenis, kayak gibi ağır sporlarda spor yaralanmaları daha sık görülmektedir.

Özellikle sporu spor olsun diye ara sıra yapan bazı amatör sporcularda, çok basit bir travmayla daha kolay spor yaralanması gelişebilmektedir.

Spor yaralanmalarının nedenleri:

1) Kişisel nedenler; Zayıf kas ve kemik yapısı, anatomik bozukluk, daha önce geçirilen yaralanmalar ve ameliyatlar, kronik hastalık ve enfeksiyonlar, psikolojik sorunlar, yaş ve cinsiyet, spor kurallarını bilmemek,

2) Çevresel nedenler; Antrenmansız olmak, kötü malzeme, spor kurallarına uyulmaması, elverişsiz zemin ve kötü hava koşulları.

Spora başlamadan önce yapılacaklar:

Sağlık taraması ile spora engel bir durumun olup olmadığı belirlenmelidir. Daha önceden bilinen sağlık problemi olanlar ise, spor yapmaya karar vermeden önce doktoruyla görüşmeli, riskli sporlar yapmamalıdırlar.

Yapılacak spor ile ilgili bilgi edinilmeli ve uygun giysi, ayakkabı ve malzeme kullanılmalıdır.

Temas veya yarışma sporuna başlamadan önce 15-20 dakika ısınma ve adaleleri germe egzersizleri yapılmalıdır.

Spor sırasında aşırı yorgunluk, çarpıntı, baş dönmesi gibi bulgular olunca, spora son verilmelidir.

Bilimsel araştırmalar, spor yaralanmalarını önleyici programlarla spor yaralanmalarının azaltılabileceğini göstermişlerdir.

Spor yaralanmaları nelerdir:

Özellikle temas sporu yapanlarda, kas-iskelet sistemine ait çeşitli yaralanmalar olmaktadır.

Adale tendon yaralanmaları; Adale ezilmesi, adale liflerinde yırtılmalar ve tendon kopmaları (Aşil tendon kopmaları, omuz rotator adale yırtıkları, quadriseps tendon yırtıkları, kasıkta tendon kopmaları, uyluk arkasında hamstring adale yırtıkları)

Bağ (ligaman) yaralanmaları; Eklemlerde burkulma ve dönmeler sonucunda bağlarda gerilme, esneme ve kopmalar (ayak bileği burkulması ile bağ yaralanmaları, diz iç yan, dış yan ve çapraz bağ yaralanmaları)

Kırıklar ve çıkıklar; Temas sporlarında travmanın şiddetine, yönüne ve düşme şekline göre çeşitli kemik kırık ve çıkıkları gelişir (Omuz, dirsek ve parmak çıkıkları, köprücük kemiği, el bileği, ayak bileği, el ve ayak tarak kemikleri, dirsek bölgesi kemiklerde ce diz çevresi kemiklerde kırıklara rastlanılmaktadır.

Spor yaralanmalarında ilk yardım:

Spor yaralanmalarında ilk yardım olay yerinde yapılan işlemdir. İlk yardım genellikle çevredekiler veya masörler tarafından yapılmaktadır. Spor alanında yaralanan herhangi bir sporcuya bilinçli yaklaşmak gerekir. Aksi takdirde istenmeyen daha kötü sonuçlar gelişebilir. Yaralanan sporcu uygun bir şekilde spor alanı dışına alınmalıdır (sedye ile taşınma gibi).

Yaralanan bölge istirahat pozisyonuna alınır ve ödem gelişmemesi için hemen buz tedavisine başlanmalıdır. Buz direk cilt ile temas etmemeli, 10-15 dakika süre ile uygulanmalıdır.

Buz tedavisi 2 saat ara ile günde 5-6 kez uygulanabilir.

Daha sonra yaralanan bölgeye göre bandaj ile kompresyon veya atel uygulanmalı özellikle alt ekstremite yaralanmalarında bacak yükseğe (kalp seviyesine) kaldırılmalıdır.

İlk yardımdan sonra yaralanan sporcu uygun bir merkeze götürülerek, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı tarafından muayene ve tetkik edilmelidir.

Spor yaralanması olan bölgede ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, sıyrık, ekimoz gibi bulgular görülebilir.

Kesin tanı için görüntüleme işlemleri yapılır. Kırık ve çıkıklar için direk grafi veya bilgisayarlı tomografi tetkiki, yumuşak doku yaralanmaları için manyetik rezonans veya ultrason tetkiki yapılır.

Spor yaralanmalarının kesin tedavisi:

Spor yaralanmasının şiddetine, hasarına ve yerine göre konservatif veya cerrahi tedavi yapılır.

Konservatif tedavi; Bandaj, atel, sirküler alçı, ortez ile ekstremite istirahate alınır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar verilir.

Fizik tedavisi; Akut durum geçtikten sonra adale kuvvetlendirici ve hareket açıcı egzersiz programları yapılabilir. Cerrahi tedavi yapılan sporcularda, ameliyat sonrası fizik tedavi yapılır.

Cerrahi tedavi; Bazı spor yaralanmaları (gerekli endikasyonu olan kırık ve çıkıklarda) cerrahi tedavi yapılır. Eklem içi yaralanmalar artroskopik olarak tedavi edilirler (menüsküs yaralanmaları, çapraz bağ kopukları, kıkırdak lezyonları).

Tendon yaralanmaları da cerrahi olarak tamir edilirler.

Источник: http://www.ekolkbb.com/sporcu-sagligi-ve-spor-yaralanmalari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть