Suda Doğum

Suda doğum hakkında merak edilenler

Suda Doğum

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki sezaryen oranlarının gün geçtikçe artıyor olmasına dikkat çeken Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, normal doğum oranlarının yükseltilmesi için hastanelerde suda doğum üniteleri kurulacağını açıkladı. Daha önce de ünlülerin tercih etmesi ile gündeme gelen suda doğum, artık daha fazla anne adayının ilgisini çekmeye başladı.

Suda doğum nedir?

Doğum için özel olarak tasarlanmış bir doğum havuzunda ya da küvette, suyun içinde gerçekleşen doğumlara suda doğum denir. Yalnızca bebeğin doğduğu an suyun içinde olmak için değil, doğum sürecinde kasılmaları daha rahat karşılamak için suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanmayı da amaçlar.

Suda doğum nasıl olur?

Doğum başladıktan sonra doğum havuzu ya da küvet ılık ve temiz su ile doldurulur. Soğudukça suya sıcak su ilave ederek ortamın ısıtılması gerekebilir. Kasılmalar sırasında suyun içinde rahatlayan anne adayı, dilerse bebeğin çıkış anında da suda kalarak çıkış aşamasını kolaylaştırabilir.

Suda doğumun faydaları

 • Araştırmalar, suda doğum yapan annelerin doğumda yapılan medikal müdahalelere (sunci sancı, epidural, epizyotomi gibi) daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.
 • Ilık suyun içinde olmak, tensel bir rahatlama sağlayarak oksitosin hormonu salgılanmasını artırıyor. Doğum sırasında yeterince oksitosin salgılanabildiğinde, kasılmalar daha düzenli oluyor ve doğum süresi kısalabiliyor. Daha pozitif, daha sakin bir doğum deneyimi mümkün olabiliyor.
 • Ilık suyun diğer bir etkisi de, kasları ve dokuları yumuşatarak ağrı ve gerginlik hissini azaltıyor olması. Özellikle karın ve kasık bölgesindeki kasların yumuşaması ile doğum kolaylaşabiliyor.
 • Suda olmak, psikolojik olarak da güven hissi veriyor ve kendini daha güvende hisseden anne adayları, doğum sırasında daha rahat, özgür ve güçlü de hissedebiliyorlar.
 • 9 ay boyunca su dolu bir ortamda gelişen bebek, ılık suyun içine doğduğunda daha yumuşak bir geçiş yaşayabiliyor. Gözlemlendiği kadarıyla, suda doğan bebeklerin diğer bebeklere göre biraz daha sakin olduğu ifade ediliyor.

SUDA DOĞUM HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ

Suda doğum için neler yapmak gerekir?

Suda doğum, ülkemizde hala çok yaygın bir uygulama değil. Eğer suda doğum yapmak istiyorsanız, öncelikle doktorunuzla bu isteğinizi konuşmalısınız. Doğum sırasında özel olarak kontrol edilmenizi gerektirebilecek bir durumunuz olabilir, bu durumda doktorunuz suda doğumun sizin için uygun olmadığını söyleyebilir.

Hastanede suda doğum istiyorsanız, hastanenin şartlarının uygunluğunu da kontrol etmeniz gerekecektir.

Eğer doktorunuz ve hastaneniz suda doğumu destekliyorsa, doğumdan önce havuzun nerede kurulacağını, doğum sürecinde hareket alanınızın nasıl düzenleneceğini görmek isteyebilirsiniz. Doğum havuzu kiralama da suda doğum için tercih edilen yollardan biridir.

Eğer doktorunuz ya da ebeniz evde doğumu destekliyorsa ve gebeliğinizde herhangi bir risk durumu bulunmuyorsa, eviniz de müsaitse, suda doğum havuzu kiralayarak evde doğum yapmayı tercih edebilirsiniz.

Suda doğum yapacağınız yeri netleştirdikten sonra, ufak tefek bazı hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Suyun içinde rahat edebilmeniz için bir sporcu sütyeni ya da bikini giymeyi tercih edebilirsiniz.

Sudan çıktığınızda kayma ve düşme tehsini önlemek için yere havlu koyabilir, uygun terliklerinizi hazır bulundurabilirsiniz. Eğer eşiniz de doğumda sizinle birlikte suyun içinde olmak istiyorsa, uygun bir şort ve terlik hazırlamayı unutmamalısınız.

Bunlar dışında suda doğum için yapmanız gereken ekstra bir hazırlık bulunmuyor.

Daha da önemlisi, kendinizi suda doğum için şartlamamalısınız. Bazı durumlarda anne adayları, suda olmanın kendileri için bekledikleri kadar rahatlatıcı olmadığını fark edebilir, suyun dışında olmanızı gerektirebilecek durumlar olduğunda doktorunuz ya da ebeniz doğumun gidişatını daha rahat kontrol edebileceği bir yerde olmanızı isteyebilir.

Suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanmak bazen yeterli olur, bazen de doğumda hiçbir şey planlandığı gibi gitmez ve başka bir pozisyonda doğurmak istersiniz… Bazen de yalnızca duşta sıcak suyun altında olmak rahatlamaya yeter.

Suda doğumu ne için istediğinizi de iyice değerlendirdikten sonra, doğumu kolaylaştırıcı bir araç olarak bu seçeneği bir kenarda tutmanız en sağlıklısı olacaktır.

Haber: Duygu İslamoğlu

Manşet fotoğrafı: Ashley Marston 

SU BEBEKLERİ

En iyi 50 doğum fotoğrafı

+50Uluslararası Doğum Fotoğrafçıları Derneği'nin düzenlediği yarışmada, doğum sürecini en iyi yansıtan fotoğraflar bir aradaydı… Yarışmanın birincisi (Nichole Hanna Photography)

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/dogum/haber/1055394-suda-dogum-nedir

Suda Doğum Nedir, Nasıl Yapılır, Suda Doğum Faydaları

Suda Doğum

suda doğum nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Son yıllarda en popüler doğum yöntemlerinden birisi de suda doğum yapmaktır.

Ülkemizde de gün geçtikçe daha çok uygulanan suda doğum, hem bebek hem de anne için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Suyun dinlendirici etkisi doğum sancılarını hafifletir ve kan akışını da düzenler. Suda doğum annenin de psikolojisini rahatlatır ve kasılmaları düzenleyerek daha rahat bir doğum olmasını sağlar.

İlk olarak Fransa’da ortaya çıkan suda doğum daha sonra uzun bir süre tekrar uygulanmamıştır. 1961 yılında İgor Tjarkovsky isimli yüzme hocasının eşine suda doğum yaptırmasıyla tekrar suda doğum denenmiştir. 1980’li yıllarda tekrar uygulanmaya başlanan suda doğum son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır.

Suda doğum; Annenin 32 ile 36 derece arasında ılık su dolu havuzda ya da küvette doğum eylemini gerçekleştirmesidir. Doğum için suya giren anne adayından doğum başladıktan sonra suya kan, amniotik sıvı ve idrar gibi sıvılar akacağı için suyun da devir daim olarak temiz kalması sağlanmalıdır.

Suda Doğum Nasıl Yapılır

suda doğum nasıl yapılır

Suda doğum yapmak için profesyonel bir ekibin hazır olması gereklidir. Anne adayı suda doğum yaparken doğum doktoru ve hemşiresi bulunur.

Suda doğum yapmak için hamilelik sürecinin de buna izin vermesi gerekir. Her şeyin normal gittiği hamileliklerde doktorunuzun onayı ile suda doğum yapabilirsiniz.

Riskli gebeliklerde, erken doğum riski taşıyan gebeliklerde suda doğum önerilmez.

Mantar ve enfeksiyon riski taşıyan gebeliklerde suda doğum yapılması tavsiye edilmez. Suda doğum için suyun sıcaklığı çok önemlidir. Su sıcaklığı 32-36 derecede ılık seviyede olmalıdır ve doğum esnasında da su sıcaklığı kontrol edilerek aynı seviyede kalması sağlanır.

Suyun sıcaklığının aynı derecede olması annenin tansiyonu ve bebeğin nefes düzeni için önemlidir. Suda doğum sırasında annenin tansiyonu takip edilir ve bebeğin de kalp atışları kontrollü olarak izlenir. Suda doğum yapıldıktan sonra bebek ve anne sudan çıkartılır, anne ve bebek için rutin kontroller yapılır.

Anne normal doğum masasına alınarak kanama kontrol edilir ve kanamanın az mı çok mu olduğuna bakılır.

Suda doğum esnasında asıl görev anneye düşmektedir. Doğum sırasında birçok hareketi ve işlemi kendisi gerçekleştirir, sadece doktorun yönlendirmesine uyması gerekir. Suni sancı olmadığı için annenin doğru ıkınması çok önemlidir.

Suda Doğum Faydaları

suda doğum faydaları

Suda doğum anne ve bebek için oldukça faydalıdır. Suyun rahatlatıcı etkisi hem anne hem de bebek için doğumu kolaylaştırır ve doğum süresini kısaltır.

 • Suyun rahim içi kan akışını hızlandırması, bebeğe oksijenin daha çok gitmesini sağlar.
 • Suyun içinde annenin stresi azalır ve rahatlar.Bu doğum esnasında bebeğe de yansır.
 • Suyun basınç kuvveti kasılmaları hızlandırır ve vajenin ağzını genişletir.
 • Anne, suyun içerisinde çok daha rahat pozisyon alabilir ve pozisyonunu değiştirebilir.
 • Bebek, anne karnında amniyon sıvısında bulunur ve doğum anında yine sıvı bir ortama çıkarak kolay ve stressiz bir geçiş sağlar.
 • Doğum sırasında oluşan sancılar suyun etkisiyle azalır.
 • Suda doğum sırasında doğum kolaylaşacağı için suni sancı verilmesine gerek duyulmaz.
 • Suda doğum yapan annenin su içindeki bütün kontrolü kendindedir. Doğumunun her anında en büyük etki kendisindedir.

Suda Doğumun Zararları

Suda doğuma pek çok aile henüz sıcak bakmamaktadır. Bunun farklı nedenleri vardır. Suda doğum için pek çok kişi bebeğin boğulabileceğini düşünür ve bu yöntemden uzak durur.

Ancak suda doğum sırasında bebeğin suya teması nefesini kapatacak kadar değildir. Suda doğumun  pek çok faydasının olmasının yanı sıra bazı riskli yanları da bulunmaktadır.

Suda doğum esnasında annenin dışkısının suya bulaşması ve dışkıdaki mikropların bebeğe bulaşma riski bunların en önemlilerindendir.

Suda doğum sırasında uzun süre su içinde kalan annenin ateşi yükselebilir. Doğum sırasında ateşi çıkan annenin kan akışı da yükselebilir.

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

Источник: https://www.faydaloji.com/suda-dogum-nedir-nasil-yapilir-suda-dogum-faydalari/

Suda Doğum Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Soru | Anneysen.com

Suda Doğum

Suda doğum, sıcak su dolu bir doğum havuzunun içinde gerçekleştirilen doğum yöntemlerinden biri ve anne adayları tarafından çok merak ediliyor. Günümüzde giderek yaygınlaşan bu doğum yönteminde havuz, 37 derecedeki suyla dolduruluyor ve sıcak suyun annenin kaslarını gevşeterek rahatlatması sağlanıyor.

2. Suda doğum nasıl yapılır?

Doğumun açılma dönemi mümkün olduğunca dışarda geçirilir. Mümkünse suya doğumun yaklaşan evrelerinde girilir. Suda doğumda en dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri, suyun ısısıdır ve çok iyi takip edilmelidir. Doğum, uzman ebe ya da doktor rehberliğinde gerçekleştirilir ve bebek doğar doğmaz annenin kollarına verilebilir.

Aşırı ısınmayı engellemek ve bebeği sıkıntıya sokmamak için su sıcaklığı maksimum 37,5 derecede tutulur.

Gel bakalım: Şimdiden Hazırlan: En İyi Doğum Pozisyonları

Suda doğumun giderek yaygınlaşmasının en büyük sebebi, doğum konusunda sağladığı faydalar. Suda doğumun faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Normal yapılan doğumlara oranla doğum daha kısa sürede tamamlanıyor.
 • Sıcak su, vücudu rahatlatarak endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor ve gebeler kendilerini daha az endişeli hissediyorlar.
 • Bebekler, ciğerlerinde bulunan suyu daha rahat atabiliyorlar ve aynı ortama geldikleri için doğum şoku yaşamıyorlar.
 • Su, rahmin kan dolaşımını arttırdığı için bebeğe daha fazla oksijen gidiyor.
 • Vajina ağzında meydana gelen yırtıkların oluşmasını engelliyor.
 • Anne ve bebek için doğumun daha rahat ve ağrısız geçmesini sağlıyor.

Bu yazıyı öneriyoruz: Olabildiğince Rahat, Sorunsuz ve Güvenli Bir Doğum İçin Kendine Yapacağın 6 İyilik

4. Suda doğum için gerekli şartlar nelerdir?

Suda doğum için gerekli şartlar
Suda doğum öncesinde, ailecek profesyonel bir hazırlık eğitimi almanız şart. Normal doğum yoluyla gerçekleştirilen suda doğumda, panik olmamalı ve huzurlu bir ortamda olmalısın.
Sağlık personelleri (doğumu gerçekleştirecek olan ebe ya da doktor veya doğuma eşlik rehberlik edecek olan doula) ile aranda güven sağlanmalı ve iyi bir iletişim kurmalısınız.
Riskli gebelikler suda doğum için uygun olmadığından, uygun şartları taşımalısın.
Doğum yapılan hastane veya poliklinik, acil durumlar için yeterli personele ve ekipmana sahip olmalı.

Tüm bu süreçte sağlığını garantiye al: Hamilelik ve Doğum Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? Neden Yaptırmalısın?

5. Kimler suda doğum yapamaz?

Suda doğum bazı durumlarda anne adayları için riskli olabilir. Peki, suda doğum kimler için sakıncalı ve hangi durumlarda yapılamaz?

 • Genital bölgende iltihap, yara ve enfeksiyon gibi hastalıklar varsa,
 • Çok fazla kanaman olduysa,
 • Bebeğin karnında ters pozisyondaysa,
 • Erken doğum olasılığı söz konusuysa,
 • Çoğul gebelik riski taşıyorsan,
 • Astım, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysan,
 • Bebeğinde gelişim problemi varsa,
 • Doğum esnasında bebeğinin kalp atışlarında anormallik gözlendiyse, suda doğum sana uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.

Bu gibi riskli durumların dışında suda doğum yapılmasında herhangi bir engel söz konusu değil. Uzmanlar genelde anne adaylarına bu yöntemi ikinci ya da üçüncü doğumda öneriyorlar. İlk doğum genel olarak daha zor gerçekleştiği ve vajina kapasitesi dar olduğu için doğum kesiği gerekebildiğinden, daha sonraki doğumların bu yöntem için daha uygun olduğu söyleniyor.

Doğum dikişleri hakkında tüm bilgiye buradan ulaşabilirsin: 9 Maddeyle Epizyotomi (Doğum Dikişi) ve Bakımı

6. Suda doğum nerede yapılır?

Suda doğumu; doğum merkezlerinde, hastanelerde veya evde yapabilirsin. Pek çok doğum merkezinde doğum havuzları bulunuyor ve doğum havuzlarının hastanelerdeki sayıları da günden güne artmakta.

Hepsi duygu dolu: Doğum Anını Tüm Çarpıcılığı ile Gösteren 12 Doğum Fotoğrafı

7. Evde suda doğum nasıl yapılır?

Hastane veya poliklinikte doğum yapmak istemezsen, uygun şartları taşıman koşuluyla evde suda doğum yapabilirsin. Evde suda doğum yapmak isteyen hamilelerden biriysen doğum havuzu kiralayabilir ya da satın alabilirsin.

Eve kurulan doğum havuzu ve ebenin desteği ile doğum yapılabiliyor. Bu konuda fiziksel ve ruhsal olarak destek almak için doulalardan da yararlanabilirsin. Fakat, herhangi bir sorun yaşandığında annenin ve bebeğin sağlığını riske atmamak için doğuma hastanede devam etmek gerekiyor.

Konuyla ilgili şunu bırakalım: Doula Nedir? Doğuma Hazırlıkta Sana Nasıl Yardımcı Olur?

Doğum havuzları için kişiye özel, tek kullanımlık kılıflar da kullanılıyor. Kılıf ücreti ilave edildiğinde bile evde suda doğum fiyatı tahmin edildiği kadar yüksek değil.

8. Suda doğum kaç saat sürer?

Suda doğumun en büyük faydalarından biri doğum süresini kısaltması. Suda doğum, normal doğum süresini 3-4 saat kadar kısaltır.

9. Suda doğum sağlıklı mı?

“Suda doğum mu, normal doğum mu?” sorusu kafanı kurcalıyor olabilir. Suda doğumun faydalarından yukarıda bahsetmiştik. Suda doğumun riskleri ise diğer doğum türleriyle aynı oranda.

Bebeklerinin suda boğulmasından korkan ebeveynler, suda doğum yönteminden uzak duruyorlar. Ancak korkulanın aksine suda doğum, doğuştan gelen “dalma” refleksi sayesinde bebeklerin su dolu bir ortamda değişikliğe maruz kalmasını engellediği için daha sakin olmalarını ve daha az ağlamalarını sağlıyor. Kısacası, suda doğumun sağlık açısından ekstra bir zararı söz konusu değil.

Bakalım bebeklerin dalma refleksi ne kadar sürüyor?

Normal doğum hakkında daha fazla bilgi alıp karşılaştırma yapmak istersen oku: 12 Maddede Normal Doğum Hakkında Merak Ettiklerin

10. Suda doğum daha mı kolay?

Evet, suda doğumun, ağrıları hafifleterek doğumun kolay geçmesini sağlaması ve doğum süresinde sağlamış olduğu avantaj sebebiyle daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Haberin olsun: Doğum ve Doğum Sonrası İçin Ayşe Öner’in Önerdiği 10 Şey

Источник: https://www.anneysen.com/dogum/makale/dogum-sekli-suda-dogum-hakkinda-anne-adaylarinin-kafasina-takilan-10-soru_1336

Suda Doğum Nedir

Suda Doğum
Resim Ekle Dosya Ekle Video Ekle Soru Sor Bilgi Ekle

İsminden de anlaşılabileceği gibi, doğumun su içinde gerçekleşmesidir. Küvette, jakuzide (sıcaklığı düşürülmüş şekilde), ya da herhangi bir su havuzunda doğum yapabilirsiniz.

Evde, doğum merkezinde, ya da hastanede doğum yapabilirsiniz.  

Sancı ve doğum sürecinin ikisini de suda gerçekleştirebilir ya da doğumu su dışında yapabilirsiniz.

Eğer suda doğum yaparsanız, ebe ya da hemşire nazikçe bebeğinizi kaldırıp sudan çıkaracaktır.

 

Suda doğumu hastanede yaparsanız, bebeğiniz de siz de normalde doğum sırasında verilen ilaçlardan yine faydalanacaksınız. Özel bir sualtı Doppler cihazı bebeğinizin kalp atışlarını monitörize edecek. Sudayken, damar yolu ile ilaç alabilirsiniz. Doğum merkezi ya da evde doğum yaparsanız, kalp atış monitörizasyonuna sahip olamayabilirsiniz.

Suda doğum ilk kez 1800’lü yılların başında Fransa'da uygulanmış bir yöntemdir ve bu tarihten itibaren belli bir süre terkedilmiştir. Daha sonra 1970 yılına kadar çok yaygın olarak kullanılmazken konuyla ilgili bilimsel çalışmalar yapılmış ve bu tarihten ve özellikle de 1990dan itibaren anne adaylarına böyle bir doğum yapma seçeneği sunulmuştur.

Aslında suda doğum ilk başlarda yalnızca doğum eyleminin erken evrelerinde kadının sancı çektiği dönemde uygulanmış, yani aslında suda doğum değil suda doğum sancısı şeklindeymiş. Anne adayı doğuma hazır hale geldiğinde sudan çıkarılarak yine doğumhanede doğumu gerçekleştirilmiş.

Günümüzde suda doğumun geldiği son nokta bu doğum şekline uygun anne adaylarının özel küvetlere alınarak doğum sancılarının da bebeğin doğumunun da bu küvet içinde gerçekleştirilmesi şeklindedir. Bebek doğduktan sonra yavaş yavaş su yüzeyine çıkmakta ve ilk nefesini almaktadır.

Suda Doğumun Faydaları

Suda doğum pekçok anne için yükselişe geçen bir seçenek. Eskiden suda doğum sadece ev şartlarında gerçekleştirilebilirken, artık pekçok hastane ve doğum merkezi, sancı ve doğum için tasarlanan küvetlere sahip. (Bununla birlikte şu da bilinmeli ki, her yerde bu küvetleri kimlerin hangi süre ile kullanabileceği hakkında farklı kurallar uygulanmaktadır.

) Birçok kadın aşağıda derlediğimiz nedenlerden dolayı suda doğum yapmak istiyor:
 1.Daha Az Ağrı.  Suda doğum, ağrıyı azaltmada oldukça etkili bulunmuştur. Bazı çalışmalar ağrıları azaltmada epiduralin ardından suda doğumun geldiğini söylemektedir. Suda doğum gerçekleştiren anneler ağrılarında azalma olduğunu belirtmektedir.

 2.

Daha Az Gözyaşı

 Sakinleşme imkanı ve daha rahat bir ikinci safha geçirip daha rahat itme olanağı bulmalarından dolayı, suda doğum yapan anneler diğerlerinden daha az gözyaşı ve daha az dikiş ile doğum yaparlar.

 3.Sakinleşme İmkanı.

 Su, uzun zamandır yatıştırıcı özelliği ile bilinmektedir. Her şeyi geçelim, stresli birine ılık bir duş önermez miyiz çoğu zaman?  Gerçekten de ılık su, sancı ve doğum sürecinde de aynı etkiyi gösterir; çoğu zaman bir parça dramatik etki ile beraber. Sakinleşme doğumda oldukça önemlidir.

 4.Anne İçin Daha Fazla Hareket İmkanı

 Suyun etkisiyle anne daha rahat eder. Kendisini daha hafif hisseder. Bu durum, sancıları hızlandırır ve bazı kadınlarda daha verimli kasılmalar olmasını sağlar. Anne, daha az acı hissetmesini sağlayan ve bebeğin pelvisteki hareketini kolaylaştıran ayaklarını oynatma, çömelme, kalçalarını oynatma gibi hareketleri yapma imkanı bulur.

 5.Epidural Kullanımında Azalma

 Eğer epidural kullanmak istemiyorsanız, suda doğum ağrı kesici ilaç kullanımını azaltan bir yöntemdir.  

Suyun kullanıldığı yaklaşık elli doğuma şahit oldum. Kadınların çoğu suda doğum yapmayı tercih etti. Suda doğum yapan kadınların hiçbirinden şikayet duymadım. İkinci çocuğumu doğururken, son birkaç dakikaya kadar su içindeydim.

Ancak uzun bir sancı döneminden sonra, çocuğumu su dışında doğurmak istedim. Tecrübelerime rağmen, suda doğumu hiç düşünmedim. Ve sonra, sekizinci çocuğumda, küvette doğum yapmaya karar verdim. Kızım çok çabuk ve kolayca doğdu.

En kilolu bebeğim olmasına ve kafasıyla beraber elinin de çıkmasına rağmen herhangi bir sorun olmadı, hiç gözyaşı dökmedim ve kendimi fiziksel olarak hiçbir zaman olmadığı kadar iyi hissettim. Eğer suda doğum sizin için bir seçenek ise, araştırmanızı öneririm.

Bununla birlikte, yaşadığınız yerde doğum küvetini kullanabilecekler ve kullanamayacaklar hakkında sınırlamalar da olabilir.

Suda doğum ne kadar güvenlidir

Bu konuda yapılmış olan en kapsamlı ve güvenilir çalışma 1999 yılında British Medical Journal adlı İngiliz tıp dergisinde yayınlandı. R. Gilbert ve P. Tookey'in yaptığı bu çalışma, 1994-96 yılları arasında İngiltere ve Galler'de gerçekleşmiş olan 4029 suda doğumu kapsamaktaydı.

Bu çalışmaya göre, o yıllarda yapılan her bin doğumdan altısı suda doğum olarak gerçekleşmişti. Araştırmacılar suda doğan bu bebeklerin ölüm ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerine yatırılış oranlarını, normal olarak karada doğan bebeklerin oranlarıyla karşılaştırdılar.

Çıkan sonuca göre suda doğan bebeklerde görülen ölüm oranıyla karada doğan bebeklerin oranları arasında bir fark yoktu. (Her ikisi de binde 1,2-1,4 civarındaydı). Yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılma riski açısından da her iki grubun oranları aynı bulundu.

Suda doğum adaylarının gebelikleri boyunca bir sorunlarının olmaması gerekir.

Kimler suda doğuramaz

Herpes gibi genital bölgede enfeksiyonu olanlar, bebeğin başının değil poposunun rahim ağzına yakın olduğu gebelikler, çoğul gebelikler, erken doğumlar, pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya diyabet (şeker) gibi hastalıkları olanlar, bebeğinde gelişme geriliği saptananlar, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında bir oksijen azlığı şüphesi doğanlar, doğumda yoğun mekonyum (bebeğin dışkısı) görüldüğü durumlarda önerilmemektedir.

Suyun sıcaklığı nasıl ayarlanmalı

Sıcak suyun kasları gevşettiği ve ruhsal rahatlama sağladığı bilinmektedir. Bunun sonucunda rahme giden kan akımı artar ve rahmin kasılmaları daha az ağrılı olabilir. Çünkü artan kan akımıyla birlikte, rahim kaslarına giden oksijen oranı da artar.

Bu, aynı zamanda rahim kasının daha iyi kasılmasına ve bu sayede doğum sürecinin daha kısa olmasına yol açabilir. Vücut ısısı olan 37 derece, suyun da ısısı olmak bakımından ideal bir derecedir.

Suyun sıcaklığı doğum sırasında devamlı ölçülmeli ve hep 37 derecede kalması sağlanmalıdır.

Doğum havuzunun temizliğinin önemi nedir

Doğum eylemi sırasında havuz suyu; amniotik sıvı (bebeğin kesesindeki sıvı), kan, idrar ve benzeri maddelerle kirlenir. Bu, hem bebeğin hem de annenin doğum sonrası enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle, havuzun suyu belli aralıklarla değiştirilmeli, havuzdaki yabancı maddeler süzgeç araçlarla çıkartılmalı ve havuz suyu enfeksiyonlara karşı korunmalıdır.

Bebek suyun altında nefes alır mı

Normal koşullarda bebek suyun altında nefes almaz. Suyun sıcaklığı ve bebeğin başının suyun içinde olması nefes alma refleksini engeller. Soğuk ise, nefes alma refleksini körükler. Bebeğin başı sıcak suyun içinden çıkartılıp daha soğuk olan havayla temas ettiğinde nefes alma refleksi harekete geçer ve bebek nefes almaya başlar.

Bebeğin suyun içinde olduğu birkaç saniye içinde bebek oksijeni tüm gebelik boyunca olduğu gibi, kordondaki anne kanı aracılığı ile alır. Bebeğin suyun altında nefes almaya çalışması ve bu nedenle ciğerlerine su kaçması, doğumda doğum kanalından geçerken oksijenlenmesini azaltıcı bir stres yaşadığı durumlarda olabilir.

Bunun için bebek doğum sırasında bebek kalp monitörü ile düzenli olarak izlenmelidir.

Suda Doğumun Riskleri Nelerdir

Suda doğum üzerine nitelikli çalışmalar gerçekleştirilmedi. Yapılan çalışmalarda da, sonuçlar karışık. Bazı çalışmalar bebek için nadir görülen fakat ciddi riskler olduğunu gösterdi.

Diğer çalışmalar, suda doğumun dışarıda gerçekleştirilen doğumdan daha güvenli olmasa bile en az onun kadar güvenli olduğundan bahsediyor.   Eğer yukarıda bahsedilen kriterlere uygunsanız, riskleri iyice anladığınızdan emin olun.  •Sualtında yetersiz oksijenden beyin hasarı.

 •Su yutan bebekler için elektrolit problemleri.  •Kontamine sudan kaynaklı ciddi enfeksiyonlar.   Doktorunuz size suda doğum önerse bile, riskleri tartışmaktan çekinmeyin.

Kadınlar Neden Suda Doğum Yapmayı Seçiyor

Suda doğumun faydaları hakkındaki araştırmalar da yeterince açık değil. Bir kısmı ciddi faydalardan bahsederken, diğerleri hiçbir fayda olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, bazı insanlar suda doğum yapmanın anne için doğal ve yatıştırıcı bir ortam oluşturduğu görüşünde.  

Anne adaylarının suda doğum yapmayı seçmesinin nedenlerinden bazıları şunlar:

 •Bazı anneler, suda doğum yapmanın kendileri ve bebekleri için daha doğal ve daha az stresli bir deneyim olacağı kanaatinde.  •Suda doğum yapmak, kadına doğumu üzerinde kontrol sahibi olduğunu hissettiriyor.  •Su kaldırma kuvvetine sahip, bu nedenle anne kendini daha hafif hissediyor.  •Su anneyi sakinleştiriyor, bu durum annenin doğuma konsantre olmasını sağlıyor.  •Su, annenin kaslarını gevşetiyor ve kan akışını hızlandırıyor.  •Su, vajinal harabiyeti azaltabiliyor, bu da dikiş ya da epizyotomiye olan ihtiyacı azaltıyor.  •Suda doğum, sancının ilk aşamasını kısaltıp anestezi ihtiyacını azaltabiliyor.

Suda Doğum İçin Hazırlanma

Karar vermeden önce, suda doğum yapmanın sizin için uygun ya da güvenli olup olmadığı ile ilgili doktorunuza danışın. Yerel hastanelerin suda doğum imkanı olup olmadığını kontrol edin. Yoksa, kendinize başka bir doğum merkezi bulmanız ya da evde doğum yapmanız gerekebilir.

Evde doğum yapmak da kendine özgü riskler barındırır, bu seçenek için de doktorunuzla konuşun.   Doğum küvetini 300 dolara kiralayabilir ya da 1000 dolara satın alabilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri bu bedelleri karşılamaz.

 

Suda doğumun sizin için olabildiğince güvenli olmasını istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

 •Suda doğuma katılması için doktor, hemşire ya da sertifikalı bir ebe bulun.  •Su sıcaklığının 37 celcius dereceden yüksek olmamasına dikkat edin. Hastane doğum havuzları gerekli sıcaklığa uygun olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca havuzun ya da havuz içindeki suyun temiz olduğundan emin olun.  •Dehidrasyonu önlemek için doğumda içebildiğiniz kadar su için.  •Herhangi bir komplikasyon durumunda uygulayabileceğiniz alternatif bir planınız olsun.  •Eğer güvenliğiniz ya da bebeğinizin sağlığı ile ilgili bir durum varsa, havuzdan çıkın.

 •Bebek ilk dışkılamasını rahim içerisinde gerçekleştirebilir(mekonyum). Bebeğin mekonyumu solumasının ya da yutmasının engellenmesi için özel müdahale gerekebilir.

Ankara – Suda Doğum

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Suda Doğum Fiyatları

Hastenesine göre 750 TL ile 8.000 TL arasında deyatların değişiyor.

Suda Doğum Videoları

https://www.google.com.tr/search?q=suda+do%C4%9Fum&tbm=vid&source=lnms&sa=X&ei=nMEqU8yHDsXUtQbIj4GIAg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=613&dpr=1

Источник: http://suda-dogum.nedir.org/

Suda Doğum Yapılır Mı?

Suda Doğum

Hamileliğimin son haftalarında daha önce doğum eylemini tecrübe etmemiş biri olarak kafamdaki soruları ve hissettiğim korkuları yatıştıracak bir şeyler arıyordum internette! Korku, telaş, heyecan, endişe… Karmakarışık olduğum günlerdi… Sonra aşağıdaki suda doğum videosuna denk geldim, videoyu izlerken gözlerimden yaşlar süzüldüğünü hatırlıyorum.

Hamilelik zorlu olmasına rağmen eşsiz bir yolculuk, her biri ayrı olan türlü türlü mucizevi olayların bizzat bir kadının içinde meydana gelmesi akıllara durgunluk verebilecek kadar büyüleyici bence.

Ancak iş doğuma gelince büyü bozulmuştu bende

Источник: https://yenianneyim.com/suda-dogum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть