Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Stresin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir ve Stres Nasıl Geçer

Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Bugünün modern tıbbı ve psikologlar birçok hastalığın stres nedeni ile olduğunu söylemektedir. Şüphesiz stres neredeyse bütün hastalıkların başını çekmekle beraber sadece psikolojik  hastalıklara değil, fizyolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bu yazımızda stresin neden olduğu hastalıklara değineceğiz.

Stresin Yol Açabileceği Hastalıklar Nelerdir? 

Stres hem psikolojik hem de fiziksel hastalıklara neden olduğunu söylemiştir şimdi bunları kategorize edersek;

 Stresin Neden Olduğu Psikolojik Hastalıklar

Stres ya depresyona neden olabilir ya da zaten hastalığa yakalanmış olanlarda şiddetlendirebilir. Stresle ortaya çıkan kötü uyku da bazı insanlarda depresyonu tetikleyebilir. Uyku yoksunluğu, belki de uyku yetersizliğinin ciddi etkilerini gösteren bir işkence şekli olarak kullanılmıştır.

Yalnız kaliteli uyku eksikliği bizi hasta eder. Vücudumuz uyurken bizi onarır , gençleşir ve yeterli uyku yoksa o zaman etkilerin belirgin olduğu açıktır. Zayıf uyku düzenleri çok yaygın bir stres belirtisidir. Endişeli veya aşırı uyarıldığında, uyumakta zorlanırız.

Bu aslında bizi sadece psikolojik olarak değil fiziksel olarak etkilediğinin de kanıtıdır.

Strese Bağlı Kalp Hastalıkları 

Uzun süreli strese bağlı kalp problemleri ve koroner hastalık riski, birkaç yıldan beridir araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Doğrudan etki etmese bile , edilgen olmadığı da açıktır. Stres ayrıca  sürekli yüksek tansiyon, inme ve koroner hastalık riskini artırır.

Diğer Stres Hastalıkları

Stresli olduğumuzda   içgüdümüzü kontrol eden kortizol  artan hormon düzeylerine bedensel bir cevap olarka gelişmektedir. Gerilimin, baş ağrısının çoğundan, belki de% 80 kadarı ve hatta migren baş ağrıları için daha yüksek bir yüzdeden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Sırt Ağrıları: Sırt ağrıları dahil olmak üzere çoğu vücut ağrıları, stres kaynaklı bir hastalık şeklidir. Bu, sürekli gergin kasların en sık görülen sonucudur, bu da kötü postür ve  kötü vücut uyumuna yol açabilir. Ayrıca, gergin kaslar ağrıya  yol açacak yaralanmalara ve yırtılmaya eğilimlidir.

Kanser: Yüksek stres seviyeleri ile düşmüş bağışıklık arasında bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Çoğu vakada bu ciddi olmamasına rağmen, en çok uğursuz vakalarda kanser riskinin daha yüksek olduğuna inananlarda vardır. Bu teoriyi kanıtlamak veya çürütmek için şu anda bu konuda araştırmalar yapılmaktadır.

Mide Sorunları: Stres, mide duvarına zarar verebilecek ve ülserlere neden olabilecek fazla asit salgılanmasına yol açabilir.

Sindirim Bozuklukları: Sırt ağrısı ve migren gibi koşullara yol açan kas gerginliğinin bedeni içsel olarak etkileyebileceği düşünülmektedir. Sindirim sistemi kas kasılmaları mide krampları, sindirim bozuklukları ve İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) yol açabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS): Genel yorgunluk ve uyuşukluk uzun süreli stresten kaynaklanabilir ve daha şiddetli vakalarda ciddi bir sağlık etkisi kronik bir duruma neden olur.

Gebelik İsteğinde Azalma: Şiddetli stres menstruasyon döngüsünü geçici olarak askıya alma etkisine sahip olabilir, bu nedenle doğurganlığı da etkileyebileceği için geçerli olur.

Şişmanlık, Obezite: Stresli yaşam  yeme bozukluğu yaratarak kilo alımına neden olmaktadır. Bazı insanlar stres altında daha fazla yemek yerler ve kilo artışına neden olurlar.

Stresin neden olduğu hastalıkların listesi tam değildir ve stres belirtilmeyen diğer tıbbi durumlar arasında her zaman daha fazla bağlantı yapılmaktadır.

Stres, hepimizi zaman zaman etkileyen ve geçici ya da yönetilebilir olan bir şeydir, o zaman çok az ya da hiç zarar vermez. Ancak, stresin uzaması durumunda, ciddi tıbbi durumların ortaya çıkmasından önce konuyu ele almak için adımlar atılması gerektiği açıkça belirtilmektedir.

Stres  Nasıl Geçer

Yeterli ve dinlendirici bir uyku uyuma olumlu bir adımdır. Meditasyon, rahatlama teknikleri, yoga ve masaj, stres düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme de olumlu katkı sağlayacaktır. Sadece kendiniz için zaman ayırmak ve keyif aldığınız şeyler yapmak için zaman ayırmalısınız ve kendinizi ruhunuzu dinlendirmelisiniz.

 • 2-3 oğul otu 1-3 karabaş otu karışımın ıhlamur gibi kaynatıp,balla tatlandırarak günlük 4 er su bardağı ister sinirli ister keyifli halinizde içebilirsiniz.
 • Söğüt ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı hüzünlü ve keyifli anlarınız da içebilirsiniz.
 • Ihlamuru kaynatıp balla tatlandırarak su bardağı ile  strese karşı içilebilir. Dinlendiricidir.
 • Lavantayı ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı içerseniz rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
 • Sarımsak yemek hem vücudunuzu sağlık açısından korur hem de stresin neden olduğu hastalıkları engellemede yardımcı olur.
 • Sinirli anlarda dışarı çıkıp hava alın,gerekirse seyahate çıkın  ve zihinsel olarak rahatlayın.

Gerginlikten kaynaklanan stresli durumlar günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Çünkü şehir yaşamı, iş hayatı ve kalabalıklar sinirlerimizin gerilmesine neden olmaktadır. Bundan kaynaklı aileniz ile zaman geçirmenin tadını çıkarmalı, sağlıklı beslenmeli, egzersiz yapmalı ve gerekirse bir psikolog veya doktordan yardım almalısınız.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/stresten-kaynaklanan-hastaliklar/

Sindirim Sistemi Hastalıkları ~ Bilgifenerim

Strese Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sindirim sistemi, farklı belirtilere neden olabilecek bir dizi tıbbi durum geliştirme eğilimi gösterir.Sindirim sistemi hastalıklarının bazılarıyla ilgili bu makalemizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çoğumuz vücudumuzdaki sağlıklı bir sindirim sisteminin önemini biliyoruz. Sindirim sistemi, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsden oluşur.

Bu içi boş organlar sindirim sistemini oluşturmak üzere birbirlerine bağlıdır, bu da vücudumuzun yediğimiz yiyeceklerin parçalamasına ve içindeki besin maddelerini emilimine yardımcı olur.

Bu organların herhangi birini etkileyen hastalıklar sindirim sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılır.

Genel Olarak Görülen Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yukarıda belirtildiği gibi, sindirim sisteminin organları farklı tıbbi durumlara neden olabilir. Bazıları belirli bir organı veya o organın bir bölümünü etkilemekle birlikte bazıları ise sistemin birden fazlasını etkiler. Sindirim sistemini etkileyen yaygın hastalık durumlarının bazıları aşağıda verilmiştir.

Ülserler

Yemek borusu, mide ve duodenumun duvarlarında oluşan açık yaralar veya lezyonlardır. Bu durum, stres, yaşam biçimi ve ilaç gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Duodenal ülserler çok yaygındır, mide ülseri nadir değildir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Bu hastalıkta yaygın bir durumdur.Bu durumun karakteristik özelliği mide yanmasıdır. Aksi halde asit reflü hastalığı olarak bilinen bu durum, midenin içeriğinin (asitler dahil) yemek borusuna geri gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Gastrit

Bakteriyel enfeksiyon, NSAID’ler gibi düzenli ilaç kullanımı ve fazla alkol tüketimi nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim hastalığıdır. Gastrit şişkinlik, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısına neden olabilir.

Mide ve ince bağırsak hareketleri çok yavaşlar ya da tamamen durursa,bu duruma gastrit denir. Gastrit belirtileri bulantı, mide ekşimesi, üst karın ağrısı, kusma ve şişkinliktir. Bu durum, karın kaslarının düzensiz çalışmasından kaynaklanır ve bunun için ilaç tedavisi uygulanır.

Çölyak hastalığı veya Gluten Alerjisi

Başka bir sindirim sistemi hastalığı da bu hastalıklardır. İnce bağırsağı etkileyen bir otoimmün hastalık türüdür. Bu durumda olan insanlarda, bağışıklık sistemi, buğday gibi bazı gıda ürünlerinde glutene tepki gösterir. Bu ince bağırsak duvarlarına zarar verir ve bu da besin maddesinin emilimini engeller. Çölyak hastalığı belirtileri ishal, ağrı, şişkinlik, ağrı ve anemi içerir.

Crohn Hastalığı

Sindirim sisteminin sık görülen hastalıkları arasında Crohn (iltihaplı bir hastalık) hastalığı bulunur ve bu hastalık sindirim kanalının duvarlarının iltihaplanmasıyla karakterizedir. Bağırsaklar Crohn hastalığından etkilenirken, sindirim sisteminin diğer bölümleri bile bu durumu geliştirebilir.Belirtileri ülserler, ishal, karın ağrısı ve dışkıda kan bulunur.

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsağı etkileyen başka bir enflamatuar durumdur. Bu durum ülserler, dışkıda kan ve karın ağrısı ile karakterizedir. Tedavi edilmemiş ülseratif kolit, kolon perforasyonuna (Kalın bağırsak delinmesi) ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Divertiküloz

Kalın bağırsağı etkileyen bir durumdur ve kolon duvarında torbalar oluşması ile karakterizedir. Bu torbalar dışa doğru çıkıntı yaparak şişkinlik ve kabızlık ile ağrı ve rahatsızlık yaratır. Bu keselerin iltihaplanmasına, ateş, mide bulantısı ve şiddetli ağrıya neden olabilen divertikülit adı verilir.

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Yaşam biçimi, yeme içme, ilaç ve tıbbi durum gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.Yavaş çalışan barsak hareketleri kabızlık yapabilir.Müshil ile kabızlık rahatlayabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve altta yatan sorunun tedavisi bu durumu hafifletebilir.

Rektum Prolapsusu (Makat Sarkması)

Rektum duvarlarının anal açıklıktan dışarı doğru çıkıntı yaptığı yaygın bir durumdur. Bu durum prolapsın derecesine göre üç tip olarak sınıflandırılır. Rektal prolapsus çoğunlukla yaşlılarda ve kabız görenlerde görülür.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, anüs adı verilen rektumun alt kısmını çizen çatlaklar veya kesiklerdir. Bu durum rektal kanama ve ağrı ile karakterizedir. Çoğunlukla, sert dışkıların neden olduğu, dışarı çıkartılması zor olan şeydir.Akut anal fissürlerin çoğu birkaç gün içinde kaybolur, kronik olanların iki haftadan 4 haftaya kadar sürebilir. Bazıları da ameliyat gerektirebilir.

Sindirim sistemini etkileyebilecek daha birçok hastalık ve bozukluk var. Kolera, tifo, stafilokokal gıda zehirlenmesi,dizanteri ve bakteriler bu hastalıklara örnektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin ve bu hastalıklardan kurtulun.

Источник: https://bilgifenerim.com/sindirim-sistemi-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть