Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sindirim sorunları: nedenleri, belirtileri ve tedavisi. Sindirim sistemi hastalıkları

Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Bozukluğu İle sindirim sistemi tanıdık çocuklar bile erken bir yaş. Yetişkinler bu sorunla oldukça sık. İhlali gastrointestinal sistem ile ilişkili olabilir, aşırı yeme veya içme bayat ürün. Ne yazık ki, sindirim bozuklukları, kimse bağışık değildir.

Bazı durumlarda, onlar gelişimi ile ilişkili GASTROİNTESTİNAL hastalıklar. Sindirim sorunları için işaret gibi belirtiler karın ağrısı, bulantı, değişim sandalye. Benzer belirtileri bağlantı olarak akut inflamatuar süreçler ve kronik bir hastalık.

Oluştuğunda, belirtileri gastrointestinal bozukluklar tıbbi yardım almalısınız.

Nasıl yapılır sindirim süreci normal mi?

Bilindiği Gibi, sindirim sistemi oluşur organların birbiriyle ilişkili. Başlar ağız ve geçer, gövde, sona eren заднепроходным delik. Normal sürecinin tüm aşamalarında sindirim yapılır sürekli. Önce bir gıda alır ağız. Orada, o ezilmiş kullanarak diş.

Ayrıca, ağızda mevcut enzim – amilaz, tükürük, katıldığı bir bölünme gıda. Sonucu oluşan yığın ezilmiş ürünleri – химус. O geçer ve yemek borusu içine alır, karın boşluğuna. Burada химус işlenir hidroklorik asit. Sonuç olarak arıza oluşur protein, karbonhidrat ve yağ.

Pankreas tarafından üretilen enzimler girer lümen duodenal ülser. Onlar daha fazla bölme organik maddeler.

Daha:

Sarımsak basıncını yükseltir veya düşürür? Etkisi hipertansiyon

Yüksek basınç tutulmuş hemen hemen her üçüncü sakini Rusya. Giderek artan bir gelişme ile bu hastalığı ve genç nüfus 15 yaş ve altı. Hastalık başlar edinme şekli salgını.Sarımsak basıncını yükseltir veya düşürür? Cevap okuyun aşağıda.Derece dayanıklı…

Çalışma sindirim sistemi değil sadece yatıyor, taşlama yenen bir ürün. Aynı organlar, SİNDİRİM sistemi için yararlı maddeler derideki kan akışı. Emme, amino asit, yağ ve şekeri ince bağırsakta gerçekleşir.

Oradan faydalı maddeler nüfuz ve damar sistemine ve vücuda taşınır. Kalın bağırsakta emilir, sıvı ve vitaminler. Orada aynı oluşumu da fekal kitleler.

Peristaltizm, bağırsak teşvik, promosyon ve ortadan kaldırmak.

Sindirim Sorunları: nedenleri bozuklukları

Herhangi bir İhlali aşamada sindirim sürecinin gelişimine yol bozuklukları. Bu gelişebilir çeşitli nedenlerle. Çoğu durumda, bu ihlaller çalışma organları SİNDİRİM sistemi neden olur penetrasyon bakteriyel veya viral ajanlar.

Patojenler başlar, hızlı bir şekilde çoğalmaya ve zarar mukoza, sindirim sistemi. Bu, sırayla, neden olur inflamatuar reaksiyon. Sonuç olarak, sindirim süreci yavaşlar veya bozulur.

Bu nedenle SİNDİRİM sistemi bozuklukları şunlardır:

 1. İnflamatuar hastalık: gastrit, pankreatit, kolesistit, hepatit, enterit ve kolit.
 2. Kronik yıkıcı lezyonlar, SİNDİRİM sistemi. Bunlar arasında ülseratif kolit ve Crohn hastalığı.
 3. Tümörler gelişebilir herhangi bir organ, sindirim sistemi.
 4. Obstrüksiyonu, gastrointestinal sistem.
 5. Innervasyon Bozukluğu sindirim sistemi.
 6. Bir Parazit istilası.
 7. Beslenme Bozukluğu.
 8. Zararlı alışkanlıklar. Alkol neden elektrik pankreas ve karaciğer. Sigara faktörlerden biridir gelişimi ile ilişkili ülser, mukoza, SİNDİRİM sistemi.
 9. Bir Yaralanma.

öğrenmek İçin, herhangi bir nedenle ortaya çıkan bozukluk, araştırılması gerekir. Laboratuvar ve instrumental tanı yöntemleri belirlemenize yardımcı kaynak patoloji.

Nedenleri sindirim bozuklukları, çocuklarda

çocukluk çağında sindirim sorunları ortaya çıkar sık sık. Onlar ile ilişkili olabilir çeşitli faktörler vardır. Bunlar arasında – kalıtsal anormallikleri, yanlış beslenme, helminthic istilası, enfeksiyon immünoloji, patoloji, vb bazı durumlarda, bu sorunu gidermek için gerekli acil cerrahi yardım. Bu nedenle sindirim bozuklukları, çocuklarda şunlardır:

 1. Kalıtsal bozukluklar ekzokrin bezleri – kistik fibrozis.
 2. Anomalileri SİNDİRİM sistemi.
 3. Spazmı veya darlığı, mide pilor bölümü.
 4. Bebek Beslenmesi, erken yaşta aşırı kalın bir yiyecek.
 5. Zehirlenme eski ya da bozuk ürünleri.
 6. Enfeksiyon çeşitli hastalık yapan bakteri maddelere maruz kalma, SİNDİRİM sistemi ile birlikte yemek.
 7. Helminthic istilası.

Sadece bir doktor bulabiliriz: neden bir sorun ile sindirim çocuklarda. Bazı patoloji-ebilmek var olmak ölümcül, bu nedenle gerektiren acil yardım doktor.

Çeşitli sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi Hastalıkları sınıflandırılır nedenle oluşumu, kaynak geliştirme patolojik durum, gerekli tedavi yöntemlerine. Özellikler cerrahi ve tedavi patoloji gastrointestinal sistem. İlk durumda bir iyileşme elde edilebilir kullanarak ameliyat. Tedavi hastalığın tedavi yardımı ilaç.

Cerrahi патологиям sindirim sistemi içerir:

 1. Akut apandisit. Apendiks iltihabı ile karakterizedirsaplama kör bağırsak.
 2. Калькулезный kolesistit. Taş oluşumu ile karakterize boşluğuna safra kesesi.
 3. Akut barsak tıkanıklığı nedeniyle çeşitli nedenleri vardır. En sık durgunluk fekal kitleler oluşur tıkanması, sindirim sistemi, tümör oluşumu, parazit veya конкрементами. Çocuklarda bağırsak düğümlenmesi neden böyle bir patoloji olarak инвагинация bağırsak, megakolon, kistik fibrozis, Hirschsprung hastalığı.
 4. Peritonit – periton iltihabı.
 5. Akut pankreatit.

Tedavi sindirim sistemi hastalıkları – akut ve kronik inflamatuar süreçler, mide ve bağırsak zehirlenmesi. Travma ile ilgili olabilir, her iki gruba, şiddetine bağlı olarak ve karakter yenilgi.

Sindirim Sorunları: belirtileri

Patoloji sindirim organları tezahür sendromu, mide veya bağırsak hazımsızlık, ağrı hissi karın ve doğanın değişiklikleri sandalye. Bazı durumlarda gözlenen bir olgu, zehirlenme, vücudun. Belirtileri patolojiler mide bağlıyor: ağrı эпигастрия, bulantı ve kusma, yemeklerden sonra.

Benzer klinik bulgular görülür kolesistit. Fark, hastaların safra kesesi iltihabı şikayet ağrısı, sağ üst karın ve acı bir tat ağzımda. İntestinal nevralji ile karakterizedir değişen kıvamda dışkı (ishal, daha az – kabızlık) ve gaz.

Hoş olmayan bir duygu olabilir göbek bölgesinde, sol ya da sağ karın.

Akut cerrahi patoloji ağrı şiddeti daha güçlü, notları gecikme отхождений gaz, artan vücut ısısı. Sık sık hasta yatmak zorunda veya kabul etmek zorunlu bir durum durumu hafifletmek için.

Tanı gastrointestinal sistem hastalıkları

Tanı patoloji sindirim sistemi dayanmaktadır кинических veri ve daha fazla araştırma. Öncelikle hastalar bağışı tam kan sayımı ve idrar. Şüpheli inflamatuar hastalık karın seviyesi belirlemek gerekir gibi göstergelerin bilirubin, ALT, AST, amilaz. Ayrıca teslim edilmelidir kal analiz.

Enstrümantal çalışmalara dahil, x-ışınları, abdominal ULTRASON ve EGD. Bazı durumlarda ek tanı.

Hangi doktora başvurmalısınız?

Ne varsa ortaya çıktı, sindirim sorunları, hangi doktor yardımcı olur? SİNDİRİM sistemi hastalıkları tedavileri gastroenterolog. Ancak, önce yazılır, ona değer muayene, atar bir terapist veya bir çocuk doktoru. Oluştuğunda akut karın ağrısı çağırmak acil yardım özel durumlar için cerrahi patolojiler gerektiren acil ameliyat.

Patolojilerin Tedavisi sindirim sistemi

Bir tedavi Yöntemi belirlenir tanıdan sonra. Bulaşıcı ve inflamatuar patolojiler gerekli antibiyotik tedavisi. Kullandığınız ilaçlar «Siprofloksasin», «Sefazolin», «Метранидазол». Tedavisi için enzim yetmezliği kullanılan ilaçlar «Mezim», «Pankreatin». İçin de kullanılan bir anti-inflamatuar ve антисекреторные anlamına gelir.

Cerrahi tedavi etmektir giderme, bağırsak düğümlenmesi, kaldırma конкрементов, tümör oluşumları, ушивании ülseratif kusur, vb

Önleme sindirim bozuklukları

Sindirim sorunları ortaya yeniden uymanız gerekir önleme tedbirleri. Bunlar, aşağıdakileri içerir:

 1. Diyet.
 2. Titiz işleme gıda ürünleri.
 3. El Yıkama.
 4. Sigara bırakma ve alkol.

Herhangi Bir rahatsızlık hissederseniz, karın bozuklukları, dışkı ya da mide bulantısı, değer, muayene ve sorunun nedenini bulmak.

Источник: https://tostpost.com/tr/sa-l-k/3040-sindirim-sorunlar-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi-sindirim-sistemi-h.html

Sindirim Sistemi Hastalıkları ~ Bilgifenerim

Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sindirim sistemi, farklı belirtilere neden olabilecek bir dizi tıbbi durum geliştirme eğilimi gösterir.Sindirim sistemi hastalıklarının bazılarıyla ilgili bu makalemizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çoğumuz vücudumuzdaki sağlıklı bir sindirim sisteminin önemini biliyoruz. Sindirim sistemi, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsden oluşur.

Bu içi boş organlar sindirim sistemini oluşturmak üzere birbirlerine bağlıdır, bu da vücudumuzun yediğimiz yiyeceklerin parçalamasına ve içindeki besin maddelerini emilimine yardımcı olur.

Bu organların herhangi birini etkileyen hastalıklar sindirim sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılır.

Genel Olarak Görülen Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yukarıda belirtildiği gibi, sindirim sisteminin organları farklı tıbbi durumlara neden olabilir. Bazıları belirli bir organı veya o organın bir bölümünü etkilemekle birlikte bazıları ise sistemin birden fazlasını etkiler. Sindirim sistemini etkileyen yaygın hastalık durumlarının bazıları aşağıda verilmiştir.

Ülserler

Yemek borusu, mide ve duodenumun duvarlarında oluşan açık yaralar veya lezyonlardır. Bu durum, stres, yaşam biçimi ve ilaç gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Duodenal ülserler çok yaygındır, mide ülseri nadir değildir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Bu hastalıkta yaygın bir durumdur.Bu durumun karakteristik özelliği mide yanmasıdır. Aksi halde asit reflü hastalığı olarak bilinen bu durum, midenin içeriğinin (asitler dahil) yemek borusuna geri gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Gastrit

Bakteriyel enfeksiyon, NSAID’ler gibi düzenli ilaç kullanımı ve fazla alkol tüketimi nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim hastalığıdır. Gastrit şişkinlik, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısına neden olabilir.

Mide ve ince bağırsak hareketleri çok yavaşlar ya da tamamen durursa,bu duruma gastrit denir. Gastrit belirtileri bulantı, mide ekşimesi, üst karın ağrısı, kusma ve şişkinliktir. Bu durum, karın kaslarının düzensiz çalışmasından kaynaklanır ve bunun için ilaç tedavisi uygulanır.

Çölyak hastalığı veya Gluten Alerjisi

Başka bir sindirim sistemi hastalığı da bu hastalıklardır. İnce bağırsağı etkileyen bir otoimmün hastalık türüdür. Bu durumda olan insanlarda, bağışıklık sistemi, buğday gibi bazı gıda ürünlerinde glutene tepki gösterir. Bu ince bağırsak duvarlarına zarar verir ve bu da besin maddesinin emilimini engeller. Çölyak hastalığı belirtileri ishal, ağrı, şişkinlik, ağrı ve anemi içerir.

Crohn Hastalığı

Sindirim sisteminin sık görülen hastalıkları arasında Crohn (iltihaplı bir hastalık) hastalığı bulunur ve bu hastalık sindirim kanalının duvarlarının iltihaplanmasıyla karakterizedir. Bağırsaklar Crohn hastalığından etkilenirken, sindirim sisteminin diğer bölümleri bile bu durumu geliştirebilir.Belirtileri ülserler, ishal, karın ağrısı ve dışkıda kan bulunur.

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsağı etkileyen başka bir enflamatuar durumdur. Bu durum ülserler, dışkıda kan ve karın ağrısı ile karakterizedir. Tedavi edilmemiş ülseratif kolit, kolon perforasyonuna (Kalın bağırsak delinmesi) ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Divertiküloz

Kalın bağırsağı etkileyen bir durumdur ve kolon duvarında torbalar oluşması ile karakterizedir. Bu torbalar dışa doğru çıkıntı yaparak şişkinlik ve kabızlık ile ağrı ve rahatsızlık yaratır. Bu keselerin iltihaplanmasına, ateş, mide bulantısı ve şiddetli ağrıya neden olabilen divertikülit adı verilir.

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Yaşam biçimi, yeme içme, ilaç ve tıbbi durum gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.Yavaş çalışan barsak hareketleri kabızlık yapabilir.Müshil ile kabızlık rahatlayabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve altta yatan sorunun tedavisi bu durumu hafifletebilir.

Rektum Prolapsusu (Makat Sarkması)

Rektum duvarlarının anal açıklıktan dışarı doğru çıkıntı yaptığı yaygın bir durumdur. Bu durum prolapsın derecesine göre üç tip olarak sınıflandırılır. Rektal prolapsus çoğunlukla yaşlılarda ve kabız görenlerde görülür.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, anüs adı verilen rektumun alt kısmını çizen çatlaklar veya kesiklerdir. Bu durum rektal kanama ve ağrı ile karakterizedir. Çoğunlukla, sert dışkıların neden olduğu, dışarı çıkartılması zor olan şeydir.Akut anal fissürlerin çoğu birkaç gün içinde kaybolur, kronik olanların iki haftadan 4 haftaya kadar sürebilir. Bazıları da ameliyat gerektirebilir.

Sindirim sistemini etkileyebilecek daha birçok hastalık ve bozukluk var. Kolera, tifo, stafilokokal gıda zehirlenmesi,dizanteri ve bakteriler bu hastalıklara örnektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin ve bu hastalıklardan kurtulun.

Источник: https://bilgifenerim.com/sindirim-sistemi-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть