Stres ve Saç Dökülmesi

Stresten Saç Dökülmesi ve Tedavi Yolları

Stres ve Saç Dökülmesi

Birçok kişinin hayatında yaşaması muhtemel olan sorunların başında saç dökülmesi geliyor. Saç kayıplarının birçok nedeni vardır, yani tek bir suçlu kaynağı yoktur. İşte bugün biz stresten saç dökülmesi hakkında sizleri  bilgilendireceğiz.

Değişen dünya düzeni ile birlikte günlük hayatta çok basit durumlar bile bizi hemen bu psikolojik durumun içine bizi girdirebiliyor. Yoğun iş temposu, sınav kaygısı, aile sorunları, iş bulamama kaygısı gibi sebepler en başta gelenlerden bazılarıdır. Bazı kişilerde de kronik stres durumu ortaya çıkıyor, yani hep bu psikolojik sorunu yaşamaya devam ediyor.

Yapılan birçok araştırmada stresin saç dökülmesi yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu hastalığın cinsiyet ayrımı da yoktur, hem kadın hem de erkekleri aynı oradan etkileyebilmektedir. Genetik saç dökülmesi yaşamayan birçok kişide bu psikolojik sıkıntı nedeniyle saç kayıpları yoğun bir şekilde görülmektedir.

Peki stresten kaynaklanan saç dökülmesitedavisi nedir, diye sorarsanız size önemli bilgiler vereceğiz. Şimdi de konu hakkında diğer detaylara bakalım.

Stresin Nedenleri(Sebepleri) Nelerdir?

 • Sınavların sebep olduğu kaygılar
 • Aşırı trafik yoğunluğu ve sürekli trafikte bulunma durumu
 • En yakın bireylerin ölümleri
 • Eşler arasında yaşanan sorunlar ve tartışmalar
 • Maddi problemler
 • Borçların nasıl ödeneceği konusunda yaşanan sıkıntılar
 • Geleceğe dair aşırı karamsarlık
 • Sevgiliden ayrılma ve onu unutamama
 • Aşırı yoğun çalışma hayatı
 • Kişisel sorunlar
 • Arkadaş arasında yaşanan dedikodular ve problemler
 • En basit olayları kafaya takma ve bunları büyütme
 • Vücutta yaşanılan fiziksel sorunlar
 • Çeşitli durumlarda yaşanan başarısızlıklar

Stres ve Saça Verdiği Zararlar

Stresin saça zararları hakkında yukarıda kısa ve öz şekilde değindik peki nasıl şekilde zarar veriyor buna bakalım. Klasik anlamda tek başında koparak dökülme de yapmıyor. Birçok sebeple ortaya çıkıyor işte onlar;

 • Saç derisinin yağlandırarak saç kayıpları yaşatması
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Saçtaki hacim ve yoğunluğu ortadan kaldırması
 • Kepek ve saçkıran gibi sorunları tetikleyerek saç teli kayıplarının olması
 • Saçların yoğun şekilde koparak ve el sürülerek dökülmesi
 • Saçlarda parlaklığı azaltması
 • Sağlıklı saç teli yapısını etkilemesi
 • Saçları zamanla beyazlatması(kırlaştırması)
 • Bölgesel saç sorunları

Günde Ortalama Kaç Saç Teli Kaybına Dökülme Denebilir?

Bu önemli bir noktadır günde öyle birkaç saç teli kaybına hemen saç dökülmesi diyemeyiz. Sağlıklı bir saçta 30-35 günlük saç teli kaybı son derece normaldir. Saç dökülmesi oluyor demek için ortalama 100 den fazla saç teli kaybının düzenli olarak yaşanması gerekmektedir.

Genetik kaynaklı(erkek tipi) bir dökülme probleminiz yoksa bu diğer sebeplerden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda en başta sorunlu yoğun strestir. İşte bu şekilde teşhisi koyabilir ve hemen tedavisine başlamalısınız.

