Tacizi Çocuk Anlatmıyor Davranışlarıyla Belli Ediyor!

Cinsel Tacizin Çocuklar Üzerinde Etkisi Nedir? Cinsel Tacize Uğrayan Çocukların Psikolojisi Nasıldır?

Tacizi Çocuk Anlatmıyor Davranışlarıyla Belli Ediyor!

Haber güncelleme tarihi 10.08.2018 14:31

Çocuklar cinsel uyarımlar ile baş etmeye hazır değildir. Cinsel aktivitelerdeki yanlışlıkların temelinin ik-üç yaşındaki aşırı uyarılmalar ile baş edememe olduğunu biliyor musunuz? Cinsel tacizlerden her geçen gün birçok çocuk mağdur olmakta ve bu tacizler yüzünden yaşamlarına son vermektedir.

Ebeveynler dikkat! Çocuklarınızla yakından ilgilenerek onun her zaman yanında olduğunuzun hissini verin ki çocuğunuz sıkıntılarını sizlere anlatabilsin. Yoksa bu durum intihar girişimlerine gidecek kadar kötü bir olayla sonuçlanabilir.

Çocuklarınızın sözleri sizler için önemli olmalı, çocuktur diye geçilmemelidir. Unutmayın, hiçbir çocuk kendisine taciz edildiğini söylemek istemez.

Bugün sizlere cinsel tacizin ne olduğunu, kimlerin daha çok cinsel taciz eğilimi olduğunu, çocuklarınızın cinsel tacize uğradığını nasıl anlarsınız gibi başlıklar altında derlediğimiz haberimizi sunacağız.

Cinsel Taciz Nedir?

Çocukların cinsel tacize uğraması diğer toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir. Yaşanılan taciz olaylarının ortaya çıkardığı akıl almaz psikolojik sorunların kişi üzerindeki etkisi, hayata bakışı, düşünceleri üzerinde oldukça etkilidir.

Cinsel taciz genel anlamda istenmeyen cinsel mağduriyeti ifade eder. Bireyin istememesi durumunda cinsel şakalar, teklifler, cinsel içerikli görsel ya da fiziksel hareketlere maruz kalması, cinsel taciz olarak ifade edilir.

Aynı zamanda bireyin doğrudan ya da dolaylı bir şekilde cinsel yönden istismar edilmesi, doğrudan ya da dolaylı olarak kandırılarak cinsel ilişkiye zorlanması ya da kişinin cinsel uyarılara yönelik davranışları, cinsel ilişki teklifi, cinsel organının gösterilmesi de cinsel taciz sınırları içerisine girer.

Cinsel taciz kişinin ruhsal olarak çöküntüye girmesine, sürekli bir panik, korku halinde yaşamasına neden olmaktadır.

Kimler Çocuklara Cinsel Tacizde Bulunur?

Çocuğa yönelik taciz, ebeveyn, üvey ebeveyn, kardeş ya da akraba gibi sürekli aile içinde olan biri veya komşu, arkadaş, öğretmen ya da yabancı kişilerden gelebilir. Bakıldığı zaman çocuk tacizi olaylarının çoğu, yakın çevre tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yani tacizler genellikle çocuğun tanıdığı ve onun üzerinde otorite kurabilecek kişilerden kaynaklandığı görülmektedir. Çoğu taciz olaylarında çocuk cinsel ilişkiye girmek veyahut cinsel aktivitelerde bulunmak için ikna edebilir.

Çocuğu kandırarak, rüşvet verilerek yapılan bu durum çocukların ruhsal durumunu bozmakta, topluma bakışı ve davranışların değiştirmektedir.

Cinsel taciz yapan kişi muhtemelen cinsel düşkünlüğü fazla, küçük yaştan itibaren bu tür tacizlere maruz kalmış, ruhsal durumu yerinde olmayan biridir.

Hangi Yaş Grubu Çocukları Cinsel Tacizden Daha Fazla Etkilenir?

Hiçbir çocuk cinsel uyarımla baş etmeye hazırlıklı değildir. Öyle ki, cinsel aktivitelerin farkında olmayan iki-üç yaşındaki çocuklar bile aşırı uyarılma ile baş edememe durumuyla karşı karşıyadır. Tacizcinin aile içindeki bireylerden biri olması çocuk için daha kötü bir durumdur.

Beş yaşında ve daha büyük olan çocuk, tacizciyi tanıyıp ona sevgi besleyen bu çocuk, tacizci kişiye yönelik beslediği şefkat veya sadakat duygusunun gelişmesi ve onunla yaşadığı cinsel aktivitelerin aşırı yanlış olduğu duygusu arasında kalabilir.

Çocuk, cinsel tacizciden uzaklaşmaya çalışmasında tacizci çocuğa şiddet uygulamak veya artık sevmemekle tehdit edebilir. Cinsel tacize uğrayan çocuk, bu durumun aile içerisinden ya da yakın akrabalarından biri tarafından yapılması durumunda sinirleri boşalabilir, ruhsal olarak çöker ve içine kapanabilir.

Bu durumu ailesine anlatması durumunda aile dağılabilir. Bundan korkan çocuk, tepkisini çeşitli şekillerden mutlaka anlatacaktır.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan çocuklara karşı yapılan cinsel taciz sonucu çocukların ruh sağlıklarının bozularak, intihar eşiğine geldiği haberlerini görüyoruz.

Cinsel Tacize Uğrayan Çocuğun Ruh Hali Nasıldır?

Cinsel taciz kurbanı olan çocukta; özsaygı, değersiz olduğu düşüncesi ve cinselliğe karşı anormal bakış açıları gelişebilir. Tacize uğrayan çocuk, çevresi ile bağlantısını kesebilir, yetişkinlere karşı güvenini kaybedebilir ve intihar eğilimi gösterebilir.

Cinsel tacize uğrayan çocukların bazıları cinsel konularda bağlantı kurmakta zorlanabilir, ilerleyen dönemlerde cinsellikten soğuyabilir ya da korkabilirken bazı çocuklar da yetişkin olduklarında cinsel tacizde bulunmaya veya fahişeliğe yönelebilir, ruhsal sorunlar gelişebilir.

Çocuklar Cinsel Tacize Uğradığını Söylerler mi?

Çocukların cinsel tacize uğradıklarını sözlü olarak ifade etmeleri çok güçtür.

Bunun nedenlerinden biri çocukların dünyasında pek çok yetişkin tarafından kontrol edilmesi ve çocuğun yetişkinlerin her şeyi bildiğini düşünmesidir.

Özellikle tacizi uygulayan kişinin çocuğu tehdit etmesi veyahut bu kişinin çocuğun tanıdığı biri olması durumunda çocuğun bu otorite karşısında bir şey söylememesine neden olunur.

Diğer taraftan da çocuklar neredeyse her uğradığı taciz durumundan sonra anlatmayı ve bunun sona ermesini isterler.

Çocuklar yapılan tacizi anlatmaları halinde kendilerine inanılmayacağını ya da koruyamayacaklarından korktukları için bu durumu anlatmaktan çekinirler. Bundan dolayı tacize uğradıklarını söylemeleri uzun zaman alabilir.

Özellikle tacizcinin aile içinden birinin olması durumunda çocuk bunu hiçbir zaman söylemeyebilir.

Çocuklarınız sizlere tacize uğradığını söylediği zaman onu asla göz ardı etmeyin! Unutmayınız; Çocukların yalan yere taciz iddiasında bulunması yahut yetişkinlerden birinin davranışlarını yanlış anlamak suretiyle taciz olarak değerlendirmesi çok nadir görülen bir durumdur. Çocukların yalan yere taciz iddiasında bulunması son derece nadir bir durumdur. Tam tersi, çocuklar taciz gibi vakaları saklama gibi bir eğilimdedirler, nasıl olur da olmayan bir durumu var etsinler.

Çocuklar için başından geçenleri söylemesi çok zor bir durumdur. Bunu söyleme esnasında bir uzmanın yanınızda bulunması iyi olacaktır. Mahkemeye yansıyan olaylarda, çocuğun ifade vermeden önce mutlaka bir uzmanla görüştürülmesi gerekir. Böylelikle çocuk bu durumda daha az zarar görmüş olacaktır.

Çocuğun Cinsel Tacize Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

Genellikle cinsel tacizin dışarıdan fark edilen açık belirtileri yoktur. Bazı belirtiler ise ancak doktor tarafından yapılacak fiziksel muayeneler sonrası ortaya çıkabilir.

 • Cinsel tacize uğrayan biri her şeye olağanüstü bir ilgi gösterir ya da bunlardan olağandışı bir şekilde kaçar.
 • Belli kişi yahut yerlere karşı belli edecek derecede korku sergiler.
 • Kendisine herhangi birinin dokunup dokunmadığı sorulduğunda olağandışı bir tepki verir.
 • Fiziksel muayenede ürkme yahut çeker.
 • Uyku sorunları yaşar ve kabuslar görür.
 • Depresyona girer ve arkadaşlarından uzaklaşır.
 • Başka çocukları cinsel aktivitelerde bulunmaya se eder.
 • Mesena veya bağırsak kontrolünü aniden yitirir.
 • Okula gitmeyi reddeder.
 • Sık sık kabus görür, aşırı derecede canavar ya da görünmeyen nesnelere ilişkin korku duyar.
 • İştahı azalır.
 • Ortada bir neden yokken sürekli karın ağrısı şikayeti olur.
 • Suça yönelme ya da davranış bozuklukları yaşar.
 • Resimler, oyunlarda hayallerinde cinsel tacize ilişkin unsurlar oluşur.
 • Olağandışı saldırganlık dürtüsü vardır.
 • İntihar girişiminde bulunur, içine kapanma gibi durumlar yaşar.

Cinsel Tacize Uğrayan Çocuğun Ailesinin Neler Yapması Gerekir?

Tacize uğrayan bir çocuğun ebeveynleri her şeyden öncelikle sakin olmalı ve çocuğunun söylediklerini dikkate almalıdır. Maalesef, tacize uğradığını söyleyen çocuğun söylediklerine inanılmaması durumunda, çocuğun yaşadıklarını yeniden söyleme imkanı azaltmaktadır.

Çocuğunuza güven vermeli ve onun kendisinin bir hatası olmadığını dile getirmelisiniz.

Aynı zamanda ebeveynler en kısa zamanda bu durumu adli makamlara bildirmeli ve çocuğun muayeneden geçirilmesi ve psikiyatri yardımı alınması sağlanılmalıdır.

Ebeveynler çocuklarının cinsel tacize uğramasını önlemek için onları sürekli biliçlendirmelidir. Çocuğuna bedenine kimseyi dokundurmaması gerektiğini ve birileri tarafından rahatsız edildiği zaman kendisine söylenilmesini dile getirmelidir.

NeOldu.com/ Bilgi

Источник: //www.neoldu.com/cinsel-tacizin-cocuklar-uzerinde-etkisi-nedir-cinsel-tacize-ugrayan-cocuklarin-psikol-15373h.htm

Davranış Bozukluğu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tacizi Çocuk Anlatmıyor Davranışlarıyla Belli Ediyor!

Davranış bozukluğu kategorisinde yer alan davranışlar genellikle kişinin kendi haklarına ve toplumun ahlak kurallarına aykırı olan davranışlar bütünüdür.

Kontrolsüz olan bu davranışlarda genel olarak karşıdaki kişinin en temel haklarının ihlal edildiği durumlar ortaya çıkmaktadır. Hatta bazen suç denebilecek ağırlıktadır.

Davranış bozukluğu toplumda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Yapılan araştırmalar ergenler arasında görülme sıklığının %15 civarında olduğunu bildirmektedir.

En sık görülen davranış bozuklukları; şiddete eğilim, maddi zarar veren hareketler, çok sık yalan söyleme, maddi şeyler çalma gibi davranışlardır.

Belirtilen bu davranışlar ile çocukların ve ergenlik dönemindeki kişilerin basit davranışları birbirine karıştırılmamalıdır.

Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Davranış bozukluğu olan kişilerde yaptıkları davranıştan dolayı utanç duymak ya da pişman olmak gibi durumlar söz konusu değildir.

Aksine yanlış davranışın az bile olduğu daha fazlasının yapılması gerektiği düşüncesi hakimdir. Bu kişiler hissiyatlarını tamamen kaybetmiş, umursamaz kişilerdir.

Sosyal olmayan kişilerin tanısının koyulmasında da bu davranışlar dikkate alınabilir.

Davranış Bozukluğu Nedir?

Davranış bozukluğuu olduğunun belirlenmesi için süreklilik ve aşırılık gerekmektedir. Davranış bozukluğunun nedenlerini incelediğimizde karşımıza dikkat çekme istekleri ortaya çıkmaktadır.

Çocuklukta ilgisizlik, şiddet ve taciz görenler ileride davranış bozukluğu görülebilir.

Güçlü olduğunu gösterme, intikam alma hissi, şiddete meyilli olma, taciz, yalan söyleme, hırsızlık, çevreye fiziksel zararlar verme ve çocuğun özgüven eksikliği bu davranışların sonuçlarıdır.

Davranış Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar yaşadığı olumsuz olaylar sonucunda duygularını bastırarak savaşmaya çalışırlar. Ancak baş edemediklerinde bu duygular farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir.

Bunlar, şiddet, hırsızlık, yalan söyleme gibi davranışlardır.

Bu özellikler sürekli hale gelmeye başladığında, hem kişinin kendine hem de çevresindekilere zarar verme durumu ortaya çıkar.

Davranış Bozukluklarından Şiddetin Özellikleri Nelerdir?

Şiddet eğilimi olan kişiler çoğunlukla bunu geçmiş zamanda yaşamış kişilerdir. Yaşanmışlıktan kasıt; maruz kalmak ya da seyirci kalmaktır. Şiddet uygulayan kişi geçmişte ailesi tarafından şiddete maruz kalmış, bu durumdan etkilenmiş ya da bunu ailesinden gördüğü için doğru bir şey sanarak kendi de başkalarına uygulayabilmektedir.

Kendisine şiddet uygulanmasa bile aile bireylerinin birbirine uyguladıkları şiddete seyirci olan kişiler de yine aile büyüklerinden gördüğü bu davranışı iyi bir davranış olarak özümseyebilir. Şiddete eğilimi olan kişilerin temel nedenleri bunlardır. Şiddete yönelik kişilerin genel özellikleri ise şu şekildedir:

 • İnsanlara hatta kendilerine bile saygıları yoktur.
 • Yalnız kalma, terk edilme korkuları son derece yüksektir.
 • Bu kişiler çok kolay yalan söylerler ve diğer kişileri küçümseyerek kendilerini yüceltirler.
 • Aşırı derece kıskançlık duyarlar. Özellikle şiddete maruz bıraktıkları kişileri kıskanırlar. Şiddet de zaten böyle durumlar sonrasında kendini gösterir.
 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklara daha yatkın bünyeleri vardır. Şiddet alkol kullanımı sonrasında da kendini gösterebilir.

Davranış Bozukluklarından Çalmanın Özellikleri Nelerdir?

Çalma eğilimi olan kişiler, genellikle kendilerini istemsiz olarak yapıyorum diyerek savunurlar. Ancak iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir.

Çalma hastalığı olan kişiler gerçekten istemsiz olarak bunu yaparlar ve sonrasında utanç duyarlar ama davranış bozukluğu olan kişiler çalmış olmaktan rahatsız olmazlar, sonrasında da herhangi bir pişmanlık duymazlar.

Çalmak gibi bir davranış bozukluğu olan kişilerin genel özellikleri şu şekildedir; Bu kişilerin, kişiliklerinin temelinde doyumsuzluk yatar. Öyle ki varlıklı ve her şeyi elde etme imkanı olan bir birey bile olsa başkalarına ait şeyleri isteyebilirler. Bu davranış çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülebilir.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İnsanların her hareketi çeşitli davranışları sergilemesiyle sonuçlanır. Yapılan bu hareketlerin kontrolsüz şekilde hem kişiye hem de kendisine fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik zararlar vermesi bu hareketlerin sorunlu olduğunu ortaya koyar. Bu kontrolsüz hareketlerin tamamına davranış bozukluğu denir.

Davranış Bozukluklarından Yalan Söylemenin Özellikleri Nelerdir?

Yalan söyleme bazen ihtiyaç anında yapılabilen bir davranıştır ancak bu davranış bozukluğu olarak ele alınınca pembe yalanlar ve nadiren söylenen yalanlar ortadan kalkar. Yalan söylemek gibi bir davranış bozukluğu olan kişi gerekli-gereksiz her durumda yalan söyler. Yalan söylemekten keyif alır. Sonrasında da pişmanlık duymazlar.

Yalan söyleme hastalığı olan kişilerin genel özellikleri şöyledir; sosyal ortamlarda ya da toplum içinde asimile olmuş kişiler yalan söylemeye daha meyillidir.

Ahlaki değerlerinin önemini ciddiye almayan, toplum kurallarını umursamayan bireyler haline gelmiş kişilerdir. Çoğu kişi beğendiği, yerine geçmek istediği kişiyi model alır.

Ve bu kişi olmak için yalan söyler, şiddet içeren davranışlarda bulunurlar.

Davranış Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Sevgiye olan muhtaçlık psikolojide bazı dengelerin bozulması neticesinde de çeşitli davranış bozukluklarının ortaya çıkabilir. Kendini yalnız hisseden kişiler, kendilerine bu şekilde eğlence yaratabilir.

Çocuklukta şiddet görmüş veya bastırılmış duyguları olan çocuklar ileride bunu bir davranış bozukluğuna çevirebilmektedirler.

  Genelikle yaşanmışlıklar sonucu bu davranışlarda meydana gelen bozukluklar kişinin kendine ve başkalarına zarar vermesine neden olmaktadır.

Davranış Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Davranış bozukluğu olan kişiler genellikle bundan ze alan ve tekrarlayan kişilerdir. Eğer aşağıdaki belirtiler tekrarlanıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

 • Başkalarına gözdağı vererek korkutma, şiddet gösterme ve kavga başlatmak,
 • Bazı şiddet içeren nesnelerle birine ciddi zararlar vermek, örneğin yangın çıkarmak, öldürmeye yeltenmek,
 • İnsanlara acımasız fiziksel davranışlarda bulunmak,
 • Hayvanlara karşı şiddet uygulamak,
 • Sürekli hırsızlık ve soygun yapmak, mağazalardan veya tanıdıklarından bir şeyler çalmak,
 • Cinsel olarak tacizde bulunmak,
 • İnsanların eşyalarına evine, arabasına zarar vermek, zorla girmek,
 • Sürekli yalan söylemek ve bunu alışkanlık haline getirmek,
 • Aşırı derecede antisosyal davranışlar göstermek.

Davranış Bozukluğu Nasıl Önlenir?

Davranış bozukluğunda en başta çocuklukta ailesinin davranışları çok önemlidir.

Aile içi şiddet, bastırılmış duygular, taciz, gibi psikolojiyi doğrudan etkileyen olayların yaşanması engellenmelidir.

İleri yaşlarda meydana gelen davranış bozukluğunun temel nedenleri çocukluğa dayanmaktadır. Davranış bozukluğu olan çocuklar için hemen bir uzmanla görüşülmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Çocukların gelişim dönemlerindeki problemleri çocuktur deyip geçilmemelidir. Çocuklar bazı problemleri atlatıyormuş gibi gözükerek normal hayata uyum sağlayabilirler ancak ileri yaşlarda, çocukken yaşadıkları farklı bozukluklara sebebiyet verebilmektedir.

Davranış Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Davranış bozukluğunun derecesine göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Psikoterapi ilk denenecek yoldur. Psikoterapi ile kişi davranış bozukluklarından kurtulabilir. Eğer davranış bozukluğu tehli hale gelmişse ve psikoterapi ile önlenemiyorsa ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Источник: //bilgihanem.com/davranis-bozuklugu-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть