Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Böbrek Sintigrafisi Nasıl Çekilir?

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Böbrek sintigrafisi çekim işlemleri iki şekilde yapılır. Dinamik ve statik olarak çekilebilen işlemlerde ön hazırlık yapmaya kesinlikle gerek yoktur.

Böbrek sintigrafi çekimi dinamik ve statik olarak ikiye ayrılmaktadır. İki farklı şekilde çekilen böbrek sintigrafisi çekim süreçlerinde de farklılıklar bulunmaktadır.

Dinamik böbrek sintigrafi işlemlerinde üst üriner kanaların darlıkları araştırılmaktadır.

Ayrıca renovasküler hiper tansiyon, böbrek yetmezliği, renal transplantların takibi ve ameliyatlar öncesinde ve sonrasında böbreklerin durumu araştırılarak değerlendirme sonucu yapılır.

Statik böbrek sintigrafi işlemlerinde tümörleri, kist ve lezyonların nasıl olduğu ile alakalı araştırma yapılır.

Ayrıca renal enfeksiyonların oluşturduğu zararların ne düzeyde olduğunun sonuçları böbrek dokularında meydana gelen anormalliklerin sonucu ortaya çıkar.

Böbrek sintigrafisi işlemleri yetişkinlere çekilebildiği gibi çocuklara ve bebek olan kişilere de çekilebilmektedir. Bebeklerde mag3 çekim işlemleri olarak da bilinen sintigrafi işlemlerinin uzman doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Böbrek sintigrafisi fiyatları çekilecek olan kurumun özelliklerine göre değişebilmektedir. Fiyatı öncesinden araştırıp karar vermek daha doğru olur. Böbrek sintigrafi işlemlerinin nasıl çekildiğini merak eden kişiler internet ortamından video izle butonlarını ile aklına takılan soruları giderebilirler.

Ayrıca hastalar doktorlarından böbrek parankim sintigrafisi işlemleri ile alakalı faydaları, zararları, ne zaman çekileceği, nasıl yapılır, satik çekim sonucunda ne çıkar tarzındaki sorularına da cevap bulabilir.

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik böbrek sintigrafisi işlemlerinde böbreklerde oluşan kanlanmaların değerlendirilmesi, radyofarmasötiği konsantre edilmesi ve idrar yolu ile uzaklaştırma işlevlerinin araştırıldığı dinamik sintigrafik yöntemdir.

Bu amaçla radyoaktif madde ile birleşik ilaç gama kamera altında damar yoluyla verilir ve dinamik görüntüler alınır. Hamilelik ile alakalı şüphesi olan kişilerin mutlaka doktoruna bilgi vermesi gerekmektedir.

Dinamik böbrek sintigrafisi çekimi öncesinde yapılması gereken ön hazırlık işlemleri;

 • Randevu aldıktan sonra doktor ve yetkili olan diğer kişiler aksi bir şey söylemedikçe çekim işlemleri için aç olmaya gerek yoktur. Yapılacak olan tetkik işlemlerinden yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat öncesinde 1,5 litre civarında su içilmesi gerekmektedir.
 • Hasta olan kişilerin bu tetkike gelirken daha önceden çektirmiş olduğu filmler, raporlar ve epikrizlerini mutlaka yanında getirmesi gerekmektedir.

Dinamik böbrek sintigrafisi uygulaması;

 • Yapılacak olan uygulama için hastaya radyoaktif bir ilaç verilir. Bu ilaç gama kameranın altından ve damar yolu ile verilmektedir.
 • Yapılacak olan tetkik ilacın verilmesinden hemen sonra başlar. Hasta olan kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna bağlı olaraktan çekim işlemi 20 ila 40 dakika içinde sürecektir.
 • Tetkik esnasından doktor tarafından uygun görüldüğü zaman idrarın akımını diüretik ismi verilen ilaç damar yolu yardımı ile enjekte edilir.
 • Yapılacak olan görüntüleme sırasında hareket etmek değerlendirmenin seyrini değiştireceğinden dolayı hareket edilmemesi gerekir.
 • Yapılacak olan tetkiklerin bitmesinden sonra elde edilmiş olan görüntüler bilgisayar ortamına atılır. Bu görüntüler nükleer tıp uzmanı tarafından değerlendirmeye alınır ve raporlanır.

Statik Böbrek Sintigrafisi

Statik Böbrek Sintigrafisi

Statik böbrek sintigrafisi böbreklerin şekillerini, yerleşim bölgelerini ve boyutlarını değerlendirmektedir. Ayrıca böbreklerde idrar oluşumuna olanak sağlayan korteks tabakasının işlevlerinin araştırılması ve sağladığı faydaların araştırılmasını sağlamaktadır.

Bundan kaynaklı olarak korteks tabakasında birikim yapacak olan radyoaktif madde ile işaretlenmiş olan ilaç damar yolu ile verilir. Sonrasından gama kamera yardımı ile görüntüler elde edilir. Gebelik döneminde kesinlikle statik böbrek sintigrafisi işlemi uygulanmaz.

Emzirme işlemi yapan annelerde bebeğin beslenmesinin sağlıklı şekilde tamamlanması için görüntüleme işleminden sonraki ilk 24 saatlik zaman diliminde süt sağılarak atılmalıdır. Statik böbrek sintigrafisi çekimi öncesinde yapılması gereken ön hazırlık işlemleri;

 • Yapılacak olan tetkikler için kesinlikle ön bir hazırlığa gerek yoktur.
 • Hasta olan kişilerin bu tetkike gelirken daha önceden çektirmiş olduğu filmler, raporlar ve epikrizlerini mutlaka yanında getirmesi gerekmektedir.

Statik böbrek sintigrafisi uygulaması;

 • Tetkikin yapılabilmesi adına hasta olan kişilere damar yolu yardımı ile radyoaktif madde verilmektedir.
 • Radyoaktif maddenin verilmesinin ardından 2 ila 4 saat boyunca gama kamera yardımı ile görüntüler alınır. Yapılacak olan görüntüleme işlemleri 30 dakika boyunca sürebilir.
 • Yapılacak olan tetkiklerin bitmesinden sonra elde edilmiş olan görüntüler bilgisayar ortamına atılır. Bu görüntüler nükleer tıp uzmanı tarafından değerlendirmeye alınır ve raporlanır.
RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/bobrek-sintigrafisi

Paratiroid Sintigrafisi Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulama Süresi Ne Kadar?

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Paratiroid Sintigrafisi tetkiki, paratiroid bezlerinin tüm verilerini elde etmeye yarayan bir uygulamadır ve günümüzde bir takım yan etkileri de bulunmaktadır.

İçindekiler

 1. Paratiroid Sintigrafisi Nedir?
 2. Tetkikler Nasıl Yapılır?

Paratiroid Sintigrafisi Nedir?

Damar yolu kullanılarak paratiroid bezleriyle ilgili tüm bilgileri aktarmak için günümüzde Paratiroid Sintigrafisi tercih edilmektedir. Gebelik dönemlerinde paratiroid sintigrafisinin yapılması doğru değildir.

Eğer gebelik durumu var ise ya da hamile olunduğuna dair şüphe var ise, tetkik öncesinde muhakkak doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Eğer anne emzirme döneminde ise sütün daha sonra bebeğin beslenmesi için kullanılmak üzere enjeksiyon öncesi sağılması tavsiye edilmektedir.

Görüntülemeden sonraki ilk 12 ve 24 saat anne sütü sağılmalı ve de atılmalıdır. Daha sonrasında emzirmeye devam edilebilmektedir. Bu tetkik için özel bir hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Tetkike gelirken rahatsızlık ile ilgili daha önceleri tercih edilmiş olan olan tetkiklerin film ve raporlarını ve yine tedaviler ile ilgili epikrizleri beraberinde götürmek gerekmektedir.

Tetkikler Nasıl Yapılır?

Paratiroid nedir ile ilgili bilgiler tamamlandıktan sonra bu uygulamanın sonuçları ve zararları hakkında da bilgiler verilmelidir. Ayrıca nasıl çekilir sorusuna da yanıtlar bulunmalıdır.

Tetkikin yapılabilmesi için hastaya damar yolundan radyoaktif bir ilaç verilmesi gerekir.

İlaç enjeksiyonu yapıldıktan sonra 10-20 dakika ve 1,5 ya da 2,5 saat sonra gama kamera cihazında boyun ve göğüs bölgesinin sintigrafik görüntüleri alınmalıdır. Bu uygulama ne kadar sürer?

Her bir görüntüleme yaklaşık 10 ya da 20 dakika kadar sürmektedir.

Nükleer Tıp Uzmanı hekimin gerek duyması durumunda halinde sintigrafik tetkiklerden sonra sintigrafinin değerlendirilmesine destek olması amacı ile yine Nükleer Tıp Bölümünde spect ultrasonografi yapılabilmektedir.

Bu hususta ayrı bir ultrasonografi raporu düzenlenmemektedir. Tetkik tamamlandıktan sonra ortaya çıkan görüntüler bilgisayarda bir dizi işleme tabi tutulur ve Nükleer Tıp Uzmanı hekimleri tarafından raporlanır.

Paratiroid tümörü, paratiroid bezinin bir büyüme şekli olarak adlandırılabilir. Bu tümörler, bezden paratiroid hormon salgısını arttırıp, hiperparatiroidizm tablosuna sebep olur. Genellikle paratiroid tümörleri iyi huylu tümörlerdir ve adenom ismini almaktadırlar. Paratiroid bezinin kanseri ise oldukça az görülmektedir. Paratiroid tümörleri çoğu zaman hiperparatiroidizme sebep olur.

Bu hususta belirtileri şu şekildedir:

 • kas güçsüzlüğü,
 • aşırı idrar yapma hissi,
 • bilinç bulanıklığı,
 • halsizlik,
 • çok su içme,
 • kusma,
 • karın ağrısı,
 • bulantı,
 • kas krampları ve eklem ağrıları,
 • duygu durum bozukluğu yani depresyon.

Bu gibi belirtiler başka hastalıklar ile karışabilmektedir. Bu yüzden, teşhis için bu konuda uzman olan doktorların görüşlerine başvurmak gerekmektedir.

Hiperparatiroidizme sebep olan paratiroid tümörünün tek tedavisi ve iyileşmesi cerrahidir. Ameliyattan önce hastalıklı bezin ve yerinin radyolojik yöntemler ile beraber tespiti (Paratiroid MİBİ sintigrafisi ve Ultrasonu) hasta ve cerrah yönünden önem taşmaktadır.

Çok az da olsa paratiroid tümörü mediasten adı verilen göğüs boşluğunda da yer alabilmekte ve göğüs kemiğinin kesilmesini de içeren büyük bir ameliyatı gerektirir.

Eşzamanlı tiroid nodülü taşımayan ve boyunda belirli olan yeri tespit edilmiş paratiroid tümörlü kişilerin ameliyatları bu alanda deneyimli cerrahlar tarafından hem kısa sürede hem de kozmetik bakımdan mükemmel netice veren 2 ya da 2,5 santimetrelik kesi ile yapılabilmektedir.

Radyoaktif madde kullanılarak görüntüleme ve film çekimi olarak isimlendirilen bu sintigrafi, vücut üzerinde belirli hastalıkların tespit edilmesi ve erken müdahale imkanı, sintigrafi yönteminin sayesinde mümkün olmaktadır.

Sintigrafi tekniğinin gerçekleştiği durumlar arasında;

 • Tiroid bezi,
 • karaciğer ve dalak,
 • kemik,
 • damarlar,
 • safra kesesi,
 • mide ve bağırsaklar,
 • akciğer,
 • böbrekler

sayılabilmektedir. Bu organlar üzerindeki gizli enfeksiyonların meydana çıkarılmasında kullanılmaktadır. Vücuda uygulanan radyoaktif ilaç özel kameralar aracılığı ile takip edilmektedir.

Источник: https://hormonlarim.com/tiroid-bezi/paratiroid/paratiroid-sintigrafisi

Удаление Gstatic

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Хотя некоторые пользователи, как правило, относятся к Gstatic как вирус, он не классифицируется как один. Вместо этого вы имеете дело с потенциально нежелательные и Объявлени поддержанная программа, которая вызывает ваш браузер будет затоплен с рекламой данных.

Этот тип приложения не так опасен, как вредоносные программы, однако это не означает, что вы должны терпеть их либо. Их основной целью является служить их создателей, получения доходов для них и ничего больше. Они не улучшить ваш опыт онлайн, но довольно значительно, нижняя его не упоминать, что они также подвергать вас ненадежный контент.

Вот почему мы предлагаем что вы избавляетесь от Gstatic adware как можно скорее, как вы можете

Скачать утилитуto scan for GstaticUse our recommended removal tool to scan for Gstatic. Trial version of WiperSoft provides detection of computer threats Gstatic and assists in its removal for FREE. You can delete detected registry entries, files and processes yourself or purchase a full version.

More information about WiperSoft and Uninstall Instructions. Please review WiperSoft EULA and Privacy Policy. WiperSoft scanner is free. If it detects a malware, purchase its full version to remove it.

Как работает Gstatic?

Как мы уже упоминали выше, вы имеете дело с Gstatic (который является рекламная платформа) причина потому что у вас есть потенциально нежелательных приложений, установленных на вашем компьютере. Вполне вероятно, вы не помните Добавление одного типа к вашей системе, потому что это скорее прибыл вместе с другими freeware.

Этот тип распределения называется метод группирования, как это предполагает freeware и shareware расслоений. К счастью это позволяет избежать adware, что в комплекте с другим программным обеспечением, просто уделение пристального внимания мастера установки.

Если вы выбрали расширенный режим и снимите все дополнительные компоненты, вы должны быть в состоянии установить программное обеспечение по вашему выбору, без каких-либо дополнительных приложений.

Как только объявлени поддержанная программа получает установленной на вашем компьютере, он обычно делает некоторые изменения, включая изменение настроек веб-обозревателя как домашняя страница и поисковой системы по умолчанию. Он также вставляет рекламу (всплывающие окна, баннеры, рекламные ссылки и т.д.

) все домены, которые вы идете, таким образом замедляет просмотр и подвергая вас непроверенные содержание. Важно, что вы знаете, что вы взаимодействовать со всеми рекламный контент на свой страх и риск, и существует никоим образом, чтобы быть уверенным, что оно является законным.

Мы призываем вас держаться подальше от всех объявлений до тех пор, пока вы прекратить Gstatic.

Как удалить Gstatic?

Есть два варианта, чтобы выбрать из, если вы хотите стереть Gstatic навсегда. Вы можете пойти с ручной или автоматической Gstatic удаления.

Первый вариант является более подробно ниже статьи, где вы можете найти инструкции по удалению Gstatic связанных с adware и восстановить настройки вашего браузера (в случае, если они были изменены). Если вы будете следовать руководство, не следует, что трудно избавиться от нежелательных объявлений.

Это, однако, возможно, что у вас есть больше чем один потенциально нежелательных приложений в вашей системе, в котором случае он бы лучше обратиться к параметра Автоматическое удаление.

Можно использовать средство безопасности от нашего сайта для ликвидации Gstatic и других ненадежных компонентов с компьютера автоматически. Кроме того анти вредоносные утилиты обеспечит, что ваш компьютер остается безопасным от других угроз при просмотре веб-до тех пор, пока она остается установлен и обновлено.

Скачать утилитуto scan for GstaticUse our recommended removal tool to scan for Gstatic. Trial version of WiperSoft provides detection of computer threats Gstatic and assists in its removal for FREE. You can delete detected registry entries, files and processes yourself or purchase a full version.

More information about WiperSoft and Uninstall Instructions. Please review WiperSoft EULA and Privacy Policy. WiperSoft scanner is free. If it detects a malware, purchase its full version to remove it.

Quick Menu

 • Windows 8
 • Windows 7
 • Windows XP
 • Mac OS

В нижнем левом углу экрана щекните правой кнопкой мыши. В меню быстрого доступа откройте Панель Управления, выберите Программы и компоненты и перейдите к пункту Установка и удаление программ.

Нажмите кнопку Start → Control Panel → Programs and Features → Uninstall a program.

Нажмите кнопк Start → Settings → Control Panel. Найдите и выберите → Add or Remove Programs.

Нажмите на кнопку Переход в верхнем левом углу экрана и выберите Приложения. Откройте папку с приложениями и найдите Gstatic или другую подозрительную программу. Теперь щелкните правой кнопкой мыши на ненужную программу и выберите Переместить в корзину, далее щелкните правой кнопкой мыши на иконку Корзины и кликните Очистить.

 • Internet Explorer
 • Chrome
 • Firefox
 • Safari
 1. Нажмите на кнопку Сервис и выберите Управление надстройками.
 2. Откройте Панели инструментов и расширения и удалите все подозрительные программы (кроме Microsoft, Yahoo, Google, Oracle или Adobe)
 3. Закройте окно.
 1. Нажмите на кнопку Справка (меню) в верхнем правом углу вашего браузера и кликните Свойства браузера.
 2. На вкладке Основные удалите вредоносный адрес и введите адрес предпочитаемой вами страницы. Кликните ОК, чтобы сохранить изменения.
 1. Нажмите на кнопку Сервис и перейдите к пункту Свойства браузера.
 2. Откройте вкладку Дополнительно и кликните Сброс.
 3. Выберите Удаление личных настроек и нажмите на Сброс еще раз.
 4. Кликните Закрыть и выйдите из своего браузера.
 5. Если вам не удалось сбросить настройки вашего браузера, воспользуйтесь надежной антивирусной программой и просканируйте ваш компьютер.
 1. Откройте меню (верхний правый угол) и кликните Настройки.
 2. Выберите Расширения.
 3. Удалите подозрительные расширения при помощи иконки Корзины, расположенной рядом с ними.
 4. Если вы не уверены, какие расширения вам нужно удалить, вы можете временно их отключить.
 1. Нажмите на иконку меню и выберите Настройки.
 2. Найдите “Открыть одну или несколько страниц” или “Несколько страниц” в разделе “Начальная группа” и кликните Несколько страниц.
 3. В следующем окне удалите вредоносные страницы и введите адрес той страницы, которую вы хотите сделать домашней.
 4. В разделе Поиск выберите Управление поисковыми системами. Удалите вредоносные поисковые страницы. Выберите Google или другую предпочитаемую вами поисковую систему.
 1. Если браузер все еще не работает так, как вам нужно, вы можете сбросить его настройки.
 2. Откройте меню и перейдите к Настройкам.
 3. Кликните на Сброс настроек браузера внизу страницы.
 4. Нажмите Сброс еще раз для подтверждения вашего решения.
 5. Если вам не удается сбросить настройки вашего браузера, приобретите легальную антивирусную программу и просканируйте ваш ПК.
 1. Нажмите на кнопку меню в верхнем правом углу и выберите Дополнения (или одновеременно нажмите Ctrl+Shift+A).
 2. Перейдите к списку Расширений и Дополнений и устраните все подозрительные и незнакомые записи.
 1. Откройте меню (верхний правый угол), выберите Настройки.
 2. На вкладке Основные удалите вредоносный адрес и введите предпочитаемую вами страницу или нажмите Восстановить по умолчанию.
 3. Кликните ОК, чтобы сохранить изменения.
 1. Откройте меню и кликните Справка.
 2. Выберите Информация для решения проблем.
 3. Нажмите Сбросить Firefox.
 4. Выберите Сбросить Firefox для подтверждения вашего решения.
 5. Если вам не удается сбросить настройки Mozilla Firefox, просканируйте ваш компьютер с помощью надежной антивирусной программы.
 1. Откройте меню.
 2. Выберите пункт Настройки.
 3. Откройте вкладку Расширения.
 4. Кликните кнопку Удалить рядом с ненужным Gstatic, а также избавьтесь от других незнакомых записей. Если вы не уверены, можно доверять расширению или нет, вы можете просто снять галочку возле него и таким образом временно его отключить.
 5. Перезапустите Safari.
 1. Нажмите на кнопку меню и выберите Сброс Safari.
 2. Выберите какие настройки вы хотите сбросить (часто они все бывают отмечены) и кликните Сброс.
 3. Если вы не можете сбросить настройки вашего браузера, просканируйте ваш компьютер с помощью достоверной антивирусной программы.

Incoming search terms:

2-remove-virus.com is not sponsored, owned, affiliated, or linked to malware developers or distributors that are referenced in this article. The article does not promote or endorse any type of malware.

We aim at providing useful information that will help computer users to detect and eliminate the unwanted malicious programs from their computers.

This can be done manually by following the instructions presented in the article or automatically by implementing the suggested anti-malware tools.

The article is only meant to be used for educational purposes. If you follow the instructions given in the article, you agree to be contracted by the disclaimer.

We do not guarantee that the artcile will present you with a solution that removes the malign threats completely.

Malware changes constantly, which is why, in some cases, it may be difficult to clean the computer fully by using only the manual removal instructions.

Источник: http://www.2-remove-virus.com/ru/udalit-gstatic/

Statik Böbrek Sintigrafisi (DMSA) Testinin Yapım Aşamaları

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Statik böbrek sintigrafisi (DMSA); kişilerin böbreklerinin uygun konumda olup olmadığını, boyutlarını ve böbreklerin işlevini yerine getirip getirmediğini gözlemlemede kullanılan bir testtir.

Statik Böbrek Sintigrafisi (DMSA)

Kişilerin vücudunda yer alan hemen her organın birbirinden farklı görevi vardır ve bu görevlerin yerine getirilmemesi durumunda ciddi problemler meydana gelmektedir. Kişilerin sağlık açısından herhangi bir problem yaşamaması adına düzenli olarak kontrollerini yaptırması ya da kendisinde fark ettiği küçük bir anormallikte bile muhakkak bir uzmana gitmesi önerilmektedir.

Statik Böbrek Sintigrafisi

Böbrekler, vücudun en önemli organlarından biri olup kişilerin sıhhatli bir hayat yaşayabilmeleri için bir hayli önemli görevlere sahiptir.

Vücuttaki zararları atıkların süzülerek idrar yolu ile dışarı atılması, vücut için gerekli olan minerallerin dengede tutulması ve bu gibi hayati öneme sahip olan görevlere haiz olması sebebi ile böbrek sağlığına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Statik böbrek sintigrafisi (DMSA); böbreklerin uygun bir yerleşkeye sahip olup olmadığının, şekil ve büyüklüğünün belirli normlara uyup uymadığının, böbrek işlevselliğinin yerine getirilip getirilmediği ile birlikte böbreklerin tek bir tanesinin dahi toplam işleve olan katkısının araştırıldığı bir testtir. Dmsa sintigrafisi nedir? sorusuna verilebilecek en net yanıt kısacası, insan vücudundaki böbreklerde bir anormallik olup olmadığının araştırılmasıdır. Kişilerde tümör, lezyon ya da kistlerin nasıl olduklarına dair bilgi alabilmek için uygulanır. 

DMSA Nasıl Çekilir?

DMSA testi nedir? sorusundan ziyade, özellikle bu testi yaptıracak olan kişiler için testin nasıl yapılacağının bilinmesi çok daha önemlidir. DMSA sintigrafisi, uzman doktorlar eşliğinde uygulanmakta olup, insanlar işlem esnasında herhangi bir ağrı hissetmemektedir. DMSA nasıl yapılır? sorusuna karşın, testin hazırlık ve yapım aşamaları şu şekildedir;

 • Hamile olan bayanların ya da veya gebelik ihtimali olan kişilerin DMSA sintigrafisi çektirmesi yasaktır. 
 • DMSA testi uygulamasından önce ön hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Yalnızca kişilerin varsa eğer hastalıklarını ve kullandıkları ilaçların bilgisini doktoruna vermesi önerilmektedir. 
 • DMSA sintigrafisi için kişinin işlem öncesinde yemek yemiş olmasının veyahut olmasının herhangi bir önemi yoktur. 
 • Hastaya böbreklerde tutunma özelliği olan radyoaktif bir madde damardan açılan bir işlem verilir. 
 • Bu işlemden 2-3 saat sonra statik böbrek sintigrafisi çekilir. Bu süre zarfında kişinin 500 ml ile 1 litre arasında su içmesi gerekir. İşlemden önce de kesinlikle kişinin tuvaletini yapmış olması uygun görülür. 
 • Yaklaşık yarım saat süren testten sonra kişinin yeme içme ve günlük yaşantısında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. 

DMSA testi her yaşta kişiye yapılsa da, 1 yaşını doldurmamış olan bebeklerde bu işlemin uygulanmasında farklılıklar görülebilir.

Çocukların sürekli hareket halinde olması ya da yapılacak testten ürkmeleri halinde, doktor kontrolünde uyku ilacı verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

1 yaşının altındaki çocuklarda, böbreklerin tam olarak gelişmemiş olması sebebi ile çocukların 24 aylık olmasını bekleyene kadar DMSA testinin yapılması uygun görülmemektedir. 

Testin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından uzman kişiler tarafından test bulguları incelenir. Yapılan incelemeler sonrasında 2 hafta gibi bir sürenin sonunda DMSA sonuçları hazırlanır ve bu sonuçlar hasta ile paylaşılır.

Test sonuçlarına göre böbreklerde herhangi bir anormal durumun gözlemlenmesi durumunda en etkili tanı konulur ve hastalığa bağlı olarak doğru tedavi yöntemlerine başlanır. Statik böbrek sintigrafisi, her geçen gün çok sık periyotlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Teknolojinin giderek gelişmesi ve yaygınlaşmaya başlamasının beraberinde DMSA testi gibi uygulamalardan meydana gelebilecek yan etkiler ve zararlar da minimum seviyeye düşürülmeye devam etmektedir. 

DMSA Yan Etkileri

Böbrek sintigrafisi DMSA çekimi, radyasyon ortamında yapılmakta ve kişilere damar yolundan verilen radyoaktif bir madde ile yapılmasından dolayı farklı tartışmaları da beraberinde getirmektedir. DMSA sintigrafi zararları, kişiler için oldukça büyük bir merak konusudur. 

Yapılan araştırmalar, statik böbrek sintigrafisi uygulamasının kişilerde herhangi bir zarara sebep olmadığını ortaya çıkarmıştır. Vücuda verilen radyoaktif madde, kişilerin yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmesi ile birlikte kısa süre içerisinde vücuttan atılabilmektedir. Bu sebeple de statik böbrek sintigrafisi, kişilerde bir yan etkiye sebep olmamaktadır. 

Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Statik böbrek sintigrafisi sonrasında, hasta eğer evli ise birkaç gün eşi ile cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınmalıdır. 
 • İşlemi takip eden 12 saat içerisinde kişiler ile yakın temasa girilmemesi önerilmektedir. 
 • Statik böbrek sintigrafisi sonrasında birkaç gün iyot içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir. 
 • Testin yapımının ardından, tuvaletten çıkarken klozet kapağı açık olmayacak biçimde sifonu çekmeli ve sifonu 2 kez çekmelisiniz. 

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/tedavi/dmsa-bobrek-sintigrafisi

Böbrek Taşları Tedavisi (Perkütan Cerrahi/RIRC)

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Erkeklerde daha sık görülür. Böreğin doğumsal yapısal bozuklukları, yetersiz sıvı alımı, genetik nedenler, doğuştan bazı hastalıklar (sistinüri, hiperoxalüri, hiperkalsiüri, hiperürikozüri), ince barsak ameliyatı geçirmek, hiperparatiroidi, gut, sarkoidoz gibi hastalıklar.

Belirtiler (Semptomlar)

 • Ağrı (böğür, kasık, bazen karında)
 • Mide bulantısı ve karında şişkinlik hissi
 • İdrarda kan görülmesi
 • Sık idrara gitme
 • Zorlu idrar yapma

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi taşların böbrekteki yeri, büyüklüğü (boyutu), sertlik derecesi, böbreğin doğumsal anatomik yapısı göz önüne alınarak belirlenir.

 1. ESWL nedir?: Vücut dışından bir cihazdan çıkan şok dalgaları röntgen altında taşa odaklanıp küçük parçalara ayırır. En başarılı olduğu taşlar yumuşak, büyüklüğü 1 cm e kadar olan ve böbreğin orta ve üst bölümündeki taşlardır. ESWL tedavisinin önemli bir yeri de Perkütan Cerrahi sonrası böbrek de kalan küçük parçalara uygulanmasıdır.
 2. Perkütan Nefrolitotomi (PNL, PCNL) Ameliyatı nedir?: Bu ameliyat röntgen ışınları veya ultrasonografi eşliğinde kapalı, yani kesi olmadan sırt bölgesi civarında kalem kalınlığında delik açarak video kamerayla böbreğe ve taşlara ulaşıp taşı kırarak parçalara ayırmak ve parçaları dışarı alma şeklinde yapılır.

Aşağıdaki video izlenir ise bu ameliyatla ilgili küçük bir kesit görülebilir.

Prof. Dr. Tahir Karadeniz, 50 yaş Erkek hastasının sol üreterinde (idrar yolunda) oluşan 1.2 cm'lik distal üreter taşı için gerçekleştirdiği Kapalı (Endoskopik) Üreter Taşı Ameliyatı hakkında bilgiler veriyor.

Aşağıdaki linkte Perkütan Cerrahi konusunda Uluslararası bir dergide basılmış çalışmamızı (makalemizi) okuyabilirsiniz.

Link: http://content.karger.com/ProdukteDB/produkte.asp?Aktion=ShowAbstract&ArtikelNr=253406&Ausgabe=253867&ProduktNr=231997

Perkütan Cerrahi (PNL ya da PCNL) kimlere uygulanır?

Böbrek taşları eğer 1-1.5 cm den büyükse böbreğin neresinde ve hangi büyüklükte olursa olsun deneyimli bir cerrah Perkütan Cerrahiyi uygulayabilir. Çok büyük taşlarda böbrekte bir tüp bırakılıp, birkaç gün sonra ikinci bir ameliyat seansında kalan taşlar temizlenebilir.

Aşağıdaki resimde Perkütan tekniği ile yapıp bitirdiğimiz böbrek taşının röntgen filmi görülüyor.

Perkütan Ameliyatı öncesi ve sonrası seyir nasıl?

Ameliyat günü sabah erken aç karına hastalarımız hastaneye yatıyor, ameliyat için gerekli tetkikler tamamlandıktan sonra ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat sonrası hastanın böbreğine takılan bir tüp (nefrostomi tüpü ) ve idrar yolunda bir kateter (tüp) bırakılıyor, ameliyat sonrası duruma göre 1. veya 2. gün bu tüpleri alıp hastalarımızın %98 ini 3.

gün evlerine gönderebiliyoruz.

Eski klasik açık ameliyat şeklinde olduğu gibi böbreğe ve taşlara ulaşabilmek için vücut kaslarını kesmek gerekmediği için ameliyat sonrası ağrı son derece hafiftir ve iyileşme yani hastanın normal hayatına dönebilmesi 1-2 gün içinde gerçekleşmekte ve klasik ameliyat sonrası görülebilen yara fıtığı (insizyonel herni) görülmemektedir.

Retrograd Intra Renal Cerrahi nedir?

Bu ameliyat tekniği son 10 yılda popülarize olmuş bir tekniktir. Bu ameliyat bir kamera yardımıyla idrar yolundan girilerek böbreğe kadar ulaşabilen ve böbrek içinde hareket edebilen “Flexibl Ureterorenoskop” cihazı ile gerçekleşir.

Bu cihaz ile video kamera ile böbreğe kadar ulaşılır, taş ya da taşlar görüntülenip lazer enerji kaynağı ile kırılır. İdrar yolundan yani vücudun doğal deliğinden girilmesi nedeniyle vücutta kesi yada delik söz konusu değildir.

Bu ameliyat tekniğini uygulayabilmek, cihazı kullanabilmek bu konuda eğitimli ve deneyimli olmayı gerektirir.

RIRC, hangi hastalara uygulanır?

Biz bu tekniği böbrekteki 2-2.5 cm e kadar olan taşlara, idrar yolunun üst kısmındaki taşlara büyük bir başarı ile uyguluyoruz. Böbrekteki 2-2.

5 cm'lik taşlara uygulandığında Perkütan Cerrahide olduğu gibi vücutta bir delik de açılmadığı için çok kilolu hastalarda ve kullandıkları ilaçlar vb.

nedenlerle kanamaya meyilli hastalarda ideal tedavi yöntemidir.

Üreter diye adlandırdığımız böbrek ile mesane arasındaki idrar yolunun alt bölgesindeki taşlara idrar yolundan kamera eşliğinde girip taşları parçalıyoruz. Bu yönteme URS diyoruz.

Aşağıda bu ameliyat ile ilgili bir video kesit görebilirsiniz. İdrar yolunun üst kısmındaki taşlar ise ancak RIRC yöntemiyle yapılabilir.

RIRC Ameliyatı Sonrası seyir

Ameliyat genel anestezi altında yapılır, ameliyat sonrası genellikle idrar yoluna bir kateter koyuyor ve bunu ertesi ya da daha sonraki gün çıkartıyoruz ve kesi yara gibi problemler olmadığı için hastalarımız normal hayatlarına hemen dönebilirler.

Источник: http://www.tahirkaradeniz.com/bobrek-tasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.