Strese Bağlı Hastalıklar

Strese Bağlı Ürtiker Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Strese Bağlı Hastalıklar

Ürtiker; halk arasında kurdeşen olarak anılan, deride kızarıklık, yangı hissi ve güneş yanığı benzeri kabarcıklar oluşmasına neden olan ve bazı hastalarda stres ile birlikte tetiklenen bir cilt hastalığıdır.

Strese Bağlı Ürtiker Nedenleri

Strese bağlı ürtiker, vücudun histamin seviyesi ile ilgilidir. Histamin seviyesinde artmaya neden olabilecek her türlü unsur strese bağlı ürtikeri tetikler.

Burada kast edilen stres; sadece endişe, panik, üzüntü gibi duygu durum hallerini değil aynı zamanda bağışıklık sistemini etkileyen olayları içeren bir strestir.

Örneğin; yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçlar, katkı maddesi içeren gıdalar, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava, ağır egzersizler, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar gibi vücut direncini etkileyen her türlü unsur stres olarak kabul edilebilir.

Strese bağlı ürtiker nasıl oluşur? 

Ürtiker stresten olur mu?

Vücudumuz günlük çalışma sistemi içinde bazı salgılar üretir. Histamin, bu salgıların arttırılmasında görev alan bir proteindir.

Histaminin aşırı çalışması, bronş yollarına daralma, cilt yüzeyinde kaşıntı ve kızarıklık, doku lezyonları, ağrı hissi gibi rahatsızlıklara neden olur.

Stres, bağışıklık sistemini kitleyerek histaminin aşırı çalışmasına neden olan faktörlerden biridir ve strese bağlı ürtikerin oluşmasına neden olur.

Lupus ve alopesi gibi otoimmün hastalıklar, tiroid bezlerinde aşırı çalışma, polen alerjisi, idrar yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, bağırsak parazitleri, ısırgan türü bitkiler, böcek ısırıkları, kimyasal maddeler ile çalışmayı gerektiren işler ve bağışıklık sisteminde değişikliğe neden olan birçok unsur hastalığın gelişmesi ve yayılmasında etkilidir. Kişinin kendi bağışıklık sistemindeki bozulmalardan kaynaklandığı için bulaşıcı değildir. Bağışıklık sistemi normale döndüğünde kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Belirtileri

Stres ürtikerinin ilk belirtisi cilt yüzeyinde kızarıklık oluşması ve kaşıntı görülmesidir. Bazen kızaran yüzey uzun süre güneşte kalmış gibi su toplayabilir.

Hastalıkla ilgili acil servislere başvuran kişiler şikayetlerini ”vücuduma dikenler batıyor gibi hissediyorum” tarzı ifadelerle anlatmaktadırlar.

Semptomun şiddeti kişiden kişiye değişebilmektedir. Örneğin, bazı hastalarda çok küçük bir alanda görülen belirtiler bazı hastalarda geniş vücut yüzeylerini kaplayabilmektedir.

Cildin daha hassas yapıda olduğu yüz, dirsekler, el bilekleri, boyun ve göğüs bölgesi gibi alanlarda daha yaygın olarak görülebilir.

Yumurta, süt, çilek, fıstık, buğday ürünleri, kabuklu deniz hayvanları gibi gıda alerjilerinde kızarıklık ve kaşıntıyla birlikte nefes darlığı, solunum yetmezliği, yutkunma güçlüğü gibi ikincil belirtiler görülebilir.

Bu belirtiler anaflaktik şok olarak adlandırılan ve ölümle sonuçlanabilecek durumlara yol açtığından belirtiler ortaya çıkar çıkmaz en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ya da 112 aranarak acil yardım istenmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Strese bağlı ürtiker tedavisi antihistaminik ilaç kullanımını gerektirmektedir. Belirtilerin akut ya da kronik yapılı olup olmadığına bağlı olarak tedavi yöntemleri değişebilmektedir.

Örneğin, böcek sokması gibi akut durumlarda bir hafta boyunca antihistamin içeren kremlerin kullanılması yeterliyken immün sistem bozukluğu olan hastalarda kortikosteroidler, bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin takviyeleri ve diyetler önerilebilir.

Hastalığın tedavisi kronik durumlarda uzun bir süreci kapsayabilir. Sadece alevlenmelerin olduğu dönemi kapsayabilir ya da birkaç haftalık kısa bir süreç boyunca devam edebilir. Burada tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör yapılacak testler sonucu altta yatan nedenin bulunmasıdır.

Yüksek tansiyon ve kalp hastalarında kullanılan bazı ilaçlar tetikleyici olduğundan sadece ilacın değiştirilmesi bile hastalığın tedavisi için yeterlidir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile tetiklenen ürtiker stres atakları enfeksiyonun tedavi edilmesi ile kendiliğinden geçer. Bu süreçte bazı antibiyotik ilaçlar kızarıklık ve yangı hissini azaltmak için reçeteli olarak kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların yanı sıra günlük strese bağlı olarak gelişen ürtiker derin nefes egzersizleri, açık alanda yürümek, yoga benzeri meditasyon içeren spor dalları ile ilgilenmek ve endişe yaratan durumlardan uzak durmaya çalışmak strese bağlı ürtikerin azaltılmasına yardımcı olur.

Papatya çayı gibi dinlendirici çaylar vücudun rahatlamasını sağlayabilir. Anksiyete gibi rahatsızlıkların varlığında doktorunuz kaygı durum bozukluğunu dengeleyecek ilaçlar reçete edecektir. Uzun süre güneş altında kalmamak, uzman bir hekimle hazırlanacak sağlıklı bir diyet, düzenli uygulanacak rahatlatıcı egzersizler kronik hastalar için önemli unsurlardır.

Strese bağlı ürtiker uzman hekim tarafından yapılacak testler ile kontrol edilmeli ve histamin salgısını arttıran başka bir hastalığın olup olmadığı incelenmelidir.

Kaynaklar

Источник: https://ciltte.com/strese-bagli-urtiker-tedavisi.html

Stres nedir? Stresin neden olduğu hastalıklar ve stresten korunma

Strese Bağlı Hastalıklar

Stres, hayatımızın pek çok döneminde başa çıkmak zorunda kaldığımız yıpratıcı sorunlardan biridir. Bir hastalık değildir ama bir hastalık kadar zararlı olabilir ya da pek çok hastalığın gelişmesine zemin hazırlayabilir. Ancak, her zaman kötü ve zararlı değildir.

Kronik hale gelmeyen ve kontrolden çıkmayan stres çevrenizdeki şeylerden daha fazla haberdar olmanızı ve daha rahat odaklanmanızı sağlayabilir. Bazı durumlarda size enerji verebilir ve daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Ancak yaşadığınız stresin sonucunda hayatınızın kontrolünü kaybederseniz işiniz, aile hayatınız, sağlığınız ya da çevrenizle ilişkileriniz ciddi şekilde zarar görebilir. Stres bu açılardan ihmal edilmemesi ve yönetilmesi gereken bir problemdir.

Stres nedir?

Böylece kendiniz tehlerden koruyabilirsiniz. Bu olumlu bir şeydir.

Fakat eğer trafik sıkışıklığı ya da faturalar gibi gündelik konulara da sanki bedeniniz ölüm tehdidi altındaymış gibi tepki veriyorsanız akut ya da kronik stres problemi yaşıyorsunuz demektir.

İşte bu ciddi bir sorundur ve güvensizlik, öfke ve depresyon gibi olumsuz duygulara yol açar. Bunun sonucunda ise çok ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

 • Depresyon ve anksiyete bozukluğu,
 • Kilo artışı veya sağlıksız kilo kaybı,
 • Egzama gibi cilt sorunları,
 • Çeşitli kalp hastalıkları,
 • Sindirim sistemi problemleri,
 • Uyku sorunlarının yaşanması,
 • Hafıza problemleri ve zihinsel sorunlar, stesin yol açtığı hastalıklardır.
 • Otoimmün hastalıkları (bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar)
 • Üreme sorunları
 • Her türlü ağrı
 • Kalp hastalıkları

Dopamin nedir? Ne işe yarar? Eksikliği ne tür sorunlar yaratır?

Stresin nedenleri

 • Sevilen birinin ölümü
 • Boşanma
 • Bir iş kaybı
 • Finansal sorumluluklarda artış
 • Evlenmek
 • Yeni bir eve taşınmak
 • Kronik hastalık veya yaralanma
 • Aile ve çevre baskılarının yüksek olması
 • Eş ve çocuklara karşı beklentileri karşılama çabası
 • Irkçılığa maruz kalmak
 • Okul sınavları ve iş mülakat süreçleri
 • Kadınlar için hamilelik ve doğum dönemi,
 • Doğal afet, hırsızlık, tecavüz veya şiddet gibi travmatik bir olay
 • Yaşlı veya hasta bir aile üyesine bakmak
 • Karamsar ruh hali
 • Öfkeli ya da kederli içsel konuşmalar
 • Kişinin kendisinden çok fazla şey beklemesi, mükemmeliyetçilik
 • Katı düşünme, esnek olamama
 • Ya hep, ya hiç düşüncesine sahip olmak

Stres belirtileri nelerdir?

 • Fiziksel belirtiler: Stresin fiziksel belirtileri, uyku düzensizliği, baş ağrısı, diş gıcırdatma, çene kasılması, aşırı terleme, kas ağrıları, kabızlık veya ishal, yorgunluk, enerji kaybı, yüksek tansiyon ve kalp krizi olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Zihinsel belirtiler: Stres, fiziksel olduğu kadar zihinsel belirtileri ile de kendini göstermektedir. Karar vermede güçlük çekmek, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık, hafızanın zayıflaması, hata yapmada artış olması ve iş kalitesinde düşüş, zihinsel belirtiler arasındadır.
 • Duygusal belirtiler: Vücutta yaşanan değişimler, duygusal açıdan da bireyleri etkiler. Bu nedenle stresli dönemlerde bireylerin duygusal eğilimleri oldukça farklılaşır. Depresyon ve çabuk ağlama, kaygı ve endişe, ruhsal durumun hızla değişmesi, öfke patlamaları, saldırganlık, düşmanlık, gerginlik ve asabilik, stresin duygusal etkileridir.

Stres ile baş etmenin yolları! En etkili öneriler ve uyarılar

 • Sosyal belirtiler: Stresli ruh hali, sosyal yaşantı üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Bunlar; insanlara karşı güvensizlik, randevulara gitmemek, insanlarda hata bulmaya çalışmak ve başkalarını suçlamak, fazla savunmacı tutum, rencide edici konuşmak ve çevreye küs kalmaktır.

Akut stres

En yaygın görülen tür olan akut stres, sınav, önemli bir belgenin kaybolması, trafik kazası ya da konser stresi gibi güncel olarak yaşanan olayların ve baskıların sebep olduğu strestir. Küçük dozlarda yaşandığında heyecan verici ve başarıyı destekleyici oluyorken, miktarı arttığında insanı tüketen ve zarar veren bir hale bürünebilir. Kısa sürelidir.

Bazı insanlar akut stres durumunu sürekli yaşarlar. Bu kişiler sürekli stresli ve telaşlıdırlar. İşlerini yetiştiremezler ama çok fazla sorumluluk yüklenerek kendilerini daha da baskı içine sokarlar. çok fazla terslik yaşarlar. Öfkeli, endişeli, kaba ve ters olmaya meyillidirler. Ve bu yüzden de diğer insanlarla ilişkileri sürekli kötüleşir. Kalp hastalıklarına meyillidirler.

Kronik stres

Kronik stres aile sorunları, yoksulluk, etnik sorunlar ya da iş hayatındaki mutsuzluklar gibi çözülemeyen ya da çözümü zor kalıcı sorunlar sebebiyle ortaya çıkan stres türüdür. Son derece yıpratıcıdır ve kişiye eziyet veren bir süreç yaşatır.

Bazı kronik stresler, çocukluk döneminde yaşanan bir travma ya da zihinden atılamayan ve kişiliği derinden etkileyen bazı deneyimlerden kaynaklanabilir. Bunun sonucunda kişinin dünya görüşü olumsuz etkilenir ve sürekli bir tehdit algısı yaşar.

Bu durum çok büyük bir stres yaratır. Tedavisinde mutlaka profesyonel yardım almak gerekebilir. Kronik stresin en tehli tarafı kişilerin bu duruma alışmasıdır.

Bunun sonucunda bu problem göz ardı edilir ve eğer tedavi edilmezse kişilerde intihar, kalp krizi, felç hatta bazen kanser gibi ciddi sorunlara sebep olabilir.

Stres tedavisi

Stresinizin tedavisi, stres kaynağınıza ve yaşadığınız belirtilerin şiddetine bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Tedavi basit rahatlama seanslarından hastaneye yatarak tedaviye kadar uzanabilir.

Bir doktor tarafından stres sebebinizin doğru bir tanımlaması yapıldıktan ve belirtilerinizin tıbbi nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra aşağıda önerilen yöntemlerden yararlanarak stres tedavisine başlayabilirsiniz:

 • Dengeli ve sağlıklı beslenmek,
 • Alkol ve kafein tüketimini azaltmak,
 • Uyku düzeni oluşturmak,
 • Nefes teknikleri uygulamak,
 • Düzenli olarak spor veya kısa süreli egzersizler yapmak,
 • Stresi oluşturan faktörleri tanımlamak,
 • Stres kaynaklarını ortadan kaldırmak veya uyum sağlamaya çalışmak,
 • Güvenilir kişiler ile sorunları paylaşmak,
 • Psikolojik destek almak,
 • Meditasyon derslerine katılmak,
 • Hobiler oluşturmak ve bunlara zaman ayırmak,
 • Sosyal aktivitelerde aktif olmak olarak sıralanabilmektedir.

Stresle başa çıkma yolları ve stres yönetimi

Bazen stresle başa çıkmak imkansız görünebilir. Faturalar, yoğun çalışma saatleri, iş ve aile sorumlulukları hep devam eder. Ama hayatınız aslında düşündüğünüzden daha fazla kontrolünüz altındadır.

Aslında basit gerçek şudur; hayatınızı kontrol altında tuttuğunuz oranda stresi yönetebilirsiniz. Stres yönetimi her şeyi kapsar; yaşam tarzınız, düşünceleriniz, duygularınız ve problemlerle başa çıkma şekliniz.

Yaşamınız ne kadar stresli olursa olsun, baskıyı hafifletmek ve kontrolü yeniden kazanmak için atabileceğiniz adımlar her zaman vardır.

Stres yönetimi için ipuçları

 • Gerçek stres kaynaklarınızı tanımlamak için alışkanlıklarınıza, tutumunuza ve bahanelerinize yakından bakın: Stres yönetimi hayatınızdaki stres kaynaklarını tanımlayarak başlar. Bu, göründüğü kadar basit değildir. İş değişikliği, taşınma ya da boşanma gibi ana stres kaynaklarını tanımlamak kolay olsa da, kronik stres kaynaklarını saptamak daha karmaşık olabilir. Kendi düşünce, duygu ve davranışlarınızın günlük stres seviyenize nasıl katkıda bulunduğunu gözden kaçırmak çok kolaydır. Elbette, iş hayatınız hakkında endişelerinizin farkında olabilirsiniz ama stresinizin sebebi sizden talep edilenler değil işleri erteleme alışkanlığınız olabilir. Stres oluşurken veya sürerken oynadığınız rolün sorumluluğunu kabul edinceye kadar, stresinizi kontrol edemezsiniz.
 • Bir stres günlüğü başlatın: Bir stres günlüğü, hayatınızdaki düzenli olarak yaşadığınız stresleri ve bunlarla başa çıkma şeklini tanımlamanıza yardımcı olabilir. Stresli hissettiğiniz her zamanı günlüğünüze kaydedin. Her gün düzenli yazdığınızda kalıpları ve ortak temaları görmeye başlarsınız. Not edin:

Stresinize ne sebep oldu? (Emin değilseniz, bir tahmin yürütün)
Hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl hissettiniz?
Karşılığında nasıl davrandınız? Kendinizi daha iyi hissetmek için ne yaptınız?

Stres, sinir sisteminizden gelen otomatik bir yanıt olsa da, bazı stres faktörleri önceden tahmin edilebilir. İşe gidip gelme, patronunuzla bir toplantı ya da aile toplantıları gibi.

Böyle öngörülebilir stres faktörlerinde, durumu ya da bu duruma olan tepkinizi değiştirebilirsiniz.

Herhangi bir senaryoda hangi seçeneği seçeceğinize karar verirken, 4 emri düşünmek yararlı olacaktır: önle, değiştir, uyarla veya kabul et.

Gereksiz stresi ÖNLEyin: Ele alınması gereken stresli bir durumu önlemek sağlıklı değildir, ancak yaşamınızda ortadan kaldırabileceğiniz çok stres faktörü vardır. Öncelikle “Hayır” demeyi öğrenin. Sınırlarınızı bilin ve kişisel veya profesyonel yaşamınızda, üstesinden gelebileceğinizden daha fazlasını yüklenmeyin.

Sizi strese sokan insanlardan kaçının, Çevrenizde sizi endişelendiren şeyleri kontrol altına alın, Yapılacaklar listenizi ya mantıklı bir hale getirin ya da tamamen ortadan kaldırın.

Durumu DEĞİŞTİRin: Stresli bir durumu önleyemiyorsanız onu değiştirmeye çalışın. Bunu günlük yaşamınızda iletişim kurma yöntemlerinizi ve çalışma şeklinizi değiştirerek başarabilirsiniz.

 • Bir şey ya da biri sizi rahatsız ediyorsa, duygularınızı net ve kesin şekilde ifade edin
 • Uzlaşmaya istekli olun
 • Sadece işten oluşmayan, sosyal aktiviteler ve eğlenceyi de kapsayan dengeli bir program oluşturun.

Strese UYUM SAĞLAyın: Stres faktörlerini değiştiremiyorsanız, kendinizi değiştirin. Stresli durumlara uyum sağlayabilir ve beklentilerinizi ve tutumunuzu değiştirerek hayatınızın kontrolünü tekrar kazanabilirsiniz.

 • Problemlere yeni bir açıdan bakın. Örneğin bir trafik sıkışıklığını en sevdiğiniz radyo istasyonunu dinleme veya biraz yalnız zaman geçirme fırsatı olarak görebilirsiniz
 • Büyük resme bakın ve stresli durumun uzun vadede ne kadar önemli olacağını kendinize sorun
 • Standartlarınızı ayarlayın, mükemmeliyetçiliği bırakın. “Yeterince iyi” olmak da iyidir.
 • Stres moralinizi bozduğunda kendi pozitif nitelikleriniz, yetenekleriniz ve hayatınızda takdir ettiğiniz her şeyi düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Değiştiremeyeceğiniz şeyleri KABUL EDİN: Bazı stres kaynakları kaçınılmazdır.

Sevilen birinin ölümü, ciddi bir hastalık veya ulusal bir problem gibi stres unsurlarını önleyemez veya değiştiremezsiniz. Bu gibi durumlarda, stresle baş etmenin en iyi yolu, durumu olduğu gibi kabul etmektir.

Kabul etmek zor olabilir, ancak uzun vadede, değiştiremeyeceğiniz bir duruma karşı korkmaktan daha kolaydır.

 • Kontrol edilemeyen bir sorunu kontrol etmeye çalışmak yerine bu soruna verdiğiniz tepkiyi kontrol etmeye odaklanın
 • Karşınıza çıkan zorlukları kişisel gelişim fırsatı olarak görün
 • Öfke ve kırgınlıkları bırakıp affetmeyi öğrenin
 • Güvenilir bir arkadaşınızla veya bir terapistle konuşarak hislerinizi paylaşın.

Stres Testi ve Tedavisi

Stres testi, fiziksel stres esnasında kalbin nasıl çalıştığına dair bilgi verir. Stres testi sırasında kalbin nasıl çalıştığını görmek için bir egzersiz yapılır. Bu egzersiz genel olarak yürüyüş bandında yürümek ve sabit bisiklette pedal çevirmek olur. Test hareket sırasında yapılır.

Doktorlar, genellikle koroner kalp hastalıklarının (KKH) teşhisine yardımcı olmak amacıyla stres testi uygular. Ayrıca koroner arter hastalığı (CHD) için de aynı test uygulanabilir. CHD, koroner arterlerde plak olarak adlandırılan maddenin oluşturduğu bir hastalıktır.

Bu arterlerin görevi, kalbe giden oksijen için zengin kan tedarik etmektir.

Hastalıktaki plak, arterleri daraltır ve kalp kasına giden kan akışını azaltır. Plak birikimi, arterlerde kan pıhtısı oluşum riskini arttırır. Bu da göğüs ağrısına ve hatta kalp krizine yol açabilir. Kalp istirahat halindeyken bu hastalıkların belirtileri bulunamayabilir. Ancak kalp egzersiz halindeyken KKH ve CHD hastalıkları teşhis edilebilir.

Stres testi sırasında algılanabilen sorunlar

– Kalp hızı veya tansiyonda anormal değişiklikler,– Düşük nefes egzersizlerinde nefes darlığı veya göğüs ağrısı belirtileri,

– Kalp ritminde anormal değişim gözlemlenir.

Stres testi çeşitleri

 • Standart egzersiz stres testi: Standart egzersiz testi, kalbin elektriksel aktivitesini algılamak ve kaydetmek için EKG (elektrokardiyogram) kullanır. EKG, kalbin attığı hızı ve ritmini gösterir. Aynı zamanda kalbin içinden geçerken elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü de kaydeder. Test sırasında kan basıncı kontrol edilir. Test esnasında özel bir tüp içerisine nefes verilmesi istenebilir ve bunun amacı doktorun nefes alım gücünü görmek istemesidir.

Hamilelikte yaşanan stres bebeğe zarar veriyor! Peki ne yapmalı?

 • Görüntüleme stres testi: Bazı stres testlerinin bir parçası olarak egzersiz sırasında kalbin resmi çekilir. Bu görüntüleme kalbin ne kadar iyi çalıştığını ve kan pompaladığını gösterir. Görüntüleme stres testinin bir türü ekokardiyografiyi (yankı) içerir. Bu test, kalbin hareketli bir resmini oluşturmak için ses dalgalarından yararlanır. Test, kalbin stres altındayken ne kadar düzenli ve iyi çalışabildiğini ortaya çıkartır.
 • Egzersiz stres testinden önce son iki saat boyunca bir şey yiyip içmek sakıncalıdır
 • Doktor, aksini söylemediği sürece kullanılan ilaçlar diğer günlerde olduğu gibi alınabilir
 • Astım ve solunum hastalıkları için ilaç kullanıyorsanız, test öncesi yanınızda getirin
 • Doktora, kullanılan tüm ilaçlar hakkında kesin bilgi verilmelidir
 • Stres testi için rahatsız edici olmayan kıyafet ve ayakkabı tercih edilmelidir.

Kaynaklar 1- Effects of Stress 2- Stress 3- Stress Testing

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/stres-nedir-stresin-neden-oldugu-hastaliklar-stresle-bas-etme/

Stresin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir ve Stres Nasıl Geçer

Strese Bağlı Hastalıklar

Bugünün modern tıbbı ve psikologlar birçok hastalığın stres nedeni ile olduğunu söylemektedir. Şüphesiz stres neredeyse bütün hastalıkların başını çekmekle beraber sadece psikolojik  hastalıklara değil, fizyolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bu yazımızda stresin neden olduğu hastalıklara değineceğiz.

Stresin Yol Açabileceği Hastalıklar Nelerdir? 

Stres hem psikolojik hem de fiziksel hastalıklara neden olduğunu söylemiştir şimdi bunları kategorize edersek;

 Stresin Neden Olduğu Psikolojik Hastalıklar

Stres ya depresyona neden olabilir ya da zaten hastalığa yakalanmış olanlarda şiddetlendirebilir. Stresle ortaya çıkan kötü uyku da bazı insanlarda depresyonu tetikleyebilir. Uyku yoksunluğu, belki de uyku yetersizliğinin ciddi etkilerini gösteren bir işkence şekli olarak kullanılmıştır.

Yalnız kaliteli uyku eksikliği bizi hasta eder. Vücudumuz uyurken bizi onarır , gençleşir ve yeterli uyku yoksa o zaman etkilerin belirgin olduğu açıktır. Zayıf uyku düzenleri çok yaygın bir stres belirtisidir. Endişeli veya aşırı uyarıldığında, uyumakta zorlanırız.

Bu aslında bizi sadece psikolojik olarak değil fiziksel olarak etkilediğinin de kanıtıdır.

Strese Bağlı Kalp Hastalıkları 

Uzun süreli strese bağlı kalp problemleri ve koroner hastalık riski, birkaç yıldan beridir araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Doğrudan etki etmese bile , edilgen olmadığı da açıktır. Stres ayrıca  sürekli yüksek tansiyon, inme ve koroner hastalık riskini artırır.

Diğer Stres Hastalıkları

Stresli olduğumuzda   içgüdümüzü kontrol eden kortizol  artan hormon düzeylerine bedensel bir cevap olarka gelişmektedir. Gerilimin, baş ağrısının çoğundan, belki de% 80 kadarı ve hatta migren baş ağrıları için daha yüksek bir yüzdeden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Sırt Ağrıları: Sırt ağrıları dahil olmak üzere çoğu vücut ağrıları, stres kaynaklı bir hastalık şeklidir. Bu, sürekli gergin kasların en sık görülen sonucudur, bu da kötü postür ve  kötü vücut uyumuna yol açabilir. Ayrıca, gergin kaslar ağrıya  yol açacak yaralanmalara ve yırtılmaya eğilimlidir.

Kanser: Yüksek stres seviyeleri ile düşmüş bağışıklık arasında bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Çoğu vakada bu ciddi olmamasına rağmen, en çok uğursuz vakalarda kanser riskinin daha yüksek olduğuna inananlarda vardır. Bu teoriyi kanıtlamak veya çürütmek için şu anda bu konuda araştırmalar yapılmaktadır.

Mide Sorunları: Stres, mide duvarına zarar verebilecek ve ülserlere neden olabilecek fazla asit salgılanmasına yol açabilir.

Sindirim Bozuklukları: Sırt ağrısı ve migren gibi koşullara yol açan kas gerginliğinin bedeni içsel olarak etkileyebileceği düşünülmektedir. Sindirim sistemi kas kasılmaları mide krampları, sindirim bozuklukları ve İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) yol açabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS): Genel yorgunluk ve uyuşukluk uzun süreli stresten kaynaklanabilir ve daha şiddetli vakalarda ciddi bir sağlık etkisi kronik bir duruma neden olur.

Gebelik İsteğinde Azalma: Şiddetli stres menstruasyon döngüsünü geçici olarak askıya alma etkisine sahip olabilir, bu nedenle doğurganlığı da etkileyebileceği için geçerli olur.

Şişmanlık, Obezite: Stresli yaşam  yeme bozukluğu yaratarak kilo alımına neden olmaktadır. Bazı insanlar stres altında daha fazla yemek yerler ve kilo artışına neden olurlar.

Stresin neden olduğu hastalıkların listesi tam değildir ve stres belirtilmeyen diğer tıbbi durumlar arasında her zaman daha fazla bağlantı yapılmaktadır.

Stres, hepimizi zaman zaman etkileyen ve geçici ya da yönetilebilir olan bir şeydir, o zaman çok az ya da hiç zarar vermez. Ancak, stresin uzaması durumunda, ciddi tıbbi durumların ortaya çıkmasından önce konuyu ele almak için adımlar atılması gerektiği açıkça belirtilmektedir.

Stres  Nasıl Geçer

Yeterli ve dinlendirici bir uyku uyuma olumlu bir adımdır. Meditasyon, rahatlama teknikleri, yoga ve masaj, stres düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme de olumlu katkı sağlayacaktır. Sadece kendiniz için zaman ayırmak ve keyif aldığınız şeyler yapmak için zaman ayırmalısınız ve kendinizi ruhunuzu dinlendirmelisiniz.

 • 2-3 oğul otu 1-3 karabaş otu karışımın ıhlamur gibi kaynatıp,balla tatlandırarak günlük 4 er su bardağı ister sinirli ister keyifli halinizde içebilirsiniz.
 • Söğüt ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı hüzünlü ve keyifli anlarınız da içebilirsiniz.
 • Ihlamuru kaynatıp balla tatlandırarak su bardağı ile  strese karşı içilebilir. Dinlendiricidir.
 • Lavantayı ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı içerseniz rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
 • Sarımsak yemek hem vücudunuzu sağlık açısından korur hem de stresin neden olduğu hastalıkları engellemede yardımcı olur.
 • Sinirli anlarda dışarı çıkıp hava alın,gerekirse seyahate çıkın  ve zihinsel olarak rahatlayın.

Gerginlikten kaynaklanan stresli durumlar günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Çünkü şehir yaşamı, iş hayatı ve kalabalıklar sinirlerimizin gerilmesine neden olmaktadır. Bundan kaynaklı aileniz ile zaman geçirmenin tadını çıkarmalı, sağlıklı beslenmeli, egzersiz yapmalı ve gerekirse bir psikolog veya doktordan yardım almalısınız.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/stresten-kaynaklanan-hastaliklar/

Stres Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Strese Bağlı Hastalıklar

Pek çok insan farkına varamasa da aslında yoğun bir stres altında hayatına devam etmektedir. Stres nedeni ile hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kötü etkilenen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Günlük hayatın koşuşturmacası arasında strese giren ve bu nedenle yaşam kalitesi düşen insanlar çeşitli hastalıklarla ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Stres birçok hastalığa neden olabilen çok ciddi bir sorundur.

Stres yüzünden hayatı mahvolan insanlar göz önüne alındığında, stresin neden olabileceği problemler ve bunların sonuçları çok daha iyi bir şekilde analiz edilebilmektedir. İnsanların strese girmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır.

Herkesin kendine göre sıkıntıları olduğu düşünüldüğünde strese sebep olabilecek sorunların ne denli çok olduğu hemen anlaşılmaktadır. İş yerinde yaşanan problemlerden çocuk sahibi olamamanın verdiği sıkıntıya ve bunları insanlar üzerinde yarattığı stresin hastalıklara nasıl davetiye çıkardığını hep birlikte inceleyelim.

Üst Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Özellikle ani ve üzücü bir olaydan sonra kendisini gösteren üst solunum hastalıklarının bir nedeni de kronik strestir. Kronik stres üst solunum yolu rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Aşırı stres bu hastalığa karşı kişinin direncini azaltmaktadır.

Migren ve Stres

Migren nedeni ile şiddetli baş ağrısı çeken insanların stresten mutlaka uzak kalması gerekmektedir. Çünkü aşırı stres migrene sebep olan etkenlerin daha da şiddetlenmesine yol açmaktadır.

Bu nedenle migren sorunu olanların strese girmemek için çaba göstermesi gerekmektedir. Stres yaşayan bir kişinin yağlı ve şekerli gıdaları tüketme oranı artmakta ve uyku düzeni ise bozulmaktadır.

Migreniniz varsa ve stres altında olduğunuzu hissediyorsanız yaşantınıza ve tükettiğiniz gıdalara çok daha fazla dikkat etmeniz yerinde bir davranış olacaktır.

Stres ve Soğuk Algınlığı

Bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasında streste yer alıyor. Stres sebebiyle zayıflayan bağışıklık sistemi hastalıklara karşı olan direncini kaybetmektedir.

Soğuk algınlığı yaşanmasını daha kolay hale getiren strese karşı kendinizi korumak için çaba sarf etmelisiniz.

Yapılan araştırmalar ailevi sorunlardan kişisel problemlere kadar çeşitli nedenlerden dolayı stres altına giren kişilerin soğuk algınlığına karşı çok daha zayıf ve savunmasız kaldığını göstermiştir.

Stres Kaynaklı Bel Ağrıları

Özellikle çalışan kadınlar aşırı stres altına girildiğinde bel ağrıları yaşamaya başlamaktadır. Bunun nedenleri arasında hormonların kaslar üzerindeki etkisi ve kasların gerilmesine sebep olması rol oynamaktadır.

Gerilen kaslar en küçük bir harekette yaralanmaya sebebiyet verecek kadar hassaslaşmaktadır. Kadınların bel ağrısı çekmesi ve yaralanmaya varan oranların sıklıkla yaşanmasındaki en temel etken strestir diyebiliriz.

Astım

Stresin yoğunlaştığı zamanlarda artan endişe ve huzursuzluk astımı tetikleyebilmektedir. Astım atağı yaşanma riskini arttıran stres, duygusal açıdan endişeli olma ve çaresizlik hissi gibi insanı üzen ve baskı altına olan duygulardan beslenmektedir.

Kısırlık

Stresin kısırlık üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Seks hormonlarına dahi etki edebilen stres nedeni ile kısırlık problemi yaşayanların sayısı bir hayli fazladır.

Erkekler stres altında olduklarında sperm sayılarında ciddi bir düşüş yaşayabilmektedir. Kadınlar ise yumurtlama sorunu ile yüzleşmek zorunda kalabilmektedir.

Yapılan bir araştırma üreme hormonlarının stresten ne denli etkilendiği açıkça gözler önüne serilmiştir.

Egzama

Egzama hastaları kendilerine söylenen her şeyi yaptıkları halde bazen şikayetleri artmaktadır. Böyle durumlarda kişinin kendisini stresli hissedip hissetmediğini sorgulaması gerekmektedir. Çünkü aşırı stres egzamayı tetiklemektedir. Rahatsızlığınızın artmaması adına sizde stresten uzak kalmaya çalışmalı, gerekirse bunun için profesyonel kişilerden yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Cinsel İsteksizlik

Stres nedeni ile pek çok çiftin cinsel hayatında sorunlar meydana gelmektedir. Cinsel hayatı baştan sona etkileyen stres yüzünden arası açılan çiftlerin özellikle stres sorununu yenmesi gerekmektedir. Çünkü stres cinsel isteksizliğe sebep olmakta ve huzurlu ve bir evliliği bile biranda kabusa çevirebilmektedir.

Kilo Problemi

Stresten etkilenen kortizol hormonu insan metabolizmasını yavaşlatmaktadır. Organları tehlere karşı korumak içinde bir yağ tabakası meydana getirmektedir. Stresten fazlasıyla etkilenen bu hormonda oluşan değişiklikler ise kilo alımıyla sonuçlanmaktadır. Yemek yeme düzeninizde en küçük bir değişiklik dahi yapmadığınız halde kilo almanıza neden olmaktadır.

Kalp Rahatsızlıkları

Kronik stres tansiyonun yükselmesine, yağ asitlerinin kana karışmasına, kalp atışlarının hızlanmasına ve karın bölgesinin yağlanmasına neden olabilmektedir.

Bu etkenler ise kalp hastalıklarının yaşanması ile sonuçlanmaktadır. Stres yüzünden vücudumuz değişik tepkiler ortaya koymakta ve bundan tüm sağlığımız etkilenmektedir.

Sizde stressiz ve güzel günler geçirmek için etkili bir adım atmalı ve strese karşı elinizden gelen her önlemi almalısınız.

Sinirlilik Hali

Stresin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de sinirlilik halidir. Kişi sürekli kendisini sinirli hissetmekte ve en küçük sebeplerden bile ani patlamalar yaşamaktadır.

Uyku Problemi

Stres altında kalan insanların çoğu uyku sorunu yaşamaktadır. Uyku sorunu ise başka problemleri beraberinde getirmektedir. Yeterince dinlenemeyen beden hemen yorulmaya başlamakta ve bu yaşam kalitesini en aza indirmektedir.

Bellek Sapmaları

Uykusuzluk ve ruhen çöküntüde hissetmek stresin belirgin özelliklerindendir. Bu tarz sorunlar bellek problemleri yaşanmasında etkilidir. Uzun süre stres altında kalan bir kişi unutkan hale gelmeye başlamaktadır.

Stres kaynaklı hastalıklar neredeyse saymakla bitmemektedir. Karaciğer kanserinden şeker hastalığına, damar hastalıklarından felce kadar çok sayıda hastalığa neden olmaktadır.

Meme kanseri, mide ülseri, sedef hastalığı, enfarktüs rahatsızlığı, alyuvar yıkımı ve saç kıran hastalığı gibi rahatsızların kaynağında stres olabilmektedir. Stres psikolojik ve bedensel hastalıklar yaşanmasında çok etkilidir.

Sağlığınızı korumak istiyorsanız stresten uzak kalmanın yollarını mutlaka bulmalısınız. Aksi halde bedensel ve ruhsal açıdan çok sayıda sıkıntı yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Stres uzun bir döneme yayıldığında bu durum fiziksel olarak stres altındaki kişinin olumsuz etkilenmesine sebebiyet vermektedir. İnsan cildi de zamanla stresten nasibini almaktadır. Cilt üzerinde stres kaynaklı oluşan değişimlere kısaca ele alalım.

Stresli olunduğunda nefes alıp vermede büyük değişikliler olmaktadır. Çok daha az ve hızlı şekilde nefes alınıp verilmektedir. Bu sebeple kan dolaşımındaki oksijen seviyesinde azalma görülür. Bu azalma ise cildin daha az oksijen almasına neden olur. Stresin süresi uzadıkça cilt ışıltısını kaydetmeye ve dolgunlaşmaya başlar. Ağız, alın ve göz bölgesinde çizgiler meydana gelir.

Stresliyken salgılanan hormonlar kan dolaşımını olumsuz etkiler. Damarların daralması kanın vücut içerisindeki dolaşımını sekteye uğratır. Bu nedenle ciltte kuruluk artar ve cilt tahriş olmaya başlar. Leke oluşumunun bir nedeni de strestir. Stresli olan insanların ciltlerinde leke oluşumu çok yaygın olarak görülmektedir.

Stresin neden olduğu problemlere sizler için kısaca değindik. Uzmanlar stresin irade gücü ile yenilebildiğini belirtmektedir. Sizde iradenizi kullanabilir ve tüm bu sorunlara sebep olan stresi yaşamınızdan çıkarmayı başarabilirsiniz. Stres kaynaklı hastalıklardan korunmak sizin elinizde.

Doğru adımları atar ve stresi yenerseniz çok daha kaliteli ve güzel bir hayat sürme fırsatını da yakalamış olursunuz. Sağlığınızın teh altına girmemesi için sizde olaylara pozitif bakmalı ve kendinizi baskı altında hissetmemeye özen göstermelisiniz. Bunu başarmanız halinde stres kaynaklı hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Uzmanların stresten uzak bir yaşam tavsiye ettiklerinin altını çiziyor ve sizlere sevdiklerinizle beraber stressiz, mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.

Источник: https://nelerdir.com/stres-kaynakli-hastaliklar-nelerdir/

STRESE BAĞLI BULAŞICI HASTALIKLAR – BULAŞICI HASTALIKLAR – 2019

Strese Bağlı Hastalıklar

Ödenecek fatura? Bir ayrılık? Bir boşanma? Ev taşıma Final sınavları? Çocuklar koleje gidiyor mu? Yeni bir bebek mi? Yeni bir iş?

Eh, bir sürü stres var. Çoğu insan, günlük olarak bir dereceye kadar stresle karşı karşıyadır, ancak kısa vadeli “akut” stresleri yönetme ve uyum sağlama yollarını bulmuştur. Öte yandan, ciddi, uzun süreli “kronik” stres, vücutların enfeksiyon riskini arttırmak dahil olmak üzere insan vücudu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Stres, İnfeksiyon Riskinizi Gerçekten Artırır mı?

Evet. Çalışmalar, daha fazla sürekli stres düzeyine sahip insanların bazı bulaşıcı hastalıklar elde etmeye daha eğilimli olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, kişinin duygusal ve fizyolojik makyajındaki bireysel farklılıklar nedeniyle stres düzeylerinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirtmek önemlidir.

Bu nedenle, bir kişi için önemli strese neden olan bir durum diğerinde aynı etkiye sahip olabilir veya olmayabilir.

Stresli Olduğunda Vücudunuza Ne Olur?

 • Akut Stres Yanıtı: Akut stres cevabı stresli bir olaya hemen yanıttır. Vücudun acil tepkisi, enerji tarafından vücut tarafından kullanılan “stres hormonları” adı verilen kimyasalları serbest bırakmaktır. Bu enerji, kas ve beyin dokularına yönlendirilir ve bağışıklık sisteminin bazı hücreleri daha aktif hale gelir.

 • Kronik Stres Yanıtı: Kronik stres, bir kişinin sürekli akut stres yanıtları olduğunda oluşur. Kronik stres, örneğin, zaman içinde hasarlı arterlere ve kalp hastalığına neden olabilecek, artmış kan basıncı gibi, vücutta daha uzun süreli değişiklikler ile sonuçlanır.

  Stres hormonlarındaki sürekli artış, bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin baskılanmasıyla sonuçlanabilir ve bu da enfeksiyon riskini artırır.

Bağışıklık Sisteminizin Enfeksiyonlara Tepkisi

Vücudunuzun, özellikle de kan hücrelerini hedef aldığı ve beyaz kan hücrelerine saldırdığı “adaptif” bir bağışıklık tepkisi oluşturmaya başlamadan önce, enfeksiyöz mikroplara anında müdahale sağlayan ilk savunma hattı olan vücudunuzun “doğuştan” bir bağışıklık tepkisi vardır. .

 • Akut stres: Araştırmacılar, akut stres dönemlerinde, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin hücrelerinin daha aktif olduğunu ve enfeksiyöz mikroplar için devriye gezmek için vücut boyunca dolaşımını arttırdığını bulmuşlardır.
 • Kronik stres: Kronik stres dönemlerinde, sürekli yüksek stres hormonları nedeniyle adaptif bağışıklık sistemi baskılanır. Sonuç olarak, vücudunuz yaraları iyileştirmede daha yavaştır, daha az antikor üretebilir ve viral enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Bu etkiler, bağışıklık sistemleri zaten zayıflamış olan yaşlılarda daha da belirgindir.

Hangi Enfeksiyonlar Daha İyi Olur?

Soğuk algınlığı 1991 yılında yayınlanan Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, soğuk algınlığı riskinin kişinin hayatındaki stresin derecesi ile orantılı olduğunu gösterdi.

1998 yılında yapılan bir araştırma, en az bir ay boyunca kronik strese sahip kişilerin (işsizlik veya kişilerarası zorluklar gibi yaşam olayları nedeniyle), daha az stres süresine sahip olanlardan daha soğuk algınlığına sahip olduklarını göstermiştir.

AIDS. HIV AIDS'e yol açar. Ancak virüs, daha stresli olanlarda AIDS'e daha hızlı yol açabilir. 2000 yılında yayınlanan bir UNC-Chapel Hill çalışması, HIV'li erkeklerin yaşamlarında kronik strese sahip olmaları halinde AIDS'e daha hızlı ilerlediğini buldu.Her stresli olay için, bu hastalarda AIDS ilerlemesi riski ikiye katlandı.

Diğer. Diğer çalışmalar, tüberküloz, herpes simpleks virüs reaktivasyonu, zona hastalığı, ülser (kronik enfeksiyon ile kronik stres ile bağlantılı Helikobakter pilori bakteri) ve diğer bulaşıcı hastalıklar. Bazı aşı çalışmaları, yüksek kronik stresli bireylerde etkinliğin azaldığını göstermiştir.

Enfeksiyon Riskinizi Azaltmak

Stresle baş etmede “psikososyal müdahaleler” de dahil olmak üzere, kişinin kendi stres algısını azaltan ve sosyal desteklerini geliştiren çok sayıda strateji vardır. Bazı ilaçlar ayrıca belirli bozuklukların neden olduğu stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Stresle başa çıkmada yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın.

Bir kişinin strese nasıl tepki vermesi kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, bulaşıcı bir hastalığa yakalanmada birçok faktörün olduğunu hatırlamak önemlidir.

Örneğin, bireyler stresli olaylara nasıl tepki verdikleri konusunda farklılık gösterir; Birçok insan, sigara, içme ya da aşırı yeme gibi kötü sağlık davranışlarıyla uğraşarak stresle uğraşır – bunların hepsi enfeksiyon alma şansına katkıda bulunur.

Ve bazı durumlarda, bu zayıf sağlık davranışları, kötü sağlık ve stresin sürekli döngüsüyle sonuçlanacak şekilde, daha kötü strese katkıda bulunur.

Источник: https://tr.diphealth.com/990-stress-induced-infectious-diseases-1958879-92

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть