Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

içerik

Romatoid Artritten Nasıl Kurtuldum?

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ

NASIL İYİLEŞTİM?

7 – ROMATOİD ARTRİTTEN NASIL KURTULDUM?

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi üyeleri, Karatay Sağlıklı Beslenmesi ile ROMATOİD ARTRİT hastalığını nasıl yendiklerini anlatıyorlar.

Bu dosyamızda Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın romatizmal ve diğer iltihabi hastalıklarda beslenme ile ilgili nehir söyleşisini de bulabilirsiniz.

Siz de romatoid artritten kurtulma hikayenizi paylaşmak isterseniz, Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.

______________________________________________________________________________________________________

Özlem KESKİN

15 aylık Karatay Beslenmesi hikâyemi sizinle paylaşmak istedim.

Kitaplarda alerji ve astım hastalığının sağlıklı beslenerek geçeceğini de gördüm. Doğuştan alerji ve astım hastası 3 yaşındaki oğlumla bu beslenmeye devam ettik.1 yıl sonunda bütün kilolarımdan kurtulmuştum. Günde 2 tane aldığım kalp ilacımdan ve rahatsızlığından kurtuldum. Romatizma ağrılarımın hepsi bitti. Kilometrelerce yürüyebiliyor, hiç bir ağrı çekmiyordum. Yaptırdığım tahlillerde romatoid artrit hastalığımın olmadığı söylendi. Oğlumun alerjik atakları neredeyse yoktu ve astım hastalığı geçti. Bu bir yıllık süreçte bir kere doktora gitme ihtiyacı duymadık. Herkes ateşli hastalıktan doktora giderken biz ilk kez çok rahat bir yıl geçirdik. Sadece Karatay beslenmesi ile oğlumu ekmeğin, buğdayın ne kadar hasta ettiğini fark ettim.Bu benim ve oğlumun sadece bir yıllık Karatay beslenmesi sonundaki yaşadıklarımız. Sizler de hastalıklarınızdan kurtulacağınızın, kiloları sağlık kazanarak verebileceğinizin farkında olun.

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz'un Yorumu

Sağlıklı Yaşıyoruz – 12.11.2015

______________________________________________________________________________________________________

Resim 1. Romatoid artritli bir hasta

Aşağıdaki öneriler romatoid artrit, lupus, mültipl skleroz, sedef hastalığı, Crohn hastalığı, kolitis ülseroza, koroner kalp hastalığı, mültipl skleroz gibi birçok kronik hastalık için de geçerli

 • Taş devri diyetini uygulayın
 • Baklagilleri diyetten çıkartın ya da iyice azaltın.
 • Glutensiz-kazeinsiz diyeti (gluten= buğday proteini, kazein=süt proteini) deneyin.
 • Omega-3/omega-6 yağ dengesini düzeltin.
 • Margarin ve sıcak preslenmiş poliansatüre yağları (ayçiçek, mısır, soya, kanola) yemeyin.
 • Probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenin veya probiyotik preparatlardan birini kullanın.                                                                                      
 • D vitamini düzeylerinizi en optimal düzeye çıkartın.

Aşağıdaki otlar ve vitaminler de antioksidan ve iltihap giderici etkileri ile romatizmal hastalıklarda oldukça yararlı;

 • 1 kase kefir, ya da ev yoğurdunun içine
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı çekilmiş üzüm çekirdeği
 • 1 çay kaşığı çekilmiş ısırgan tohumu
 •  1 çay kaşığı
 • 1 çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu
 • 2 diş yeni ezilmiş sarımsak

KAYNAKLAR

 1. Festa A, D’Agostino R, George Howard G et al. Chronic Subclinical Inflammation as Part of the Insulin Resistance Syndrome-The Insulin Resistance Atherosclerosis Study (IRAS) Circulation. 2000;102:42.
 2. Deal CL, Schnitzer TJ, Lipstein E, et al. Treatment of arthritis with topical capsaicin: A double-blind trial. Clin Ther 1991;13:383–95.

 3. Bone K. The story of devil’s claw: Is it an herbal antirheumatic? Nutrition and Healing 1998;3:4-8
 4. Kulkarni RR, Patki PS, Jog VP, et al. Treatment of osteoarthritis with a herbomineral formulation: A double-blind, placebo-controlled, cross-over study. J Ethnopharmacol 1991;33:91–5.
 5. Deodhar SD, Sethi R, Srimal RC.

  Preliminary studies on antirheumatic activity of curcumin (diferuloyl methane). Ind J Med Res 1980;71:632–4.

 6. Mills SY, Jacoby RK, Chacksfield M, Willoughby M. Effect of a proprietary herbal medicine on the relief of chronic arthritic pain: A double-blind study. Br J Rheum 1996;35:874–8.
 7. Srivastava KC, Mustafa T.

  Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders. Med Hypoth 1992;39:342

 8. Nordstrom DC, Honkanen VE, Nasu Y, Antila E, Friman C, Konttinen YT. Alpha-linolenic acid in the treatment of rheumatoid arthritis. A double-blind, placebo-controlled and randomized study: flaxseed vs. safflower seed. Rheumatol Int 1995;14:231-4.

 9. Kremer JM. n-3 fatty acid supplements in rheumatoid arthritis. Am J Clin Nutr 2000;71(1 Suppl):349S-51S.
 10. Smith MD, Gibson RA, Brooks PM. Abnormal bowel permeability in ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis. J Rheumatol 1985; 12: 299–305.
 11. Smith MD, Gibson RA, Brooks PM.

    Abnormal bowel permeability in ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis. Journal of Rheumatology 1985; 12, 299–305.

 12. Mielants H. Reflections on the link between intestinal permeability and inflammatory joint disease. Clinical and Experimental Rheumatology 1990; 8, 523–524.

 13. Pusztai A, Greer F & Grant G (1989) Specific uptake of dietary lectins into the systemic circulation of rats. Biochemical Society Transcations 1985; 17: 527–528.
 14. Hatakka K, Martio J, Korpela M et al. Probiotic therapy on the activitiy and activation of mild rheumatoid artritis-a pilot study.

  Scand J Rheumatol, 2003;32: 211-5

 15. Shor DB, Barzilai O, Ram M et al. Gluten sensitivity in multiple sclerosis: experimental myth or clinical truth? Ann N Y Acad Sci. 2009;1173:343-9.
 16. Beri D, Malaviya AN, Shandilya R, Singh RR. Effect of dietary restrictions on disease activity in rheumatoid arthritis.

  Annals of the Rheumatic Diseases 1988; 47, 69–77.

 17. Chrubasik S, Enderlein W, Bauer R, Grabner W. Evidence for antirheumatic effectiveness of herba urticae dioicae in acute arthritis: a pilot study. Phytomedicine.1997; 4:105-108.
 18. Jackson JK, Higo T, Hunter WL, Burt HM.

  The antioxidants curcumin and quercetin inhibit inflammatory processes associated with arthritis. Inflamm Res. 2006;55(4):168-75.

 19. Merlino LA, Curtis J, Mikuls TR, Cerhan JR, Criswell LA, Saag KG; Vitamin D intake is inversely associated with rheumatoid arthritis. Iowa Women’s Health Study. Arthritis Rheum. 2004;50(1):72-7.

Kaynak : //beslenmebulteni.com/beslenme/?p=870

 ______________________________________________________________________________________________________

“Damdan Düşenlerin Hikayeleri – Nasıl İyileştim?” serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

//woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?

4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

7) Romatoid artritten nasıl kurtuldum?

8) İlaçsız, reflü ve gastritten nasıl kurtuldum?

9) Depresyon ilaçlarından nasıl kurtuldum?

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz

Источник: //woto.com/romatoid-artrit

Takayasu hastalığı

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Takayasu hastalığı, elastik aortanın ve ana dallarının granülomatöz lezyonuyla ilişkili sistemik bir hastalıktır. Takayasu hastalığı, nonspesifik bir aortoarterittir.

Bu hastalık, bağışıklık bileşeni ile damar duvarının inflamatuvar bir lezyonu ile karakterize edilen sistemik vaskülit anlamına gelir.

Patolojik süreç aynı zamanda pulmoner arter, subklaviyen arterler, karotid arterler, iliak ve femoral arterler ile ilgili semptomların ortaya çıkmasını da içerir.

Takayasu hastalığında inflamatuvar süreç, kan damarlarının lümeninin obliterasyonuna, kan akışının yavaşlamasına veya organların tamamen kesilmesine neden olur. Takayasu hastalığının seyrek, yılda milyon kişiye göre yaklaşık 2.6 hasta. Bu yenilgi kadınlar için daha tipiktir ve 8 r'de hastalanırlar. Daha sık erkekler.

Çocuklarda Takayasu hastalığı, yetişkinlerden daha yaygındır. 11-20 yaşlarındaki kızları üzgün bırakın. Dağıtım bölgesi – Asya, Güney Amerika, nadir durumlarda, Avrupa.

Takayasu'nun sebebi

Şimdiye kadar Takayasu'nun hastalığının nedeni tamamen açık değildir. Bazı bilim adamları, bu hastalığın oluşumunu mikobakteri tüberkülozu ile ilişkilendirir. Bakteriyel antijenlerin neden olduğu immünolojik reaksiyon, otoimmün bir özellik taşır. Sonuç olarak, kendi dokularına karşı antikorlar, özellikle de arteryel duvarın dokularına görünürler. Yani iltihap var.

Takayasu hastalığında, elastik türdeki en büyük arterlerin duvarlarında, bağışıklık sisteminin hücrelerinde çok sayıda monolit birikir. Bu, granülomların oluşumuna katkıda bulunur.

Bu durumda, Takayasu hastalığı için organların içindeki arterlerin yenilmesi tipik değildir.

Nonspesifik aortoarteritli hastalarda bu patolojiye yatkınlığın kalıtımından sorumlu bir takım genler bulunduğu belirtilmektedir.

Takayasu hastalığının seyrinin muhtemel varyantı, sklerotik değişikliklerin türüne göre. Bu durumda, arterin tüm katmanları etkilenir ve bağışıklık sisteminin aktivitesi yüksektir. Takayasu hastalığı yatıştığında, atardamar duvarlarının sklerozu iltihaplanma yerinde oluşur.

Takayasu hastalığının belirtileri

Takayasu hastalığının başlangıcı genellikle akutdur. Takayasu hastalığında semptomların ana alt tabakası bağışıklık cevabı ve damarların lümeninin daralmasıdır. Aortadan sadece büyük çıkışlar etkilenir. Aortun torasik segmentinde karotid arterler, brakiosefalik gövde, subklavian arterler bulunur.

Aortun abdominal kısmında patolojik süreçte renal, çölyak, üst ve alt mezenterik arterler yer alır. Takayasu hastalığının seyrinde, tüm gövdelerle aorta tamamen hasar veren bir varyant mümkündür. Ayrıca, aortoarterit, pulmoner arter arteritiyle kombine edilebilir.

Çoğunlukla (vakaların% 65'i) aort kemiği leğenleri ve onun inen bölümü veya karışık bir tipte klinik bir varyant vardır.

Enflamasyonun lokalizasyonu ne olursa olsun, Takayasu hastalığı yüksek ateşle başlar. Genel yorgunluk ve güçsüzlük, ağrıyan kaslar, eklemler vardır, hasta iştahsızlık, kilo verme şikayetinde bulunur.

İlk aşamalarda, poliartrit, ellerin eklem lezyonlarının baskınlığı ile oluşur. Raynaud sendromu , ellerin küçük damarlarında bir spazm ile karakterizedir. Deride trofik ülser görülür.

Perikard lezyonu oluşturabilir, gözbebeği.

Takayasu hastalığının geç bulguları, inflamatuar damarların lokalizasyonu nedeniyle ortaya çıkar. Subklaviyen arterler sürecinde yer aldığında üst ekstremite muzdariptir.

Miyaljiler, ellerde güçsüzlük, titreme, nabız eksikliği ya da ellerin arterlerinde zayıf nabız vardır.

Arterler eşit olmayan bir şekilde etkilenmiş olduğundan, eldeki arteryal basınç, 10'a kadar farklı değerlere sahip olabilir.

Karotid arter etkilenirse, serebral semptomatoloji vardır: iskemik vuruşlar, serebral enfarktüsler, iskemik demans. Karotid arterden, gözkapağı besleyen gemi bırakır, böylece körlük meydana gelebilir. Karotis arterleri alanında boynunuzu hissedince, hasta acı çeker.

Renal arterlerin tıkanması semptomatik arteriyel hipertansiyona yol açar. Kandaki protein metabolizmasının dolaşımdaki ürünleri artar; bu da idrara çıkartılmalıdır. Takayasu hastalığının böyle bir varyantı, böbrek yetmezliğinin gelişimi ile bağlantılı olarak ölümcül olabilir.

Pulmoner arter iltihabı ile birlikte pulmoner hipertansiyon ortaya çıkar. Bu klinik varyasyon kalpte sağ ventrikül yetmezliği, vücut boşluğunda efüzyon görünümü, periferik ödem ve karaciğer büyümesine yol açar.

Patolojik süreçte, koroner arterlerin birincil bölümleri de karışabilir. Sonuç olarak lümenlerin oklüzyonu ve miyokard iskemisi oluşur. Miyokard infarktüsü meydana gelebilir. Aortik delik çıkışı gelişirse, bu durumda kalp yetmezliği gelişecektir.

Takayasu hastalığının bir diğer önemli belirtisi aralıklı klodikasyondur. Bu semptom, iliak ve femoral arter yenilgisi için karakteristiktir. Aynı zamanda hasta hızlı yürümeyi de kaybeder. Eğer yürüme hızını arttırırsanız, kaslarda ağrı hissi, uyuşma, alt ekstremitede zayıflık var.

Mezenterik arter lezyonu ile bağırsak iskemisi oluşur. Akut cerrahi patoloji ve kronik iskemi şeklinde kendini gösterebilir.

Akut bir varyantla, acil müdahale gereklidir, çünkü nekrotik bağırsak peritonit ve hastanın ölümüne yol açacaktır. Kronik iskeminin belirtileri, yiyeceklerden su ve besin maddelerinin emiliminin ihlalidir.

Hastada gaz, karın ağrısı ve ağrı çeker. Kişi kilo veriyor, cilt kuruyor, sarılık görünüyor, çiviler ince, saç dökülüyor.

Bugüne kadar, Takayasu hastalığının gidişatında üç farklı varyasyon mevcut. Akut seyir ateş, artiküler sendrom, yüksek eritrosit sedimantasyonu, anemi ile kendini gösterir. Organların iskemi bulguları hastalığın 1. yılında görülür. Bu durumda muamele etkisizdir.

Akımın subakut varyantı kademeli olarak gelişir. Sıcaklık subfebril, iskemi belirtileri giderek ortaya çıkar. Analizlerdeki değişiklikler akut formda olduğu kadar belirgin değildir.

Kronik seyir, 30 yaşın üzerindeki hastalarda gelişir. Vasküler lezyonlar ve iskemi genel zehirlenme semptomlarına üstün gelmektedir.

Yukarıdaki semptomların yanı sıra Takayasu hastalığını teşhis etmek için damarların anjiyografi ve ultrason muayeneleri yapmak gereklidir.

Takayasu hastalık tedavisi

Takayasu hastalığının tedavisi birçok sorunu çözmelidir: bağışıklık enflamasyonunu azaltın, iskemi ile savaşın, semptomatik hipertansiyonun tedavisi.

Takayasu hastalığının akut seyrinde, klinik bulgular azalana kadar 30-40 mg'lık günlük bir dozda Prednizolon almak gereklidir. Gelecekte, dozu günde 5-10 mg'a düşürmeniz gerekiyor.

Klinik remisyon yokluğunda, Methotrexate günde 15 mg'lık bir dozda tedaviye eklenir. Bu tedavi işe yaramazsa, siklofosfamidi iki yıl boyunca günlük 2 mg dozda atayın.

Azotioprin – 1 gr için günde 50-75 mg günlük doz.

Takayasu hastalığının subakut seyri, daha küçük dozlarda ilaçların atanmasını gerektirir. Prednizolon-20-30 mg.

Takayasu hastalığında tromboz komplikasyonlarının profilaksisi olarak Heparin, Aspirin, Klopidogrel ve Curantil alınır. Periferik kan akışını iyileştirmek için, Pentoksifilin ve Xanthinol nikotinat kullanılmalıdır.

Yüksek arteriyel hipertansiyon ile, iki damar aynı anda etkilenmiyorsa anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri önerilir. Ayrıca, kalsiyum kanal blokerleri, beta blokerleri de reçete edebilirsiniz.

Hemodiyaliz böbrek yetmezliğinin gelişiminde kullanılır.

Takayasu hastalığında kalp yetmezliğinin tedavisi diüretiklerin atanmasıyla başlar. Lasix başlangıç ​​dozu 20-30 mg, ileride doz arttırabilirsiniz. Kardiyak glikozitler, beta blokerler atayın. Egzersiz ve diyet düzeltin. Sofra tuzu alımını azaltın.

Cerrahi tedavide karotid ve koroner arter tıkanıklığına başvurulmuştur. Hasar gören damarlar özel protezlerle değiştirilir. Aortokoroner şant yapmak.

Takayasu hastalığının tedavisi iyileşmeye yol açmaz. Zamanında ve yeterli tedaviyle bile, yaşam 5-7 yıl için uzar.

Источник: //tr.med-directory.com/bolezn-takayasu_default.htm

Takıntı Hastalığı

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Takıntı hastalığı daha çok psikolojik bir sağlık sorunu olarak değerlendirilir. Diğer ismi anksiyete olan ve tıp alanında obsesif-kompülsif olarak adlandırılır. Herkeste meydana gelebilecek psikolojik bir hastalık.

Takıntı hastalığı daha çok insanları tekrar tekrar düşünmeye zorlayan ve kişiyi sadece davranışlarına odaklayarak, kısıtlayan bir hastalık.

Takıntı hastalığına sahip olan kişiler daha çok kontrol edemedikleri sürekli tekrar ederler, stres oluşturan düşüncelerin var olur, korkular ve ayrıca bazı görüntülerden rahatsızlık duyarlar.

Bu tür olumsuz durumların meydana getirdiği anksiyetede bazı alışkanlıkların acil olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünürler. Takıntı hastalığına ait olan bazı alışkanlıkları engelleme ya da zihninden tamamen uzaklaştırma şeklinde yapılır.

Bu durum ritüel olan anksiyete hastalığını geçici bir süre için durdurur. Eğer obsesif düşünceler tekrar zihninde canlanmaya başlarsa, kişinin ritüeli vakit kaybetmeden tekrar etmesi gerekir. Takıntı hastalığına sahip olan kişiler normal günlük işlerini yapamaz hale gelir.

Yani kısa bir süre içerisinde bitmesi gereken iş bazen kişinin saatlerini alabilir. İnsanların günlük rutin işlerinin aksamasına neden olur.  Takıntı hastalığı olan bireyler takıntılarının ya da saplantılarının gerçek olmadığını, mantıksız olduğunu fark edebilirler. Ancak takıntıları ve saplantıları konusunda kendilerini durdurmaları mümkün olmaz.

Takıntı hastalığı kişiye daha çok dürtüsel bir şekilde gelir. Eğer mantıklı bir telkin yapılırsa geçici bir süre ortadan kalkar. Ancak bir süre sonra tekrar geri döner. Bu nedenle hayatı çekilmez bir hale getirir.

Herkesin genel olarak hayatında en az bir kere belirli bir durum, olay ya da bir düşünceyle ilgili şüphe duyduğu, endişeye kapıldığı olur. Ancak bu durumda insanlar gerçek bilgiye ulaştıktan sonra, takıntı hastalığı kısa bir süre içerisinde ortadan kalkar.

Bir konu ya da düşünce üzerine takıntısı olan kişi bu durum geçtiği zaman rahatlar. Fakat bazı kişilerde şüphe ve endişe ileri seviyelerde olduğu için gerçeği ona anlatsanız bile rahatlama yaşayamaz. Hiçbir şekilde ikna olmaz.

Herkesin aklına zaman zaman takılabilen, gece uyumayı engelleyen ve kişiyi heyecanlandıran düşünceler olabilir. Fakat takıntı hastalığı bu tür normal düşüncelerin daha uzun süre düşünülmesine neden olur ve daha çok zihni meşgul eder.

Bu tür takıntılı düşünceler zincirleme bir şekilde devam eder ve kişiye bir süre sonra zarar vermeye başlar. Takıntılı düşünceler oldukça inatçı ve dirençli özelliğe sahip olduğu için kişiyi çok bunaltır.

Takıntı hastalığına sahip olan kişi daha çok rahatlayabilmek için elinden ne gelirse yapar ancak bu düşünceler geri gelir ve kaldığı yerden bunaltmaya devam eder. Her takıntılı bir düşüncenin mutlaka rahatlatıcı etkisi olan bir yanı var. Kişiler birçok çözüm deneyerek, içinde kendini bunaltan düşünceden kurtulamaya, rahatlamaya çalışır.

Çünkü bu gerçek bir kaygıyla aynı olan bir korkuyu ifade eder. Takıntı hastalığının kişilerde görülen bazı belirtileri bulunur. Bu belirtiler,

 • Mikrop ya da pislik bulaşmasından korkma
 • Başkasına ya da eşyalara zarar vermekten korkma,
 • Hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korkma,
 • Toplum önünde herhangi bir şekilde rezil olmaktan ve sosyal açıdan sakıncalı bir şekilde davranmaktan korkma,
 • İnsanlar hakkında olumsuz ve günahkar bir şekilde düşünmekten korkma,
 • Simetri, düzen ve mükemmeliyetçilik takıntısı,
 • İnsanlara karşı sürekli şüpheci ve kuşkucu olma, güvene olan ihtiyaç,
 • Sürekli yıkanma, ellerini silme ya da dokunacağı yerleri sürekli silme,
 • El sıkışmaktan ya da farklı yüzeylere dokunmaktan korkma,
 • Ocak, ütü, kilit gibi nesneleri sürekli kontrol etme,
 • Kendi evinde ya da dışarıda her şeyin pis olduğunu düşünme

Takıntı hastalığı yapılan araştırmalar sonucunda Amerika’da 3.3 milyon yetişkin insanı, 1 milyon çocuk ve genci olumsuz bir şekilde etkiler. Takıntı hastalığı daha çok ilk çocukluk, gençlik ya da yetişkinlik döneminin ilk zamanlarında meydana gelir.

İnsanların sosyoekonomik alt yapısına bağlı olmadan herkeste, tüm kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. Takıntı hastalığı teşhisini koymak için laboratuvar testi yapılmaz. Doktor takıntı hastalığına sahip olan kişinin ritüellerine ne kadar zaman ayırdığını ve hastalık belirtilerini değerlendirerek, teşhis koyar.

Takıntı hastalığının sebebi tam olarak bilinmiyor ancak uzmanlar daha çok biyolojik ve çevresel faktörlerin üzerinde duruyor.

1. Biyolojik Faktörler

İnsanların en önemli organlarından biri olan beynin çok karışık bir yapısı var. Bedenin normal çalışması için ihtiyaç duyulan ve nöron adı verilen çok sayıda sinir hücresi bulunur. Ayrıca nöronlar, elektrik sinyalleri ile bedenle iletişim kurar. Farklı yapıdaki kimyasallar ise bu sinyallerin nörondan nörona iletilmesinde büyük rol oynar.

Beynin nörotransmiter kısmının seviyesinin biraz düştüğü zaman, takıntı hastalığı ortaya çıkar. Vücutta yer alan serotonin dengesizliği gibi bir durumda aile bireylerinden çocuğa takıntı hastalığı geçebilir. Bu durum da takıntı hastalığının genetik faktörlere dayandığını ispat eder. Aynı zamanda beynin farklı bir kısmı serotonin dengesizliğinden de olumsuz bir şekilde etkilenir.

Bu sorun beynin planlama ile ilgili olan kısmına zarar verir.

2. Çevresel Faktörler

İnsanların daha önceki zamanlarda yaşamış olduğu olaylar ve bazı çevresel faktörler takıntı hastalığının oluşmasına neden olur.

Bazı çevresel faktörler ise kişilerde var olan takıntı hastalığını daha kötü bir hale getirebilir.

Taciz, hastalık, çok sevilen birinin vefat etmesi, iş ya da eğitimle ilgili sorunlar ya da ilişkilerle ilgili kaygılar, yaşamda olan değişiklikler gibi durumlar takıntı hastalığını tetikler.

Takıntı Hastalığının Tedavisi

Takıntı hastalığı sürekli tekrarlayan davranış ve düşüncelerden oluştuğu için terapiye, tedaviye direnci çok yüksek. Bu nedenle hastanın da aynı şekilde tedaviye olan inancının çok yüksek olması gerekir. Bazı durumlarda takıntılı düşünceler çok fazla ilerler ve kişi için her şey takıntı haline gelir.

Kişi ne yaparsa yapsın bu takıntılardan asla kurtulamayacağını düşünür. Tedaviye karar vermek ve inanmak bu aşamada çok önemli. Çünkü takıntı hastalığının tedavisi uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Takıntı hastalığına sahip olan kişilerle takıntıları mantıkla açıklanmayacak kadar saçma da olsa kişi kendine asla engel olamaz.

Bu nedenle tedavide uygulanan terapide hastanın düşüncelerindeki mantıksızlığa da değinilir. Ayrıca hastanın düşüncelerini test etme imkanı tanınan denemeler yapılır. Bu durumda hasta kendi takıntılarının ne kadar mantıksız olduğunu fark eder. Birçok takıntılı düşüncenin ya da davranışın altında yatan neden bilinçaltında bulunan suçluluk hissidir.

Bu nedenle tedavi insanların bilinçaltına yönelik yapılırsa, daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Takıntı hastalığı kendi kendine geçen bir hastalık değil, bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Takıntı hastalığında uygulanacak olan tedavi ise ilaç ve bilişsel davranış terapisi.

1. Bilişsel Davranış Terapisi

Takıntı hastalığında kullanılan tedavi yöntemlerinden biri bilişsel davranış terapisi. Bu tedavi yöntemiyle kişi takıntı hastalığında yaşadığı ritüelleri gerçekleştirmeden korkularıyla yüz yüze gelmeleri sağlanır ve takıntı hastalığının şiddeti azaltılır. Bu tedavi ile takıntı hastalığı çok sık görülen ve abartılan durumların normale dönmesi sağlanır.

2. İlaç Tedavisi

Takıntı hastalığının farklı bir tedavi yöntemi ilaç tedavisi. Bu hastalığın geçmesi için hasta bazı antidepresanlar kullanır.

Eğer hasta ilaç ve bilişsel davranış terapisi tedavisine yanıt vermezse, hastalık daha şiddetli bir hale dönüşürse, bu durumda Eloktrokonvulsif terapi kullanılır.

Eloktrokonvulsif terapi sırasında hastanın başına elektrotlar takılır ve beyne bazı elektrik şoku verilir. Bu şok sonucunda hastanın abarttığı durumların normale dönmesi beklenir.

Источник: //evdesifa.com/takinti-hastaligi/

Takayasu hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Son insanlık tamamen çeşitli hastalıklara karşı tavrını revize etti.Sağlıklı bir yaşam tercih bugün Birçok kişi, sağ giderek terk kötü alışkanlıkları yemeye çalışın.Bu tür önlemler, birçok hastalıkların önlenmesi olarak hizmet vermektedir.Ne yazık ki, yaşam, hatta doğru yolu kişinin şu veya bu hastalığa ile yakalamak olmadığını% 100 garantisidir.

Genel

Takayasu hastalığı – Büyük kan damarları kutlanan kronik inflamasyon, bir oldukça ciddi doğası.Onların ana işlevi kalpten kan taşımaktır.Tabii ki, vücudun arıza tüm vücudu etkiler.Aksi takdirde, bu hastalık pulseless hastalığı, Takayasu sendromu veya spesifik olmayan aortoarteritis olarak adlandırılır.

aort ilerici inflamasyon ile

ve dalları yavaş yavaş gemilerin kendilerini iç yüzeyi zarar görür.Bunun bir sonucu olarak, merkezi kabuğun bir kalınlaşması vardır.Düz kas orta tabakanın erozyon bulunmaktadır.Aort lümen sürekli öncelikle dev hücrelerden oluşan granülomlar görünür.

Tüm bu işlemler, bir anevrizma oluşturan, kan damarlarında kendisinin bir çıkıntı ve genişleme neden olur.Hastalığın daha fazla ilerlemesinin durumunda adlandırılan elastik lifler ölür.Bunun bir sonucu olarak, kademeli iç organların ve dokuların iskemi ile sonuçlanan kan akımını ayırır.

Sonra hasarlı duvarlar microthrombuses ve aterosklerotik plakların kurdu.

Takayasu hastalığı başta 15 ila 25 yaş arası kız ve kadınlarda tanı.Tıpta, aynı zamanda erkek hastalarda hastalığın örneklerini da bilinir.

ilk belirtileri genellikle 8-12 yaşlarında ortaya çıkar.Bu hastalık ağırlıklı olarak Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'da yayılmış olduğunu not etmek önemlidir, ama bugün Takayasu sendromu vakaları da daha uzak bölgelerde kayıtlıdır.

biraz tarih 1908 yılında, Rising Sun M. Takayasu Land bir göz doktoru retina damarlarının patolojik değişiklikler genç kadının düzenli muayene sırasında tespit edildi nitelendirdi.

Aynı yıl, Japonya'dan diğer uzmanlar sözde dalgalanma radial arter eksikliği ile birlikte, kendi hastalarının benzer gerilme fundus gösterdi.

Bu dönem “Takayasu hastalığı” aktif sadece 1952 yılında tıpta kullanılır olmuştur dikkat çekicidir.Hastalığın etken olan

ana nedeni şu anda bilinmemektedir.Uzmanlar aktif Mycobacterium tuberculosis rolü tartışıldı, bilinen tüm streptokok enfeksiyonu ile hastalığın ilişkilendirdi.

Günümüzde, bilim adamları otoimmün hastalıkların oluşumunda öncelikli hücre aracılı immünite olarak adlandırılan bir dengesizlik olduğunu düşünüyoruz.Bu hastaların kanında, genellikle CD4 + T lenfosit artışı ve CD8 + T-lenfositleri azalmaya işaret dikkat çekicidir.Ayrıca, uzmanlar dolaşan immün kompleksler artan sayıda, elastaz ve katepsin özellikle G.

sınıflandırılmış gibi spesifik olmayan aortoarteriit artan etkinliğini teşhis?Lezyonun anatomisine göre

Takayasu hastalığı, geleneksel olarak çeşitli ayrılabilir.

  birinci tip

 1. .Hayret arkus ve ona uzanan bütün dalları.
 2. ikinci tip.Abdominal ve torakal aort Etkilenen.
 3. Üçüncü tip

 4. .Torakal ve abdominal ile birlikte hayran arkus aorta.
 5. Dördüncü tip.Hastalık pulmoner arter içerir.

Belirtileri

Öncelikle hastaların göğüs ve boyun kollarında ağrı görünümü, halsizlik, rahatsızlık hakkında şikayet etmeye başlar.Bunun bir sonucu olarak, nörolojik bozukluklar karakteristik semptomlar vardır.Örneğin, dikkat, performans, bellek sorunlarını azalmıştır.Hastalık optik sinir ile ilişkili

ise, hastalar görme veya körlük dramatik bir düşüş (genellikle sadece bir göz) gördük.Patolojik atardamara ait damarlarda olmak niteliğindeki bir değişikliğe

nedeniyle adlandırılan aort kapağına gelişir.Bu sorun miyokard enfarktüsü yol açar ve koroner dolaşımda anormallikler.Doğrudan ölçüde yürüme sırasında bacaklarda kan dolaşımı bozulan abdominal aorta içine küçük değişiklikler ile

, hastalar rahatsızlık ve ağrı.

sonraki çalışma sırasında idrarda böbreklerin arterleri kırmızı kan hücreleri bulundu etkilerse.Gelecekte, renal arter trombozu, çok yüksek bir olasılık.Pulmoner arter inflamatuvar sürecin karıştıkları durumunda

göğüs nefes darlığı, ağrı belirir.Akut ve kronik:

tıpta, hastalığın iki aşama vardır.Sadece bir doktor doğru hastalığın güncel sürümünü belirlemek mümkün olduğuna dikkat etmek önemlidir.Çok zor olabilir zamanında ve doğru tanı çok akut formun klinik bulguları atipik olabilir.Aslında aynı belirtiler Takayasu hastalığı gibi bu hastalıkla sadece mümkün olmasıdır.Akut dönemde belirtileri

:

 • kilo kaybı;
 • terleme;
 • vücut sıcaklığında hafif bir artış

 • ;
 • yorgunluğu;
 • eklemlerde romatik ağrılar.

kronik evre, genellikle hastalığın başlangıcından itibaren 6 yıl içinde gelişir.Diğer klinik belirtiler ile karakterize edilir.

Takayasu hastalığı sık baş ağrıları, büyük eklemlerde kronik kas zayıflığı sırasında koordinasyon kaybı, rahatsızlık şeklinde kendini gösterir.

Teşhis

hasta aşağıdaki belirtilerden en az üç varsa hastalığın varlığı sadece nitelikli olabilir onaylayın: el nabız

 • kaybolması;
 • 40 yıldır yaş;Üst ekstremite kan basıncı arasındaki
 • farkı az 10 mm Hg değil.Madde.;Aortta
 • gürültü;
 • kan basıncında sürekli bir artış;
 • ESR artışı sürdürmüştür.

bu işaretlerin tamamı genellikle Takayasu hastalığı işaret eder.Semptomlar biraz farklı olabilir ve her bir durumda değişebilir.

doktor hastanın ek bir inceleme atamak zorunda gerektiğini dikkat etmek önemlidir.Hastalığın norm, karakteristikten ufak bir sapma belirlemek için izin veren bir biyokimyasal / CBC, ima eder.Ayrıca, anjiyografi kontrast madde giriş gerektirir.

Bu arterlerin daralması alanlarını belirlemek için izin kan damarlarının özel bir X-ışını çalışmadır.Ekokardiyografi kalbin çalışmasını değerlendirmek için bir fırsat sağlar.Aynı derecede önemli olan ultrason gemiler.Ultrason sayesinde, doktor koroner damarların ve kan akışının durumun tam bir resmi vardır.

Araştırmanın, yukarıdaki teşhis yöntemlerinin hepsi aortoarteriit Takayasu gibi sorunların varlığını teyit etmek için izin verir.

Ne tedaviyi olmalıdır?Biz dikkate hastalık ergenlik döneminde ağırlıklı olarak ilerliyor gerçeğini alırsak

, tedavisi daha zor olabilir.Kesinlikle belli önleyici kurallara nitelikli bütüncül bir yaklaşım ve uyum gerektirir.Özellikle zor durumlarda acil cerrahi müdahale gerekebilir.Takayasu bölgesinin

tedavisi ilaçların kullanımını ifade eder.Kan basıncı stabilize etmek için, genellikle bir sözde blokerleri ve kalsiyum kanalı blokerleri reçete edilir.

Antikoagülan alması gereken kan pıhtısı hastaların olasılığını ortadan kaldırmak için (“Heparin” ve diğerleri anlamına gelir).Bu hastalığın tedavisi, aynı zamanda, damar genişletici eczaların ve kortikosteroidler (ilaç “PREDNİZOLONUN” vb.

N) kullanılmasını içerir.Bu son esasen vücut tarafından bir otoimmün yanıtı azaltmak olduğuna dikkat etmek önemlidir.

başka nasıl Takayasu hastalığı aşabiliriz?Hastalığın tedavisi olarak adlandırılan ekstrakorporeal kan düzeltme yoluyla mümkündür.Bu çok karmaşık bir işlemdir.Doğrudan ve hastalığın gelişimi sebep patolojik kan bileşiklerinin belirli bir ayırma işaret eder.Bu elemanların işlenmesi, hastanın gövdesinin dışında yer alır.

Cerrahisi

Uzmanlara göre, konservatif tedavi Takayasu arterit üstesinden her zaman mümkün değildir.Belirtileri bir süre için sadece durdurmak için yönetir.Tabii ki, bu tedbirler yeterli, çok yakında, bir nüks oluşabilir değildir.Yani bazı durumlarda, doktorlar şiddetle tamamen vasküler yatağın açıklığını geri cerrahi, tavsiye nedeni budur.

ameliyatı için başlıca endikasyonlar: arka plan üzerinde

 • renovasküler hipertansiyon sendromu;Aort
 • tıkanıklığı;Kardiyak iskemi
 • riski.

biz genellikle aorta, damar bypass ve endarterektomi patolojik segmentinin rezeksiyonu ile sunulmaktadır devam eden cerrahi işlemler hakkında konuşmak ise.Eğer nitelikli bir yaklaştığınızda hasta hemen her zaman ne Takayasu arterit unutur.Biz biliyoruz önlenebilir ve hastalık istisna olarak

Önleme

, herhangi bir patoloji

.Önleyici tedbirler bulaşıcı hastalıklar ve viral (farenjit, tonsillit, pyelonefrit, vb. D.) bir zamanında tedavi demek.Uzmanlara göre, kronik hastalık sendromu Takayasu gelişimi için temel destekleyici olur, bu yüzden hastalar risk altındadır.Yıl boyunca son derece önemli

bağışıklık sistemini güçlendirmek için.Bu amaçla, uzmanlar, doğru egzersiz yiyin, multivitamin kompleksleri alarak öneririz.

yeterli ve zamanında tedavi ölçüde ölüm riskini azaltır tahmin.Ayrıca, hastalar yetkili tedavinin% 90, yaklaşık 15 yıl ömrünü uzatır.

komplikasyonlar için, genellikle başlıca ölüm nedenidir serebrovasküler kazalar (% 50) ve miyokard enfarktüsü (% 25) bulunmaktadır.Takayasu arteritine tanısı alan

Sonuç Hastalar, bu sorunun doktor tavsiyelerine tüm sınırlar ile uzun süreli tedavi gerektirdiğini anlamak gerekir.Aksi takdirde, kardiyovasküler komplikasyon riski birkaç kat arttırmaktadır.

tedavisi tüm hastalarda en etkili olabilmesi için sipariş, istisnasız, düzenli ekranlı ve karmaşık analizler almak tavsiye edilir.

Ne yazık ki, hastalığın ortadan kaldırılması mümkün değildir.Ancak, ilaç kullanımı hastaları Takayasu hastalığı gibi bir sorun hakkında düşünmek için rahatsızlık hissediyorum değil, normal bir hayatın tadını ve izin, remisyon içine hastalık aktarmanızı sağlar.Fotoğrafçılık hastaları açıkça bu ifadeyi kanıtlamaktadır.Tedavinin

başarı hastalık sürecinin aktivitesi ve komplikasyonları varlığına bağlıdır.Buna ek olarak, daha önce doğru tanı, prognoz iyimser.Eğer uzmanlar düşünüyorsanız bu hastalığın mümkün ve gerekli olan, daha sonra başa.

Источник: //healthtipsing.com/tr/pages/90941

Takıntı hastalığı (OKB) nedir, nasıl tedavi edilir

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Bir Anksiyete (endişe) bozukluğudur. OKB kişinin istemediği halde tekrarlanan düşünceler, hisler, fikirler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmek olarak tanımlanabilir.

Sıklıkla kişi, obsesif (saplantılı) düşüncelerinden kurtulmak için bir kompulsif (zorlayıcı) davranışı uygulamak durumundadır.

Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri nelerdir?

Yaygın obsesyon belirtileri:

⦁ Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma

⦁ Başkasına zarar vermekten korkma

⦁ Hata yapmaktan korkma

⦁ Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma

⦁ Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma

⦁ Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı

⦁ Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı

Yaygın kompülsiyon belirtileri:

⦁ Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama

⦁ El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme

⦁ Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme

⦁ Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma

⦁ Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme

⦁ Belirli bir sıraya göre yemek yeme

⦁ Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma

⦁ Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama

⦁ İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı

⦁ Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme

HER TAKINTILI DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞ OKB'MİDİR?

Yukarıdaki örnekleri okuduğunuzda aklınızdan “Temiz, tertipli ve düzenli olmanın; güvenlik amacı ile kapıları, pencereleri kontrol etmenin ne zararı var, bunlar hastalık mı sayılmalı?” şeklinde düşünceler geçebilir.

Elbette bu davranışları günlük yaşamımızda yapıyoruz ve hastalık olarak sayılmamalıdır. Ancak tıbbi açıdan bu şekildeki düşünce ve davranışların hastalık sayılabilmesi için günlük işlevlerimizi etkileyecek, kısıtlayacak, bozacak kadar şiddetli ve yoğun olmalıdır.

Mesela emin olmamıza rağmen tekrar tekrar ocağı kontrol etmemiz..

Obsesif Kompulsif Bozukluğu'n nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat temel teoriler şunlardır:

BİYOLOJİK

OKB vücudunuzun doğal kimyasında ya da beyin fonksiyonlarında görülen değişikliklerin bir sonucu olabilir. OKB'nin genetik bir bileşeni de olabilir fakat bu spesifik genler henüz aydınlatılamamıştır.

ÇEVRESEL

Enfeksiyonlar gibi bazı çevresel faktörler OKB'nin tetikleyicisi olabilir fakat bu konuda da daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Obsesif Kompulsif Bozukluk riskini artırabilecek ya da tetikleyebilecek faktörler şunlardır: Aile Geçmişi… Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan ebeveynler ya da aile üyeleri varsa hastalığa yakalanma riski artabilir.

STRESLİ YAŞAM ŞARTLARI

Travmatik bir olay yaşadıysanız ya da çok fazla stresli olaylara maruz kaldıysanız risk artabilir. Bu olaylar ani ve anlamsız düşünceleri, ritüelleri ve duyguları tetikleyebilir.

OKB NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Psikolojik hastalıklar arasında en ağır olanlarındandır. Mutlaka uzmana başvurulmalıdır. OKB günlük yaşam etkinliklerini ciddi olarak kısıtlayabilen, aile, meslek ve sosyal yaşamda önemli işlev kayıplarına yol açan, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Kronikleşme, yani müzmin hale gelme olasılığının yüksek olması tedavinin önemini arttırmaktadır. Tedavide kullanılan birkaç yöntem bulunmaktadır.

İLAÇ TEDAVİSİ

Özellikle Serotonin Geri Alım Engelleyiciler adı verilen bu grup ilaçlar OKB tedavisinde yaygın ve başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Tedavinin ilk günlerinde hafif bulantı, baş ağrısı, uyku bozukluğu, midede huzursuzluk gibi geçici yan etkiler ile hastaların çoğunun dile getirmeye çekindikleri cinsel yan etkiler görülebilir. Ancak bu grup ilaçlar genellikle hastalar tarafından kolaylıkla kullanılan ve kullanımları sırasında bir sorun yaşanmayan ilaçlardır.

Etkilerinin görülmesi için iki hafta kadar beklemek gerekir. İlacın etkili olup olmadığına karar vermek için en az 10 hafta süre geçmesi beklenmelidir. Etkili olduğuna karar verilirse tedavinin gerekirse günlük doz arttırılarak en az iki yıl sürdürülmesi gerekir.

BİLİŞSEL- DAVRANIŞCI TEDAVİ

Obsesif hastalar kaygı verici düşünceler ile bu düşüncelerden kaçarak ve kaçınarak başa çıkmaya çalışırlar. Ne var ki düşüncelerden kaçmaya çalıştıkça bu düşünceler daha da artmakta ve böylelikle kısır bir döngü oluşmaktadır.

Davranış tedavilerinde amaç hastayı kaygı veren ve kaygı oluşturduğu için kaçma ve kaçınma davranışlarına neden olan düşüncelerle (obsesyonlar) karşı karşıya getirmek ve bu karşılaştırmanın oluşturduğu kaygıyı azaltmak için devreye giren tekrarlayıcı davranışları (kompulsiyonlar) engellemektir.

Hedef rahatsızlık veren düşüncenin oluşturduğu kaygıyı söndürmek ve alışma durumunun oluşmasını sağlamaktır. Bu şekilde yapılan tedaviye alıştırma tedavileri adı verilir.

Bilişsel tedavilerde ise amaç rahatsız edici düşüncelerin oluşturduğu sorumluluk algısını azaltmaktır.

Sorumluluk biçiminde bir algılama olmadığında hastalar akla gelen rahatsızlık verici düşünceleri yansızlaştırmak ve etkisiz kılmak için tekrarlayıcı davranışlar gösterme ihtiyacı hissetmeyeceklerdir. Amaç düşünceleri gerçek gibi algılamayı azaltmaktır.

Bu nedenle tedavide tehdit teh ve aşırı sorumluluk algılarının ne oranda gerçekçi olduğu ve hangi düşünce hataları sonucu abartılı tehdit ve teh algılarının ortaya çıktığı hasta ile birlikte araştırılır.

Bilişsel hataların belirlenmesinden sonra yeterince işlevsel olmayan bu düşüncelerin daha gerçekçi ve işlevsel olanları ile yer değiştirmesi sağlanır.

Düşüncelerinin bir felaketle sonuçlanacağını düşünen hastalardan bu dü-şünceleri durdurmak yerine özellikle akla getirmeleri istenmekte ve ardından korkulan sonuçların oluşmadığını görmeleri tedaviye uyum sağlamakta önemli yararlar oluşturmaktadır.

Bilişsel ve davranışçı terapiler hem hastalığın tedavisinde hem de özelikle nükslerin önlenmesinde çok önemli bir yer tutmakta, tedavide bazen tek başlarına bazen de ilaç tedavileri ile birlikte kullanılabilmektedirler. Bilişsel davranışçı tedaviler tedavi seçenekleri arasında en önemli yeri tutmaktadır.

AİLE VE ARKADAŞLARA DÜŞEN GÖREVLER

OKB'li hastalar sıklıkla takıntılı düşünce ve davranışları çevredekiler tarafından fark edildiğinde, öğrenildiğinde nasıl karşılanacakları, ile ilgili endişe yaşarlar. Çoğu hasta ayıplanacağı, dalga geçileceği, küçük düşürülebileceği düşüncesi ile hissettiklerini paylaşmaktan ya da açığa vurmaktan kaçınır.

Hastalar, damgalanma kaygısı ile tedaviye hastalığın başlamasından çok uzun süre sonra gelebilmektedir. Aile üyeleri ve arkadaşları hastanın zaman zaman çevreye de huzursuzluk verecek düzeye varan takıntılı davranışlarının hastalar tarafından engellenemeyen, karşı koyamadıkları düşüncelerden kaynaklandığını bilmelidir, tedaviye uyum sağlanması konusunda yardımcı olmalıdırlar.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/takinti-hastaligiokb-nedir-nasil-tedavi-edilir.html

Artrit Tedavisi Nasıl Edilir?

Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Vücudumuzun eklemlerinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşan bir durumdur. Ayak bileğinde ve el bileğinde eklemlerin içerisinde iltihaplanması söz konusu olacaktır. Bununla birlikte şişme ve sertleşme meydana gelecektir.

Artrit Tedavisi

Artrit Tedavisi

Artrit kelime olarak eklemler üzerinde oluşan inflamasyın sonucunda eklem bölümünde iltihaplanma sebebi ile ağrı, sertlik, kızarıklık ve şişlik olması gayet normal bir durum olacaktır. Bu hastalığın her yaşta görülebilmesi mümkündür. Belirtileri arasında eklemlerde şiddetli ağrılar oluşacaktır.

Şişmeler görülebilir. Ateşlenme ve hareket kaybına yol açacaktır. Sabah uyandığınız zaman tutukluk hissi meydana gelebilir. Bazı dönemlerde şiddetli olarak ağrılar görülmektedir. Bu hastalığın simetrik olduğunu da belirtmek isteriz. Yani sağ el bilediğinizde olduğu zaman sol el bileğinizde de olma riski bulunmaktadır.

Eklem hasarlarına yol açar ve tedavi edilmezse çok ağrılı zamanlar yaşanır. Hastalığın neden olduğu tam olarak günümüzde bilinmemektedir. Fakat hastalığın olmasında bakterilerin ve sigaranın çok büyük etki ettiği üdüşünülmektedir. Hastalıkta çevresel faktör son derece fazla olmaktadır.

 Artrit daha çok obez olan hastalarda görüldüü bilinmektedir. Bu yüzden tedaviye başlarken bir diyete de başlamak gerekmektedir. Kilolarınızı her zaman korumalı ve ideal kilonuzda olmanız gerekmektedir. Artrit tedavisinde fiziksel olarak aktiviteler son derece öenmli olmaktadır.

Sizlerde günlük olarak yürüyüş yapabilir ya da günlük olarak egzersizler yapabilirsiniz. 

Sigarayı Bırakmak Gerekiyor

ARtrit ve romatizmal hastalıkların artışında en çok beslenme değişikliği nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Bağışıklık sisteminin hazır gıdalar tüketmesi sonucunda güçsüz kalacağı ve otoimmun denilen rahatsızlığın vücudumuzun kendi organlarına saldırması sonucunda ortaya çıkacaktır.

Sizler unutmayın ki Romatizmal bir hastalık yaşıyorsanız o zaman organik beslenmeye ve sigarayı bırakmaya çalışmanız gerekmektedir. Önceki kuşaklara bakıldığı zaman yedkleri ve içtiklerinin hep organik olduğu görülmekteydi.

Kelle paça her zaman için eklemlere faydası olmaktadır. Bu nedenle de eklem sağlığını korumak için kelle paça tüketilmelidir. Doymuş gıdalardan kişinin uzak durması gerekmektedir. Hazır gıdalar yerine sizlerde evinizde yapacak olduğunuz yiyecekleri tüketmeniz daha yararınıza olacaktır. 

Bitkisel Tedavi

Aloe vera otu alternatif tıp üzerinde kullanılmakta olan en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. İyileştirici özelliğinin olması yanı sıra cilt üzerinde ki abrazyonların da tedavisinde oldukça popüler olmaktadır. Sizlerde bir tutam Aloe vera yaprağını 300 gram suyun içerisinde kaynayıncaya kadar pişirin ve ılıdığı zaman içerisine herhangi bir katkı koymadan için.

BoswelliaTütsü de denilmekte olan bu bitki alternatif tıpta daha çok artrip tedavisi için uygulanmaktadır. Hisdistana özgü olması ile bilinmektedir. Otoimmün hastalığı sonucunda sağlıklı olan eklemlere saldırılldığı zaman buralarda taribat söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin son derece güçlenmesini sağlayacak olan bitkisel tedavi yöntemidir.

Kedi pençesi Tropikal bir birki olmaktadır . Bağışıklık sisteminin artmasında son derece faydalı olacaktır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda artrite için de denenmiştir ve büyük başarılar elde etmektedir.

Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Tedavisi için günümüzde en sıklıkla başvurulan yöntemlerden bir tanesi de ağrı kesici ilaçları olmaktadır. Ağrıyı dindirmek için kullanılan bu ilaçların yanında kortizon da eklenmektedir. Eğer ki artrit çok iltihaplı bir hal almışsa o zaman antibiyotik tedavisine de başlayacak ve kişinin eklem arasında var olan o iltihabım kurumasını sağlayacaktır.

Eğer ki erken teşhis edildiği zamanlarda tedaviye yanıt vermek o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle sizlerde şikayetleriniz başladığı zaman hemen bir hekime baş vurmanız gerekmektedir. Çok daha kolay bir şekilde sizlerde ilaç tedavisi ile iyileşebilirsiniz. Fakat tedaviye geç kaldığınız zamanlarda kişinin cerrahi müdahale ile karşı karşıa kalacağını da unutmamak gerekmektedir.

 

Hastalığın oluşmasında daha çok iltihabın giderilmesi söz konusu olan ilaçlar vermektedir. Streoidler eklemlerde oluşmakta olan iltihaplanmalar sonucunda ağrının ve daha sonraları hasar olmaması için kullanılan ilaçlar olmaktadır.

İmmunosuppressants: Bağışıklık sistemimiz vücudumuza savaş açtığı zaman bunu düzenlemek amacı ile kullanılmaktadır.

TNF-alfa inhibitörleri hastanın şikayetleri dinlenecektir. ateş oluyorsa ve şişlik ağrı yapması durumunda özellikle de dinlendiği zaman ya da sabah uyandığında tutukluk meydana geliyorsa o halde kullanılacak olan kimyasal bir ilaç olmaktadır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/artrit-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..