Bu durumu ne kadar erken fark eder ve önlem alırsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Strese Bağlı Yaşanan Saç Dökülmesinde Saçlar Geri Çıkar Mı?

Strese bağlı saç dökülmesinde stres ortadan kalınca saçlar geri çıkacaktır. Bir nevi geçici bir durumdur, yalnız kronik olarak yaşayanlarda bu durum zamanla kalıcı hale gelebilir.

Hayatınızın bir anında çeşitli sıkıntılar yaşayıp saç tellerinizi kaybetti iseniz ortalama 6 ay içinde saç büyüme döngüsü içinde saçlarınızı tekrardan kazanacaksınız. İlerleyen süreç içerisinde saç telleri aynı diğer saç kalınlığına da ulaşarak kalıcılık sağlamış olacaksınız.

Bu şekilde bir problemde hemen tedaviye başlayın, tedaviye de başlayınca çok hızlı bir şekilde cevap alacağınızı göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Kategorimizi İnceleyin

Tedavi Yolları Nelerdir?

Tedavi için neler yapabilirim diyorsanız size sunduklarımızı uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikli olarak stresi ortadan kaldıracak çözümler sunacağız.

Bu çözüm önerileri gerçekten işe yarıyor ve de sonuç veriyor.Bazı kişiler minoksidil kullansam fayda eder mi diye soruyor.

Minoksidil genetik dökülmeler için faydalı olur, geçici dökülmelerde etkili olmaz. İşte işe yarayacak tedaviler;

Meditasyon yapın: Nefes egzersizleri gerçekten işe yarıyor ve beyne daha bol oksijen gitmesini sağlayarak sağlıklı düşündürtüyor. Meditasyona önem verin gerçekten denenmiş bir yöntem.

Yoga yapın: Bir yandan rahatlatıyor ve de bir yandan dinlendiriyor. Bunu yaptığınızda sorununuzdan daha da uzaklaşıp unutacaksınız.

Nikotin içeren ürünleri kullanmayın: Nikotin de vücuda zarar veriyor ve de psikolojik durumlarda daha çok etkiliyor. İçerisinde nikotin bulunan ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.

Kafeini azaltın: Kafein uyarıcı etki yapacağı için stresi tetikler, bunun için kahve,kola gibi kafein içeren ürünlerin kullanımını azaltın.

Sağlıklı beslenin: Dengeli ve düzenli beslenme her açıdan fayda sağlayacaktır. Bu süreçte her açıdan faydasını göreceksiniz, kahvaltıyı da kesinlikle ihmale etmeyin.

Vitamin ve mineral alın: Saçlar için biotin ve mineral alımı faydalı olacaktır. Bu vitaminler ayrıca vücuda da fayda sağlayacaktır.

Masaj yaptırın: Rahatlatma sağladığı için kesinlikle iyi sonuçlar doğuruyor. Birçok kişi günün yorgunluğunu atmak içi bu yöntemi kullanır, işte bunun başlıca sebebi de gün içinde oluşan strestir. Güzel bir merkezde bu işlemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Spor aktiviteleri yapın: Spor, vücutta pozitif etkiler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Spor yaptıktan sonra mutlu olan birçok kişi görmüşsünüzdür. İşte bunun sebebi vücuttaki kötü enerjinin sporla atılması olarak açıklanıyor. Spora zaman ayırıp daha sağlıklı olabilirsiniz.

Olaylara baktığınız pozisyonu değiştirin: Olumsuz bakarsanız sonuçların iyi olma şansı zaten olmaz. bunun için daha iyimse bakış açıları ile durumu düzeltmelisiniz. Günümüzde bakış açılarının ayrı bir önemi var artık. Birçok kişinin baktığı nokta yanlış olduğu için durumlar kötü bir hal almaktadır.

Sosyal aktvitelerinizi çeşitlendirin ve daha sık yapın: Aktiviteler size bir terapi gibi gelecektir ve bu durumdan hızlı bir şekilde sizi kurtacaktır. Aktivite olarak arkadaşlarınızla gezebilirsiniz, sinemaya gidebilirsiniz. tatile çıkabilirsiniz, futbol maçı izlemeye gidebilirsiniz. İşte bu gibi aktiviteleri yapıp hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

Bol bol gülümsemeye çalışın: Sürekli canınızı sıkarsanız bu durum daha da kötüleşir ama gülümsemeye başladıkça daha huzurlu olduğunuzu göreceksiniz. Basit gibi görünse de gerçekten işe yarıyor. Gülümsemek için gösteriler,komik filmler,tiyatrolar ve videolardan yardımda alabilirsiniz.

Источник: https://sacekiminiz.com/stresten-sac-dokulmesi-ve-tedavi-yollari/

Stres Saç Döker mi? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Stres ve Saç Dökülmesi

Stres, saç dökülmesinin temel sebeplerinden biri kabul edilir. Saç dökülmenizin nedeni hormonal sebepler, genetik, mevsim geçişleri, sağlıksız beslenme, alerji, hastalık ve ilaç kullanımı gibi sebepler değilse stres olabilir. Günümüzde şehirleşmiş yapıdan kaynaklanan sürekli yoğunluk ve aktiflik yüzünden stres sorunu yaşamayan neredeyse kimse kalmadı.

Kişisel problemlerimiz, aile hayatı, yoğun iş temposu ve sorumluluklar, maddi sıkıntılar, her gün saatlerimizi geçirdiğimiz trafik gibi birçok sebep strese neden olmaktadır. Stres, birçok hastalığın oluşmasını tetiklerken aynı zamanda var olan hastalıkların ilerlemesini de hızlandırmakta.

Strese bağlı olarak görülen hastalıklar sadece fiziksel değil; şizofreni, depresyon, panik atak gibi birçok psikolojik rahatsızlık da stresten kaynaklanıyor. Stresten kaynaklı problemleri ve stresin günlük hayatımıza etkisini en hızlı göreceğimiz nokta saç dökülmesi. Deri hastalıkları ile stres arasındaki ilişki bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Psikolojik sıkıntılarımız saç dökülmesi, egzama gibi dermatolojik sebepler olarak kendini yansıtıyor. Cinsiyetiniz ya da kaç yaşında olduğunuz strese bağlı dökülmelerde önemli etmenler değillerdir.

Stresin saça zararları nelerdir?

Stres, saç köklerindeki rengi veren pigmenti kaybetmenize neden olur. Zayıflayan saç kökleri hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Yeni çıkacak olan saçlar renkli saç köklerine sahip olmadığından beyaz saç şeklinde çıkar.

Saç dökülmesinin uzun süreli olduğu durumlarda ise saç kökleri iyice zayıfladığı için özellikle tepe ve şakak bölgelerinde yeni saç çıkmamaya başlar. Saç dökülmesinde genetik yatkınlık, hastalık, ilaç kullanımı, beslenme bozukluğu veya herhangi bir psikolojik rahatsızlık yaşıyorsanız stres bu durumları daha da tetikleyecektir.

Bu nedenle bir an önce psikolojik tedavi ve saç dökülmenizin ilerlediği durumlarda gerekiyorsa ilaç tedavisine başlamalısınız.

Kronik Stres

Günlük hayatta yaşadığımız problemleri alışkanlık haline getirmemizden dolayı oluşan kronik stresin etkilerini çok daha hızlı ve kuvvetli bir şekilde ortaya çıkarır. Özellikle ölüm, kaza, ayrılık, işteki sorumluluk fazlalığı ve iş değişimi kronik strese neden olmakta.

Kronik saç dökülmelerinde dış etkenlerin ve günlük sorunlardan kaynaklanan sebeplerin yanı sıra anksiyete sorunu da önemli yer tutmakta. Saç köklerindeki zayıflama süresine bağlı olarak saç dökülmesi çok daha erken başlar.

Kronik stresin ortaya çıkardığı fiziksel değişikliklerden en önemlileri saç dökülmesi ve hızlı bir şekilde kilo alıp verme. Tedavi görmediğiniz taktirde kronik stres fiziksel etkilerinin yanı sıra, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilmekte.

Bu nedenle bir an önce profesyonel tedavisine başlamalısınız. Ayrıca yoğun iş temposundan, stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmalı ve sakin ruh halinizi olabildiğince korumalısınız.

Strese bağlı saç dökülmesi ne zaman geçer

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve genetik, hormonal faktörler ya da hastalık bu dökülmenin sebebi değilse dökülmenizin sebebi muhtemelen stres.

Yapmanız gereken strese neden olan faktörleri hayatınızdan çıkartıp, ruh halinizi pozitif yönde değiştirmenizdir.

Psikolojik durumunuzu düzeltme hızınız size ve eğer gidiyorsanız aldığınız psikiyatrik desteğe bağlı olarak saç dökülmenizin geçtiğini göreceksiniz.

Stresten kaynaklanan saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden olan stresten uzak durmak kolay olmayabiliyor. Günlük hayatımızda her alanda yaşadığımız problemlerden ve sorumluluklardan kaynaklanana stresi önlemek için yaşam tarzımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmalı, olaylara pozitif bakış açısıyla yaklaşmalı ve olumsuz ortamlardan uzaklaşmalısınız.

Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri ile de stres kontrolü yapmayı öğrenebilir ve vücudunuzdan stresi uzaklaştırabilirsiniz.

Demir ve çinko saç köklerinin güçlenmesinde önemli rol oynadığından beslenme düzeninizde bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerin yanı sıra besin takviyesi de kullanabilirsiniz.
Stresten uzaklaşarak ilk adımı attıysanız, beslenme rutininizde yapacağınız değişimler ile saç köklerinizi tekrardan sağlamlaştırabilirsiniz.

Balık: özellikle somon gibi omega-3 yağ asitleri ve protein içeren deniz ürünlerini tüketerek protein içeren saç köklerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
Ispanak: içeriğindeki demir ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini ile saç dökülmelerini azaltır.

Süt ürünleri: süt, peynir, yoğurt gibi çinko bakımından zengin süt ürünleri saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlayan keratin maddesinin üretimi destekler.

Meyve: C vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt bağışıklık sistemini ve dolayısıyla saç yapısını güçlendirir.
Kuruyemiş: omega-3 ve omega-6 yağ asitleri saç köklerini güçlendirici ve saç dökülmesini önleyici özellikleriyle bilinirler.

Fındık, ceviz, üzüm çekirdeği, kabak çekirdeği gibi kuruyemişleri tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bu yağ asitlerini sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.
Bal: hastalıkları tedavi edici etkisiyle bilinen bal saç dökülmesinin önlenmesi için de kullanılabilir.

Besin olarak tüketebileceğiniz balın dışında, biraz bal ve limonu karıştırarak saç maskesi yapın. Haftada 1 uygulayacağınız bu maske ile düzenli kullanım sonucunda güçlü saçlara sahip olacaksınız.

Medikal Tedaviler

Stres ve özellikle kronik stresten kaynaklanan saç dökülmeleri kendiliğinden geçmez. Bu nedenle genellikle psikolojik tedavinin yanı sıra medikal tedavi de uygulanabilir.

PRP tedavisinde plastik cerrahi uzmanınız tarafından hazırlanan protein karışımı seyrelme görülen yerlerde saç köklerine enjekte edilir.

Saç dökülmesinin yoğun olarak başlamadığı durumlarda uygulanan bu tedavi ile güçlü saç köklerine kavuşabilirsiniz.

Saç ekimi yöntemi ise özellikle şakak ve tepe bölgesine dökülme görülüyorsa uygulanabilir. Genellikle ense bölgesinden alınan kaliteli saç kökleri dökülme görülen bölgeye ekilir. Ekim sonrasında en doğal saçlara sahip olursunuz.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/stres-sac-doker-mi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть