Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!

Uzun süre tempolu çalışmak ayaklara zarar

Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!

Hareketsiz ve sürekli oturarak çalışmak kadar uzun saatler ayakta kalmak da sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan çalışmalara göre uzun süre ayakta çalışmak, ayak sağlığında problemlere yol açabiliyor.

Özellikle hostes, stand/karşılama hostesi, satış danışmanı ve kuaför gibi meslek gruplarında çalışan kişilerde uzun süre ayakta kalma sonucu ayak sağlıklarında rahatsızlıklar oluşabiliyor.

Peki bu kişiler ayaklarına ne tür bakımlar yaparak bu sorunlardan kurtulabilir? İşte yanıtı

Uzun süre ayakta sabit ve hareketsiz durmak, uzun çalışma saatlerinden kaynaklı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Çalışma şartlarına ve yapılan işe göre bazı hastalıklar daha sık görülüyor.

Bu yoğun çalışma temposundan en çok etkilenen ise ayaklar oluyor.

Hostes, satış danışmanı, kuaför gibi meslek gruplarında çalışan kişilerin ayaklarında hem dermatolojik hem de ortopedik sorunlar meydana gelebiliyor.

UZUN SÜRE SABİT ÇALIŞMAK BACAKTA ŞİŞME YAPABİLİR

6-8 saat sabit ayakta durmak ayak ve bacakta şişme yaratabilir Günde ortalama 6 ile 8 saat sabit olarak ayakta durmak, ayakların ve bacakların alt bölgelerinde yorgunluğa neden olur. Bedende hareket azaldıkça kan sirkulasyonunda azalma yaşanır. Bu sebeple vücut tepki göstererek bacakta ve ayakta şişmeler görülebilir.

YETERLİ DİNLENEMEME VARİS PROBLEMLERİNE YOL AÇABİLİR

Uzun süre ayakta çalışan kişilerin belli aralıklarla oturarak dinlenmeleri gerekir. Özellikle 10 saat ve üzeri ayakta sabit olarak çalışan kişilerde, yeterli dinlenememeden kaynaklı tüm vücudun yükü ayak ve bacaklara baskı yapar. Bu durumda ayak tabanında şişme, karıncalanma hissi ve su toplama görülebilir.

Yeterli dinlenme süresi sağlanamazsa ilerleyen safhalarda bu kişilerin bacaklarında varis problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlere karşı varis çorabı kullanmak da bacaklarda dinlendirici etki sağlayabilir.

Varis çorapları varisi tamamıyla tedavi etmez ancak bacakların yorulmasını ve yeni varis oluşumlarını engellemede yardımcı olur.

Topuk dikeni de görülebilir

Gün içinde sürekli ayakta kalma sonucu ayaklarda topuk dikeni de oluşabilir. Topuğun taban kısmı özel bir yağ dokusu ile kaplıdır ve vücut yükünü taşımak için bölümler halinde dizilidir. Zamanla bu yağ dokusu aşınarak, yük taşıma özelliğini kaybedebilir ve ağrılar oluşabilir.

Ayrıca kösele tabanlı ayakkabı giymek de topuk dikenine yol açabilir. Bu sebeple yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Sabahları ayak tabanını esnetecek egzersizler yapılabilir. Eğer mümkünse gün içinde bu egzersizler birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Ayrıca ağrıyan bölgeyi her gün 1-2 dakika ovalayarak masaj yapmak da ağrıları dindirebilir.

10 saat ve üzeri çalışanlar ayakkabı seçimine dikkat

10 saat ve daha fazla ayakta çalışanların uyması gereken en önemli madde uygun bir ayakkabı seçimidir. Uzun saatler ayakta çalışılacağından görsellikten çok ayak sağlığının düşünülmesi gerekir.

Çalışma saatlerinin sonunda ayaklarda şişme olacağından, giyilecek ayakkabının normalden ½ veya 1 numara daha büyük olmasına özen gösterilmelidir. Ayakkabı alırken ayağı sıkmayan, öne doğru ucu sivri olmayan ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Her iki ayakta da denenmeli ve mümkünse mağazada bir süre yürünmelidir.

Ayaklar arasında bazen numara farkı olabilir, bu gibi durumlarda büyük olan ayak numarasına göre ayakkabı almak daha sağlıklı olacaktır.

Mevsime göre ayakkabI

Kış aylarında bot ya da çizme alırken ortopedik modeller tercih edilmelidir. Ayakkabı tabanının elastik olması çok daha rahatlık sağlar. Ayak kokusunu engelleyen özellikte çizme ve botlar da vardır. Yazlık ayakkabı seçiminde ise en önemli nokta ayağın hava alabilmesidir.

Bu sebeple hava alabilen ortopedik ayakkabılar giyilmelidir. Babet benzeri bir ayakkabı alınacaksa deri ve yün tarzı olmamasına dikkat edilmelidir. İçeriği plastik olan ayakkabılar, ayakta terlemelere yol açarak, mikropları açığa çıkarır.

Eğer çalışan kişinin işi gereği topuklu ayakkabı giymesi gerekiyor ise, topuğun 5 cm’den yüksek olmaması gerekir.

Silikon tabanlık ağrıları azaltmada yardımcı olabilir

Tüm gün ayakta çalışan kişilerin silikon tabanlık kullanması da yüzeye daha yumuşak basmalarına ve ayak tabanındaki ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Silikon tabanlıklar ayak anatomisine uygun olarak üretildikleri için ayakta uzun süre duran kişilerde ayak tabanındaki uyumu arttırır. Kişinin kemikli olan bölgelerini de korurlar.

Topuk çatlakları için nemlendirici

Gece yatmadan önce nemlendirici sürülerek çorap giyilmesi de ayakları yumuşak tutar ve topukta oluşan çatlamaları azaltır.

Eğer topuk çatlakları ve ayaklardaki çatlaklar çok derinse hasta enfeksiyon kapabilir bu da tedavi sürecini uzatabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekim tarafından durumun değerlendirilmesi gerekir.

Özellikle diyabet, egzama, sedef ya da nasırı olan hastalar her yıkamadan sonra ayaklarına nemlendirici sürmelidir.

Ortalama 12 saat çalışanların kabusu; nasır

12 saate yakın ayakta çalışan kişilerde görülen diğer bir sorun da nasırdır. Rahat olmayan ayakkabı seçimi, yorucu çalışma saatleri ve sabit duruş nasıra zemin hazırlar.

Ayakkabının içinde sıkışan parmak aralarında görülebildiği gibi ayak tabanında da oluşabilir. Nasırlar genellikle cildin yük binen bölgesini basınç ya da sürtünme sonucu yaralanmaktan koruması sonucu oluşur.

Sürekli aynı yer baskı veya sürtünmeye maruz kalıyorsa, cilt kendini korumak için sertleşir.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/uzun-sure-tempolu-calismak-ayaklara-zarar-2014-07-15.html

Gün içinde uzun süre ayakta kalanlar dikkat

Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!

Gün içerisinde uzun saatler boyunca oturarak çalışanlar, sürekli hareketsiz kalmaya bağlı bazı ergonomik problemler yaşayabiliyor.

Fakat oturarak mesai geçirenler kadar sürekli ayakta kalarak çalışanlar da birçok ayak sağlığı sorunuyla karşılaşabiliyor.

Siz de uzun saatler boyunca ayakta durarak çalıştığınız için ayaklarınızda çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor musunuz? Peki, bazı ayak bakımı önerileriyle bu problemlerden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Central Hospital'dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan,“Gün içerisinde 6-8 saat kadar ayakta kalmak, bacakların alt kısımlarında, özellikle ayaklarda yorgunluk oluşmasına yol açar. Yavaşlayan kan dolaşımına vücut tepkime yaptığında ise bacakta ve ayakta şişmeler meydana gelebilir” diyor.

Hostes, garson, AVM çalışanı, güvenlik görevlisi veya tezgahtar gibi mesleklere mensup olanlar, uzun süre ayakta çalışmaları nedeniyle bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu problemlerin başında ise ayak sağlığı sorunları geliyor. Gün içinde sürekli ayakta kalarak çalışan kişilerin en fazla yaşadığı rahatsızlıklar arasında ortopedik ve dermatolojik problemler sayılıyor.

Uzun süre ayakta kalmak kan dolaşımını azaltıyor

Gün içerisinde 6-8 saat kadar ayakta kalmak, bacakların alt kısımlarında, özellikle ayaklarda yorgunluk oluşmasına yol açar. Bunun nedeni de vücutta hareket azaldıkça kan dolaşımının da azalmasıdır. Yavaşlayan kan dolaşımına vücut tepkime yaptığında ise bacakta ve ayakta şişmeler meydana gelebilir.

Ayak tabanında şişme, su toplaması ve karıncalanma hissi oluşabilir

Uzun saatler ayakta durarak çalışanlar, ayak sağlığı problemlerinden korunmak için gün içerisinde belli aralıklarla mutlaka oturmaya ve dinlenmeye özen göstermelidir. Çünkü 10 saat ve üzeri çalışanların, sürekli ayakta durmaları nedeniyle tüm vücut yükü bacaklara ve ayaklara biner.

Bunun sonucunda ayak ve bacaklarda oluşan baskı ise ayak tabanında şişme başta olmak üzere, su toplaması ve karıncalanma hissi gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Bu kişiler gün içerisinde yeteri kadar dinlenmediğinde, ilerleyen süreçlerde varis problemleriyle karşılaşabilir. Ayakta çalışanlar, varis probleminin önüne geçebilmek için varis çorabı kullanabilir.

Varis çorapları, varisleri tedavi etmese de bacakların dinlenmesine ve yeni varis oluşumun engellenmesine katkı sağlayabilir.

Kösele ayakkabıları unutun

Sürekli ayakta durmak, varis dışında topuk dikeni sorununa da zemin hazırlayabilir. Çünkü topuğun taban yapısı özel bir yağ dokusu ile kaplıdır. Bu doku, vücudun mevcut yükünü taşıyabilmek için bölüm bölüm olacak şekilde topuk tabanında sıralıdır.

Bu yağ dokusunun uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak aşınması, ayağın yük taşıma özelliğini kaybetmesine ve zamanla çeşitli ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ise kösele tabanlı ayakkabılardan uzak durulmalı, aksine yumuşak tabanlı ayakkabılar giyilmelidir.

Ayrıca sabahları yataktan kalktıktan sonra ayak tabanını esnetmeye faydalı olacak egzersizler yapılabilir. Ayakta ağrıyan bölgeler varsa, her gün 1-2 dakika kadar masaj yapılabilir.

Uygun olmayan ayakkabı kullanımı nasırı tetikleyebilir

Ortalama olarak 12 saatlik bir mesaisi bulunan kişiler nasır problemi yaşayabilir. Uzun ve yorucu çalışma saatleri, rahatlık şartlarına sahip olmayan yanlış ayakkabı seçimi ve sabit duruş nasırın oluşmasına yol açar. Nasır, ayak tabanında oluşabildiği gibi parmak aralarında da görülebilir.

Ayakkabı seçerken görselliğe değil rahatlığa bakılmalı

10 saat ve üzeri sürelerde ayakta çalışan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında ayakkabı seçimi gelir.

Bu kişiler, ayakkabı satın alırken renk ve şekil özelliklerine değil ayak sağlığına özen göstermelidir. Ayrıca mesai sonunda ayaklar şişebildiği için, giyilecek ayakkabı günlük ayakkabılardan yarım veya 1 numara büyük olmalıdır.

Satın alınan ayakkabı ise yalnız tek ayakta değil iki ayakta birden denenmelidir.

Ortopedik özellik olmazsa olmaz

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde bot ya da çizme alınacaksa tercih, elastik tabana sahip olan ortopedik modellerden yana kullanılmalıdır. Kış sonunda rafları alacak yazlık ayakkabılar ise yine ortopedik ve ayağın hava almasına olanak sağlayan türde olmalıdır.

Ayakkabı seçimi sırasında plastik içerikli ayakkabılar ve deri babetlerden de uzak durulmalıdır. Çünkü bu türdeki ayakkabılar ayakların terlemesine ve mikropların oluşmasına yol açabilir.

Çalışma şartları gereği topuklu ayakkabı giymek zorunda olanlar ise 5 cm'den yüksek olmayan ayakkabılar tercih etmelidir.

Ağrı sorununu silikon tabanlık çözebilir

Gün içerisinde sürekli ayakta kalan kişilerin ayakkabı tabanına yerleştireceği silikon tabanlık, daha yumuşak bir basış elde edilmesine ve ayak tabanında oluşan ağrıların azaltılmasına katkı sağlayabilir. Bu tabanlıklar ayrıca kişinin kemikli olan bölgelerinin korunmasına da yardımcı olur.

Ödem oluşumuna karşı ılık ve tuzlu su

Ayak sorunlarını en aza indirebilmek için birtakım bakım yöntemlerinin uygulanması gerekir. Gün sonunda ayakların yıkanması da bu yöntemlerin başında gelir.

Fakat ayakları yıkarken kullanılan suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayaklar yıkandıktan sonra ise mutlaka bir havlu yardımıyla kurulanmalıdır.

Ayakları ılık ve tuzlu içinde bekletmek ödem oluşumunu hafifletebilir.

Terleme ve kokuyu pamuklu çorapla önleyebilirsiniz

Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakları biraz olsun rahatlatabilmek için aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeye özen göstermek gerekir. Bu durum, ayaklarda oluşacak terleme ve kötü kokuları önlemeye yardımcı olabilir.

Her bireyin ayak ve cilt yapısı farklılık gösterir. Bu nedenle bazı kişilerin ayaklarında aşırı terleme yaşanabilir. Bu terlemeleri engelleyebilmek için işe ilk önce ayaktaki bakteri miktarını azaltmakla başlanmalıdır.

Bunun için de alüminyum içeren kremler kullanılabilir. Belli periyodlarla antiseptik içeren ilaçlarla ayakları yıkamak da kötü koku oluşumunu önleyebilir. Ayrıca kapalı ayakkabıların içine giyilecek çorapların muhakkak pamuktan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Çünkü naylon çoraplar ayakların terlemesine ve ayakta kötü koku oluşmasına zemin hazırlar.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/gun_icinde_uzun_sure_ayakta_kalanlar_dikkat.html

Tüm gün ayakta çalışanlar pek çok ayak hastalığına maruz kalabilir

Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!

Hostes, garson, AVM çalışanı, güvenlik görevlisi veya tezgahtar gibi mesleklere mensup olanlar, uzun süre ayakta çalışmaları nedeniyle bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor.

Bu problemlerin başında ise ayak sağlığı sorunları geliyor. Gün içinde sürekli ayakta kalarak çalışan kişilerin en fazla yaşadığı rahatsızlıklar arasında ortopedik ve dermatolojik problemler sayılıyor.

Uzun süre ayakta kalmak kan dolaşımını azaltıyor

Gün içerisinde 6-8 saat kadar ayakta kalmak, bacakların alt kısımlarında, özellikle ayaklarda yorgunluk oluşmasına yol açar. Bunun nedeni de vücutta hareket azaldıkça kan dolaşımının da azalmasıdır. Yavaşlayan kan dolaşımına vücut tepkime yaptığında ise bacakta ve ayakta şişmeler meydana gelebilir.

Ayakta şekil bozukluğuna neden olan 7 etken

Ayak tabanında şişme, su toplaması ve karıncalanma hissi oluşabilir

Uzun saatler ayakta durarak çalışanlar, ayak sağlığı problemlerinden korunmak için gün içerisinde belli aralıklarla mutlaka oturmaya ve dinlenmeye özen göstermelidir.

Çünkü 10 saat ve üzeri çalışanların, sürekli ayakta durmaları nedeniyle tüm vücut yükü bacaklara ve ayaklara biner.

Bunun sonucunda ayak ve bacaklarda oluşan baskı ise ayak tabanında şişme başta olmak üzere, su toplaması gibi problemlerin oluşmasına neden olur.

Bu kişiler gün içerisinde yeteri kadar dinlenmediğinde, ilerleyen süreçlerde varis problemleriyle karşılaşabilir. Ayakta çalışanlar, varis probleminin önüne geçebilmek için varis çorabı kullanabilir. Varis çorapları, varisleri tedavi etmese de bacakların dinlenmesine ve yeni varis oluşumun engellenmesine katkı sağlayabilir.

Topuk dikeni nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kösele ayakkabıları unutun

Sürekli ayakta durmak, varis dışında topuk dikeni sorununa da zemin hazırlayabilir. Çünkü topuğun taban yapısı özel bir yağ dokusu ile kaplıdır.

Bu doku, vücudun mevcut yükünü taşıyabilmek için bölüm bölüm olacak şekilde topuk tabanında sıralıdır.

Bu yağ dokusunun uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak aşınması, ayağın yük taşıma özelliğini kaybetmesine ve zamanla çeşitli ağrıların oluşmasına sebep olabilir.

Nasır nedir, neden olur? Ayak nasırı belirtileri ve tedavisi

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ise kösele tabanlı ayakkabılardan uzak durulmalı, aksine yumuşak tabanlı ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca sabahları yataktan kalktıktan sonra ayak tabanını esnetmeye faydalı olacak egzersizler yapılabilir. Ayakta ağrıyan bölgeler varsa, her gün 1-2 dakika kadar masaj yapılabilir.

Uygun olmayan ayakkabı kullanımı nasırı tetikleyebilir

Ortalama olarak 12 saatlik bir mesaisi bulunan kişiler nasır problemi yaşayabilir. Uzun ve yorucu çalışma saatleri, rahatlık şartlarına sahip olmayan yanlış ayakkabı seçimi ve sabit duruş nasırın oluşmasına yol açar. Nasır, ayak tabanında oluşabildiği gibi parmak aralarında da görülebilir.

Ayakkabı seçerken görselliğe değil rahatlığa bakılmalı

10 saat ve üzeri sürelerde ayakta çalışan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında ayakkabı seçimi gelir.

Bu kişiler, ayakkabı satın alırken renk ve şekil özelliklerine değil ayak sağlığına özen göstermelidir. Ayrıca mesai sonunda ayaklar şişebildiği için, giyilecek ayakkabı günlük ayakkabılardan yarım veya 1 numara büyük olmalıdır.

Satın alınan ayakkabı ise yalnız tek ayakta değil iki ayakta birden denenmelidir.

Ortopedik özellik olmazsa olmaz

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde bot ya da çizme alınacaksa tercih, elastik tabana sahip olan ortopedik modellerden yana kullanılmalıdır. Kış sonunda rafları alacak yazlık ayakkabılar ise yine ortopedik ve ayağın hava almasına olanak sağlayan türde olmalıdır.

Ayakkabı seçimi sırasında plastik içerikli ayakkabılar ve deri babetlerden de uzak durulmalıdır. Çünkü bu türdeki ayakkabılar ayakların terlemesine ve mikropların oluşmasına yol açabilir.

Çalışma şartları gereği topuklu ayakkabı giymek zorunda olanlar ise 5 cm’den yüksek olmayan ayakkabılar tercih etmelidir.

Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Ayak sağlığı için nelere dikkat etmeli?

Ağrı sorununu silikon tabanlık çözebilir

Gün içerisinde sürekli ayakta kalan kişilerin ayakkabı tabanına yerleştireceği silikon tabanlık, daha yumuşak bir basış elde edilmesine ve ayak tabanında oluşan ağrıların azaltılmasına katkı sağlayabilir. Bu tabanlıklar ayrıca kişinin kemikli olan bölgelerinin korunmasına da yardımcı olur.

Ödem oluşumuna karşı ılık ve tuzlu su

Ayak sorunlarını en aza indirebilmek için birtakım bakım yöntemlerinin uygulanması gerekir. Gün sonunda ayakların yıkanması da bu yöntemlerin başında gelir.

Fakat ayakları yıkarken kullanılan suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayaklar yıkandıktan sonra ise mutlaka bir havlu yardımıyla kurulanmalıdır.

Ayakları ılık ve tuzlu içinde bekletmek ödem oluşumunu hafifletebilir.

Terleme ve kokuyu pamuklu çorapla önleyebilirsiniz

Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakları biraz olsun rahatlatabilmek için aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeye özen göstermek gerekir. Bu durum, ayaklarda oluşacak terleme ve kötü kokuları önlemeye yardımcı olabilir. Her bireyin ayak ve cilt yapısı farklılık gösterir. Bu nedenle bazı kişilerin ayaklarında aşırı terleme yaşanabilir.

Bu terlemeleri engelleyebilmek için işe ilk önce ayaktaki bakteri miktarını azaltmakla başlanmalıdır. Bunun için de alüminyum içeren kremler kullanılabilir.

Belli periyodlarla antiseptik içeren ilaçlarla ayakları yıkamak da kötü koku oluşumunu önleyebilir. Ayrıca kapalı ayakkabıların içine giyilecek çorapların muhakkak pamuktan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Çünkü naylon çoraplar ayakların terlemesine ve ayakta kötü koku oluşmasına zemin hazırlar.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tuem-guen-ayakta-calisanlar-dikkat/

Uzun süre ayakta kalanlar için ayakları koruma önerileri | Anneysen.com

Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!
Beğen Yorum Yap 3 dakika 06/06/2018

Hareketsiz ve sürekli oturarak çalışmak ya da uzun saatler ayakta kalmak ayak sağlığında problemlere yol açabilir. Özellikle hostesler, stand/karşılama ho

Hareketsiz ve sürekli oturarak çalışmak ya da uzun saatler ayakta kalmak ayak sağlığında problemlere yol açabilir. Özellikle hostesler, stand/karşılama hostesler, satış danışmanları ve kuaförler hem dermatolojik hem de ortopedik yönden ayak sağlığı açısından riskli meslek grupları.

Central Hospital'dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan, uzun çalışma saatlerinin yarattığı olumsuz etkilere karşı ayaklara nasıl bakım yapılabileceği konusunda bilgiler verdi.

 • Günde ortalama 6 ile 8 saat sabit olarak ayakta durarak çalışmak bacakta ve ayakta şişmelere sebep olabilir.
 • Günde ortalama 10 saat ve üzeri sabit olarak ayakta durarak çalışmak şişmelere ek olarak, karıncalanma hissine ve su toplamaya neden olabilir. İlerleyen safhalarda bu kişilerde varis problemi de görülebilir.
 • Ayrıca gün içinde sürekli ayakta kalındığında ayaklarda topuk dikeni de oluşabilir.
 • Günde ortalama 12 saate yakın ayakta çalışan kişilerde görülen diğer bir sorun da nasırdır.

Ayakları korumak için öneriler

 • Uzun süre ayakta çalışan kişilerin belli aralıklarla oturarak dinlenmeleri gerekir.
 • Çalışma süresi bakımından varis riski olan kişilerin varis çorabı kullanmaları bacaklarda dinlendirici etki sağlayabilir. Varis çorapları varisi tamamıyla tedavi etmese de bacakların yorulmasını ve yeni varis oluşumlarını engellemede yardımcı olur.
 • Kösele tabanlı ayakkabılar topuk dikenine yol açabildiğinden yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Sabahları ayak tabanını esnetecek egzersizler yapılabilir ve gün içinde bu egzersizler birkaç kez tekrarlanmalıdır. Ek olarak; ağrıyan bölgeyi her gün 1-2 dakika ovalayarak masaj yapmak da ağrıları dindirebilir.
 • İş bitiminde ayaklar ılık su ile yıkanmalı ve sonrasında havlu ile kurulanmalıdır.
 • Ayakları tuzlu ılık su içinde yarım saat tutmak da ayaklarda oluşan ödemi geçirebilir.
 • Ayrıca ayakların altına koyulacak bir yastıkla yükseklik sağlanarak kan dolaşımı hızlandırılabilir.
 • Topukta çatlamalar varsa gece yatmadan önce nemlendirici sürülerek çorap giyilmesi önerilir. Eğer topuk ve ayaktaki çatlaklar çok derinse enfeksiyon riski nedeniyle durum uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.
 • Diyabet, egzama, sedef ya da nasırı olan kişiler her ayak yıkamadan sonra ayaklarına nemlendirici sürmelidirler.
 • Ayakkabılar uzun süre ayakta kalıyorsa, ayakkabıda bakterilerin ürememesi için sonraki gün farklı ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Kişide ayakların aşırı terlemesi problemi varsa alüminyum içeren kremlerle terleme önlenmelidir.
 • Düzenli olarak her gün antiseptik içeren ilaçlar ile ayak banyosu yapmak kötü koku ve enfeksiyonu engeller.
 • Antibakteriyal sabunlar kullanarak da ayak hijyeni sağlanabilir ve kötü koku oluşmasına mani olunabilir.
 • Naylon çoraplar terleme ve kötü kokuya neden olacağından kapalı ayakkabı kullanımında içine mutlaka pamuklu çorap giyilmelidir.
 • Ayak bakımında diğer önemli nokta ise tırnak kesimidir. Batık oluşumunu, mikrop ve bakteri üremesini engellemek için tırnaklar etin hemen üzerinden – fazla dipte olmayacak şekilde- düz kesilmelidir. Tırnak araları belirli periyotlarla fırçalanmalıdır.
 • Ayaklara belli aralıklarla ayak peelingi de yapılabilir. Kullanılan ürünlerin dermokozmetik olmasına özen gösterilmelidir.

Doğru ayakkabı seçimi

 • Çalışma saatlerinin sonuna doğru ayaklar şişeceğinden ayakkabının normalden 1/2 veya 1 numara daha büyük olmasına özen gösterilmelidir.
 • Ayağa sıkı gelen, sert ve dar ayakkabılar nasır oluşumuna ve mantar enfeksiyonuna zemin hazırladığından ayağı sıkmayan, öne doğru ucu sivri olmayan ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayaklar arasında numara farkı varsa büyük olan ayak numarasına göre ayakkabı almak daha doğrudur.
 • Ayrıca silikon tabanlık kullanılması yüzeye daha yumuşak basmaya, ayak tabanındaki ağrılarının azalmasına yardımcı olur ve ayaktaki kemikli bölgeleri korur.
 • Kış aylarında bot ya da çizme alırken de ortopedik modeller tercih edilmelidir. Ayakkabı tabanının elastik olması çok daha rahatlık sağlar.
 • Ayak kokusunu engelleyen özellikte olması önemlidir.
 • Yazlık ayakkabıda en önemli nokta ayağın hava alabilmesidir.
 • Bu sebeple hava alabilen ortopedik ayakkabılar giyilmelidir.
 • Babet benzeri bir ayakkabı alınacaksa deri ve yün tarzı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • İş gereği topuklu ayakkabı giyilecekse topuğun 5 cm'den yüksek olmaması gerekir.

Önceki makale Dış kulak enfeksiyonu riski yaz aylarında artıyor Sonraki makale Uzun ve sağlıklı bir uçak yolculuğu için 10 ipucu

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-uzun-sure-ayakta-kalanlar-icin-ayaklari-koruma-onerileri_1961

Gün içinde uzun süre ayakta kalanlar dikkat!

Sürekli Ayakta Ya Da Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız Dikkat!

Gün içerisinde uzun saatler boyunca oturarak çalışanlar, sürekli hareketsiz kalmaya bağlı bazı ergonomik problemler yaşayabiliyor.

Fakat oturarak mesai geçirenler kadar sürekli ayakta kalarak çalışanlar da birçok ayak sağlığı sorunuyla karşılaşabiliyor.

Siz de uzun saatler boyunca ayakta durarak çalıştığınız için ayaklarınızda çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor musunuz? Peki, bazı ayak bakımı önerileriyle bu problemlerden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan,“Gün içerisinde 6-8 saat kadar ayakta kalmak, bacakların alt kısımlarında, özellikle ayaklarda yorgunluk oluşmasına yol açar. Yavaşlayan kan dolaşımına vücut tepkime yaptığında ise bacakta ve ayakta şişmeler meydana gelebilir” diyor.

Hostes, garson, AVM çalışanı, güvenlik görevlisi veya tezgahtar gibi mesleklere mensup olanlar, uzun süre ayakta çalışmaları nedeniyle bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu problemlerin başında ise ayak sağlığı sorunları geliyor. Gün içinde sürekli ayakta kalarak çalışan kişilerin en fazla yaşadığı rahatsızlıklar arasında ortopedik ve dermatolojik problemler sayılıyor.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.