Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

içerik

Şeker yemeyen çocukların dişleri de çürür

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek gerektiğini söyledi.

Doğru bilinen yanlışlara dikkati çeken Arıca, “Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı nedeniyle çocuklarda yetersiz beslenme, kilo alamama, kaygı bozuklukları, psikolojik sorunlar ve konuşma bozuklukları gelişebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Parmak emme, biberon, emzik kullanımı, ağız solunumu, dilin yutkunma sırasında alt veya üst ön dişlerin arasına sokulması olarak tanımlanan atipik yutkunma gibi alışkanlıkların da tedavi edilmediklerinde çene ile yüz gelişimini olumsuz etkileyebildiğini vurgulayan Arıca, “Diş sağlığıyla ilgili bazı hatalı bilgilerin faturası, çocuklarımız için ağır olabiliyor.” dedi.

Süt dişleri tedavi edilebilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, çocuklarda diş sağlığına ilişkin doğru bilinen yanlışlarla ilgili şu bilgileri verdi:

 • “Süt dişleri dökülecekleri için tedavi edilmez bilgisi yanlıştır. Doğrusu, süt dişleri çiğneme, konuşma ve estetik fonksiyonlarının yanı sıra düşme zamanına kadar kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için koruyor ve böylece doğal bir yer tutucu görevi görüyor. Tedavisinde geç kalınan süt dişlerinin düşme zamanından önce kaybedilmesi durumunda, kalıcı dişlerin çıkmasında problemler yaşanabiliyor. Erken kaybedilen süt dişleri nedeniyle beslenme ve konuşma bozuklukları görülebiliyor. Çocuk şeker ya da çikolata yemiyor diye dişlerinin çürümeyeceği bilgisi doğru değildir. Günlük hayatımızda tükettiğimiz ekmekle makarna gibi karbonhidrat içeren ve özellikle diş yüzeyine yapışma oranı yüksek olan besinler de diş çürüğü gelişimine sebep oluyor.”

İlk dişin çıkmasıyla birlikte çürük oluşabilir

Arıca, bebeklerde ağızda ilk dişin çıkmasıyla birlikte diş çürükleri oluşabildiğini dile getirdi.

Uyku sırasında ağızda tükürük akışının da azalmasıyla, gece beslenmesiyle alınan sütün, ağızda birikerek bakterilerin çoğalmasına ve diş çürüğü oluşumuna neden olabileceğini ifade eden Arıca, şöyle devam etti:

 • “Bu nedenle bebeklerde ağızda ilk dişin görülmesiyle birlikte annenin parmağına takılabilen parmak fırçaları ya da 0-3 yaş fırçalarıyla dişler temizlenmeye başlanmalıdır. Üç yaşına kadar flor içermeyen diş macunları diş fırçasına sürüntü şeklinde uygulanabilir. 3 yaşından itibaren, çocuğun tükürmeyi de öğrenmesiyle florürlü diş macunu kullanılabilir. Sallanmaya başlayan süt dişleri çekilirse kalıcı dişler çarpık çıkmaz. Doğrusu, çocuklarda ortalama 6 yaş civarında süt dişleri düşerek kalıcı dişler çıkmaya başlar. Bu fizyolojik bir süreçtir ve sallanan dişe hafifçe dokunmak kalıcı dişe herhangi bir zarar vermiyor. Bazen süt dişi henüz düşmeden, kalıcı diş süt dişinin arkasından çıkmaya başlayabiliyor. Bu durumda süt dişi kendiliğinden düşemeyecek gibiyse bir diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebiliyor.”

En geç 1 yaşından itibaren diş muayenesi

Prof. Dr. Vefik Arıca, Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi tarafından ilk diş muayenesinin en geç 1 yaşından itibaren yapılması ve 6 ayda bir de rutin kontrollere devam edilmesinin önerildiğini, böylece bebeğin diş gelişiminin yakından takip edilebileceği ve ebeveynlerin beslenmeyle ağız hijyeni konusunda bilgilendirilmesinin sağlanacağını vurguladı.

Süt dişine kanal tedavisi yapılmasının kalıcı dişe zarar vereceği düşüncesinin de yanlış olduğunu dile getiren Arıca, şöyle devam etti:

 • “Doğrusu, süt dişlerinde oluşan bir çürük gibi durumlarda dolgu yeterli olmuyor ve dişe kanal tedavisi yapılması gerekiyor olabilir. Süt dişine yapılan kanal tedavisi sadece o dişin sinirleri ve köküne yapılan bir tedavi. Kemiğin içinde gelişmekte olan kalıcı dişle süt dişinin kökleri arasında herhangi bir bağlantı mevcut değil. Bu nedenle kalıcı dişe zarar vermiyor. Diş çürüğünün bulaşmayacağı bilgisi de doğru değildir. Diş çürüğü yapan mikroorganizmalar tükürükle bulaşabiliyor. Özellikle anne-baba tarafından bebeğin dudaktan öpülmesi ya da bebeklerini beslerken verilen çatal, kaşık, biberon gibi malzemelerin sıcaklığını kontrol etmek veya kirlenen emzikleri temizlemek gibi nedenlerle kendi ağızlarına sokulması sonucu çürük bakterileri bebeğe geçebiliyor.”

Çocuklarda diş ipi kullansın

Arıca, süt dişlerinin yapı itibarıyla diş aralarında besin birikimine oldukça elverişli olduğunu, bu nedenle çocuklarda da gerekirse ebeveyninin de yardımıyla diş ipi kullanılabileceğini ifade etti.

Süt dişi olan çocukların ağzının kokmasının normal olmadığını dile getiren Arıca, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar ve bademcik iltihaplanması sonucu ağız konusu oluşabileceğini vurguladı.

Arıca, süt dişlerini fırçalarken diş etlerinin kanamasının normal olmadığını ifade ederek, “Doğrusu dişleri fırçalarken diş eti kanaması normal bir durum değildir ve diş eti iltihabının en önemli belirtisidir” diye konuştu.

7 maddeyle Alzheimer'ı kendinizden uzak tutun

Boyun fıtığında doğru bilinen yanlışlar

Evden kovulan kız tedavi edilecek

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/seker-yemeyen-cocuklarin-disleri-de-curur-3401868

Süt Dişi Çürükleri

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

Bebeğin doğumundan sonra 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, süt dişleri olarak adlandırılır. 6. Ayda alt çenede iki ön dişin çıkması ile başlayan diş çıkarma süreci, 30-36. aylar arasında tamamlanır. Süt dişlerinin çıkması tamamlandığında alt çenede 10 tane, üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi çıkması beklenmektedir.

Süt dişleri 7 yaşındaki çocuklarda alt çenedeki ön dişlerden başlar ve 8. yaşın sonuna kadar yerlerini daimi dişlere bırakır. 9 yaşından itibaren çocuklardaki üst çene dişleri ön dişlerden başlayarak 12 yaşın sonuna kadar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaktadır.

Süt dişlerinin çıkma zamanı ve kalıcı dişlere dönüşme zamanı, kişilerin genetik yapıları ve de beslenme kaliteleri ile de ilgili olarak değişkenlik göstermektedir.

Dişler üç tabakadan oluşmaktadır. Dışta bizim gördüğümüz beyaz kısmı oluşturan diş minesi, diş minesinin altında dentin tabakası ve de en içte dişin kalbi olarak adlandırabileceğimiz pulpa (diş özü) tabakası.

Diş minesi dişin en sert kısmı olup, yediğimiz ya da içtiğimiz besinlerin ısısından dişlerimin etkilenmesini engellemektedir. Eğer yiyeceklerin ısısından rahatsız olmaya başladıysak, diş minesinde bir çatlak veya incelme söz konusu demektir.

Yediğimiz yiyeceklerin veya içeceklerin bir kısmı mideye gönderilemeyip ağızımızda, dişlerimizin arasında kalır. Bu kalıntılar ağız içi ortamı kendisine yaşam alanı edinen mikroorganizmalar için besin kaynağıdır.

Mikroorganizmalar bu kalıntılarla beslendiklerinde, ortama asit bırakırlar. Bir süre sonra asite dayanamayan mine tabakası incelir, üzerinde çatlaklar oluşur ve sonunda erir.

Bu erime sonucunda diş çürük olarak nitelendirilir.

Dişin mine tabakası eridiğinde, mikroorganizmalar dişin dentin tabakasına girer. Bu tabaka, bakterilerin üremesi için çok daha verimli bir ortamdır. Dentin tabakasına ilerleyen bakteriler, hızlı bir şekilde üremeye devam ederek, dişin pulpa bölgesine ulaşırlar.

Dişin pulpa bölgesine ulaşan bakteriler, dişte apse ve dayanılmaz ağrılar oluştururlar. Dişin apse yapmasına rağmen doktora başvurulmadığında, diş ölecek ve ağrı kesilecektir. Ancak dişteki iltihap diğer dişleri ve de diğer dokuları tehdit etmeye devam edecektir.

Süt Dişi Çürükleri Neden Olur?

Süt dişlerinin içeriğinde, kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde bulunmaktadır. Organik madde miktarının fazla olması ve kalsiyum oranının azlığı, süt dişlerinin yerleşik dişlere oranla daha kolay ve daha hızlı çürümelerine sebep olmaktadır.

Bebeklerin emziklerine reçel, bal gibi şekerli gıdaların sürülerek henüz dişleri tam olgunlaşmamışken onları bu tarz şekerli gıdalara alıştırmak en büyük hatalardan biri olmaktadır. Ayrıca 2 yaşından sonra emzik kullanımına devam etmek ve de parmak emme gibi alışkanlıklar, süt dişlerinin çürümelerini kolaylaştırmaktadır.

Çocuklara uyku arasında süt, meyve suyu gibi gıdaların verilmesi bir beslenme düzensizliği oluşturmasının yanı sıra, süt dişlerinde çürükler oluşmasını da kolaylaştıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin biberonla uyumasına izin verecekseniz, diğer besinlerle değil de su dolu bir biberon olması çürük riskini azaltacaktır.

Çocuklara mümkün olduğunca erken yaşta diş fırçalamanın öğretilmesi ve de alışkanlık haline getirmesinin sağlanması, çürüklerin önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Çocuklara sürekli şekerli gıdalar vermek ya da ilkokul dönemine gelen çocukların kantinden şekerli gıdalar temin ederek devamlı olarak bu tür besinleri tüketmesi dişlerin çürümesindeki en büyük etkenlerden biridir.

Çocuğun tüketiminin kısıtlanması mümkün olmasa bile, bu tarz besinlerle beslendikten sonra dişlerini fırçalamasının sağlanması ya da ağızının çalkalanmasının gerekliliğinin öğretilmesi, onu da yapmıyorsa su içmesinin faydalı olacağının öğretilmesi süt dişlerinin sağlığı açısından önemlidir.

Her türlü önlem alınmasına rağmen, genetik faktörlerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çocuğun tükürük yapısının veya dişlerin çürüğe meyilli bir yapıda olması gibi faktörler daha farklı önlemlerin alınmasını da gerektirebilmektedir.

Süt Dişi Çürüklerinin Önemi

Süt dişlerinin geçici bir dönem için ağızda bulunuyor olması, birçok anne babanın bu dişlerin sağlığını önemsememesine sebep olmaktadır. Oysaki kalıcı dişlerin tohumlarına (germlerine) da zarar veren çürük süt dişleri, tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Çocuğun sadece ağrıya maruz kalmasından ziyade, ağız kokusu, çiğnemede zorluklar, beslenme bozuklukları, estetik olmayan ve de arkadaşlarının dalga geçmesine sebep olan görüntüye sahip olmasına neden olur.

Tedavi edilmeyen çürük dişler ilerleyen dönemlerde çekilmek zorunda kalır ve de çekilen diş ileride diş çarpıklığına ve çene gelişiminde bozukluklara sebep olur.

Çocuğun çürüyen dişinde ağrı oluşacağından, çocukta yemek yeme konusunda isteksizlik görülecektir. Bunun sonucunda da iyi beslenemeyen çocuk gelişim geriliği gösterecektir.

Çocuğun tedavi edilmeyen çürüğü iltihaplandığında ise, dinmek bilmeyen sızıları sonucunda uyku bozuklukları yaşamasına ve de gün içerisinde de sürekli huzursuz, huysuz bir tavır sergilemesine sebep olacaktır.

Komşu dişlere bulaşan iltihap ilerleyen dönemlerde dişin destek dokularında kayıplara ve de çenede kemik kaybına sebep olabilmektedir. Ön dişlerde oluşan ve de ilerleyen çürükler tüm bu etkilerin yanı sıra konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır.

Süt dişlerinin hepsi bir anda dökülüp yerine kalıcı dişler gelmemektedir.

Bu sebeple yeni çıkan ve henüz tam olarak sert mine tabakasını oluşturmamış olan kalıcı dişler, etraflarındaki çürük dişlerden sıçrayan bir çürük veya iltihap sonucunda daha olgunlaşmadan çürüyebilmekte veya enfekte olabilmektedir.

Henüz 7-8 yaşına gelmiş bir çocuk, süt dişlerinden sıçrayan çürük sebebiyle kalıcı dişini kaybedebilmekte ve de kanal tedavisi olmak zorunda kalabilmektedir.

Süt dişlerin hemen altında yer alan kalıcı diş tomurcukları, süt dişinde ilerleyen bir çürüğün iltihaba dönüşmesi durumunda zarar görebilmektedir. Kalıcı diş tomurcuğunun yapısında ve renginde kalıcı bozukluklar meydana gelebileceği gibi, iltihabın diğer süt dişlerine sıçraması ya da kemik erimesi durumunda gömülü kalabilmektedir.

Çürükteki ağrı sonucunda çocukta tek taraflı çiğneme alışkanlıkları gelişebilmektedir. Bu alışkanlık kalıcı dişler çıktıktan sonra da devam ederek ilerleyen dönemde diş taşı oluşumuna ve çene ekleminin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Süt Dişi Çürükleri Tedavisi

Süt dişi çürüklerinde mutlaka diş hekimine başvurulmalı ve de çürük ilerlemeden tedavisi sağlanmalıdır.

Çürük tedavisi, çürük oluşan dişin içerisinin mikroorganizmalardan ve de besin kalıntılarından temizlenerek dolgu yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Ancak çürük ilerlemişse kanal tedavisi ve hatta dişin çekimi bile gerekebilmektedir.

Genellikle çocuklar bu ağrılı tedavilere uyum gösteremediğinden, tedavi genel anestezi altında yapılmak zorunda kalınır.

Süt Dişi Çürükleri Nasıl Önlenebilir?

Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha hassas bir yapıdadır ve de çürümeleri daha kolaydır. Bu sebeple ağız hijyenine nasıl dikkat edeceği çocuğa mümkün olan en erken yaşta öğretilmelidir.

Çocukların büyüklere oranla daha kolay alışkanlık edindiği de göz önünde bulundurularak, çocuk dişlerini düzgün fırçalayamasa bile önce onun fırçalamasına izin verilmeli ve akabinde bir yetişkin tarafından dişleri fırçalanmalıdır.

Dişleri yeni çıkmaya başlayan küçük bebeklerde ise, diş ıslak bir gazlı bez ile temizlenmeli ve uyumadan önce bebeğe su içirilmelidir.

Çocuğunuzun parmak emme ve emzik alışkanlıklarını en geç 3 yaşında bırakması için gerekirse bir psikologdan yardım alın.

Bebeğinize uyurken sadece su verin. Kesinlikle süt veya başka bir besin maddesi ile dolu bir biberonla uyutmayın.

Emziği veya biberonu şekerli gıdalara bandırarak bebeğinizi şekere alıştırmayın.

Çocukların çok fazla şekerli gıdalar tükettikleri bilinmektedir. Şekerli gıdalar tükettikten sonra dişlerini fırçalamaları gerektiğini ya da ağızlarını çalkalamaları gerektiğini çocuklara öğrettiğinizde, çürükleri biraz daha uzak tutabilirsiniz.

İlk kalıcı dişler çıkmaya başladığında, çocuğunuzun dişlerinin çürümeye olan yatkınlığını diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Eğer çürümeye yatkın bir diş tipine sahipse, fissür örtücü ile çocuğunuzun kalıcı dişlerini koruma altına alabilirsiniz.

Çekilmek zorunda kalınan bir süt dişi olduğunda, komşu dişler bu alana kayarak alttan gelen dişin çıkışını engelleyebilirler. Bu sebeple diş hekiminizden yer tutucu uygulanmasını isteyin.

Çocuğunuzun dişlerine yüzeysel florid uygulanması ile direnç kazandırılabilir.

Ve tabi ki çocuğunuzla birlikte düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Источник: https://evdesifa.com/sut-disi-curukleri/

Süt Dişlerini Koruma Yöntemleri

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

Süt dişlerinin önemi çocuklarımız için tartışılmazdır. Çocuklarımızın dişleri, yeme ve çğneme alışkanlıkları başladığından itibaren titizlikle korunmalı ve hijyeni sağlanmalıdır. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için önlemler küçük yaşlarda alınır.

Sağlıklı diş ve dişetileri bebeklik döneminden itibaren gelişmeleye başlar, bu sebeple dişlerin küçüklükten itibaren bakımın yapılması gerekir.  Fakat çocuklar bu hijyeni ve bakımı henüz kendileri üstlenebilecek kadar sorumluluk sahibi olmadıklarını, bu bakım ve hijyeni sağlamak ailelerin görevidir.

İleride daha ciddi ve uğraştırıcı sorunlar yerine bebeğin dişlerinin ilk çıkmasından itibaren temizliğine ve bakımına önem göstermeniz gerekir.

Ağız ve diş sağlığı, bebeğinizin ilk dişi çıktıktan sonra başlar. Süt dişler ”nasılsa düşecek” şeklinde düşünülerek ihmal edilmektedir. Ancak durum böyle değildir.

  Süt dişler, çocukların şeker tüketimi, şekerli besinler tüketmeleri gibi faktörlerle daha hızlı çürüme gösterir.

Bunun dışında diş temizliğine de henüz yetişkinler kadar önem veremedikleri ya da vermek istemedikleri için küçük yaramazların dişleri daha çabuk çürümeye başlar. Tekrar hatırlatmakta fayda var:

Süt dişler de en az kalıcı dişler kadar değerlidir

Süt dişleri yaklaşık olarak altıncı aydan itibaren çıkmaya başlayabilir. Çoğunlukla ön tarafta çıkar. Süt dişlerin tamamlanması 3 yaşı bulabilir. Bebeğiniz 3 yaşındayken ağzında toplamda 20 diş bulunur.

Özellikle ülkemizdeki ‘’süt dişleri nasılsa dökülecek” kanısı ile gelen yanlış düşünceler kesinlikle desteklenmemelidir. Süt dişleri doğum zamanından itibaren ergenliğe dek işlev görmektedirler. Yapıları elbette ki kalıcı dişlere oranla daha farklı olmaktadır.

Şayet süt dişleri olması gerekenden daha erken bir zamanda çürür ise ya da ve çekilmesi gerekirse yan dişler kayar. Bu sebeple alttan süren kalıcı dişlere yer bırakmaz.  Bu sebeple kalıcı dişlerde çapraşıklık meydana gelir. Bu çapraşıklar da ortodontik tedaviyi gerekirir.

Öte yandan çürüyen süt dişler tedavi edilmezse, kronik bir iltihapa yol açabilir. Bu durumda hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı kötü etkilenebilir. Tüm bu sorunlara maruz kalmamak adına, süt dişlerine nasılsa düşecek gözüyle bakmamak, önem vermek gerekir.

Bunun dışında süt dişler, kalıcı dişlere rehberlik yapmaktadır. Bu sebeple çocuklarımıza ağır hijyeni ve bakımın önemini anlatmalıyız.

Çocukların Dişlerinin Çürümesinin 3 Temel Sebebi

Süt dişleri kalıcı dişlere nazaran daha fazla organik madde içerir. Bu sebeple süt dişleri kalıcı dişlerden daha hızlı ve kolay çürüme yaparlar.

Çocuklar, henüz bu konuda tecrübesiz ve pek duyarlı olmadığı için çürüğün erken dönemlerde belirti verdiği soğuk ve sıcak duyarlılığını fark edemezler. Çürükleri yalnızca diş çok ağrıdığı zaman fark edebilirler. Ancak bu sürece gelindiği zaman dişin çekilmesine gerek olabilir.

Çocuklarımız ne yazık ki ağız bakımını o kadar eğlenceli bulmadığı için ilgilenmezler. Diş ve ağız bakımını çocuğa kazandıracak olan ailesinin tutumudur. Bunun yanında çocuğun el yetenekleri ve merakı, annesi ve babasını dişlerini fırçalarken görme ve teşvik duyguları da çocuğunuzu dişleri fırçalamaya yönlendirecektir.

Çürük Oluşumunu Engellemek Mümkün Müdür?

Çürüğün tamamen engellenebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Ancak alınabilecek önlem ve tedbirler çürüğün oluşmasını geciktirebilir. Çürüklerin daha küçük boyutlarda olmasını sağlayabilir.

Fissür Örtücüler:
Azı dişlerinde, çiğneme yüzeylerinde fissür ismi verilen küçük çukurcuklar mevcuttur. Bu çukurlar, fissür örtücü denilen bir işlem ile korunabilmektedir.

Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları kolayca ve doğru şekilde temizleyemezler. Bu sebeple besinler bu girintilere yerleşir ve orada çürüklerin oluşması için uygun ortam hazırlanır.

  Fissür örtücü ile arka dişler üzerindeki bu oluklar kapatılır.

Bu örtücü; beyaz, şeffaf renkli, sıvı şeklinde plastik maddedir. Diş oluklarına tutunması ile boşlukları doldurur.  Dişin dışına hiçbir zarar vermeyen bu örtücü, dişlerin çürüğe karşı muhafaza edilmesini sağlıyor.

Fissür örtücü düşse dahi, ilerleyen zamanlarda dişin çürümesini engeller.Şayet düşmesinin ardından 6 ay sonra tekrar bu örtücü uygulanır ise, çürüğe karşı olan bariyer etki devam eder. Ancak örtücü tek başına koruma sağlamaz. Dişlerin fırçalanması ihmal edilmemelidir.

Flor Uygulaması:
Çürüğü engellemenin ya da geciktirmenin farklı bir alternatifi de çüreğe karşı dişin direncinin sağlamlaştırılmasıdır. Dişlere yüzeysel flor uygulanır ve bu sayede diş direncini kazanmış olur.

Dişlerin Fırçalanması: 

Çocukların büyüdüklerinde de dişlerinin hijyenini sağlama alışkanlığı çocukluktan itibaren kazanılır. Bu alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu da henüz küçükken çocuğa dişlerinin fırçalanmasının ne kadar önemli olduğunu anlatmaktır.  Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama ile dişlerde çürük oluşma riski azaltılır.

Diş Fırçası Ve Macun Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun yaşına uygun fırçayı seçmeniz oldukça önemli. Yumuşak ve naylon kıllı fırçalar seçmeniz gerekmektedir.  3 yaşından küçük çocuklar macunu yutabilir, bu sebeple bu yaşın altındaki çocuklara macun önerilmez. Diş fırçasına macunlar nohut büyüklüğünde koyulmalı, fırça ya da macun fırçalamadan önce ıslatılmamalı.

Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için:

Çocuğunuz dişlerini fırçalarken siz de dişlerinizi onun yanında fırçalayın ve bu işi eğlenceli hale getirin. Hatta ona her gün için farklı renkte diş fırçası alabilirsiniz. Böylece günleri ve renkleri de öğrenirken diş temizliğini de sağlayacaktır.Ya da farklı macunlar alarak, hergün hangi macunla fırçaladığını tahmin etmesini sağlayan. Diş fırçalamayı oyun haline getirin.

Dişlerin hangi günler ve hangi saatler fırçalandığına dair çocuğunuzla bir pano oluşturun. Bu panoya her fırçalamadan sonra çarpı koyun.

Banyonuza bir kum saati ya da alarm koyabilirsiniz. Böylece iki dakikalık fırçalama süresini tam zamanında sağlamaya çalışacaktır.

Çocuğunuz çürüğün ne olduğunu bilmediği için şeker ve türevlerini yemekten çekinmeyecektir. Ona çürüğün nelere sebep olabileceğini uygun bir dille anlatın.

Источник: https://www.dentaluna.com/sut-dislerini-koruma-yontemleri/

Süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakırken..

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

 İlkokul çağında gelen çocukların başına gelecek ilk olaylardan biri de süt dişlerinin düşüp yerine kalıcı dişlerin çıkması. Çocuk için bu bir büyüme emaresi.  Bizim evdeki 6 yaş çocuğunun üst iki dişi de düştü yakın zamanda. Bu vesileyle Uzman Doktor Selin Özkaya Çoban'a süt dişlerinin yenilenmesi ile ilgili merak ettiklerimi sordum…

Çocukların hangi yaşlarda kaç dişi vardır?

 1. aydan itibaren başlayan diş çıkarmalar 24 ile 30. aya kadar 20 adet süt dişiyle tamamlanır. 6 yaşına bunların yanına 4 adet daimi azı dişi eklenir. Ağızda toplamda 24 adet diş varken, süt dişler sallanmaya başlar. Ve artık bundan sonra dişleri sayıca saymak anlamını kaybedebilir.

Süt dişlerinin düşüp kalıcı dişlerin yerini alması sırasında nelere dikkat edilmeli?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamak, ikinci ve bir o kadar önemli  diğer görevi ise kendilerinin yerine gelecek olan daimi dişlerin yerini koruyarak doğal yer tutuculuk  ve daimi dişe rehberlik yapmaktır. Yani daimi dişler nereye çıkacaklarını önlerindeki süt dişi kökünü gördüklerinde anlarlar ve o kökün hareketini takip ederler.

Süt dişi erken çekildiği zaman oluşan boşluk,  dişlerimizin sonsuza kadar yapacağı  daimi ileri ve aşağı hareketi sebebiyle kapanmaya başlar ve  hem yer kapandığı için  doğal yer tutuculuk fonksiyonu  ortadan kalkar hem de rehberini kaybeden daimi diş artık nerden nereye hareket edeceğini bilemez. Bu tür erken  süt diş kayıpları ve hatta daimi dişlere tutulan alanın küçülmesine sebebiyet veren  süt dişi çürükleri de ortodontik sorunların oluşmasına sebep olur.

Süt dişlerinde çürük varsa kalıcı dişlere etki eder mi, nasıl önlem alınmalıdır?

Süt dişleri ile ilgili yapılacak en önemli şey onlara çok iyi bakmak. Ben 2 yaşındaki oğlumun  ağzını, dilinin üzerindeki süt kalıntılarını doğduğundan beri parmak fırçalarla temizliyorum, çıkan ilk dişinden itibaren de her yemekten sonra fırçalıyorum.

Nasılsa değişecek, bunlar gidecek yerine başkaları gelecek gibi düşünmek yapılacak en büyük yanlış ve uzun yıllar yapıldı. Ama artık süt dişlerinin önemi biliniyor. Düzenli fırçalama, sağlıklı beslenme ve 6 ayda bir diş hekimi kontrolü çocuğunuzun süt dişlerini korumaya yeter.

İyi fırçalanamayan, ya da fazla öğürme refleksi olan veya  ağzına fırça girmesi zor olan çocuklara havuç, elma gibi bol lifli sert gıdalar yedirmek, doğal bir mekanik fırçalama etkisi yaratabilir. İyi fırçalayamıyorsak şeker ve çikolata yedirmemek, sağlıklı beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekir.

 Bunlara rağmen çürük oluştuysa çürükler çok küçükken yakalamak ve hemen dolgularını yapmak, iyi temizlenemeyen ve beslenmesi karbonhidrat ağırlıklı çocuklarda 6 ayda 1 flor  ve fissürsealant uygulaması  yapmak tekrar çürük oluşmaması adına yardımcı olacaktır.

 

Henüz daimi diş gelmemiş dişetinde hassasiyet veya acı olmaz, varsa yanlış diş fırçalama veya diş eti iltihabı düşünülebilir. Süt dişlerinin zamanında düşmesi doğal bir süreçtir, yeni diş  gelene kadar doğru süresi kadar boş kalması da doğal bir süreçtir.

Doğal süreçlerde asla acı veya sorun ile karşılaşmayız.

Ancak zamanından önce düşmüş bir süt dişi, önlem alınmamış kontrol altına alınmamış uzun süreli boşluklar, komşu dişlerin boşluklara devrilmesi, temizlenmesi güç alanların oluşması, enfeksiyon, çürük başlangıçları ağrıya sızıya sebep olabilir, çok çürümüş, kırılmış süt kökleri dişetinde bir tahribat yaratmış olabilir, iyileşmesi biraz daha sürebilir. Çocuğun yaşına göre verilen gargaralar, doğru diş fırçalama, çok ödemli kanamalı dişetleri söz konusu olduğunda tuzlu su ile gargara ve koşullara göre alınacak önlemler ile ağız bakımına yardımcı olabiliriz.

Kalıcı dişler yamuk çıkıyorsa ne zaman müdahale etmeliyiz, tüm dişlerin çıkmasını beklemeli miyiz?

Her çocuk 6 yaşında mutlaka bir ortodonti uzmanına görünmelidir. 6 yaş, ortodonti uzmanınızın size çocuğunuzun tüm ağız-diş- çene yapısıyla ilgili bilgi verip, aşağı yukarı ağız sağlığınızın geleceğini planladığı yaştır diyebiliriz.

Ortodonti tedavisi, dişsel, kemiksel ve kas kaynaklı sorunlara çözüm üreten ağız ve yüz yapısını en çok irdelemiş bir branş olarak arzu edilen estetik ve  fonksiyonel çene kapanışını elde etmenizi sağlayacak en doğru tedavi biçimidir.

Kemiksel veya kas kaynaklı sorunlardan bazıları acil ve olabildiğince erken müdahale gerektirir.

Ağız ve diş şekil bozuklukları olduğunda tedaviye hangi yaşta başlanması gerekir?

Her ortodonti tedavisi kişiye özel, onun yüz ve çene kemik yapısına, dudak inceliği veya kalınlığına, rest pozisyonu veya maksimum gülüş sırasında gözüken diş ve dişeti miktarına göre planlanır ve tedaviye başlama yaşı da herkesin vakasına göre farklılık gösterir.

Bazen biz bekleyelim deriz ama çocuğun psikolojisi görünümünden o kadar etkilenmiştir ki, tedaciye başlanmasını ister. İnsan bedeni oldu mu bazen matematik konuşur, bazen psikoloji ama her zaman bilimin dediği olur.

Yani 6 yaşında kontrole gittiğinizde hiçbir aklı başında ortodonti uzmanı başlanmayacak tedaviye başlamaz. Ortodonti uzmanı hastasına dürüst olduğu sürece başarılı olabilir. Çünkü ortodonti tedavisi anca bittiği zaman mutlu eder hastasını.

Yani komşum 12 yaşında başladı demek ki ortodonti tedavisi 12 yaşında yapılıyor diye bir şey yoktur. Kimi vaka 6-10 yaş arası tedavi edilmelidir, kimi 10 yaş ve sonrası, nadiren de olsa bazı vakalar  için  15-16 yaş beklenir.

Sallanan dişi dış müdahaleyle çıkartmak mantıklı mı?

Diş sallanıyorsa, çocuk için yemek yemek zorlaşır, can acısı ve hatta bazen minik diş eti kanamaları söz konusu olabilir. Artık kök desteği azalmış sallanan bir dişi (ani travma ve kaza koşulları söz konusu değilse) ağızda tutmak için çabalamak kanımca doğru değildir.

Çocuğun da konforu düşünülerek dişi minumum travma ile ağızdan profesyonelce çekmek en doğrusu olacaktır.

Ev tipi oyunlarla dişi çekmeye çalışmak çocuğun ağız ve diş bakımını hiç önemsememesine, diş hekimine gitmeyi son çare olarak görmesine sebep olabileceği gibi, kanama, acı, dişeti yırtıkları gibi sıkıntılara yol açabilir.  

Diş Teli Takan Yetişkinler

Diş teli takmak eskiden çocuklara özgü bir tedaviydi, şimdilerde yetişkinler de kullanıyorlar. Bu yaşlarda hala işe yarıyor mu? Ne fayda görülüyor?

Yetişkinler için ortodonti tedavisi çok değerli bir seçenek. Daha önce böyle bir seçenekleri olduğundan bile haberleri yoktu ve daha estetik daha fonksiyonel bir kapanış ancak protez tedavisinden geçiyordu. Oysa Ortodonti tedavisi, diş dokunuza dokunmadan, onlar kesilip kaplanmadan sağlıklı, estetik ve kalıcı bir gülümsemenin tek yolu.

Doğru tedavi yöntemi, doğru malzeme, doğru ölçüde dişe uygulanan kuvvet ile dişler her yaş hastada da istenen yere konumlandırılır. Ortodonti tedavisi dişlerinizi olduğu gibi korur ve doğru noktaya getirir. Ama mine dokusunda var olan harabiyetleri yerine geri getiremez.

Eksik dişleri olan, implant ve protez tedavisi yaptırmayı düşünen  yetişkin hastalar, uzun süreli ihmal edilmiş boşluklardan dolayı sağa sola devrilmiş dişlerinin farkında olmuyorlar.

Ama implant ve protez gibi sabit üniteleri ağıza koymadan önce ortodonti tedavisi ile ağızdaki tüm dişlerin ideal noktalara  getirilmeleri ve kuvvetin dengeli dağılacağı bir kapanışın elde edilmesi  gerekebiliyor çoğunlukla.

Süt Dişleri Hakkında Bilmen Gereken 13 Şey | Anneysen.com

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

Süt dişleri, bebeğinin ilk dişleridir. Bunların oluşumu henüz bebeğin karnındayken başlar, zamanı geldiğinde de gün yüzüne çıkar. Keskin, ince ve hassas yapıdadır. Bunun sebebi ise yakın zamanda yerini kalıcı dişlere bırakacak olması.

Halk arasında bebek dişi olarak da adlandırılan bu dişler bebeğinin beslenmesine, ses çıkarmasına ve mimiklerinin gelişimine de yardımcı olur.

2- Süt dişleri kaç tanedir?

Bebeğin 10 tane altta, 10 tane üstte olmak üzere toplam 20 süt dişi çıkarır.

Yukarıda da bahsettik, aslında bebeğinin süt dişleri daha karnındayken oluşmaya başlar. Olgunlaştığında ise yavaş yavaş kendini gösterir. Bebeğinin ilk dişi yaklaşık 5-10 aylık süreç içerisinde ortaya çıkacaktır. Bu süreç, bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

İlk diş çıkınca ihtiyacın olacak: Diş Buğdayı Nedir ve Nasıl Yapılır?

4- Bebeklerde süt dişi çıkarma sırası nasıldır?

 • Bebeğinin muhtemelen önce alt, sonra da üst iki kesici dişi çıkacak.
 • Bunun hemen ardından yan kesici dişler gelecek.
 • Birkaç aydan sonra alt azı, bunun ardından da üst azı dişleri çıkacak.
 • Azı dişlerini ise alt ve üst köpek dişleri takip edecek.
 • En son olarak da alt ve üst arka azı dişleri çıkacak, süt dişleri tamamlanacak.

Bu görselde hangi aylarda hangi dişlerin çıkacağını görebilirsin.

Bu yazıyı da buraya bırakalım: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

5- Bebeklerde süt dişleri ne zaman tamamlanır?

Bebeğinin yaklaşık 5. ayda başlayan diş çıkarma serüveni ortalama 2,5 yaşında son bulacaktır. Bu süreç yine bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

6- Bebeklerin süt dişi çıkarma süreci neden zor geçer?

Bebeğinin süt dişleri oldukça keskindir. Gün yüzüne çıkmaya çalışan bu dişler bebeğinin diş etini deldiği için şişmelere, kaşıntıya ve acıya neden olur. Uzmanlar sen fark etmesen de en zor çıkan süt dişlerinin köpek ve azı dişleri olduğunu söylüyor.

O zaman yardımcı olalım: Diş Çıkarma Döneminin Kurtarıcıları En İyi 10 Diş Kaşıyıcısı

7- Süt dişlerini fırçalamaya gerek var mı?

Bebeğinin süt dişleri döküleceği için bakım yapmanın çok da gerekli olmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kalıcı dişlerin düzgün çıkması ve sağlıklı olması için süt dişlerine bakım yapılması şart! Ayrıca süt dişleri de çürür. Bebeğinin ilk dişinin çıkması ile birlikte fırçalama veya temizleme işlerine başlaman gerek.

Bebeğinin ilk dişleri çıktığında hemen diş fırçası kullanmaya başlama! Önce ıslak bir gazlı bez ya da ıslak yumuşak bir tülbent kullanarak, parmağın yardımıyla temizliği gerçekleştirebilirsin. Yine bu amaca hizmet eden silikon parmak fırçalarını kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Böylece kaşınan diş etlerini de rahatlatabilirsin.

Bebeğin 1 yaşına gelip arka dişlerinin bir kısmını çıkardığında diş fırçası kullanmaya başlayabilirsin. Yumuşak fırçalı, esnek ve küçük başlı bir fırça ile florür ve kimyasal içermeyen diş macunları kullanmalısın.

Ayrıntısı burada: Çocuğuna Diş Fırçalama Alışkanlığını Kazandırmanın Yolları

8- Süt dişleri neden çürür?

 • Süt dişlerinin kalıcı dişlere göre çok daha fazla organik madde içermesi,
 • Bebeğinin fazla karbonhidrat ve şeker tüketmesi,
 • Beslendikten sonra ağız ve diş temizliğinin yapılmaması,
 • Biberon kullanımı gibi nedenler süt dişi çürüğüne neden olur.

Bebeğinin süt dişlerinde çürük oluştuğunu fark edemez, çok ağrılı bir sürece girmeden sıkıntısı olduğunu anlamazsın. Bu aşamaya gelindiğinde de artık dişi kurtarmak için çok geç olabilir. Bu yüzden bebeğinin diş temizliğine önem vermelisin.

Bu bilgiler de önemli: 9 Soruda Bebeklerde Diş Sağlığı ve Diş Bakımı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

9- Süt dişlerinde biberon çürüğü neden olur?

Bebeğine biberon ile süt ya da mama gibi besinler veriyorsan, bunların içerisindeki laktoz yani şekerin bir kısmı dişlerde ve aralarında birikme yapabilir.

Özellikle uykudan önce bebeğine biberonla mama veriyorsan, gece tükürük salgısı çok az olacağı için bebeğin kendini dişlerini temizlemesi de mümkün olmaz.

Temizlenmediği takdirde de bakteriler artar ve yavaş yavaş çürüklere neden olur.

Biberon çürüğü kahverengi lekelerle ve diş minesinin kırılıp dökülmesi ile ortaya çıkar. Zamanla dişlerde iltihaplanmaya neden olur. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da dişlerin çekilmesi gerekir.

Bunu engellemek için yapacağın şey diğer çürüklerle aynı! Bebeğinin dişlerini düzenli temizlemek!

Bu video işine yarayacak!

10- Süt dişlerindeki lekelenme ve renk değişiklikleri neden olur?

 • Yetersiz diş bakımı,
 • Şekerli ve boyalı gıdalar tüketme,
 • Demir ilacı kullanımı,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • Yüksek ve düşürülemeyen ateş,
 • Dişin darbe alması gibi nedenlerle bebeğinin süt dişlerinde lekelenmeler meydana gelebilir.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bebeğinin dişlerinde lekelenme ve renk değişimi önlemek için şu yöntemleri uygulamanı öneriyor:

 • Yemeklerden sonra bebeğine biraz su içir.
 • Dişlerini ıslak gazlı bezle temizle.
 • 2-3 yaşlarından itibaren diş hekimi kontrollerine başla.
 • Uzun saatler biberonla beslenmesine izin verme.
 • Şekerli ve boyalı gıdaları verme.

Öğrenmelisin: Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Nasıl Beslenmeli?

11- Süt dişleri ne zaman dökülür?

Çocuğun 5 ya da 6 yaşına geldiğinde süt dişleri yavaş yavaş dökülmeye başlar. Kalıcı dişler üstte baskı yaparak süt dişlerinin kökünün gevşemesine ve düşmesine yardımcı olur.

Süt dişlerinin hangi sırayla döküldüğünü merak ediyor olabilirsin. Doğrusu dişlerin düşmesinin belli bir sırası yok ama genellikle ön kesici dişlerin önce döküldüğü gözlemlenmiş.

Bir çocuğun tüm süt dişlerini dökmesi yaklaşık 3 yıllık bir süreyi buluyor.

12- Süt dişleri neden dökülmez?

 • Süt dişinde yaşanmış bir travma,
 • Süt dişindeki aşırı çürük,
 • Altında diş olmaması,
 • Kalıcı dişin süt dişinin altında değil, başka bir yerde olması gibi nedenler dişin düşmesini engelleyebilir.

Süt dişi sağlamsa, herhangi bir çürük veya zedelenme yoksa ağızda kalmasında bir sorun yok. Ancak bu dişler sağlıksız ve güçsüz ise zamanla çürüyeceği için gerekli müdahalenin yapılması lazım.

13- Süt dişi bankası denir?

Süt dişi bankası, bebeğinin süt dişlerinde bulunan kök hücreleri ayrıştırıyor ve ileride ciddi bir sağlık durumu söz konusu olduğunda bu kök hücrelerle tedavi yapmayı amaçlıyor. Yani çocuğunun dişlerini yine onun için saklıyor.

Kök hücreler, insan vücudundan kendini yenileme özelliği olan hücrelerdendir. Çok uzun süre yaşayabilir ve genetik hataları olmayan yeni hücreler yaratabilir. Göbek kordonu, süt dişi, kan ve kemik iliğinde bulunur.

Kök hücreler; MS (Multiple Skleroz), alzheimer, parkinson, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, felç, göz hastalıkları, bağışıklık yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde önemli yer tutuyor.

Türkiye’de bir şubesi bulunan bu süt dişi bankalarında çocuğunun dişi özenle çekiliyor ve özel bir solüsyon içerisinde Amerika’ya gönderiliyor. Yapılan incelemelerde yeterli kök hücre elde edildiği takdirde, en az 20 yıl kadar bu merkezlerde saklanabiliyor.

Buna bakmalısın: Kök Hücre Tedavisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Kaynaklar:

“Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum”

Yazar: Nikki Sims

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

“Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı”

Yazar: Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Yayınevi: A. E. Yayıncılık

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-gelisimi-sut-disleri-hakkinda-bilmen-gereken-13-sey_2245

Süt Dişleri Hakkında Her Şey

Süt Dişlerini Şekerden Koruyun

Dişler çiğneme ve konuşma fonksiyonlarına katkıları ile yaşam konforu oldukça önemlidir. İnsan hayatı boyunca ağız içerisinde 20 adet süt dişi ve 32 adet daimi diş çıkar.

Süt dişleri yaklaşık 6 aylıkken çıkmaya başlar ve 3 yaşına kadar çıkmaya devam eder. Zamanla süt dişlerinin yerini 6 yaşında çıkmaya başlayan daimi dişler alır. Genellikle 11-12 yaşlarında ağızdaki tüm süt dişleri dökülmüş olur.

Çoğu insanda 20 yaş civarında en gerideki daimi dişlerin çıkmasıyla diş dizisi tamamlanır.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

  ->  Üst ve alt çenede yer alan öndeki 8 diş 7-8 yaşlarında dökülür. Bu dişlerin dökülme sırası değişebilir.

  ->  Kanin (köpek) dişleri 10-12 yaş civarında dökülür.

  ->  Alt ve üst çenede yer alan azı dişleri ise 9-12 yaş aralığında değişen sıralar ile dökülebilir.

Süt Dişleri Nasıl Dökülür?

Süt dişleri de daimi dişler gibi kökleri sayesinde çene kemiğine ve periodontal bağlara tutunur. Belli bir zaman geçtikten sonra süt dişlerinin kökleri en alt noktasından başlayarak küçülmeye başlar.

Bu küçülmenin sebebi kanda bulunan ve diş kökü hücrelerini parçalayan hücrelerdir. Kökün belli bir kısmı küçüldükten sonra çeneye bağlanma kuvveti ortadan kaybolur ve diş sallanmaya başlar.

Sallanan diş ise ya kendiliğinden dökülür ya da diş hekimi tarafından çekilir.

Süt Dişleri Geç Dökülürse Ne Olur?

Bazı durumlarda süt dişleri dökülmesi gereken zamanda dökülmez. Bu da alttan gelecek daimi işin yanlış doğrultuda çıkmasına sebep olur. Yanlış doğrultuda çıkan dişler çocuğun ağzında kalıcı bir diş çarpıklığı meydana getirir.

O yüzden uygun yaş geldiğinde dökülmeyen dişlerin çekilmesi gerekir. Nadir de olsa süt dişinin hiç dökülmediği görülebilir. Dökülmeyen süt dişleri diş hekimi tarafından değerlendirilir ve buna göre ya çekilir ya da ağızda bırakılır.

Süt Dişi İle Daimi Dişlerin Farkları Nelerdir?

  -> Süt dişlerinin en dıştaki mine yapısı daimi dişlerinki kadar sert değildir ve daha çabuk kırılabilir.

  -> Süt dişlerinin mineralize yapısında daha fazla organik madde ve su bulunduğu için daha kolay çürürler.

  ->  Süt dişleri belli bir yaştan sonra köklerden başlayan bir erime ile dökülmeye başlar. Daimi dişler ise iyi bir bakım ile ömür boyu ağızda kalabilir.

Süt Dişi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  ->  Süt dişlerinin de ağızda görüldüğü andan itibaren yumuşak kıllı fırçalar ile fırçalanması gerekir.

  ->  Çocuk diş macunları kullanılmalıdır. Çünkü yetişkinlere göre olan macunlar süt dişlerini yıpratabilir. Süt dişleri kalıcı dişler kadar dayanıklı değildir.

  -> Çocukların dişleri ilk dönemlerde yalnızca ıslak fırçalar ile temizlenmelidir. Otuz aylık olduktan sonra fırçaların ucuna bezelye tanesi kadar macun koyulabilir. Ancak bu macunun flor içeriği yetişkin macunlarından daha düşük olmalıdır. Çünkü flor yutulduğu taktirde çocukların midesine zarar verebilir. Bu yüzden çocuklara özel diş macunları kullanılmalıdır.

  -> Çocukların düzenli olarak diş hekimlerine götürülerek muayene ettirilmesi gerekir. Çünkü olası problemlere ne kadar erken müdahale edilirse tedavinin başarısı da o kadar yüksek olur. Örneğin ileride çocuğun ön dişlerinin arasının açık olmasına sebep olacak yapısal bir bozukluk yıllar süren diş teli tedavisine gerek kalmadan temelinden halledilebilir.

  ->  Çocukların diş çürükleri veya başka diş sağlığı problemleri önemsenmelidir. Bunların tedavileri asla aksatılmamalıdır. Süt dişleri geçici olsalar da kalıcı dişlere süre kazandırırlar. Ayrıca süt dişleri yeterince muhafaza edilemezse bu durumdan daimi dişlerin çıkma şekli de etkilenir.

  ->  Çocukların parmak emme veya anormal yutkunma hareketleri varsa önlem alınmalıdır. Çünkü bu tür hareketler süt dişlerinde eğilme ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

Süt Dişi Bakımı Neden Önemlidir?

Süt dişlerinin iki temel görevi vardır. Birincisi daimi dişler çıkana kadar çocuğun çiğneme ve konuşma faaliyetlerini gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.

Diğeri ise daimi dişlerin düzenli bir şekilde ağız içerisine sıralanmasına yardımcı olmaktır. Süt dişleri erken dönemde kaybedilir veya eğrilirse çocuk için sıkıntılı bir durum ortaya çıkar.

Bu nedenle süt dişleri erken dönemde çekilirse yerine gelecek daimi dişin düzgün çıkabilmesi için yer tutucu adı verilen aparatlar kullanılır.

3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,33 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/sut-disleri-hakkinda-her-sey/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.