Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

içerik

Süt ve süt ürünlerinin faydaları neler? Çocuklarda süt tüketimi.

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Kemik sağlığını korumada oldukça değerli bir besin olan süt, obezite, diyabet ve kalp damar hastalığına karşı da koruma sağlıyor.

Araştırmalar, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin,  kas kaybını azalttığını ve yaşlılıkta oluşabilecek güçsüzlüğün önüne geçtiğini ortaya çıkardı.

Kişinin ilk olarak ‘anne sütü’  ile tanıştığının altını çizen Diyetisyen Emre Uzun,  sütün kolon sağlığı ve kolon kanseri açısından koruyucu bir etkiye sahip olduğunu bildirdi.  

Diyetisyen Emre Uzun,  süt ve süt ürünleri hakkında verdiği bilgilerde,  anne sütünün önemine değindi. Yaşam boyu en temel besin maddelerini içinde barındıran sütün

Süt ürünlerinin peynir, yoğurt, tereyağ, krema, süt tozu, kefir gibi ürünlerden oluştuğunu vurgulayan Uzun, şu bilgileri verdi:

Anne sütünün yararları neler?

“Doğumdan sonraki ilk 7 gün anneden salgılanan süte kolostrum denmektedir. Halk arasında ağız sütü olarak da tanımlanan bu süt, az miktarda salgılanan, sarımsı renkte ve koyu kıvamdadır.

Özellikle proteinler, vitaminler ve minerallerden zengindir. Kolostrumdaki proteinler, bebeği hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve bağırsak direncini artırıcı maddeler içerir.

Doğumdan hemen sonra, ilk besin olarak kolostrumun verilmesi, bebekleri dış ortamdaki bakterilere karşı korur.

Anne sütündeki proteinlerin % 60-80’i biyolojik değeri ve kullanımı yüksek olan whey proteinidir. Anne sütü proteinlerinin vücut proteinlerine dönüşüm oranı %100 ’dür. Bu özelliğe sahip başka bir besinin olmaması, anne sütünü eşsiz yapmaktadır.

 • Anne sütündeki elzem yağ asitleri miktarı oldukça fazladır. EPA ve DHA içerir, n6/n3 oranı dengelidir.
 • Anne sütünde 20’den fazla enzim bulunmaktadır.
 • Anne sütündeki demir emilim miktarı % 50-60 olup, demirin biyoyararlılığı oldukça yüksektir.
 • Bebeğin henüz tam olarak gelişmemiş sindirim sistemine en uygun hazmı kolay olan bir besindir.
 • İleriki dönemlerde oluşabilecek hastalıklara karşı korumada etkilidir.
 • Bebeğin ihtiyaç duyduğu besin ögelerini eksiksiz tamamlayan en iyi besin kaynağıdır.
 • Kronik hastalıkların oluşum riskini azaltır. (Obezite, tip 2 diyabet gibi.)
 • Bebekte alerjik özellik göstermez ve alerjilere karşı korur.
 • Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini koruyucu etmenleri en yüksek miktarda içerir.
 • Çene ve diş sağlığı gelişimi için yararlıdır.

Süt ve süt ürünlerinin hastalıklara karşı faydaları nelerdir?

Süt ve süt ürünleri çocukluk ve yetişkinlik döneminde gelişim için en elzem besinlerdendir. Sağlıklı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi için tüketilmesi önerilen süt miktarı yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma göre değişiklik göstermektedir.

Kalsiyum gibi spesifik besin öğesi desteği almak yerine besin olarak süt tüketmenin hastalık ve sağlık açısından daha etkin olduğu dikkatleri çekmiştir. Özellikle protein için iyi bir kaynak olan süt proteininin biyolojik değeri 10 üzerinden 9 olup, oldukça yüksektir.

Sütün faydalı olduğu kronik hastalıklar nelerdir?

Süt tüketmek pek çok kronik rahatsızlığa da iyi faydalıdır. Örneğin:

 • Hipertansiyon
 • Kanser
 • Osteoporoz
 • Kalp – Damar hastalıkları
 • Obezite.

Sütün hipertansiyona olan etkisi nedir?

Beslenme açısından süt ve süt ürünleri tüketiminin kan basıncı üzerine etkileri oldukça fazladır. Kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketimi bireysel veya toplumsal olarak arteriyel kan basıncı artışı ve hipertansiyon insidansı ile ilişkili olduğu saptanmıştır.

Yapılan çalışmalarda anti hipertansiyon özellikler gözlemlenmiştir. Bu özellikler süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki kalsiyum ve potasyum ile sağlanmaktadır. Azalan kalsiyum alımı arteriyel kan basıncını artırmaktadır. Bu minerallerin alımı arttırılarak kan basıcında azalma sağlanabilmektedir.

Hamilelik döneminde süt tüketiminin faydaları

Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum alımının, bebeğin kan basıncı üzerine de etkili olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Süt tüketiminin kanser hastalığına karşı etkisi nedir?

Süt ve kanser ilişkisinin tam olarak açıklanabilmesi için yeterli çalışmalar yoktur. Ancak kolon sağlığı ve kolon kanseri açısından koruyucu bir etkisi vardır.

Kalp- damar hastalıklarından korunmada sütün faydaları

Kolesterolden dolayı gerçekleşen dolaşım sistemi rahatsızlıklarında süt ve tereyağına olumsuz bir besin olarak bakılmıyor. Uzmanlar, süt ürünlerinin günlük diyetten tamamen çıkarılmasını gerekli kalsiyum ve riboflavin maddelerinin başka besin kaynaklarından yeterince karşılanamayacağı gerekçesiyle önermiyor.

Osteoporoz ve süt tüketimi ilişkisi

Osteoporoz kemik yoğunluğunun azalması ile ilgili bir kemik hastalığıdır.

Kemik yoğunluğu açısından elzem olan temel besin öğeleri kalsiyum, fosfor ve D vitamini olup kaynakları süt ve süt ürünleridir.

Kemik sağlığı için kalsiyumun dışında yağ, karbonhidrat ve protein gibi makro besin öğeleri ile fosfor, magnezyum, flor, bakır ve çinko gibi sütün bileşiminde bulunan mikro besin öğeleri de önemlidir.

Maksimum kemik yoğunluğu 25-35 yaşları arasında oluşurken, ilerleyen yaşlarda kalsiyum alımı artsa da kemik yoğunluğu artmamaktadır. Premenapozal kadınlarda kalsiyum alımı ile kemik yoğunluğunun incelendiği, bir metaanalizde otuz üç çalışma irdelenmiştir. Çalışma sonunda kadınlarda kalsiyum alımı ile kemik yoğunluğu arasında görünür bir farklılık saptanmıştır.

 Fonksiyonel süt ve süt ürünleri nelerdir?

Fonksiyonel süt ürünleri fonksiyonel bileşiklerle zenginleştirilmiş süt kaynaklı besinlerdir.

Fonksiyonel süt ürünleri besleyici etkilerinin yanında sağlık üzerine olumlu etkiler oluşturmayı hedefleyen süt ürünleridir.

Sağlığa etkileri açısından fonksiyonel süt ürünlerinin kanser, koroner kalp hastalığı, osteoporoz ve gıda alerjisi olmak üzere birçok rahatsızlık üzerine etkisi bulunmaktadır. Üç gruba ayrılır;

 • Gastrointestinal bölge üzerine etkisi olan süt ürünleri
 • Kardiyovasküler sağlığına etkili süt ürünleri
 • Osteoporoz ve diğer durumlara etkili süt ürünleri

Birinci gruba giren ürünler: prebiyotik, probiyotik ürünler ve laktozsuz sütlerdir.

Bağırsak sağlığını korumak ve sindirimi kolaylaştırmayı hedefleyen bu ürünlerden prebiyotik ve probiyotikler geliştirilmiş bakteri içeriği ile bağırsak sağlığını korumaktadır. Probiyotikler çok daha geniş bir alana etki ederken prebiyotikler sınırlıdır.

Ayrıca kalp sağlığı için de yararlı ürünlerdir. Laktozsuz sütler ise süt ve süt ürünlerine toleransı olmayan bireylerde sindirimi sağlayan ürünlerdir.

İkinci gruba giren ürünler: kolesterol ve hipertansiyonu kontrol altına alan ürünler ile omega-3 yağ asitleridir. Lactobacillus helveticus bakterisi ile hipertansiyon üzerinde inhibe edici etkisi bulunan peynir yapımı ve sütün fermantasyonunda kullanılmaktadır.

Üçüncü gruba giren ürünler: Osteoporoz ve diğer durumlara etkili süt ürünleri sınıflandırmadaki son gruptur.

Bu gruptaki ürünler bir kemik hastalığı olan osteoporozu engellemeye, bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya ve uykusuzluğu gidermeye yöneliktir.

En zengin kalsiyum kaynağı süt olup kalsiyumla zenginleştirilmiş çeşitli süt ve süt ürünleri osteoporozu önlemede faydalı etkileri bulunmaktadır.

Yoğurt, süt ve peynir iyi bir kalsiyum kaynağı olarak kalsiyumun kanser riskini azalttığı yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Yüksek oranda kalsiyum alımının kolon kanserine karşı koruyucu bir etki oluşturduğu saptanmıştır.

En sağlıklı süt hangisi?

Sütler işlenme durumuna göre;

 • Çiğ süt,
 • Pastörize süt ve
 • UHT süt olmak üzere 3’e ayrılır.

Pastörize edilmiş sütlerin en önemli özelliği soğuk ortamlar da muhafaza edilmesi gerektiğidir. Ayrıca bu sütler “günlük süt” olarak kabul edilmekte yani üretimden sonra iki gün içerisinde tüketilmeleri gerekmektedir.

UHT süt; çok özel ve oldukça pahalı teknolojik koşullarda sterilize edilerek mikropsuz şartlar altında steril ambalaj malzemesiyle paketlenerek elde edilmiş süt çeşididir.

Süt iyi bir besin maddesidir diye hiç bir kuşkuya yer vermeksizin içelim şeklinde bir öneriye asla yer verilemez. Süt, mikroorganizmalar için çok iyi bir gelişme ve çoğalma ortamıdır. Yani bu küçük canlılar süt içerisinde rahatça beslenmek için yeterli ölçüde besin bulabilirler ve hızla çoğalırlar.

UHT ve pastörizasyon yöntemleri ile sağlıklı süt tüketmek mümkündür. Yapılan araştırmalarda uzun ömürlü sütlerin doğal olmadığı için sağlıksız olduğu inancının çok yaygın olduğu düşünülmektedir. Oysa uzun ömürlü sütler çiğ sütlere göre çok daha sağlıklı sütlerdir.

Light ürünler mi tam yağlı ürünler mi?

Süt yağı % 5 oranında doymuş yağ içermesine rağmen kronik hastalıklar için olumlu etkinlikleri olan konjuge linoleik asit, sifingomiyelin, bütirik asit, miristik asit gibi özel bileşenler içerdiği için sağlık açısından önemlidir. Süt yağı ayrıca fizyolojik değeri yüksek yağ asitlerinin yanı sıra yağda çözünebilen vitaminleri de içermekte ve sindirim özelliklerinin yüksek olması nedeniyle de beslenmede önemli bir yere sahip olmaktadır.

Süt yağlarından biri de Fosfolipidlerdir.

Fosfolipidler kolesterolü çözerek damar tıkanıklığı olarak bilinen arterios-kleros oluşumunu engellerler. Süt ürünlerinde bulunan doğal bir yağ asidi olan konjuge linoleik asit sağlık için bir çok olumlu etkiye sahiptir.

Sütün faydaları olarak arasında kan damarlarında bulunan kolestrol hücrelerinin birikiminin önlenmesini sağlayarak kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur, kanserojenik etkisi olması da vardır. Aynı şekilde yağ birikimini engellediğinden obezite için de olumlu etkileri vardır.”

Etiketler: Anne sütünün faydalarıgünlük süt tüketimi

Источник: https://www.gidahatti.com/sut-ve-sut-urunlerinin-saglik-uzerindeki-etkileri-neler-53653/

Süt : Faydaları Nelerdir?

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Süt, keçi, koyun ve inek gibi hayvanların birçok türünden elde edilir.

Doğumdan itibaren alınan ilk besin olup, başta büyüme çağında olan çocukların, hamilelerin, emzirenlerin ve yaşlıların vücutları için gereken bütün besinleri içerisinde dengeli olarak bulundurur.

Besin değeri oldukça yüksek olan sütün tüketimi, sağlık açısından oldukça fayda sağlar. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların uyku düzeni ve kemik gelişimleri açısından çok faydalıdır.

Süt, genelde bebekler ve çocuklar tarafından tüketilir. Ne yazık ki, yaş ilerledikçe tüketimi azalır. İçerisinde bulunan yağın, diyet yapanlara fazla geleceği söylendiğinden tüketiminde azalma olur.

Fakat içerisindeki minerallere ve vitaminlere her yaştaki insan ihtiyaç duyar. Bu bakımdan sütün tüketiminin ihmal edilmemesi, her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gerekir.

İçerisinde bol miktarda A, B, D, E, K vitamini; fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum, karbonhidrat ve protein bulunur. Vitamin ve mineraller ile en zengin besinlerin başında gelir.

Sütün Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 42

Yağ (g): 1

Karbonhidrat (mg): 5

Protein (g): 3.4

Sütün Faydaları

Süt, yaşantımızda önemli bir yer kaplar. Karbonhidrat, yağ ve protein gibi üç temel besin maddesini dengeli olarak bulundurur. Süt içinde bulunan laktoz sayesinde vücuda enerji verir.

Proteini fazla olduğundan dolayı laktoz kan şekerinde hızlı yükselmez. Protein şekerin dengede kalmasını sağlar ve çabuk acıkmayı engeller. Ayrıca sütteki protein vücuda enerji verir. Kas dokusuna iyi gelerek büyümeyi hızlandırır.

Sütün belli başlı faydaları şunlardır:

1. Dişlerin güçlenmesini sağlar

Sütteki fosfor ve kalsiyum oranı, diş sağlığı ve bakımı için yeterli sayılır. Aynı zamanda dişlerin güçlenmesini sağlayan harika bir besin olup, diş çürümesini ve oluşmaya başlayan diş çürüklerini önlemeye yardım eder. İçerisinde bol miktarda bulunan kazein ve protein, dişlerin asitlere maruz kalması durumunda dişlerin üzerini örterek fosfor ve kalsiyum kaybını önler.

2. Kemik sağlığına iyi gelir

Kemiklerin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için gerekli olan magnezyumu, kalsiyumu, proteini ve fosforu sağlar.

Doğal protein kaynağı olmasının yanında kemiklerin gereksinimi olan kalsiyumu fazlasıyla içerisinde bulundurur.

Süt, yalnızca kemikleri gelişmekte olan çocuklar için değil, yetişkinlerin kemik sağlıkları içinde gerekli olup osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesini sağlar.

3. Diyabet riskini azaltır

Az yağlı olan sütün düzenli olarak tüketimi, yetişkinlerde çok görülen, çocuklarda ve ergenlerde ise giderek yaygınlaşan şeker hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu etkinin, sütte bulunan magnezyum, kalsiyum, kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesine yardımcı olan glisemik indeksi ve yararlı birçok besinin kombine etkilerinin sayesinde olabileceği düşünülür.

4. Kilo vermeye yardımcı olur

Süt, az yağlı olarak tüketildiğinde genelde kadınların hızlı kilo vermelerine yardımcı olur.

Akşam yemeklerinden sonra, meyve yenilirken ya da sabah aç karnına sütün bir bardak içilmesi, bağırsakların hareketini sağlar ve gereksiz yağların yakılmasında size yardımcı olur.

Aynı zamanda dünyanın çoğu yerinde ciddi bir sorun haline gelen obeziteye de etki eder. Az yağlı olan süt, obezite sorunu yaşayanlar için bir kurtarıcı rolü üstlenir. Ayrıca diyetin bir parçası olarak da gösterilir.

5. Kan basıncını kontrol eder

Vazodilatasyon iyileştirilmesi, potasyum alımı ve kan basıncının düşürülmesinde büyük rol oynar. Potasyum, sütte çok miktarda bulunur. Böylece kan basıncı sağlıklı olarak dengede tutulur. Kan basıncının azalıp dengede kalması insanların felç geçirme riskini de azaltır. Kalp sağlığının korunması için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Kan basıncının dengede tutulmasını sağlar.

6. Cildi güzelleştirir

Sütün cilde faydaları; cildin iyi görünmesini sağlar. İçerisinde enzimler gibi hareket eden laktik asit olup, bu asit cildin pürüzsüz görünmesine yardım eder.

Ayrıca cildin nemli olmasını sağlayan aminoasitler de bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde cildin, toksinlerden zarar görmesini önler. Sütün nemlendirici etkisi olup, aynı zamanda cildi temizler.

Deride bulunan yağ, kir ve siyah noktaların giderilmesinde etkili olur.

7. Boyun uzamasını sağlar

Sütün boya faydaları, denildiğinde öncelikle kalsiyum bakımından zengin olması boyun uzamasını sağlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde gelişimin sağlıklı olabilmesi için vücut için gerekli olan minerallerin ve vitaminlerin düzenli bir şekilde alınması gerekir.

Sütte, çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri için ihtiyaç duyulan besin ögeleri bulunur. Gelişim sürecinde bu denli önemli olmasına rağmen tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Gerekenden fazla tüketimi çocukların vücudunda birtakım ters tepkilere neden olabilir.

8. Kuru ve yıpranmış saçları onarır

Sütün saça faydaları; saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlarken protein ve kalsiyum gibi tüm mineralleri saça aktarır. Aynı zamanda saçların nem dengesini korur. Yıpranmış ve kuru saçları nemlendirerek onarır. Saçtaki foliküllerin güçlenmesini sağlar. Bu sayede saçlar daha güçlü ve kopmayan bir yapıya kavuşur.

Günde Ne Kadar Süt İçilmeli?

Besleyici değerinin yüksek olması ve 7’den 70’e tüm yaş gruplarının kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynaklardan biri olarak bilinir.

Uzmanlar sütte bulunan besinlerden çok iyi faydalanmak için günde 2 bardak, diğer bir ifadeyle günde 400 ml içilmesini önerir.

Hamilelerin, çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, menopoz sonrası kadınların ve emzirenlerin günde 600-800 ml içmesi gerekir.

Sütün Zararları

 • Laktoz duyarlılığı olanlar, sütün içerisindeki şekeri sindirirken güçlük çekerler. Bu ürünleri tükettikleri zaman kişide kusma, bulantı, gaz ve ishal gibi rahatsızlıklar görülür. Hayati açıdan bir sorun yaşanmasa da, laktoz duyarlılığı olan kişileri bu etkiler rahatsız eder.
 • Sütte bulunan IGF hormonu, akne oluşumunu tetikler. Ayrıca çok tüketilmesi, deride çok fazla yağ üretilmesine yol açar. Böylece ciltte sivilce gibi rahatsızlıklar oluşur.
 • Özellikle ineklerden elde edilen süt, bazı çocuklarda alerjiye neden olur. Oluşan alerjinin belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Bu belirtiler içinde kusma, hırıltı, kurdeşen ve bazı sindirim sistemi problemleri görülebilir. Bazen bu oluşan alerji, anafilaksi adında hayati ve şiddetli teh oluşturabilir.
 • İçerisinde çok fazla doymuş yağ bulunur. Bundan dolayı çok fazla tüketilmemesi gerekir. Doymuş yağ fazlalığı, birçok kalp hastalığına neden olabilir.
 • Sütün içerisinde bulunan doymuş ve trans yağlar kolesterol seviyesinde yükselmeye neden olur.

Источник: https://sebboy.com/sutun-faydalari/

SÜTÜN FAYDALARI NELERDİR ?

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Süt, dişi memelilerin ürettiği besin değeri yüksek olan beyaz bir sıvıdır.

 Süt, besin ögelerinden; protein, karbonhidrat, yağ grubu, minerallerden; kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, vitamin olarak A, B, D, E ve K vitaminini içerisinde bulunduran en zengin besinlerin başında gelmektedir.

 Dünyadaki süt üretimini ve tüketiminin % 91’i ineklerden sağlanmaktadır. Süt üretiminde son yıllarda büyük bir artış görülmüştür. En önemli süt üreticisi ülkeler Hollanda, Almanya, Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya, Polonya ve Türkiye’dir.

Süt inek, koyun, keçi gibi hayvanın birçok farklı türlerden elde edilmektedir. Soya sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü, kenevir süt ve daha fazlası gibi çeşitli süt alternatifleri vardır.

 Hatta inek sütü çilek ya da çikolata, laktoz içermeyen sütler, katma omega 3, hormon veya ücretsiz organik sütler ve yağı azaltılmış süt ile aromalı süt çeşitleri dahil olmak üzere birçok çeşitli hal almaktadır.

İnsanlar için süt tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle çocukların büyüme dönemlerinde hem kemik gelişimi hem de uyku düzenlemeleri için oldukça faydalıdır. Sütü genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde tüketiriz, yaşlandıkça maalesef süt alımı azalmaktadır.

Sütün yağının özellikle diyet yapanlar için fazla yağlı olduğu söylenerek tüketiminde azalma olmuştur. Ancak sütün içerisinde bulunan vitaminler ve minerallere her yaşta insan vücudu ihtiyaç duymaktadır ve bunların ciddi birçok yararı vardır.

Bu nedenle süt tüketimi ihmal edilmemelidir, her yaşta muhakkak tüketilmelidir.

Yapılan çeşitli çalışmalar sütün sağlık üzerinde güçlü ve yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Süt kemikleri güçlendirir, vücudu zinde tutar, bağırsaklar için faydalıdır ve diş sağlığı gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Sütün sağlık ve insan vücudu açısından faydaları 9 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde açıklanarak düzenlenmiştir.

Genel olarak bakıldığında sütün insan sağlığına birçok faydası vardır.

Özellikle büyüme döneminde olan çocukların kemik sağlığı açısından etkisi çok büyüktür, yetişkinler içinse birçok faydası bulunmaktadır.

Sütün içerinde bulunan besinlerin kemiklere faydalı olduğu için yaşlılık kaynaklı kemik hastalıklarına yakalanma risklerini azaltmaktadır. Ayrıca bu kişilerde oluşan cilt hastalıklarına da yararı vardır.

1.Kemik Sağlığı

Süt ve süt ürünlerinin tamamı kemiklerin sağlıklı büyümesi ve gelişim için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein sağlayıcılarıdır. Süt doğal bir protein kaynağının yanı sıra kemikler için gerekli kalsiyumu içinde fazlasıyla bulunduran bir kaynaktır.

Süt sadece kemikleri gelişen çocuklar için değil yetişkinlerin kemikleri içinde gereklidir. Osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemektedir. Özellikle kadınlar için kemik yapılarını güçlendirmede bir numaralı besin kaynağıdır.

Genellikle düşük yağlı sütler kemikleri güçlendirmektedir. Ortalama bir bardak düşük yağlı süt çok güçlü kemik yapısı için vücudun gerek duyduğu kalsiyumun % 30’unu karşılamaktadır.

2.Diş

Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor miktarı sağlıklı dişler ve bakımı için yeterlidir. Süt güçlü dişler için harika bir besindir ve diş çürümesi veya oluşmuş olan çürükleri önlemeye yardımcı olmaktadır

Süt içinde en bol bulunan protein ve kazein, dişler asitlere maruz kaldıkları zaman dişlerin üzerine ince bir emaye film yüzeyi çekerek kalsiyum ve fosfatın kaybını önlemektedir.

Yapılmış olan bilimsel çalışmalarla sütün dişler üzerinde karyojenik gıdaların etkilerini azalttığını ileri sürmüşlerdir.

3.Kan Basıncı

Potasyum alımı vazodilatasyon iyileştirilmesi ve kan basıncını düşürmede büyük bir rol oynamaktadır ve potasyum sütte fazla miktarda bulunmaktadır. Böylelikle kan basıncını sağlıklı bir şekilde dengede tutmak mümkündür.

Kan basıncının azalmasını nedeni ile insanların felç geçirme riski de azalmaktadır.

Kalp sağlığı açısından günlük süt tüketimi oldukça önemlidir, süt kan basıncını dengede tuttuğu için yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği vardır.

4.Obezite

Süt dünyanın birçok yerinde sağlık sorunu haline gelen obezite sorununa da etki etmektedir. Sanılanın aksine hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sorunu için düşük yağlı sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır, bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Yapılan araştırmalar, süt ve süt ürünleri tüketen insanların süt tüketmeyen insanlara oranla daha ince olmasının muhtemel olduğunu göstermiştir.

 Çalışmalar ayrıca, özellikle karın bölgesinin formu ve artan kilo kaybı ile ilişkili kalori kontrollü diyetin bir parçası olarak süt ve süt ürünleri tüketimini göstermiştir.

Vücudun gövde bölgesinin çevresinde aşırı yağ sağlık açısından büyük riskler taşımaktadır, ancak metabolizmayı güçlendiren süt sayesinde doğal yollarla yağ yakımı gerçekleşmektedir.

5.Diyabet

Çalışmalar düşük yağlı süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yetişkinlerde uzun süredir devam eden bir sorun olmuş olan ve çocuk ve ergenlerde giderek yaygınlaşmakta olan diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yapılmış olan yeni bir çalışma ile 37.000’den fazla orta yaşlı kadınlarda süt tüketimi ile diyabet riskinin azalmış olduğu bulundu. Benzer şekilde, 2005 yılında erkekler üzerinde yapılmış olan çalışmada da düşük yağlı süt tüketiminin artması ile diyabet riski azaldığı görülmüştür.

Bu etkinin sütte bulunan kalsiyum ve magnezyum, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan bir düşük glisemik indeksi ve birçok yararlı besin kombine etkileri nedeniyle olabileceği düşünülmektedir.

6.Kanser

Kolorektal kanserden ölme riskinin güneş ışığının en az miktarda olduğu coğrafi bölgelerde en yüksek orandadır. Bazı araştırmalar D vitamininin hücre büyümesini yönetmek ve kanser korumasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Süt alımı ile hem kolorektal ve hem de meme kanseri riski üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu gösteren önemli çalışmalar vardır.

Yapılmış olan yeni bir çalışmada 45.000 İsveçli erkekler,in, günde 1.5 bardak süt içten erkeklerin haftada 2 bardak süt alımını yapan erkeklerden kansere yakalanma riskinin % 35 daha düşük olduğunu bildirmiştir.

Ayrıca 40.000 Norveçli kadın üzerinde yapılan çalışmada çocukluklarından başlayarak ve yetişkin olarak da süt içmeye devam edenlerde, meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu bulmuşlardır.

Kalsiyum sütte doğal olarak meydana gelen yağda bulunmaktadır ve bu kolon kanserinin koruyucu bileşeni olarak önerilmiştir.

7.Bağırsak

Sütün insan vücudundaki yararlarından birisi de bağırsakların çalışmasına yardımcı olmasıdır. Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı için oldukça önem taşımaktadır ve az çalışan bağırsakları aktif hale getirmektedir. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak kaynaklı şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

8.Cilt

Sütte cildin en iyi görünmesine yardımcı birçok besin bulunmaktadır. Pürüzsüz bir cilde sahip olamak için yardımcı, enzimler gibi hareket edebilen laktik asit vardır. Aynı zamanda cildi nemli tutmaya yardımcı amino asitlerde vardır. Süt bir antioksidan olduğundan, cildin çevresel toksinlerden zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

9.Kas

Süt, kasların temel yardımcısı olan yüksek kaliteli proteini içermektedir. Bu nedenle egzersiz sonrası bir bardak süt içmek kas sağlığını korumak için önemlidir. Böylelikle antrenman sırasında kaybedilen enerjinizin yeniden geri gelmesine yardımcı olacaktır.

Sütün Fazla Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır ?

Sütün sağlık açısından inanılmaz faydalarının olduğunu yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık. Ancak sütün sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanı sıra sütün birçok çeşidinin olması nedeniyle ne tür zararları olduğunu söylemek çok zordur. Genel olarak bakıldığında sütün çok fazla zararı yoktur, ancak fazla tüketildiğinde birkaç duruma yol açabilir.

Sütünün aşırı tüketimi gaza neden olabilir ve bu yüzden karın kramplarına da neden olmaktadır. Aynı şekilde aşırı tüketimi nedeniyle kusmaya veya mide bulantısına nadiren de olsa neden olduğu söylenmektedir. Genelde sindirim sistemlerine şişme ve şişkinlik rahatsızlıkları verir. Bunların dışında sütün herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Sütün yararı kadar fazla sayıda zararı olmasa da içeriğinde bulunan yaralı besinlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüketim miktarına oldukça önem verilmelidir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde sütün besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile sütün besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Sütün Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 g  süt baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Yağ: %1
 • Kalori (kcal): 42
 • Toplam yağ: 1 g
 • Kolesterol: 5 mg
 • Sodyum: 44 mg
 • Potasyum: 150 mg
 • Karbonhidrat: 5 g
 • Diyet lifi: 0 g
 • Şeker: 5 g
 • Protein: 3,4 g
 • A vitamini: 47 IU
 • C vitamini: 0 mg
 • Kalsiyum: 125 mg
 • Demir: 0 mg
 • D vitamini: 1 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini 0,5 µg
 • Magnezyum: 11 mg

Источник: https://evdesifa.com/sutun-faydalari-nelerdir/

Sütün Faydaları Nelerdir? Düzenli Süt İçmenin Faydaları

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Dünyada en çok tüketilen ve en çok sevilen hayvansal gıdalardan biri olan süt; yüksek protein içeriğinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum mineralleri açısında da zengindir.

A vitamini, B12 vitaminin de zengin bir kaynağı olan besin; peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünleri ile de dikkat çekicidir. 100 mililitresi yaklaşık 42 kalori içeren süt, doymuş yağ asidi ve karbonhidrat içeren besleyici değeri yüksek bir besindir.

İçeriğinde yer alan laktozun sindiriminde yaşanan problemlerden dolayı bazı insanlarda laktoz intoleransı denilen bir sindirim problemine neden olabilir.

Süt denilince akla gelen bir diğer süt çeşidi ise arı sütüdür. Genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir tür enzim olan arı sütü faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından ele alınmaktadır. Saraçoğlu arı sütünün hücre yenileyici fonksiyonlara sahip olduğunu ve bu özelliği nedeniyle kısırlık, kanser, enfeksiyon hastalıkları üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu belirtmektedir.

Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

 • Zencefil eklenerek tüketilen süt, yağ depolarının enerjiye dönüşümünü hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp sağlığının korunması, kolesterol dengesinin sağlanması da zencefilli sütün faydaları arasındadır.
 • Antimikrobiyal özelliği ile ön plana çıkan zerdeçal eklenerek tüketilen süt, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı savaşır. Özellikle astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıkları için doğal bir çözüm olan zerdeçallı sütün faydaları arasında vücut ısısını dengelemesi ve ciğer tıkanmalarını açması sayılabilir.
 • Yüksek protein içeriği ile beslenme programlarının temel besin öğelerinden biri olan süt, libidoyu arttırıcı özelliğe sahiptir. Özellikle erkeklerdeki testosteronu östrojene çeviren enzimi inhibe edici özelliğe sahip olan çinko içeriği sayesinde cinsel performansı arttırması sütün cinselliğe faydaları arasındadır.
 • Anne sütünün alternatifi olarak önerilen keçi sütünün faydaları Maranki tarafından ele alınmıştır. Maranki keçi sütünün sindiriminin daha kolay olduğunu ve bu özelliğinden dolayı bebeklere önerilebileceğini belirtmektedir.

Sütün Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç diplerinin beslenmesini sağlayan protein ve kalsiyum içeriğine sahip olan süt, aynı zamanda nemlendirici özelliğe sahiptir. Kuru ve yıpranan saçların onarımını sağlar.
 • Sütte bulunan kazein ve whey proteinleri saç foliküllerini uyararak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Doğal bir saç düzleştirici işlevi gören süt içeriğindeki yüksek orandaki antioksidan vitamin ve minerallerin desteği ile saç tellerinin güçlenmesini sağlar.

Sütün Yüze Faydaları Nelerdir?

 • Sütün içeriğindeki antioksidan özelliğe sahip A vitamini ve çinko, cilt sağlığının korunmasında faydalı rol oynar. Süt ve bal kullanılarak yapılan ballı süt maskesinin faydaları arasında cildin nem dengesini sağlayarak sivilceleri önlemesi, cildin kurumasını önlemesi, kolajen oluşumunu desteklemesi sayılabilir.
 • Toz jelâtin karıştırılarak hazırlanarak yüze sürülen cilt maskesi, siyah noktalardan kurtulmayı sağlar.

Laktozsuz Sütün Faydaları Nelerdir?

 • Sütte bulunan laktoz içeriğinin laktik aside dönüşmesi için içine laktaz enzimi eklenerek satışa sunulan laktozsuz süt, laktoz intoleransına sahip kişilerin de rahatça süt içebilmesini sağlar.
 • Yüksek kalsiyum içeriği sağlıklı diş ve kemik gelişiminde önemli rol oynar, Özellikle gelişme dönemindeki çocukların beslenme programında mutlaka süt yer almalıdır.
 • İçeriğinde yer alan protein sayesinde vücut dokularının gelişimi için faydalı olan süt aynı zamanda beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etki yaratarak hafızayı ve odaklanma yeteneğini güçlendirir.
 • Zayıflama diyetlerine eklenen 2 su bardağı süt yağ yakımını arttırır. İçeriğinde yer alan kalsiyum vücut yağ metabolizması üzerinde oldukça etkindir. Kilo kontrolünün dengelenmesinde önemli bir faktör olan kalsiyum vücut yağlanmasını azaltıcı etki gösterir. Ayrıca sütün linoleik asit ve protein içeriği de uzun süre tok tutmayı sağlayarak diyeti destekler.

Laktozsuz süt hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Eşek Sütünün Faydaları Nelerdir?

 • Anne sütüne en yakın süt çeşitlerinden biri olan eşek sütü, omega 3 yağ asidi içerir. İnek sütüne göre daha az yağ içeren eşek sütünde A vitamini, B grubu vitaminler, D ve E vitaminine ek olarak sodyum, çinko, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bulunur. Bu vitamin ve mineral içeriği sayesinde genel sağlık durumunu destekleyici etki gösterir
 • Eşek sütünde yer alan immünoglobülinler ve gliserol alkil yaşlanma etkilerini azaltıcı etkisinin yanı sıra iyileştirici özelliklere de sahiptir.
 • Kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser çeşidine faydalı olan eşek sütü; astım, bronşit ve siroz hastalıklarının tedavisini de destekleyicidir.
 • İyi bir nemlendirici olan eşek sütü, sedef ve egzama hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Süt Reçelinin Faydaları Nelerdir?

 • Süt, toz şeker, vanilya ve kabartma tozu kullanılarak hazırlanan süt reçeli, özellikle büyüme çağındaki çocukların enerji gereksiniminin karşılanmasında önemli rol oynar. 100 gramında 315 kalori bulunan süt reçeli doğal bir besindir.
 • Yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içeren süt reçeli faydaları arasında kemik ve diş sağlığını koruması, kolesterol ve kalp sağlığını koruyucu özellikleri sayılabilir.

1) Geleneksel Damak Tadı: Sütlaç Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk tatlıları arasında özel bir yere sahip olan sütlaç, düşük kalorisi nedeniyle tercih edilir.

Lezzetinin yanı sıra yüksek protein ve kalsiyum içeriği ile de dikkat çeken sütlaç, oldukça pratik ve kolay bir tatlıdır. Süt, pirinç, pirinç unu, şeker, tarçın kullanılarak yapılır.

Yaz ve kış sevilerek tüketilen sütlaç, ara öğünlerde çocuklarınız için de ideal bir seçenektir. Sütlaç Nasıl Yapılır?

2) Çocukların Vazgeçilmezi: Süt Burger

Kendine has aroması ve yumuşacık lezzeti ile çocukların vazgeçilmez atıştırmalıklarından biri olan süt burger, pankek ve kremadan oluşan kolay ve pratik bir kurabiye çeşididir.

Yumurta, şeker, vanilya, süt, un sıvı yağ, kabartma tozu, kakao kullanılarak hazırlanan pankekin üzerine eklenen krema ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır.

Çocuklarınızın ara öğünü için sağlıklı bir ara öğün seçeneği olmasının yanı sıra misafirlerinize sunabileceğiniz eşsiz bir ikramdır. Süt Burger

Tarif: Süt Burger

3) Dayanılmaz Lezzet: Sütlü Pamuk Ekmekçikler

Yaş maya, ılık süt, şeker, un, bal, yumurta ve tereyağı kullanılarak hazırlanan sütlü pamuk ekmekçikler, yumuşacık ağızda dağılan lezzeti ile çay saatlerinin aranılan lezzetidir.

Yüksek vitamin, mineral ve protein içeriğinden dolayı özellikle büyüme çağındaki çocuklar için özel bir besin olan sütlü pamuk ekmekçikler basit ve pratik yapımından dolayı tercih edilir.

 Sütlü Pamuk Ekmekçikler

4) Hem Sağlıklı Hem Lezzetli: Bol Köpüklü Sütlü Kahve

Kendine has kokusu ve aroması ile en çok tercih edilen içeceklerden biri olan sütlü kahve özel tarifi sayesinde bol köpüklü görünümüyle beğenilir. Özellikle sabah saatlerinde ve ikindi saatlerinde tercih edilen bol köpüklü sütlü kahveyi yanında küçük kurabiyelerle misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Bol Köpüklü Sütlü Kahve

5) Yumuşacık Lezzet: Süt Dilimi

Çocukların en sevdiği kurabiye çeşitlerinden biri olan süt dilimi, yumuşak kekin arasına eklenen kreması ile damaklarınızda kalıcı bir aroma bırakır. Ara öğünlerde ve kahvaltılarda farklı bir seçenek olan süt dilimi misafirleriniz için de farklı bir alternatiftir. Süt Dilimi

Tarif: Süt Dilimi

6) Besleyici ve Lezzetli: Aslan Sütü

Tel şehriye, süt, un, toz şeker, fındık, ceviz, Hindistan cevizi ve tereyağı kullanılarak hazırlanan aslan sütü tatlısı lezzeti ile olduğu kadar besleyici özelliği ile de dikkat çekicidir. Özellikle kilo almak isteyenler için ideal bir seçenek olan aslan sütü tatlısı; içerdiği vitamin, mineral, proteinden dolayı gelişme çağındaki çocuklar için ideal bir ara öğün seçeneğidir. Aslan Sütü

Tarif: Aslan Sütü

7) Süt ve Kabartma Tozu ile Gelen Muhteşem Lezzet: Süt Reçeli

Süt, toz şeker ve kabartma tozu kullanılarak hazırlanan süt reçelini sabah kahvaltılarında beğenerek tüketebilirsiniz. Doğal bir besin olan süt reçeli ile çörek, kurabiye, tatlı ve kek de yapabilirsiniz. Süt Reçeli

Tarif: Süt Reçeli

8) Hem Basit Hem Lezzetli: Süt Helvası

Tereyağı, un, süt, şeker ve vanilya kullanılarak hazırlanan süt helvası; hem basit yapılabilen hem de lezzetiyle ön plana çıkan özel bit tatlıdır. Güveçlik kâselerde yapılarak fırında pişirilen süt helvası kendine has aroması ve lezzeti ile misafirleriniz için de enfes bir sunumdur. Süt Helvası

Tarif: Süt Helvası

9) Süt ile Baklavanın Mükemmel Uyumu: Sütlü Nuriye

En çok sevilen şerbetli tatlılardan biri olan Sütlü Nuriye tatlısı, içeriğindeki süt nedeniyle daha hafif bir lezzete sahiptir. Şerbetinde kullanılan süt sayesinde besleyici değeri artan tatlı, yüksek enerjilidir. Kilo problemi olanların dikkatli tüketmesi gereken bir besin olan Sütlü Nuriye, çocuklarında en sevdiği tatlılardan biridir. Sütlü Nuriye

Tarif: Sütlü Nuriye

10) Hem Doğal Hem Lezzetli: Süt Kaymağı

Krema, süt ve mısır nişastası kullanılarak hazırlanan süt kaymağı doğallığı ve kendine has lezzeti ile sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Kahvaltıların yanı sıra tatlılarda da kullanılabilen süt kaymağı, lezzetinin yanı sıra faydalı özelliklerinden dolayı da tercih edilir. Süt Kaymağı

Tarif: Süt Kaymağı

11) Yufka ve Sütün Muhteşem Birlikteliği: Süt Böreği

Yufka, süt, lor, kaşar peyniri, yumurta, maydanoz ve çörek otu kullanılarak hazırlanan süt böreği; çıtır çıtır lezzeti ile kahvaltı ve ara öğünlerin vazgeçilmezidir. Oldukça basit ve pratik bir şekilde hazırlanan süt böreği ikindi çayları için sağlıklı bir seçenektir. Süt Böreği

Tarif: Süt Böreği

12) Süt ve Patatesin Mükemmel Uyumu: Patatesli Sütlü Dilimler

Pazar kahvaltıları için sağlıklı bir alternatif olan patatesli sütlü dilimler bayat ekmeklerin değerlendirilmesini de sağlar. Patates, süt, peynir, yumurta ve baharat kullanılarak hazırlanan ekmek dilimleri fırında kızartılarak servis edilir. Çay saatlerinin aranılan lezzeti olan patates dilimlerini basit ve pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Patatesli Sütlü Dilimler

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süt ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Süt Kaç Kalori? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/sutun-faydalari-nelerdir-duzenli-sut-icmenin-faydalari/

Yetişkinlerde Süt Tüketimi: Gerçekten Yararlı Mı?

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Yetişkinlerde süt tüketimi oldukça büyük bir soru işareti. Peki gerçekten sütün faydaları ve zararları hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Bence süt hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirin!

Beslenme konusu şehir efsaneleri ile dolu. Bu efsanelerden en bilindiği ise süt tüketiminin faydalı olduğu. Peki gerçekten yetişkinlerde süt tüketimi faydalı mı?

Konuyla ilgili çok fazla soru aldığım için tarafsız bir şekilde sorulara cevap vermek istiyorum. Çünkü manipülasyon hala devam ediyor ve bu konuda hataya düşmenizi gerçekten istemiyorum.

Hazırsanız bembeyaz sütün karanlık dünyasına girelim!

Yetişkinlerde Süt: Fayda ve zarar profili

Bazı besinlerin özel görevleri vardır. Bu besinlere ben “seçilmiş” diyorum. Seçilmişlerden biri de süt. Çünkü hayata yeni gözlerini açmış oldukça hassas bir canlının dış dünyadan korunması ve hızla büyümesi için özel bir desteğe ihtiyacı var.

Anne de bu göreve layık olarak konumlandırılmış. Çünkü doğumun ardından annenin verdiği süt çok daha besleyici ve koruyucu olmasına rağmen zamanla bu özelliğini yitirir. Zira canlı büyüdükçe diğer besinleri tatma olanağı elde etmiş ve güçlenmiştir.

İşte seçilmiş besinin sonu. Dünyaya gelen yavru geliştikten sonra süte ihtiyaç duymaz. Programlandığı üzere sütü sindiren laktaz enzimi bile azalmaya başlar.

İşte bu sebeple insanlığın büyük bir kısmı ileri yaşlarda laktozu yani süt şekeri sindiremez hale gelir.

Eğer bu bireyler seçilmiş besinin yani sütün görevini ihlal edip onu tüketmekte ısrar ediyorsa ishal, şişkinlik gibi bulgular geliştirir.

Aklınıza sütün faydalı olduğuna dair ana haber bültenlerinde duyduğunuz haberler geliyor biliyorum. Bu güne kadar sütün kemikleri koruduğunu, süt içmenin ömrü uzaktığını ve daha birçok faydasının olduğunu duydunuz.

Merak etmeyin, hepsine bir cevabım var. Çok şaşıracaksınız!

Süt kemikleri korumaz

Sağlık düz mantık kabul etmez. Ama nedense birçok konuda hala düz mantık kullanılmaya devam ediyor. Bu düz mantık örneklerinden biri de kemiklerin kalsiyumdan zengin olduğunu bilen birçok kişinin kemik sağlığı ile süt tüketimi bağlantısı kurmasıdır. Çünkü süt kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Ama sorun şu, kemik erimesine sebep olan şey çoğu zaman kalsiyum eksikliği değil. Çünkü kalsiyumu kemiklere sokan hormonlar ve vitaminlerdir. Bunun en güzel örneği kadınlarda menapozdan sonra yaşanan kemik erimesidir.

Yani yıllarca erimeyen kemik menapozdan sonra bozulmaya başlar. Bu tesadüf mü? Kemiklerin bir anda eriyeceği mi tuttu? Kesinlikle hayır. Çünkü kadınlarda menapoz sonrası yaşanan hormonal değişim -azalan östrojen- kemiklerin yoğunluğunu kaybetmesine ve dolayısıyla kolay kırılmasına sebep olur.

Yapılan araştırmalar da bunu söylüyor, süt tüketimi arttıkça kırık riski değişmez ve total ölüm riski artar (1, 2). Burada bilmeniz gereken ayrıntı ise şu:

“Fazla kalsiyuma ihtiyacımız yok ve gereken kalsiyumu süt yerine birçok sebzeden alabiliriz, bu konuda endişe etmek oldukça anlamsız.”  Yani ne kadar fazla kalsiyum alırsam o kadar sağlam kemiklere sahip olurum kanısı yanlış.

Ne kadar hijyenik bir üretim. Eh nasıl olsa pastörize ediliyor.

Süt ile kanser arasında yakın bir ilişki vardır

Kanser birçok kişinin kabusu ve biliyorum ki bundan korunmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Peki insanlar neden hala kanser olmaya devam ediyor? Yoksa düşman hiç bakmadığınız bir yerde saklanıyor mu?

Bence evet!

Süt için maalesef yine iyi bir şey söylemeyeceğim.

Kanser oldukça karmaşık bir hastalık. Birçok mekanizma kanser oluşumunda rol oynadığı için yine aynı şekilde birçok besin kanserin nedeni olabilir. Ama süt burada özel bir yere sahip.

 • D-galactose inflamasyon oluşturur. İnflamasyon hücre hasarına ve kanser oluşumuna neden olabilir (1).
 • Sütün içerisinde bulunan büyüme faktörü igf-1 kanserli hücrelerin uyarılmasına sebep olabilir (3).
 • Üstelik artık tek sorun hayvanın sütündeki igf-1 değil. Çünkü fazla süt üretimi için genetiği ile oynanmış yada hormon alan hayvanlar daha fazla büyüme faktörü üretir ve bu faktörler sütüne karışır. Dolayısıyla “eskiden neden süt içenler kanser olmuyordu?” sorusunun cevabını artık biliyorsunuz! (4)

Araştırmalar düşüncemi destekliyor. Çünkü aşırı süt tüketen bireylerde prostat, yumurtalık ve meme kanseri gibi birçok hastalık daha fazla sık görülür (5, 6).

Süt alerjiktir ve içerisindeki öğeler diğer birçok soruna eşlik eder

Önemli başlıkları konuşup işi yarıda bırakacağımızı düşünmeyin. Çünkü süt ile ilgili birçok muhtemel problem mevcut.

Akne: Süt, içerisinde bulunan birkaç etken madde sebebiyle akne ile ilişkili görülmüştür. Özellikle yaş ilerlemesine rağmen sebat eden akne probleminde süt mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve tedavinin bir parçası süt ürünlerini kesmek olmalıdır (7)

Otoimmün hastalıklar: Süt içerisindeki proteinler vücudunuzun kendi dokularını taklit edebilir. Bu taklit sonucunda bağışıklık sisteminizin geliştireceği savunma yanıtı vücudunuzda “otoimmün hastalık” oluşmasına; yani bedeninizin kendine saldırmasına neden olabilir. Süt ile tetiklenen bağışıklık sistemi hastalıklarından başında tip 1 diyabet geliyor (8, 9).

Alerji ve bağırsak sorunları: Dünyada en çok alerjik reaksiyon bildirilen besinlerden biri süt. Buna rağmen hala -özellikle çocuklarda- yaşanan alerjik reaksiyonlarda en son bakılan besinlerden biri süt ve süt ürünleri. Yapılan araştırmalar süt tüketiminin kabızlık ve kulak enfeksiyonları (evet yanlış duymadınız!) ile yakından ilişkili olduğunu söylüyor (10, 11, 12)

Besin kaybı: Laktoz intoleransından bahsetmiştim. Laktozun sindirilememesine bağlı oluşan reaksiyondu. Buna bağlı olarak yoğun ishal ve gaz çok sık yaşanıyor. Ama ne yazık ki tek sorun bağırsak şikayetleri değil.

Çünkü yaşanan bağırsak şikayetleri -özellikle ishal- süt ile beraber gelen diğer besin maddelerinin eksik emilmesine neden olur. Bu da ekstra besin kaybı demek.

Yani süt ile besleyici bir öğün yaptığınızı düşünüyorsanız tekrar değerlendirme yapmanızda fayda var.

Kan şekerini hızlı yükseltir: Laktoz intoleransı olmayanlar hemen sevinmeye başladı. Ama durun, üzülerek hevesinizi kursağınızda bırakacağım.

Eğer sütü sindirebiliyorsanız oldukça hızlı kana karışan bir şekeri bedeninize alıyorsunuz demektir. Bu durum süt tüketimi sonrası kan şekerinizin hızlı yükselmesi demektir.

Artan kan şekeri ile beraber salınan insülin ise uzun vadeli aşırı süt tüketimi ile beraber tip 2 diyabet ve kalp damar hastalığı riski doğurur.

Tip 2 diyabetli ve kan şekerini birkaç diyabet ilacı ile zar zor kontrol edebilen birkaç hastamda sütü kesmemizle beraber yaşanan olumlu değişimi gördükten sonra bu durumu çok daha iyi anlar oldum.

Süt tüketimi için hayvanları böyle sömürüyoruz!

Süt alternatifleri: Tek seçeneğimiz hayvanlar mı?

Alışkanlıklar kolay bırakılmıyor biliyorum. Bu sebeple yazı sizi ikna etse bile süt tüketimini bir anda kısıtlamak sizin için korkutucu gelebilir.

Hemen üzülmeyin, böyle bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Neredeyse aynı besleyiciliğe sahip hindistan cevizi ve badem sütü emrinize amade! Hem bu ürünlerin pahalı olması sanıldığı kadar büyük bir handikap değil. Çünkü fiyatı sizin tüketimi kontrol etmenize yardım edebilir

Источник: https://www.fitekran.com/yetiskinlerde-sut-tuketimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.