Sünnet Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

Sünnet yaptırmadan önce aileler nelere dikkat etmeli?

Sünnet Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

Sünnet sezonunun açılmasına kısa bir zaman kala ebeveynlerin aklında oluşan ‘Sünnet korkulacak bir operasyon mu? Doğru bir yaş var mı? Çocuk anestezi almalı mı? Nelere dikkat etmeli?’ gibi soruları Türkiye’nin ilk ve tek sünnet sarayının kurucusu Kemal Özkan’ın ikinci kuşak temsilcisi, üroloji uzmanı Doç. Dr. Levend Özkan yanıtlıyor.

Sünnet her ne kadar düğün, gelenek, olgunlaşma, hayata ilk adım gibi kavramları çağrıştırsa da pek çok anne – baba için endişe kaynağı olduğu da bir gerçek.

Öyle ki, kulaktan dolma mitler ya da uygunsuz esprilerin olumsuz etkisiyle ailelerin büyük bir kısmı çocuklarının bu deneyimi hatırlamaması için ya bebeklik dönemini ya da anestezi altında yapılan operasyonları tercih ediyor.

Peki, yaz aylarının yaklaşmasıyla adeta sezon açılışı yapmaya hazırlanan sünnet operasyonları gerçekten endişe edilecek, çocukta iz bırakacak bir operasyon mu? Yapılması gereken doğru bir yaş var mı? Aileler nelere dikkat etmeli?

Türkiye’nin ilk ve tek sünnet sarayının kurucusu Kemal Özkan’ın ikinci kuşak temsilcisi, üroloji uzmanı Doç. Dr. Levend Özkan, sünnetin ehil ellerde yapılması gereken bir işlem olduğuna dikkat çekiyor.

Özkan, “Sünnet tecrübeli bir uzmanın yapması gereken cerrahi bir işlemdir. Her ne kadar küçük bir cerrahi operasyon gibi gözükse de toplumumuzda sağlık dışında, dini, sosyal ve geleneksel açılardan da çok önem taşır. Lokal anestezi altında yapıldığında tecrübe ve bilgi çok daha önem kazanıyor. Aileler ve çocuklar öncesinde büyük endişe yaşayabiliyor.

Sünnet tarihinden bir süre önce çocuğun doktoruyla tanışması ve süreç konusunda doğru ve uygun şekilde bilgilendirme almaları kaygıyı yok etme konusunda kıymetli bir adım” diyor.

Sünnetin cerrahi açıdan zor bir operasyon olmadığını ama tüm yönleriyle önem verilmesi gereken bir işlem olduğunu anlatan Doç. Dr. Levend Özkan’a göre en uygun sünnet olma yaşı ise yeni doğan harici bebeklik veya yedi – sekiz yaş dönemi.

Genel anestezi mutlaka gerekli mi?

Özkan, “Aslında sağlıklı sünnet olma yaşı diye bir kavram yok. Ancak yapılmasını önermediğimiz dönemler var. Sünnetin zamanlamasına çocuğun fiziksel ve tıbbi durumu, ailenin görüşü ve doktorun tecrübesi esas alınarak karar verilir.

Son yıllarda doğar doğmaz yapılan sünnetlerde artış görüyoruz. Ancak ne kadar basit görünse de cerrahi bir işlemdir ve işlemi uygulamak için lokal anestezikler, ağrı kesiciler gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Nadir de olsa sünnetle veya kullanılan ilaçlarla ilgili komplikasyonlar görülebilir ve yeni doğan çağında bu komplikasyonlarla baş etmek çok daha zor ve risklidir.

Mecburi olmayan bir cerrahi işlemi uygulamak için en azından bebeğin bir süre gözlenmesi, başta gözden kaçabilecek bir sağlık probleminin olmadığının teyit edilmesi ve özellikle kilosu düşükse normal kiloya gelmesi beklenmelidir.

Tüm bunlar sağlandıktan sonra bebek güvenle sünnet edilebilir” diyor.

1 – 6 yaş arası dönemin gerek psikolojik nedenler gerekse sünnet sonrası bakımın daha güç olması nedeniyle diğer tüm genital operasyonlarda da olduğu gibi önerilmediği bir zaman aralığı olduğunu anlatan Özkan,

“Özellikle 3 ila 4 yaşında, çevreyi tamamen algılayabilen ancak mantık ve sosyal anlayışın tam oturmadığı bir dönemde çocuğa sünneti anlatmak neredeyse imkansızdır. Bu yaş döneminde, genel anestezi altında olsa bile çocuklarda sünnet sonrası huy ve davranış değişiklikleri görülebilir.

Altı yaşından büyük ve adölesan (buluğ) çağına gelmemiş çocuklar bu konuda deneyimi olan kişiler/merkezler tarafından uygun bir hazırlıkla, herhangi bir olumsuzluk veya travma yaşanmadan güvenle sünnet edilebilir. Sonuç olarak bizim ailelere önerdiğimiz sünnet zamanı yeni doğan harici bebeklik veya 7-8 yaş dönemidir” diyor.

Ülkemizde çocuk şayet doğar doğmaz sünnet edilmemişse mutlaka genel anestezi altında sünnet olmalı gibi inanış olduğunu ancak bu görüşe katılmadığını dile getiren Özkan,

“Sünnet olacak her çocuk ve ailesi için aynı şartlar söz konusu değildir. Sünnet öncesi görüşme esnasında iyi bir bilgilendirme ve muayene sonucunda uygulanacak anestezi şekline aile ile birlikte karar vermek en doğrusudur.

Bazı özel durumlar haricinde (uygunsuz yaşta mecburen sünnet, eşlik eden anatomik bozukluk, kişisel tercihler, çocuğun diğer özel durumları vb.) sünnet işlemi deneyimli bir elde, herhangi bir olumsuzluk veya korku yaratmadan lokal anestezi altında uygulanabilir” dedi.

Erkek çocukları kaç yaşında ‘sünnet’ edilmeli?

Источник: https://thepiratebay3.org/?url=https://indigodergisi.com/2017/05/sunnet-yaptirmadan-once/

Bebeğinize Sünnet Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sünnet Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

Sünnet, dünyada en eski ve en sık yapılan ameliyat olarak tanımlanmaktadır. Pek çok dinde; Müslümanlarda, İbranilerde, Yahudilikte ve Hristiyanlıkta uygulanmaktadır. Sünnet, ilk etapta basit bir uygulama olarak görünse de aslında bebeğin ve çocuğun ileride yaşamını etkileyecek bir konudur.

Bebeği ve çocuğu hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yakından ilgilendirir.

Anne babaların sünnet ile ilgili akıllarına takılan konuların başında ise; yenidoğan bebekler sünnet olmalı mı, bebeklerde sünnet için ideal yaş ve sünnetin hangi durumlarda yapılması ya da yapılmaması gerektiği gibi sorular gelir. 

Sünnet İçin İdeal Yaş

Bebeklerin doğumlarından itibaren gündeme gelmeye başlayan sünnet için ideal yaş konusunda pek çok görüş yer almaktadır. Bu görüşlere göre, bazı uzmanlar 1-6 yaş arasını sünnet için sakıncalı bulurken, bazı uzmanlar 2-4 yaş aralığındaki bebeklerin sünnet olmalarını önermemektedirler.

Bebeklerin sünnet olmaları için en uygun yaş aralığı ile ilgili net bir bilimsel veri olmamasına karşın bazı uzmanlar özellikle psikolojik açıdan erken yaşlarda yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Uzmanlar, Hipospadias (yarım sünnet – peygamber sünneti) sorunu ile dünyaya gelen bebeklere ise 1 yaşına kadar cerrahi müdahale yapılması gerektiğine dikkat çekmektedirler. 

Sünnet Yapılması Gereken Durumlar

Bebeğin doğumundan itibaren ve ilerleyen yaşlarında herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı sürece sünnet yapma yaşı anne ve babanın tercihine bırakılmaktadır. Ancak bazı durumlarda sünnet zorunlu bir hale gelmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • – Bebeğin sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi,
 • – Bebeğin pipi ucunun dar olması,(balanit)
 • – Bebeğim pipi iltihabı geçirilmesi,
 • – Sünnet derisi içerisinde peynirimsi parçaların (smegma) birikmesi,
 • – Bebeğin/çocuğun kesik kesik idrar yapması,
 • – Çocukta ve bebekte ortaya çıkan böbrek hastalıkları (idrarın geri kaçışı, böbrek tıkanıklığı, taş)

Bebeklerde Sünnetin Avantajları

Bebeklik döneminde geçici ortaya çıkan tepkiler olsa da uzmanlar tarafından kalıcı bir psikolojik etkilenmenin olmadığı belirtilmektedir.

Sünnetin belirtilen psikolojik avantajları yanı sıra sağlık açısından da oldukça fazla faydasının olduğu belirtilmektedir. Yapılan araştırmalar; sünnetin idrar yolu enfeksiyon riskini azalttığı belirtilmektedir.

Bebeklik döneminde sünnetin avantajı ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • – Sünnet yarasının iyileşmesi son derece hızlıdır, (büyük çocuklara oranla 2-3 hızlı yara iyileşmesi)
 • – Bebekler daha az ağrı hissederler, (bebeklerin ağrı eşiği, çocuklara oranla daha yüksektir.)
 • – Bakımı daha kolaydır, (2-3 ay içerisinde yapılan sünnetlerde bakım kolaylığı avantajı vardır)
 • – Hareketlerinin kısıtlı olması yarasına zarar vermesini engeller, (bebekler ilk aylarda yan dönemezler aynı pozisyonda kalırlar)

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan sünneti, yani bebeğin doğduğu andan itibaren ilk 30 gün içerisinde yapılan sünnet olarak tanımlanmaktadır.  Dünya genelinde oldukça yaygın bir sünnettir. Mesela; Museviler, doğumundan sonraki 8. gün içerisinde bebeği sünnet ettirirler.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ise bölgelere göre değişiklik göstermiş olsa da erkek bebeklerin yarısından fazlası doğduğu gün sünnet edilmektedir.

Yenidoğan sünnetinin en erken yapılma zamanını uzmanlar bebeğin doğumundan 7 gün sonra olarak tavsiye ediyorlar.

Yenidoğan sünnetinin en önemli avantajları:

Bebeklerin doğdukları andan itibaren belli aya gelene kadar göstermiş oldukları fiziksel özellikler, sünnet yapılması konusunda bazı avantajlara sahip olmalarını sağlamaktadır.

 • – Ağrı eşiklerinin yüksek olması,
 • – Vücut hareketlerinin kısıtlı olması, (yan dönem, emekleme),
 • – Psikolojik etkilenmelerin hiç olmaması ve strese girmemeleri

Yenidoğan sünnetinin tercih edilme nedenlerinin başında gelmektedir. Bazı durumlarda uzmanlar yenidoğan sünnetini tavsiye etmemektedirler.

Yenidoğan sünnetine engel teşkil edecek durumlar

 • – Bebeğin pipisinin standart boyutların altında olmaması,
 • – İdrar değilinin alttan olması, (hipospadias)
 • – Cinsiyet bozuklukları (Genital Anormallikler)
 • – Sarılık (Yenidoğan bebeklerde oluşan diğer hastalıklar)
 • – Kasık Fıtığı (bebeğin yakın zamanlarda ameliyat gerektirecek bir hastalığının olmaması

Peygamber Sünneti – Doğuştan Sünnet (Hipospadias)

Halk dilinde “peygamber sünneti” ya da “yarım sünnet” olarak bilinen hipospadias, tıp dünyasında erkek bebeklerde görülen doğumsal bir anomali olarak tanımlanmaktadır. Sık görülen bir sağlık sorunu olarak tanımlanır ve ortalama yenidoğan 250 bebekten  birinde rastlanmaktadır. 

Bakmanızda Fayda Var: Peygamber Sünnetli Bebekler Yeniden Sünnet Olmalı mı?

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebeklerde-sunnet-ne-zaman-yapilmali/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.